Burberry Goddess Amber Vanilla
- Originalparfym från originalflaskan
- Prova före hela flaskan
- Resklar 3ml, 10ml, 30ml
- Doft som håller i sig
Goddess Amber Vanilla, från Burberry, är en gourmanddoft gjord nästan helt av vanilj och ambra, även om den öppnar med en sirapsaktig not. Lavendel och lönnsirap är toppnoterna: ett udda par av ört och socker som snabbt lägger sig. Vanilj fyller hjärtat i lager och ger en tjock, svagt spritig täthet i stället för puder. Ambra i basen glöder varmt och hindrar sötman från att bli kladdig. Burberry gjorde den för kvinnor, men alla som föredrar en riktig gourmanddoft framför en antydan av vanilj kan bära den. Rösterna placerar den på vintern och hösten, från kväll till natt. Communityn röstar tydligt för lång varaktighet, och sillaget lutar åt starkt, så den fyller ett rum. Tillbringa en vecka med en 3ml-decant för att se om värmen från ambra och vanilj är något för dig.
Skickas inom 1 arbetsdagFri frakt inom EUFri frakt till
Börja ett upptäcktsset med Goddess Amber Vanilla
Goddess Amber Vanilla fyller den första ampullen. Välj 3 till på 3 ml: den med lägst pris är gratis, och på din första beställning lägger vi till en 5:e som present från oss.
Säljer slut snabbt
På grund av stor efterfrågan är kvantiteterna begränsade.
Prova utan oro. Passar inte doften dig, säg till inom 30 dagar så återbetalar vi din beställning.*
50 000+ doftälskare och fler blir det
Communityns omdöme
För den som gillar en mysig, söt värme kombinerar Goddess Amber Vanilla lavendel och lönnsirap med vanilj och ambra. De flesta tycker att den är långvarig, medan starkt sillage leder rapporterna, med måttlig räckvidd också nämnd. Vinterkvällar passar den bäst, och höstkvällar fungerar också.
Sammanfattat med AI från omdömen i parfymcommunityn
- Märke
- Burberry
- Doftprofil
- För kvinnor
- Decantstorlekar
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi skickar inom hela EU. Beställningar över 75,00 € skickas fraktfritt. Returer godtas inom 30 dagar efter leverans.
Burberry Goddess Amber Vanilla, timme för timme
Hur den öppnar, lägger sig och dröjer kvar på huden.
Vad bärarna säger
Röster från doftcommunityn, de mest röstade svaren först.
Varaktighet
Mest röstad: 51 %Långvarig
Sillage
Mest röstad: 46 %Stark
Årstid
Mest röstad: 41 %Vinter
Tid på dagen
Mest röstad: 45 %Kväll
Visa alla rösterDölj röster
Varaktighet, 336 röster
- Mycket svag1 %4 röster
- Svag4 %12 röster
- Måttlig15 %50 röster
- Långvarig (Mest röstad)51 %170 röster
- Evig30 %100 röster
Sillage, 346 röster
- Intim5 %16 röster
- Måttlig25 %85 röster
- Stark (Mest röstad)46 %160 röster
- Enorm25 %85 röster
Årstid, 207 röster
- Vår14 %28 röster
- Sommar7 %14 röster
- Höst39 %80 röster
- Vinter (Mest röstad)41 %85 röster
Tid på dagen, 177 röster
- Dagtid14 %25 röster
- Kontor8 %14 röster
- Kväll (Mest röstad)45 %80 röster
- Utekväll33 %58 röster
Vilken storlek passar dig?
Varje storlek decantas från samma originalflaska.
Älskad av 50 000+
Därför provar doftälskare hos oss innan de köper flaskan.
10ML mot ett blindköp
Vad en decant ger dig som en flaska köpt utan att ha luktat på den inte kan.
Om du gillar Burberry Goddess Amber Vanilla
Parfymer som delar dess mest typiska noter.
Delar Vaniljabsolut · Ambra
Delar Vaniljabsolut · Vanilj
- Säljer slut snabbt
Delar Vaniljabsolut · Vanilj
Delar Vaniljabsolut · Vanilj
Delar Lavendel · Ambra
Delar Vaniljabsolut · Ambra
- Spara 37 %
Delar Vaniljabsolut · Vanilj
Delar Lavendel · Ambra
Kombinera den med
Burberry Goddess Amber Vanilla + en av dessa
Ger Jasmin · Bergamott
- Säljer slut snabbt
Ger Sandelträ · Mysk
Ger Jasmin · Sandelträ
Ger Patchouli · Bergamott
Mer från Burberry
- Rea · 10 % rabatt
- Säljer slut snabbt
Burberry Goddess Amber Vanilla med enkla ord
Hur den doftar, hur den bärs och vem den passar.
Hur den doftar
Den börjar med stillsam lavendel och en klibbig, gyllene ton av lönnsirap. Sedan fördjupas den till en tjock, krämig vanilj som känns som varm pudding. Slutet är mjuk ambra, mysigt och sött, nästan som en kram på flaska.
Hur den bärs
Parfymgemenskapen rapporterar lång varaktighet och starkt spår, och några tycker att den är mer måttlig. Bärarna säger att den dröjer sig kvar bra.
När du bär den
Bärarna väljer den för vinter och höst, kvällar och nätter. Det är en parfym för kallt väder och mysiga kvällar.
Vem den passar
Passar den som älskar söt vanilj och inte vill ha något kallt eller skarpt. Både män och kvinnor bär den, och den passar bäst dem som gillar trygghet och värme.
Liknande parfymer hos 10ML
- Maison Francis Kurkdjian APOM: delar lavendel och ambra i den mjuka, glödande ramen
- Tom Ford Vanilla Sex: delar vaniljabsolut och vanilj i kärnan
- Yves Saint Laurent Black Opium Pink Glaze: delar vaniljabsolut och ambra i den söta basen
Storlekar och pris per ml
Hos 10ML finns Burberry Goddess Amber Vanilla som 3ml för 8,91 € (2,97 €/ml), 10ml för 25,74 € (2,57 €/ml) och 30ml för 66,60 € (2,22 €/ml).
Vanliga frågor och svar
Hur doftar Burberry Goddess Amber Vanilla egentligen?
Burberry Goddess Amber Vanilla öppnar med Lavendel och Lönnsirap. Hjärtat ger Vanilj och Vaniljabsolut. Slutdoften landar i Ambra.
Håller Burberry Goddess Amber Vanilla länge?
Shoppare i doftcommunityn bedömer oftast dess varaktighet som långvarig (51 % av rösterna), och 80 % bedömer den som långvarig eller evig. De bedömer oftast dess sillage som stark (46 % av rösterna). Hur länge den håller på dig beror också på din hud och hur mycket du använder.
Passar Burberry Goddess Amber Vanilla på sommaren?
Shoppare i doftcommunityn bedömer den främst för höst och vinter; sommaren får bara 7 % av årstidsrösterna.
Passar Burberry Goddess Amber Vanilla på vintern?
Ja. Användare i doftcommunities röstar fram vintern som dess bästa årstid, med 41 % av årstidsrösterna.
Är Burberry Goddess Amber Vanilla för dag eller natt?
Shoppare i doftcommunityn bär den mest efter mörkrets inbrott: 78 % av rösterna om tid på dagen gäller kvällar och utekvällar, 22 % dagtid eller kontoret.
Kan jag bära Burberry Goddess Amber Vanilla på kontoret?
Användare i doftcommunities väljer den sällan för kontoret: bara 8 % av rösterna för tid på dagen går till kontoret.
Vem gör Burberry Goddess Amber Vanilla?
Goddess Amber Vanilla görs av Burberry.
Hur länge räcker en 10ml-decant av Burberry Goddess Amber Vanilla?
En 10ml-decant av Burberry Goddess Amber Vanilla rymmer ungefär 200 sprut, cirka 67 dagars användning. 3ml-decanten rymmer ungefär 60 sprut, cirka 20 dagar. 30ml-decanten rymmer ungefär 600 sprut, cirka 200 dagar.
Vilka andra parfymer från Burberry kan jag prova?
Förutom Burberry Goddess Amber Vanilla har 10ML Burberry Her, Goddess och Burberry Women från Burberry, alla fyllda från originalflaskan.
Är den här decanten av Burberry Goddess Amber Vanilla originalparfymen?
Ja. Varje decant av Burberry Goddess Amber Vanilla fylls för hand från en originalflaska från Burberry, utan att något tillsätts eller späds ut, så den öppnar sig, utvecklas och håller på huden precis som flaskan. Vi säljer bara äkta original.
Är Burberry Goddess Amber Vanilla söt?
Ja, mycket. Lönnsirap, vanilj och ambra gör den till en rund gourmand, medan lavendeln i början håller de första minuterna något lugnare och friskare.
Passar Burberry Goddess Amber Vanilla på en dejt?
Ja, för en mysig kväll. Bärarna tycker att den är starkast efter mörkrets inbrott på hösten och vintern, och den krämiga vaniljen och ambran passar nära, varmt sällskap.
Var kan jag köpa Burberry Goddess Amber Vanilla som decant?
Hos 10ML: Burberry Goddess Amber Vanilla finns som 3ml, 10ml och 30ml-decant, fylld för hand från en originalflaska. Decanten på 10ml kostar 25,74 € (2,57 €/ml), och 10ML skickar inom hela EU.
Vad är en decant?
En liten mängd av en parfym, tagen från originalflaskan och fylld i en resesprej. Du får originaldoften i en storlek som låter dig leva med den i flera dagar innan du bestämmer dig för hela flaskan.
Hur fungerar pengarna-tillbaka-garantin?
Om en doft inte passar dig, hör av dig inom 30 dagar efter att den kommit så ordnar vi en återbetalning. Villkor gäller. Läs mer i vår policyn för återbetalning.







