Erba Pura dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Έξι dupes του Erba Pura σε σύγκριση με βάση τις νότες, τις πηγές και την τιμή τους, με το πού χωρίζει το καθένα από το αυθεντικό. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το άρωμα σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο dupe του Erba Pura συνολικά είναι το Philos Pura της Maison Alhambra, που οι δημοσιευμένες νότες του ακολουθούν γραμμή προς γραμμή την πυραμίδα του αυθεντικού, με εσπεριδοειδή, φρούτα και βανίλια με μόσχο. Το Pure Nectar της The Dua Brand είναι η επιλογή σε ένταση extrait που οι κάτοχοι παρομοιάζουν με το αυθεντικό, και το Ana Abiyedh της Lattafa είναι η φιάλη με τη χαμηλότερη τιμή στον πίνακα. Θέλεις το αυθεντικό; Το Erba Pura κοστίζει 33,21 € για ένα decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Philos PuraΚαλύτερο συνολικά Maison Alhambra24,95 € 100ml
  2. Pure NectarΠιο κοντά στην τελική φάση The Dua BrandΧωρίς τιμή ΕΕ
  3. Amber Oud Gold EditionPremium εναλλακτική Al Haramain54,19 € 60ml
  4. Ana AbiyedhΠιο απαλή εκδοχή Lattafa13,60 € 60ml
  5. Royal AmberΠιο γλυκή εκδοχή OrienticaΧωρίς τιμή ΕΕ
  6. KingΠιο σκοτεινή εκδοχή BhararaΧωρίς τιμή ΕΕ

Προτιμάς το αυθεντικό;

Erba Pura

XerjoffΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,23 €–0,90 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε απαλό γαλάζιο φόντο, Kirke, Erba Pura και Jardin Exclusif

Τι μυρίζει το Erba Pura;

Φιάλη του Erba Pura της Xerjoff
Το αυθεντικόErba PuraXerjoff

Το Erba Pura της Xerjoff είναι ένα unisex άρωμα με φρούτα και μόσχο, χτισμένο σε τρία καθαρά στρώματα. Ανοίγει με πορτοκάλι Σικελίας, περγαμόντο Καλαβρίας και λεμόνι, ένα γλυκό, ζουμερό εσπεριδοειδές και όχι αιχμηρό. Η καρδιά αναφέρεται απλώς ως μεσογειακά φρούτα: ο οίκος δεν λέει ποτέ ποια, και αυτό είναι μέρος της γοητείας του και μέρος του γρίφου για όποιον προσπαθεί να το πλησιάσει. Από κάτω κάθονται λευκός μόσχος, βανίλια Μαδαγασκάρης και κεχριμπάρι, και αυτή η ζεστή, πουδραρισμένη βάση είναι αυτό που θυμάσαι όταν τα εσπεριδοειδή έχουν φύγει. Η σελίδα του Erba Pura του ίδιου του οίκου δίνει την ίδια σύντομη λίστα.

Υπάρχει μόνο μία εκδοχή για να στοχεύσεις. Η Xerjoff πουλά το Erba Pura ως eau de parfum και τίποτα πιο δυνατό, οπότε κάθε επιλογή παρακάτω συγκρίνεται με αυτό το ένα άρωμα.

Το Erba Pura, στρώμα προς στρώμα
ΦάσηΝότεςΤι κάνει
ΆνοιγμαΠορτοκάλι Σικελίας, περγαμόντο Καλαβρίας, λεμόνιΓλυκά, φωτεινά εσπεριδοειδή
ΚαρδιάΜεσογειακά φρούτα (χωρίς όνομα από τον οίκο)Ένα δυνατό, ζουμερό φρουτώδες ακόρντο
ΒάσηΛευκός μόσχος, βανίλια Μαδαγασκάρης, κεχριμπάριΑπαλή, ζεστή και πουδραρισμένη
Πορτοκάλι, λεμόνι και βανίλια ως πρώτες ύλες: νότες του Erba Pura της Xerjoff
Στην εικόνα: πορτοκάλι, λεμόνι και βανίλια, νότες του Erba Pura.

Εναλλακτικές του Erba Pura σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Philos Pura Maison Alhambra
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
24,95 € 100ml
0,25 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Pure Nectar The Dua Brand
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
3Premium εναλλακτική Amber Oud Gold Edition Al Haramain
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
54,19 € 60ml
0,90 €/ml
4Πιο απαλή εκδοχή Ana Abiyedh Lattafa
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
13,60 € 60ml
0,23 €/ml
5Πιο γλυκή εκδοχή Royal Amber Orientica
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
6Πιο σκοτεινή εκδοχή King Bharara
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—

Φωτογραφίες φιαλών: thescentbase.com, thescentbase.com, alharamainperfume.online, fragrantica.com, orientica.co.uk, fragrantica.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοErba PuraXerjoffPhilos PuraMaison Alhambra
Τιμή ανά ml
3ml: 3,87 €/ml · 10ml: 3,32 €/ml · 30ml: 2,64 €/ml
0,25 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 100ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Erba Pura
  • Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Pura (συλλογή Philos) ως παρόμοιο με το Erba Pura· και οι δύο πυραμίδες περιλαμβάνουν περγαμόντο Καλαβρίας, πορτοκάλι Σικελίας, λεμόνι Σικελίας, φρούτα, λευκό μόσχο, άμπερ και βανίλια. Pura vs Erba Pura, Parfumo comparison
  • Το μπλοκ «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» του Parfumo για το Pura κατατάσσει πρώτο το Erba Pura. Maison Alhambra Pura, Parfumo
  • Το Fragrantica καταγράφει πορτοκάλι, περγαμόντο και λεμόνι· φρούτα· βανίλια Μαδαγασκάρης, λευκό μόσχο και άμπερ. Philos Pura by Maison Alhambra, Fragrantica
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Erba Pura κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 11,61 € έναντι 24,95 €.
  • Το Philos Pura σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Erba Pura και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο23,22 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml33,21 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml79,20 €Περισσεύουν 24ml
  • Philos Pura από Maison Alhambra: 1 × 100mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά24,95 €Περισσεύουν 94ml

Για τόση χρήση, τα decants του Erba Pura κοστίζουν λιγότερο από το Philos Pura: 23,22 € έναντι 24,95 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 11,61 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Erba Pura κοστίζουν λιγότερο από το Philos Pura: 11,61 € έναντι 24,95 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 203,22 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Philos Pura κοστίζει λιγότερο από τα decants του Erba Pura: 24,95 € έναντι 203,22 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Erba Pura: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Philos Pura της Maison AlhambraΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Erba Pura. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Philos Pura

Φιάλη του Philos Pura της Maison Alhambra
Philos PuraMaison AlhambraΚαλύτερο συνολικά

Το Philos Pura της Maison Alhambra έχει στη λίστα του κάθε νότα που δημοσιεύει η Xerjoff για το Erba Pura: πορτοκάλι, περγαμόντο και λεμόνι στην κορυφή, φρούτα στη μέση, μετά βανίλια, λευκό μόσχο και κεχριμπάρι. Καμία άλλη επιλογή σε αυτόν τον οδηγό δεν αντικατοπτρίζει τόσο πιστά την πυραμίδα στα χαρτιά.

Η βασική διαφορά είναι στο άνοιγμα. Η πυραμίδα είναι η ίδια λίστα ονομάτων, αλλά μια λίστα δεν σου λέει πόσο από το καθένα υπάρχει στο μπουκάλι, και η φρουτώδης καρδιά είναι εκεί όπου τα δύο είναι πιο πιθανό να χωρίσουν: της Xerjoff δεν έχει όνομα, οπότε κάθε οίκος που την ακολουθεί πρέπει να αποφασίσει μόνος του ποιο φρούτο θα χρησιμοποιήσει. Περίμενε το γενικό περίγραμμα του Erba Pura και όχι κάθε λεπτομέρεια.

Ταιριάζει σε όποιον φοράει το Erba Pura ως καθημερινό άρωμα και θέλει ένα μεγάλο μπουκάλι για να ψεκάζει άνετα, ειδικά την άνοιξη και το καλοκαίρι. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo (όπου καταχωρίζεται απλώς ως Pura) δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν κρίνουν τα δύο παρόμοια, και η ίδια η καταχώριση του Parfumo βάζει το Erba Pura πρώτο ανάμεσα στα αρώματα με τα οποία μοιάζει. Η σελίδα του στο Fragrantica δίνει τις ίδιες νότες.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Pura (συλλογή Philos) ως παρόμοιο με το Erba Pura· και οι δύο πυραμίδες περιλαμβάνουν περγαμόντο Καλαβρίας, πορτοκάλι Σικελίας, λεμόνι Σικελίας, φρούτα, λευκό μόσχο, άμπερ και βανίλια. Pura vs Erba Pura, Parfumo comparison
  2. Το μπλοκ «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» του Parfumo για το Pura κατατάσσει πρώτο το Erba Pura. Maison Alhambra Pura, Parfumo
  3. Το Fragrantica καταγράφει πορτοκάλι, περγαμόντο και λεμόνι· φρούτα· βανίλια Μαδαγασκάρης, λευκό μόσχο και άμπερ. Philos Pura by Maison Alhambra, Fragrantica

Πιο κοντά στην τελική φάση: Pure Nectar

Φιάλη του Pure Nectar της The Dua Brand
Pure NectarThe Dua BrandΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Pure Nectar της The Dua Brand μοιράζεται ολόκληρη τη βάση του Erba Pura: κεχριμπάρι, βανίλια και μόσχο, πάνω σε περγαμόντο Καλαβρίας, πορτοκάλι Σικελίας και λεμόνι Σικελίας. Η περιγραφή του ίδιου του οίκου, που φιλοξενείται στη σελίδα του στο Fragrantica, αναφέρει το Erba Pura ως αφετηρία και το χαρακτηρίζει extrait de parfum.

Η βασική διαφορά είναι η ένταση. Ένα extrait είναι πιο πυκνή συγκέντρωση από το eau de parfum του Erba Pura, οπότε περίμενε να κάθεται πιο βαριά στο δέρμα την πρώτη ώρα· αυτό είναι δικό μας συμπέρασμα από την ετικέτα, όχι κάτι που μέτρησε κάποια πηγή. Το φρούτο είναι πιο δύσκολο να το κρίνεις στα χαρτιά: η λίστα νοτών του Fragrantica δεν αναφέρει κανένα φρούτο, και το κείμενο του οίκου μιλά μόνο για ένα φρουτώδες ακόρντο στην καρδιά, αν και ένα μέλος του Parfumo το λέει βόμβα φρούτων, όπως το αυθεντικό.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει το φρούτο και τον μόσχο του Erba Pura σε ένταση extrait: ένα άλλο μέλος του Parfumo το αποκαλεί Erba Pura σε extrait και το πιο αποδοτικό από τις τέσσερις εκδοχές που δοκίμασε. Δεν έχει τιμή καταλόγου ΕΕ, οπότε έλεγξε τα έξοδα αποστολής του οίκου πριν παραγγείλεις. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, το κείμενο του οίκου παραπάνω, και η σελίδα σύγκρισης του Parfumo, όπου τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν κρίνουν τα δύο παρόμοια.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η καταχώριση του Fragrantica περιλαμβάνει την περιγραφή του οίκου, που κατονομάζει το Xerjoff Erba Pura ως πηγή έμπνευσης και το χαρακτηρίζει εκχύλισμα αρώματος· οι νότες που καταγράφονται είναι περγαμόντο Καλαβρίας, πορτοκάλι Σικελίας, λεμόνι Σικελίας, βανίλια, άμπερ και μόσχος. Pure Nectar by The Dua Brand, Fragrantica
  2. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν σημειώνουν τα δύο αρώματα ως παρόμοια· και τα δύο περιλαμβάνουν περγαμόντο Καλαβρίας, πορτοκάλι Σικελίας, λεμόνι Σικελίας, φρουτώδεις νότες, άμπερ, βανίλια και μόσχο. Pure Nectar vs Erba Pura, Parfumo comparison

Premium εναλλακτική: Amber Oud Gold Edition

Φιάλη του Amber Oud Gold Edition της Al Haramain
Amber Oud Gold EditionAl HaramainPremium εναλλακτική

Το Amber Oud Gold Edition της Al Haramain είναι το όνομα που εμφανίζεται πιο συχνά δίπλα στο Erba Pura, και η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει μια μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν να κρίνει τα δύο παρόμοια. Μοιράζεται με το αυθεντικό περγαμόντο, φρούτα, κεχριμπάρι, βανίλια και μόσχο.

Η βασική διαφορά είναι ότι κατονομάζει ό,τι η Xerjoff αφήνει ανοιχτό, και προσθέτει κι άλλα. Η πυραμίδα του στο Fragrantica βάζει πράσινες νότες δίπλα στο περγαμόντο, πεπόνι και ανανά στην καρδιά με ένα gourmand ακόρντο, και ξυλώδεις νότες στη βάση. Έτσι το άνοιγμα είναι πιο πράσινο και λιγότερο έκρηξη πορτοκαλιού και λεμονιού, η μέση είναι πιο τροπική, και το φινάλε έχει περισσότερο ξύλο από την απλή βανίλια και τον μόσχο του Erba Pura. Είναι ξεχωριστό άρωμα στην ίδια οικογένεια.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει το φρουτώδες-κεχριμπαρένιο αποτέλεσμα με περισσότερο σώμα, για τα βράδια και τον πιο δροσερό καιρό. Είναι επίσης ο ακριβότερος κλώνος στον πίνακα. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, η σελίδα του Parfumo παραπάνω, και ένα μέλος του Basenotes που γράφει ότι καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του ίδιου εδάφους με το Erba Pura για πολύ λιγότερα χρήματα.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειοψηφία των μελών που ψήφισαν σημειώνει το Amber Oud Gold Edition ως παρόμοιο με το Erba Pura. Amber Oud Gold Edition vs Erba Pura, Parfumo comparison
  2. Πυραμίδα του Fragrantica: περγαμόντο και πράσινες νότες· πεπόνι, ανανάς, άμπερ και γκουρμέ συμφωνία· βανίλια, μόσχος και ξυλώδεις νότες. Amber Oud Gold Edition by Al Haramain, Fragrantica
  3. Μέλος του Basenotes γράφει για το Erba Pura ότι το Amber Oud Gold Edition προσφέρει τα περισσότερα από όσα προσφέρει εκείνο με πολύ λιγότερα χρήματα. Erba Pura by Xerjoff, Basenotes

Πιο απαλή εκδοχή: Ana Abiyedh

Φιάλη του Ana Abiyedh της Lattafa
Ana AbiyedhLattafaΠιο απαλή εκδοχή

Το Ana Abiyedh της Lattafa μοιράζεται με το Erba Pura περγαμόντο, πορτοκάλι, βανίλια, μόσχο και κεχριμπάρι, και κατονομάζει το φρούτο του: αχλάδι. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει μια μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν να κρίνει τα δύο παρόμοια, και ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica για το Erba Pura το αναφέρει ανάμεσα στα αρώματα που φτιάχτηκαν κατ’ εικόνα του.

Η βασική διαφορά είναι η κλίμακα. Οι κοινές του νότες σταματούν στο περγαμόντο και στο πορτοκάλι, χωρίς λεμόνι, και ένα μόνο αχλάδι παίρνει τη θέση του πλήθους φρούτων του Erba Pura. Με λιγότερα στην κορυφή, ο μόσχος και η βανίλια φτάνουν νωρίτερα, οπότε διαβάζεται ως μια πιο ήσυχη, πιο πουδραρισμένη εκδοχή της ιδέας και όχι ως το πλήρες ζουμερό άνοιγμα. Αυτή είναι η δική μας ανάγνωση των δημοσιευμένων νοτών.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το Erba Pura πολύ δυνατό για γραφείο ή για ζεστό δωμάτιο, ή θέλει ένα μικρό, φθηνό μπουκάλι για καθημερινή χρήση. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, η σελίδα του Parfumo και το νήμα του φόρουμ παραπάνω.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειοψηφία των μελών που ψήφισαν σημειώνει τα δύο αρώματα ως παρόμοια· έχουν κοινό περγαμόντο, πορτοκάλι, φρούτα (αχλάδι), βανίλια, μόσχο και άμπερ. Ana Abiyedh vs Erba Pura, Parfumo comparison
  2. Ένα νήμα στο φόρουμ του Fragrantica για το Erba Pura και τα αρώματα που έχουν εμπνευστεί από αυτό αναφέρει το Ana Abiyedh μαζί με το Amber Oud Gold Edition. Erba Pura vs Kirke vs inspired-bys, Fragrantica forum

Πιο γλυκή εκδοχή: Royal Amber

Φιάλη του Royal Amber της Orientica
Royal AmberOrienticaΠιο γλυκή εκδοχή

Το Royal Amber της Orientica μοιράζεται με το Erba Pura περγαμόντο, κεχριμπάρι, βανίλια και μόσχο. Η σελίδα του στο Fragrantica για το eau de parfum κατονομάζει πεπόνι και ανανά ως φρούτα, και το Erba Pura εμφανίζεται ανάμεσα στα αρώματα που αρέσουν στα μέλη μαζί με αυτό.

Η βασική διαφορά είναι η κατεύθυνση του φρούτου. Πεπόνι και ανανάς πάνω σε κεχριμπάρι και βανίλια γέρνουν προς το τροπικό και το ζαχαρένιο, και στις κοινές νότες δεν υπάρχει πορτοκάλι ή λεμόνι για να τα κόψει. Περίμενε ένα πιο στρογγυλό, πιο γλυκό άρωμα με λιγότερη λάμψη εσπεριδοειδών. Η σύγκριση αφορά το eau de parfum· το extrait με το ίδιο όνομα είναι διαφορετική καταχώριση, οπότε έλεγξε ποιο αγοράζεις.

Ταιριάζει σε όποιον του αρέσει η τελική φάση του Erba Pura περισσότερο από τα εσπεριδοειδή του, και φοράει ευχαρίστως γλυκά αρώματα το βράδυ και τους κρύους μήνες. Δεν έχει τιμή καταλόγου ΕΕ. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, η σελίδα του στο Fragrantica και η σελίδα σύγκρισης του Parfumo, όπου τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν το κρίνουν παρόμοιο.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η καταχώριση του Fragrantica για το Eau de Parfum του 2021 αναφέρει περγαμόντο, πεπόνι, ανανά, άμπερ, βανίλια και μόσχο, ενώ στη λίστα «όσοι αρέσκονται σε αυτό αρέσκονται και σε» περιλαμβάνεται το Erba Pura. Royal Amber by Orientica, Fragrantica
  2. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo για το Eau de Parfum δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν το θεωρούν παρόμοιο με το Erba Pura· έχουν κοινά το περγαμόντο, το άμπερ, τη βανίλια και τον μόσχο. Royal Amber vs Erba Pura, Parfumo comparison

Πιο σκούρα εκδοχή: King

Φιάλη του King της Bharara
KingBhararaΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το King της Bharara έχει στη λίστα του περγαμόντο, πορτοκάλι και λεμόνι, φρουτώδεις νότες, και μετά κεχριμπάρι, βανίλια και μόσχο, και η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν να κρίνουν το eau de parfum παρόμοιο με το Erba Pura.

Η βασική διαφορά έρχεται αργά. Ένας κάτοχος σε ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica λέει ότι ανοίγει πιο εσπεριδοειδές από το Ana Abiyedh αλλά καταλήγει σε μια δυνατή νότα κέδρου ως το τέλος της μέρας. Το Erba Pura δεν έχει καθόλου ξύλο στη λίστα του, οπότε το King κλείνει πιο στεγνό και πιο ξυλώδες, λιγότερο γλυκό από το αυθεντικό.

Ταιριάζει σε όποιον του αρέσει το άνοιγμα του Erba Pura αλλά βρίσκει το φινάλε βανίλιας και μόσχου πολύ γλυκό, και θέλει μια εκδοχή που γέρνει προς μια κλασική αντρική ξυλώδη βάση. Δεν έχει τιμή καταλόγου ΕΕ. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, η σελίδα του Parfumo και το νήμα του φόρουμ παραπάνω.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν θεωρούν το King Eau de Parfum παρόμοιο με το Erba Pura· έχουν κοινά το περγαμόντο, το πορτοκάλι, το λεμόνι, τις φρουτώδεις νότες, το άμπερ, τη βανίλια και τον μόσχο. King vs Erba Pura, Parfumo comparison
  2. Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica, ένας ιδιοκτήτης λέει ότι το King ανοίγει πιο εσπεριδοειδές από το Ana Abiyedh και, προς το τέλος της ημέρας, καταλήγει σε μια έντονη νότα κέδρου. Erba Pura clones, Fragrantica forum

Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε

Αυθεντικά αρώματα με τον χαρακτήρα φρούτων πάνω σε μόσχο του Erba Pura, το καθένα σε decant 3ml, 10ml ή 30ml.

  1. Tiziana Terenzi

    Kirke

    Φρούτο του πάθους, ροδάκινο, αχλάδι και σμέουρο πάνω σε μόσχο, βανίλια και σανταλόξυλο: δυνατό φρούτο σε απαλή βάση.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Mancera

    Jardin Exclusif

    Πορτοκάλι Σικελίας, αχλάδι και λευκό ροδάκινο πάνω σε βανίλια Μαδαγασκάρης, λευκό μόσχο και σανταλόξυλο.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Kajal

    Lamar

    Ανανάς, μήλο και κόκκινα μούρα με τριαντάφυλλο, πάνω σε κεχριμπάρι, μόσχο και βανίλια.

    3ml · 10ml · 30ml

Τι χάνουν όλοι οι κλώνοι

Το πιο δύσκολο κομμάτι του Erba Pura για να το πλησιάσεις είναι αυτό που ο οίκος δεν κατονομάζει ποτέ. Η καρδιά του αναφέρεται ως φρούτα και τίποτε άλλο, οπότε κάθε κλώνος γεμίζει αυτό το κενό με τον δικό του τρόπο: πεπόνι και ανανάς στο Amber Oud Gold Edition και στο Royal Amber, αχλάδι στο Ana Abiyedh, ανώνυμες φρουτώδεις νότες στο Philos Pura και στο King. Κάθε επιλογή απομακρύνει λίγο το άρωμα από το αυθεντικό, προς το τροπικό, προς το αχλάδι ή προς τίποτα συγκεκριμένο.

Το δεύτερο κενό είναι η ισορροπία. Δύο αρώματα μπορεί να έχουν τις ίδιες έξι νότες στη λίστα και να μη μυρίζουν καθόλου το ίδιο, γιατί μια λίστα νοτών δεν λέει τίποτα για ποσότητες ή για την ποιότητα των υλικών. Οι σελίδες σύγκρισης που αναφέρονται εδώ δείχνουν ότι πολλοί βρίσκουν αυτά τα ζευγάρια παρόμοια, αλλά παρόμοιο δεν σημαίνει εναλλάξιμο, και κανένας από αυτούς τους οίκους δεν ισχυρίζεται ότι χρησιμοποιεί τη φόρμουλα της Xerjoff.

Αξίζει ένα decant 10ml του Erba Pura αντί για έναν κλώνο;

Ανά ml, κάθε κλώνος με τιμή στον πίνακα είναι πολύ φθηνότερος από το αυθεντικό, οπότε για άνετο ψέκασμα όλο το καλοκαίρι ένα μπουκάλι κλώνου πάει πιο μακριά. Για λίγες εβδομάδες χρήσης οι λογαριασμοί αλλάζουν. Ένα decant 3ml του Erba Pura κοστίζει 11,61 € στο 10ML, περίπου 60 ψεκασμοί, και ένα decant 10ml κοστίζει 33,21 € (3,32 €/ml), γύρω στους 200 ψεκασμούς, γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη. Το 30ml στα 79,20 € (2,64 €/ml) δίνει την καλύτερη αξία ανά ml από τα τρία, γύρω στους 600 ψεκασμούς.

Ένα 3ml κοστίζει λιγότερο από οποιαδήποτε φιάλη κλώνου με τιμή στον πίνακα, και μια εβδομάδα χρήσης σού λέει ποιο κομμάτι αγαπάς. Αν είναι η ζουμερή φρουτώδης καρδιά, το αυθεντικό είναι η μόνη σίγουρη επιλογή· αν είναι η βάση μόσχου και βανίλιας, το Philos Pura και το Pure Nectar έχουν και τα δύο αυτή τη βάση ολόκληρη στη λίστα τους.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Δοκίμασε στο δέρμα, ποτέ μόνο σε χαρτί. Το χαρτί σού δείχνει το άνοιγμα· το δέρμα σού δείχνει τη βάση, και στο Erba Pura η βάση είναι το μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας. Ψέκασε μία φορά στο εσωτερικό του καρπού και μύρισέ το ξανά το μεσημέρι και το βράδυ, όχι μόνο στα πρώτα λεπτά.

Φόρεσε το αυθεντικό και την εναλλακτική σε διαφορετικές μέρες αντί για ένα σε κάθε χέρι. Όταν φοριούνται μαζί, το πιο δυνατό επικρατεί και το πιο ήσυχο φαίνεται αδύναμο. Ένα decant 3ml του Erba Pura σού δίνει αρκετό για μερικές ολόκληρες μέρες σύγκρισης. Ο οδηγός μας για το τι είναι ένα decant αρώματος εξηγεί πώς γεμίζουμε τα δικά μας.

Αν προτιμάς να μείνεις σε αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας, τρία που έχουμε μοιράζονται τη δομή φρούτων πάνω σε μόσχο. Το Kirke της Tiziana Terenzi βάζει φρούτο του πάθους, ροδάκινο, αχλάδι και σμέουρο πάνω σε μόσχο, βανίλια και σανταλόξυλο. Το Jardin Exclusif της Mancera μοιράζεται με το Erba Pura το πορτοκάλι Σικελίας, τη βανίλια Μαδαγασκάρης και τον λευκό μόσχο, με αχλάδι και λευκό ροδάκινο. Το Lamar της Kajal ταιριάζει ανανά και κόκκινα μούρα με κεχριμπάρι, μόσχο και βανίλια. Για περισσότερα από τον ίδιο οίκο, δες τα καλύτερα αρώματα της Xerjoff, και για τη νότα βάσης μόνη της, τον οδηγό μας για τα αρώματα με λευκό μόσχο.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω το Erba Pura σε 3ml πριν αγοράσω κλώνο ή ολόκληρη φιάλη;
Το 10ML πουλά το Erba Pura σε decants 3ml, 10ml και 30ml γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη, από 11,61 €, με αποστολή σε όλη την ΕΕ.
Ποιο dupe του Erba Pura βρίσκεται στην πρώτη θέση εδώ;
Το Philos Pura της Maison Alhambra είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό. Οι δημοσιευμένες νότες του περιλαμβάνουν κάθε νότα που δίνει η Xerjoff για το Erba Pura, και σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα δύο παρόμοια.
Ποιος κλώνος είναι πιο κοντά στο Erba Pura της Xerjoff;
Στα χαρτιά, το Philos Pura: η πυραμίδα του κατονομάζει τα ίδια εσπεριδοειδή, φρούτα, βανίλια, λευκό μόσχο και κεχριμπάρι. Μόνο για την τελική φάση, το Pure Nectar της The Dua Brand μοιράζεται ολόκληρη τη βάση κεχριμπαριού, βανίλιας και μόσχου, και ο οίκος του αναφέρει το Erba Pura ως αφετηρία.
Πόσο κοντά βρίσκεται το Amber Oud Gold Edition στο Erba Pura;
Είναι κοντά στην οικογένεια, όχι στη λεπτομέρεια. Μοιράζεται περγαμόντο, φρούτα, κεχριμπάρι, βανίλια και μόσχο, αλλά προσθέτει πράσινες νότες, πεπόνι, ανανά και ξύλα, οπότε ανοίγει πιο πράσινο και κλείνει πιο ξυλώδες από το Erba Pura.
Amber Oud Gold Edition ή Erba Pura: ποιο να αγοράσεις;
Πάρε το Erba Pura αν θέλεις τα γλυκά εσπεριδοειδή και το απλό φινάλε βανίλιας και μόσχου, και το Amber Oud Gold Edition αν προτιμάς μια πιο πράσινη, πιο τροπική και πιο ξυλώδη εκδοχή. Αν φορέσεις πρώτα ένα 3ml του Erba Pura, από 11,61 € στο 10ML, το ξεκαθαρίζεις με λίγα χρήματα.
Αξίζει την τιμή του το Erba Pura της Xerjoff;
Εξαρτάται από το πόσο θα το φοράς. Ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμοί, αρκεί για να αποφασίσεις πριν δεσμευτείς σε φιάλη ή σε κλώνο, και ένα decant 10ml στα 33,21 € κρατά εβδομάδες τακτικής χρήσης.
Είναι τα dupes του Erba Pura πολύ φθηνότερα ανά ml;
Πολύ πιο φθηνά ανά ml: οι φιάλες κλώνων στον συγκριτικό πίνακα κοστίζουν ένα κλάσμα του αυθεντικού ανά ml. Για λίγες εβδομάδες χρήσης όμως η διαφορά είναι μικρότερη, αφού ένα decant 10ml του Erba Pura κοστίζει 33,21 € στο 10ML, γύρω στους 200 ψεκασμούς.

Πηγές

  1. Erba Pura Eau de Parfum, Xerjoff
  2. Pura vs Erba Pura, Parfumo comparison
  3. Philos Pura by Maison Alhambra, Fragrantica
  4. Pure Nectar by The Dua Brand, Fragrantica
  5. Amber Oud Gold Edition vs Erba Pura, Parfumo comparison
  6. Amber Oud Gold Edition by Al Haramain, Fragrantica
  7. Ana Abiyedh vs Erba Pura, Parfumo comparison
  8. Royal Amber by Orientica, Fragrantica
  9. King vs Erba Pura, Parfumo comparison
  10. Erba Pura clones, Fragrantica forum

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Erba Pura, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Xerjoff ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων