Pacific Chill dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό
Έξι dupe του Pacific Chill συγκρίνονται με βάση τις δημοσιευμένες νότες, τις κατονομασμένες πηγές και τις τιμές με ημερομηνία, μαζί με τις διαφορές του καθενός. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό Louis Vuitton ως decant 3ml.
Σε αυτόν τον οδηγό
Με λίγα λόγια
Το καλύτερο συνολικά dupe του Pacific Chill είναι το Jean Lowe Vibe της Maison Alhambra: οι νότες που αναγράφονται καλύπτουν σχεδόν ολόκληρη την πυραμίδα του αυθεντικού, ενώ εδώ έχει και τη χαμηλότερη τιμή για ολόκληρη φιάλη. Η πιο κοντινή επιλογή μετά από αυτό είναι το Pacific Aura της Rayhaan, που ένας κάτοχος στο Fragrantica βρίσκει πιο έντονα εσπεριδοειδές στο άνοιγμα. Θέλεις το αυθεντικό; Το Pacific Chill κοστίζει 52,11 € για decant 10ml στο 10ML.
6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026
Η κατάταξη
- Jean Lowe Vibe24,99 € 100ml
- Pacific Aura36,99 € 100ml
- Pinnace49,90 € 100ml
- Awatif Pour Homme29,50 € 100ml
- Rare Reef39,50 € 100ml
- Tango NoirΧωρίς τιμή ΕΕ
Προτιμάς το αυθεντικό;
Pacific Chill
Louis VuittonΑπό την αυθεντική φιάλη
Οι εναλλακτικές: 0,25 €–0,50 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Πώς μυρίζει το Pacific Chill;
Το Pacific Chill του Louis Vuitton κυκλοφόρησε το 2023 και απευθύνεται σε όλους, γυναίκες και άνδρες. Ανοίγει με ένα σύνολο από εσπεριδοειδή και βότανα: κίτρο, πορτοκάλι, λεμόνι, μέντα, μαύρο φραγκοστάφυλο και κόλιανδρο. Η καρδιά γίνεται πιο φρουτώδης και απαλή, με βερίκοκο και τριαντάφυλλο πλάι στον βασιλικό και στους λιγότερο συνηθισμένους σπόρους καρότου. Στη βάση αφήνει πίσω τα απλά εσπεριδοειδή. Το σύκο και οι χουρμάδες προσθέτουν μια ήπια γλυκύτητα, ενώ η αμπρέτα ολοκληρώνει το άρωμα διακριτικά. Ο κατάλογος κατατάσσει τη βασική του συμφωνία στις λουλουδάτες.
Δεν διαθέτουμε άλλη εκδοχή του Pacific Chill, οπότε κάθε κλώνος παρακάτω συγκρίνεται με την ίδια λίστα νοτών. Η λίστα είναι μεγάλη, με έξι νότες μόνο στην κορυφή, γι’ αυτό και οι κλώνοι διαφέρουν τόσο πολύ ως προς το πόσες από αυτές διατηρούν.
Εναλλακτικές του Pacific Chill σε σύγκριση
Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026
Φωτογραφίες φιαλών: flora-parfums.com, rayhaanperfumes.me, parfumeriemania.ca, qatar.zimayaperfumes.com, us.afnan.com, oakcha.com
Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο
Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.
- Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι 295 από τα 322 μέλη που ψήφισαν θεωρούν το Vibe (συλλογή Jean Lowe) παρόμοιο με το Pacific Chill, τον μεγαλύτερο αριθμό ψήφων για οποιονδήποτε κλώνο· και τα δύο αναφέρουν πορτοκάλι, μαύρο φραγκοστάφυλο, κίτρο, λεμόνι, βερίκοκο, βασιλικό, τριαντάφυλλο Μαΐου, σπόρους καρότου, χουρμάδες και σύκο. Vibe vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Το Fragrantica καταγράφει μέντα, κίτρο, λεμόνι, πορτοκάλι, μαύρο φραγκοστάφυλο και κόλιανδρο· βερίκοκο, βασιλικό, τριαντάφυλλο Μαΐου και σπόρους καρότου· σύκο, αμπρέτα και χουρμάδες. Τα μέλη διχάζονται για την απόδοσή του: ορισμένοι αναφέρουν μικρή διάρκεια και πιο πράσινο στέγνωμα από το πρωτότυπο. Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra, Fragrantica
- Στην ενότητα «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» του Parfumo για το Pacific Chill, πρώτο στη λίστα είναι το Vibe. Pacific Chill by Louis Vuitton, Parfumo
- Το Pacific Chill κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 18,81 € έναντι 24,99 €.
- Το Jean Lowe Vibe σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
- Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.
Πόσο χρειάζομαι;
Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Pacific Chill και πόσους ψεκασμούς βάζεις.
Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).
Για τόση χρήση, το Jean Lowe Vibe κοστίζει λιγότερο από τα decants του Pacific Chill: 24,99 € έναντι 37,62 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.
Δύο παραδείγματα με νούμερα
Ένας μήνας Σαββατοκύριακα
8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 18,81 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Pacific Chill κοστίζουν λιγότερο από το Jean Lowe Vibe: 18,81 € έναντι 24,99 €.
Κάθε μέρα για έναν χρόνο
365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 319,32 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Jean Lowe Vibe κοστίζει λιγότερο από τα decants του Pacific Chill: 24,99 € έναντι 319,32 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Καλύτερο συνολικά: Jean Lowe Vibe
Το Jean Lowe Vibe της Maison Alhambra διατηρεί στα χαρτιά ολόκληρη την πυραμίδα του αυθεντικού, όπως συμβαίνει και με τη λίστα του οίκου Tango Noir. Η σελίδα σύγκρισης των δύο στο Parfumo αναφέρει πορτοκάλι, μαύρο φραγκοστάφυλο, κίτρο, λεμόνι, βερίκοκο, βασιλικό, τριαντάφυλλο Μαΐου, σπόρο καρότου, χουρμάδες και σύκο και για τα δύο. Η καταχώρισή του στο Fragrantica προσθέτει μέντα, κόλιανδρο και αμπρέτα, οπότε στα χαρτιά ταιριάζουν και οι νότες κορυφής, καρδιάς και βάσης.
Η σελίδα του Pacific Chill στο Parfumo κατατάσσει επίσης πρώτο το Vibe στην ενότητα «μυρίζει παρόμοια».
Η βασική διαφορά είναι το τελείωμα. Τα μέλη του Fragrantica έχουν διαφορετικές απόψεις για την απόδοσή του: κάποιοι αναφέρουν χαμηλή διάρκεια, ενώ κάποιοι βρίσκουν ότι το dry-down του είναι πιο πράσινο από εκείνο του αυθεντικού.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει την πληρέστερη αντιστοιχία στα χαρτιά σε μεγάλη φιάλη και δεν τον ενοχλεί ένα πιο πράσινο τελείωμα στο τέλος της ημέρας. Βάση: κατονομασμένες πηγές, η σύγκριση και η λίστα παρόμοιων αρωμάτων του Parfumo, καθώς και οι νότες και τα σχόλια μελών στο Fragrantica.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι 295 από τα 322 μέλη που ψήφισαν θεωρούν το Vibe (συλλογή Jean Lowe) παρόμοιο με το Pacific Chill, τον μεγαλύτερο αριθμό ψήφων για οποιονδήποτε κλώνο· και τα δύο αναφέρουν πορτοκάλι, μαύρο φραγκοστάφυλο, κίτρο, λεμόνι, βερίκοκο, βασιλικό, τριαντάφυλλο Μαΐου, σπόρους καρότου, χουρμάδες και σύκο. Vibe vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Το Fragrantica καταγράφει μέντα, κίτρο, λεμόνι, πορτοκάλι, μαύρο φραγκοστάφυλο και κόλιανδρο· βερίκοκο, βασιλικό, τριαντάφυλλο Μαΐου και σπόρους καρότου· σύκο, αμπρέτα και χουρμάδες. Τα μέλη διχάζονται για την απόδοσή του: ορισμένοι αναφέρουν μικρή διάρκεια και πιο πράσινο στέγνωμα από το πρωτότυπο. Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra, Fragrantica
- Στην ενότητα «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» του Parfumo για το Pacific Chill, πρώτο στη λίστα είναι το Vibe. Pacific Chill by Louis Vuitton, Parfumo
Πιο κοντά στο dry-down: Pacific Aura
Το Pacific Aura της Rayhaan μοιράζεται και τις δέκα νότες με το αυθεντικό, σύμφωνα με τη σελίδα σύγκρισης του Parfumo: πορτοκάλι, μαύρο φραγκοστάφυλο, κίτρο, λεμόνι, βερίκοκο, βασιλικός, τριαντάφυλλο Μαΐου, σπόρος καρότου, χουρμάδες και σύκο.
Η βασική διαφορά βρίσκεται στο άνοιγμα. Ένας κάτοχος που γράφει στο Fragrantica το βρίσκει συνολικά πολύ παρόμοιο και εντοπίζει τις διαφορές σε ένα άνοιγμα με πιο έντονα εσπεριδοειδή και σε πιο αδύναμη προβολή, όχι στα επόμενα στάδια. Δεν συμφωνούν όλοι: άλλα μέλη εκεί λένε ότι πάνω τους ξεθυμαίνει γρήγορα, ότι του λείπει η απαλή πράσινη μέντα του αυθεντικού, ότι το σύκο μόλις που διακρίνεται και ότι ξεχωρίζει η νότα καρότου.
Ταιριάζει σε όποιον αγαπά περισσότερο τη φωτεινή πλευρά των εσπεριδοειδών στο αυθεντικό και προτιμά ένα άρωμα που μένει πιο κοντά στο δέρμα. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η σύγκριση στο Parfumo και τα σχόλια κατόχου στο Fragrantica.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, 152 από τα 170 μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Pacific Aura ως παρόμοιο με το Pacific Chill· και τα δύο έχουν πορτοκάλι, μαύρο φραγκοστάφυλο, κίτρο, λεμόνι, βερίκοκο, βασιλικό, τριαντάφυλλο Μαΐου, σπόρους καρότου, χουρμάδες και σύκο. Pacific Aura vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Ένας κάτοχος στο Fragrantica το βρίσκει πολύ παρόμοιο με το Pacific Chill, με τις διαφορές να είναι ένα άνοιγμα με πιο έντονο το εσπεριδοειδές και πιο αδύναμη προβολή· άλλα μέλη λένε ότι ξεθυμαίνει μέσα σε δύο με τρεις ώρες, ότι το σύκο είναι αχνό και ότι η νότα καρότου ξεχωρίζει. Pacific Aura by Rayhaan, Fragrantica
Πιο δροσερή εκδοχή: Pinnace
Το Pinnace της French Avenue μοιράζεται τις λιγότερες αναφερόμενες νότες από τους κλώνους εδώ. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, οι δύο πυραμίδες έχουν κοινά μόνο το πορτοκάλι και το μαύρο φραγκοστάφυλο, ενώ το Pinnace προσθέτει γκρέιπφρουτ, μέντα, Ambroxan και μόσχο.
Η βασική διαφορά είναι η πικράδα απέναντι στα φρούτα. Ένα μέλος στο Fragrantica που συνέκρινε και τα δύο περιγράφει μια πιο πικρή νότα λεμονιού στα πρώτα λεπτά του Pinnace, ενώ το Pacific Chill έχει πιο φυσικό και φρουτώδη χαρακτήρα, με το βερίκοκο να ξεχωρίζει. Σύμφωνα με τη λίστα του Fragrantica, έχει γκρέιπφρουτ και πορτοκάλι, μέντα και μαύρο φραγκοστάφυλο, κι έπειτα Ambroxan και μόσχο· δεν περιέχει βερίκοκο, σύκο ή χουρμάδες.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει την αιχμηρή πλευρά των εσπεριδοειδών, χωρίς τη βάση των αποξηραμένων φρούτων. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η σύγκριση στο Parfumo και το κείμενο ενός μέλους στο Fragrantica.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι 247 of 285 μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Pinnace ως παρόμοιο με το Pacific Chill· οι πυραμίδες έχουν κοινές μόνο το πορτοκάλι και το φραγκοστάφυλο, ενώ το Pinnace προσθέτει γκρέιπφρουτ, μέντα, Ambroxan και μόσχο. Pinnace vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Ένα μέλος του Fragrantica που συνέκρινε και τα δύο λέει ότι το Pinnace ανοίγει με μια πιο πικρή νότα λεμονιού για τα πρώτα 5 έως 15 λεπτά, ενώ το Pacific Chill γέρνει προς ένα πιο φυσικό και φρουτώδες προφίλ, με το βερίκοκο να κυριαρχεί· το Fragrantica απαριθμεί γκρέιπφρουτ και πορτοκάλι, μέντα και φραγκοστάφυλο, Ambroxan και μόσχο. Pinnace by French Avenue, Fragrantica
Πιο απαλή εκδοχή: Awatif Pour Homme
Το Awatif Pour Homme της Zimaya μοιράζεται με το αυθεντικό το πορτοκάλι, το μαύρο φραγκοστάφυλο, το κίτρο, το βερίκοκο, τον βασιλικό, τους χουρμάδες και το σύκο, σύμφωνα με τη σελίδα σύγκρισης του Parfumo. Η καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρει στην κορυφή μέντα, κίτρο, μαύρο φραγκοστάφυλο, πορτοκάλι και κόλιανδρο, στην καρδιά βερίκοκο, βασιλικό και τριαντάφυλλο, και στη βάση αμπρέτα, χουρμάδες και σύκο.
Η βασική διαφορά είναι τα βότανα αντί για τα φρούτα. Ένα μέλος του Fragrantica το θεωρεί πιστό στο αυθεντικό, αλλά με περισσότερο βασιλικό από μέντα και λιγότερο έντονη φρουτώδη αίσθηση. Το ίδιο μέλος βρίσκει την προβολή του χαμηλή.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει τα φρούτα του αυθεντικού υπερβολικά έντονα και θέλει μια πιο βοτανική, διακριτική εκδοχή. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η σύγκριση στο Parfumo και τα σχόλια ενός μέλους στο Fragrantica.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, 98 από τα 109 μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Awatif pour Homme ως παρόμοιο με το Pacific Chill· κοινές νότες είναι το πορτοκάλι, το μαύρο φραγκοστάφυλο, το κίτρο, το βερίκοκο, ο βασιλικός, οι χουρμάδες και το σύκο. Awatif pour Homme vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Ένα μέλος του Fragrantica το χαρακτηρίζει πιστό στο πρωτότυπο, αλλά με περισσότερο βασιλικό παρά μέντα και λιγότερο ευδιάκριτη φρουτώδη αίσθηση, ενώ βρίσκει την προβολή του χαμηλή· η αναγραφόμενη πυραμίδα περιλαμβάνει μέντα, κίτρο, φραγκοστάφυλο, πορτοκάλι, κόλιανδρο· βερίκοκο, βασιλικό, τριαντάφυλλο· αμπρέτα, χουρμάδες, σύκο. Awatif Pour Homme by Zimaya, Fragrantica
Premium εναλλακτική: Rare Reef
Το Rare Reef της Afnan κυκλοφορεί από τον οίκο ως unisex Extrait de Parfum και είναι ένα από τα δύο Extrait αυτού του οδηγού. Στη σελίδα της Afnan αναφέρονται μαύρο φραγκοστάφυλο, πορτοκάλι, κίτρο, μέντα, κόλιανδρος και γκρέιπφρουτ· βερίκοκο, βασιλικός, τριαντάφυλλο και φύλλο βιολέτας· σύκο, χουρμάδες, αμπρέτη και amberwood. Ένα άρθρο του Fragrantica για την κυκλοφορία του αναφέρει ότι ακολουθεί το Pacific Chill, με επίσημη πυραμίδα που διαφέρει μόνο σε δυο νότες που μπορούν να εναλλαχθούν.
Η βασική διαφορά είναι η ένταση. Με βάση τις λίστες, προστίθενται γκρέιπφρουτ, φύλλο βιολέτας και amberwood, ενώ απουσιάζουν το λεμόνι και οι σπόροι καρότου. Ένα μέλος στο Fragrantica το περιγράφει ως πιο αλμυρή, πιο κεχριμπαρένια και πιο απαλή εκδοχή, λιγότερο δροσερή και ζωηρή από το αυθεντικό. Αρκετά άλλα μέλη εκεί λένε ότι δεν είναι και τόσο κοντά.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει ένα Extrait με πιο απαλή, πιο κεχριμπαρένια αίσθηση και αποδέχεται ότι οι γνώμες για την ομοιότητα διίστανται. Δεν είσαι σίγουρος για τις ονομασίες των συγκεντρώσεων; Διάβασε πώς διαφέρουν το eau de parfum, το eau de toilette και το extrait. Βάση: οι πηγές που κατονομάζονται, η σελίδα του οίκου, το άρθρο του Fragrantica, τα σχόλια μελών και η σύγκριση του Parfumo.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 4
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Το άρθρο ειδήσεων του Fragrantica λέει ότι το Rare Reef δημιουργήθηκε στα χνάρια του Pacific Chill, με επίσημη πυραμίδα που διαφέρει μόνο κατά μερικές εναλλάξιμες νότες, και κατονομάζει τον αρωματοποιό, Lucas Sieuzac της Eurofragance. Rare Reef: New Fragrance by Afnan, Fragrantica
- Η Afnan το διαθέτει ως Extrait de Parfum για κάθε φύλο: φραγκοστάφυλο, πορτοκάλι, κίτρο, μέντα, κόλιανδρο, γκρέιπφρουτ· βερίκοκο, βασιλικό, τριαντάφυλλο, φύλλο βιολέτας· σύκο, χουρμάδες, αμπρέτα, ξύλο άμπερ. Rare Reef, Afnan
- Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι 94 of 127 μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Rare Reef ως παρόμοιο με το Pacific Chill. Rare Reef vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Ένα μέλος του Fragrantica το χαρακτηρίζει ως μια πιο αλμυρή, πιο αμπερένια και πιο απαλή εκδοχή του προφίλ του Pacific Chill, λιγότερο φρέσκια και ζωηρή από το πρωτότυπο· αρκετά άλλα μέλη λένε ότι δεν είναι και τόσο κοντά. Rare Reef by Afnan, Fragrantica
Πιο σκοτεινή εκδοχή: Tango Noir
Το Tango Noir της Oakcha έχει τα λιγότερα σχόλια από ανεξάρτητες πηγές από κάθε clone εδώ. Η σελίδα της Oakcha κατονομάζει το Pacific Chill ως σημείο αναφοράς και παραθέτει την ίδια πυραμίδα: κίτρο, πορτοκάλι, μέντα, λεμόνι, κόλιανδρο και μαύρο φραγκοστάφυλο· βερίκοκο, βασιλικό, σπόρους καρότου και τριαντάφυλλο Μαΐου· σύκο, χουρμάδες και αμπρέτη.
Η βασική διαφορά, σύμφωνα με την περιγραφή του ίδιου του οίκου, είναι η πιο σκοτεινή κατεύθυνση: φρεσκάδα με μια σκοτεινή νότα πάνω σε απαλή ξυλώδη βάση με μόσχο. Το Fragrantica το κατατάσσει ως Aromatic Fruity Extrait του 2026, ενώ το μοναδικό κείμενο μέλους εκεί δεν μπορεί να το συγκρίνει με το Pacific Chill.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει να εξερευνήσει μια πιο μελαγχολική εκδοχή της ίδιας λίστας νοτών και δεν τον πειράζει να είναι από τους πρώτους που θα το φορέσουν. Βάση: οι πηγές που κατονομάζονται, η σελίδα του οίκου και η καταχώριση στο Fragrantica. Δεν υπάρχει ακόμη ανεξάρτητη σύγκριση, οπότε δες την ομοιότητα ως ισχυρισμό του οίκου.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Η Oakcha αναφέρει το Pacific Chill ως έμπνευση και καταγράφει κίτρο, πορτοκάλι, μέντα, λεμόνι, κόλιανδρο και μαύρο φραγκοστάφυλο· βερίκοκο, βασιλικό, σπόρους καρότου και τριαντάφυλλο Μαΐου· σύκο, χουρμάδες και αμπρέτα. Το περιγράφει ως φρεσκάδα με μια σκοτεινή πινελιά πάνω σε μια απαλή, μοσχάτη ξυλώδη βάση. Tango Noir, Oakcha
- Το Fragrantica το καταχωρίζει ως 2026 Aromatic Fruity Extrait, με την παραπάνω πυραμίδα· το μοναδικό κείμενο μέλους δεν μπορεί να το συγκρίνει με το Pacific Chill. Tango Noir by Oakcha, Fragrantica
Αυθεντικά αρώματα που διαθέτουμε
Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται με το Pacific Chill κάποιες από τις νότες εσπεριδοειδών, βοτάνων και μαύρου φραγκοστάφυλου, διαθέσιμα σε 3ml, 10ml και 30ml.
Xerjoff
Torino21
Μέντα, λεμόνι, βασιλικός και θυμάρι πάνω από μαύρο φραγκοστάφυλο, δεντρολίβανο και λεβάντα, με μόσχο και λουίζα: πιο πράσινο και αρωματικό.
3ml · 10ml · 30ml
Tom Ford
Mandarino di Amalfi
Λεμόνι, γκρέιπφρουτ, μέντα, βασιλικός και μαύρο φραγκοστάφυλο με κόλιανδρο και shiso, πάνω σε βάση από μόσχο, βετιβέρ και κεχριμπάρι: πιο ζεστό στο βάθος.
3ml · 10ml · 30ml
Louis Vuitton
Afternoon Swim
Μανταρίνι, πορτοκάλι Σικελίας και περγαμόντο πάνω από υδάτινες νότες, άμβρα και τζίντζερ: ένα πιο απλό, ηλιόλουστο άρωμα εσπεριδοειδών.
3ml · 10ml · 30ml
Πού αποκλίνουν τα clone
Αν διαβάσεις τα σχόλια των μελών, δύο σημεία επανέρχονται. Το πρώτο είναι η διάρκεια και η ένταση στον χώρο: ορισμένοι κάτοχοι αναφέρουν μικρή διάρκεια για το Vibe, ένας περιγράφει πιο αδύναμη προβολή για το Pacific Aura και ένα μέλος θεωρεί χαμηλή την προβολή του Awatif Pour Homme.
Το δεύτερο είναι τα φρούτα. Το Pacific Chill ισορροπεί το βερίκοκο, το σύκο και τους χουρμάδες με τα εσπεριδοειδή και τα βότανα. Τα σχόλια για τα clone συχνά εστιάζουν σε αυτή την ισορροπία: περισσότερο πικρό λεμόνι στο Pinnace, λιγότερο ευδιάκριτα φρούτα στο Awatif Pour Homme, μια αχνή νότα σύκου στο Pacific Aura και πιο αλμυρή, πιο κεχριμπαρένια αίσθηση στο Rare Reef. Αν αυτό που αγαπάς είναι η βάση με τα αποξηραμένα φρούτα, έλεγξε πρώτα αυτό το σημείο.
Φιάλη clone ή το αυθεντικό σε μικρό μέγεθος;
Αν υπολογίσεις την τιμή ανά ml, κάθε clone με καταγεγραμμένη ημερομηνία τιμής στον πίνακα κοστίζει πολύ λιγότερο από το Pacific Chill. Για το Tango Noir δεν υπάρχει τιμή, καθώς κατά τον έλεγχο δεν εντοπίστηκε τιμή καταλόγου για την ΕΕ. Το αυθεντικό κοστίζει 52,11 € για το decant 10ml ή 5,21 €/ml ανά ml, ενώ η τιμή ανά ml πέφτει στα 4,14 €/ml για τα 30ml, με συνολική τιμή 124,20 €. Αν ξέρεις ήδη ότι σου ταιριάζει αυτό το στιλ και θέλεις να το ψεκάζεις ελεύθερα κάθε πρωί, μια μεγάλη φιάλη clone θα σου κρατήσει περισσότερο.
Δες το όμως ως κόστος μιας απόφασης και τα πράγματα αλλάζουν. Ένα 3ml από το αυθεντικό, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζει 18,81 €. Αφού το φορέσεις για μία εβδομάδα, θα καταλάβεις αν θέλεις το Pacific Chill, έναν κλώνο ή κάτι άλλο. Για μια ευρύτερη εικόνα, δες τον δείκτη τιμής ανά ml και τον οδηγό μας για το πώς να διαλέξεις ανάμεσα σε decant και ολόκληρη φιάλη.
Αυθεντικά αρώματα στην ίδια αρωματική οικογένεια
Αν σου αρέσει η πλευρά του Pacific Chill με τα εσπεριδοειδή και τα βότανα, υπάρχουν τρία αυθεντικά αρώματα με κοινά στοιχεία. Το Torino21 του οίκου Xerjoff, από το 2021, ανοίγει με μέντα, λεμόνι, βασιλικό και θυμάρι, περνά σε μαύρο φραγκοστάφυλο, δεντρολίβανο, λεβάντα και γιασεμί και καταλήγει σε μόσχο και λουίζα: πιο πράσινο και αρωματικό.
Το Mandarino di Amalfi του οίκου Tom Ford, από το 2014, ξεκινά με λεμόνι, γκρέιπφρουτ, μέντα, βασιλικό, εστραγκόν και μαύρο φραγκοστάφυλο. Στην καρδιά έχει κόλιανδρο, shiso, μαύρο πιπέρι και άνθος πορτοκαλιάς, ενώ η βάση του είναι πιο ζεστή, με μόσχο, βετιβέρ, κεχριμπάρι, λάβδανο και μοσχογαλή.
Το Afternoon Swim είναι η επιλογή του οίκου Louis Vuitton, από το 2019: μανταρίνι, πορτοκάλι Σικελίας και περγαμόντο πάνω σε υδάτινες νότες, που καταλήγουν σε άμπεργκρις και τζίντζερ. Είναι ένα πιο απλό, πιο ηλιόλουστο άρωμα εσπεριδοειδών. Και τα τρία κυκλοφορούν σε 3ml, 10ml και 30ml, ώστε να φορέσεις δύο από αυτά μέσα στην ίδια εβδομάδα.
Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe
Μια χάρτινη ταινία δεν σου λέει πολλά για το πώς κάθεται ένα άρωμα πάνω σου, γι’ αυτό σύγκρινέ τα στο δέρμα. Ψέκασε το αυθεντικό τη μία μέρα και τον κλώνο μια άλλη. Έλεγξε τον καρπό σου αμέσως μετά τον ψεκασμό, ξανά γύρω στο μεσημέρι και άλλη μία φορά το βράδυ. Αν τα δοκιμάσεις σε διαφορετικές μέρες, το ένα δεν θα επηρεάσει την όσφρησή σου όταν μυρίσεις το άλλο.
Ένα 3ml από το Pacific Chill αρκεί για μια καλή εβδομάδα σύγκρισης. Αν προτιμήσεις το αυθεντικό, ένα decant 10ml, με περίπου 200 ψεκασμούς, αρκεί για εβδομάδες χρήσης, ενώ το 30ml, με περίπου 600 ψεκασμούς, είναι αυτό που θα κρατήσεις. Πρόσεξε το μαύρο φραγκοστάφυλο και τα εσπεριδοειδή στις πρώτες νότες και μετά το σύκο και τους χουρμάδες από κάτω, γιατί εκεί διαφέρουν περισσότερο οι κλώνοι.
Αγοράζεις decant για πρώτη φορά; Ο οδηγός μας για το τι είναι ένα decant αρώματος και η σελίδα μας για το πώς να αποφύγεις μια αγορά στα τυφλά εξηγούν τα βασικά. Για περισσότερα από τον οίκο, δες τα καλύτερα αρώματα Louis Vuitton, ενώ για άλλα φωτεινά αρώματα, συμβουλέψου τον οδηγό μας για αρώματα καλοκαιριού.
Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις
- Μπορώ να δοκιμάσω το Pacific Chill σε μικρό decant πριν το αγοράσω;
- Μπορείς να παραγγείλεις το Pacific Chill από το 10ML σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη, με αποστολή σε όλη την ΕΕ. Το 3ml έχει περίπου 60 ψεκασμούς, αρκετούς για να το φοράς μια εβδομάδα παράλληλα με έναν κλώνο.
- Ποιο dupe του Pacific Chill βρίσκεται στην κορυφή αυτού του οδηγού;
- Το Jean Lowe Vibe της Maison Alhambra βρίσκεται στην κορυφή αυτού του οδηγού: οι νότες που αναφέρονται καλύπτουν σχεδόν ολόκληρη την πυραμίδα του Pacific Chill και το Parfumo το κατατάσσει πρώτο στη λίστα με τα παρόμοια αρώματα, αν και ορισμένα μέλη του Fragrantica αναφέρουν αδύναμη διάρκεια και πιο πράσινο ξηρό τελείωμα.
- Πόσο μοιάζει το Pacific Aura με το Pacific Chill;
- Ένας κάτοχος στο Fragrantica το βρίσκει πολύ παρόμοιο, με πιο έντονο άνοιγμα εσπεριδοειδών και πιο αδύναμη προβολή. Άλλα μέλη λένε ότι πάνω τους ξεθυμαίνει γρήγορα, ότι το σύκο είναι διακριτικό και ότι ξεχωρίζει η νότα καρότου.
- Υπάρχει dupe του Pacific Chill σε μορφή Extrait;
- Ναι, δύο κλώνοι αυτού του οδηγού είναι Extrait: η Afnan διαθέτει το Rare Reef ως unisex Extrait de Parfum, ενώ το Fragrantica κατατάσσει το Tango Noir της Oakcha ως Extrait. Ένα μέλος του Fragrantica βρίσκει το Rare Reef πιο αλμυρό και πιο κεχριμπαρένιο από το αυθεντικό, ενώ αρκετά άλλα λένε ότι δεν είναι και τόσο κοντά.
- Ποιοι κλώνοι έχουν τις περισσότερες κοινές νότες με το Pacific Chill;
- Τα Jean Lowe Vibe, Pacific Aura, Awatif Pour Homme και Rare Reef αναφέρουν τις περισσότερες από τις νότες του. Ανάμεσα στα αυθεντικά αρώματα, τα Torino21 και Mandarino di Amalfi μοιράζονται μαζί του νότες εσπεριδοειδών, μέντας, βασιλικού και μαύρου φραγκοστάφυλου.
- Πώς συγκρίνονται οι κλώνοι του Pacific Chill ανά ml;
- Με βάση την τιμή ανά ml, κάθε κλώνος με χρονολογημένη τιμή στον πίνακά μας κοστίζει πολύ λιγότερο από το αυθεντικό. Το Pacific Chill κοστίζει 52,11 € σε decant 10ml και 18,81 € σε 3ml.
- Πόσο θα διαρκέσει το Pacific Chill πάνω μου;
- Εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, οπότε κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί συγκεκριμένη διάρκεια. Ο πιο αξιόπιστος τρόπος να το ελέγξεις είναι να φορέσεις ένα decant 3ml, με περίπου 60 ψεκασμούς, για λίγες μέρες.
Πηγές
- Pacific Chill by Louis Vuitton, Parfumo
- Vibe vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra, Fragrantica
- Pacific Aura vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Pacific Aura by Rayhaan, Fragrantica
- Pinnace vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Pinnace by French Avenue, Fragrantica
- Awatif pour Homme vs Pacific Chill, Parfumo comparison
- Rare Reef: New Fragrance by Afnan, Fragrantica
- Rare Reef, Afnan
- Rare Reef by Afnan, Fragrantica
- Tango Noir, Oakcha
Πώς συγκρίναμε
Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Pacific Chill, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.
Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Louis Vuitton ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.
Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.
Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.
Δες τα decantsΔιάβασε επίσης
Τα καλύτερα αρώματα με τριαντάφυλλο, ομαδοποιημένα ανά τη νότα που συνοδεύει το τριαντάφυλλο
Το τριαντάφυλλο αλλάζει χαρακτήρα ανάλογα με τον συνδυασμό του. Δεκατέσσερα αρώματα με τριαντάφυλλο ομαδοποιημένα ανά αυτόν τον συνδυασμό, από oud και φρούτο ως μόσχο, βανίλια και μπαχαρικά, και πώς να φορέσεις το δικό σου πριν αγοράσεις τη φιάλη.
Χαλάει το άρωμα; Διάρκεια ζωής, σημάδια αλλοίωσης και σωστή φύλαξη
Το άρωμα μπορεί να αλλοιωθεί, αλλά αργά: δεν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης, ενώ η ζέστη, το φως και ο αέρας είναι οι βασικοί παράγοντες. Πώς θα καταλάβεις ότι ένα άρωμα έχει αλλοιωθεί, πώς να το φυλάξεις και γιατί ένα μικρό μπουκαλάκι δεν προλαβαίνει να παλιώσει.
Τα καλύτερα αρώματα της Louis Vuitton, και ποιο να δοκιμάσεις πρώτο
Δώδεκα αρώματα της Louis Vuitton ομαδοποιημένα ανά ύφος, από εσπεριδοειδή και θάλασσα ως τριαντάφυλλο και σκούρο oud, με τα πρώτα τρία που αξίζει να φορέσεις σε μικρό μέγεθος πριν αγοράσεις ολόκληρη φιάλη.