Clive Christian No. 1 Feminine
- Originalparfym från originalflaskan
- Prova före hela flaskan
- Resklar 3ml, 10ml, 30ml
- Doft som håller i sig
No. 1 Feminine by Clive Christian opens with ripe apricot, peach and plum, brightened by Amalfi lemon, bergamot and a warm dust of cardamom and paprika. The heart turns properly floral: rose, jasmine, carnation, orchid and iris layered into something plush and old-fashioned in the best way. Sandalwood, vanilla, benzoin, tonka bean, amber and Virginia cedar hold the base down, giving it a rich, powdery, amber-woody finish. It is built for women who like a fragrance with real presence, worn once the temperature drops. Voters keep it for fall and winter, and for evenings running into night. The vote on longevity leans long-lasting. The sillage vote leans strong as well, so a light hand goes far. A 10ml decant is plenty to live with it through a few cold months before choosing the full bottle.
Skickas inom 1 arbetsdagFri frakt inom EUFri frakt till
Börja ett upptäcktsset med No. 1 Feminine
No. 1 Feminine fyller den första ampullen. Välj 3 till på 3 ml: den med lägst pris är gratis, och på din första beställning lägger vi till en 5:e som present från oss.
Säljer slut snabbt
På grund av stor efterfrågan är kvantiteterna begränsade.
Prova utan oro. Passar inte doften dig, säg till inom 30 dagar så återbetalar vi din beställning.*
50 000+ doftälskare och fler blir det
- Märke
- Clive Christian
- Doftprofil
- För kvinnor
- Decantstorlekar
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi skickar inom hela EU. Beställningar över 75,00 € skickas fraktfritt. Returer godtas inom 30 dagar efter leverans.
Clive Christian No. 1 Feminine, timme för timme
Hur den öppnar, lägger sig och dröjer kvar på huden.
Huvudackordamber, floral, warm spicy, woody, vanilla
Det du känner
- Håller
- 7–12 h
- Långvarig
- Sillage
- Stark, 3 av 4
Vad bärarna säger
Röster från doftcommunityn, de mest röstade svaren först.
Varaktighet
Mest röstad: 42 %Långvarig
Sillage
Mest röstad: 45 %Stark
Årstid
Mest röstad: 36 %Höst
Tid på dagen
Mest röstad: 39 %Kväll
Visa alla rösterDölj röster
Varaktighet, 361 röster
- Mycket svag2 %6 röster
- Svag4 %15 röster
- Måttlig19 %70 röster
- Långvarig (Mest röstad)42 %150 röster
- Evig33 %120 röster
Sillage, 358 röster
- Intim5 %18 röster
- Måttlig24 %85 röster
- Stark (Mest röstad)45 %160 röster
- Enorm27 %95 röster
Årstid, 220 röster
- Vår20 %45 röster
- Sommar9 %20 röster
- Höst (Mest röstad)36 %80 röster
- Vinter34 %75 röster
Tid på dagen, 205 röster
- Dagtid22 %45 röster
- Kontor12 %25 röster
- Kväll (Mest röstad)39 %80 röster
- Utekväll27 %55 röster
Vilken storlek passar dig?
Varje storlek decantas från samma originalflaska.
Älskad av 50 000+
Därför provar doftälskare hos oss innan de köper flaskan.
10ML mot ett blindköp
Vad en decant ger dig som en flaska köpt utan att ha luktat på den inte kan.
Om du gillar Clive Christian No. 1 Feminine
Parfymer som delar dess mest typiska noter.
Delar Aprikos · Persika
Delar Ananas · Persika
- Säljer slut snabbt
Delar Orkidé · Aprikos
Delar Aprikos · Ylang-ylang
Delar Orkidé · Ros
- Rea · 10 % rabatt
Delar Aprikos · Ananas
Delar Ananas · Persika
Delar Virginiaceder · Ylang-ylang
Kombinera den med
Clive Christian No. 1 Feminine + en av dessa
Ger Kanel · Patchouli
Ger Ceder · Labdanum
- Säljer slut snabbt
Ger Citron · Patchouli
Ger Muskot · Ceder
Mer från Clive Christian
- Säljer slut snabbt
- Spara 37 %
Vanliga frågor och svar
Hur doftar Clive Christian No. 1 Feminine egentligen?
Clive Christian No. 1 Feminine öppnar med Amalficitron, Aprikos, Bergamott och Kardemumma. Hjärtat ger Nejlika, Iris, Jasmin och Orkidé. Slutdoften landar i Ambra, Bensoe, Mysk och Sandelträ. Shoppare i doftcommunityn beskriver dess huvudackord som amber, floral, warm spicy, woody och vanilla.
Håller Clive Christian No. 1 Feminine länge?
Shoppare i doftcommunityn bedömer oftast dess varaktighet som långvarig (42 % av rösterna), och 75 % bedömer den som långvarig eller evig. De bedömer oftast dess sillage som stark (45 % av rösterna). Hur länge den håller på dig beror också på din hud och hur mycket du använder.
Passar Clive Christian No. 1 Feminine på sommaren?
Shoppare i doftcommunityn bedömer den främst för höst och vinter; sommaren får bara 9 % av årstidsrösterna.
Passar Clive Christian No. 1 Feminine på vintern?
Användare i doftcommunities ger den bra betyg för vintern: vintern får 34 % av årstidsrösterna, tätt efter den mest röstade årstiden.
Är Clive Christian No. 1 Feminine för dag eller natt?
Shoppare i doftcommunityn bär den mest efter mörkrets inbrott: 66 % av rösterna om tid på dagen gäller kvällar och utekvällar, 34 % dagtid eller kontoret.
Kan jag bära Clive Christian No. 1 Feminine på kontoret?
Användare i doftcommunities väljer den sällan för kontoret: bara 12 % av rösterna för tid på dagen går till kontoret.
Vem gör Clive Christian No. 1 Feminine?
No. 1 Feminine görs av Clive Christian.
Hur länge räcker en 10ml-decant av Clive Christian No. 1 Feminine?
En 10ml-decant av Clive Christian No. 1 Feminine rymmer ungefär 200 sprut, cirka 67 dagars användning. 3ml-decanten rymmer ungefär 60 sprut, cirka 20 dagar. 30ml-decanten rymmer ungefär 600 sprut, cirka 200 dagar.
Vilka andra parfymer från Clive Christian kan jag prova?
Förutom Clive Christian No. 1 Feminine har 10ML X For Men, C Woody Leather och No. 1 Clive Christian for men från Clive Christian, alla fyllda från originalflaskan.
Är den här decanten av Clive Christian No. 1 Feminine originalparfymen?
Ja. Varje decant av Clive Christian No. 1 Feminine fylls för hand från en originalflaska från Clive Christian, utan att något tillsätts eller späds ut, så den öppnar sig, utvecklas och håller på huden precis som flaskan. Vi säljer bara äkta original.
Vad är en decant?
En liten mängd av en parfym, tagen från originalflaskan och fylld i en resesprej. Du får originaldoften i en storlek som låter dig leva med den i flera dagar innan du bestämmer dig för hela flaskan.
Hur fungerar pengarna-tillbaka-garantin?
Om en doft inte passar dig, hör av dig inom 30 dagar efter att den kommit så ordnar vi en återbetalning. Villkor gäller. Läs mer i vår policyn för återbetalning.







