Creed Viking
- Autentisk original parfume
- Prøv, før du køber hele flasken
- Klar til rejsen 3ml, 10ml, 30ml
- Langtidsholdende duft
Viking by Creed is a sharp, herbal fragrance built around citrus and pepper rather than sweetness. Bergamot, lemon and pink pepper open it bright and a little peppery, and rose sits in the heart alongside peppermint and lavender for a cool, green lift. Vetiver and patchouli close it out dry and grounded. Launched in 2017, it is worn mostly by men, and it suits anyone who prefers a fresh, herbal scent to an obviously sweet one. Voters wear it across autumn, spring and winter, and reach for it by day as often as in the evening or at night, which makes it a true all-rounder. The longevity vote leans long-lasting, and sillage leans strong, so a light hand goes a long way. Try a 3ml decant across a few different days and see where it fits best.
Sendes på højst 1 hverdagFri fragt i EUFri fragt til
Start et discovery set med Viking
Viking fylder det første glas. Vælg 3 mere i 3 ml: den billigste er gratis, og på din første ordre lægger vi en 5. til som gave fra os.
Sælger hurtigt ud
På grund af høj efterspørgsel er mængderne begrænsede.
Prøv den uden bekymringer. Hvis duften ikke er noget for dig, så sig det til os inden for 30 dage, så refunderer vi din ordre.*
50.000+ duftelskere og flere kommer til
- Mærke
- Creed
- Duftprofil
- Til mænd
- Lanceret
- Decant-størrelser
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi sender i hele EU. Fri fragt fra 75,00 €. Returnering accepteres inden for 30 dage efter levering.
Creed Viking, time for time
Sådan åbner den, falder til ro og bliver hængende på huden.
Hvad brugerne siger
Stemmer fra duftfællesskaber, de mest stemte svar først.
Varighed
Flest stemmer: 38 %Langtidsholdende
Sillage
Flest stemmer: 45 %Kraftig
Årstid
Flest stemmer: 33 %Efterår
Tidspunkt på dagen
Flest stemmer: 33 %Aften
Se alle stemmerSkjul stemmer
Varighed, 250 stemmer
- Meget svag4 %10 stemmer
- Svag10 %25 stemmer
- Moderat30 %75 stemmer
- Langtidsholdende (Flest stemmer)38 %95 stemmer
- Evig18 %45 stemmer
Sillage, 249 stemmer
- Intim6 %15 stemmer
- Moderat27 %66 stemmer
- Kraftig (Flest stemmer)45 %112 stemmer
- Enorm22 %56 stemmer
Årstid, 250 stemmer
- Forår26 %66 stemmer
- Sommer18 %46 stemmer
- Efterår (Flest stemmer)33 %82 stemmer
- Vinter22 %56 stemmer
Tidspunkt på dagen, 250 stemmer
- Dagtimer24 %59 stemmer
- Kontor14 %34 stemmer
- Aften (Flest stemmer)33 %83 stemmer
- Aften i byen30 %74 stemmer
Hvilken størrelse passer til dig?
Alle størrelser er fyldt fra den samme originale flaske.
Elsket af 50.000+
Hvorfor duftelskere prøver den hos os, før de køber flasken.
10ML mod et blindkøb
Hvad en decant giver dig, som en flaske købt uden at dufte til den ikke kan.
Hvis du kan lide Creed Viking
Parfumer, der deler dens mest karakteristiske noter.
- Sælger hurtigt ud
Deler Pebermynte · Vetiver
Deler Lavendel · Vetiver
- Kundefavorit
Deler Lavendel · Vetiver
Deler Citron · Lavendel
- Spar 37 %
Deler Citron · Lavendel
Deler Citron · Lavendel
Deler Citron · Lavendel
- Spar 38 %
Deler Lavendel · Vetiver
Læg den i lag med
Creed Viking + en af disse
Tilføjer Cedertræ · Geranium
- Sælger hurtigt ud
Tilføjer Moskus · Cedertræ
Tilføjer Cedertræ · Sandeltræ
Tilføjer Geranium · Moskus
Mere fra Creed
- Sælger hurtigt ud
- Spar 35 %
- Spar 38 %
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan dufter Creed Viking?
Creed Viking åbner med Bergamot, Citron og Lyserød peber. Hjertet bringer Lavendel, Pebermynte og Rose. I dry-down ender den på Patchouli og Vetiver.
Holder Creed Viking længe?
Kunder i duftfællesskaber vurderer oftest dens varighed som langtidsholdende (38 % af stemmerne), og 56 % vurderer den langtidsholdende eller evig. De vurderer oftest dens sillage som kraftig (45 % af stemmerne). Hvor længe den holder på dig, afhænger også af din hud og af, hvor meget du sprayer på.
Er Creed Viking god til sommer?
Kunder i duftfællesskaber vurderer den hovedsageligt til forår og efterår; sommer får kun 18 % af årstidsstemmerne.
Er Creed Viking god til vinteren?
Medlemmer af parfumefællesskaber foretrækker andre årstider, men vinteren får stadig 22 % af stemmerne om årstid.
Er Creed Viking til dag eller nat?
Kunder i duftfællesskaber bærer den mest efter mørkets frembrud: 63 % af stemmerne om tidspunkt er for aftener og nætter i byen, 37 % for dagtimer eller kontor.
Kan jeg bruge Creed Viking på kontoret?
Medlemmer af parfumefællesskaber vælger den sjældent til kontoret: kun 14 % af stemmerne om tidspunkt går til kontoret.
Hvem står bag Creed Viking?
Viking er lavet af Creed. Den blev lanceret i 2017.
Hvor længe rækker en 10ml-decant af Creed Viking?
En 10ml-decant af Creed Viking rummer omkring 200 pust, cirka 67 dages brug. 3ml-decanten rummer omkring 60 pust, cirka 20 dage. 30ml-decanten rummer omkring 600 pust, cirka 200 dage.
Hvilke andre parfumer fra Creed kan jeg prøve?
Ud over Creed Viking har 10ML Aventus, Green Irish Tweed og Silver Mountain Water fra Creed, alle fyldt fra den originale flaske.
Er denne decant af Creed Viking den originale parfume?
Ja. Hver decant af Creed Viking fyldes i hånden fra en original flaske fra Creed, uden at noget er tilsat eller fortyndet, så den åbner sig, udvikler sig og holder på huden ligesom flasken. Vi sælger kun ægte originaler.
Hvad er en decant?
En lille mængde af en parfume, taget fra den originale flaske og fyldt i en rejseforstøver. Du får den ægte duft i en størrelse, så du kan leve med den i flere dage, før du beslutter dig for den hele flaske.
Hvordan fungerer pengene-tilbage-garantien?
Hvis en duft ikke passer til dig, så kontakt os inden for 30 dage efter, den er ankommet, så arrangerer vi en refusion. Der gælder vilkår. Se vores refusionspolitik.







