Tom Ford Lost Cherry dupes 2026: 7 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Επτά dupes του Lost Cherry συγκρίνονται νότα προς νότα, με το σημείο όπου το καθένα απομακρύνεται από το αυθεντικό. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το Lost Cherry σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο συνολικά dupe του Tom Ford Lost Cherry είναι το Ambery Cherry της Dossier: κάθε νότα που αναφέρει υπάρχει και στην πυραμίδα του Lost Cherry, αν και αφήνει έξω τα ξυλώδη. Το Popped Cherry της The Dua Brand είναι αυτό που οι κάτοχοι βρίσκουν πιο κοντινό, ενώ το Lovely Chérie της Maison Alhambra έχει τη χαμηλότερη τιμή. Θέλεις το αυθεντικό; Στο 10ML, το Lost Cherry κοστίζει 68,31 € σε decant 10ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.

7 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Ambery CherryΚαλύτερο συνολικά Dossier39,00 € 50ml
  2. Popped CherryΠιο κοντά στην τελική φάση The Dua BrandΧωρίς τιμή ΕΕ
  3. Lovely ChérieΧαμηλότερη τιμή Maison Alhambra29,95 € 80ml
  4. Not Another CherryΠιο γλυκή εκδοχή Fine'ryΧωρίς τιμή ΕΕ
  5. SinfulΠιο απαλή εκδοχή Oakcha40,95 € 50ml
  6. Fructus VirginisΠιο σκοτεινή εκδοχή Alexandria FragrancesΧωρίς τιμή ΕΕ
  7. Lovefest Burning CherryPremium εναλλακτική Kayali98,00 € 50ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Lost Cherry

Tom FordΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,37 €–1,96 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια, Latte di Cherry, Lost Cherry και Bodacious, σε απαλό γαλάζιο φόντο

Σε τι μυρίζει το Lost Cherry;

Φιάλη του Lost Cherry της Tom Ford
Το αυθεντικόLost CherryTom Ford

Το Lost Cherry είναι ένα Tom Ford Private Blend του 2018, στημένο γύρω από ένα σκούρο, μεθυστικό κεράσι. Ανοίγει με μαύρο κεράσι και λικέρ κεράσι με μια νότα πικραμύγδαλου, έτσι τα πρώτα λεπτά θυμίζουν ένα ποτήρι κιρς με αμυγδαλόπαστα δίπλα. Η καρδιά γυρίζει σε βύσσινο και δαμάσκηνο, μαλακωμένα από τουρκικό τριαντάφυλλο και γιασεμί sambac. Ο χαρακτήρας του βρίσκεται κυρίως στη μακριά βάση: βανίλια, φασόλι τόνκα, βάλσαμο Περού και βενζόη για ζεστασιά, κανέλα και γαρύφαλλο για μπαχαρένια αίσθηση, και μετά σανταλόξυλο, κέδρος, πατσουλί και βετιβέρ, για να μη γίνει γλυκό επιδόρπιο.

Αυτή η αντίθεση ανάμεσα σε ένα γλυκό, σιροπιαστό άνοιγμα και μια στεγνή, ξυλώδη, μπαχαρένια βάση μετράει όταν κρίνεις ένα dupe. Σχεδόν κάθε κλώνος πετυχαίνει το κεράσι και το αμύγδαλο στο πρώτο μισάωρο. Οι δρόμοι τους χωρίζουν στη βάση, γι’ αυτό οι επιλογές παρακάτω κατατάσσονται με βάση το πόσο από αυτήν κρατούν.

Μαύρο κεράσι, πικραμύγδαλο και κανέλα ως πρώτες ύλες: νότες του Lost Cherry της Tom Ford
Στην εικόνα: μαύρο κεράσι, πικραμύγδαλο και κανέλα, νότες του Lost Cherry.

Εναλλακτικές του Lost Cherry σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Ambery Cherry Dossier
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
39,00 € 50ml
0,78 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Popped Cherry The Dua Brand
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
3Χαμηλότερη τιμή Lovely Chérie Maison Alhambra
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
29,95 € 80ml
0,37 €/ml
4Πιο γλυκή εκδοχή Not Another Cherry Fine'ry
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
5Πιο απαλή εκδοχή Sinful Oakcha
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
40,95 € 50ml
0,82 €/ml
6Πιο σκοτεινή εκδοχή Fructus Virginis Alexandria Fragrances
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
7Premium εναλλακτική Lovefest Burning Cherry Kayali
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
98,00 € 50ml
1,96 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: fragrantica.com, thescentbase.com, fragrantica.com, fineryfragrance.com, fragrantica.com, alexandriafragrances.com, fragrantica.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοLost CherryTom FordAmbery CherryDossier
Τιμή ανά ml
3ml: 7,47 €/ml · 10ml: 6,83 €/ml · 30ml: 5,46 €/ml
0,78 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 50ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Lost Cherry
  • Αναφέρει κεράσι, αμύγδαλο, κανέλα, δαμάσκηνο, γαρίφαλο, τριαντάφυλλο, γιασεμί, τόνκα, βανίλια και βάλσαμο Περού — όλες νότες της δημοσιευμένης πυραμίδας του Lost Cherry — και κατατάσσει πρώτο το Lost Cherry ανάμεσα στα αρώματα που αρέσουν επίσης στους επισκέπτες του. Ambery Cherry by Dossier (Fragrantica)
  • Ένα μέλος περιγράφει ένα βαθύ, ζουμερό κεράσι με βανίλια, αμύγδαλο, γαρίφαλο και τριαντάφυλλο στο στέγνωμα, και σημειώνει ότι η έντονη νότα κερασιού ξεθωριάζει πριν από το τέλος της ημέρας. Ambery Cherry, member notes (Parfumo)
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Lost Cherry κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 22,41 € έναντι 39,00 €.
  • Το Ambery Cherry σου δίνει περισσότερο άρωμα: 50ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Lost Cherry και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο44,82 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml68,31 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml163,80 €Περισσεύουν 24ml
  • Ambery Cherry από Dossier: 1 × 50mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά39,00 €Περισσεύουν 44ml

Για τόση χρήση, το Ambery Cherry κοστίζει λιγότερο από τα decants του Lost Cherry: 39,00 € έναντι 44,82 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 22,41 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Lost Cherry κοστίζουν λιγότερο από το Ambery Cherry: 22,41 € έναντι 39,00 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 418,32 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Ambery Cherry κοστίζει λιγότερο από τα decants του Lost Cherry: 78,00 € έναντι 418,32 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Lost Cherry: 7 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Ambery Cherry της DossierΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Lost Cherry. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Ambery Cherry

Φιάλη του Ambery Cherry της Dossier
Ambery CherryDossierΚαλύτερο συνολικά

Το Ambery Cherry της Dossier αναφέρει κεράσι, αμύγδαλο και κανέλα στην κορυφή, δαμάσκηνο, γαρύφαλλο, τριαντάφυλλο και γιασεμί στην καρδιά, και τόνκα, βανίλια και βάλσαμο Περού στη βάση. Όλες αυτές οι νότες εμφανίζονται και στη δημοσιευμένη πυραμίδα του Lost Cherry και καμία δεν το τραβά αλλού, γι’ αυτό παίρνει την πρώτη θέση.

Η βασική διαφορά: η λίστα δεν έχει ξυλώδη. Το Lost Cherry κλείνει με σανταλόξυλο, κέδρο, πατσουλί και βετιβέρ· το Ambery Cherry κλείνει με βάλσαμο, τόνκα και βανίλια, οπότε η βάση βγαίνει πιο στρογγυλή και πιο γλυκιά, χωρίς τόσο από τη στεγνή λαβή του αυθεντικού. Ένα μέλος του Parfumo σημειώνει επίσης ότι το έντονο κεράσι σβήνει πολύ πριν τελειώσει η μέρα και αφήνει γαρύφαλλο και τριαντάφυλλο.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον λατρεύει την πρώτη ώρα του Lost Cherry και θέλει ένα ζεστό άρωμα κεράσι-αμύγδαλο για το κρύο και τα βράδια, χωρίς να χρειάζεται όλο το ξυλώδες τελείωμα.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η σελίδα του στο Fragrantica δείχνει την πυραμίδα νοτών και βάζει το Lost Cherry πρώτο ανάμεσα στα αρώματα που αρέσουν επίσης στους επισκέπτες της· οι σημειώσεις ενός μέλους του Parfumo περιγράφουν τη βάση.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Αναφέρει κεράσι, αμύγδαλο, κανέλα, δαμάσκηνο, γαρίφαλο, τριαντάφυλλο, γιασεμί, τόνκα, βανίλια και βάλσαμο Περού — όλες νότες της δημοσιευμένης πυραμίδας του Lost Cherry — και κατατάσσει πρώτο το Lost Cherry ανάμεσα στα αρώματα που αρέσουν επίσης στους επισκέπτες του. Ambery Cherry by Dossier (Fragrantica)
  2. Ένα μέλος περιγράφει ένα βαθύ, ζουμερό κεράσι με βανίλια, αμύγδαλο, γαρίφαλο και τριαντάφυλλο στο στέγνωμα, και σημειώνει ότι η έντονη νότα κερασιού ξεθωριάζει πριν από το τέλος της ημέρας. Ambery Cherry, member notes (Parfumo)

Το πιο κοντινό στη βάση: Popped Cherry

Φιάλη του Popped Cherry της The Dua Brand
Popped CherryThe Dua BrandΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Popped Cherry της The Dua Brand έχει τη μεγαλύτερη επικάλυψη από όλες τις επιλογές. Το Parfumo αναφέρει μαύρο κεράσι, σιρόπι βύσσινο, πικραμύγδαλο, λικέρ κεράσι, γιασεμί sambac, τουρκικό τριαντάφυλλο, καβουρδισμένο τόνκα, βάλσαμο Περού, σανταλόξυλο, κέδρο και βετιβέρ. Αυτό καλύπτει το άνοιγμα του αυθεντικού και το μεγαλύτερο μέρος της ξυλώδους βάσης του, δηλαδή ό,τι αφήνουν έξω τα υπόλοιπα.

Η βασική διαφορά: ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει πιο έντονο στο κεράσι και πιο αιχμηρό, και το αυθεντικό πιο κρεμώδες και πιο ρητινώδες. Με βάση τις λίστες, αφήνει επίσης έξω το δαμάσκηνο, τη βανίλια, τη βενζόη, την κανέλα και το γαρύφαλλο της πυραμίδας του Lost Cherry.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον θέλει μια πιο αιχμηρή εκδοχή, με το κεράσι μπροστά, από το κρεμώδες αυθεντικό. Ταιριάζει σε φθινοπωρινά και χειμωνιάτικα βράδια.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η λίστα παρόμοιων αρωμάτων της κοινότητας στο Parfumo βάζει πρώτο το Lost Cherry, και η κριτική ενός μέλους εκεί εξηγεί τη διαφορά· στο Fragrantica, ένας κάτοχος του Lost Cherry που φόρεσε τα δύο σε διαφορετικούς καρπούς δυσκολεύεται να τα ξεχωρίσει μετά τα πρώτα λεπτά. Η μάρκα πουλά σε δολάρια ΗΠΑ, γι’ αυτό ο πίνακας δεν δείχνει τιμή καταλόγου για την ΕΕ.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένας ιδιοκτήτης του Lost Cherry, φορώντας τα δύο αρώματα σε διαφορετικούς καρπούς, βρίσκει το Popped Cherry έναν απίστευτα κοντινό κλώνο, που δύσκολα ξεχωρίζει μετά από πέντε λεπτά και στη μία ώρα, και εξακολουθεί να κρατά έξι ώρες αργότερα, όταν το αρχικό έχει ξεθυμάνει· ένα άλλο μέλος το βρίσκει λίγο πιο γλυκό και με μεγαλύτερη διάρκεια. Popped Cherry by The Dua Brand (Fragrantica)
  2. Η λίστα της κοινότητας «μυρίζει παρόμοια» βάζει πρώτο το Lost Cherry· οι νότες που αναφέρονται είναι μαύρο κεράσι, σιρόπι γκριότ, πικραμύγδαλο και λικέρ κερασιού πάνω από τόνκα, βάλσαμο Περού, σανδαλόξυλο, κέδρο και βετιβέρ, μαζί με γιασεμί σαμπακ και τουρκικό τριαντάφυλλο. Popped Cherry by The Dua Brand (Parfumo)
  3. Ένα μέλος το βρίσκει πιο έντονο σε κεράσι και πιο αιχμηρό, ενώ το αρχικό πιο κρεμώδες και πιο ρητινώδες. Popped Cherry, member notes (Parfumo)

Χαμηλότερη τιμή: Lovely Chérie

Φιάλη του Lovely Chérie της Maison Alhambra
Lovely ChérieMaison AlhambraΧαμηλότερη τιμή

Το Lovely Chérie της Maison Alhambra, που σε ορισμένες χώρες πωλείται ως Forbidden Love, μοιράζεται με το Lost Cherry πικραμύγδαλο, τριαντάφυλλο, μαύρο κεράσι, τόνκα και βάλσαμο Περού. Ένα μέλος του Parfumo περιγράφει μεθυστικό λικέρ κεράσι, αμυγδαλόπαστα και σιρόπι βύσσινο πάνω σε τόνκα και ξυλώδη, δηλαδή την ιστορία του Lost Cherry ειπωμένη πιο απλά.

Η βασική διαφορά: προσθέτει κεχριμπάρι και καραμέλα βουτύρου και δεν αναφέρει γιασεμί, οπότε γέρνει προς το πιο γλυκό, σχεδόν ζαχαροπλαστικό. Όσοι έχουν και τα δύο διαφωνούν: κάποιοι το βρίσκουν πιο δυνατό από το αυθεντικό, άλλοι πιο λεπτό και πιο γραμμικό, με το ίδιο κεράσι-αμύγδαλο από την αρχή ως το τέλος και χωρίς τη μπαχαρένια στροφή.

Σε ποιον ταιριάζει: για μια πρώτη γνωριμία με το στιλ, ή ως μπουκάλι για άνετη χρήση τα Σαββατοκύριακα όσο αποφασίζεις αν αξίζει το αυθεντικό. Δες το ως γλυκό gourmand κεράσι, όχι ως ξυλώδες.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η κριτική ενός μέλους του Parfumo το συγκρίνει απευθείας με το Lost Cherry· η σελίδα του στο Fragrantica και τα σχόλια μελών του Basenotes καταγράφουν τις αντικρουόμενες απόψεις.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος περιγράφει λικέρ κερασιού με αλκοολική αίσθηση, αμυγδαλόπαστα, σιρόπι βύσσινου και τριαντάφυλλο πάνω από τόνκα και ξυλώδεις νότες, και το συγκρίνει ευθέως με το Lost Cherry. Forbidden Love / Lovely Chérie, member notes (Parfumo)
  2. Καταγράφει πικραμύγδαλο, τριαντάφυλλο, μαύρο κεράσι, τόνκα και βάλσαμο Περού (κοινά με το Lost Cherry), μαζί με άμπερ και καραμέλα· οι κάτοχοι και των δύο διχάζονται ανάμεσα σε όσους το βρίσκουν πιο δυνατό και σε όσους το βρίσκουν πιο αδύναμο και πιο γραμμικό. Lovely Chérie by Maison Alhambra (Fragrantica)
  3. Ένα μέλος βρίσκει ότι το άνοιγμα θυμίζει το Lost Cherry, με πουδρένια γλυκύτητα και φρουτώδες τριαντάφυλλο, αλλά είναι λιγότερο πλούσιο. Lovely Chérie, member write-ups (Basenotes)

Πιο γλυκή εκδοχή: Not Another Cherry

Φιάλη του Not Another Cherry της Fine'ry
Not Another CherryFine'ryΠιο γλυκή εκδοχή

Το Not Another Cherry της Fine'ry κρατά τον συνδυασμό που θυμούνται οι περισσότεροι από το Lost Cherry: κεράσι και αμύγδαλο, με τουρκικό τριαντάφυλλο από πίσω. Προσθέτει amaretto, που σπρώχνει το αμύγδαλο από το πικρό προς ένα γλυκό λικέρ.

Η βασική διαφορά: η λίστα σταματά εκεί. Δεν έχει βάλσαμο, μπαχαρικά ή ξύλο, οπότε δεν φτάνει ποτέ στη σκουρόχρωμη βάση του Lost Cherry. Είναι ένα πιο γλυκό, πιο απλό άρωμα κεράσι-αμύγδαλο, και μια κάτοχος του Lost Cherry στη σελίδα αμφισβητεί εντελώς τη σύγκριση.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον βρίσκει το αυθεντικό πολύ βαρύ ή πολύ ξυλώδες και θέλει μόνο το γλυκό κομμάτι του κερασιού, για τη μέρα τους κρύους μήνες.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η σελίδα του στο Fragrantica δείχνει τις νότες και βάζει το Lost Cherry πρώτο ανάμεσα στα αρώματα που αρέσουν επίσης στους επισκέπτες της. Πωλείται στις ΗΠΑ και δεν βρήκαμε τιμή καταλόγου για την ΕΕ.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Καταγράφει κεράσι, αμύγδαλο, αμαρέτο και τουρκικό τριαντάφυλλο, και βάζει πρώτο το Lost Cherry στη λίστα με τα αρώματα που αρέσουν επίσης στους επισκέπτες του· ένας κάτοχος του Lost Cherry αμφισβητεί τη σύγκριση. Not Another Cherry by Fine'ry (Fragrantica)

Πιο απαλή εκδοχή: Sinful

Φιάλη του Sinful της Oakcha
SinfulOakchaΠιο απαλή εκδοχή

Το Sinful της Oakcha αναφέρει κεράσι, λικέρ κεράσι και πικραμύγδαλο, μετά σιρόπι κεράσι, γιασεμί sambac και τουρκικό τριαντάφυλλο, και τέλος σανταλόξυλο, βετιβέρ και κέδρο. Η περιγραφή στο Fragrantica λέει ότι είναι εμπνευσμένο από το Lost Cherry, και το άνοιγμα και η καρδιά ακολουθούν πιστά τις δημοσιευμένες νότες.

Η βασική διαφορά: λείπει το ζεστό μισό της βάσης. Χωρίς τόνκα, βανίλια, βάλσαμο Περού ή τα μπαχαρικά, το τελείωμα είναι ξυλώδες και ήσυχο αντί για ρητινώδες και γλυκό. Κάποια μέλη του Fragrantica το βρίσκουν πιο ελαφρύ και λιγότερο σύνθετο από το αυθεντικό· αυτό σε κάποιους ταιριάζει καλύτερα.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον του αρέσει η ιδέα του Lost Cherry αλλά το βρίσκει πολύ γλυκό ή πολύ πυκνό για το γραφείο. Είναι η πιο εύκολη επιλογή εδώ για τη μέρα.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η σελίδα του στο Fragrantica έχει τις νότες, τη δηλωμένη έμπνευση και τα μικτά σχόλια των μελών.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η καταχώριση λέει ότι το Sinful είναι εμπνευσμένο από το Lost Cherry· οι νότες του είναι κεράσι, λικέρ κερασιού, πικραμύγδαλο, σιρόπι κερασιού, γιασεμί σαμπάκ, τουρκικό τριαντάφυλλο, σανδαλόξυλο, βετιβέρ και κέδρος· ορισμένα μέλη το βρίσκουν πιο ανάλαφρο και λιγότερο σύνθετο. Sinful by Oakcha (Fragrantica)

Πιο σκοτεινή εκδοχή: Fructus Virginis

Φιάλη του Fructus Virginis της Alexandria Fragrances
Fructus VirginisAlexandria FragrancesΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το Fructus Virginis της Alexandria Fragrances αναφέρει κεράσι, πικραμύγδαλο και λικέρ με τουρκικό τριαντάφυλλο και γιασεμί sambac, και μετά τόνκα, βάλσαμο Περού, σανταλόξυλο, κέδρο και βετιβέρ. Στα χαρτιά ακολουθεί τη δομή του Lost Cherry από την κορυφή ως τη βάση.

Η βασική διαφορά: τα μέλη του Fragrantica που έχουν συγκρίνει τα δύο διαφωνούν. Κάποιοι το βρίσκουν πολύ κοντά· άλλοι το βρίσκουν πιο δερμάτινο και πιο βαλσαμικό και τους λείπει το γαρύφαλλο του αυθεντικού. Ένα μέλος του Parfumo λέει ότι εξελίσσεται πιο έντονα. Περίμενε ένα πιο πυκνό, πιο σκούρο κεράσι από το Lost Cherry, με λιγότερα μπαχαρικά. Το Parfumo σημειώνει επίσης ότι η έκδοση extrait ίσως έχει αποσυρθεί, αν και η μάρκα πουλά ακόμη το Fructus Virginis.

Σε ποιον ταιριάζει: για χειμωνιάτικα βράδια, σε όποιον θέλει το κεράσι πιο βαρύ και τη βάση πιο ρητινώδη.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η σελίδα του στο Fragrantica και η κριτική ενός μέλους του Parfumo δίνουν τις νότες και τη σύγκριση. Η μάρκα πουλά σε δολάρια ΗΠΑ, γι’ αυτό ο πίνακας δεν δείχνει τιμή καταλόγου για την ΕΕ.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Καταγράφει κεράσι, πικραμύγδαλο, λικέρ, τόνκα, βάλσαμο Περού, τουρκικό τριαντάφυλλο, σανδαλόξυλο, κέδρο, βετιβέρ και γιασεμί σαμπάκ· τα μέλη που το συνέκριναν με το Lost Cherry διχάζονται, με ορισμένα να το βρίσκουν πιο δερμάτινο και βαλσαμικό, χωρίς το γαρίφαλο. Fructus Virginis by Alexandria Fragrances (Fragrantica)
  2. Ένα μέλος το βρίσκει συγκρίσιμο με το Lost Cherry, αλλά πιο έντονο στην εξέλιξή του. Fructus Virginis, member notes (Parfumo)

Premium εναλλακτική: Lovefest Burning Cherry

Φιάλη του Lovefest Burning Cherry της Kayali
Lovefest Burning CherryKayaliPremium εναλλακτική

Το Lovefest Burning Cherry της Kayali δεν είναι οικονομικός κλώνος αλλά ένα άρωμα με δική του ταυτότητα, και το ακριβότερο μπουκάλι του πίνακα. Μοιράζεται ένα καλό κομμάτι της λίστας του Lost Cherry: κεράσι, τριαντάφυλλο, γιασεμί sambac, τόνκα, βάλσαμο Περού και βετιβέρ.

Η βασική διαφορά: προσθέτει σμέουρο, πραλίνα και palo santo. Ένα μέλος του Parfumo βρίσκει το κεράσι εξίσου ζουμερό αλλά το σύνολο πιο στεγνό, πιο καπνιστό και λιγότερο βαλσαμικό, ενώ ένα άλλο μέλος εκεί το βρίσκει πιο κοντά στο Cherry Smoke του ίδιου του Tom Ford παρά στο Lost Cherry. Ο καπνός είναι όλο το νόημα: πηγαίνει τη γλύκα του Lost Cherry προς μια φωτιά κατασκήνωσης.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον θέλει ένα άρωμα κερασιού με δική του προσωπικότητα και όχι ένα υποκατάστατο, για φθινοπωρινά βράδια.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η λίστα παρόμοιων αρωμάτων της κοινότητας στο Parfumo βάζει πρώτο το Lost Cherry, και οι κριτικές των μελών εκεί εξηγούν γιατί δεν είναι κοντινή αντιστοιχία. Η σελίδα του στο Fragrantica δίνει τις νότες.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η λίστα της κοινότητας «Μυρίζει παρόμοια» βάζει πρώτο το Lost Cherry· ένα μέλος βρίσκει εξίσου ζουμερό κεράσι, αλλά ένα πιο ξηρό, καπνιστό και λιγότερο βαλσαμικό άρωμα. Lovefest Burning Cherry by Kayali (Parfumo)
  2. Καταγράφει καμένο κεράσι, τριαντάφυλλο, γιασεμί σαμπάκ, τόνκα, βάλσαμο Περού και βετιβέρ, που έχει κοινά με το Lost Cherry, μαζί με σμέουρο, πραλίνα και παλοσάντο. Lovefest Burning Cherry by Kayali (Fragrantica)

Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε

Αυθεντικά αρώματα με κεράσι που μοιράζονται το κεράσι και το αμύγδαλο του Lost Cherry, το καθένα σε decant 3ml, 10ml ή 30ml.

  1. New Notes

    Latte di Cherry

    Κεράσι και αμύγδαλο πάνω σε γιασεμί και τουρκικό τριαντάφυλλο, με τόνκα, βανίλια, σανταλόξυλο και βετιβέρ στη βάση.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Carolina Herrera

    Very Good Girl Elixir

    Μαύρο κεράσι και πικρό αμύγδαλο με τριαντάφυλλο και τουμπερόζα, που κάθονται σε βανίλια και κακάο.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Boadicea The Victorious

    Bodacious

    Κεράσι, κονιάκ, αμύγδαλο και γαρύφαλλο πάνω σε γιασεμί sambac και μαροκινό τριαντάφυλλο, με καπνό στη βάση.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. BDK Parfums

    Rouge Smoking

    Κεράσι, ροζ πιπέρι και κανέλα πάνω σε αμύγδαλο, ηλιοτρόπιο και βανίλια, με τόνκα και κεχριμπάρι.

    3ml · 10ml · 30ml

Τι σου δίνει ένα decant 10ml του Lost Cherry

Οι περισσότεροι ψάχνουν dupe του Lost Cherry λόγω της τιμής της ολόκληρης φιάλης. Ένα decant αλλάζει αυτόν τον λογαριασμό. Στο 10ML, ένα decant 3ml του Lost Cherry κοστίζει 22,41 € (περίπου 60 ψεκασμοί), ένα decant 10ml 68,31 € (περίπου 200 ψεκασμοί) και ένα decant 30ml 163,80 € (περίπου 600 ψεκασμοί), όλα γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη. Αυτό βγαίνει 6,83 €/ml στο μέγεθος 10ml.

Ένα μπουκάλι κλώνου εξακολουθεί να κοστίζει λιγότερο ανά ml· οι τιμές με ημερομηνία βρίσκονται στον πίνακα πιο πάνω. Όμως η διαφορά είναι πολύ μικρότερη απ’ όσο δείχνει η τιμή της ολόκληρης φιάλης, και ένα decant 10ml σου δίνει αυτό που οι κλώνοι μόνο πλησιάζουν: ολόκληρη τη μπαχαρένια, ξυλώδη βάση. Αν φοράς ένα άρωμα κερασιού μερικές φορές τον μήνα, 200 ψεκασμοί του αυθεντικού ίσως κρατήσουν περισσότερο από το ενδιαφέρον σου γι’ αυτό. Αν θέλεις να φοράς κεράσι κάθε μέρα, ένα μπουκάλι κλώνου είναι η πιο λογική αγορά, και ένα 3ml του αυθεντικού παραμένει ο καλύτερος τρόπος να δεις ποιον κλώνο προτιμάς στ’ αλήθεια.

Πού υστερεί κάθε κλώνος

Αν διαβάσεις τις λίστες νοτών μαζί, φαίνεται ένα μοτίβο. Οι κλώνοι ανταγωνίζονται στο άνοιγμα, και σχεδόν όλοι πετυχαίνουν το κεράσι, το λικέρ και το πικραμύγδαλο. Αυτό που ψαλιδίζουν είναι η βάση, που στο Lost Cherry είναι μακριά και πολυεπίπεδη.

Πού απομακρύνεται κάθε επιλογή από το Lost Cherry, με βάση τις δημοσιευμένες νότες και τα σχόλια μελών που αναφέρονται
ΕπιλογήΚρατάΑφήνει έξω ή αλλάζει
Ambery CherryΚεράσι, αμύγδαλο, μπαχαρικά, τριαντάφυλλο, βάλσαμοΧωρίς ξυλώδη στη βάση
Popped CherryΚεράσι, αμύγδαλο, τριαντάφυλλο, βάλσαμο, ξυλώδηΠιο αιχμηρό· χωρίς δαμάσκηνο, βανίλια ή μπαχαρικά
Lovely ChérieΚεράσι, αμύγδαλο, τριαντάφυλλο, βάλσαμοΠροσθέτει καραμέλα βουτύρου και κεχριμπάρι· πιο γλυκό
Not Another CherryΚεράσι, αμύγδαλο, τριαντάφυλλοΧωρίς βάλσαμο, μπαχαρικά ή ξύλο
SinfulΚεράσι, αμύγδαλο, τριαντάφυλλο, γιασεμί, ξυλώδηΧωρίς τόνκα, βανίλια ή βάλσαμο
Fructus VirginisΚεράσι, αμύγδαλο, τριαντάφυλλο, βάλσαμο, ξυλώδηΠιο δερμάτινο· λιγότερο γαρύφαλλο
Lovefest Burning CherryΚεράσι, τριαντάφυλλο, γιασεμί, βάλσαμοΠροσθέτει καπνό, σμέουρο και πραλίνα

Η κανέλα και το γαρύφαλλο είναι οι συνηθέστερες απώλειες. Αυτά κάνουν το Lost Cherry να διαβάζεται ως μπαχαρένιο χειμωνιάτικο άρωμα και όχι ως καραμέλα κεράσι, και μόνο το Ambery Cherry αναφέρει και τα δύο. Η δεύτερη είναι η ισορροπία ανάμεσα στη ζάχαρη και το ξύλο: οι κλώνοι που κρατούν τη βανίλια συνήθως χάνουν τα ξυλώδη, και όσοι κρατούν τα ξυλώδη συνήθως χάνουν τη βανίλια. Το αυθεντικό κρατά και τα δύο, γι’ αυτό η βάση του μοιάζει ταυτόχρονα στεγνή και γλυκιά.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Οι χάρτινες ταινίες κολακεύουν τους κλώνους. Η ταινία δείχνει το άνοιγμα, και το άνοιγμα είναι το κομμάτι που πετυχαίνει κάθε κλώνος· η βάση φαίνεται μόνο στο δέρμα, αρκετές ώρες μέσα στη μέρα.

  1. Ξεκίνα από το αυθεντικό. Ένα decant 3ml του Lost Cherry φτάνει για αρκετές ολόκληρες μέρες, έτσι μαθαίνεις τη βάση του πριν συγκρίνεις οτιδήποτε μαζί του.
  2. Φόρεσε τον κλώνο άλλη μέρα, έναν ψεκασμό στο ίδιο σημείο, και έλεγξέ τον το πρωί, μετά το μεσημεριανό και το βράδυ. Το δέρμα, ο καιρός και η ζέστη αλλάζουν όλα τον τρόπο που εξελίσσεται ένα άρωμα.
  3. Σύγκρινε τη βάση, όχι τα πρώτα λεπτά. Ρώτα τον εαυτό σου αν τα μπαχαρικά και το ξύλο είναι ακόμη εκεί το απόγευμα.

Αν κανένας κλώνος δεν σε πείσει, υπάρχουν κι άλλα αυθεντικά αρώματα κερασιού να δοκιμάσεις στα ίδια μεγέθη. Το Latte di Cherry της New Notes και το Very Good Girl Elixir της Carolina Herrera ανοίγουν και τα δύο με κεράσι και αμύγδαλο, το δεύτερο με μαύρο κεράσι και πικραμύγδαλο όπως το Lost Cherry. Το Bodacious της Boadicea The Victorious βάζει το κεράσι δίπλα σε κονιάκ, αμύγδαλο και γαρύφαλλο. Το Rouge Smoking της BDK Parfums συνδυάζει κεράσι με κανέλα και αμύγδαλο. Για περισσότερα ζεστά, γλυκά αρώματα, δες τα καλύτερα gourmand αρώματα, τη νότα φασόλι τόνκα και τον οδηγό μας για το τι είναι ένα decant αρώματος.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω το Tom Ford Lost Cherry σε 3ml πριν το αγοράσω;
Το 10ML πουλά το Lost Cherry σε decants 3ml, 10ml και 30ml γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη, από 22,41 €. Ένα decant 3ml είναι γύρω στους 60 ψεκασμούς, αρκετό για να το φορέσεις μερικές μέρες και να το συγκρίνεις με έναν κλώνο.
Ποιο dupe του Lost Cherry βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξής μας;
Το Ambery Cherry της Dossier είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: κάθε νότα που έχει στη λίστα του εμφανίζεται και στην πυραμίδα του Lost Cherry, αν και δεν έχει ξυλώδη στη βάση. Το Popped Cherry της The Dua Brand κρατά περισσότερο από την ξυλώδη τελική φάση.
Υπάρχει dupe του Lost Cherry που βρίσκεται εύκολα στην Ευρώπη;
Το Ambery Cherry, το Lovely Chérie, το Sinful και το Lovefest Burning Cherry ήταν διαθέσιμα σε καταστήματα της ΕΕ με τιμές σε ευρώ όταν ελέγξαμε, και φαίνονται με ημερομηνία στον πίνακα. Το Popped Cherry και το Fructus Virginis υπήρχαν μόνο σε δολάρια ΗΠΑ, και δεν βρήκαμε τιμή καταλόγου ΕΕ για το Not Another Cherry.
Ποιοι κλώνοι πλησιάζουν περισσότερο το Lost Cherry, με βάση τις αναγραφόμενες νότες τους;
Οι πιο κοντινοί κλώνοι με βάση τις νότες τους είναι το Ambery Cherry, το Popped Cherry, το Lovely Chérie και το Sinful. Από τα αυθεντικά αρώματα, το Latte di Cherry, το Very Good Girl Elixir, το Bodacious και το Rouge Smoking ταιριάζουν όλα το κεράσι με το αμύγδαλο.
Τι αλλάζει το Lovely Chérie σε σχέση με το Lost Cherry;
Είναι η επιλογή με τη χαμηλότερη τιμή εδώ και μοιράζεται το μαύρο κεράσι, το πικρό αμύγδαλο, το τριαντάφυλλο, την τόνκα και το βάλσαμο Περού, αλλά προσθέτει καραμέλα βουτύρου και κεχριμπάρι και βγαίνει πιο γλυκό. Οι κάτοχοι μοιράζονται ανάμεσα σε όσους το βρίσκουν πιο δυνατό και σε όσους το βρίσκουν πιο λεπτό και πιο γραμμικό.
Κοστίζουν λιγότερο ανά ml οι κλώνοι του Lost Cherry;
Οι φιάλες κλώνων κοστίζουν λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό· οι τιμές με ημερομηνία είναι στον πίνακα. Αν θέλεις το αυθεντικό χωρίς ολόκληρη φιάλη, ένα decant 3ml του Lost Cherry κοστίζει 22,41 € και ένα decant 10ml 68,31 € στο 10ML.
Θα διαρκέσει περισσότερο ένας κλώνος του Lost Cherry από το αυθεντικό άρωμα;
Δεν μπορούμε να υποσχεθούμε πόσο κρατά οποιοδήποτε άρωμα στο δέρμα σου. Η κοινότητα του Parfumo βαθμολογεί τη διάρκεια του Lost Cherry πάνω από τη μέση της κλίμακάς της, και οι κάτοχοι των κλώνων διαφωνούν μεταξύ τους, οπότε φόρεσε τον καθένα στο δέρμα μια ολόκληρη μέρα πριν αποφασίσεις.

Πηγές

  1. Lost Cherry by Tom Ford (Fragrantica)
  2. Lost Cherry by Tom Ford (Parfumo)
  3. Ambery Cherry by Dossier (Fragrantica)
  4. Popped Cherry by The Dua Brand (Parfumo)
  5. Forbidden Love / Lovely Chérie, member notes (Parfumo)
  6. Not Another Cherry by Fine'ry (Fragrantica)
  7. Sinful by Oakcha (Fragrantica)
  8. Fructus Virginis by Alexandria Fragrances (Fragrantica)
  9. Lovefest Burning Cherry by Kayali (Parfumo)

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Lost Cherry, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Tom Ford ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων