Nasomatto Fantomas
- Autentisk original parfume
- Prøv, før du køber hele flasken
- Klar til rejsen 3ml, 10ml, 30ml
- Langtidsholdende duft
Fantomas by Nasomatto is built almost entirely around incense, worn dense and close rather than spread thin. It opens smoky and faintly resinous, with little sweetness to cut it, and that character barely shifts as it wears, staying dry and quietly intense from first spray to last. There is a mineral, almost cool edge that keeps it from turning heavy. It suits both men and women equally, reading less like a seasonal scent than a mood: autumn and winter reward it best, worn at night, in the evening, and sometimes through the day when something understated but unmistakable is wanted. Its longevity leans toward long-lasting in the community vote, and sillage leans strong in the same direction, so a single spray earns its keep. A 3ml decant is enough to know within a week if this much incense suits you.
Sendes på højst 1 hverdagFri fragt i EUFri fragt til
Start et discovery set med Fantomas
Fantomas fylder det første glas. Vælg 3 mere i 3 ml: den billigste er gratis, og på din første ordre lægger vi en 5. til som gave fra os.
Sælger hurtigt ud
På grund af høj efterspørgsel er mængderne begrænsede.
Prøv den uden bekymringer. Hvis duften ikke er noget for dig, så sig det til os inden for 30 dage, så refunderer vi din ordre.*
50.000+ duftelskere og flere kommer til
- Topførste indtryk
- Mærke
- Nasomatto
- Duftprofil
- Unisex
- Decant-størrelser
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi sender i hele EU. Fri fragt fra 75,00 €. Returnering accepteres inden for 30 dage efter levering.
Nasomatto Fantomas, time for time
Sådan åbner den, falder til ro og bliver hængende på huden.
Det, du dufter
Første pust0–15 min
- Holder
- 7–12 t
- Langtidsholdende
- Sillage
- Kraftig, 3 af 4
- Hvornår du bærer den
ÅrstidEfterår
Tidspunkt på dagenAften i byen
Hvad brugerne siger
Stemmer fra duftfællesskaber, de mest stemte svar først.
Varighed
Flest stemmer: 47 %Langtidsholdende
Sillage
Flest stemmer: 48 %Kraftig
Årstid
Flest stemmer: 42 %Efterår
Tidspunkt på dagen
Flest stemmer: 37 %Aften i byen
Se alle stemmerSkjul stemmer
Varighed, 385 stemmer
- Meget svag4 %15 stemmer
- Svag12 %45 stemmer
- Moderat31 %120 stemmer
- Langtidsholdende (Flest stemmer)47 %180 stemmer
- Evig6 %25 stemmer
Sillage, 330 stemmer
- Intim11 %35 stemmer
- Moderat29 %95 stemmer
- Kraftig (Flest stemmer)48 %160 stemmer
- Enorm12 %40 stemmer
Årstid, 335 stemmer
- Forår19 %65 stemmer
- Sommer13 %45 stemmer
- Efterår (Flest stemmer)42 %140 stemmer
- Vinter25 %85 stemmer
Tidspunkt på dagen, 335 stemmer
- Dagtimer22 %75 stemmer
- Kontor12 %40 stemmer
- Aften28 %95 stemmer
- Aften i byen (Flest stemmer)37 %125 stemmer
Hvilken størrelse passer til dig?
Alle størrelser er fyldt fra den samme originale flaske.
Elsket af 50.000+
Hvorfor duftelskere prøver den hos os, før de køber flasken.
10ML mod et blindkøb
Hvad en decant giver dig, som en flaske købt uden at dufte til den ikke kan.
Hvis du kan lide Nasomatto Fantomas
Parfumer, der deler dens mest karakteristiske noter.
Deler Røgelse
Deler Røgelse
- Spar 37 %
Deler Røgelse
Deler Røgelse
Deler Røgelse
Deler Røgelse
Deler Røgelse
- Kundefavorit
Deler Røgelse
Læg den i lag med
Nasomatto Fantomas + en af disse
- Sælger hurtigt ud
Tilføjer Patchouli · Agartræ (oud)
Tilføjer Patchouli · Agartræ (oud)
Tilføjer Patchouli · Safran
- Spar 38 %
Tilføjer Agartræ (oud) · Safran
Mere fra Nasomatto
- Sælger hurtigt ud
- Spar 37 %
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan dufter Nasomatto Fantomas?
Nasomatto Fantomas åbner med Røgelse.
Holder Nasomatto Fantomas længe?
Kunder i duftfællesskaber vurderer oftest dens varighed som langtidsholdende (47 % af stemmerne), og 53 % vurderer den langtidsholdende eller evig. De vurderer oftest dens sillage som kraftig (48 % af stemmerne). Hvor længe den holder på dig, afhænger også af din hud og af, hvor meget du sprayer på.
Er Nasomatto Fantomas god til sommer?
Kunder i duftfællesskaber vurderer den hovedsageligt til efterår; sommer får kun 13 % af årstidsstemmerne.
Er Nasomatto Fantomas god til vinteren?
Medlemmer af parfumefællesskaber foretrækker andre årstider, men vinteren får stadig 25 % af stemmerne om årstid.
Er Nasomatto Fantomas til dag eller nat?
Kunder i duftfællesskaber bærer den mest efter mørkets frembrud: 66 % af stemmerne om tidspunkt er for aftener og nætter i byen, 34 % for dagtimer eller kontor.
Kan jeg bruge Nasomatto Fantomas på kontoret?
Medlemmer af parfumefællesskaber vælger den sjældent til kontoret: kun 12 % af stemmerne om tidspunkt går til kontoret.
Hvem står bag Nasomatto Fantomas?
Fantomas er lavet af Nasomatto.
Hvor længe rækker en 10ml-decant af Nasomatto Fantomas?
En 10ml-decant af Nasomatto Fantomas rummer omkring 200 pust, cirka 67 dages brug. 3ml-decanten rummer omkring 60 pust, cirka 20 dage. 30ml-decanten rummer omkring 600 pust, cirka 200 dage.
Hvilke andre parfumer fra Nasomatto kan jeg prøve?
Ud over Nasomatto Fantomas har 10ML Black Afgano, Absinth og Nudiflorum fra Nasomatto, alle fyldt fra den originale flaske.
Er denne decant af Nasomatto Fantomas den originale parfume?
Ja. Hver decant af Nasomatto Fantomas fyldes i hånden fra en original flaske fra Nasomatto, uden at noget er tilsat eller fortyndet, så den åbner sig, udvikler sig og holder på huden ligesom flasken. Vi sælger kun ægte originaler.
Hvad er en decant?
En lille mængde af en parfume, taget fra den originale flaske og fyldt i en rejseforstøver. Du får den ægte duft i en størrelse, så du kan leve med den i flere dage, før du beslutter dig for den hele flaske.
Hvordan fungerer pengene-tilbage-garantien?
Hvis en duft ikke passer til dig, så kontakt os inden for 30 dage efter, den er ankommet, så arrangerer vi en refusion. Der gælder vilkår. Se vores refusionspolitik.







