Atelier des Ors Villa Primerose
- Autentisk original parfume
- Prøv, før du køber hele flasken
- Klar til rejsen 3ml, 10ml, 30ml
- Langtidsholdende duft
Villa Primerose by Atelier des Ors is a fresh, rosy floral that feels like a garden after rain. Grapefruit and bergamot give it a clean, sparkling start, and a pinch of pink pepper keeps it lively. In the heart, rose, peony and jasmine open up, petal-soft and gently sweet. The base is light for the house: white musk, cedar and a touch of amber, so the finish feels clean and polished. Marie Salamagne is the perfumer, and it arrived in 2018. It fits bright mornings, garden lunches and anyone who wants a rose that feels modern rather than vintage. It also works when you need something pretty but not loud. A 10ml decant gives you weeks to see if it becomes your signature.
Sendes på højst 1 hverdagFri fragt i EUFri fragt til
Start et discovery set med Villa Primerose
Villa Primerose fylder det første glas. Vælg 3 mere i 3 ml: den billigste er gratis, og på din første ordre lægger vi en 5. til som gave fra os.
Sælger hurtigt ud
På grund af høj efterspørgsel er mængderne begrænsede.
Prøv den uden bekymringer. Hvis duften ikke er noget for dig, så sig det til os inden for 30 dage, så refunderer vi din ordre.*
50.000+ duftelskere og flere kommer til
- Topførste indtryk
- Mærke
- Atelier des Ors
- Parfumør
- Marie Salamagne
- Duftprofil
- Unisex
- Lanceret
- Decant-størrelser
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi sender i hele EU. Fri fragt fra 75,00 €. Returnering accepteres inden for 30 dage efter levering.
Atelier des Ors Villa Primerose, time for time
Sådan åbner den, falder til ro og bliver hængende på huden.
Hvad brugerne siger
Stemmer fra duftfællesskaber, de mest stemte svar først.
Varighed
Flest stemmer: 55 %Langtidsholdende
Sillage
Flest stemmer: 55 %Moderat
Årstid
Flest stemmer: 35 %Efterår
Tidspunkt på dagen
Flest stemmer: 40 %Aften
Se alle stemmerSkjul stemmer
Varighed
- Meget svag2 %
- Svag5 %
- Moderat25 %
- Langtidsholdende (Flest stemmer)55 %
- Evig13 %
Sillage
- Intim10 %
- Moderat (Flest stemmer)55 %
- Kraftig30 %
- Enorm5 %
Årstid
- Forår20 %
- Sommer15 %
- Efterår (Flest stemmer)35 %
- Vinter30 %
Tidspunkt på dagen
- Dagtimer35 %
- Kontor5 %
- Aften (Flest stemmer)40 %
- Aften i byen20 %
Hvilken størrelse passer til dig?
Alle størrelser er fyldt fra den samme originale flaske.
Elsket af 50.000+
Hvorfor duftelskere prøver den hos os, før de køber flasken.
10ML mod et blindkøb
Hvad en decant giver dig, som en flaske købt uden at dufte til den ikke kan.
Hvis du kan lide Atelier des Ors Villa Primerose
Parfumer, der deler dens mest karakteristiske noter.
- Spar 38 %
Deler Pæon · Lyserød peber
Deler Grapefrugt · Lyserød peber
Deler Grapefrugt · Bergamot
- Spar 36 %
Deler Grapefrugt · Lyserød peber
Deler Lyserød peber · Cedertræ
Deler Pæon · Jasmin
- Kundefavorit
Deler Grapefrugt · Bergamot
Deler Pæon · Lyserød peber
Læg den i lag med
Atelier des Ors Villa Primerose + en af disse
Tilføjer Sandeltræ · Citron
Tilføjer Patchouli · Sandeltræ
- Sælger hurtigt ud
Tilføjer Citron · Patchouli
Tilføjer Vetiver · Sandeltræ
Mere fra Atelier des Ors
- Sælger hurtigt ud
- Spar 38 %
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan dufter Atelier des Ors Villa Primerose?
Atelier des Ors Villa Primerose åbner med Bergamot, Grapefrugt og Lyserød peber. Hjertet bringer Jasmin, Pæon og Rose. I dry-down ender den på Amber, Cedertræ og Hvid moskus.
Holder Atelier des Ors Villa Primerose længe?
Kunder i duftfællesskaber vurderer oftest dens varighed som langtidsholdende (55 % af stemmerne), og 68 % vurderer den langtidsholdende eller evig. De vurderer oftest dens sillage som moderat (55 % af stemmerne). Hvor længe den holder på dig, afhænger også af din hud og af, hvor meget du sprayer på.
Er Atelier des Ors Villa Primerose god til sommer?
Kunder i duftfællesskaber vurderer den hovedsageligt til efterår og vinter; sommer får kun 15 % af årstidsstemmerne.
Er Atelier des Ors Villa Primerose god til vinteren?
Medlemmer af parfumefællesskaber vurderer den godt til vinteren: vinteren får 30 % af stemmerne om årstid, tæt efter den mest stemte årstid.
Er Atelier des Ors Villa Primerose til dag eller nat?
Kunder i duftfællesskaber bærer den mest efter mørkets frembrud: 60 % af stemmerne om tidspunkt er for aftener og nætter i byen, 40 % for dagtimer eller kontor.
Kan jeg bruge Atelier des Ors Villa Primerose på kontoret?
Medlemmer af parfumefællesskaber vælger den sjældent til kontoret: kun 5 % af stemmerne om tidspunkt går til kontoret.
Hvem står bag Atelier des Ors Villa Primerose?
Villa Primerose er lavet af Atelier des Ors. Parfumøren er Marie Salamagne. Den blev lanceret i 2018.
Hvor længe rækker en 10ml-decant af Atelier des Ors Villa Primerose?
En 10ml-decant af Atelier des Ors Villa Primerose rummer omkring 200 pust, cirka 67 dages brug. 3ml-decanten rummer omkring 60 pust, cirka 20 dage. 30ml-decanten rummer omkring 600 pust, cirka 200 dage.
Hvilke andre parfumer fra Atelier des Ors kan jeg prøve?
Ud over Atelier des Ors Villa Primerose har 10ML Lune Feline, Rouge Saray og Crepuscule des Ames fra Atelier des Ors, alle fyldt fra den originale flaske.
Er denne decant af Atelier des Ors Villa Primerose den originale parfume?
Ja. Hver decant af Atelier des Ors Villa Primerose fyldes i hånden fra en original flaske fra Atelier des Ors, uden at noget er tilsat eller fortyndet, så den åbner sig, udvikler sig og holder på huden ligesom flasken. Vi sælger kun ægte originaler.
Hvad er en decant?
En lille mængde af en parfume, taget fra den originale flaske og fyldt i en rejseforstøver. Du får den ægte duft i en størrelse, så du kan leve med den i flere dage, før du beslutter dig for den hele flaske.
Hvordan fungerer pengene-tilbage-garantien?
Hvis en duft ikke passer til dig, så kontakt os inden for 30 dage efter, den er ankommet, så arrangerer vi en refusion. Der gælder vilkår. Se vores refusionspolitik.







