Atelier des Ors Crepuscule des Ames
- Originalparfym från originalflaskan
- Prova före hela flaskan
- Resklar 3ml, 10ml, 30ml
- Doft som håller i sig
Crepuscule des Ames by Atelier des Ors is a resinous, twilight scent built around incense and myrrh. It begins with bergamot and orange, a short burst of light before the room darkens. Then incense and myrrh rise with rose, and the mood turns quiet, almost ceremonial. Amber and benzoin add a warm, balsamic sweetness in the base, oud gives it depth, and musk softens everything into a smooth finish. Marie Salamagne created it for the house in 2015. It belongs to autumn evenings, reading by lamplight, or any moment you want a scent that feels contemplative rather than loud. Anyone drawn to resins and church incense should try it. A 10ml decant lets you wear it through a whole season of long evenings.
Skickas inom 1 arbetsdagFri frakt inom EUFri frakt till
Säljer slut snabbt
På grund av stor efterfrågan är kvantiteterna begränsade.
Prova utan oro. Passar inte doften dig, säg till inom 30 dagar så återbetalar vi din beställning.*
50 000+ doftälskare och fler blir det
- Märke
- Atelier des Ors
- Parfymör
- Marie Salamagne
- Doftprofil
- Unisex
- Lanserad
- Decantstorlekar
- 30ml
Vi skickar inom hela EU. Beställningar över 75,00 € skickas fraktfritt. Returer godtas inom 30 dagar efter leverans.
Atelier des Ors Crepuscule des Ames, timme för timme
Hur den öppnar, lägger sig och dröjer kvar på huden.
Vad bärarna säger
Röster från doftcommunityn, de mest röstade svaren först.
Varaktighet
Mest röstad: 55 %Långvarig
Sillage
Mest röstad: 55 %Måttlig
Årstid
Mest röstad: 35 %Höst
Tid på dagen
Mest röstad: 40 %Kväll
Visa alla rösterDölj röster
Varaktighet
- Mycket svag2 %
- Svag5 %
- Måttlig25 %
- Långvarig (Mest röstad)55 %
- Evig13 %
Sillage
- Intim10 %
- Måttlig (Mest röstad)55 %
- Stark30 %
- Enorm5 %
Årstid
- Vår20 %
- Sommar15 %
- Höst (Mest röstad)35 %
- Vinter30 %
Tid på dagen
- Dagtid35 %
- Kontor5 %
- Kväll (Mest röstad)40 %
- Utekväll20 %
Vilken storlek passar dig?
Varje storlek decantas från samma originalflaska.
30ml
För att behålla den
- ≈600 sprayningar
- 200 dagars användning
Älskad av 50 000+
Därför provar doftälskare hos oss innan de köper flaskan.
10ML mot ett blindköp
Vad en decant ger dig som en flaska köpt utan att ha luktat på den inte kan.
Om du gillar Atelier des Ors Crepuscule des Ames
Parfymer som delar dess mest typiska noter.
Delar Myrra · Bensoe
- Rea · 10 % rabatt
Delar Apelsin · Oud
Delar Bensoe · Oud
Delar Myrra · Rökelse
- Spara 36 %
Delar Oud · Ros
Delar Apelsin · Oud
Delar Myrra · Oud
- Kundfavorit
Delar Apelsin · Bergamott
Kombinera den med
Atelier des Ors Crepuscule des Ames + en av dessa
- Spara 38 %
Ger Jasmin · Patchouli
Ger Citron · Sandelträ
Ger Jasmin · Saffran
- Säljer slut snabbt
Ger Labdanum · Citron
Mer från Atelier des Ors
- Säljer slut snabbt
- Spara 38 %
- Spara 38 %
Vanliga frågor och svar
Hur doftar Atelier des Ors Crepuscule des Ames egentligen?
Atelier des Ors Crepuscule des Ames öppnar med Bergamott och Apelsin. Hjärtat ger Rökelse, Myrra och Ros. Slutdoften landar i Ambra, Bensoe, Mysk och Oud.
Håller Atelier des Ors Crepuscule des Ames länge?
Shoppare i doftcommunityn bedömer oftast dess varaktighet som långvarig (55 % av rösterna), och 68 % bedömer den som långvarig eller evig. De bedömer oftast dess sillage som måttlig (55 % av rösterna). Hur länge den håller på dig beror också på din hud och hur mycket du använder.
Passar Atelier des Ors Crepuscule des Ames på sommaren?
Shoppare i doftcommunityn bedömer den främst för höst och vinter; sommaren får bara 15 % av årstidsrösterna.
Passar Atelier des Ors Crepuscule des Ames på vintern?
Användare i doftcommunities ger den bra betyg för vintern: vintern får 30 % av årstidsrösterna, tätt efter den mest röstade årstiden.
Är Atelier des Ors Crepuscule des Ames för dag eller natt?
Shoppare i doftcommunityn bär den mest efter mörkrets inbrott: 60 % av rösterna om tid på dagen gäller kvällar och utekvällar, 40 % dagtid eller kontoret.
Kan jag bära Atelier des Ors Crepuscule des Ames på kontoret?
Användare i doftcommunities väljer den sällan för kontoret: bara 5 % av rösterna för tid på dagen går till kontoret.
Vem gör Atelier des Ors Crepuscule des Ames?
Crepuscule des Ames görs av Atelier des Ors. Dess parfymör är Marie Salamagne. Den lanserades 2015.
Hur länge räcker en 30ml-decant av Atelier des Ors Crepuscule des Ames?
En 30ml-decant av Atelier des Ors Crepuscule des Ames rymmer ungefär 600 sprut, cirka 200 dagars användning.
Vilka andra parfymer från Atelier des Ors kan jag prova?
Förutom Atelier des Ors Crepuscule des Ames har 10ML Lune Feline, Rouge Saray och Iris Fauve från Atelier des Ors, alla fyllda från originalflaskan.
Är den här decanten av Atelier des Ors Crepuscule des Ames originalparfymen?
Ja. Varje decant av Atelier des Ors Crepuscule des Ames fylls för hand från en originalflaska från Atelier des Ors, utan att något tillsätts eller späds ut, så den öppnar sig, utvecklas och håller på huden precis som flaskan. Vi säljer bara äkta original.
Vad är en decant?
En liten mängd av en parfym, tagen från originalflaskan och fylld i en resesprej. Du får originaldoften i en storlek som låter dig leva med den i flera dagar innan du bestämmer dig för hela flaskan.
Hur fungerar pengarna-tillbaka-garantin?
Om en doft inte passar dig, hör av dig inom 30 dagar efter att den kommit så ordnar vi en återbetalning. Villkor gäller. Läs mer i vår policyn för återbetalning.





