Dior Fahrenheit
- Autentisk original parfume
- Prøv, før du køber hele flasken
- Klar til rejsen 3ml, 10ml, 30ml
- Langtidsholdende duft
Fahrenheit er den oprindelige Eau de Toilette fra Dior, skabt i 1988 af Jean-Louis Sieuzac, Michel Almairac og Maurice Roger. Den er en aromatisk fougère til mænd, bygget på kontrast, og åbner frisk med mandarin, citron, bergamot, lavendel, kamille og muskatblomst. Et markant hjerte af violblad med muskatnød, kaprifolium, nellike, jasmin og sandeltræ giver den dens berømte varme, mens læder, vetiver, moskus, amber, patchouli og tonkabønne efterlader et kraftigt, vedvarende spor. En klassiker til aftener i koldt vejr og duften, som Fahrenheit Le Parfum senere gjorde mere intens.
Sendes på højst 1 hverdagFri fragt i EUFri fragt til
Start et discovery set med Fahrenheit
Fahrenheit fylder det første glas. Vælg 3 mere i 3 ml: den billigste er gratis, og på din første ordre lægger vi en 5. til som gave fra os.
Sælger hurtigt ud
På grund af høj efterspørgsel er mængderne begrænsede.
Prøv den uden bekymringer. Hvis duften ikke er noget for dig, så sig det til os inden for 30 dage, så refunderer vi din ordre.*
50.000+ duftelskere og flere kommer til
Fællesskabets dom
Til dig, der kan lide dristigt læder og træagtigt krydderi, starter Fahrenheit med lavendel og cedertræ, før violblad viger for læder og vetiver. Langtidsholdende er den mest almindelige mening, og nogle oplever den som usædvanligt langtidsholdende; kraftig sillage fører også, og nogle synes, den fylder rummet. Vinternætter klæder den bedst, og efterårsaftener fungerer også.
Opsummeret med AI ud fra anmeldelser fra parfumefællesskaber
- Mærke
- Dior
- Duftprofil
- Til mænd
- Lanceret
- Decant-størrelser
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi sender i hele EU. Fri fragt fra 75,00 €. Returnering accepteres inden for 30 dage efter levering.
Dior Fahrenheit, time for time
Sådan åbner den, falder til ro og bliver hængende på huden.
Hovedakkorderleather, woody, ozonic, fresh spicy, aromatic
Det, du dufter
- Holder
- 7–12 t
- Langtidsholdende
- Sillage
- Kraftig, 3 af 4
- Hvornår du bærer den
Tidspunkt på dagenAften i byenAften
Hvad brugerne siger
Stemmer fra duftfællesskaber, de mest stemte svar først.
Varighed
Flest stemmer: 49 %Langtidsholdende
Sillage
Flest stemmer: 48 %Kraftig
Årstid
Flest stemmer: 36 %Vinter
Tidspunkt på dagen
Flest stemmer: 34 %Aften i byen
Se alle stemmerSkjul stemmer
Varighed, 340 stemmer
- Meget svag2 %6 stemmer
- Svag4 %14 stemmer
- Moderat21 %70 stemmer
- Langtidsholdende (Flest stemmer)49 %165 stemmer
- Evig25 %85 stemmer
Sillage, 312 stemmer
- Intim4 %12 stemmer
- Moderat22 %70 stemmer
- Kraftig (Flest stemmer)48 %150 stemmer
- Enorm26 %80 stemmer
Årstid, 280 stemmer
- Forår19 %54 stemmer
- Sommer10 %27 stemmer
- Efterår35 %99 stemmer
- Vinter (Flest stemmer)36 %100 stemmer
Tidspunkt på dagen, 295 stemmer
- Dagtimer24 %70 stemmer
- Kontor12 %35 stemmer
- Aften31 %90 stemmer
- Aften i byen (Flest stemmer)34 %100 stemmer
Hvilken størrelse passer til dig?
Alle størrelser er fyldt fra den samme originale flaske.
Elsket af 50.000+
Hvorfor duftelskere prøver den hos os, før de køber flasken.
10ML mod et blindkøb
Hvad en decant giver dig, som en flaske købt uden at dufte til den ikke kan.
Hvis du kan lide Dior Fahrenheit
Parfumer, der deler dens mest karakteristiske noter.
Deler Muskatnød · Citron
Deler Læder · Vetiver
- Spar 35 %
Deler Violblad · Lavendel
Deler Lavendel · Vetiver
Deler Muskatnød · Citron
- Sælger hurtigt ud
Deler Kamille · Citron
Deler Læder · Tonkabønne
Deler Muskatnød · Citron
Læg den i lag med
Dior Fahrenheit + en af disse
Tilføjer Rose · Kardemomme
- Sælger hurtigt ud
Tilføjer Vanilje · Rose
Tilføjer Kanel · Kardemomme
Tilføjer Vanilje · Kardemomme
Mere fra Dior
- Spar 35 %
- Sælger hurtigt ud
- Spar 37 %
Dior Fahrenheit med enkle ord
Hvordan den dufter, hvordan den bærer sig, og hvem den passer til.
Hvordan den dufter
Åbner med et skarpt, aromatisk udbrud af lavendel og træagtigt krydderi, så glider en grøn violbladsnote ind i et varmt, tørt læder. Basen er jordnær vetiver med en svagt animalsk moskus, dristig og barsk frem for sød.
Hvordan den bærer sig
Parfumefællesskabet beskriver en meget lang varighed, og nogle finder, at den holder usædvanligt længe. Duftsporet er kraftigt og fylder til tider et helt rum.
Hvornår du bærer den
Brugerne foretrækker vinternætter og efterårsaftener. Kold luft passer til dens dristige, tørre karakter.
Hvem den passer til
Passer til en mand, der kan lide dristigt læder og træagtigt krydderi og vil have en duft med tilstedeværelse. Den er kraftig, så mådehold hjælper i små rum.
Lignende parfumer hos 10ML
- Montblanc Explorer Infinite: har muskatnød og lavendel tilfælles
- Prada L'Homme Intense: har læder i basen tilfælles
- Calvin Klein Defy: har lavendel og vetiver tilfælles
Størrelser og pris pr. ml
Hos 10ML fås Dior Fahrenheit som 3ml til 8,91 € (2,97 €/ml), 10ml til 24,21 € (2,42 €/ml) og 30ml til 57,60 € (1,92 €/ml).
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan dufter Dior Fahrenheit?
Dior Fahrenheit åbner med Bergamot, Cedertræ, Kamille og Hvidtjørn. Hjertet bringer Nellike, Gedeblad, Jasmin og Liljekonval. I dry-down ender den på Amber, Læder, Moskus og Patchouli. Kunder i duftfællesskaber beskriver dens hovedakkorder som leather, woody, ozonic, fresh spicy og aromatic.
Holder Dior Fahrenheit længe?
Kunder i duftfællesskaber vurderer oftest dens varighed som langtidsholdende (49 % af stemmerne), og 74 % vurderer den langtidsholdende eller evig. De vurderer oftest dens sillage som kraftig (48 % af stemmerne). Hvor længe den holder på dig, afhænger også af din hud og af, hvor meget du sprayer på.
Er Dior Fahrenheit god til sommer?
Kunder i duftfællesskaber vurderer den hovedsageligt til efterår og vinter; sommer får kun 10 % af årstidsstemmerne.
Er Dior Fahrenheit god til vinteren?
Ja. Medlemmer af parfumefællesskaber kårer vinteren som dens bedste årstid med 36 % af stemmerne om årstid.
Er Dior Fahrenheit til dag eller nat?
Kunder i duftfællesskaber bærer den mest efter mørkets frembrud: 64 % af stemmerne om tidspunkt er for aftener og nætter i byen, 36 % for dagtimer eller kontor.
Kan jeg bruge Dior Fahrenheit på kontoret?
Medlemmer af parfumefællesskaber vælger den sjældent til kontoret: kun 12 % af stemmerne om tidspunkt går til kontoret.
Hvem står bag Dior Fahrenheit?
Fahrenheit er lavet af Dior. Den blev lanceret i 1988.
Hvor længe rækker en 10ml-decant af Dior Fahrenheit?
En 10ml-decant af Dior Fahrenheit rummer omkring 200 pust, cirka 67 dages brug. 3ml-decanten rummer omkring 60 pust, cirka 20 dage. 30ml-decanten rummer omkring 600 pust, cirka 200 dage.
Hvilke andre parfumer fra Dior kan jeg prøve?
Ud over Dior Fahrenheit har 10ML Hypnotic Poison, J'adore og Sauvage fra Dior, alle fyldt fra den originale flaske.
Er denne decant af Dior Fahrenheit den originale parfume?
Ja. Hver decant af Dior Fahrenheit fyldes i hånden fra en original flaske fra Dior, uden at noget er tilsat eller fortyndet, så den åbner sig, udvikler sig og holder på huden ligesom flasken. Vi sælger kun ægte originaler.
Er Dior Fahrenheit sød?
Nej, den er tør: læder, vetiver og træagtigt krydderi fører an, og intet sukkeragtigt blødgør den. Lavendel giver starten et aromatisk bid.
Er Dior Fahrenheit god til en date?
Ja, til et selvsikkert udtryk: fællesskabet knytter den til nætter og aftener, og dens bund af læder og krydderi har reel tilstedeværelse. Det kraftige duftspor betyder, at en let hånd er nok.
Hvor kan jeg købe Dior Fahrenheit som decant?
Hos 10ML: Dior Fahrenheit fås som decant i 3ml, 10ml og 30ml, fyldt i hånden fra en original flaske. Decanten på 10ml koster 24,21 € (2,42 €/ml), og 10ML sender i hele EU.
Hvad er en decant?
En lille mængde af en parfume, taget fra den originale flaske og fyldt i en rejseforstøver. Du får den ægte duft i en størrelse, så du kan leve med den i flere dage, før du beslutter dig for den hele flaske.
Hvordan fungerer pengene-tilbage-garantien?
Hvis en duft ikke passer til dig, så kontakt os inden for 30 dage efter, den er ankommet, så arrangerer vi en refusion. Der gælder vilkår. Se vores refusionspolitik.







