Xerjoff Tony Iommi Monkey Special
- Originalparfym från originalflaskan
- Prova före hela flaskan
- Resklar 3ml, 10ml, 30ml
- Doft som håller i sig
Rum, passionfruit, bergamot and geranium start Tony Iommi Monkey Special off fruity and boozy at once. Singapore patchouli, cinnamon and a leathery edge move into the heart, with Bulgarian rose adding a touch of florals against the spice. The base runs deep: caramel, vanilla, tonka bean, sandalwood, labdanum, ambergris and musk, warm and richly sweet without tipping into dessert. Xerjoff released it in 2021, and it tends to suit men drawn to a bold, spiced-sweet scent with real presence. Voters keep it for winter and fall, worn at night and in the evening, and it suits going out rather than a quiet day in. Wearers tend to agree it runs long-lasting, with sillage strong enough to fill a room without much effort. A 3ml decant is enough to wear across a handful of nights before deciding on more.
10ML buys its bottles from authorized EU distributors and directly from the brands, and decants authentic Xerjoff fragrances by hand into 10ML-labelled atomizers. 10ML is independent: it has no affiliation with Xerjoff, and Xerjoff neither endorses nor sponsors it. The retail bottle in the photos identifies the fragrance; it is not part of your order.
Skickas inom 1 arbetsdagFri frakt inom EUFri frakt till
Börja ett upptäcktsset med Tony Iommi Monkey Special
Tony Iommi Monkey Special fyller den första ampullen. Välj 3 till på 3 ml: den med lägst pris är gratis, och på din första beställning lägger vi till en 5:e som present från oss.
Säljer slut snabbt
På grund av stor efterfrågan är kvantiteterna begränsade.
Prova utan oro. Passar inte doften dig, säg till inom 30 dagar så återbetalar vi din beställning.*
50 000+ doftälskare och fler blir det
- Märke
- Xerjoff
- Doftprofil
- För män
- Lanserad
- Decantstorlekar
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi skickar inom hela EU. Beställningar över 75,00 € skickas fraktfritt. Returer godtas inom 30 dagar efter leverans.
Xerjoff Tony Iommi Monkey Special, timme för timme
Hur den öppnar, lägger sig och dröjer kvar på huden.
Huvudackordwarm spicy, woody, sweet, vanilla, patchouli
Det du känner
- Håller
- 7–12 h
- Långvarig
- Sillage
- Stark, 3 av 4
Vad bärarna säger
Röster från doftcommunityn, de mest röstade svaren först.
Varaktighet
Mest röstad: 57 %Långvarig
Sillage
Mest röstad: 61 %Stark
Årstid
Mest röstad: 55 %Vinter
Tid på dagen
Mest röstad: 51 %Utekväll
Visa alla rösterDölj röster
Varaktighet, 1 925 röster
- Mycket svag0 %8 röster
- Svag1 %20 röster
- Måttlig11 %210 röster
- Långvarig (Mest röstad)57 %1 103 röster
- Evig30 %584 röster
Sillage, 1 890 röster
- Intim2 %35 röster
- Måttlig20 %386 röster
- Stark (Mest röstad)61 %1 160 röster
- Enorm16 %309 röster
Årstid, 1 925 röster
- Vår10 %185 röster
- Sommar2 %35 röster
- Höst33 %640 röster
- Vinter (Mest röstad)55 %1 065 röster
Tid på dagen, 1 925 röster
- Dagtid8 %150 röster
- Kontor2 %40 röster
- Kväll39 %760 röster
- Utekväll (Mest röstad)51 %975 röster
Vilken storlek passar dig?
Varje storlek decantas från samma originalflaska.
Älskad av 50 000+
Därför provar doftälskare hos oss innan de köper flaskan.
10ML mot ett blindköp
Vad en decant ger dig som en flaska köpt utan att ha luktat på den inte kan.
Om du gillar Xerjoff Tony Iommi Monkey Special
Parfymer som delar dess mest typiska noter.
Delar Geranium · Tonkaböna
- Spara 35 %
Delar Geranium · Kanel
Delar Passionsfrukt · Läder
Delar Ambra grisea · Kanel
- Säljer slut snabbt
Delar Ambra grisea · Labdanum
Delar Läder · Tonkaböna
Delar Karamell · Tonkaböna
- Spara 36 %
Delar Rom · Geranium
Kombinera den med
Xerjoff Tony Iommi Monkey Special + en av dessa
- Säljer slut snabbt
Ger Jasmin · Patchouli
Ger Saffran · Bensoe
Ger Kardemumma · Jasmin
- Spara 30 %
Ger Patchouli · Ambra
Mer från Xerjoff
- Säljer slut snabbt
- Spara 37 %
- Spara 38 %
Vanliga frågor och svar
Hur doftar Xerjoff Tony Iommi Monkey Special egentligen?
Xerjoff Tony Iommi Monkey Special öppnar med Bergamott, Geranium, Passionsfrukt och Rom. Hjärtat ger Bulgarisk ros, Kanel, Läder och Singaporepatchouli. Slutdoften landar i Ambra grisea, Karamell, Labdanum och Mysk. Shoppare i doftcommunityn beskriver dess huvudackord som warm spicy, woody, sweet, vanilla och patchouli.
Håller Xerjoff Tony Iommi Monkey Special länge?
Shoppare i doftcommunityn bedömer oftast dess varaktighet som långvarig (57 % av rösterna), och 88 % bedömer den som långvarig eller evig. De bedömer oftast dess sillage som stark (61 % av rösterna). Hur länge den håller på dig beror också på din hud och hur mycket du använder.
Passar Xerjoff Tony Iommi Monkey Special på sommaren?
Shoppare i doftcommunityn bedömer den främst för vinter; sommaren får bara 2 % av årstidsrösterna.
Passar Xerjoff Tony Iommi Monkey Special på vintern?
Ja. Användare i doftcommunities röstar fram vintern som dess bästa årstid, med 55 % av årstidsrösterna.
Är Xerjoff Tony Iommi Monkey Special för dag eller natt?
Shoppare i doftcommunityn bär den mest efter mörkrets inbrott: 90 % av rösterna om tid på dagen gäller kvällar och utekvällar, 10 % dagtid eller kontoret.
Kan jag bära Xerjoff Tony Iommi Monkey Special på kontoret?
Användare i doftcommunities väljer den sällan för kontoret: bara 2 % av rösterna för tid på dagen går till kontoret.
Vem gör Xerjoff Tony Iommi Monkey Special?
Tony Iommi Monkey Special görs av Xerjoff. Den lanserades 2021.
Hur länge räcker en 10ml-decant av Xerjoff Tony Iommi Monkey Special?
En 10ml-decant av Xerjoff Tony Iommi Monkey Special rymmer ungefär 200 sprut, cirka 67 dagars användning. 3ml-decanten rymmer ungefär 60 sprut, cirka 20 dagar. 30ml-decanten rymmer ungefär 600 sprut, cirka 200 dagar.
Vilka andra parfymer från Xerjoff kan jag prova?
Förutom Xerjoff Tony Iommi Monkey Special har 10ML XJ 1861 Naxos, Lira och Erba Pura från Xerjoff, alla fyllda från originalflaskan.
Är den här decanten av Xerjoff Tony Iommi Monkey Special originalparfymen?
Ja. Varje decant av Xerjoff Tony Iommi Monkey Special fylls för hand från en originalflaska från Xerjoff, utan att något tillsätts eller späds ut, så den öppnar sig, utvecklas och håller på huden precis som flaskan. Vi säljer bara äkta original.
Vad är en decant?
En liten mängd av en parfym, tagen från originalflaskan och fylld i en resesprej. Du får originaldoften i en storlek som låter dig leva med den i flera dagar innan du bestämmer dig för hela flaskan.
Hur fungerar pengarna-tillbaka-garantin?
Om en doft inte passar dig, hör av dig inom 30 dagar efter att den kommit så ordnar vi en återbetalning. Villkor gäller. Läs mer i vår policyn för återbetalning.







