Tom Ford Tobacco Vanille dupes 2026: 6 κλώνοι σε σύγκριση
Έξι dupes του Tobacco Vanille του Tom Ford σε σύγκριση ως προς τις νότες, τον χαρακτήρα και μια τιμή φιάλης με ημερομηνία, με το πού απομακρύνεται το καθένα από το αυθεντικό. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το Tobacco Vanille σε decant 3ml.
Σε αυτόν τον οδηγό
Με λίγα λόγια
Το καλύτερο dupe του Tom Ford Tobacco Vanille συνολικά είναι το Amber Oud Tobacco Edition της Al Haramain, αυτό που αναφέρουν πιο συχνά τα μέλη του φόρουμ του Fragrantica. Το Vanille en Tobacco της Fragrance World είναι το πιο κοντινό στην τελική φάση, και το Eternal Touch της Maison Alhambra έχει τη χαμηλότερη τιμή. Οι περισσότεροι κλώνοι προσθέτουν γαρύφαλλο και χάνουν λίγη βανίλια. Θέλεις το αυθεντικό; Το Tobacco Vanille κοστίζει 52,11 € για ένα decant 10ml στο 10ML.
6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026
Η κατάταξη
- Amber Oud Tobacco Edition43,99 € 60ml
- Vanille en Tobacco39,95 € 80ml
- Eternal Touch21,49 € 80ml
- CharutoΧωρίς τιμή ΕΕ
- Powdery Tobacco39,00 € 50ml
- Sweet Smoke112,95 € 100ml
Προτιμάς το αυθεντικό;
Tobacco Vanille
Tom FordΑπό την αυθεντική φιάλη
Οι εναλλακτικές: 0,27 €–1,13 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Τι μυρίζει το Tobacco Vanille;
Το Tobacco Vanille είναι το gourmand με καπνό που λάνσαρε ο Tom Ford το 2007. Ανοίγει με φύλλο καπνού και πικάντικες νότες, στεγνό και ζεστό, σαν καπνοσακούλα που μόλις άνοιξε. Η καρδιά είναι εκεί όπου κερδίζει το όνομά του: βανίλια, κακάο, φασόλι τόνκα και άνθος καπνού, κρεμώδη και σκούρα ταυτόχρονα. Η βάση προσθέτει αποξηραμένα φρούτα και ξυλώδεις νότες, οπότε η τελική φάση θυμίζει κέικ φρούτων δίπλα σε μια πίπα. Οι συνδυασμοί του είναι πρώτα βανίλια, γλυκό, καπνός και ζεστό πικάντικο, με φρουτώδη, ξυλώδη και κακάο από πίσω. Πωλείται ως ένα μόνο eau de parfum, χωρίς πιο δυνατή ή πιο ελαφριά συγκέντρωση για να διαλέξεις, οπότε κάθε επιλογή παρακάτω κυνηγά έναν στόχο. Αν διστάζεις ανάμεσα σε αυτό και στο πιο στεγνό αδελφάκι του από τον Tom Ford, η σύγκρισή μας νότα προς νότα εξετάζει και τα δύο.
Εναλλακτικές του Tobacco Vanille σε σύγκριση
Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026
Φωτογραφίες φιαλών: shop.alharamainperfumes.com, fragrantica.com, maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com, alexandriafragrances.com
Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο
Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.
- Αρκετά μέλη του φόρουμ το ονομάζουν την πιο κοντινή εναλλακτική του Tobacco Vanille, με λίγο πιο έντονο γαρίφαλο και πιο σκούρα αποξηραμένα φρούτα Tom Ford Tobacco Vanille clone, Fragrantica forum
- Προτείνεται ως έντονη εναλλακτική επιλογή με μεγάλη διάρκεια· ένα μέλος προειδοποιεί ότι έχει πολύ λιγότερη βανίλια και πολύ περισσότερο γαρίφαλο Affordable Tobacco Vanille alternative, Fragrantica forum
- Το άρθρο του Fragrantica λέει ότι επαναλαμβάνει τις συμφωνίες του Tom Ford, με το ίδιο ύφος και τις κύριες νότες αλλά διαφορετικές αποχρώσεις, και ότι ο συντάκτης του δεν μυρίζει ούντ σε αυτό Al Haramain Amber Oud Tobacco Edition, Fragrantica
- Το Tobacco Vanille κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 18,81 € έναντι 43,99 €.
- Το Amber Oud Tobacco Edition σου δίνει περισσότερο άρωμα: 60ml έναντι 3ml.
- Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.
Πόσο χρειάζομαι;
Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Tobacco Vanille και πόσους ψεκασμούς βάζεις.
Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).
Για τόση χρήση, τα decants του Tobacco Vanille κοστίζουν λιγότερο από το Amber Oud Tobacco Edition: 37,62 € έναντι 43,99 €.
Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.
Δύο παραδείγματα με νούμερα
Ένας μήνας Σαββατοκύριακα
8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 18,81 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Tobacco Vanille κοστίζουν λιγότερο από το Amber Oud Tobacco Edition: 18,81 € έναντι 43,99 €.
Κάθε μέρα για έναν χρόνο
365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 319,32 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Amber Oud Tobacco Edition κοστίζει λιγότερο από τα decants του Tobacco Vanille: 87,98 € έναντι 319,32 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Καλύτερο συνολικά: Amber Oud Tobacco Edition
Το Amber Oud Tobacco Edition της Al Haramain είναι ο κλώνος που φέρνουν πρώτο στην κουβέντα τα μέλη του φόρουμ του Fragrantica. Σε ένα νήμα που ζητά τον καλύτερο κλώνο του Tobacco Vanille, είναι το όνομα που εμφανίζεται πιο συχνά, ένα μέλος το λέει το πιο κοντινό, και το ίδιο το άρθρο του Fragrantica για την κυκλοφορία του περιγράφει το ίδιο θέμα και τις ίδιες κύριες νότες με του Tom Ford, με διαφορετικές αποχρώσεις. Φύλλο καπνού, βανίλια, τόνκα, κακάο, αποξηραμένα φρούτα και ξύλα, όλα είναι εκεί.
Η βασική διαφορά είναι το γαρύφαλλο. Τα μέλη το περιγράφουν με περισσότερο γαρύφαλλο και κανέλα, με πιο σκούρα αποξηραμένα φρούτα, και ένα προειδοποιεί σε ένα δεύτερο νήμα ότι έχει πολύ λιγότερη βανίλια από το αυθεντικό. Το αποτέλεσμα είναι πιο στεγνό και πιο πικάντικο. Παρά το όνομα, ο συντάκτης εκείνου του άρθρου του Fragrantica δεν μυρίζει καθόλου oud μέσα του.
Ταιριάζει σε όποιον του αρέσουν ο καπνός και το μπαχαρικό περισσότερο από την πλευρά επιδορπίου του Tobacco Vanille. Τα μέλη του φόρουμ το περιγράφουν δυνατό και με μεγάλη διάρκεια, οπότε ξεκίνα με έναν ψεκασμό. Όπως και το αυθεντικό, ανήκει στα κρύα βράδια. Τεκμηρίωση: επώνυμες πηγές, τα νήματα και το άρθρο του Fragrantica παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Αρκετά μέλη του φόρουμ το ονομάζουν την πιο κοντινή εναλλακτική του Tobacco Vanille, με λίγο πιο έντονο γαρίφαλο και πιο σκούρα αποξηραμένα φρούτα Tom Ford Tobacco Vanille clone, Fragrantica forum
- Προτείνεται ως έντονη εναλλακτική επιλογή με μεγάλη διάρκεια· ένα μέλος προειδοποιεί ότι έχει πολύ λιγότερη βανίλια και πολύ περισσότερο γαρίφαλο Affordable Tobacco Vanille alternative, Fragrantica forum
- Το άρθρο του Fragrantica λέει ότι επαναλαμβάνει τις συμφωνίες του Tom Ford, με το ίδιο ύφος και τις κύριες νότες αλλά διαφορετικές αποχρώσεις, και ότι ο συντάκτης του δεν μυρίζει ούντ σε αυτό Al Haramain Amber Oud Tobacco Edition, Fragrantica
Πιο κοντά στην τελική φάση: Vanille en Tobacco
Το Vanille en Tobacco της Fragrance World ακολουθεί το ίδιο περίγραμμα: φύλλο καπνού, μετά βανίλια, κακάο και τόνκα, μετά αποξηραμένα φρούτα και ξύλα. Η εγγύτητά του φαίνεται αργά. Στη σελίδα του στο Fragrantica, ένα μέλος που έχει το body spray του Tobacco Vanille και το Eternal Touch το βρίσκει πολύ κοντά στο αυθεντικό όταν έχει κάτσει.
Η βασική διαφορά είναι ο πλούτος. Το ίδιο μέλος το βρίσκει λιγότερο πλούσιο από το Tobacco Vanille, και λιγότερο πικάντικο από το Eternal Touch. Έχει επίσης την πιο αδύναμη τεκμηρίωση από τα τρία πρώτα: μία αναλυτική σύγκριση κατόχου και όχι μια χορωδία. Δες το ως ένα δυνατό στοιχείο για να δοκιμάσεις, όχι ως τελική ετυμηγορία.
Ταιριάζει σε όποιον νοιάζεται πρώτα για το πώς μυρίζει το άρωμα μία ώρα μετά, και δεν τον πειράζει ένα πιο τραχύ ξεκίνημα. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, η σελίδα στο Fragrantica παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Ένας κάτοχος του σπρέι σώματος Tobacco Vanille και του Tobacco Touch το βρίσκει πολύ κοντά στο πρωτότυπο στο στέγνωμα, λιγότερο πλούσιο και λιγότερο πικάντικο από το Tobacco Touch Vanille en Tobacco by Fragrance World, Fragrantica
Χαμηλότερη τιμή: Eternal Touch
Το Eternal Touch της Maison Alhambra, που πωλούνταν παλαιότερα ως Tobacco Touch, έχει στη λίστα μπαχαρικά και καπνό στην κορυφή, τόνκα, βανίλια, κακάο και άνθος καπνού στην καρδιά, και αποξηραμένα φρούτα και ξύλα στη βάση. Στα χαρτιά ακολουθεί το Tobacco Vanille φάση προς φάση, και η σελίδα του στο Parfumo αναφέρει το Tobacco Vanille ως το ένα άρωμα με το οποίο μοιάζει.
Η βασική διαφορά είναι το άνοιγμα. Μέλη του Parfumo περιγράφουν ένα λικερένιο ξεκίνημα φορτωμένο με κανέλα και γαρύφαλλο, πιο κοντά σε κέικ με μπαχαρικά, πριν σβήσει σε καπνό και βανίλια. Ένα μέλος στο νήμα για τους κλώνους στο Fragrantica βρίσκει τον καπνό λιγότερο έντονο και τη βανίλια πιο πικάντικη από το αυθεντικό, και λέει ότι δεν αποδίδει τόσο καλά όσο της Al Haramain. Ένα μέλος του Parfumo βαθμολογεί την προβολή του ως αδύναμη.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει το περίγραμμα του Tobacco Vanille για γραφείο ή για ένα βράδυ σε κοντινή απόσταση, στη χαμηλότερη τιμή φιάλης του πίνακα. Τεκμηρίωση: επώνυμες πηγές, οι σελίδες στο Parfumo και στο Fragrantica παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Απαριθμεί μπαχαρικά και καπνό, έπειτα τόνκα, βανίλια, κακάο και άνθος καπνού, και τέλος αποξηραμένα φρούτα και ξύλα· το Parfumo κατατάσσει το Tobacco Vanille ως το παρόμοιο άρωμά του· μέλη περιγράφουν ένα λικερένιο άνοιγμα με κανέλα και γαρίφαλο, που καταλήγει σε καπνό και βανίλια, ενώ παλιότερα πωλούνταν ως Tobacco Touch Eternal Touch / Tobacco Touch by Maison Alhambra, Parfumo
- Ένα μέλος του φόρουμ βρίσκει τον καπνό λιγότερο έντονο και τη βανίλια πιο πικάντικη από ό,τι στο πρωτότυπο, με ασθενέστερη απόδοση από το Al Haramain Tom Ford Tobacco Vanille clone, Fragrantica forum
Πιο σκούρα εκδοχή: Charuto
Το Charuto της Pendora Scents, που πωλείται με το μεγαλύτερο όνομα Charuto Tobacco Vanille, έχει στη λίστα φύλλο καπνού και μπαχαρικά, μετά τόνκα, άνθος καπνού, βανίλια και κακάο, μετά αποξηραμένα φρούτα και ξύλα. Στη σελίδα του στο Fragrantica, τα μέλη το τοποθετούν ανάμεσα στο Tobacco Vanille και στο Amber Oud Tobacco Edition: πιο γλυκό από της Al Haramain, πιο πικάντικο και πιο στεγνό από του Tom Ford.
Η βασική διαφορά είναι αυτός ο πιο στεγνός, πιο σκούρος καπνός. Δεν συμφωνούν όλοι για το πόσο κοντά είναι: ένα μέλος στην ίδια σελίδα το βρίσκει εντελώς διαφορετικό από του Tom Ford. Ο παραγωγός του το έδειχνε επίσης εξαντλημένο τη μέρα που ελέγχθηκαν οι τιμές, γι’ αυτό ο πίνακας δεν δείχνει τιμή, και ένα μέλος του Fragrantica λέει ότι έχει καταργηθεί. Έλεγξε πριν κάνεις σχέδια με αυτό.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το αυθεντικό λίγο πολύ γλυκό αλλά δεν θέλει όλο το γαρύφαλλο της Al Haramain. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, η σελίδα στο Fragrantica παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Τα μέλη το τοποθετούν ανάμεσα στο Tobacco Vanille και το Amber Oud Tobacco Edition, τον πιο πικάντικο κλώνο· ένα μέλος που διαφωνεί το βρίσκει διαφορετικό από το Tom Ford Charuto Tobacco Vanille by Pendora Scents, Fragrantica
Πιο γλυκή εκδοχή: Powdery Tobacco
Το Powdery Tobacco της Dossier έχει στη λίστα τζίντζερ, καπνό και βερίκοκο στην κορυφή, βανίλια, μέλι και κακάο στην καρδιά, και ξανθά ξύλα, τόνκα και αποξηραμένα φρούτα στη βάση. Η σελίδα του στο Parfumo βάζει το Tobacco Vanille πρώτο ανάμεσα στα παρόμοια αρώματα.
Η βασική διαφορά είναι η ζάχαρη και το φρούτο. Τζίντζερ, βερίκοκο και μέλι δεν υπάρχουν στο άρωμα του Tom Ford, και ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει πολύ πιο γλυκό από το Tobacco Vanille. Ένα άλλο το βρίσκει πιο πουδραρισμένο, με όχι αρκετό καπνό. Στο Fragrantica, οι γνώμες μοιράζονται ανάμεσα στο πολύ κοντινό και στο υπερβολικά πολύ τζίντζερ και μέλι.
Ταιριάζει σε όποιον λατρεύει την πλευρά της βανίλιας και του κακάο και θέλει μια πιο απαλή, πιο gourmand εκδοχή για τις πιο δροσερές μέρες. Διατίθεται σε φιάλη 50ml, τη μικρότερη στον πίνακα. Τεκμηρίωση: επώνυμες πηγές, οι σελίδες στο Parfumo και στο Fragrantica παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Απαριθμεί τζίντζερ, καπνό και βερίκοκο, έπειτα βανίλια, μέλι και κακάο, και τέλος ανοιχτόχρωμα ξύλα, τόνκα και αποξηραμένα φρούτα· το Parfumo κατατάσσει πρώτο το Tobacco Vanille στα παρόμοια αρώματα· ένα μέλος το βρίσκει πολύ πιο γλυκό από το Tobacco Vanille, ενώ ένα άλλο το βρίσκει πιο πουδρένιο και με λιγότερο καπνό Powdery Tobacco by Dossier, Parfumo
- Οι απόψεις των μελών διίστανται: κάποιοι το βρίσκουν πολύ κοντινό, άλλοι θεωρούν ότι έχει υπερβολικά πολύ τζίντζερ και μέλι Powdery Tobacco by Dossier, Fragrantica
Premium εναλλακτική: Sweet Smoke
Το Sweet Smoke της Alexandria Fragrances είναι ο ακριβότερος κλώνος στον πίνακα. Η σελίδα του στο Fragrantica δίνει καπνό στην κορυφή, βανίλια, καφέ, φασόλι τόνκα και άνθος καπνού στην καρδιά, και αποξηραμένα φρούτα και ρητίνη ξύλου στη βάση: το περίγραμμα του Tom Ford με καφέ από πάνω.
Η βασική διαφορά είναι το μπαχαρικό. Μέλη εκεί που το φόρεσαν στο ένα χέρι και το Tobacco Vanille στο άλλο περιγράφουν μια έκρηξη κανέλας και γαρύφαλλου στα πρώτα λεπτά, νότες που δεν έχει καμία από τις δύο πυραμίδες, πριν τα δύο πλησιάσουν στην τελική φάση. Άλλοι το βρίσκουν πιο πικάντικο με χαμηλωμένη τη βανίλια, ή πιο ελαφρύ και λιγότερο κρεμώδες από το αυθεντικό. Ένα μέλος στο νήμα για τους κλώνους στο Fragrantica μεταφέρει την κοινή άποψη ότι είναι πιο γωνιώδες και λιγότερο στρωτό.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει μια πιο δυνατή, πιο πικάντικη εκδοχή για κρύο καιρό: αρκετά από αυτά τα μέλη του Fragrantica λένε ότι πάνω τους προβάλλει πιο μακριά και κρατά περισσότερο από του Tom Ford. Τεκμηρίωση: επώνυμες πηγές, η σελίδα στο Fragrantica και το νήμα του φόρουμ παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Απαριθμεί καπνό, έπειτα βανίλια, καφέ, τόνκα και άνθος καπνού, και τέλος αποξηραμένα φρούτα και ρητίνη ξύλου· μέλη που το φόρεσαν δίπλα στο Tobacco Vanille περιγράφουν ένα άνοιγμα με κανέλα και γαρίφαλο, που πλησιάζει το πρωτότυπο αφού στεγνώσει, αλλά είναι πιο πικάντικο και έχει λιγότερη βανίλια· αρκετοί αναφέρουν εντονότερη προβολή και μεγαλύτερη διάρκεια από το πρωτότυπο Sweet Smoke by Alexandria Fragrances, Fragrantica
- Ένα μέλος του φόρουμ λέει ότι προορίζεται ως κλώνος, αλλά οι περισσότεροι συμφωνούν πως δεν είναι ίδιο, και φέρεται να είναι πιο γωνιώδες και λιγότερο απαλό Tom Ford Tobacco Vanille clone, Fragrantica forum
Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε
Αυθεντικά αρώματα χτισμένα πάνω σε καπνό και βανίλια, το καθένα σε decant 3ml, 10ml ή 30ml.
Mancera
Red Tobacco
Κανέλα, μοσχοκάρυδο και σαφράν πάνω σε καπνό, βανίλια Μαδαγασκάρης, κεχριμπάρι και σανταλόξυλο.
3ml · 10ml · 30ml
Amouage
Opus XIV Royal Tobacco
Καπνός, γλυκόριζα και λεβάντα πάνω σε βανίλια Bourbon, βενζόη, βάλσαμο Περού και φασόλι τόνκα.
3ml · 10ml · 30ml
Boadicea The Victorious
Tobacco Sapphire
Κύμινο, κόλιαντρο και σαφράν, που καταλήγουν σε καπνό, βανίλια, βενζόη και λάβδανο.
3ml · 10ml · 30ml
Xerjoff
XJ 1861 Naxos
Λεβάντα, λεμόνι και μέλι πάνω σε φύλλο καπνού, βανίλια και φασόλι τόνκα.
3ml · 10ml · 30ml
Τι χάνουν όλοι οι κλώνοι
Το μοτίβο στους έξι φαίνεται εύκολα. Το Tobacco Vanille ισορροπεί τρία πράγματα: στεγνό φύλλο καπνού, κρεμώδη βανίλια και κακάο, και μια φρουτώδη, ξυλώδη βάση. Οι κλώνοι τείνουν να γέρνουν την ισορροπία προς μία πλευρά. Της Al Haramain και το Charuto σπρώχνουν το μπαχαρικό, πάνω απ’ όλα το γαρύφαλλο, και αραιώνουν τη βανίλια. Το Powdery Tobacco και το Eternal Touch σπρώχνουν τη γλύκα, με μέλι, τζίντζερ ή ένα λικερένιο άνοιγμα κανέλας, και το Sweet Smoke ξεκινά με κανέλα και γαρύφαλλο. Το Vanille en Tobacco πλησιάζει περισσότερο στην τελική φάση αλλά είναι λιγότερο πλούσιο ως εκεί.
| Επιλογή | Τι κρατά | Τι αλλάζει |
|---|---|---|
| Amber Oud Tobacco Edition | Καπνό, κακάο, αποξηραμένα φρούτα | Περισσότερο γαρύφαλλο, πολύ λιγότερη βανίλια |
| Vanille en Tobacco | Την τελική φάση | Λιγότερο πλούσιο συνολικά |
| Eternal Touch | Ολόκληρο το περίγραμμα νοτών | Λικερένιο ξεκίνημα κανέλας-γαρύφαλλου, πιο απαλός καπνός |
| Charuto | Καπνό και μπαχαρικά | Πιο στεγνό και πιο σκούρο· αβέβαιη διαθεσιμότητα |
| Powdery Tobacco | Βανίλια και κακάο | Τζίντζερ, βερίκοκο και μέλι· πιο γλυκό, πιο πουδραρισμένο |
| Sweet Smoke | Την τελική φάση καπνού και τόνκα | Άνοιγμα κανέλας-γαρύφαλλου· λιγότερη βανίλια, λιγότερο κρεμώδες |
Το δεύτερο κενό είναι η υφή. Μέλη που συγκρίνουν κλώνους με το αυθεντικό τους περιγράφουν ξανά και ξανά πιο τραχιούς ή πιο αραιούς στη βανίλια, κάτι που καμία λίστα νοτών δεν μπορεί να δείξει. Αυτό είναι το κομμάτι που πρέπει να κρίνεις στο δικό σου δέρμα.
Είναι ένας κλώνος φθηνότερος από το να φοράς το αυθεντικό;
Ανά μπουκάλι, ναι. Οι κλώνοι με τιμή διαθέσιμου αποθέματος στον πίνακα παραπάνω πωλούνται σε φιάλες από 50ml ως 100ml, και ακόμη και ο ακριβότερος, το Sweet Smoke, κοστίζει λιγότερο από μια ολόκληρη φιάλη του αυθεντικού. Η τίμια σύγκριση όμως δεν είναι μπουκάλι με μπουκάλι. Είναι αυτό που χρειάζεσαι για να αποφασίσεις.
Στο 10ML, το Tobacco Vanille γεμίζεται από τη φιάλη του Tom Ford σε τρία μεγέθη. Το 3ml κοστίζει 18,81 € και δίνει γύρω στους 60 ψεκασμούς: περίπου μια εβδομάδα χρήσης. Το decant 10ml κοστίζει 52,11 €, δηλαδή 5,21 €/ml, για γύρω στους 200 ψεκασμούς, που καλύπτουν εβδομάδες καθημερινής χρήσης. Το 30ml, στα 124,20 € (4,14 €/ml), δίνει την καλύτερη αξία ανά ml από τα τρία μεγέθη, με γύρω στους 600 ψεκασμούς. Βάλε την τιμή του decant 10ml δίπλα στις ακριβότερες φιάλες κλώνων στον πίνακα και η διαφορά είναι μικρότερη από όσο ίσως περιμένεις. Ο δείκτης τιμής ανά ml το βάζει σε πλαίσιο σε όλο τον κατάλογο.
Αυθεντικά αρώματα με την ίδια διάθεση
Ίσως αυτό που αγαπάς είναι η ιδέα του καπνού με βανίλια και όχι αυτό το συγκεκριμένο άρωμα. Αυτά τα τέσσερα αυθεντικά, όλα διαθέσιμα στο 10ML, την πηγαίνουν σε διαφορετικές κατευθύνσεις.
Το Red Tobacco της Mancera ξεκινά με κανέλα, μοσχοκάρυδο, σαφράν και λιβάνι, με πράσινο μήλο και λευκό αχλάδι να το ανεβάζουν, και καταλήγει σε καπνό, βανίλια Μαδαγασκάρης, κεχριμπάρι και σανταλόξυλο. Πιο πικάντικο και πιο φρουτώδες.
Το Opus XIV Royal Tobacco της Amouage βάζει καπνό με γλυκόριζα και λεβάντα πάνω σε βανίλια Bourbon, βενζόη, βάλσαμο Περού και φασόλι τόνκα. Πιο σκούρο, πιο ρητινώδες.
Το Tobacco Sapphire της Boadicea The Victorious ξεκινά με κύμινο, κόλιαντρο και σαφράν και τελειώνει σε καπνό, βανίλια, βενζόη και λάβδανο. Το πιο αλμυρό-πικάντικο.
Το XJ 1861 Naxos της Xerjoff απλώνει λεβάντα, λεμόνι και μέλι πάνω σε φύλλο καπνού, βανίλια και φασόλι τόνκα. Πιο φωτεινό και πιο χρυσαφένιο. Για την ευρύτερη οικογένεια, δες τον οδηγό μας για τα αρώματα με καπνό.
Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe
Το χαρτί εδώ σού λέει λίγα. Οι κλώνοι του Tobacco Vanille διαφέρουν περισσότερο την πρώτη τους ώρα, και μια ταινία δοκιμής δεν την ξεπερνά ποτέ. Βάλε έναν ψεκασμό στον καρπό σου και άφησέ τον αρκετές ώρες, μυρίζοντάς τον νωρίς, ξανά μετά από μία ώρα και άλλη μία φορά το βράδυ.
Κράτα το αυθεντικό και τον κλώνο σε ξεχωριστές μέρες. Δύο αρώματα σε δύο χέρια θολώνουν το ένα μέσα στο άλλο, και καταλήγεις να συγκρίνεις το μείγμα. Κάθε φορά που ελέγχεις, κάνε τρεις ερωτήσεις: πού είναι η βανίλια, πόσο στεγνός είναι ο καπνός και πόσο μπαχαρικό κάθεται από πάνω. Αν ένας κλώνος μυρίζει μπαχαρικό εκεί που περίμενες κακάο, αυτή είναι η διαφορά.
Φόρεσε έναν κλώνο αρκετές φορές πριν καταλήξεις σε αυτόν. Και σύγκρινέ τον με το αυθεντικό στο δικό σου δέρμα, όχι με μια ανάμνηση: ένα 3ml του Tobacco Vanille το καλύπτει αυτό. Σκέφτεσαι μια ολόκληρη φιάλη; Διάβασε πώς να αποφύγεις την αγορά στα τυφλά, και πώς γεμίζεται ένα decant αρώματος.
Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις
- Μπορώ να δοκιμάσω το Tobacco Vanille σε 3ml πριν το αγοράσω;
- Το 10ML πουλά το Tobacco Vanille σε decants 3ml, 10ml και 30ml, γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη και με αποστολή σε όλη την ΕΕ. Το 3ml κοστίζει 18,81 €.
- Ποιος κλώνος του Tom Ford Tobacco Vanille βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξής μας;
- Το Amber Oud Tobacco Edition της Al Haramain είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό, ο κλώνος που αναφέρουν πιο συχνά τα μέλη του φόρουμ του Fragrantica. Περίμενε περισσότερο γαρύφαλλο και λιγότερη βανίλια από το αυθεντικό.
- Σε τι διαφέρει το Amber Oud Tobacco Edition από το Tobacco Vanille;
- Τα μέλη του φόρουμ το αναφέρουν πιο συχνά από οποιονδήποτε άλλο κλώνο, και ένα το λέει το πιο κοντινό, αλλά είναι πιο στεγνό και πιο πικάντικο, με περισσότερο γαρύφαλλο και κανέλα και πολύ λιγότερη βανίλια. Το άρθρο του Fragrantica γι’ αυτό δεν βρίσκει καθόλου oud, παρά το όνομα.
- Ποιο dupe του Tobacco Vanille έχει τη μεγαλύτερη προβολή;
- Με βάση τις αναφορές των μελών, το Sweet Smoke και το Amber Oud Tobacco Edition. Αρκετά μέλη του Fragrantica που σύγκριναν το Sweet Smoke με το αυθεντικό λένε ότι πάνω τους προβάλλει πιο μακριά και κρατά περισσότερο, και μέλη του φόρουμ περιγράφουν της Al Haramain ως δυνατό και με μεγάλη διάρκεια. Η απόδοση εξαρτάται από το δέρμα και την παρτίδα, οπότε δες το ως δική τους εμπειρία, όχι ως υπόσχεση.
- Ποιοι κλώνοι ακολουθούν το περίγραμμα του Tobacco Vanille;
- Από τους κλώνους, το Amber Oud Tobacco Edition, το Vanille en Tobacco και το Eternal Touch ακολουθούν το περίγραμμά του με καπνό, βανίλια και κακάο. Από τα αυθεντικά αρώματα, το Red Tobacco της Mancera και το Opus XIV Royal Tobacco της Amouage μοιράζονται τον πυρήνα καπνού και βανίλιας.
- Υπάρχει προσιτή εναλλακτική του Tobacco Vanille;
- Το Eternal Touch της Maison Alhambra έχει τη χαμηλότερη τιμή φιάλης στον συγκριτικό πίνακα και ακολουθεί τις ίδιες νότες, με ένα πιο λικερένιο άνοιγμα με περισσότερο γαρύφαλλο. Το Vanille en Tobacco της Fragrance World είναι η επιλογή για την τελική φάση.
- Αξίζει τα λεφτά του το Tom Ford Tobacco Vanille;
- Μόνο αν δουλεύει στο δέρμα σου, και αυτό θα σ’ το πουν λίγες χρήσεις. Ένα decant 3ml στο 10ML κοστίζει 18,81 €, γύρω στους 60 ψεκασμούς, και ένα decant 10ml 52,11 €.
Πηγές
- Tom Ford Tobacco Vanille clone, Fragrantica forum
- Affordable Tobacco Vanille alternative, Fragrantica forum
- Al Haramain Amber Oud Tobacco Edition, Fragrantica
- Vanille en Tobacco by Fragrance World, Fragrantica
- Eternal Touch / Tobacco Touch by Maison Alhambra, Parfumo
- Charuto Tobacco Vanille by Pendora Scents, Fragrantica
- Powdery Tobacco by Dossier, Parfumo
- Powdery Tobacco by Dossier, Fragrantica
- Sweet Smoke by Alexandria Fragrances, Fragrantica
Πώς συγκρίναμε
Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Tobacco Vanille, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.
Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Tom Ford ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.
Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.
Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.
Δες τα decantsΔιάβασε επίσης
Tom Ford Lost Cherry: το αυθεντικό απέναντι σε 7 εναλλακτικές
Επτά dupes του Lost Cherry συγκρίνονται νότα προς νότα, με το σημείο όπου το καθένα απομακρύνεται από το αυθεντικό. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το Lost Cherry σε decant 3ml.
Tom Ford Ombre Leather: το αυθεντικό απέναντι σε 7 εναλλακτικές
Επτά dupes του Ombre Leather σε σύγκριση ως προς το κάρδαμο, το δέρμα, το γιασεμί και τα βρύα, με το πού απομακρύνεται το καθένα. Ή φόρεσε πρώτα το αυθεντικό σε decant 3ml.
Tom Ford Oud Wood: το αυθεντικό απέναντι σε 6 εναλλακτικές
Έξι dupes του Oud Wood σε σύγκριση με βάση τις δημοσιευμένες νότες τους και όσα λένε όσοι έχουν και τα δύο, με το πού απομακρύνεται το καθένα από το αυθεντικό. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το άρωμα σε decant 3ml.