Tom Ford Ombre Leather dupe 2026: 7 klonów kontra oryginał

Siedem zamienników Ombre Leather porównanych pod kątem kardamonu, skóry, jaśminu i mchu, z tym, gdzie każdy zbacza z kursu. Albo najpierw ponoś oryginał jako odlewkę 3ml.

W tym poradniku

W skrócie

Najlepszy zamiennik Tom Ford Ombre Leather w ogólnym rozrachunku to Rare Carbon od Afnan, który troje użytkowników forum Fragrantica mających oryginał nazywa bardzo bliskim lub bardzo trafnym. Opulence Leather od Maison Alhambra jest najbliżej w bazie, a Velvet Oud od Lattafa ma najniższą cenę. Wolisz oryginał? Ombre Leather kosztuje w 10ML 27,81 € za odlewkę 10ml.

7 alternatyw porównanych poniżej · ceny sprawdzone 27 września 2026

Ranking

  1. Rare CarbonNajlepszy ogólnie Afnan22,79 € 100ml
  2. Opulence LeatherNajbliżej w bazie Maison Alhambra29,90 € 100ml
  3. Velvet OudNajniższa cena Lattafa18,19 € 100ml
  4. Cuir LeatherŚwieższa wersja Fragrance World25,00 € 100ml
  5. UntetheredPropozycja premium Alexandria Fragrances47,95 € 30ml
  6. Shadow LeatherCiemniejsza wersja ALT. FragrancesBrak ceny w UE
  7. LTH/03 Know The LeatherŁagodniejsza wersja ZaraBrak ceny w UE

Wolisz oryginał?

Ombre Leather

Tom FordOdlane z oryginalnego flakonu

Alternatywy: 0,18 €–1,60 €/ml w innych sklepach, sprawdzono 27 września 2026

Trzy flakony, Tuscan Leather, Ombre Leather i African Leather, na jasnoniebieskim tle

Jak pachnie Ombre Leather?

Flakon Ombre Leather marki Tom Ford
OryginałOmbre LeatherTom Ford

Ombre Leather to woda perfumowana Tom Forda z 2018 roku, a jej opublikowana piramida jest krótka. Kardamon stoi w głowie sam, więc pierwsze minuty to chłodna, zielona przyprawa, a nie cytrusy. Serce to skóra przetkana jaśminem sambac: kwiat sprawia, że skóra jest miękka i bliska ciału, a nie szorstka czy smolista. Baza to ambra, mech i paczula, które z upływem godzin dają ziemiste, lekko wilgotne ciepło.

Zapamiętaj te sześć nut. Klony poniżej w większości dobrze trafiają skórę; różnią się tym, ile kardamonu, jaśminu i mchu wokół niej zostawiają.

Skóra, kardamon i jaśmin jako surowce: nuty zapachu Ombré Leather marki Tom Ford
Na zdjęciu: skóra, kardamon i jaśmin, nuty zapachu Ombré Leather.

Za którą Ombre Leather gonią klony?

Tę nazwę noszą jeszcze trzy inne zapachy, a kilka klonów podąża za jednym z nich, a nie za flakonem z 2018 roku. Późniejsza Ombre Leather Parfum wymienia obok skóry i jaśminu liść fiołka, cedr, korzeń irysa i tytoń; porównanie we Fragrantica nazywa ją subtelniejszą, bardziej zieloną i chłodniejszą, a wodę perfumowaną cieplejszą i bardziej korzenną. Ombre Leather 16, wcześniejsza wersja z linii Private Blend, według użytkownika Fragrantica nie jest już sprzedawana. Eau d'Ombre Leather, najnowsza, jest lżejsza, z imbirem, kolendrą i wanilią, które łagodzą skórę.

Rodzina Ombre Leather i klon najbliższy każdej wersji
WersjaProfil zapachowyNajbliższy odpowiednik tutaj
Ombre Leather (2018)Ciepły, korzenny, kardamon na tle miękkiej skóryOpulence Leather
Ombre Leather ParfumBardziej zielony i chłodniejszy, z liściem fiołka i cedremCuir Leather
Eau d'Ombre LeatherLżejsza, łagodniejsza skóra z waniliąŻaden z siedmiu

10ML sprzedaje wodę perfumowaną z 2018 roku i to z nią porównujemy klony w tym przewodniku.

Alternatywy dla Ombre Leather w porównaniu

Ceny flakonów w innych sklepach, sprawdzone 27 września 2026

AlternatywaPodstawa porównaniaCena flakonuZa ml
1Najlepszy ogólnie Rare Carbon Afnan
Wskazane źródło Źródło
22,79 € 100ml
0,23 €/ml
2Najbliżej w bazie Opulence Leather Maison Alhambra
Wskazane źródło Źródło
29,90 € 100ml
0,30 €/ml
3Najniższa cena Velvet Oud Lattafa
Wskazane źródło Źródło
18,19 € 100ml
0,18 €/ml
4Świeższa wersja Cuir Leather Fragrance World
Wskazane źródło Źródło
25,00 € 100ml
0,25 €/ml
5Propozycja premium Untethered Alexandria Fragrances
Wskazane źródło Źródło
47,95 € 30ml
1,60 €/ml
6Ciemniejsza wersja Shadow Leather ALT. Fragrances
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—
7Łagodniejsza wersja LTH/03 Know The Leather Zara
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—

Zdjęcia flakonów: fragrantica.com, maisonalhambra-usa.com, lattafa.com, perfumenz.co.nz, alexandriafragrances.com, altfragrances.com, amazon.com

Porównanie dwóch obok siebie

Można wybrać dowolne dwa zapachy z tego przewodnika. Na start: oryginał obok nr 1.

CechaOmbre LeatherTom FordRare CarbonAfnan
Cena za ml
3ml: 3,57 €/ml · 10ml: 2,78 €/ml · 30ml: 2,22 €/ml
0,23 €/ml
Pojemność
Odlewki 3, 10 lub 30ml
Flakon 100ml
Koszt z dostawą
Aktualna cena 10ML; dostawa doliczana przy kasie
Cena flakonu w innym sklepie, sprawdzona: 27 września 2026; bez dostawy
Co mówią źródła
Punkt odniesienia: każda alternatywa w tym przewodniku jest porównywana z zapachem Ombre Leather
Podstawa porównania
Oryginalny zapach
Wskazane źródło
Dostępność
W 10ML, odlane z oryginalnego flakonu
W sprzedaży w sklepie w UE, sprawdzono: 27 września 2026
  • Ombre Leather kosztuje mniej przy zakupie: 10,71 € wobec 22,79 €.
  • Rare Carbon daje więcej perfum: 100ml wobec 3ml.
  • 10ML nie nosiło tych dwóch zapachów obok siebie; każde stwierdzenie powyżej podaje źródło.

Ile tego potrzeba?

Wystarczy podać, ile razy Ombre Leather ma być noszony i ile psiknięć zwykle się używa.

Potrzeba około 6ml (120 psiknięć).

  • 2 × 3mlNajtaniej21,42 €Zostaje 0ml
  • 1 × 10ml27,81 €Zostaje 4ml
  • 1 × 30ml66,60 €Zostaje 24ml
  • Rare Carbon od Afnan: 1 × 100mlCena w innym sklepie, sprawdzona: 27 września 2026, bez dostawy22,79 €Zostaje 94ml

Przy takim użyciu odlewki zapachu Ombre Leather kosztują mniej niż Rare Carbon: 21,42 € wobec 22,79 €.

Szacunek: pojemności 10ML to około 60 psiknięć (3ml), 200 (10ml) i 600 (30ml), czyli mniej więcej 20 na ml. Atomizery się różnią, więc liczby są orientacyjne. Ceny bez dostawy.

Dwa przeliczone przykłady

  • Miesiąc weekendów

    8 użyć po 3 psiknięcia. Potrzeba około 1,2ml (24 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 1 × 3ml za 10,71 €, zostaje około 1,8ml. Przy takim użyciu odlewki zapachu Ombre Leather kosztują mniej niż Rare Carbon: 10,71 € wobec 22,79 €.

  • Codziennie przez rok

    365 użyć po 4 psiknięcia. Potrzeba około 73ml (1460 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml za 171,72 €, zostaje około 0ml. Przy takim użyciu Rare Carbon kosztuje mniej niż odlewki zapachu Ombre Leather: 22,79 € wobec 171,72 €. To inny zapach, nie oryginał.

Ranking zamienników Ombré Leather: 7 alternatyw z rolą i ceną za ml, na czele Rare Carbon marki AfnanOtwórz obraz w pełnym rozmiarze w nowej karcie
Kolejność według podobieństwa do Ombré Leather. Ceny za ml wyliczone z cen flakonów sprawdzonych 27 września 2026.

Najlepszy ogólnie: Rare Carbon

Flakon Rare Carbon marki Afnan
Rare CarbonAfnanNajlepszy ogólnie

Rare Carbon od Afnan to klon, który właściciele Ombre Leather chwalą najbardziej w dwóch cytowanych niżej wątkach na forum Fragrantica. Użytkownik, który ma Tuscan Leather i obie wersje Ombre Leather, uważa go za bardzo bliski. W drugim wątku jeden właściciel nazywa go bardzo trafnym, a inny uznaje za bardzo bliski i stawia wyżej niż wersję Maison Alhambra. Dzieli skórę i ambrę i ma w tym samym miejscu miękkie kwiatowe serce.

Główna różnica: lista nut nie jest listą oryginału. Rare Carbon stawia gałkę muszkatołową i cynamon tam, gdzie Ombre Leather ma kardamon, różę i fiołek tam, gdzie ma jaśmin, a do tego drzewną bazę z oudu, cedru, wetiweru i drzewa sandałowego. Użytkownicy na jego stronie we Fragrantica są podzieleni: jedni nazywają go czołową alternatywą, z cechami zarówno wody perfumowanej, jak i wersji Parfum, a inni nie czują w nim kardamonu wcale i uważają, że bliżej mu do Tuscan Leather. Spodziewaj się raczej tego samego nastroju niż tego samego zarysu.

Komu pasuje: komuś, kto chce miękkiej skóry na chłodną pogodę i wieczory, lubi klimat Ombre Leather i nie przeszkadza mu bardziej owocowa, drzewna droga do niego.

Podstawa: wskazane zewnętrzne źródło. Obie strony sporu znajdziesz w wątku na forum o Rare Carbon, wątku o tym, który klon wybrać, i w komentarzach użytkowników na jego stronie we Fragrantica.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Członek, który ma Tuscan Leather i obie wersje Ombré Leather, uważa Rare Carbon za bardzo podobny i za jeden z najlepszych klonów w tej cenie. Afnan Rare Carbon and Ombré Leather, Fragrantica forum
  2. Jeden członek, który ma oryginał, nazywa Rare Carbon bardzo wiernym; inny właściciel uważa go za bardzo podobny i ocenia wyżej niż Amber & Leather. Which Ombré Leather clone, Fragrantica forum
  3. Zdania członków są podzielone: niektórzy nazywają go wiodącą alternatywą dla Ombré Leather, łączącą cechy EDP i Parfum, inni nie wyczuwają kardamonu i uważają, że efekt jest bliższy Tuscan Leather. Rare Carbon by Afnan, Fragrantica

Najbliżej w bazie: Opulence Leather

Flakon Opulence Leather marki Maison Alhambra
Opulence LeatherMaison AlhambraNajbliżej w bazie

Opulence Leather od Maison Alhambra był początkowo sprzedawany jako Amber & Leather i wiele sklepów oraz wątków na forach wciąż używa starej nazwy. Na papierze to najbliższa propozycja w tym zestawieniu: jego piramida prowadzi od kardamonu przez skórę i jaśmin sambac do ambry, paczuli i mchu, czyli tych samych sześciu nut co w Ombre Leather.

Główna różnica: finisz jest bardziej szorstki. Właściciele oryginału mówią, że jest najbliżej, gdy już się ułoży, ale opisują ostrzejsze pierwsze minuty, słodszą ambrę i więcej mchu. Część z nich zauważa, że po mniej więcej pół godzinie zamienia się w pudrowy, syntetyczny irys.

Komu pasuje: komuś, komu najbardziej zależy na bazie i kto da nowemu flakonowi odpocząć kilka tygodni, zanim go oceni. Dobrze sprawdza się w jesienne wieczory.

Podstawa: wskazane zewnętrzne źródło. Komentarze właścicieli na jego stronie we Fragrantica oraz właściciel oryginału w wątku o klonach, który uważa go za bardzo bliski.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Członkowie, którzy mają oryginał, nazywają Amber & Leather (obecnie sprzedawany jako Opulence Leather) jedną z najbliższych interpretacji, zwłaszcza w fazie dry-down; inni uważają, że po około pół godzinie zapach zmienia się w pudrowy, syntetyczny irys. Amber & Leather by Maison Alhambra, Fragrantica
  2. Członek forum, który ma oryginał, mówi, że Amber & Leather pachnie bardzo podobnie do niego. Which Ombré Leather clone, Fragrantica forum

Najniższa cena: Velvet Oud

Flakon Velvet Oud marki Lattafa
Velvet OudLattafaNajniższa cena

Velvet Oud od Lattafa to najtańszy flakon w tabeli. Jego lista we Fragrantica to skóra, oud, kadzidło, ambra, cytrusy, piżmo i cynamon, więc dzieli z oryginałem skórę i ambrę i nic więcej. Kilku użytkowników mówi, że otwiera się bliżej Tuscan Leather, a w miarę zasychania przesuwa się w stronę Ombre Leather.

Główna różnica: jest ciemniejszy i bardziej prowadzony przez oud, z owocową, jagodową krawędzią. Użytkownikom Fragrantica, którzy znają oryginał, brakuje w nim jaśminu, kardamonu i mchu, a osoba z forum, która ma zarówno Velvet Oud, jak i Rare Carbon, woli Rare Carbon.

Komu pasuje: jako pierwszy flakon, żeby sprawdzić, czy w ogóle lubisz zapachy skórzane, noszony w zimne wieczory. Traktuj go jako skórzano-oudowe perfumy z tego samego sąsiedztwa, a nie zastępstwo dla całej piramidy.

Podstawa: wskazane zewnętrzne źródło. Strona we Fragrantica zawiera podzielone komentarze użytkowników, a wątek Velvet Oud czy Rare Carbon przedstawia zdanie właściciela obu.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Niektórzy członkowie uważają, że ten zapach jest bardzo podobny do Ombré Leather; inni nazywają go bardziej owocowym zapachem oudowym, pozbawionym jaśminu, kardamonu i mchu z oryginału. Velvet Oud by Lattafa, Fragrantica
  2. Członek, który ma oba zapachy, uważa Velvet Oud i Rare Carbon za zamienniki Ombré Leather i woli Rare Carbon Velvet Oud or Rare Carbon, Fragrantica forum
  3. Opisywany jako bliższy zapachom Ombré lub Tuscan Leather marki Tom Ford niż innym zapachom oudowym Lattafa Velvet Oud, Fragrantica forum

Świeższa wersja: Cuir Leather

Flakon Cuir Leather marki Fragrance World
Cuir LeatherFragrance WorldŚwieższa wersja

Cuir Leather od Fragrance World nosi nazwę stylu, za którym podąża. Kilku użytkowników Fragrantica nazywa go najbliższym klonem Ombre Leather, jaki próbowali, a niektórzy wolą go od Rare Carbon. W centrum zostawia jaśmin sambac i skórę.

Główna różnica: bardziej podąża za późniejszą wersją Parfum niż za wodą perfumowaną z 2018 roku. Piramida we Fragrantica wymienia liście fiołka, cedr, lilię, jaśmin sambac, skórę, drewno i tytoń, więc brzmi bardziej zielono i chłodniej, bez ciepła kardamonu i ambry. Niektóre sklepy publikują listę odzwierciedlającą raczej zapach z 2018 roku, więc mogą istnieć dwie edycje. Jeden użytkownik piszący o edycji Parfum uważa, że skóra jest w niej słaba.

Komu pasuje: komuś, komu spodobała się wersja Parfum, albo kto chce lżejszej skóry na dzień i łagodniejszą jesienną pogodę.

Podstawa: wskazane zewnętrzne źródło. Komentarze użytkowników na stronie Cuir Leather i na osobnej stronie Cuir Leather Parfum, która opisuje go jako inspirowany Ombre Leather.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Kilku członków serwisu nazywa go najbliższym klonem Ombré Leather, jaki testowali, i woli go od Rare Carbon; w jednym tekście o wersji Parfum skórzana nuta jest ledwie wyczuwalna i krótkotrwała Cuir Leather by Fragrance World, Fragrantica
  2. Wersja Parfum jest opisywana jako inspirowana Ombré Leather; wymienia się w niej liść fiołka, cedr, jaśmin wielkolistny, skórę, nuty drzewne i tytoń — lista ta jest bliższa wersji Parfum z 2021 niż zapachowi z 2018 Cuir Leather Parfum by Fragrance World, Fragrantica

Propozycja premium: Untethered

Flakon Untethered marki Alexandria Fragrances
UntetheredAlexandria FragrancesPropozycja premium

Untethered od Alexandria Fragrances to extrait de parfum, a marka podaje, że inspiracją był Ombre Leather. Deklarowana piramida wiernie podąża za oryginałem: kardamon i szafran, skóra i jaśmin sambac, a potem ambra, mech i paczula. Ma najwyższą cenę za ml wśród propozycji z ceną, dlatego zajmuje miejsce premium.

Główna różnica: szafran i dużo więcej dymu. Użytkownik Fragrantica, który ma oryginał, opisuje Untethered jako bardziej dymny i kadzidlany, z dymem przykrywającym jaśmin. Lista nut pochodzi od samej marki, a nie z niezależnej analizy.

Komu pasuje: komuś, dla kogo Ombre Leather jest nieco zbyt grzeczny i kto chce cięższej, bardziej dymnej skóry na zimowe wieczory.

Podstawa: wskazane zewnętrzne źródło. Strona produktu marki podaje inspirację i nuty; porównuje go użytkownik na stronie Amber & Leather.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Marka podaje, że zapach jest inspirowany Ombre Leather, i wymienia kardamon oraz szafran, skórę i jaśmin wielkolistny, ambrę, mech i paczulę Untethered, Alexandria Fragrances
  2. Członek, który ma oryginał, wymienia Untethered jako kolejny zamiennik Ombré Leather — bardziej dymny i kadzidlany niż zapach od Maison Alhambra Amber & Leather by Maison Alhambra, Fragrantica

Ciemniejsza wersja: Shadow Leather

Flakon Shadow Leather marki ALT. Fragrances
Shadow LeatherALT. FragrancesCiemniejsza wersja

Shadow Leather od ALT. Fragrances jest przedstawiany przez markę jako inspirowany Ombre Leather, a jego deklarowane nuty to skóra, kardamon, jaśmin, paczula i ambra: pięć z sześciu nut oryginału.

Główna różnica: użytkownicy Fragrantica nie zgadzają się, jak bardzo jest bliski. Jeden uważa go za bardzo podobny; inny czuje w nim mniej wyraźną skórę, a całość odbiera jako mętniejszą i bardziej drzewną. Traktuj go jako ciemniejszą, bardziej ziemistą skórę, a nie jasną. Unijny sklep marki przy naszym sprawdzeniu pokazywał obie pojemności jako niedostępne, więc tabela nie podaje dla niego unijnej ceny katalogowej.

Komu pasuje: komuś, kto chce, by ziemista strona Ombre Leather poszła jeszcze dalej, na wieczory w zimne miesiące.

Podstawa: wskazane zewnętrzne źródło. Strona produktu marki i komentarze użytkowników na jego stronie we Fragrantica.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Marka przedstawia go jako zapach inspirowany Ombré Leather i wymienia skórę, kardamon, jaśmin, paczulę oraz ambrę Shadow Leather, ALT. Fragrances
  2. Jeden członek uważa, że jest bardzo podobny do Ombré Leather; inny twierdzi, że skórzana nuta jest mniej wyrazista, a całość zbyt odmienna Shadow Leather by ALT. Fragrances, Fragrantica

Łagodniejsza wersja: LTH/03 Know The Leather

Flakon LTH/03 Know The Leather marki Zara
LTH/03 Know The LeatherZaraŁagodniejsza wersja

Know The Leather od Zara to najbardziej niezobowiązująca propozycja. Kilku użytkowników Fragrantica nazywa go oczywistą interpretacją Ombre Leather, a blok podobnych zapachów w Parfumo wymienia Ombre Leather obok Tuscan Leather i Ombre Leather Parfum. Dzieli skórę, ambrę i paczulę.

Główna różnica: irys, kwiaty, wanilia i drewno zastępują kardamon i jaśmin, więc jest gładszy i bardziej pudrowy. Niektórzy użytkownicy mówią, że wcześnie przycicha i czuć go już tylko tuż przy skórze. Użytkownicy Parfumo są podzieleni: jeden nazywa go świeższą wersją z syntetyczną bazą, inny uważa, że daleko mu do Ombre Leather. Wygląda też na to, że zniknął ze sklepów Zary; nie znaleźliśmy aktualnej oferty w UE, więc tabela nie podaje ceny.

Komu pasuje: komuś, kto chce cichej, miękkiej skóry do biura, jeśli jeszcze uda mu się znaleźć flakon.

Podstawa: wskazane zewnętrzne źródło. Komentarze użytkowników na jego stronie we Fragrantica i stronie w Parfumo.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Kilku członków nazywa go oczywistą wariacją na temat Ombré Leather w niskiej cenie; inni mówią, że szybko zostaje z niego zapach bliskoskórny LTH/03 Know The Leather by Zara, Fragrantica
  2. W sekcji „zapachy podobne” serwisu Parfumo wymieniono Ombré Leather Parfum, Tuscan Leather i Ombré Leather; jeden członek nazywa go świeższą wariacją z syntetycznym finiszem, a inny uważa, że jest bardzo daleki od Ombré Leather LTH/03 Know The Leather by Zara, Parfumo

Oryginalne alternatywy z naszej oferty

Oryginalne perfumy skórzane, które dzielą nastrój Ombre Leather, każde jako odlewka 3ml, 10ml lub 30ml.

  1. Tom Ford

    Tuscan Leather

    Skóra, jaśmin i olibanum na ambrze, drewnie i zamszu, otwarte maliną, szafranem i tymiankiem.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Memo Paris

    African Leather

    Kardamon, skóra i paczula z kuminem, szafranem, oudem i wetiwerem: bardziej suchy i korzenny.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. BDK Parfums

    Vanille Leather

    Jaśmin, kwiat pomarańczy i tuberoza na skórze, paczuli, wanilii i benzoesie.

    3ml · 10ml · 30ml

Ombre Leather jako odlewka 10ml czy klon?

Za 27,81 € 10ML napełnia odlewkę 10ml Ombre Leather z oryginalnego flakonu: około 200 psiknięć, co wystarczy na codzienne noszenie od października do początku grudnia. Każdy z czterech flakonów klonów po 100ml w tabeli kosztuje mniej więcej tyle samo albo mniej, więc w przeliczeniu na ml klony są dużo tańsze, a tabela z datą pokazuje, o ile.

Ta różnica w cenie kupuje ci to, o co klony się spierają: kardamon w głowie i jaśmin, który utrzymuje skórę miękką. Jeśli nosisz zapach skórzany raz lub dwa razy w tygodniu, odlewka 10ml oryginału może wystarczyć ci na całą zimę. Jeśli chcesz mieć skórę na nadgarstku codziennie, bardziej sensowny jest flakon klonu; odlewkę 3ml Ombre Leather zachowaj jako miarę, gdy będziesz wybierać między nimi.

Co każdy klon robi źle

Zestaw listy nut razem, a zobaczysz wzór. Niemal każdy klon zachowuje skórę i ambrę. Dwie nuty, które znikają najczęściej, to kardamon i jaśmin, a to one sprawiają, że Ombre Leather jest chłodny i miękki, a nie dymny czy słodki.

Klony, które zachowują obie, Opulence Leather, Untethered i Shadow Leather, tracą za to gładkość: ich właściciele opisują je jako bardziej szorstkie, dymne albo mętne. Klony, które wydają się gładkie, jak Rare Carbon i Know The Leather, osiągają to innymi materiałami: różą, fiołkiem, irysem i drewnem. Drugi wzór to owoce. Rare Carbon i Velvet Oud łapią nutę jagód, która ciągnie je w stronę Tuscan Leather, starszej skóry Tom Forda. Nasz przewodnik Ombre Leather czy Tuscan Leather porównuje oba nuta po nucie.

Jak przetestować dupe

Blotter to złe miejsce do oceniania zapachu skórzanego. Pierwsze minuty kardamonu czy jagód są na papierze głośne, a mech i paczula pokazują się dopiero na skórze, po kilku godzinach.

  1. Najpierw poznaj oryginał. Noś 3ml Ombre Leather przez kilka dni, żeby wiedzieć, co jego baza robi na tobie.
  2. Klon noś innego dnia, na tym samym nadgarstku, i powąchaj go po śniadaniu, w środku popołudnia i wieczorem. Ciepło, pogoda i twoja skóra zmieniają każdy zapach.
  3. Zanim zdecydujesz, daj nowemu flakonowi odpocząć dwa lub trzy tygodnie. Zwłaszcza właściciele Opulence Leather mówią, że jego otwarcie się uspokaja.
  4. Oceniaj bazę. Późnym popołudniem zapytaj siebie, czy obok skóry wciąż czujesz jaśmin, czy już tylko ambrę i drewno.

Jeśli klony cię nie przekonają, trzy oryginalne zapachy dzielą ten sam skórzany nastrój i są dostępne w tych samych pojemnościach. Tuscan Leather od Tom Ford kładzie skórę i jaśmin na ambrze i zamszu, z maliną, szafranem i tymiankiem w głowie. African Leather od Memo Paris dzieli kardamon, skórę i paczulę w bardziej suchej, korzennej mieszance z kuminem, szafranem i oudem. Vanille Leather od BDK Parfums łączy jaśmin ze skórą i paczulą, osłodzone wanilią i benzoesem. Szerszy obraz dają najlepsze perfumy Tom Ford, nuta jaśminu i nasz przewodnik o tym, czym jest odlewka perfum.

Klon czy oryginał? Co warto wiedzieć wcześniej

Czy mogę wypróbować Ombre Leather w 3ml, zanim wybiorę klon?
10ML sprzedaje Ombre Leather w odlewkach 3ml, 10ml i 30ml napełnianych z oryginalnego flakonu, od 10,71 €. 3ml to około 60 psiknięć, co wystarczy, by nosić go przez kilka dni i porównać z klonem.
Który dupe Tom Ford Ombre Leather prowadzi w naszym rankingu?
Rare Carbon od Afnan to najlepsza propozycja ogólnie w tym przewodniku, bo troje użytkowników forum Fragrantica, którzy mają oryginał, nazywa go bardzo bliskim lub bardzo trafnym. Jego lista nut różni się od listy Ombre Leather, a część użytkowników Fragrantica uważa, że bliżej mu do Tuscan Leather; Opulence Leather od Maison Alhambra wierniej podąża za nutami oryginału.
Co osoby, które mają oryginał, mówią o Afnan Rare Carbon?
Troje właścicieli oryginału na forum Fragrantica nazywa go bardzo bliskim lub bardzo trafnym, a jeden stawia go wyżej niż wersję Maison Alhambra. Inni użytkownicy zauważają, że nie ma na liście kardamonu ani jaśminu i brzmi bliżej Tuscan Leather, więc przed zakupem flakonu wypróbuj go na skórze.
Velvet Oud czy Rare Carbon: który jest bliżej Ombre Leather?
Użytkownik forum Fragrantica, który ma oba, woli Rare Carbon. Velvet Oud to tańszy flakon, ale ciemniejszy i bardziej prowadzony przez oud, i brakuje mu jaśminu, kardamonu i mchu z oryginału.
Który klon jest na papierku najbliższy Ombre Leather?
Według opublikowanych nut najbliżej jest Opulence Leather (sprzedawany wcześniej jako Amber & Leather): wymienia kardamon, skórę, jaśmin sambac, ambrę, paczulę i mech, czyli te same sześć nut co oryginał. Właściciele mówią, że najbliżej jest w bazie, a na starcie jest bardziej szorstki.
Czym różni się Ombre Leather EDP od Ombre Leather Parfum?
Woda perfumowana z 2018 roku jest cieplejsza i bardziej korzenna, z kardamonem, jaśminem, ambrą, mchem i paczulą wokół skóry. Późniejsza wersja Parfum dodaje liść fiołka, cedr, korzeń irysa i tytoń i brzmi bardziej zielono i chłodniej. Cuir Leather od Fragrance World bardziej podąża za wersją Parfum niż za wodą perfumowaną.
Czy klony Ombre Leather kosztują mniej w przeliczeniu na ml?
Flakony klonów kosztują mniej za ml niż oryginał; ceny z datą znajdziesz w tabeli. Jeśli chcesz nosić oryginał bez pełnego flakonu, odlewka 3ml Ombre Leather kosztuje w 10ML 10,71 €, a odlewka 10ml 27,81 €.
Czy Ombre Leather utrzyma się na mojej skórze dłużej niż jego klony?
Nie możemy obiecać, jak długo jakiekolwiek perfumy utrzymają się na twojej skórze, a relacje o klonach różnią się w zależności od właściciela: część użytkowników Fragrantica mówi, że Know The Leather wcześnie przycicha i czuć go już tylko tuż przy skórze. Zanim zdecydujesz, noś każdy przez cały dzień.

Źródła

  1. Ombre Leather (2018) by Tom Ford (Fragrantica)
  2. Ombre Leather vs Ombre Leather Parfum (Fragrantica)
  3. Rare Carbon by Afnan (Fragrantica)
  4. Afnan Rare Carbon and Ombre Leather, forum thread (Fragrantica)
  5. Which Ombre Leather clone, forum thread (Fragrantica)
  6. Amber & Leather by Maison Alhambra (Fragrantica)
  7. Velvet Oud by Lattafa (Fragrantica)
  8. Cuir Leather by Fragrance World (Fragrantica)
  9. Untethered by Alexandria Fragrances (house page)
  10. Shadow Leather by ALT. Fragrances (Fragrantica)
  11. LTH/03 Know The Leather by Zara (Parfumo)

Jak porównaliśmy

Każda alternatywa jest uszeregowana według tego, jak blisko oddaje nuty i bazę Ombre Leather, na podstawie wskazanej przy niej w tabeli. Ceny w innych sklepach sprawdzono 27 września 2026 i często się zmieniają; ceny 10ML na tej stronie są aktualne.

10ML jest niezależny i nie jest powiązany z Tom Ford ani z markami wymienionych tu alternatyw, ani przez nie polecany. Ich nazwy służą wyłącznie do wskazania porównywanych perfum.

Noś go przez tydzień, nie dziesięć sekund.

Perfumy designerskie i niszowe w odlewkach 10ml – najpierw pożyj z zapachem, potem zdecyduj.

Zobacz odlewki

Wszystkie poradniki o perfumach