Creed Aventus dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Έξι dupes του Creed Aventus σε σύγκριση: δημοσιευμένες νότες, πηγές, τιμή και πού υστερεί το καθένα. Ή φόρεσε πρώτα το αυθεντικό σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο dupe του Creed Aventus συνολικά είναι το Club de Nuit Intense Man της Armaf, που στη λίστα νοτών του έχει τον ανανά, το μαύρο φραγκοστάφυλο και τη σημύδα που ορίζουν το αυθεντικό. Το Supremacy Silver της Afnan είναι η πιο απαλή εκδοχή, και το Vibrant Leather της Zara έχει τη χαμηλότερη τιμή, αν και είναι η πιο χαλαρή αντιστοιχία. Θέλεις το αυθεντικό; Το Aventus κοστίζει 37,71 € σε decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Club de Nuit Intense ManΚαλύτερο συνολικά Armaf46,50 € 105ml
  2. Supremacy SilverΠιο απαλή εκδοχή Afnan31,50 € 100ml
  3. Club de Nuit Intense Man Limited EditionPremium εναλλακτική ArmafΧωρίς τιμή ΕΕ
  4. Supremacy Not Only IntenseΠιο σκοτεινή εκδοχή Afnan55,50 € 100ml
  5. L'AventureΠιο φρέσκια εκδοχή Al HaramainΧωρίς τιμή ΕΕ
  6. Vibrant LeatherΧαμηλότερη τιμή Zara22,95 € 100ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Aventus

CreedΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,23 €–0,56 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε απαλό γαλάζιο φόντο: Hacivat, Aventus και Orion

Πώς μυρίζει το Creed Aventus;

Φιάλη του Aventus της Creed
Το αυθεντικόAventusCreed

Το Aventus της Creed κυκλοφόρησε το 2010 και χτίζεται πάνω σε μια αντίθεση: φωτεινό φρούτο απέναντι σε καπνό. Το άνοιγμα είναι περγαμόντο, μαύρο φραγκοστάφυλο, μήλο, λεμόνι και ροζ πιπέρι, κοφτερό και ζουμερό. Η καρδιά φέρνει ανανά, πατσουλί και μαροκινό γιασεμί· από κάτω βρίσκονται σημύδα, μόσχος, βρύα βελανιδιάς, Ambroxan και κέδρος. Η σημύδα δίνει την καπνιστή, ελαφρώς δερμάτινη άκρη· ο ανανάς δίνει τη γλύκα που θυμούνται όλοι.

Το Aventus είναι επίσης κινούμενος στόχος. Οι σελίδες του στο Fragrantica κουβαλούν χρόνια συζήτησης για καπνιστές παρτίδες απέναντι σε πιο φρουτώδεις, οπότε δύο άνθρωποι μπορεί να περιγράψουν την ίδια φιάλη αρκετά διαφορετικά. Να το έχεις υπόψη όταν διαβάζεις ότι ένας κλώνος είναι κοντά: κοντά σε ποια φιάλη είναι μια εύλογη ερώτηση.

Ανανάς, σημύδα και περγαμόντο ως πρώτες ύλες: νότες του Aventus της Creed
Στην εικόνα: ανανάς, σημύδα και περγαμόντο, νότες του Aventus.

Η σειρά Aventus

Η Creed έχει χτίσει μια οικογένεια γύρω από το αυθεντικό, και κανένας από τους κλώνους αυτού του οδηγού δεν στοχεύει στα νεότερα μέλη της. Το Absolu Aventus, που κυκλοφόρησε το 2023, είναι πιο πικάντικο: ανανάς και γκρέιπφρουτ με μοσχοκάρυδο και γαρίφαλο στην κορυφή, μετά κανέλα, κάρδαμο και τζίντζερ στην καρδιά. Το Aventus Cologne, του 2018, είναι ξεχωριστή σύνθεση με μανταρίνι, τζίντζερ και δυόσμο πάνω σε βετιβέρ και σανταλόξυλο, όχι μια πιο ελαφριά συγκέντρωση του Aventus. Ο οδηγός μας για το Absolu Aventus και το Aventus Cologne τα συγκρίνει αναλυτικά.

Η σειρά Aventus με μια ματιά
ΆρωμαΚυκλοφόρησεΑρωματικό προφίλΚλώνοι σε αυτόν τον οδηγό
Aventus2010Ανανάς, μαύρο φραγκοστάφυλο και καπνός σημύδαςΚαι οι έξι
Aventus Cologne2018Μανταρίνι, τζίντζερ και δυόσμος πάνω σε βετιβέρΚανένας
Absolu Aventus2023Ανανάς με μοσχοκάρυδο, γαρίφαλο και κανέλαΚανένας

Εναλλακτικές του Aventus σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Club de Nuit Intense Man Armaf
Δημοσιευμένες νότες Πηγή
46,50 € 105ml
0,44 €/ml
2Πιο απαλή εκδοχή Supremacy Silver Afnan
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
31,50 € 100ml
0,32 €/ml
3Premium εναλλακτική Club de Nuit Intense Man Limited Edition Armaf
Δημοσιευμένες νότες Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
4Πιο σκοτεινή εκδοχή Supremacy Not Only Intense Afnan
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
55,50 € 100ml
0,56 €/ml
5Πιο φρέσκια εκδοχή L'Aventure Al Haramain
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
6Χαμηλότερη τιμή Vibrant Leather Zara
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
22,95 € 100ml
0,23 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: armaf.com, fragrantica.com, armaf.uk, fragrantica.com, alharamainperfume.online, fragrantica.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοAventusCreedClub de Nuit Intense ManArmaf
Τιμή ανά ml
3ml: 4,17 €/ml · 10ml: 3,77 €/ml · 30ml: 3,00 €/ml
0,44 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 105ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Aventus
  • Το Parfumo αναφέρει ανανά, περγαμόντο, μήλο, φραγκοστάφυλο και λεμόνι· σημύδα, γιασεμί και τριαντάφυλλο· μόσχο, άμβρα, πατσουλί και βανίλια: ο συνδυασμός ανανά και σημύδας του Aventus, με προσθήκη τριαντάφυλλου και βανίλιας και χωρίς βρύα δρυός ή κέδρο. Club de Nuit Intense Man EDT vs Aventus (Parfumo comparison)
  • Μέλη του Fragrantica που έχουν στην κατοχή τους αρκετούς κλώνους του Aventus αναφέρουν το Club de Nuit Intense Man ανάμεσα σε εκείνους που συνέκριναν με τα μπουκάλια τους. Aventus by Creed (Fragrantica page)
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Από τις δημοσιευμένες νότες
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Aventus κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 12,51 € έναντι 46,50 €.
  • Το Club de Nuit Intense Man σου δίνει περισσότερο άρωμα: 105ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Aventus και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο25,02 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml37,71 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml90,00 €Περισσεύουν 24ml
  • Club de Nuit Intense Man από Armaf: 1 × 105mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά46,50 €Περισσεύουν 99ml

Για τόση χρήση, τα decants του Aventus κοστίζουν λιγότερο από το Club de Nuit Intense Man: 25,02 € έναντι 46,50 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 12,51 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Aventus κοστίζουν λιγότερο από το Club de Nuit Intense Man: 12,51 € έναντι 46,50 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 230,22 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Club de Nuit Intense Man κοστίζει λιγότερο από τα decants του Aventus: 46,50 € έναντι 230,22 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Aventus: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Club de Nuit Intense Man της ArmafΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Aventus. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Club de Nuit Intense Man

Φιάλη του Club de Nuit Intense Man της Armaf
Club de Nuit Intense ManArmafΚαλύτερο συνολικά

Το Club de Nuit Intense Man της Armaf, στην εκδοχή Eau de Toilette, συγκεντρώνει στο Parfumo περισσότερες ψήφους σύγκρισης με το Aventus από κάθε άλλο κλώνο εδώ, και οι περισσότεροι από όσους ψήφισαν τα βρίσκουν παρόμοια. Η σελίδα σύγκρισης στο Parfumo αναφέρει ανανά, περγαμόντο, μήλο, μαύρο φραγκοστάφυλο και λεμόνι, μετά σημύδα, γιασεμί και τριαντάφυλλο, μετά μόσχο, άμβρα, πατσουλί και βανίλια. Είναι ολόκληρη η ιδέα ανανάς και καπνός, με τον καπνό να έρχεται μπροστά, στην καρδιά.

Η βασική διαφορά είναι η έμφαση. Η κοινότητα του Parfumo το κατατάσσει πρώτα ως εσπεριδοειδές και δεύτερο ως καπνιστό, ενώ το Aventus βγαίνει πρώτα φρέσκο και φρουτώδες, με τον καπνό πιο κάτω, και προσθέτει μια συνθετική πλευρά που το Aventus δεν δείχνει. Το τριαντάφυλλο και η βανίλια στη θέση των βρύων βελανιδιάς και του κέδρου κάνουν επίσης τη βάση πιο γλυκιά και πιο στρογγυλή.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την καπνιστή πλευρά του Aventus, για βραδινές εξόδους ή πιο δροσερές μέρες, και προτιμά ένα τολμηρό άρωμα από ένα γυαλισμένο. Βάση: δημοσιευμένες νότες στο Parfumo· κάτοχοι στη σελίδα του Aventus στο Fragrantica το αναφέρουν επίσης ανάμεσα στους κλώνους που σύγκριναν με τη φιάλη τους.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Από τις δημοσιευμένες νότες

  1. Το Parfumo αναφέρει ανανά, περγαμόντο, μήλο, φραγκοστάφυλο και λεμόνι· σημύδα, γιασεμί και τριαντάφυλλο· μόσχο, άμβρα, πατσουλί και βανίλια: ο συνδυασμός ανανά και σημύδας του Aventus, με προσθήκη τριαντάφυλλου και βανίλιας και χωρίς βρύα δρυός ή κέδρο. Club de Nuit Intense Man EDT vs Aventus (Parfumo comparison)
  2. Μέλη του Fragrantica που έχουν στην κατοχή τους αρκετούς κλώνους του Aventus αναφέρουν το Club de Nuit Intense Man ανάμεσα σε εκείνους που συνέκριναν με τα μπουκάλια τους. Aventus by Creed (Fragrantica page)

Πιο απαλή εκδοχή: Supremacy Silver

Φιάλη του Supremacy Silver της Afnan
Supremacy SilverAfnanΠιο απαλή εκδοχή

Το Supremacy Silver της Afnan είναι το πιο διακριτικό: ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει κοντά στην ιδέα του Aventus, αλλά του λείπουν η δύναμη και το βάθος του. Το Parfumo αναφέρει περγαμόντο, μήλο και βρύα βελανιδιάς, μετά ανανά, γιασεμί και πατσουλί, μετά σημύδα, μόσχο και άμβρα: τις νότες βάσης που αναφέρει το Aventus χωρίς τον κέδρο, και τον ίδιο ανανά στην καρδιά.

Η βασική διαφορά βρίσκεται στην κορυφή. Στη λίστα του δεν υπάρχει μαύρο φραγκοστάφυλο, λεμόνι ή ροζ πιπέρι, και τα βρύα βελανιδιάς ανεβαίνουν στο άνοιγμα, οπότε τα πρώτα λεπτά διαβάζονται πιο πράσινα και λιγότερο αφρώδη. Η κοινότητα του Parfumo του δίνει τις ίδιες έξι πλευρές με το Aventus, φρουτώδες, φρέσκο, καπνιστό, εσπεριδοειδές, ξυλώδες και πικάντικο, αλλά κατατάσσει τον καπνό ψηλότερα. Ένα μέλος στο Fragrantica που είχε αρκετούς κλώνους το βρήκε κοντά, αλλά χωρίς τη συνολική αίσθηση του αυθεντικού.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει ένα πιο διακριτικό άρωμα στο ύφος του Aventus, ασφαλές τόσο για το γραφείο όσο και για το Σαββατοκύριακο. Βάση: κατονομαζόμενες πηγές στο Parfumo και στο Fragrantica, με τις νότες από το Parfumo.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει πιο κοντά στο DNA του αυθεντικού Aventus, αλλά με λιγότερη δύναμη και βάθος, μεγάλη διάρκεια και απλώς μέτρια προβολή. Supremacy Silver, member statement (Parfumo)
  2. Το Parfumo παραθέτει περγαμόντο, μήλο και βρύα δρυός· ανανά, γιασεμί και πατσουλί· σημύδα, μόσχο και άμβρα: η βάση του είναι η βάση του Aventus χωρίς τον κέδρο. Supremacy Silver vs Aventus (Parfumo comparison)
  3. Ένα μέλος του Fragrantica που είχε αρκετούς κλώνους του Aventus αναφέρει τα Supremacy Silver και L'Aventure ως κοντινά, αλλά χωρίς την αίσθηση του αυθεντικού. Aventus by Creed (Fragrantica page)

Premium εναλλακτική: Club de Nuit Intense Man Limited Edition

Φιάλη του Club de Nuit Intense Man Limited Edition της Armaf
Club de Nuit Intense Man Limited EditionArmafPremium εναλλακτική

Το Limited Edition είναι η εκδοχή της Armaf σε συγκέντρωση parfum. Είναι ξεχωριστή σύνθεση, όχι ένα πιο δυνατό Eau de Toilette. Το Parfumo αναφέρει ανανά, περγαμόντο, λεμόνι και ροζ πιπέρι με λάιμ και μαύρο πιπέρι· γιασεμί, μιγκέ, φρέζια και τριαντάφυλλο· και κέδρο, άμβρα, Ambroxan, πατσουλί, λευκό μόσχο και δέρμα.

Η βασική διαφορά είναι η σημύδα: δεν υπάρχει στη λίστα. Ο καπνός έρχεται αντί γι’ αυτό από μια δερμάτινη βάση, και το λάιμ με το μαύρο πιπέρι οξύνουν το άνοιγμα. Οι γνώμες στο Fragrantica διχάζονται: ένα μέλος λέει ότι θυμίζει παλαιότερες παρτίδες του Aventus, ένα άλλο ότι κινείται στο ίδιο έδαφος χωρίς να μυρίζει σαν Aventus.

Ταιριάζει σε όποιον ήδη αγαπά το Eau de Toilette και θέλει μια πιο απαλή, πιο πυκνή εκδοχή για τα βράδια. Βάση: δημοσιευμένες νότες, με κατονομαζόμενη πηγή που δίνει ανάμεικτη εικόνα.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Από τις δημοσιευμένες νότες

  1. Το Parfumo παραθέτει ανανά, περγαμόντο, λεμόνι, ροζ πιπέρι, λάιμ και μαύρο πιπέρι· γιασεμί, κρίνο της κοιλάδας, φρέζια και τριαντάφυλλο· ξύλο κέδρου, άμβρα, Ambroxan, πατσουλί, λευκό μόσχο και δέρμα, χωρίς να αναφέρει σημύδα. Club de Nuit Intense Man Limited Edition vs Aventus (Parfumo comparison)
  2. Οι γνώμες των μελών του Fragrantica διίστανται: ένας λέει ότι του θυμίζει παλιότερες παρτίδες Aventus, ένας άλλος ότι μυρίζει παρόμοια, ενώ ένα μέλος που διαφωνεί λέει ότι κινείται στον ίδιο χώρο χωρίς να μυρίζει σαν Aventus. Club de Nuit Intense Man Limited Edition Parfum (Fragrantica)

Πιο σκοτεινή εκδοχή: Supremacy Not Only Intense

Φιάλη του Supremacy Not Only Intense της Afnan
Supremacy Not Only IntenseAfnanΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το Supremacy Not Only Intense της Afnan ανταλλάσσει τη λιακάδα με βρύα. Το Parfumo αναφέρει περγαμόντο, μήλο και μαύρο φραγκοστάφυλο, μετά βρύα βελανιδιάς, πατσουλί και λεβάντα, μετά μόσχο, άμβρα και σαφράν. Μοιράζεται το φρούτο στην κορυφή και τον μόσχο με την άμβρα στη βάση.

Η βασική διαφορά είναι ότι ο ανανάς δεν υπάρχει καθόλου στη λίστα του, ενώ τα βρύα βελανιδιάς, το πατσουλί και το σαφράν το τραβούν σε πιο σκοτεινό, πιο γήινο έδαφος. Η κοινότητα του Parfumo το κατατάσσει παρ’ όλα αυτά πρώτα ως φρουτώδες και καπνιστό, οπότε το περίγραμμα του Aventus επιβιώνει. Σε ένα νήμα του Fragrantica που συγκρίνει κλώνους του Aventus, ένα μέλος που το έχει βρίσκει ότι μια έντονη νότα βρύων το γέρνει λίγο περισσότερο προς το Hacivat της Nishane παρά προς το Aventus.

Ταιριάζει σε όποιον φοράει Aventus το φθινόπωρο και τον χειμώνα και θέλει μια πιο βαριά εκδοχή, με περισσότερα βρύα. Βάση: κατονομαζόμενη πηγή, με τις νότες από το Parfumo.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του φόρουμ του Fragrantica που το έχει λέει ότι μια κυρίαρχη νότα βρύων το κάνει να θυμίζει λίγο περισσότερο το Nishane Hacivat παρά το Aventus, ισορροπώντας ανάμεσα στα δύο. Aventus clones compared (Fragrantica forum)
  2. Το Parfumo παραθέτει περγαμόντο, μήλο και μαύρο φραγκοστάφυλο· βρύα δρυός, πατσουλί και λεβάντα· μόσχο, άμβρα και σαφράν, χωρίς να αναφέρει ανανά. Supremacy Not Only Intense vs Aventus (Parfumo comparison)

Πιο φρέσκια εκδοχή: L'Aventure

Φιάλη του L'Aventure της Al Haramain
L'AventureAl HaramainΠιο φρέσκια εκδοχή

Το L'Aventure της Al Haramain είναι η φωτεινή επιλογή, με τα εσπεριδοειδή μπροστά. Το Parfumo αναφέρει περγαμόντο, λεμόνι και έλεμι, μετά γιασεμί, ξυλώδεις νότες και μιγκέ, μετά μόσχο, κεχριμπάρι και πατσουλί. Μοιράζεται το άνοιγμα με λεμόνι και περγαμόντο και το γιασεμί, τον μόσχο και το πατσουλί που κρατούν το Aventus όλη τη μέρα.

Η βασική διαφορά είναι ο καπνός. Κάτοχοι που γράφουν στο Basenotes το συγκρίνουν απευθείας με το Aventus: ο ένας λέει ότι ακολουθεί τις πιο φρουτώδεις παρτίδες χωρίς πραγματικό καπνό, ένας άλλος ότι πετυχαίνει το άνοιγμα αλλά του λείπει η καπνιστή σημύδα. Η κοινότητα του Parfumo το κατατάσσει πρώτα ως εσπεριδοειδές και φρέσκο, πριν από το φρουτώδες.

Ταιριάζει σε όποιον λατρεύει την πρώτη ώρα του Aventus και θέλει μια ελαφριά, καθαρή εκδοχή για τις ζεστές μέρες και το γραφείο. Βάση: κατονομαζόμενη πηγή, η σύγκριση στο Basenotes.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη του Basenotes το συγκρίνουν απευθείας με το Aventus: ένας λέει ότι ακολουθεί τις πιο φρουτώδεις παρτίδες, χωρίς πραγματικό καπνό, ενώ ένας άλλος ότι ταιριάζει με το άνοιγμα, αλλά του λείπει η καπνιστή σημύδα. L'Aventure by Al Haramain (Basenotes)
  2. Το Parfumo παραθέτει περγαμόντο, λεμόνι και ελεμί· γιασεμί, ξυλώδεις νότες και κρίνο της κοιλάδας· μόσχο, άμπερ και πατσουλί. L'Aventure vs Aventus (Parfumo comparison)

Χαμηλότερη τιμή: Vibrant Leather

Φιάλη του Vibrant Leather της Zara
Vibrant LeatherZaraΧαμηλότερη τιμή

Το Vibrant Leather της Zara, στην εκδοχή Eau de Parfum, είναι η φιάλη με τη χαμηλότερη τιμή εδώ και η πιο χαλαρή αντιστοιχία. Το Parfumo δεν δημοσιεύει τις νότες του, οπότε η σύγκριση στηρίζεται σε όσα λέει ο κόσμος. Ένα μέλος του φόρουμ του Basenotes το προσθέτει, σε μικρότερο βαθμό, σε μια λίστα εναλλακτικών του Aventus, και το Parfumo έχει σελίδα σύγκρισης για το ζευγάρι.

Η βασική διαφορά είναι το βάθος. Η κοινότητα του Parfumo το κατατάσσει ως φρέσκο, εσπεριδοειδές και φρουτώδες, με μια δερμάτινη πλευρά, και βάζει τον καπνό τελευταίο από τα έξι του. Στην ίδια σελίδα, οι βαθμολογίες της κοινότητας για διάρκεια και sillage είναι χαμηλότερες από του Aventus.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει τη φρέσκια, φρουτώδη διάθεση για χαλαρές μέρες, με budget αλυσίδας ρούχων, και το βλέπει ως ξάδερφο και όχι ως αντικαταστάτη. Βάση: κατονομαζόμενη πηγή, και μάλιστα αδύναμη.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του φόρουμ του Basenotes προσθέτει το Zara Vibrant Leather, σε μικρότερο βαθμό, σε μια λίστα με εναλλακτικές επιλογές για το Aventus. L'Aventure Intense vs other Creed clones (Basenotes forum)
  2. Το Parfumo διαθέτει σελίδα άμεσης σύγκρισης του αρώματος με το Aventus· η κοινότητα του Parfumo εκτιμά τη διάρκειά του και το ίχνος του χαμηλότερα από εκείνα του Aventus. Vibrant Leather EDP vs Aventus (Parfumo comparison)

Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε

Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται μέρος από τη δομή φρούτων και ξύλου του Aventus, το καθένα σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.

  1. Nishane

    Hacivat

    Ανανάς, γκρέιπφρουτ και περγαμόντο πάνω σε κέδρο, πατσουλί, γιασεμί και βρύα βελανιδιάς: πιο πράσινο και πιο ξυλώδες.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Tiziana Terenzi

    Orion

    Μήλο, περγαμόντο και κόκκινο φραγκοστάφυλο πάνω σε σημύδα, γιασεμί και πατσουλί, με λιβάνι και ξύλο αγκάρ.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Mancera

    Cedrat Boise

    Λεμόνι, περγαμόντο και μαύρο φραγκοστάφυλο πάνω σε πατσουλί, κέδρο, δέρμα και βρύα.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Montblanc

    Explorer

    Περγαμόντο και ροζ πιπέρι πάνω σε βετιβέρ και δέρμα, με Ambroxan και πατσουλί.

    3ml · 10ml · 30ml

Πού σκοντάφτει κάθε κλώνος

Ο ανανάς και η σημύδα είναι όλος ο γρίφος. Οι κλώνοι που κρατούν τη σημύδα, όπως το Eau de Toilette και το Supremacy Silver, βγαίνουν πιο καπνιστοί από το Aventus στα προφίλ της κοινότητας του Parfumo. Όσοι δεν την αναφέρουν παίρνουν τον καπνό τους από αλλού, όπως η δερμάτινη βάση του Limited Edition, ή, σύμφωνα με τους κατόχους του L'Aventure, τον χάνουν σε μεγάλο βαθμό. Κανένας κλώνος σε αυτόν τον οδηγό δεν αναφέρει μαζί ανανά, μαύρο φραγκοστάφυλο, σημύδα, βρύα βελανιδιάς και κέδρο.

Το άλλο κενό είναι το φινίρισμα. Η κοινότητα του Parfumo δίνει σε αρκετούς από αυτούς τους κλώνους μια συνθετική πλευρά που δεν δίνει στο Aventus. Στα χαρτιά είναι μικρή διαφορά· ψάξ’ την στα πρώτα λεπτά, όταν φαίνεται περισσότερο.

Αξίζει ένα decant 10ml του Aventus αντί για κλώνο;

Ανά ml, το αυθεντικό είναι η ακριβή επιλογή με μεγάλη διαφορά. Στο 10ML το decant 10ml του Aventus κοστίζει 37,71 € (3,77 €/ml)· το 30ml, η καλύτερη αξία ανά ml, κοστίζει 90,00 € (3,00 €/ml). Για ένα άρωμα που σκοπεύεις να ψεκάζεις κάθε μέρα, μια φιάλη κλώνου των 100ml σού δίνει τα περισσότερα χιλιοστόλιτρα για τα χρήματά σου.

Αν ακόμη αποφασίζεις, σύγκρινε ένα decant 3ml του αυθεντικού, περίπου 60 ψεκασμοί, στα 12,51 €, με τις τιμές των κλώνων στον πίνακα. Με την τιμή μιας από τις πιο οικονομικές φιάλες κλώνων μπορείς να φορέσεις το αυθεντικό μια εβδομάδα και να μάθεις αν σε νοιάζει περισσότερο ο καπνός ή το φρούτο. Το Absolu Aventus ξεκινά από 16,11 € και το Aventus Cologne από 12,51 € για 3ml. Ο δείκτης τιμής ανά ml δείχνει πώς συγκρίνεται όλος ο κατάλογος.

Αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας

Τέσσερα αυθεντικά αρώματα μοιράζονται ένα ουσιαστικό κομμάτι της δομής του Aventus. Το Hacivat της Nishane συνδυάζει ανανά, γκρέιπφρουτ και περγαμόντο με κέδρο, πατσουλί, γιασεμί και βρύα βελανιδιάς: πιο πράσινο και πιο ξυλώδες. Το Orion της Tiziana Terenzi κρατά το μήλο, το περγαμόντο, τη σημύδα, το γιασεμί και το πατσουλί και προσθέτει κόκκινο φραγκοστάφυλο, λιβάνι και agarwood για μια πιο σκοτεινή εκδοχή. Το Cedrat Boise της Mancera ανοίγει με λεμόνι, περγαμόντο και μαύρο φραγκοστάφυλο πάνω σε πατσουλί, κέδρο, δέρμα και βρύα. Το Explorer της Montblanc μοιράζεται περγαμόντο, ροζ πιπέρι, πατσουλί και Ambroxan, αλλά αλλάζει το φρούτο με βετιβέρ και δέρμα: το πιο φιλικό για το γραφείο από τα τέσσερα.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Μύρισε το αυθεντικό και τον κλώνο στο δέρμα, σε διαφορετικές μέρες, αντί για τους δύο καρπούς ταυτόχρονα: το πιο δυνατό θα πνίξει το άλλο. Έλεγξε το καθένα στις ίδιες στιγμές, τα πρώτα δέκα λεπτά, την καρδιά και τη βάση 4 έως 8 ώρες αργότερα στο δέρμα. Σε αυτό το τελευταίο στάδιο οι περισσότεροι κλώνοι χωρίζουν τον δρόμο τους από το Aventus.

Ένα decant 3ml του Aventus αρκεί για μια εβδομάδα συγκρίσεων, και αν κερδίσει το αυθεντικό, ένα decant 10ml σού δίνει περίπου 200 ψεκασμούς. Πρώτη φορά; Διάβασε τι είναι ένα decant αρώματος, την εναλλακτική στην αγορά στα τυφλά και τον οδηγό μας για τα καλύτερα αρώματα Creed, αν εξερευνάς τον οίκο.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω το Creed Aventus σε 3ml πριν διαλέξω κλώνο;
Το 10ML πουλά το Aventus σε decant 3ml, 10ml ή 30ml γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη, με αποστολή σε όλη την ΕΕ. Ένα 3ml είναι γύρω στους 60 ψεκασμούς, αρκετό για να το φορέσεις μια εβδομάδα δίπλα σε οποιονδήποτε κλώνο.
Ποιο dupe του Creed Aventus βρίσκεται πρώτο στην κατάταξή μας;
Το Club de Nuit Intense Man της Armaf είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: οι δημοσιευμένες νότες του έχουν τον ανανά, το μαύρο φραγκοστάφυλο και τη σημύδα του Aventus, με τον καπνό πιο μπροστά και μια πιο γλυκιά, πιο στρογγυλή βάση.
Πόσο κοντά είναι το Club de Nuit Intense Man στο Aventus;
Μοιράζεται την ιδέα του ανανά με τον καπνό, και πολλοί κάτοχοι το συγκρίνουν απευθείας με το Aventus. Οι διαφορές είναι ένα πιο δυνατό άνοιγμα εσπεριδοειδών και καπνού, και τριαντάφυλλο και βανίλια στη βάση αντί για βρύα βελανιδιάς και κέδρο.
Είναι το Supremacy Not Only Intense καλύτερο από το Club de Nuit Intense Man;
Είναι πιο σκούρο, όχι καλύτερο: βρύα βελανιδιάς, πατσουλί και σαφράν παίρνουν τη θέση του ανανά, κάτι που ταιριάζει στο φθινόπωρο και στον χειμώνα. Αν σε νοιάζει πάνω απ’ όλα ο ανανάς του Aventus, το Club de Nuit Intense Man και το Supremacy Silver τον αναφέρουν και τα δύο.
Ποιο dupe του Aventus είναι πιο φρέσκο και πιο φρουτώδες;
Το L'Aventure της Al Haramain. Οι κάτοχοι το συγκρίνουν με τις πιο φρουτώδεις παρτίδες του Aventus: το άνοιγμα με λεμόνι και περγαμόντο είναι εκεί, αλλά η καπνιστή σημύδα λείπει ως επί το πλείστον.
Αξίζει να περάσω στο Club de Nuit Intense Man Limited Edition;
Μόνο αν ήδη σου αρέσει το Eau de Toilette. Το Limited Edition είναι ξεχωριστή σύνθεση με λάιμ, μαύρο πιπέρι και δέρμα και χωρίς σημύδα στη λίστα, και οι γνώμες για το πόσο πλησιάζει το Aventus είναι μικτές.
Κοστίζει ένα dupe του Aventus λιγότερο ανά ml από ένα decant 10ml;
Πολύ πιο φθηνό ανά ml. Ένα decant 10ml του Aventus κοστίζει 37,71 € στο 10ML, ενώ οι περισσότερες φιάλες κλώνων στον συγκριτικό πίνακα χωρούν 100ml· ένα 3ml του αυθεντικού κοστίζει 12,51 €.
Πόσο διαρκεί το ίδιο το Aventus;
Η κοινότητα του Parfumo βαθμολογεί το Aventus πάνω από τη μέση της κλίμακάς της και για τη διάρκεια και για το ίχνος, και το Supremacy Not Only Intense ακόμη πιο ψηλά και στα δύο. Το πώς συμπεριφέρεται πάνω σου εξαρτάται από το δέρμα σου και τον καιρό, οπότε δοκίμασε πρώτα ένα decant.

Πηγές

  1. Aventus by Creed (Fragrantica)
  2. Aventus by Creed (Parfumo)
  3. Club de Nuit Intense Man EDT vs Aventus (Parfumo comparison)
  4. Supremacy Silver vs Aventus (Parfumo comparison)
  5. Supremacy Not Only Intense vs Aventus (Parfumo comparison)
  6. L'Aventure by Al Haramain (Basenotes)
  7. Aventus clones compared (Fragrantica forum)

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Aventus, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Creed ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων