Parfums de Marly Layton
- Originalparfym från originalflaskan
- Prova före hela flaskan
- Resklar 3ml, 10ml, 30ml
- Doft som håller i sig
Layton av Parfums de Marly är ett varmt, kryddat äpple med ett hjärta av vanilj, friskt först och mysigt på kvällen. Äpple, lavendel, bergamott och mandarin gör öppningen ljus och lite örtig. Geranium, viol och jasmin ger mitten en mjuk, pudrig blommig sida. Sedan värmer kardemumma, peppar och vanilj upp den över sandelträ, guajakträ och patchouli. Den lanserades 2016, och män väljer den mest, särskilt de som gillar en elegant doft med lite hetta därunder. De röstande bär den genom höst och vinter, på dagen eller natten, och den kommer till sin rätt när du ska ut. De flesta som bär den röstar på långvarig. Rösterna om sillage lutar åt stark, så börja försiktigt. Prova en 3ml-decant under en veckas kalla kvällar innan du binder dig för en flaska.
Skickas inom 1 arbetsdagFri frakt inom EUFri frakt till
Börja ett upptäcktsset med Layton
Layton fyller den första ampullen. Välj 3 till på 3 ml: den med lägst pris är gratis, och på din första beställning lägger vi till en 5:e som present från oss.
Säljer slut snabbt
På grund av stor efterfrågan är kvantiteterna begränsade.
Prova utan oro. Passar inte doften dig, säg till inom 30 dagar så återbetalar vi din beställning.*
50 000+ doftälskare och fler blir det
Communityns omdöme
Vanilj ger Layton dess söta bas, som nås via äpple och lavendel, sedan viol och jasmin. De flesta tycker att den är långvarig, medan den största gruppen upplever starkt sillage. Den passar höstnätter ute, och vintern och dagtid fungerar också; den fruktiga sötman brukar tilltala dem som gillar vanilj.
Sammanfattat med AI från omdömen i parfymcommunityn
- Märke
- Parfums de Marly
- Doftprofil
- För män
- Lanserad
- Decantstorlekar
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi skickar inom hela EU. Beställningar över 75,00 € skickas fraktfritt. Returer godtas inom 30 dagar efter leverans.
Parfums de Marly Layton, timme för timme
Hur den öppnar, lägger sig och dröjer kvar på huden.
Huvudackordwarm spicy, fresh spicy, woody, vanilla, aromatic
Vad bärarna säger
Röster från doftcommunityn, de mest röstade svaren först.
Varaktighet
Mest röstad: 62 %Långvarig
Sillage
Mest röstad: 49 %Stark
Årstid
Mest röstad: 45 %Höst
Tid på dagen
Mest röstad: 40 %Utekväll
Visa alla rösterDölj röster
Varaktighet, 9 523 röster
- Mycket svag1 %114 röster
- Svag2 %228 röster
- Måttlig22 %2 077 röster
- Långvarig (Mest röstad)62 %5 931 röster
- Evig12 %1 173 röster
Sillage, 9 824 röster
- Intim5 %484 röster
- Måttlig37 %3 676 röster
- Stark (Mest röstad)49 %4 850 röster
- Enorm8 %814 röster
Årstid, 9 523 röster
- Vår15 %1 429 röster
- Sommar5 %476 röster
- Höst (Mest röstad)45 %4 285 röster
- Vinter35 %3 333 röster
Tid på dagen, 9 523 röster
- Dagtid30 %2 857 röster
- Kontor10 %952 röster
- Kväll20 %1 905 röster
- Utekväll (Mest röstad)40 %3 809 röster
Vilken storlek passar dig?
Varje storlek decantas från samma originalflaska.
Älskad av 50 000+
Därför provar doftälskare hos oss innan de köper flaskan.
10ML mot ett blindköp
Vad en decant ger dig som en flaska köpt utan att ha luktat på den inte kan.
Om du gillar Parfums de Marly Layton
Parfymer som delar dess mest typiska noter.
- Säljer slut snabbt
Delar Geranium · Kardemumma
Delar Guajakträ · Geranium
Delar Äpple · Geranium
- Rea · 10 % rabatt
Delar Äpple · Geranium
- Kundfavorit
Delar Peppar · Geranium
Delar Äpple · Viol
- Spara 30 %
Delar Äpple · Geranium
Delar Äpple · Lavendel
Kombinera den med
Parfums de Marly Layton + en av dessa
Ger Mysk · Ceder
Ger Mysk · Kanel
- Säljer slut snabbt
Ger Ros · Mysk
Ger Citron · Mysk
Mer från Parfums de Marly
- Säljer slut snabbt
- Spara 36 %
Parfums de Marly Layton med enkla ord
Hur den doftar, hur den bärs och vem den passar.
Hur den doftar
Öppnar frasig och frisk med saftigt äpple och ren lavendel. Ett mjukt blommigt hjärta leder till en varm, söt vaniljbas med en kryddig, träig kant som dröjer sig kvar på huden.
Hur den bärs
De som bär den säger att den håller länge, och communityn rapporterar kraftigt doftspår, så de som är i närheten märker den.
När du bär den
Communityn kopplar den till höst och vinter, mest på kvällen, och den fungerar även under dagen. Den nämns som en doft för att gå ut.
Vem den passar
Passar en man som gillar en söt, varm stil med ett friskt bett, någonstans mellan designer och nisch. Några gillar inte kombinationen av äpple och vanilj, och den kan kännas bekant för vissa.
Liknande parfymer hos 10ML
- Yves Saint Laurent La Nuit de L'Homme Bleu Électrique: delar geraniumen och kardemumman för en frisk, kryddig värme
- Ralph Lauren Ralph's Club Parfum: delar äpplet och geraniumen i en frisk, fruktig öppning
- Afnan Supremacy Not Only Intense: delar äpplet och lavendeln i en ljus, aromatisk start
Storlekar och pris per ml
Hos 10ML finns Parfums de Marly Layton som 3ml för 10,98 € (3,66 €/ml), 10ml för 31,50 € (3,15 €/ml) och 30ml för 79,38 € (2,65 €/ml).
Vanliga frågor och svar
Hur doftar Parfums de Marly Layton egentligen?
Parfums de Marly Layton öppnar med Äpple, Bergamott, Lavendel och Mandarin. Hjärtat ger Geranium, Jasmin och Viol. Slutdoften landar i Kardemumma, Guajakträ, Patchouli och Peppar. Shoppare i doftcommunityn beskriver dess huvudackord som warm spicy, fresh spicy, woody, vanilla och aromatic.
Håller Parfums de Marly Layton länge?
Shoppare i doftcommunityn bedömer oftast dess varaktighet som långvarig (62 % av rösterna), och 75 % bedömer den som långvarig eller evig. De bedömer oftast dess sillage som stark (49 % av rösterna). Hur länge den håller på dig beror också på din hud och hur mycket du använder.
Passar Parfums de Marly Layton på sommaren?
Shoppare i doftcommunityn bedömer den främst för höst; sommaren får bara 5 % av årstidsrösterna.
Passar Parfums de Marly Layton på vintern?
Användare i doftcommunities föredrar andra årstider, men vintern får ändå 35 % av årstidsrösterna.
Är Parfums de Marly Layton för dag eller natt?
Shoppare i doftcommunityn bär den mest efter mörkrets inbrott: 60 % av rösterna om tid på dagen gäller kvällar och utekvällar, 40 % dagtid eller kontoret.
Kan jag bära Parfums de Marly Layton på kontoret?
Användare i doftcommunities väljer den sällan för kontoret: bara 10 % av rösterna för tid på dagen går till kontoret.
Vem gör Parfums de Marly Layton?
Layton görs av Parfums de Marly. Den lanserades 2016.
Hur länge räcker en 10ml-decant av Parfums de Marly Layton?
En 10ml-decant av Parfums de Marly Layton rymmer ungefär 200 sprut, cirka 67 dagars användning. 3ml-decanten rymmer ungefär 60 sprut, cirka 20 dagar. 30ml-decanten rymmer ungefär 600 sprut, cirka 200 dagar.
Vilka andra parfymer från Parfums de Marly kan jag prova?
Är den här decanten av Parfums de Marly Layton originalparfymen?
Ja. Varje decant av Parfums de Marly Layton fylls för hand från en originalflaska från Parfums de Marly, utan att något tillsätts eller späds ut, så den öppnar sig, utvecklas och håller på huden precis som flaskan. Vi säljer bara äkta original.
Är Parfums de Marly Layton söt?
Ja: vaniljen ger en söt, varm bas, även om äpple och lavendel tillför ett friskt bett i början.
Är Parfums de Marly Layton fräsch eller varm?
Varm i grunden: en frisk öppning med äpple och lavendel landar i vanilj, kardemumma och sandelträ, och den kopplas till höst och vinter.
Var kan jag köpa Parfums de Marly Layton som decant?
Hos 10ML: Parfums de Marly Layton finns som 3ml, 10ml och 30ml-decant, fylld för hand från en originalflaska. Decanten på 10ml kostar 31,50 € (3,15 €/ml), och 10ML skickar inom hela EU.
Vad är en decant?
En liten mängd av en parfym, tagen från originalflaskan och fylld i en resesprej. Du får originaldoften i en storlek som låter dig leva med den i flera dagar innan du bestämmer dig för hela flaskan.
Hur fungerar pengarna-tillbaka-garantin?
Om en doft inte passar dig, hör av dig inom 30 dagar efter att den kommit så ordnar vi en återbetalning. Villkor gäller. Läs mer i vår policyn för återbetalning.







