Atelier des Ors Cocoa Kimiya
- Autentisk original parfume
- Prøv, før du køber hele flasken
- Klar til rejsen 3ml, 10ml, 30ml
- Langtidsholdende duft
Cocoa Kimiya by Atelier des Ors is a rich cocoa scent with a spiced, golden warmth. Cocoa and saffron open it deep and glowing, with bergamot adding a little lightness. In the heart, rose and oud meet tonka bean, so the scent turns smooth, sweet and slightly smoky. Amber, vanilla, sandalwood and musk carry it to a creamy, comforting finish. Quentin Bisch created it for the house in 2024. It belongs to winter evenings, dinners that end with dessert and anyone who likes gourmand scents with some darkness. It feels indulgent without being sugary. Try a 10ml decant through the colder months and see how often you reach for it.
Sendes på højst 1 hverdagFri fragt i EUFri fragt til
Start et discovery set med Cocoa Kimiya
Cocoa Kimiya fylder det første glas. Vælg 3 mere i 3 ml: den billigste er gratis, og på din første ordre lægger vi en 5. til som gave fra os.
Sælger hurtigt ud
På grund af høj efterspørgsel er mængderne begrænsede.
Prøv den uden bekymringer. Hvis duften ikke er noget for dig, så sig det til os inden for 30 dage, så refunderer vi din ordre.*
50.000+ duftelskere og flere kommer til
- Mærke
- Atelier des Ors
- Parfumør
- Quentin Bisch
- Duftprofil
- Unisex
- Lanceret
- Decant-størrelser
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi sender i hele EU. Fri fragt fra 75,00 €. Returnering accepteres inden for 30 dage efter levering.
Atelier des Ors Cocoa Kimiya, time for time
Sådan åbner den, falder til ro og bliver hængende på huden.
Hvad brugerne siger
Stemmer fra duftfællesskaber, de mest stemte svar først.
Varighed
Flest stemmer: 55 %Langtidsholdende
Sillage
Flest stemmer: 55 %Moderat
Årstid
Flest stemmer: 35 %Efterår
Tidspunkt på dagen
Flest stemmer: 40 %Aften
Se alle stemmerSkjul stemmer
Varighed
- Meget svag2 %
- Svag5 %
- Moderat25 %
- Langtidsholdende (Flest stemmer)55 %
- Evig13 %
Sillage
- Intim10 %
- Moderat (Flest stemmer)55 %
- Kraftig30 %
- Enorm5 %
Årstid
- Forår20 %
- Sommer15 %
- Efterår (Flest stemmer)35 %
- Vinter30 %
Tidspunkt på dagen
- Dagtimer35 %
- Kontor5 %
- Aften (Flest stemmer)40 %
- Aften i byen20 %
Hvilken størrelse passer til dig?
Alle størrelser er fyldt fra den samme originale flaske.
Elsket af 50.000+
Hvorfor duftelskere prøver den hos os, før de køber flasken.
10ML mod et blindkøb
Hvad en decant giver dig, som en flaske købt uden at dufte til den ikke kan.
Hvis du kan lide Atelier des Ors Cocoa Kimiya
Parfumer, der deler dens mest karakteristiske noter.
- Spar 37 %
Deler Oud · Safran
Deler Oud · Safran
Deler Oud · Rose
- Kundefavorit
Deler Oud · Safran
Deler Oud · Safran
Deler Oud · Safran
- Spar 37 %
Deler Kakao · Sandeltræ
Deler Oud · Safran
Læg den i lag med
Atelier des Ors Cocoa Kimiya + en af disse
Tilføjer Jasmin · Cedertræ
- Sælger hurtigt ud
Tilføjer Jasmin · Patchouli
Tilføjer Jasmin · Citron
Tilføjer Benzoe · Læder
Mere fra Atelier des Ors
- Sælger hurtigt ud
- Udsalg · 15 % rabat
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan dufter Atelier des Ors Cocoa Kimiya?
Atelier des Ors Cocoa Kimiya åbner med Bergamot, Kakao og Safran. Hjertet bringer Oud, Rose og Tonkabønne. I dry-down ender den på Amber, Moskus, Sandeltræ og Vanilje.
Holder Atelier des Ors Cocoa Kimiya længe?
Kunder i duftfællesskaber vurderer oftest dens varighed som langtidsholdende (55 % af stemmerne), og 68 % vurderer den langtidsholdende eller evig. De vurderer oftest dens sillage som moderat (55 % af stemmerne). Hvor længe den holder på dig, afhænger også af din hud og af, hvor meget du sprayer på.
Er Atelier des Ors Cocoa Kimiya god til sommer?
Kunder i duftfællesskaber vurderer den hovedsageligt til efterår og vinter; sommer får kun 15 % af årstidsstemmerne.
Er Atelier des Ors Cocoa Kimiya god til vinteren?
Medlemmer af parfumefællesskaber vurderer den godt til vinteren: vinteren får 30 % af stemmerne om årstid, tæt efter den mest stemte årstid.
Er Atelier des Ors Cocoa Kimiya til dag eller nat?
Kunder i duftfællesskaber bærer den mest efter mørkets frembrud: 60 % af stemmerne om tidspunkt er for aftener og nætter i byen, 40 % for dagtimer eller kontor.
Kan jeg bruge Atelier des Ors Cocoa Kimiya på kontoret?
Medlemmer af parfumefællesskaber vælger den sjældent til kontoret: kun 5 % af stemmerne om tidspunkt går til kontoret.
Hvem står bag Atelier des Ors Cocoa Kimiya?
Cocoa Kimiya er lavet af Atelier des Ors. Parfumøren er Quentin Bisch. Den blev lanceret i 2024.
Hvor længe rækker en 10ml-decant af Atelier des Ors Cocoa Kimiya?
En 10ml-decant af Atelier des Ors Cocoa Kimiya rummer omkring 200 pust, cirka 67 dages brug. 3ml-decanten rummer omkring 60 pust, cirka 20 dage. 30ml-decanten rummer omkring 600 pust, cirka 200 dage.
Hvilke andre parfumer fra Atelier des Ors kan jeg prøve?
Ud over Atelier des Ors Cocoa Kimiya har 10ML Lune Feline, Rouge Saray og Crepuscule des Ames fra Atelier des Ors, alle fyldt fra den originale flaske.
Er denne decant af Atelier des Ors Cocoa Kimiya den originale parfume?
Ja. Hver decant af Atelier des Ors Cocoa Kimiya fyldes i hånden fra en original flaske fra Atelier des Ors, uden at noget er tilsat eller fortyndet, så den åbner sig, udvikler sig og holder på huden ligesom flasken. Vi sælger kun ægte originaler.
Hvad er en decant?
En lille mængde af en parfume, taget fra den originale flaske og fyldt i en rejseforstøver. Du får den ægte duft i en størrelse, så du kan leve med den i flere dage, før du beslutter dig for den hele flaske.
Hvordan fungerer pengene-tilbage-garantien?
Hvis en duft ikke passer til dig, så kontakt os inden for 30 dage efter, den er ankommet, så arrangerer vi en refusion. Der gælder vilkår. Se vores refusionspolitik.







