Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge
- Originalparfym från originalflaskan
- Prova före hela flaskan
- Resklar 3ml, 10ml, 30ml
- Doft som håller i sig
Warm, spiced and slightly earthy, L'Interdit Eau de Parfum Rouge by Givenchy takes a white floral and gives it some heat. Blood orange and ginger make up the top notes, bright and peppery, with a fresh spicy sparkle. In the heart, tuberose and jasmine turn creamy, while pimento leaf keeps them from drifting into sweetness. Sandalwood, patchouli and vetiver form the base notes, dry and earthy, finished with a soft powdery edge. Released in 2021, it is mostly chosen by women who want flowers with a bit of bite. Voters connect it with autumn and winter nights, and it is built for going out. Opinion leans towards long lasting for longevity, and the sillage vote leans moderate, with strong close behind. If you are curious, a 10ml decant covers a good run of evenings in the cooler months.
Skickas inom 1 arbetsdagFri frakt inom EUFri frakt till
Börja ett upptäcktsset med L'Interdit Eau de Parfum Rouge
L'Interdit Eau de Parfum Rouge fyller den första ampullen. Välj 3 till på 3 ml: den med lägst pris är gratis, och på din första beställning lägger vi till en 5:e som present från oss.
Säljer slut snabbt
På grund av stor efterfrågan är kvantiteterna begränsade.
Prova utan oro. Passar inte doften dig, säg till inom 30 dagar så återbetalar vi din beställning.*
50 000+ doftälskare och fler blir det
- Märke
- Givenchy
- Doftprofil
- För kvinnor
- Lanserad
- Decantstorlekar
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi skickar inom hela EU. Beställningar över 75,00 € skickas fraktfritt. Returer godtas inom 30 dagar efter leverans.
Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge, timme för timme
Hur den öppnar, lägger sig och dröjer kvar på huden.
Huvudackordwhite floral, woody, tuberose, citrus, warm spicy
Vad bärarna säger
Röster från doftcommunityn, de mest röstade svaren först.
Varaktighet
Mest röstad: 49 %Långvarig
Sillage
Mest röstad: 46 %Måttlig
Årstid
Mest röstad: 48 %Vinter
Tid på dagen
Mest röstad: 58 %Utekväll
Visa alla rösterDölj röster
Varaktighet, 3 811 röster
- Mycket svag1 %31 röster
- Svag2 %63 röster
- Måttlig35 %1 330 röster
- Långvarig (Mest röstad)49 %1 877 röster
- Evig13 %510 röster
Sillage, 3 770 röster
- Intim4 %155 röster
- Måttlig (Mest röstad)46 %1 717 röster
- Stark41 %1 564 röster
- Enorm9 %334 röster
Årstid, 3 811 röster
- Vår10 %381 röster
- Sommar4 %153 röster
- Höst38 %1 448 röster
- Vinter (Mest röstad)48 %1 829 röster
Tid på dagen, 3 811 röster
- Dagtid12 %457 röster
- Kontor5 %191 röster
- Kväll25 %953 röster
- Utekväll (Mest röstad)58 %2 210 röster
Vilken storlek passar dig?
Varje storlek decantas från samma originalflaska.
Älskad av 50 000+
Därför provar doftälskare hos oss innan de köper flaskan.
10ML mot ett blindköp
Vad en decant ger dig som en flaska köpt utan att ha luktat på den inte kan.
Om du gillar Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge
Parfymer som delar dess mest typiska noter.
Delar Blodapelsin · Tuberosa
- Spara 38 %
Delar Tuberosa · Ingefära
Delar Tuberosa · Sandelträ
Delar Blodapelsin · Jasmin
- Kundfavorit
Delar Tuberosa · Vetiver
Delar Blodapelsin · Vetiver
Delar Blodapelsin · Jasmin
- Spara 37 %
Delar Blodapelsin · Jasmin
Kombinera den med
Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge + en av dessa
- Spara 37 %
Ger Vanilj · Bergamott
Ger Kardemumma · Mysk
Ger Ceder · Vanilj
- Säljer slut snabbt
Ger Mandarin · Ylang-ylang
Mer från Givenchy
- Säljer slut snabbt
- Spara 38 %
Vanliga frågor och svar
Hur doftar Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge egentligen?
Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge öppnar med Blodapelsin och Ingefära. Hjärtat ger Jasmin, Kryddpepparblad och Tuberosa. Slutdoften landar i Patchouli, Sandelträ och Vetiver. Shoppare i doftcommunityn beskriver dess huvudackord som white floral, woody, tuberose, citrus och warm spicy.
Håller Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge länge?
Shoppare i doftcommunityn bedömer oftast dess varaktighet som långvarig (49 % av rösterna), och 63 % bedömer den som långvarig eller evig. De bedömer oftast dess sillage som måttlig (46 % av rösterna). Hur länge den håller på dig beror också på din hud och hur mycket du använder.
Passar Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge på sommaren?
Shoppare i doftcommunityn bedömer den främst för vinter; sommaren får bara 4 % av årstidsrösterna.
Passar Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge på vintern?
Ja. Användare i doftcommunities röstar fram vintern som dess bästa årstid, med 48 % av årstidsrösterna.
Är Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge för dag eller natt?
Shoppare i doftcommunityn bär den mest efter mörkrets inbrott: 83 % av rösterna om tid på dagen gäller kvällar och utekvällar, 17 % dagtid eller kontoret.
Kan jag bära Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge på kontoret?
Användare i doftcommunities väljer den sällan för kontoret: bara 5 % av rösterna för tid på dagen går till kontoret.
Vem gör Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge?
L'Interdit Eau de Parfum Rouge görs av Givenchy. Den lanserades 2021.
Hur länge räcker en 10ml-decant av Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge?
En 10ml-decant av Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge rymmer ungefär 200 sprut, cirka 67 dagars användning. 3ml-decanten rymmer ungefär 60 sprut, cirka 20 dagar. 30ml-decanten rymmer ungefär 600 sprut, cirka 200 dagar.
Vilka andra parfymer från Givenchy kan jag prova?
Förutom Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge har 10ML Ange ou Demon, L'Interdit Eau de Parfum och Gentleman Eau de Parfum Reserve Privée från Givenchy, alla fyllda från originalflaskan.
Är den här decanten av Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge originalparfymen?
Ja. Varje decant av Givenchy L'Interdit Eau de Parfum Rouge fylls för hand från en originalflaska från Givenchy, utan att något tillsätts eller späds ut, så den öppnar sig, utvecklas och håller på huden precis som flaskan. Vi säljer bara äkta original.
Vad är en decant?
En liten mängd av en parfym, tagen från originalflaskan och fylld i en resesprej. Du får originaldoften i en storlek som låter dig leva med den i flera dagar innan du bestämmer dig för hela flaskan.
Hur fungerar pengarna-tillbaka-garantin?
Om en doft inte passar dig, hör av dig inom 30 dagar efter att den kommit så ordnar vi en återbetalning. Villkor gäller. Läs mer i vår policyn för återbetalning.







