Giardino Benessere Arge
- Autentisk original parfume
- Prøv, før du køber hele flasken
- Klar til rejsen 3ml, 10ml, 30ml
- Langtidsholdende duft
Arge by Giardino Benessere is a fruity floral with a powdery, sweet finish, released in 2022. Raspberry, passionfruit and peach open it ripe and tropical. Then the flowers arrive in numbers: Bulgarian rose, tuberose, magnolia, heliotrope and lily-of-the-valley. The base gets warm, woody depth from Australian sandalwood, vanilla flower and musk, then Atlas cedar, leather, ambergris and patchouli. Men and women wear it, particularly anyone who likes their florals bold. Voters reach for it in autumn, winter and spring, from day to night. On longevity, the community votes long-lasting; on sillage, it votes strong. That is a big scent, so you can try it first as a 3ml decant and see how much you need.
Sendes på højst 1 hverdagFri fragt i EUFri fragt til
Start et discovery set med Arge
Arge fylder det første glas. Vælg 3 mere i 3 ml: den billigste er gratis, og på din første ordre lægger vi en 5. til som gave fra os.
Sælger hurtigt ud
På grund af høj efterspørgsel er mængderne begrænsede.
Prøv den uden bekymringer. Hvis duften ikke er noget for dig, så sig det til os inden for 30 dage, så refunderer vi din ordre.*
50.000+ duftelskere og flere kommer til
- Mærke
- Giardino Benessere
- Parfumør
- Paolo Terenzi
- Duftprofil
- Unisex
- Lanceret
- Decant-størrelser
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi sender i hele EU. Fri fragt fra 75,00 €. Returnering accepteres inden for 30 dage efter levering.
Giardino Benessere Arge, time for time
Sådan åbner den, falder til ro og bliver hængende på huden.
Hovedakkorderfruity, powdery, sweet, woody, vanilla
Det, du dufter
- Holder
- 7–12 t
- Langtidsholdende
- Sillage
- Kraftig, 3 af 4
Hvad brugerne siger
Stemmer fra duftfællesskaber, de mest stemte svar først.
Varighed
Flest stemmer: 52 %Langtidsholdende
Sillage
Flest stemmer: 56 %Kraftig
Årstid
Flest stemmer: 35 %Efterår
Tidspunkt på dagen
Flest stemmer: 35 %Dagtimer
Se alle stemmerSkjul stemmer
Varighed, 288 stemmer
- Meget svag3 %8 stemmer
- Svag9 %25 stemmer
- Moderat23 %65 stemmer
- Langtidsholdende (Flest stemmer)52 %150 stemmer
- Evig14 %40 stemmer
Sillage, 250 stemmer
- Intim6 %15 stemmer
- Moderat26 %65 stemmer
- Kraftig (Flest stemmer)56 %140 stemmer
- Enorm12 %30 stemmer
Årstid, 31 stemmer
- Forår26 %8 stemmer
- Sommer16 %5 stemmer
- Efterår (Flest stemmer)35 %11 stemmer
- Vinter23 %7 stemmer
Tidspunkt på dagen, 23 stemmer
- Dagtimer (Flest stemmer)35 %8 stemmer
- Kontor17 %4 stemmer
- Aften26 %6 stemmer
- Aften i byen22 %5 stemmer
Hvilken størrelse passer til dig?
Alle størrelser er fyldt fra den samme originale flaske.
Elsket af 50.000+
Hvorfor duftelskere prøver den hos os, før de køber flasken.
10ML mod et blindkøb
Hvad en decant giver dig, som en flaske købt uden at dufte til den ikke kan.
Hvis du kan lide Giardino Benessere Arge
Parfumer, der deler dens mest karakteristiske noter.
- Spar 31 %
Deler Heliotrop · Hindbær
Deler Atlascedertræ · Magnolia
Deler Liljekonval · Heliotrop
- Udsalg · 10 % rabat
Deler Australsk sandeltræ · Læder
Deler Atlascedertræ · Hindbær
Deler Hindbær · Læder
Deler Magnolia · Ambra
- Sælger hurtigt ud
Deler Liljekonval · Magnolia
Læg den i lag med
Giardino Benessere Arge + en af disse
- Sælger hurtigt ud
Tilføjer Jasmin · Sandeltræ
Tilføjer Jasmin · Vanilje
Tilføjer Jasmin · Bergamot
- Spar 38 %
Tilføjer Sandeltræ · Amber
Mere fra Giardino Benessere
- Udsalg · 15 % rabat
- Sælger hurtigt ud
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan dufter Giardino Benessere Arge?
Giardino Benessere Arge åbner med Passionsfrugt, Fersken og Hindbær. Hjertet bringer Bulgarsk rose, Heliotrop, Liljekonval og Magnolia. I dry-down ender den på Ambra, Atlascedertræ, Australsk sandeltræ og Læder. Kunder i duftfællesskaber beskriver dens hovedakkorder som fruity, powdery, sweet, woody og vanilla.
Holder Giardino Benessere Arge længe?
Kunder i duftfællesskaber vurderer oftest dens varighed som langtidsholdende (52 % af stemmerne), og 66 % vurderer den langtidsholdende eller evig. De vurderer oftest dens sillage som kraftig (56 % af stemmerne). Hvor længe den holder på dig, afhænger også af din hud og af, hvor meget du sprayer på.
Er Giardino Benessere Arge god til sommer?
Kunder i duftfællesskaber vurderer den hovedsageligt til efterår; sommer får kun 16 % af årstidsstemmerne.
Er Giardino Benessere Arge god til vinteren?
Medlemmer af parfumefællesskaber foretrækker andre årstider, men vinteren får stadig 23 % af stemmerne om årstid.
Er Giardino Benessere Arge til dag eller nat?
Kunder i duftfællesskaber bærer den lige så meget dag som nat: 52 % af stemmerne om tidspunkt er for dagtimer eller kontor, 48 % for aftener og nætter i byen.
Kan jeg bruge Giardino Benessere Arge på kontoret?
Medlemmer af parfumefællesskaber vælger den sjældent til kontoret: kun 17 % af stemmerne om tidspunkt går til kontoret.
Hvem står bag Giardino Benessere Arge?
Arge er lavet af Giardino Benessere. Parfumøren er Paolo Terenzi. Den blev lanceret i 2022.
Hvor længe rækker en 10ml-decant af Giardino Benessere Arge?
En 10ml-decant af Giardino Benessere Arge rummer omkring 200 pust, cirka 67 dages brug. 3ml-decanten rummer omkring 60 pust, cirka 20 dage. 30ml-decanten rummer omkring 600 pust, cirka 200 dage.
Hvilke andre parfumer fra Giardino Benessere kan jeg prøve?
Ud over Giardino Benessere Arge har 10ML Teia, Salaria og Sandalo e Mirra fra Giardino Benessere, alle fyldt fra den originale flaske.
Er denne decant af Giardino Benessere Arge den originale parfume?
Ja. Hver decant af Giardino Benessere Arge fyldes i hånden fra en original flaske fra Giardino Benessere, uden at noget er tilsat eller fortyndet, så den åbner sig, udvikler sig og holder på huden ligesom flasken. Vi sælger kun ægte originaler.
Hvad er en decant?
En lille mængde af en parfume, taget fra den originale flaske og fyldt i en rejseforstøver. Du får den ægte duft i en størrelse, så du kan leve med den i flere dage, før du beslutter dig for den hele flaske.
Hvordan fungerer pengene-tilbage-garantien?
Hvis en duft ikke passer til dig, så kontakt os inden for 30 dage efter, den er ankommet, så arrangerer vi en refusion. Der gælder vilkår. Se vores refusionspolitik.







