Xerjoff Naxos dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Έξι dupes του Xerjoff Naxos σε σύγκριση ως προς τις νότες, τον χαρακτήρα και μια τιμή φιάλης με ημερομηνία, με το πού απομακρύνεται το καθένα από το αυθεντικό. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το Naxos σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο dupe του Xerjoff Naxos συνολικά είναι το Italia της Rayhaan, που έχει στη λίστα του σχεδόν ολόκληρη την πυραμίδα του Naxos. Το Ramad της Arabiyat Prestige είναι η επιλογή για την τελική φάση, και το Voux Elegante της Paris Corner έχει τη χαμηλότερη τιμή. Κανένα δεν έχει το μέλι και τον καπνό τόσο πλούσια. Θέλεις το αυθεντικό; Το XJ 1861 Naxos κοστίζει 32,31 € για ένα decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. ItaliaΚαλύτερο συνολικά Rayhaan34,99 € 100ml
  2. RamadΠιο κοντά στην τελική φάση Arabiyat Prestige32,90 € 100ml
  3. Fierte LunaΠιο φρέσκια εκδοχή French Avenue55,69 € 80ml
  4. MuharibΠιο σκοτεινή εκδοχή Maison AsrarΧωρίς τιμή ΕΕ
  5. AteeqΠιο γλυκή εκδοχή Nusuk27,99 € 100ml
  6. Voux EleganteΧαμηλότερη τιμή Paris Corner19,99 € 100ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

XJ 1861 Naxos

XerjoffΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,20 €–0,70 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Μπουκάλια Le Male Elixir, XJ 1861 Naxos και Tobacco Vanille σε απαλό γαλάζιο φόντο

Τι μυρίζει το XJ 1861 Naxos;

Φιάλη του XJ 1861 Naxos της Xerjoff
Το αυθεντικόXJ 1861 NaxosXerjoff

Το XJ 1861 Naxos είναι το άρωμα μελιού και καπνού που λάνσαρε η Xerjoff το 2015. Ανοίγει φωτεινό, με λεβάντα, περγαμόντο και λεμόνι. Καθώς κάθεται γίνεται χρυσαφένιο: μέλι, κανέλα, cashmeran και γιασεμί sambac, γλυκό αλλά ποτέ κολλώδες, γιατί η λεβάντα κρατά τον αέρα να κυκλοφορεί μέσα του. Η βάση κάθεται σε φύλλο καπνού, βανίλια και φασόλι τόνκα, οπότε η τελική φάση μυρίζει σαν μελωμένη καπνοσακούλα πίπας με μια άκρη βανίλιας. Η σελίδα του Naxos του ίδιου του οίκου δίνει σχεδόν την ίδια πυραμίδα, με μία νότα παραπάνω στην κορυφή. Δεν υπάρχουν εκδοχές για να διαλέξεις: το Naxos πωλείται ως ένα eau de parfum, χωρίς flanker ή άλλη συγκέντρωση, οπότε κάθε κλώνος παρακάτω στοχεύει στον ίδιο στόχο. Οι συνδυασμοί του είναι πρώτα γλυκό, βανίλια, μέλι, καπνός και λεβάντα.

Μέλι, φύλλο καπνού και λεβάντα ως πρώτες ύλες: νότες του XJ 1861 Naxos της Xerjoff
Στην εικόνα: μέλι, φύλλο καπνού και λεβάντα, νότες του XJ 1861 Naxos.

Εναλλακτικές του XJ 1861 Naxos σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Italia Rayhaan
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
34,99 € 100ml
0,35 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Ramad Arabiyat Prestige
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
32,90 € 100ml
0,33 €/ml
3Πιο φρέσκια εκδοχή Fierte Luna French Avenue
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
55,69 € 80ml
0,70 €/ml
4Πιο σκοτεινή εκδοχή Muharib Maison Asrar
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
5Πιο γλυκή εκδοχή Ateeq Nusuk
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
27,99 € 100ml
0,28 €/ml
6Χαμηλότερη τιμή Voux Elegante Paris Corner
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
19,99 € 100ml
0,20 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: rayhaanperfumes.com, fragrantica.com, fragrantica.com, maisonasrar.com, fragrantica.com, fragrantica.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοXJ 1861 NaxosXerjoffItaliaRayhaan
Τιμή ανά ml
3ml: 4,17 €/ml · 10ml: 3,23 €/ml · 30ml: 2,58 €/ml
0,35 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 100ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το XJ 1861 Naxos
  • Απαριθμεί την πυραμίδα τύπου Naxos: λεβάντα, λεμόνι και περγαμόντο, έπειτα μέλι, κανέλα, κασμεράν και γιασεμί, και τέλος φύλλο καπνού, βανίλια και τόνκα Italia by Rayhaan, Fragrantica
  • Ένα κορυφαίο κείμενο μέλους του Parfumo βρίσκει ξεκάθαρα παρόντα τον χαρακτήρα του Naxos, με τον καπνό δύσκολο να ξεχωρίσει, την τόνκα να στηρίζει τη βάση και ένα πιο γλυκό, πουδρένιο τελείωμα· το Parfumo κατατάσσει πρώτο το Naxos στα παρόμοια αρώματα Italia by Rayhaan, Parfumo
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το XJ 1861 Naxos κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 12,51 € έναντι 34,99 €.
  • Το Italia σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το XJ 1861 Naxos και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο25,02 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml32,31 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml77,40 €Περισσεύουν 24ml
  • Italia από Rayhaan: 1 × 100mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά34,99 €Περισσεύουν 94ml

Για τόση χρήση, τα decants του XJ 1861 Naxos κοστίζουν λιγότερο από το Italia: 25,02 € έναντι 34,99 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 12,51 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του XJ 1861 Naxos κοστίζουν λιγότερο από το Italia: 12,51 € έναντι 34,99 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 199,62 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Italia κοστίζει λιγότερο από τα decants του XJ 1861 Naxos: 34,99 € έναντι 199,62 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του XJ 1861 Naxos: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Italia της RayhaanΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το XJ 1861 Naxos. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Italia

Φιάλη του Italia της Rayhaan
ItaliaRayhaanΚαλύτερο συνολικά

Το Italia της Rayhaan μοιράζεται περισσότερο από τη δομή του Naxos από οποιαδήποτε άλλη επιλογή. Η σελίδα του στο Fragrantica δίνει λεβάντα, λεμόνι και περγαμόντο στην κορυφή, μέλι, κανέλα, cashmeran και γιασεμί στην καρδιά, και φύλλο καπνού, βανίλια και τόνκα στη βάση. Αυτή είναι η πυραμίδα του Naxos, φάση προς φάση.

Η βασική διαφορά είναι ο καπνός. Μια μεγάλη κριτική στο Parfumo για το Italia λέει ότι το άνοιγμα πέφτει κοντά στο Naxos, εσπεριδοειδή και λεβάντα με την πρώτη υποψία μελιού, αλλά ότι αργότερα ο καπνός δύσκολα βρίσκεται. Η τόνκα παίρνει τη βάση, και το φινάλε γίνεται πιο πουδραρισμένο και πιο γλυκό από το αυθεντικό. Ο ίδιος συντάκτης το βρίσκει λιγότερο βαθύ. Άλλα μέλη του Parfumo το λένε λίγο πιο φρέσκο από το Naxos, κάτι που κάποιοι προτιμούν.

Το Italia ταιριάζει σε όποιον αγαπά το άνοιγμα του Naxos και την καρδιά μελιού και μπορεί να ζήσει χωρίς τον καπνιστό καπνό στο τέλος. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, η σελίδα του Italia στο Parfumo, όπου το Naxos είναι επίσης πρώτο στη λίστα παρόμοιων αρωμάτων.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Απαριθμεί την πυραμίδα τύπου Naxos: λεβάντα, λεμόνι και περγαμόντο, έπειτα μέλι, κανέλα, κασμεράν και γιασεμί, και τέλος φύλλο καπνού, βανίλια και τόνκα Italia by Rayhaan, Fragrantica
  2. Ένα κορυφαίο κείμενο μέλους του Parfumo βρίσκει ξεκάθαρα παρόντα τον χαρακτήρα του Naxos, με τον καπνό δύσκολο να ξεχωρίσει, την τόνκα να στηρίζει τη βάση και ένα πιο γλυκό, πουδρένιο τελείωμα· το Parfumo κατατάσσει πρώτο το Naxos στα παρόμοια αρώματα Italia by Rayhaan, Parfumo

Πιο κοντά στην τελική φάση: Ramad

Φιάλη του Ramad της Arabiyat Prestige
RamadArabiyat PrestigeΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Ramad της Arabiyat Prestige ξεκινά από αλλού και φτάνει κοντά. Οι νότες στη λίστα του μοιράζονται με το Naxos λεμόνι, λεβάντα, κανέλα, καπνό και τόνκα, και στο Fragrantica μέλη που έχουν και τα δύο τα περιγράφουν πολύ παρόμοια αφού περάσει το άνοιγμα.

Η βασική διαφορά είναι το μέλι. Το Ramad δεν έχει καθόλου στη λίστα του, και ανοίγει με νεράντζι, κάρδαμο και δυόσμο αντί για τη λάμψη του περγαμόντου, με φασκόμηλο και μοσχοκάρυδο στην καρδιά. Μια δήλωση στη σελίδα του στο Parfumo το συνοψίζει ως κοντινό αλλά με περισσότερη κλίση προς τον καπνό και τη λεβάντα και λιγότερο γλυκό· μια άλλη βρίσκει το ίδιο το Naxos λίγο πιο σκούρο και πιο πικάντικο. Ένας κάτοχος αναφέρει ότι πάνω του σβήνει γρήγορα, οπότε φόρεσέ το πριν δεσμευτείς.

Το Ramad ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το Naxos πολύ γλυκό και θέλει τη βάση καπνού και λεβάντας χωρίς μέλι στη λίστα. Το πιο στεγνό, πιο αρωματικό άνοιγμα το κάνει επίσης πιο εύκολο σε ηπιότερο καιρό. Τεκμηρίωση: επώνυμες πηγές, οι σελίδες στο Fragrantica και στο Parfumo παραπάνω.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη που έχουν και τα δύο περιγράφουν πολύ παρόμοιο χαρακτήρα αφού στεγνώσει στο δέρμα· ένα μέλος το αποκαλεί άρωμα σε στιλ Naxos, με κάρδαμο και χωρίς μέλι Ramad by Arabiyat Prestige, Fragrantica
  2. Παραθέτει πικρό πορτοκάλι, κάρδαμο, λεμόνι και δυόσμο πάνω από κανέλα, φασκόμηλο, λεβάντα και μοσχοκάρυδο, με άμπερ, κέδρο, καπνό και τόνκα στη βάση· μια περιγραφή το βρίσκει κοντινό, αλλά λιγότερο γλυκό και με πιο έντονο τον καπνό και τη λεβάντα, ενώ μια άλλη βρίσκει το Naxos λίγο πιο σκοτεινό και πικάντικο Ramad by Arabiyat Prestige, Parfumo

Πιο φρέσκια εκδοχή: Fierte Luna

Φιάλη του Fierte Luna της French Avenue
Fierte LunaFrench AvenueΠιο φρέσκια εκδοχή

Το Fierte Luna της French Avenue έχει στη λίστα σχεδόν τις ίδιες νότες με το Naxos: περγαμόντο, λεβάντα και λεμόνι· cashmeran, κανέλα, μέλι και γιασεμί· καπνό, τόνκα και βανίλια. Σχόλια μελών στο Fragrantica το συγκρίνουν απευθείας με το Naxos και βρίσκουν τον χαρακτήρα κοντινό, με λιγότερο αέρινο άνοιγμα και πιο απαλό καπνό.

Η βασική διαφορά είναι το βάρος. Ένα μέλος στη σελίδα του στο Parfumo το λέει τον πιο φρέσκο μικρότερο αδελφό του Naxos, με τον καπνό τραβηγμένο πίσω ώστε να δουλεύει σε περισσότερες εποχές. Μια μεγαλύτερη κριτική στο Parfumo είναι πιο αυστηρή: πιο φρέσκο, ναι, αλλά με λιγότερο μέλι, πολύ λίγο καπνό, και τη λεβάντα με την κανέλα να κάνουν το μεγαλύτερο μέρος της κουβέντας. Είναι επίσης ο ακριβότερος κλώνος στον πίνακα.

Το Fierte Luna ταιριάζει σε όποιον του αρέσει η ιδέα του Naxos την άνοιξη και στις αρχές του φθινοπώρου, όταν όλο το βάθος μελιού και καπνού φαίνεται βαρύ. Αν ο καπνός είναι το κομμάτι που αγαπάς, κοίτα καλύτερα την επόμενη επιλογή. Τεκμηρίωση: επώνυμες πηγές, οι σελίδες στο Parfumo και στο Fragrantica παραπάνω.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος το αποκαλεί μια πιο δροσερή, νεανική εκδοχή του Naxos με πιο απαλό καπνό· ένα κείμενο μέλους με υψηλή θέση στην κοινότητα το βρίσκει πιο δροσερό αλλά λιγότερο πλούσιο, με λιγότερο μέλι και ελάχιστο καπνό Fierte Luna by French Avenue, Parfumo
  2. Κείμενα μελών το συγκρίνουν απευθείας με το Naxos: κοντινό στον χαρακτήρα, με λιγότερο αέρινο άνοιγμα και πιο απαλό καπνό Fierte Luna by French Avenue, Fragrantica

Πιο σκούρα εκδοχή: Muharib

Φιάλη του Muharib της Maison Asrar
MuharibMaison AsrarΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το Muharib της Maison Asrar έχει στη λίστα λεβάντα Προβηγκίας, περγαμόντο και λεμόνι στην κορυφή, κασμίρ, κανέλα και μέλι στην καρδιά, και καπνό, γιασεμί και τόνκα στη βάση, οπότε στα χαρτιά ακολουθεί από κοντά το Naxos. Το Parfumo βάζει το Naxos πρώτο ανάμεσα στα αρώματα που του μοιάζουν.

Η βασική διαφορά είναι ο τόνος. Ένα μέλος του Parfumo που φοράει το Naxos χρόνια βρίσκει το Muharib αισθητά πιο σκούρο: μέλι και καπνός χωρίς το ανέβασμα της βανίλιας, πιο πυκνό και πιο κολλώδες, χωρίς τίποτα από την ηλιόλουστη αίσθηση. Το ίδιο μέλος δοκίμασε το Italia και το βρήκε πιο ελαφρύ, και λέει ότι το Naxos δουλεύει το καλοκαίρι ενώ το Muharib όχι. Η βανίλια λείπει επίσης από τη βάση στη λίστα του.

Το Muharib ταιριάζει σε όποιον θέλει τον καπνό και το μέλι δυνατότερα και τη φωτεινότητα χαμηλότερα: μια εκδοχή της ιδέας για χειμωνιάτικες νύχτες. Ήταν εξαντλημένο εκεί όπου ελέγξαμε τις τιμές, γι’ αυτό ο πίνακας δεν δείχνει τιμή. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, η σελίδα του Muharib στο Parfumo.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος που αγαπά το Naxos το βρίσκει αισθητά πιο σκοτεινό: μέλι και καπνός χωρίς την ανάλαφρη νότα της βανίλιας, πιο πυκνό και λιγότερο ηλιόλουστο, δυσκολότερο να φορεθεί το καλοκαίρι Muharib by Maison Asrar, Parfumo

Πιο γλυκή εκδοχή: Ateeq

Φιάλη του Ateeq της Nusuk
AteeqNusukΠιο γλυκή εκδοχή

Το Ateeq της Nusuk μοιράζεται με το Naxos μέλι, κανέλα, λεβάντα, γιασεμί, καπνό, τόνκα και βανίλια. Η κορυφή του είναι διαφορετική: γκρέιπφρουτ, λάιμ και κεχριμπάρι κάθονται δίπλα στο μέλι αντί για περγαμόντο και λεμόνι, και η βάση προσθέτει κουμαρίνη, κέδρο και μόσχο.

Η βασική διαφορά είναι η πυκνότητα. Στο Fragrantica, ένα μέλος που σύγκρινε τα δύο βρίσκει το Naxos πιο φρέσκο και πιο αέρινο και το Ateeq πιο πηχτό και πιο γλυκό. Ένα μέλος στη σελίδα του στο Parfumo προσθέτει ότι ο καπνός είναι πιο σκούρος και πιο καπνιστός από τον πιο πράσινο καπνό του Naxos, με αίσθηση φύλλου, και ότι το σύνολο γέρνει πιο κεχριμπαρένια. Οι γνώμες για το πόσο πλησιάζει διχάζονται: μια μεγάλη κριτική στο Parfumo το λέει το πιο κοντινό από τις εναλλακτικές που δοκίμασε ο συντάκτης της.

Το Ateeq ταιριάζει σε όποιον αγαπά τα γλυκά και φοράει το Naxos κυρίως για το μέλι. Είναι πρώτα απ’ όλα άρωμα για κρύο καιρό. Τεκμηρίωση: επώνυμες πηγές, οι σελίδες στο Fragrantica και στο Parfumo παραπάνω.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Κείμενα μελών το συγκρίνουν με το Naxos· ένα μέλος βρίσκει το Naxos πιο δροσερό και αέρινο, και το Ateeq πιο πυκνό και γλυκό Ateeq by Nusuk, Fragrantica
  2. Παραθέτει μέλι, άμπερ, κανέλα, γκρέιπφρουτ και λάιμ στην κορυφή, πάνω από καπνό, λεβάντα, γιασεμί, τόνκα και ορχιδέα βανίλιας· ένα μέλος βρίσκει τον καπνό του πιο σκοτεινό και καπνιστό από τον πιο πράσινο καπνό του Naxos Ateeq by Nusuk, Parfumo

Χαμηλότερη τιμή: Voux Elegante

Φιάλη του Voux Elegante της Paris Corner
Voux EleganteParis CornerΧαμηλότερη τιμή

Το Voux Elegante της Paris Corner, που πωλείται και με το όνομα Emir, έχει στη λίστα λεβάντα, περγαμόντο, μέλι, cashmeran, κανέλα, γιασεμί, καπνό, βανίλια και τόνκα. Από τα έξι, έχει τη χαμηλότερη τιμή φιάλης στον πίνακα.

Η βασική διαφορά είναι η ζωντάνια. Τα σχόλια των μελών στο Fragrantica διχάζονται: ευχάριστο, αλλά πιο επίπεδο από το Naxos, με περισσότερη λεβάντα και λιγότερο καπνό και κανέλα. Αρκετά μέλη αναφέρουν αδύναμη διάρκεια μέχρι να ξεκουραστεί το μπουκάλι για λίγο.

Το Voux Elegante ταιριάζει σε όποιον θέλει να δει αν το ύφος λεβάντα-μέλι-καπνός του ταιριάζει, με το μικρότερο δυνατό κόστος. Αγόρασέ το ξέροντας ότι είναι η πιο χαλαρή αντιστοιχία εδώ. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, η σελίδα στο Fragrantica παραπάνω.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Κείμενα μελών το συγκρίνουν με το Naxos και οι απόψεις διίστανται: ευχάριστο αλλά πιο επίπεδο, με περισσότερη λεβάντα και λιγότερο καπνό και κανέλα· αρκετοί αναφέρουν αδύναμη διάρκεια μέχρι να ξεκουραστεί το μπουκάλι Voux Elegante by Paris Corner, Fragrantica

Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε

Αυθεντικά αρώματα στην ίδια οικογένεια μελιού, καπνού και μπαχαρικών, το καθένα σε decant 3ml, 10ml ή 30ml.

  1. Jean Paul Gaultier

    Le Male Elixir

    Λεβάντα και μέντα πάνω σε βανίλια, μέλι, φασόλι τόνκα και καπνό.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Tom Ford

    Tobacco Vanille

    Φύλλο καπνού και μπαχαρικά πάνω σε βανίλια, κακάο, φασόλι τόνκα και αποξηραμένα φρούτα.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Parfums de Marly

    Herod

    Κανέλα και πιπέρι, μετά καπνός και λιβάνι πάνω σε βανίλια και πατσουλί.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. By Kilian

    Angels' Share

    Κονιάκ και κανέλα με φασόλι τόνκα, βανίλια και πραλίνα.

    3ml · 10ml · 30ml

Τι χάνουν όλοι οι κλώνοι

Διάβασε τις έξι επιλογές μαζί και εμφανίζεται ένα μοτίβο. Οι κλώνοι είτε κρατούν το άνοιγμα με εσπεριδοειδή και χάνουν τον καπνό, όπως το Italia και το Fierte Luna, είτε κρατούν τον καπνό και χάνουν το ανέβασμα, όπως το Muharib και το Ateeq. Το Ramad κρατά την τελική φάση αφήνοντας έξω εντελώς το μέλι. Το δύσκολο κομμάτι είναι η ισορροπία: φωτεινή κορυφή, γλυκιά μέση και καπνιστή βάση, όλα μαζί.

Πού απομακρύνεται κάθε επιλογή από το Naxos
ΕπιλογήΤι κρατάΤι αλλάζει
ItaliaΟλόκληρη την πυραμίδα στα χαρτιάΑχνός καπνός· πιο γλυκό, πουδραρισμένο φινάλε
RamadΤην τελική φάση καπνού και λεβάνταςΧωρίς μέλι· βοτανικό άνοιγμα με φλούδα πορτοκαλιού
Fierte LunaΤο άνοιγμα με εσπεριδοειδή και λεβάνταΠιο ελαφρύς καπνός, λιγότερο μέλι
MuharibΜέλι και καπνόΠιο σκούρο και πιο πυκνό· χάνει τη φωτεινότητα
AteeqΜέλι, λεβάντα, καπνό, βανίλιαΠιο γλυκό και πιο πηχτό· κορυφή με γκρέιπφρουτ και λάιμ
Voux EleganteΤις νότες της λίσταςΠιο επίπεδο· περισσότερη λεβάντα, λιγότερος καπνός

Το δεύτερο που αναφέρουν όσοι τα φορούν είναι η υφή. Οι κριτικές στο Parfumo για το Italia και το Fierte Luna περιγράφουν και οι δύο το μέλι λιγότερο εκλεπτυσμένο από ό,τι στο αυθεντικό. Αυτό δεν μπορεί να το δείξει μια λίστα νοτών, και είναι ο κύριος λόγος να μυρίσεις το αυθεντικό πριν αποφασίσεις.

Μπουκάλι κλώνου ή decant του αυθεντικού;

Ένας κλώνος σού δίνει όγκο: κάθε επιλογή εδώ έρχεται σε φιάλη 80ml ή 100ml, στις τιμές του πίνακα παραπάνω όπου βρέθηκε τιμή διαθέσιμου αποθέματος. Ένα decant του 10ML σού δίνει το αυθεντικό, γεμισμένο από τη φιάλη της Xerjoff, στην ποσότητα που πραγματικά χρειάζεσαι για να αποφασίσεις.

Ένα decant 3ml του Naxos κοστίζει 12,51 €, γύρω στους 60 ψεκασμούς, αρκετό για περίπου μια εβδομάδα χρήσης. Ένα decant 10ml κοστίζει 32,31 € (3,23 €/ml), γύρω στους 200 ψεκασμούς, που καλύπτουν εβδομάδες καθημερινής χρήσης. Το decant 30ml, γύρω στους 600 ψεκασμούς, κοστίζει 77,40 € (2,58 €/ml) και δίνει την καλύτερη αξία ανά ml. Βάλε την τιμή του 10ml δίπλα στις φιάλες κλώνων του πίνακα: με περίπου το κόστος ενός κλώνου, μπορείς να φοράς το αυθεντικό Naxos για εβδομάδες και να ξέρεις με τι συγκρίνεις. Ο δείκτης τιμής ανά ml δείχνει πώς συγκρίνεται αυτό σε όλο τον κατάλογο.

Αυθεντικά αρώματα στην ίδια οικογένεια

Αν αυτό που αγαπάς είναι η διάθεση μελιού και καπνού και όχι ειδικά το Naxos, τέσσερα αυθεντικά αρώματα που έχουμε βρίσκονται κοντά.

Το Le Male Elixir του Jean Paul Gaultier ταιριάζει λεβάντα και μέντα με βανίλια, βενζόη, μέλι, φασόλι τόνκα και καπνό. Είναι το πιο κοντινό στο πνεύμα: λεβάντα πάνω σε μέλι και καπνό, με πιο γλυκό, πιο κεχριμπαρένιο σώμα.

Το Tobacco Vanille του Tom Ford κρατά τη βάση καπνού, βανίλιας και τόνκα και αλλάζει την κορυφή με τα εσπεριδοειδή με πικάντικες νότες, κακάο και αποξηραμένα φρούτα. Είναι το Naxos χωρίς τον ήλιο.

Το Herod της Parfums de Marly ανοίγει με κανέλα και πιπέρι και βάζει καπνό δίπλα σε λιβάνι και όσμανθο πάνω σε βανίλια. Είναι το πιο καπνιστό, πιο πικάντικο ξαδερφάκι.

Το Angels' Share της By Kilian αλλάζει τον καπνό με κονιάκ, με κανέλα, φασόλι τόνκα, βανίλια και πραλίνα. Μοιράζεται τη ζεστή, μπαχαρένια γλύκα της καρδιάς του Naxos. Ο οδηγός μας για τα αρώματα με καπνό καλύπτει την ευρύτερη οικογένεια.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Δοκίμασε στο δέρμα, όχι σε χαρτί. Μια ταινία δοκιμής σού δείχνει το άνοιγμα· το δέρμα σού δείχνει την τελική φάση, εκεί όπου οι περισσότεροι κλώνοι είτε αντέχουν είτε καταρρέουν. Ψέκασε μία φορά στο εσωτερικό του καρπού και περίμενε αρκετές ώρες πριν κρίνεις, ελέγχοντας στην αρχή, μετά από μία ώρα και ξανά το βράδυ.

Δώσε στο αυθεντικό μία μέρα και στον κλώνο μια άλλη. Δύο αρώματα σε δύο χέρια ανακατεύονται, και καταλήγεις να κρίνεις το μείγμα. Σημείωσε τι μυρίζεις σε κάθε έλεγχο: τα εσπεριδοειδή, το μέλι, τον καπνό. Αν το κομμάτι που αγαπάς εξαφανίζεται στον κλώνο, έχεις την απάντησή σου.

Δώσε σε μια καινούργια φιάλη κλώνου μερικές εβδομάδες πριν αποφασίσεις, γιατί όσοι φορούν αρκετές από τις επιλογές εδώ λένε ότι η δική τους βελτιώθηκε με την ξεκούραση. Και κρίνε τη με βάση το αυθεντικό, όχι την ανάμνησή σου από αυτό: ένα 3ml του XJ 1861 Naxos αρκεί γι’ αυτό. Αν ακόμη ζυγίζεις μια ολόκληρη φιάλη, ο οδηγός μας για την εναλλακτική στην αγορά στα τυφλά εξηγεί πώς να δοκιμάσεις πρώτα, και το τι είναι ένα decant αρώματος εξηγεί πώς γεμίζουμε τα δικά μας.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω το Xerjoff Naxos σε 3ml πριν το αγοράσω;
Το 10ML πουλά το XJ 1861 Naxos σε decants 3ml, 10ml και 30ml, γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη και με αποστολή σε όλη την ΕΕ. Το 3ml κοστίζει 12,51 €.
Ποιο dupe του Xerjoff Naxos προηγείται σε αυτόν τον οδηγό;
Το Italia της Rayhaan είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: οι δημοσιευμένες νότες του ακολουθούν ολόκληρη την πυραμίδα του Naxos, αν και μέλη του Parfumo βρίσκουν τον καπνό του αχνό και το φινάλε του πιο γλυκό και πιο πουδραρισμένο.
Αξίζει το Xerjoff Naxos για αγορά στα τυφλά;
Μια ολόκληρη φιάλη είναι μεγάλο έξοδο για ένα άρωμα που δεν έχεις φορέσει. Ένα 3ml του Naxos στο 10ML κοστίζει 12,51 €, γύρω στους 60 ψεκασμούς, αρκετούς για να δεις αν το μέλι και ο καπνός δουλεύουν στο δέρμα σου.
Πόσο κοντά είναι το Rayhaan Italia στο Naxos, με βάση τις νότες του;
Είναι το πιο κοντινό στα χαρτιά, με τις ίδιες νότες κορυφής, καρδιάς και βάσης στη λίστα του. Μέλη που τα συγκρίνουν λένε ότι το άνοιγμα και η καρδιά μελιού πετυχαίνουν, ενώ ο καπνός είναι πιο αδύναμος και η τελική φάση στηρίζεται στην τόνκα.
Υπάρχει άρωμα σαν το Xerjoff Naxos που φοριέται πιο εύκολα;
Το Fierte Luna της French Avenue είναι η πιο φρέσκια εκδοχή, με πιο ελαφρύ καπνό, και το Ramad της Arabiyat Prestige αφήνει έξω το μέλι για ένα πιο στεγνό, πιο βοτανικό άνοιγμα. Και τα δύο ταιριάζουν στον ηπιότερο καιρό καλύτερα από το αυθεντικό.
Ποιοι κλώνοι πλησιάζουν περισσότερο το Naxos, με βάση τις νότες τους;
Από τους κλώνους, το Italia, το Ramad και το Fierte Luna πλησιάζουν περισσότερο με βάση τις νότες τους και τα σχόλια των μελών. Από τα αυθεντικά αρώματα, το Le Male Elixir του Jean Paul Gaultier μοιράζεται τη λεβάντα, το μέλι, την τόνκα και τον καπνό, και το Tobacco Vanille του Tom Ford μοιράζεται τη βάση καπνού, βανίλιας και τόνκα.
Κοστίζουν λιγότερο οι κλώνοι του Naxos από μια ολόκληρη φιάλη;
Οι φιάλες κλώνων στον συγκριτικό πίνακα κοστίζουν ένα κλάσμα μιας ολόκληρης φιάλης Naxos. Μπορείς επίσης να φοράς το αυθεντικό για εβδομάδες με ένα decant 10ml στα 32,31 €, γεμισμένο από τη φιάλη της Xerjoff.

Πηγές

  1. Naxos Eau de Parfum, Xerjoff
  2. Italia by Rayhaan, Fragrantica
  3. Italia by Rayhaan, Parfumo
  4. Ramad by Arabiyat Prestige, Fragrantica
  5. Ramad by Arabiyat Prestige, Parfumo
  6. Fierte Luna by French Avenue, Parfumo
  7. Fierte Luna by French Avenue, Fragrantica
  8. Muharib by Maison Asrar, Parfumo
  9. Ateeq by Nusuk, Fragrantica
  10. Ateeq by Nusuk, Parfumo
  11. Voux Elegante by Paris Corner, Fragrantica

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του XJ 1861 Naxos, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Xerjoff ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων