Miss Dior Blooming Bouquet
- Originalparfym från originalflaskan
- Prova före hela flaskan
- Resklar 3ml, 10ml, 30ml
- Doft som håller i sig
Miss Dior Blooming Bouquet, skapad av Dior och lanserad 2014, är en fräsch, mjuk blomdoft med ett lätt, soligt uttryck. Siciliansk mandarin är toppnoten, ljus med en liten kant innan blommorna kommer in. Hjärtnoterna är aprikos, damascenaros, persika och pion, saftiga och milda snarare än tunga. Vit mysk bildar basnoterna, ren och stillsam, nära huden. Den bärs mest av kvinnor som föredrar en lätt och ledig parfym snarare än en tung och formell. De röstande bär den på dagen under våren och sommaren, vilket passar dess lättsamma ljus. En tydlig majoritet kallar dess varaktighet måttlig, och rösterna om sillage håller med, så den stannar nära dig i stället för att fylla rummet. Ägna ett par vårveckor åt en 3ml-decant innan du bestämmer dig för flaskan.
Skickas inom 1 arbetsdagFri frakt inom EUFri frakt till
Börja ett upptäcktsset med Miss Dior Blooming Bouquet
Miss Dior Blooming Bouquet fyller den första ampullen. Välj 3 till på 3 ml: den med lägst pris är gratis, och på din första beställning lägger vi till en 5:e som present från oss.
Säljer slut snabbt
På grund av stor efterfrågan är kvantiteterna begränsade.
Prova utan oro. Passar inte doften dig, säg till inom 30 dagar så återbetalar vi din beställning.*
50 000+ doftälskare och fler blir det
Communityns omdöme
Damascenaros ger Miss Dior Blooming Bouquet dess mjuka blommiga kärna, med aprikos vid sidan av efter en öppning av siciliansk mandarin. Vit mysk lägger sig under. De flesta tycker att varaktigheten och sillaget är måttliga. Den känns hemma på vårdagar, och sommaren fungerar också, för en lätt, mild stil.
Sammanfattat med AI från omdömen i parfymcommunityn
- Märke
- Dior
- Doftprofil
- För kvinnor
- Lanserad
- Decantstorlekar
- 3ml, 10ml, 30ml
Vi skickar inom hela EU. Beställningar över 75,00 € skickas fraktfritt. Returer godtas inom 30 dagar efter leverans.
Miss Dior Blooming Bouquet, timme för timme
Hur den öppnar, lägger sig och dröjer kvar på huden.
Vad bärarna säger
Röster från doftcommunityn, de mest röstade svaren först.
Varaktighet
Mest röstad: 55 %Måttlig
Sillage
Mest röstad: 60 %Måttlig
Årstid
Mest röstad: 50 %Vår
Tid på dagen
Mest röstad: 65 %Dagtid
Visa alla rösterDölj röster
Varaktighet
- Mycket svag5 %
- Svag15 %
- Måttlig (Mest röstad)55 %
- Långvarig22 %
- Evig3 %
Sillage
- Intim20 %
- Måttlig (Mest röstad)60 %
- Stark18 %
- Enorm2 %
Årstid
- Vår (Mest röstad)50 %
- Sommar30 %
- Höst12 %
- Vinter8 %
Tid på dagen
- Dagtid (Mest röstad)65 %
- Kontor10 %
- Kväll20 %
- Utekväll5 %
Vilken storlek passar dig?
Varje storlek decantas från samma originalflaska.
Älskad av 50 000+
Därför provar doftälskare hos oss innan de köper flaskan.
10ML mot ett blindköp
Vad en decant ger dig som en flaska köpt utan att ha luktat på den inte kan.
Om du gillar Miss Dior Blooming Bouquet
Parfymer som delar dess mest typiska noter.
- Rea · 10 % rabatt
Delar Aprikos · Persika
Delar Aprikos · Vit mysk
- Rea · 10 % rabatt
Delar Aprikos · Persika
Delar Pion · Vit mysk
Delar Damaskros · Persika
- Säljer slut snabbt
Delar Aprikos · Persika
Delar Pion · Persika
Delar Damaskros · Persika
Kombinera den med
Miss Dior Blooming Bouquet + en av dessa
- Säljer slut snabbt
Ger Ros · Jasmin
Ger Ros · Hallon
Ger Sandelträ · Ros
- Spara 38 %
Ger Jasmin · Bergamott
Mer från Dior
- Spara 35 %
- Säljer slut snabbt
- Spara 37 %
Miss Dior Blooming Bouquet med enkla ord
Hur den doftar, hur den bärs och vem den passar.
Hur den doftar
En saftig mandarin öppnar, sedan blir hjärtat mjukt och fruktigt blommigt, med ros, aprikos och persika. Den torkar ner till en ren, luftig mysk som förblir mild och len på huden.
Hur den bärs
Parfymgemenskapen rapporterar måttlig varaktighet, och en hel del tycker att den håller länge. Doftspåret är måttligt eller intimt, så den stannar nära och personlig.
När du bär den
Bärarna tycker att den fungerar bäst på våren och sommaren, och mest dagtid. Ett enkelt val för en lätt, fräsch dag, medan kvällen passar den mer sällan.
Vem den passar
En kvinna som gillar en len, rosig och fruktig doft som känns lätt och öm snarare än djärv. Om du vill ha ett starkt spår känns den här milda stilen tyst.
Liknande parfymer hos 10ML
- Burberry Women: delar aprikos och persika som gör hjärtat saftigt
- Montale Pure Gold: delar aprikos och vit mysk i den mjuka basen
- Acqua di Parma Luce di Rosa: delar den vita mysken som håller basen mjuk och ren
Storlekar och pris per ml
Hos 10ML finns Miss Dior Blooming Bouquet som 3ml för 7,83 € (2,61 €/ml), 10ml för 20,79 € (2,08 €/ml) och 30ml för 55,89 € (1,86 €/ml).
Vanliga frågor och svar
Hur doftar Miss Dior Blooming Bouquet egentligen?
Miss Dior Blooming Bouquet öppnar med Siciliansk mandarin. Hjärtat ger Aprikos, Damaskros, Persika och Pion. Slutdoften landar i Vit mysk.
Håller Miss Dior Blooming Bouquet länge?
Shoppare i doftcommunityn bedömer oftast dess varaktighet som måttlig (55 % av rösterna), och 25 % bedömer den som långvarig eller evig. De bedömer oftast dess sillage som måttlig (60 % av rösterna). Hur länge den håller på dig beror också på din hud och hur mycket du använder.
Passar Miss Dior Blooming Bouquet på sommaren?
Shoppare i doftcommunityn bedömer den mest för vår, men sommaren får ändå 30 % av årstidsrösterna.
Passar Miss Dior Blooming Bouquet på vintern?
Användare i doftcommunities väljer den sällan för vintern: bara 8 % av årstidsrösterna går till vintern.
Är Miss Dior Blooming Bouquet för dag eller natt?
Shoppare i doftcommunityn bär den mest på dagen: 75 % av rösterna om tid på dagen gäller dagtid eller kontoret, 25 % kvällar och utekvällar.
Kan jag bära Miss Dior Blooming Bouquet på kontoret?
Användare i doftcommunities väljer den sällan för kontoret: bara 10 % av rösterna för tid på dagen går till kontoret.
Vem gör Miss Dior Blooming Bouquet?
Miss Dior Blooming Bouquet görs av Dior. Den lanserades 2014.
Hur länge räcker en 10ml-decant av Miss Dior Blooming Bouquet?
En 10ml-decant av Miss Dior Blooming Bouquet rymmer ungefär 200 sprut, cirka 67 dagars användning. 3ml-decanten rymmer ungefär 60 sprut, cirka 20 dagar. 30ml-decanten rymmer ungefär 600 sprut, cirka 200 dagar.
Vilka andra parfymer från Dior kan jag prova?
Förutom Miss Dior Blooming Bouquet har 10ML Hypnotic Poison, J'adore och Sauvage från Dior, alla fyllda från originalflaskan.
Är den här decanten av Miss Dior Blooming Bouquet originalparfymen?
Ja. Varje decant av Miss Dior Blooming Bouquet fylls för hand från en originalflaska från Dior, utan att något tillsätts eller späds ut, så den öppnar sig, utvecklas och håller på huden precis som flaskan. Vi säljer bara äkta original.
Är Miss Dior Blooming Bouquet söt?
Milt. Aprikos och persika ger en mjuk fruktig sötma, men rosen och den vita mysken håller den lätt och ren, så den blir aldrig tung eller sockrig.
Är Miss Dior Blooming Bouquet fräsch eller varm?
Mestadels fräsch och mjuk. Mandarinöppningen är ljus, och rosen och mysken håller den luftig, så den känns som en lätt, öm doft snarare än en varm.
Var kan jag köpa Miss Dior Blooming Bouquet som decant?
Hos 10ML: Miss Dior Blooming Bouquet finns som 3ml, 10ml och 30ml-decant, fylld för hand från en originalflaska. Decanten på 10ml kostar 20,79 € (2,08 €/ml), och 10ML skickar inom hela EU.
Vad är en decant?
En liten mängd av en parfym, tagen från originalflaskan och fylld i en resesprej. Du får originaldoften i en storlek som låter dig leva med den i flera dagar innan du bestämmer dig för hela flaskan.
Hur fungerar pengarna-tillbaka-garantin?
Om en doft inte passar dig, hör av dig inom 30 dagar efter att den kommit så ordnar vi en återbetalning. Villkor gäller. Läs mer i vår policyn för återbetalning.







