Dior Rouge Trafalgar
- Autentisk original parfume
- Prøv, før du køber hele flasken
- Klar til rejsen 3ml, 10ml, 30ml
- Langtidsholdende duft
Dior Rouge Trafalgar er en frugtskål med en fast rygrad: sød frugt holdt i skak af en skarp, saftig syrlighed. Topnoterne er kirsebær, hindbær, jordbær og mandarin, et lyst, syltetøjsagtigt førstehåndsindtryk. I hjertet giver solbær og grapefrugt et syrligt, let bittert bid, så frugten aldrig bliver sirupsagtig. Basisnoterne er moskus og patchouli, der efterlader en blød, varm afslutning på huden med et strejf af jord, der forankrer det hele. Den virker unisex og passer til alle, der kan lide frugtige dufte, der stadig har reel dybde bag sig. Fællesskabet placerer den i efterår og vinter, og den bevæger sig ubesværet gennem dagen, aftenen og natten. Varigheden hælder mod langtidsholdende og sillagen mod kraftig, så den gør sig bemærket. En 10ml-decant rækker gennem et årstidsskifte, med rigelig tid til at se, hvordan den lægger sig på dig.
Sendes på højst 1 hverdagFri fragt i EUFri fragt til
Start et discovery set med Rouge Trafalgar
Rouge Trafalgar fylder det første glas. Vælg 3 mere i 3 ml: den billigste er gratis, og på din første ordre lægger vi en 5. til som gave fra os.
Sælger hurtigt ud
På grund af høj efterspørgsel er mængderne begrænsede.
Prøv den uden bekymringer. Hvis duften ikke er noget for dig, så sig det til os inden for 30 dage, så refunderer vi din ordre.*
50.000+ duftelskere og flere kommer til
Fællesskabets dom
På efterårsnætter sætter Rouge Trafalgar kirsebær og hindbær i skarpt fokus, med solbær, grapefrugt, moskus og patchouli nedenunder. Den største gruppe oplever den som langtidsholdende og kraftig i sillage, selvom moderat er det næste svar for begge. Vinteraftener fungerer også; den passer til en smag for levende frugt.
Opsummeret med AI ud fra anmeldelser fra parfumefællesskaber
- Mærke
- Dior
- Duftprofil
- Unisex
- Decant-størrelser
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi sender i hele EU. Fri fragt fra 75,00 €. Returnering accepteres inden for 30 dage efter levering.
Dior Rouge Trafalgar, time for time
Sådan åbner den, falder til ro og bliver hængende på huden.
Det, du dufter
- Holder
- 7–12 t
- Langtidsholdende
- Sillage
- Kraftig, 3 af 4
- Hvornår du bærer den
ÅrstidEfterår
Tidspunkt på dagenAften i byen
Hvad brugerne siger
Stemmer fra duftfællesskaber, de mest stemte svar først.
Varighed
Flest stemmer: 47 %Langtidsholdende
Sillage
Flest stemmer: 48 %Kraftig
Årstid
Flest stemmer: 42 %Efterår
Tidspunkt på dagen
Flest stemmer: 37 %Aften i byen
Se alle stemmerSkjul stemmer
Varighed, 385 stemmer
- Meget svag4 %15 stemmer
- Svag12 %45 stemmer
- Moderat31 %120 stemmer
- Langtidsholdende (Flest stemmer)47 %180 stemmer
- Evig6 %25 stemmer
Sillage, 330 stemmer
- Intim11 %35 stemmer
- Moderat29 %95 stemmer
- Kraftig (Flest stemmer)48 %160 stemmer
- Enorm12 %40 stemmer
Årstid, 335 stemmer
- Forår19 %65 stemmer
- Sommer13 %45 stemmer
- Efterår (Flest stemmer)42 %140 stemmer
- Vinter25 %85 stemmer
Tidspunkt på dagen, 335 stemmer
- Dagtimer22 %75 stemmer
- Kontor12 %40 stemmer
- Aften28 %95 stemmer
- Aften i byen (Flest stemmer)37 %125 stemmer
Hvilken størrelse passer til dig?
Alle størrelser er fyldt fra den samme originale flaske.
Elsket af 50.000+
Hvorfor duftelskere prøver den hos os, før de køber flasken.
10ML mod et blindkøb
Hvad en decant giver dig, som en flaske købt uden at dufte til den ikke kan.
Hvis du kan lide Dior Rouge Trafalgar
Parfumer, der deler dens mest karakteristiske noter.
- Spar 38 %
Deler Hindbær · Mandarin
Deler Jordbær · Solbær
Deler Kirsebær · Moskus
Deler Kirsebær · Hindbær
- Sælger hurtigt ud
Deler Jordbær · Hindbær
Deler Jordbær · Patchouli
Deler Kirsebær · Mandarin
- Udsalg · 10 % rabat
Deler Kirsebær · Patchouli
Læg den i lag med
Dior Rouge Trafalgar + en af disse
Tilføjer Bergamot · Jasmin
- Sælger hurtigt ud
Tilføjer Sandeltræ · Bergamot
Tilføjer Citron · Rose
Tilføjer Lyserød peber · Cedertræ
Mere fra Dior
- Spar 35 %
- Sælger hurtigt ud
- Spar 37 %
Dior Rouge Trafalgar med enkle ord
Hvordan den dufter, hvordan den bærer sig, og hvem den passer til.
Hvordan den dufter
Levende rød frugt kommer først: kirsebær og hindbær i skarpt fokus, med et syrligt løft fra grapefrugt. Et mørkere bærhjerte følger, og basen bliver jordnær og blød med patchouli. Den forbliver lys og saftig hele vejen.
Hvordan den bærer sig
Parfumefællesskabet finder for det meste, at den holder længe og har et kraftigt duftspor. Moderat er det næstmest almindelige svar på begge dele, så den bliver som regel lagt mærke til.
Hvornår du bærer den
Brugerne siger, at den passer bedst til efterårsnætter, og vinter og aftener passer også godt, især i kølig luft.
Hvem den passer til
Passer til mænd og kvinder, der elsker levende, skarp frugt og ikke har noget imod at blive lagt mærke til. Det kraftige duftspor kan føles meget i små rum.
Lignende parfumer hos 10ML
- Yves Saint Laurent Libre Berry Crush: har hindbær og mandarin i den syrlige, saftige start
- BDK Parfums Rouge Smoking: har kirsebær og moskus, der løber fra top til bund
- Frédéric Malle The Moon: har jordbær og hindbær i det røde frugthjerte
Størrelser og pris pr. ml
Hos 10ML fås Dior Rouge Trafalgar som 3ml til 18,63 € (6,21 €/ml), 10ml til 47,34 € (4,73 €/ml) og 30ml til 117,90 € (3,93 €/ml).
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan dufter Dior Rouge Trafalgar?
Dior Rouge Trafalgar åbner med Kirsebær, Mandarin, Hindbær og Jordbær. Hjertet bringer Solbær og Grapefrugt. I dry-down ender den på Moskus og Patchouli.
Holder Dior Rouge Trafalgar længe?
Kunder i duftfællesskaber vurderer oftest dens varighed som langtidsholdende (47 % af stemmerne), og 53 % vurderer den langtidsholdende eller evig. De vurderer oftest dens sillage som kraftig (48 % af stemmerne). Hvor længe den holder på dig, afhænger også af din hud og af, hvor meget du sprayer på.
Er Dior Rouge Trafalgar god til sommer?
Kunder i duftfællesskaber vurderer den hovedsageligt til efterår; sommer får kun 13 % af årstidsstemmerne.
Er Dior Rouge Trafalgar god til vinteren?
Medlemmer af parfumefællesskaber foretrækker andre årstider, men vinteren får stadig 25 % af stemmerne om årstid.
Er Dior Rouge Trafalgar til dag eller nat?
Kunder i duftfællesskaber bærer den mest efter mørkets frembrud: 66 % af stemmerne om tidspunkt er for aftener og nætter i byen, 34 % for dagtimer eller kontor.
Kan jeg bruge Dior Rouge Trafalgar på kontoret?
Medlemmer af parfumefællesskaber vælger den sjældent til kontoret: kun 12 % af stemmerne om tidspunkt går til kontoret.
Hvem står bag Dior Rouge Trafalgar?
Rouge Trafalgar er lavet af Dior.
Hvor længe rækker en 10ml-decant af Dior Rouge Trafalgar?
En 10ml-decant af Dior Rouge Trafalgar rummer omkring 200 pust, cirka 67 dages brug. 3ml-decanten rummer omkring 60 pust, cirka 20 dage. 30ml-decanten rummer omkring 600 pust, cirka 200 dage.
Hvilke andre parfumer fra Dior kan jeg prøve?
Ud over Dior Rouge Trafalgar har 10ML Hypnotic Poison, J'adore og Sauvage fra Dior, alle fyldt fra den originale flaske.
Er denne decant af Dior Rouge Trafalgar den originale parfume?
Ja. Hver decant af Dior Rouge Trafalgar fyldes i hånden fra en original flaske fra Dior, uden at noget er tilsat eller fortyndet, så den åbner sig, udvikler sig og holder på huden ligesom flasken. Vi sælger kun ægte originaler.
Kan både kvinder og mænd bære Dior Rouge Trafalgar?
Ja. Den er lavet som en unisexduft. Skarp rød frugt over moskus og patchouli er dristig og lys frem for pæn eller tung, så den passer til både mænd og kvinder.
Er Dior Rouge Trafalgar sød?
Frugtig og lidt syrlig frem for sukkeragtig. Kirsebær og hindbær giver en saftig sødme, men grapefrugt og patchouli holder den skarp og jordnær.
Hvor kan jeg købe Dior Rouge Trafalgar som decant?
Hos 10ML: Dior Rouge Trafalgar fås som decant i 3ml, 10ml og 30ml, fyldt i hånden fra en original flaske. Decanten på 10ml koster 47,34 € (4,73 €/ml), og 10ML sender i hele EU.
Hvad er en decant?
En lille mængde af en parfume, taget fra den originale flaske og fyldt i en rejseforstøver. Du får den ægte duft i en størrelse, så du kan leve med den i flere dage, før du beslutter dig for den hele flaske.
Hvordan fungerer pengene-tilbage-garantien?
Hvis en duft ikke passer til dig, så kontakt os inden for 30 dage efter, den er ankommet, så arrangerer vi en refusion. Der gælder vilkår. Se vores refusionspolitik.







