Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach
- Originalparfym från originalflaskan
- Prova före hela flaskan
- Resklar 3ml, 10ml, 30ml
- Doft som håller i sig
Sunset Hour Dark Peach by Goldfield & Banks opens on berries, mandarin and a warm shimmer of rum, juicy and a little boozy. Benzoin, ginger and ylang ylang fill the heart with a creamy, spiced warmth. The base is where it turns rich: tonka bean, vanilla, soft woody notes and amber build a deep, glowing finish. New for 2026, it suits men and women who want an amber-fruity scent with real sweetness but no sharp edges. Voters wear it across summer and into autumn, at any point in the day but especially evenings and nights. On longevity the vote leans long-lasting to eternal, and sillage voters lean toward strong, keeping the warmth close rather than loud. A 3ml decant is enough to test it through a stretch of warm days and evenings.
Skickas inom 1 arbetsdagFri frakt inom EUFri frakt till
Börja ett upptäcktsset med Sunset Hour Dark Peach
Sunset Hour Dark Peach fyller den första ampullen. Välj 3 till på 3 ml: den med lägst pris är gratis, och på din första beställning lägger vi till en 5:e som present från oss.
Säljer slut snabbt
På grund av stor efterfrågan är kvantiteterna begränsade.
Prova utan oro. Passar inte doften dig, säg till inom 30 dagar så återbetalar vi din beställning.*
50 000+ doftälskare och fler blir det
- Märke
- Goldfield & Banks
- Parfymör
- Clément Marx
- Doftprofil
- Unisex
- Lanserad
- Decantstorlekar
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi skickar inom hela EU. Beställningar över 75,00 € skickas fraktfritt. Returer godtas inom 30 dagar efter leverans.
Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach, timme för timme
Hur den öppnar, lägger sig och dröjer kvar på huden.
Huvudackordamber, vanilla, sweet, woody, fruity
Vad bärarna säger
Röster från doftcommunityn, de mest röstade svaren först.
Varaktighet
Mest röstad: 45 %Långvarig
Sillage
Mest röstad: 48 %Stark
Årstid
Mest röstad: 35 %Höst
Tid på dagen
Mest röstad: 34 %Utekväll
Visa alla rösterDölj röster
Varaktighet, 331 röster
- Mycket svag1 %4 röster
- Svag4 %12 röster
- Måttlig21 %70 röster
- Långvarig (Mest röstad)45 %150 röster
- Evig29 %95 röster
Sillage, 345 röster
- Intim4 %14 röster
- Måttlig26 %88 röster
- Stark (Mest röstad)48 %165 röster
- Enorm23 %78 röster
Årstid, 62 röster
- Vår18 %11 röster
- Sommar26 %16 röster
- Höst (Mest röstad)35 %22 röster
- Vinter21 %13 röster
Tid på dagen, 58 röster
- Dagtid21 %12 röster
- Kontor14 %8 röster
- Kväll31 %18 röster
- Utekväll (Mest röstad)34 %20 röster
Vilken storlek passar dig?
Varje storlek decantas från samma originalflaska.
Älskad av 50 000+
Därför provar doftälskare hos oss innan de köper flaskan.
10ML mot ett blindköp
Vad en decant ger dig som en flaska köpt utan att ha luktat på den inte kan.
Om du gillar Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach
Parfymer som delar dess mest typiska noter.
- Spara 38 %
Delar Bär · Bensoe
Delar Träiga noter · Ambra
Delar Rom · Ingefära
- Säljer slut snabbt
Delar Träiga noter · Mandarin
Delar Träiga noter · Ingefära
Delar Rom · Tonkaböna
- Spara 37 %
Delar Träiga noter · Bensoe
Delar Bensoe · Mandarin
Kombinera den med
Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach + en av dessa
Ger Jasmin · Sandelträ
Ger Jasmin · Bergamott
- Säljer slut snabbt
Ger Mysk · Sandelträ
Ger Jasmin · Mysk
Mer från Goldfield & Banks
- Säljer slut snabbt
- Spara 37 %
- Spara 37 %
Vanliga frågor och svar
Hur doftar Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach egentligen?
Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach öppnar med Bär, Mandarin och Rom. Hjärtat ger Bensoe, Ingefära och Ylang-ylang. Slutdoften landar i Ambra, Tonkaböna, Vanilj och Träiga noter. Shoppare i doftcommunityn beskriver dess huvudackord som amber, vanilla, sweet, woody och fruity.
Håller Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach länge?
Shoppare i doftcommunityn bedömer oftast dess varaktighet som långvarig (45 % av rösterna), och 74 % bedömer den som långvarig eller evig. De bedömer oftast dess sillage som stark (48 % av rösterna). Hur länge den håller på dig beror också på din hud och hur mycket du använder.
Passar Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach på sommaren?
Shoppare i doftcommunityn bedömer den mest för höst, men sommaren får ändå 26 % av årstidsrösterna.
Passar Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach på vintern?
Användare i doftcommunities föredrar andra årstider, men vintern får ändå 21 % av årstidsrösterna.
Är Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach för dag eller natt?
Shoppare i doftcommunityn bär den mest efter mörkrets inbrott: 66 % av rösterna om tid på dagen gäller kvällar och utekvällar, 34 % dagtid eller kontoret.
Kan jag bära Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach på kontoret?
Användare i doftcommunities väljer den sällan för kontoret: bara 14 % av rösterna för tid på dagen går till kontoret.
Vem gör Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach?
Sunset Hour Dark Peach görs av Goldfield & Banks. Dess parfymör är Clément Marx. Den lanserades 2026.
Hur länge räcker en 10ml-decant av Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach?
En 10ml-decant av Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach rymmer ungefär 200 sprut, cirka 67 dagars användning. 3ml-decanten rymmer ungefär 60 sprut, cirka 20 dagar. 30ml-decanten rymmer ungefär 600 sprut, cirka 200 dagar.
Vilka andra parfymer från Goldfield & Banks kan jag prova?
Förutom Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach har 10ML Ingenious Ginger, Pacific Rock Moss och Purple Suede från Goldfield & Banks, alla fyllda från originalflaskan.
Är den här decanten av Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach originalparfymen?
Ja. Varje decant av Goldfield & Banks Sunset Hour Dark Peach fylls för hand från en originalflaska från Goldfield & Banks, utan att något tillsätts eller späds ut, så den öppnar sig, utvecklas och håller på huden precis som flaskan. Vi säljer bara äkta original.
Vad är en decant?
En liten mängd av en parfym, tagen från originalflaskan och fylld i en resesprej. Du får originaldoften i en storlek som låter dig leva med den i flera dagar innan du bestämmer dig för hela flaskan.
Hur fungerar pengarna-tillbaka-garantin?
Om en doft inte passar dig, hör av dig inom 30 dagar efter att den kommit så ordnar vi en återbetalning. Villkor gäller. Läs mer i vår policyn för återbetalning.







