Pacific Chill Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six Pacific Chill dupes compared on published notes, named sources and dated prices, with where each one differs. Or wear the Louis Vuitton original first as a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best Pacific Chill dupe overall is Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra: its listed notes cover nearly the whole pyramid of the original, and it has the lowest bottle price here. The closest pick after it is Pacific Aura by Rayhaan, which one Fragrantica owner finds more citrus-forward at the opening. Want the real thing? Pacific Chill is €52.11 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026

The ranking

  1. Jean Lowe VibeBest overall Maison Alhambra€24.99 100ml
  2. Pacific AuraClosest on the dry-down Rayhaan€36.99 100ml
  3. PinnaceFresher take French Avenue€49.90 100ml
  4. Awatif Pour HommeSofter take Zimaya€29.50 100ml
  5. Rare ReefPremium alternative Afnan€39.50 100ml
  6. Tango NoirDarker take OakchaNo EU price

Prefer the original?

Pacific Chill

Louis VuittonDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.25–€0.50/ml in other shops, checked 28 September 2026

Three bottles on a pale blue background: Torino21, Pacific Chill and Mandarino di Amalfi

What does Pacific Chill smell like?

Bottle of Pacific Chill by Louis Vuitton
The originalPacific ChillLouis Vuitton

Pacific Chill by Louis Vuitton launched in 2023 and is made for anyone, men and women alike. It opens on a crowd of citrus and herbs: citron, orange, lemon, mint, black currant and coriander. The heart turns fruitier and softer, with apricot and rose set against basil and the less usual carrot seeds. The base is where it leaves plain citrus behind. Fig and dates bring a soft sweetness, and ambrette closes it gently. The catalogue files its main accord as floral.

We stock no other version of Pacific Chill, so every clone below is set against this one note list. That list is long, with six notes on top alone, which is why the clones differ so much in how many of them they keep.

Citron, rose and orange as raw materials: notes of Pacific Chill by Louis Vuitton
Pictured: citron, rose and orange, notes of Pacific Chill.

Pacific Chill alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Jean Lowe Vibe Maison Alhambra
Named source Source
€24.99 100ml
€0.25/ml
2Closest on the dry-down Pacific Aura Rayhaan
Named source Source
€36.99 100ml
€0.37/ml
3Fresher take Pinnace French Avenue
Named source Source
€49.90 100ml
€0.50/ml
4Softer take Awatif Pour Homme Zimaya
Named source Source
€29.50 100ml
€0.30/ml
5Premium alternative Rare Reef Afnan
Named source Source
€39.50 100ml
€0.40/ml
6Darker take Tango Noir Oakcha
Named source Source
No EU price
—

Bottle photos: flora-parfums.com, rayhaanperfumes.me, parfumeriemania.ca, qatar.zimayaperfumes.com, us.afnan.com, oakcha.com

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailPacific ChillLouis VuittonJean Lowe VibeMaison Alhambra
Price per ml
3ml: €6.27/ml · 10ml: €5.21/ml · 30ml: €4.14/ml
€0.25/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
100ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 28 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Pacific Chill
  • Parfumo's comparison page shows 295 of 322 voting members marking Vibe (Jean Lowe collection) similar to Pacific Chill, the largest vote of any clone; both list orange, blackcurrant, citron, lemon, apricot, basil, May rose, carrot seed, dates and fig. Vibe vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  • Fragrantica lists mint, citron, lemon, orange, blackcurrant and coriander; apricot, basil, May rose and carrot seeds; fig, ambrette and dates. Members are split on performance: some report weak longevity and a greener dry-down than the original. Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra, Fragrantica
  • Parfumo's 'smells similar' block for Pacific Chill lists Vibe first. Pacific Chill by Louis Vuitton, Parfumo
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 28 September 2026
  • Pacific Chill costs less up front: €18.81 against €24.99.
  • Jean Lowe Vibe gives you more perfume: 100ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Pacific Chill and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€37.620ml left over
  • 1 × 10ml€52.114ml left over
  • 1 × 30ml€124.2024ml left over
  • Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra: 1 × 100mlPrice in another shop on 28 September 2026, delivery not included€24.9994ml left over

For this much wear, Jean Lowe Vibe costs less than decants of Pacific Chill: €24.99 against €37.62. It is a different perfume, not the original.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €18.81, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Pacific Chill cost less than Jean Lowe Vibe: €18.81 against €24.99.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €319.32, with about 0ml left over. For this much wear, Jean Lowe Vibe costs less than decants of Pacific Chill: €24.99 against €319.32. It is a different perfume, not the original.

Pacific Chill dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Jean Lowe Vibe by Maison AlhambraOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Pacific Chill. Per-ml prices from bottle prices checked on 28 September 2026.

Best overall: Jean Lowe Vibe

Bottle of Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra
Jean Lowe VibeMaison AlhambraBest overall

Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra keeps the original's whole pyramid on paper, as Tango Noir's house list also does. Parfumo's comparison page for the pair lists orange, blackcurrant, citron, lemon, apricot, basil, May rose, carrot seed, dates and fig for both. Its Fragrantica listing adds mint, coriander and ambrette, so top, heart and base all line up on paper.

Parfumo's page for Pacific Chill also puts Vibe first in its 'smells similar' block.

The main difference is the finish. Fragrantica members are split on how it performs: some report weak longevity, and some find its dry-down greener than the original's.

It suits someone who wants the fullest match on paper in a large bottle, and who can live with a greener end to the day. Basis: named sources, the Parfumo comparison and similar list, with the notes and member comments from Fragrantica.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Parfumo's comparison page shows 295 of 322 voting members marking Vibe (Jean Lowe collection) similar to Pacific Chill, the largest vote of any clone; both list orange, blackcurrant, citron, lemon, apricot, basil, May rose, carrot seed, dates and fig. Vibe vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  2. Fragrantica lists mint, citron, lemon, orange, blackcurrant and coriander; apricot, basil, May rose and carrot seeds; fig, ambrette and dates. Members are split on performance: some report weak longevity and a greener dry-down than the original. Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra, Fragrantica
  3. Parfumo's 'smells similar' block for Pacific Chill lists Vibe first. Pacific Chill by Louis Vuitton, Parfumo

Closest on the dry-down: Pacific Aura

Bottle of Pacific Aura by Rayhaan
Pacific AuraRayhaanClosest on the dry-down

Pacific Aura by Rayhaan shares the same ten notes with the original on Parfumo's comparison page: orange, blackcurrant, citron, lemon, apricot, basil, May rose, carrot seed, dates and fig.

The main difference is at the start. An owner writing on Fragrantica finds it very similar overall, and places the differences in a more citrus-forward opening and weaker projection rather than in the later stages. Not everyone agrees: other members there say it fades quickly on them, that it lacks the original's smooth green mint, that the fig comes through only faintly and that the carrot note stands out.

It suits someone who likes the bright citrus side of the original best and prefers a scent that stays nearer the skin. Basis: named sources, the Parfumo comparison and the owner comments on Fragrantica.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Parfumo's comparison page shows 152 of 170 voting members marking Pacific Aura similar to Pacific Chill; both list orange, blackcurrant, citron, lemon, apricot, basil, May rose, carrot seed, dates and fig. Pacific Aura vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  2. An owner on Fragrantica finds it very similar to Pacific Chill, with the differences in a more citrus-forward opening and weaker projection; other members say it fades within two to three hours, that the fig is faint and that the carrot note stands out. Pacific Aura by Rayhaan, Fragrantica

Fresher take: Pinnace

Bottle of Pinnace by French Avenue
PinnaceFrench AvenueFresher take

Pinnace by French Avenue shares the fewest listed notes of the clones here. On Parfumo's comparison page, the two pyramids overlap only on orange and blackcurrant, and Pinnace adds grapefruit, mint, Ambroxan and musk.

The main difference is bitterness against fruit. A member on Fragrantica who compared both describes a more bitter lemon note in the first minutes of Pinnace, while Pacific Chill leans more natural and fruity, with apricot to the fore. Going by Fragrantica's list, grapefruit and orange, mint and blackcurrant, then Ambroxan and musk, there is no apricot, fig or dates in it.

It suits someone who wants the sharp citrus side of the scent without the dried-fruit base. Basis: named sources, the Parfumo comparison and a member's write-up on Fragrantica.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Parfumo's comparison page shows 247 of 285 voting members marking Pinnace similar to Pacific Chill; the pyramids share only orange and blackcurrant, and Pinnace adds grapefruit, mint, Ambroxan and musk. Pinnace vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  2. A Fragrantica member who compared both says Pinnace opens with a more bitter lemon note for the first 5 to 15 minutes, while Pacific Chill leans more natural and fruity with apricot to the fore; Fragrantica lists grapefruit and orange, mint and blackcurrant, Ambroxan and musk. Pinnace by French Avenue, Fragrantica

Softer take: Awatif Pour Homme

Bottle of Awatif Pour Homme by Zimaya
Awatif Pour HommeZimayaSofter take

Awatif Pour Homme by Zimaya shares orange, blackcurrant, citron, apricot, basil, dates and fig with the original on Parfumo's comparison page. Its Fragrantica listing gives mint, citron, blackcurrant, orange and coriander on top, apricot, basil and rose in the heart, and ambrette, dates and fig in the base.

The main difference is herbs over fruit. A Fragrantica member calls it true to the original, but with more basil than mint and a less distinct fruitiness. The same member finds its projection low.

It suits someone who finds the fruit of the original too forward and wants a more herbal, quieter version. Basis: named sources, the Parfumo comparison and a member's comments on Fragrantica.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Parfumo's comparison page shows 98 of 109 voting members marking Awatif pour Homme similar to Pacific Chill; shared orange, blackcurrant, citron, apricot, basil, dates and fig. Awatif pour Homme vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  2. A Fragrantica member calls it true to the original but with more basil than mint and a less distinct fruitiness, and finds its projection low; the listed pyramid is mint, citron, blackcurrant, orange, coriander; apricot, basil, rose; ambrette, dates, fig. Awatif Pour Homme by Zimaya, Fragrantica

Premium alternative: Rare Reef

Bottle of Rare Reef by Afnan
Rare ReefAfnanPremium alternative

Rare Reef by Afnan is sold by the house as a unisex Extrait de Parfum, one of two Extraits in this guide. Afnan's own page lists blackcurrant, orange, citron, mint, coriander and grapefruit; apricot, basil, rose and violet leaf; fig, dates, ambrette and amberwood. A Fragrantica news article on its release says it follows Pacific Chill, with an official pyramid that is a couple of interchangeable notes away.

The main difference is weight. Going by the lists, grapefruit, violet leaf and amberwood are added, while lemon and carrot seeds are missing. One member on Fragrantica calls it a saltier, more ambery and smoother take, less fresh and brisk than the original. Several other members there say it is not that close.

It suits someone who wants an Extrait and a smoother, more ambery reading, and who accepts that opinion on the match is mixed. New to concentration names? Read how eau de parfum, eau de toilette and extrait differ. Basis: named sources, the house page, the Fragrantica article and member comments, and the Parfumo comparison.

Why this pick?Sources: 4

Basis: Named source

  1. Fragrantica's news article says Rare Reef was created in the footsteps of Pacific Chill, with an official pyramid that differs by only a couple of interchangeable notes, and names the perfumer, Lucas Sieuzac of Eurofragance. Rare Reef: New Fragrance by Afnan, Fragrantica
  2. Afnan sells it as a unisex Extrait de Parfum: blackcurrant, orange, citron, mint, coriander, grapefruit; apricot, basil, rose, violet leaf; fig, dates, ambrette, amberwood. Rare Reef, Afnan
  3. Parfumo's comparison page shows 94 of 127 voting members marking Rare Reef similar to Pacific Chill. Rare Reef vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  4. One Fragrantica member calls it a saltier, more ambery and smoother take on the Pacific Chill profile, less fresh and brisk than the original; several other members say it is not that close. Rare Reef by Afnan, Fragrantica

Darker take: Tango Noir

Bottle of Tango Noir by Oakcha
Tango NoirOakchaDarker take

Tango Noir by Oakcha has the least outside feedback of any clone here. Oakcha's own page names Pacific Chill as its reference and lists the same pyramid: citron, orange, mint, lemon, coriander and blackcurrant; apricot, basil, carrot seeds and May rose; fig, dates and ambrette.

The main difference, by the house's own description, is a darker turn: freshness with a dark twist over a soft, musky wood base. Fragrantica files it as a 2026 Aromatic Fruity Extrait, and the one member write-up there cannot compare it with Pacific Chill.

It suits someone curious about a moodier reading of the same note list, and happy to be an early wearer. Basis: named sources, the house page and the Fragrantica listing. There is no independent comparison yet, so treat the match as the house's claim.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Oakcha names Pacific Chill as the inspiration, lists citron, orange, mint, lemon, coriander and blackcurrant; apricot, basil, carrot seeds and May rose; fig, dates and ambrette, and describes it as freshness with a dark twist over a soft, musky wood base. Tango Noir, Oakcha
  2. Fragrantica files it as a 2026 Aromatic Fruity Extrait with the pyramid above; its one member write-up cannot compare it with Pacific Chill. Tango Noir by Oakcha, Fragrantica

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share part of the citrus, herb and blackcurrant side of Pacific Chill, all available in 3ml, 10ml and 30ml.

  1. Xerjoff

    Torino21

    Mint, lemon, basil and thyme over blackcurrant, rosemary and lavender, with musk and vervain: greener and more aromatic.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Tom Ford

    Mandarino di Amalfi

    Lemon, grapefruit, mint, basil and blackcurrant with coriander and shiso over a musk, vetiver and amber base: warmer underneath.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Louis Vuitton

    Afternoon Swim

    Mandarin orange, Sicilian orange and bergamot over aquatic notes, ambergris and ginger: a simpler, sunnier citrus.

    3ml · 10ml · 30ml

Where the clones part ways

Read across the member comments and two gaps keep coming back. The first is staying power and reach: some owners report weak longevity for Vibe, one owner describes weaker projection for Pacific Aura, and one member finds Awatif Pour Homme's projection low.

The second is the fruit. Pacific Chill balances apricot, fig and dates against its citrus and herbs. The clone comments often land on that balance: more bitter lemon in Pinnace, less distinct fruit in Awatif Pour Homme, a faint fig in Pacific Aura, and a saltier, more ambery feel in Rare Reef. If the dried-fruit base is what you love, that is the part to check first.

Clone bottle or the original in a small size?

Measured per ml, each clone with a dated price in the table comes in well under Pacific Chill. Tango Noir has no price there, since no EU list price turned up on the check date. The original runs to €52.11 for the 10ml decant, or €5.21/ml, falling to €4.14/ml in the 30ml at €124.20. If you already know this style is for you and want to spray it freely every morning, a large clone bottle stretches further.

Look at it as the price of a decision, though, and it reads differently. A 3ml of the original, around 60 sprays, is €18.81. After a week of wearing it, you can tell whether you want Pacific Chill, a clone, or something else. For the wider picture, see our price per ml index and our guide on choosing a decant or a full bottle.

Authentic perfumes in the same family

If you like the citrus-and-herb side of Pacific Chill, three originals share part of it. Torino21 by Xerjoff, from 2021, opens on mint, lemon, basil and thyme, moves through blackcurrant, rosemary, lavender and jasmine, and settles on musk and vervain: greener and more aromatic.

Mandarino di Amalfi by Tom Ford, from 2014, starts on lemon, grapefruit, mint, basil, tarragon and blackcurrant, with coriander, shiso, black pepper and orange blossom in the heart and a warmer base of musk, vetiver, amber, labdanum and civet.

Afternoon Swim is the Louis Vuitton option, from 2019: mandarin orange, Sicilian orange and bergamot over aquatic notes, drying down to ambergris and ginger. It is a simpler, sunnier citrus. All three come in 3ml, 10ml and 30ml, so you can wear a couple of them over the same week.

How to test a dupe

A paper strip tells you little about how a scent sits on you, so compare on skin. Spray the original one day and the clone on another. Check your wrist right after spraying, again around midday, and once more in the evening. Keeping them to separate days stops one from colouring your nose for the other.

A 3ml of Pacific Chill is enough for a fair week of comparison. If the original wins, a 10ml decant of around 200 sprays gives you weeks of wear, and a 30ml, around 600 sprays, is the one to keep. Pay attention to the black currant and citrus up top, then to the fig and dates underneath, since that is where the clones differ most.

First time buying a decant? Our explainer on what a perfume decant is and our page on avoiding a blind buy cover the basics. For more from the house, see the best Louis Vuitton perfumes, and for other bright scents, our summer fragrances guide.

Clone or original? What to know first

Can I try Pacific Chill in a small decant before buying?
You can order Pacific Chill from 10ML as a 3ml, 10ml or 30ml decant, filled from the original bottle, with delivery across the EU. The 3ml holds around 60 sprays, enough for a week of wear alongside a clone.
Which Pacific Chill dupe leads this guide?
Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra leads this guide: its listed notes cover nearly the whole Pacific Chill pyramid and Parfumo puts it first in its similar list, though some Fragrantica members report weak longevity and a greener dry-down.
How similar is Pacific Aura to Pacific Chill?
An owner on Fragrantica finds it very similar, with a more citrus-forward opening and weaker projection. Other members say it fades quickly on them, the fig is faint and the carrot note stands out.
Is there an Extrait Pacific Chill dupe?
Yes, two clones in this guide are Extraits: Afnan sells Rare Reef as a unisex Extrait de Parfum, and Fragrantica files Tango Noir by Oakcha as an Extrait. One Fragrantica member finds Rare Reef saltier and more ambery than the original, and several others say it is not that close.
Which clones share most of Pacific Chill's notes?
Jean Lowe Vibe, Pacific Aura, Awatif Pour Homme and Rare Reef list most of its notes. Among authentic perfumes, Torino21 and Mandarino di Amalfi share its citrus, mint, basil and blackcurrant.
How do Pacific Chill clones compare per ml?
Measured per ml, each clone with a dated price in our table costs well under the original. Pacific Chill is €52.11 as a 10ml decant and €18.81 as a 3ml.
How long will Pacific Chill last on me?
It depends on your skin and the weather, so no one can promise a figure. The fairest check is a 3ml decant, around 60 sprays, worn on skin for a few days.

Sources

  1. Pacific Chill by Louis Vuitton, Parfumo
  2. Vibe vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  3. Jean Lowe Vibe by Maison Alhambra, Fragrantica
  4. Pacific Aura vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  5. Pacific Aura by Rayhaan, Fragrantica
  6. Pinnace vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  7. Pinnace by French Avenue, Fragrantica
  8. Awatif pour Homme vs Pacific Chill, Parfumo comparison
  9. Rare Reef: New Fragrance by Afnan, Fragrantica
  10. Rare Reef, Afnan
  11. Rare Reef by Afnan, Fragrantica
  12. Tango Noir, Oakcha

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Pacific Chill, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Louis Vuitton or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides