Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum
- Autentisk original parfume
- Prøv, før du køber hele flasken
- Klar til rejsen 3ml, 10ml, 30ml
- Langtidsholdende duft
Scandal Le Parfum by Jean Paul Gaultier, released in 2022, is a salted caramel floral: sweet, but with a savoury edge. Jasmine is the top note, a soft white floral lift at the start. Caramel and salt sit in the heart notes, buttery and faintly savoury rather than sugary, and the vanilla base keeps everything warm, smooth and a little powdery, with a balsamic undertone. It is mostly women who choose it, usually hoping for a gourmand that holds back a little. Voters place it in winter and autumn, at night, and it works for an evening that begins once the working day ends. The longevity vote leans moderate. For sillage the vote is clear, and most wearers call it moderate. Give a 3ml decant several evenings of wear before you decide on anything bigger.
Sendes på højst 1 hverdagFri fragt i EUFri fragt til
Start et discovery set med Scandal Le Parfum
Scandal Le Parfum fylder det første glas. Vælg 3 mere i 3 ml: den billigste er gratis, og på din første ordre lægger vi en 5. til som gave fra os.
Sælger hurtigt ud
På grund af høj efterspørgsel er mængderne begrænsede.
Prøv den uden bekymringer. Hvis duften ikke er noget for dig, så sig det til os inden for 30 dage, så refunderer vi din ordre.*
50.000+ duftelskere og flere kommer til
- Mærke
- Jean Paul Gaultier
- Duftprofil
- Til kvinder
- Lanceret
- Decant-størrelser
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi sender i hele EU. Fri fragt fra 75,00 €. Returnering accepteres inden for 30 dage efter levering.
Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum, time for time
Sådan åbner den, falder til ro og bliver hængende på huden.
Hovedakkordercaramel, vanilla, white floral, sweet, salty
- Holder
- 3–6 t
- Moderat
- Sillage
- Moderat, 2 af 4
- Hvornår du bærer den
ÅrstidVinter
Tidspunkt på dagenAften i byen
Bedst tilArbejde
Hvad brugerne siger
Stemmer fra duftfællesskaber, de mest stemte svar først.
Varighed
Flest stemmer: 46 %Moderat
Sillage
Flest stemmer: 56 %Moderat
Årstid
Flest stemmer: 48 %Vinter
Tidspunkt på dagen
Flest stemmer: 55 %Aften i byen
Se alle stemmerSkjul stemmer
Varighed, 1.160 stemmer
- Meget svag4 %45 stemmer
- Svag6 %65 stemmer
- Moderat (Flest stemmer)46 %539 stemmer
- Langtidsholdende36 %413 stemmer
- Evig8 %98 stemmer
Sillage, 1.177 stemmer
- Intim13 %152 stemmer
- Moderat (Flest stemmer)56 %657 stemmer
- Kraftig26 %303 stemmer
- Enorm6 %65 stemmer
Årstid, 1.160 stemmer
- Forår12 %139 stemmer
- Sommer2 %23 stemmer
- Efterår38 %441 stemmer
- Vinter (Flest stemmer)48 %557 stemmer
Tidspunkt på dagen, 1.160 stemmer
- Dagtimer13 %151 stemmer
- Kontor2 %23 stemmer
- Aften30 %348 stemmer
- Aften i byen (Flest stemmer)55 %638 stemmer
Hvilken størrelse passer til dig?
Alle størrelser er fyldt fra den samme originale flaske.
Elsket af 50.000+
Hvorfor duftelskere prøver den hos os, før de køber flasken.
10ML mod et blindkøb
Hvad en decant giver dig, som en flaske købt uden at dufte til den ikke kan.
Hvis du kan lide Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum
Parfumer, der deler dens mest karakteristiske noter.
Deler Salt · Karamel
- Spar 35 %
Deler Karamel · Vanilje
Deler Karamel · Jasmin
Deler Karamel · Vanilje
- Sælger hurtigt ud
Deler Karamel · Vanilje
Deler Karamel · Jasmin
Deler Karamel · Vanilje
- Spar 35 %
Deler Karamel · Vanilje
Læg den i lag med
Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum + en af disse
Tilføjer Sandeltræ · Tonkabønne
- Sælger hurtigt ud
Tilføjer Kanel · Sandeltræ
Tilføjer Tonkabønne · Amber
Tilføjer Sandeltræ · Rose
Mere fra Jean Paul Gaultier
- Sælger hurtigt ud
- Spar 39 %
- Spar 39 %
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan dufter Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum?
Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum åbner med Jasmin. Hjertet bringer Karamel og Salt. I dry-down ender den på Vanilje. Kunder i duftfællesskaber beskriver dens hovedakkorder som caramel, vanilla, white floral, sweet og salty.
Holder Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum længe?
Kunder i duftfællesskaber vurderer oftest dens varighed som moderat (46 % af stemmerne), og 44 % vurderer den langtidsholdende eller evig. De vurderer oftest dens sillage som moderat (56 % af stemmerne). Hvor længe den holder på dig, afhænger også af din hud og af, hvor meget du sprayer på.
Er Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum god til sommer?
Kunder i duftfællesskaber vurderer den hovedsageligt til vinter; sommer får kun 2 % af årstidsstemmerne.
Er Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum god til vinteren?
Ja. Medlemmer af parfumefællesskaber kårer vinteren som dens bedste årstid med 48 % af stemmerne om årstid.
Er Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum til dag eller nat?
Kunder i duftfællesskaber bærer den mest efter mørkets frembrud: 85 % af stemmerne om tidspunkt er for aftener og nætter i byen, 15 % for dagtimer eller kontor.
Kan jeg bruge Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum på kontoret?
Medlemmer af parfumefællesskaber vælger den sjældent til kontoret: kun 2 % af stemmerne om tidspunkt går til kontoret.
Hvem står bag Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum?
Scandal Le Parfum er lavet af Jean Paul Gaultier. Den blev lanceret i 2022.
Hvor længe rækker en 10ml-decant af Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum?
En 10ml-decant af Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum rummer omkring 200 pust, cirka 67 dages brug. 3ml-decanten rummer omkring 60 pust, cirka 20 dage. 30ml-decanten rummer omkring 600 pust, cirka 200 dage.
Hvilke andre parfumer fra Jean Paul Gaultier kan jeg prøve?
Ud over Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum har 10ML Le Male Le Parfum, Le Male og Le Beau Le Parfum fra Jean Paul Gaultier, alle fyldt fra den originale flaske.
Er denne decant af Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum den originale parfume?
Ja. Hver decant af Jean Paul Gaultier Scandal Le Parfum fyldes i hånden fra en original flaske fra Jean Paul Gaultier, uden at noget er tilsat eller fortyndet, så den åbner sig, udvikler sig og holder på huden ligesom flasken. Vi sælger kun ægte originaler.
Hvad er en decant?
En lille mængde af en parfume, taget fra den originale flaske og fyldt i en rejseforstøver. Du får den ægte duft i en størrelse, så du kan leve med den i flere dage, før du beslutter dig for den hele flaske.
Hvordan fungerer pengene-tilbage-garantien?
Hvis en duft ikke passer til dig, så kontakt os inden for 30 dage efter, den er ankommet, så arrangerer vi en refusion. Der gælder vilkår. Se vores refusionspolitik.







