Louis Vuitton Imagination dupes 2026: 7 κλώνοι σε σύγκριση

Επτά dupes του Louis Vuitton Imagination συγκρίνονται στο τσάι, τα εσπεριδοειδή και το Ambroxan που μοιράζονται, και στο πού χωρίζουν οι δρόμοι τους. Ή φόρεσε πρώτα το αυθεντικό σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο συνολικά dupe του Louis Vuitton Imagination είναι το Marwa της Arabiyat Prestige, που κρατά τον πυρήνα από περγαμόντο, τζίντζερ, μαύρο τσάι και Ambroxan. Το Hectic της Bujairami είναι αυτό που οι κάτοχοι βρίσκουν πιο κοντινό όταν κάτσει, ενώ το Sunrise on the Red Sand Dunes της Zara έχει τη χαμηλότερη τιμή. Θέλεις το αυθεντικό; Στο 10ML, το Imagination κοστίζει 47,61 € σε decant 10ml.

7 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. MarwaΚαλύτερο συνολικά Arabiyat Prestige44,99 € 100ml
  2. HecticΠιο κοντά στην τελική φάση Bujairami59,90 € 100ml
  3. Hawas KobraΠιο σκοτεινή εκδοχή RasasiΧωρίς τιμή ΕΕ
  4. Art of Arabia IΠιο γλυκή εκδοχή LattafaΧωρίς τιμή ΕΕ
  5. Sunrise on the Red Sand DunesΧαμηλότερη τιμή Zara22,95 € 100ml
  6. Amber Oud Aqua DubaiΠιο φρέσκια εκδοχή Al HaramainΧωρίς τιμή ΕΕ
  7. Game of Spades FullhousePremium εναλλακτική Jo MilanoΧωρίς τιμή ΕΕ

Προτιμάς το αυθεντικό;

Imagination

Louis VuittonΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,23 €–0,60 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε απαλό γαλάζιο φόντο: Eau Parfumée Thé Impérial, Imagination και Afternoon Swim

Σε τι μυρίζει το Louis Vuitton Imagination;

Φιάλη του Imagination της Louis Vuitton
Το αυθεντικόImaginationLouis Vuitton

Το Imagination της Louis Vuitton κυκλοφόρησε το 2021 ως ανδρικό άρωμα, αν και ο χαρακτήρας του φοριέται εύκολα από όλους. Η κορυφή είναι κίτρο, περγαμόντο Καλαβρίας και πορτοκάλι Σικελίας: καθαρή, φωτεινή και ελαφρώς πικρή. Ακολουθεί η ζεστασιά, από τζίντζερ της Νιγηρίας, κανέλα Κεϋλάνης και νερολί Τυνησίας. Από κάτω, μαύρο τσάι Κίνας ακουμπά σε Ambroxan, ξύλο γαϊάκ και ολίβανο, έτσι το άρωμα καταλήγει σε ένα απαλό, ελαφρώς καπνιστό τσάι πάνω σε μια ορυκτή βάση που θυμίζει δέρμα.

Είναι ένα φρέσκο άρωμα με ραχοκοκαλιά. Τα εσπεριδοειδή σβήνουν, αλλά το τσάι και το Ambroxan κρατούν το σχήμα του για την υπόλοιπη μέρα.

Η Louis Vuitton φτιάχνει μία μόνο συγκέντρωση, το Eau de Parfum, οπότε δεν τίθεται θέμα έκδοσης. Τα συλλεκτικά μπουκάλια που ίσως δεις είναι ειδικές εκδόσεις του ίδιου αρώματος, όχι νέες συνθέσεις.

Κίτρο, μαύρο τσάι και κανέλα ως πρώτες ύλες: νότες του Imagination της Louis Vuitton
Στην εικόνα: κίτρο, μαύρο τσάι και κανέλα, νότες του Imagination.

Εναλλακτικές του Imagination σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Marwa Arabiyat Prestige
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
44,99 € 100ml
0,45 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Hectic Bujairami
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
59,90 € 100ml
0,60 €/ml
3Πιο σκοτεινή εκδοχή Hawas Kobra Rasasi
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
4Πιο γλυκή εκδοχή Art of Arabia I Lattafa
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
5Χαμηλότερη τιμή Sunrise on the Red Sand Dunes Zara
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
22,95 € 100ml
0,23 €/ml
6Πιο φρέσκια εκδοχή Amber Oud Aqua Dubai Al Haramain
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
7Premium εναλλακτική Game of Spades Fullhouse Jo Milano
Δημοσιευμένες νότες Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—

Φωτογραφίες φιαλών: arabiyatprestige.com, fragrantica.com, fragrantica.com, lattafapakistan.com, fragrantica.com, alharamainperfume.online, jomilanoparis.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοImaginationLouis VuittonMarwaArabiyat Prestige
Τιμή ανά ml
3ml: 6,27 €/ml · 10ml: 4,76 €/ml · 30ml: 3,78 €/ml
0,45 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 100ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Imagination
  • Το Parfumo καταγράφει περγαμόντο, τζίντζερ και πετιγκρέιν· κινεζικό μαύρο τσάι, γεράνι και λιβάνι· αμβροξάν, μόσχο και ξύλο γκουαϊάκ, και διαθέτει σελίδα απευθείας σύγκρισης με το Imagination. Marwa vs Imagination (Parfumo comparison)
  • Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica για την καλύτερη εναλλακτική του Imagination που διατίθεται στην ΕΕ, ένα μέλος προτείνει το Marwa: σαπουνένιο άνοιγμα και μετά τσάι και μόσχο. Best LV Imagination alternative in the EU (Fragrantica forum)
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Imagination κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 18,81 € έναντι 44,99 €.
  • Το Marwa σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Imagination και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο37,62 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml47,61 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml113,40 €Περισσεύουν 24ml
  • Marwa από Arabiyat Prestige: 1 × 100mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά44,99 €Περισσεύουν 94ml

Για τόση χρήση, τα decants του Imagination κοστίζουν λιγότερο από το Marwa: 37,62 € έναντι 44,99 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 18,81 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Imagination κοστίζουν λιγότερο από το Marwa: 18,81 € έναντι 44,99 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 293,22 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Marwa κοστίζει λιγότερο από τα decants του Imagination: 44,99 € έναντι 293,22 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Imagination: 7 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Marwa της Arabiyat PrestigeΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Imagination. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Marwa

Φιάλη του Marwa της Arabiyat Prestige
MarwaArabiyat PrestigeΚαλύτερο συνολικά

Το Marwa της Arabiyat Prestige είναι ένας κλώνος που οι αγοραστές στην ΕΕ βρίσκουν πραγματικά, και κρατά τον πυρήνα του αυθεντικού. Η σελίδα σύγκρισης στο Parfumo αναφέρει περγαμόντο, τζίντζερ και petitgrain, μετά μαύρο τσάι Κίνας, γεράνι και λιβάνι, και τέλος Ambroxan, μόσχο και ξύλο γαϊάκ. Η δομή τσάι, τζίντζερ και Ambroxan του αυθεντικού είναι όλη εκεί.

Η βασική διαφορά είναι η φωτεινότητα. Η λίστα του δεν έχει κίτρο ή πορτοκάλι, ούτε κανέλα· στη θέση τους μπαίνουν petitgrain και γεράνι, που κάνουν το άνοιγμα πιο πράσινο και λίγο πιο σαπουνένιο. Η κοινότητα του Parfumo του δίνει το ίδιο φρέσκο, εσπεριδοειδές και υδάτινο προφίλ με το Imagination, αλλά προσθέτει μια συνθετική πλευρά και καμία πράσινη. Σε ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica για την καλύτερη εναλλακτική του Imagination που πωλείται στην ΕΕ, ένα μέλος το προτείνει για το σαπουνένιο άνοιγμά του που καταλήγει σε τσάι και μόσχο.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την καθημερινή αίσθηση του Imagination, καθαρό τσάι και δέρμα, για το γραφείο και τα ζεστά Σαββατοκύριακα. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, με τις νότες από το Parfumo.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Parfumo καταγράφει περγαμόντο, τζίντζερ και πετιγκρέιν· κινεζικό μαύρο τσάι, γεράνι και λιβάνι· αμβροξάν, μόσχο και ξύλο γκουαϊάκ, και διαθέτει σελίδα απευθείας σύγκρισης με το Imagination. Marwa vs Imagination (Parfumo comparison)
  2. Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica για την καλύτερη εναλλακτική του Imagination που διατίθεται στην ΕΕ, ένα μέλος προτείνει το Marwa: σαπουνένιο άνοιγμα και μετά τσάι και μόσχο. Best LV Imagination alternative in the EU (Fragrantica forum)

Το πιο κοντινό στη βάση: Hectic

Φιάλη του Hectic της Bujairami
HecticBujairamiΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Hectic της Bujairami έχει την πιο πλήρη λίστα νοτών από τα επτά. Το Parfumo αναφέρει κίτρο, περγαμόντο Καλαβρίας και πορτοκάλι Σικελίας· τζίντζερ Νιγηρίας, κανέλα Κεϋλάνης και νερολί Τυνησίας· και μαύρο τσάι Κίνας, Ambroxan, λιβάνι και ξύλο γαϊάκ. Επίπεδο προς επίπεδο, ακολουθεί τη δημοσιευμένη πυραμίδα του Imagination, μαζί με τη βάση από τσάι και ξύλο που σηκώνει όλο το τελείωμα. Ένα μέλος του Fragrantica που έχει μυρίσει το αυθεντικό βρίσκει το άνοιγμα του Hectic πιο εσπεριδοειδές και πιο ζουμερό, αλλά λέει ότι κανείς δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει όταν κάτσει.

Η βασική διαφορά είναι τα μπαχαρικά. Η κοινότητα του Parfumo το κατατάσσει πρώτα ως εσπεριδοειδές και φρέσκο, μετά ως μπαχαρένιο, με πιο ψηλά τα μπαχαρικά απ’ ό,τι στο προφίλ του αυθεντικού και μια φρουτώδη πλευρά επιπλέον. Ένα μέλος στο Fragrantica που σύγκρινε τρεις εναλλακτικές του Imagination βρήκε το Hectic το πιο ωραίο στη μυρωδιά και το πιο σύνθετο από τα τρία. Το βρίσκεις σε λιγότερα καταστήματα από τα άλλα, και οι πωλητές διαφωνούν για τη συγκέντρωσή του.

Ταιριάζει σε όποιον λατρεύει τις ώρες που ακολουθούν στο Imagination, όταν το τσάι και το Ambroxan παίρνουν τα ηνία. Τεκμηρίωση: επώνυμες πηγές στο Fragrantica, με τις νότες από το Parfumo.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος που μύρισε το πρωτότυπο βρίσκει το άνοιγμα του Hectic πιο εσπεριδοειδές και ζουμερό, και λέει ότι καθώς στεγνώνει κανείς δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα δύο· ένα άλλο, φορώντας τα Hectic, Amber Oud Aqua Dubai και Imagination, βρίσκει το Hectic πολύ κοντά, ελαφρώς πιο πικάντικο και λίγο λιγότερο καθαρό από το πρωτότυπο. Hectic by Bujairami (Fragrantica)
  2. Το Parfumo καταγράφει κίτρο, περγαμόντο Καλαβρίας και πορτοκάλι Σικελίας· τζίντζερ Νιγηρίας, κανέλα Κεϋλάνης και νέρολι Τυνησίας· κινεζικό μαύρο τσάι, Ambroxan, λιβάνι και ξύλο γκουαϊάκ, ακολουθώντας τη δημοσιευμένη πυραμίδα του Imagination, βαθμίδα προς βαθμίδα. Hectic vs Imagination (Parfumo comparison)
  3. Ένα μέλος του Fragrantica που συνέκρινε εναλλακτικές του Imagination βρήκε το Hectic το πιο ευωδιαστό και το πιο σύνθετο από τα τρία που δοκίμασε. Hawas Kobra by Rasasi (Fragrantica page)

Πιο σκοτεινή εκδοχή: Hawas Kobra

Φιάλη του Hawas Kobra της Rasasi
Hawas KobraRasasiΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το Hawas Kobra της Rasasi είναι το ζεστό, δυνατό της παρέας. Το Parfumo αναφέρει περγαμόντο, τζίντζερ και μανταρίνι· πράσινο τσάι, νερολί και κανέλα· μόσχο, άμβρα και ξυλώδεις νότες. Μοιράζεται το άνοιγμα με εσπεριδοειδή, τζίντζερ και κανέλα και την καρδιά από τσάι.

Η βασική διαφορά είναι η θέρμη. Μέλη στη σελίδα του στο Fragrantica το περιγράφουν ως παραλλαγή του Imagination πιο δυνατή, πιο μπαχαρένια και πιο σαπουνένια, και η κοινότητα του Parfumo βαθμολογεί τα μπαχαρικά, το φρούτο και τη γλύκα ψηλότερα απ’ ό,τι στο αυθεντικό. Σκοτεινότερο εδώ σημαίνει πιο ζεστό: περισσότερη κανέλα και τζίντζερ, λιγότερο από το δροσερό ορυκτό τελείωμα. Το τσάι αναφέρεται ως πράσινο και όχι μαύρο.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το Imagination πολύ ευγενικό και θέλει μια πιο μπαχαρένια εκδοχή για τα βράδια και τις πιο δροσερές μέρες. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή. Η μόνη τιμή σε ευρώ που βρήκαμε προερχόταν από παλαιότερη καταγραφή μιας σελίδας καταστήματος, γι’ αυτό ο πίνακας δεν δείχνει τιμή.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη του Fragrantica το αποκαλούν μια παραλλαγή του Imagination, πιο έντονη, πιο πικάντικη και πιο σαπουνένια από το πρωτότυπο. Hawas Kobra by Rasasi (Fragrantica)
  2. Το Parfumo παραθέτει περγαμόντο, τζίντζερ και μανταρίνι· πράσινο τσάι, νέρολι και κανέλα· μόσχο, άμβρα και ξυλώδεις νότες. Hawas Kobra vs Imagination (Parfumo comparison)

Πιο γλυκή εκδοχή: Art of Arabia I

Φιάλη του Art of Arabia I της Lattafa
Art of Arabia ILattafaΠιο γλυκή εκδοχή

Το Art of Arabia I της Lattafa έχει στη λίστα του μεγάλο μέρος της δομής του αυθεντικού: το Parfumo δίνει μέντα και περγαμόντο, μετά μαύρο τσάι, τζίντζερ και λεβάντα, και τέλος Ambroxan, κανέλα και λιβάνι.

Η βασική διαφορά είναι η μέντα και η γλύκα. Ένα μέλος που συγκρίνει εναλλακτικές του Imagination στο Fragrantica το βρίσκει πολύ πιο γλυκό, πιο μεντένιο και πιο φρέσκο, με λιγότερο τσάι και μπαχαρικά, και το λιγότερο αγαπημένο του από την ομάδα. Στο Parfumo όμως το προφίλ της κοινότητας ταιριάζει με τις έξι πλευρές του αυθεντικού, κάτι που δείχνει πόσο διχάζει αυτό το άρωμα.

Ταιριάζει σε όποιον του αρέσει ένα πιο γλυκό, πιο αρωματικό τσάι και δεν χρειάζεται τη λάμψη των εσπεριδοειδών. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή, αν και με διχασμένες απόψεις. Όπως και με το Hawas Kobra, η μόνη τιμή σε ευρώ που είχαμε ήταν πολύ παλιά για να τη δείξουμε.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Fragrantica, συγκρίνοντας εναλλακτικές επιλογές του Imagination, το βρίσκει πολύ πιο γλυκό, πιο μεντώδες και πιο φρέσκο, με λιγότερο τσάι και μπαχαρικά. Marwa by Arabiyat Prestige (Fragrantica)
  2. Το Parfumo παραθέτει μέντα και περγαμόντο· μαύρο τσάι, τζίντζερ και λεβάντα· Ambroxan, κανέλα και λιβάνι. Art of Arabia I vs Imagination (Parfumo comparison)

Χαμηλότερη τιμή: Sunrise on the Red Sand Dunes

Φιάλη του Sunrise on the Red Sand Dunes της Zara
Sunrise on the Red Sand DunesZaraΧαμηλότερη τιμή

Το Sunrise on the Red Sand Dunes της Zara είναι η πιο εύκολη επιλογή να βρεις στην ΕΕ και το μπουκάλι με τη χαμηλότερη τιμή στον πίνακα. Το Parfumo αναφέρει περγαμόντο, μανταρίνι, κεχριμπάρι, μαύρο φραγκοστάφυλο, τζίντζερ, άνθος πορτοκαλιάς και φασόλι τόνκα. Μοιράζεται το περγαμόντο, το τζίντζερ και μια καθαρή βάση κεχριμπαριού.

Η βασική διαφορά είναι το τσάι: δεν υπάρχει καθόλου στη λίστα του, ούτε νερολί. Το μαύρο φραγκοστάφυλο και το τόνκα το κάνουν πιο φρουτώδες και πιο γλυκό, και η κοινότητα του Parfumo το κατατάσσει ως φρέσκο, εσπεριδοειδές και φρουτώδες, με το υδάτινο τελευταίο από τις έξι πλευρές του. Σε ένα νήμα του Fragrantica για αγαπημένες εναλλακτικές του Imagination, ένα μέλος το βρίσκει κοντά, αλλά όχι τόσο καλοδεμένο.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει τη φωτεινή, καθαρή διάθεση του Imagination για τις χαλαρές μέρες, με προϋπολογισμό αλυσίδας καταστημάτων. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica για τις αγαπημένες εναλλακτικές επιλογές του Imagination, ένα μέλος λέει ότι δεν είναι τόσο καλοδουλεμένο, αλλά είναι κοντά. Favourite LV Imagination clone (Fragrantica forum)
  2. Το Parfumo παραθέτει περγαμόντο, μανταρίνι, άμπερ, μαύρο φραγκοστάφυλο, τζίντζερ, άνθος πορτοκαλιάς και τόνκα: χωρίς τσάι και χωρίς νέρολι. Sunrise on the Red Sand Dunes vs Imagination (Parfumo comparison)

Πιο δροσερή εκδοχή: Amber Oud Aqua Dubai

Φιάλη του Amber Oud Aqua Dubai της Al Haramain
Amber Oud Aqua DubaiAl HaramainΠιο φρέσκια εκδοχή

Το Amber Oud Aqua Dubai της Al Haramain δεν πωλείται ως εναλλακτική του Imagination, αλλά συχνά προτείνεται ως τέτοια. Το Parfumo αναφέρει πράσινες νότες, περγαμόντο και μανταρίνι· μαύρο φραγκοστάφυλο, κεχριμπάρι, πεπόνι και ανανά· μόσχο, petitgrain, γάλβανο και βανίλια. Το κοινό τους έδαφος είναι το περγαμόντο και η καθαρή, σαπουνένια αίσθηση εσπεριδοειδών και μόσχου.

Η βασική διαφορά είναι ότι πρόκειται σχεδόν για άλλο άρωμα. Ένα μέλος στο Fragrantica που σύγκρινε πολλές εναλλακτικές το βρίσκει το πιο σαπουνένιο από όλα, με το λιγότερο τσάι και λιγότερα μπαχαρικά. Το πεπόνι, ο ανανάς και το γάλβανο το κάνουν πιο πράσινο και πιο υδάτινο από το αυθεντικό.

Ταιριάζει σε όποιον λατρεύει τη φρεσκάδα του Imagination για το καλοκαίρι και τη γυμναστική και δεν τον πειράζει να χάσει το τσάι. Τεκμηρίωση: επώνυμη πηγή.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Fragrantica, συγκρίνοντας πολλές εναλλακτικές επιλογές του Imagination, χαρακτηρίζει το Aqua Dubai το πιο σαπουνένιο απ’ όλα, με το λιγότερο τσάι και λιγότερα μπαχαρικά. Marwa by Arabiyat Prestige (Fragrantica)
  2. Το Parfumo παραθέτει πράσινες νότες, περγαμόντο και μανταρίνι· μαύρο φραγκοστάφυλο, άμπερ, πεπόνι και ανανά· μόσχο, πετιγκρέιν, γάλβανο και βανίλια. Amber Oud Aqua Dubai vs Imagination (Parfumo comparison)

Premium εναλλακτική: Game of Spades Fullhouse

Φιάλη του Game of Spades Fullhouse της Jo Milano
Game of Spades FullhouseJo MilanoPremium εναλλακτική

Το Game of Spades Fullhouse της Jo Milano πωλείται σε τιμή niche οίκου, πολύ πάνω από τους άλλους κλώνους, αλλά δεν βρήκαμε τιμή για την ΕΕ με ημερομηνία, γι’ αυτό ο πίνακας δεν δείχνει καμία. Το Parfumo αναφέρει περγαμόντο Καλαβρίας, λεμόνι Σικελίας και πορτοκάλι Σικελίας· κανέλα Κεϋλάνης, νερολί Τυνησίας και τζίντζερ· Ambroxan, μαύρο τσάι Κίνας, λιβάνι και ξύλο γαϊάκ. Αυτό είναι πολύ κοντά στη δημοσιευμένη πυραμίδα του αυθεντικού, με λεμόνι στη θέση του κίτρου.

Η βασική διαφορά, σύμφωνα με τη σελίδα του, είναι η γλύκα και το φρούτο. Η κοινότητα του Parfumo το κατατάσσει ως εσπεριδοειδές και φρέσκο, μετά ως φρουτώδες και γλυκό, με μια συνθετική πλευρά, και βάζει το ύφος του μοντέρνο πριν από αρρενωπό. Υπάρχουν λιγότερα ανεξάρτητα σχόλια γι’ αυτό απ’ ό,τι για τους άλλους κλώνους.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει ολόκληρη τη δομή του Imagination και είναι διατεθειμένος να πληρώσει τιμή niche οίκου γι’ αυτήν. Τεκμηρίωση: δημοσιευμένες νότες.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Από τις δημοσιευμένες νότες

  1. Το Parfumo παραθέτει περγαμόντο Καλαβρίας, λεμόνι Σικελίας και πορτοκάλι Σικελίας· κανέλα Κεϋλάνης, νέρολι Τυνησίας και τζίντζερ· Ambroxan, κινεζικό μαύρο τσάι, λιβάνι και ξύλο γκουαϊάκ, κοντά στην πυραμίδα που έχει δημοσιεύσει το Imagination. Game of Spades Fullhouse vs Imagination (Parfumo comparison)

Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε

Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται τα εσπεριδοειδή, το τσάι ή το τζίντζερ του Imagination, το καθένα σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.

  1. Bvlgari

    Eau Parfumée Thé Impérial

    Εσπεριδοειδή πάνω σε μαύρο τσάι και μόσχο: ο πυρήνας του τσαγιού χωρίς το μπαχαρικό.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Louis Vuitton

    Afternoon Swim

    Περγαμόντο, μανταρίνι και πορτοκάλι Σικελίας πάνω σε υδάτινες νότες, άμβρα και τζίντζερ.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Dior

    Dior Homme Cologne

    Περγαμόντο Καλαβρίας, άνθος γκρέιπφρουτ και λευκός μόσχος: καθαρό και φρέσκο.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Goldfield & Banks

    Ingenious Ginger

    Περγαμόντο, τζίντζερ και λεμόνι πάνω σε κεχριμπάρι, μόσχο και σανταλόξυλο.

    3ml · 10ml · 30ml

Πού υστερεί κάθε κλώνος

Το μαύρο τσάι είναι το δύσκολο κομμάτι. Δύο κλώνοι σε αυτόν τον οδηγό, το Sunrise και το Aqua Dubai, δεν αναφέρουν καθόλου τσάι, ενώ το Hawas Kobra και το Art of Arabia I αναφέρουν πράσινο τσάι ή απλό μαύρο τσάι αντί για το μαύρο τσάι Κίνας του αυθεντικού. Αυτή η νότα μετατρέπει το Imagination από κολόνια εσπεριδοειδών σε κάτι πιο στεγνό και πιο ώριμο, και ένας κλώνος που δεν την αναφέρει πρέπει να βρει αυτή τη στεγνότητα αλλού.

Το δεύτερο κενό είναι η ισορροπία. Το αυθεντικό κρατά τα εσπεριδοειδή, τα μπαχαρικά και το τσάι σε αναλογία· οι κλώνοι τείνουν να σπρώχνουν ένα από αυτά. Το Hawas Kobra και το Hectic γέρνουν προς τα μπαχαρικά, το Sunrise και το Fullhouse προς το φρούτο, το Aqua Dubai προς το σαπούνι και τις πράσινες νότες. Κανένα δεν είναι λάθος, αλλά το καθένα κάνει μια επιλογή που το αυθεντικό δεν κάνει. Η κοινότητα του Parfumo προσθέτει επίσης σε αρκετά από αυτά μια συνθετική πλευρά που δεν δίνει στο Imagination.

Κλώνος ή decant 10ml του Imagination;

Ανά ml, το αυθεντικό είναι η premium επιλογή. Ένα decant 10ml του Imagination κοστίζει 47,61 € (4,76 €/ml), και το 30ml κοστίζει 113,40 € (3,78 €/ml). Κάθε κλώνος που μπορέσαμε να τιμολογήσουμε πουλά μπουκάλι 100ml σε χαμηλότερη τιμή από αυτό το 30ml, οπότε αν θέλεις να ψεκάζεσαι άνετα κάθε μέρα, ένας κλώνος σου δίνει πολύ περισσότερα για τα χρήματά σου.

Το decant κερδίζει στην ίδια την απόφαση. Ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζει 18,81 €, λιγότερο από τα περισσότερα μπουκάλια κλώνων του πίνακα, και μια εβδομάδα χρήσης σού δείχνει αν θέλεις το αυθεντικό, έναν κλώνο ή κανένα από τα δύο. Για τη συνολική εικόνα, δες τον δείκτη τιμής ανά ml και τον οδηγό μας για decants έναντι ολόκληρων φιαλών.

Αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας

Αν προτιμάς να μείνεις σε αυθεντικό άρωμα, αυτά τα τέσσερα πλησιάζουν περισσότερο σε κομμάτια του προφίλ του Imagination. Το Eau Parfumée Thé Impérial της Bvlgari είναι το πιο απλό: εσπεριδοειδή πάνω σε μαύρο τσάι και μόσχο, ο πυρήνας του τσαγιού χωρίς τα μπαχαρικά. Το Afternoon Swim, επίσης της Louis Vuitton, βάζει περγαμόντο, μανταρίνι και πορτοκάλι Σικελίας πάνω σε υδάτινες νότες, άμβρα και τζίντζερ, ένα πιο ηλιόλουστο εσπεριδοειδές χωρίς τσάι. Το Dior Homme Cologne είναι περγαμόντο Καλαβρίας, άνθος γκρέιπφρουτ και λευκός μόσχος, καθαρό και σαπουνένια φρέσκο. Το Ingenious Ginger της Goldfield & Banks ανοίγει με περγαμόντο, τζίντζερ και λεμόνι πάνω σε κεχριμπάρι, μόσχο και σανταλόξυλο.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Σύγκρινε στο δέρμα, ένα άρωμα τη μέρα, αντί για τους δύο καρπούς ταυτόχρονα. Έλεγξε το καθένα σε τρία σημεία: το άνοιγμα με τα εσπεριδοειδή, την μπαχαρένια καρδιά και τη βάση με τσάι και Ambroxan, 4 έως 8 ώρες αργότερα στο δέρμα. Στη βάση του Imagination οι περισσότεροι κλώνοι δείχνουν τα κενά τους, οπότε μην κρίνεις από τον πρώτο ψεκασμό.

Ένα decant 3ml του Imagination καλύπτει μια εβδομάδα συγκρίσεων· ένα decant 10ml, περίπου 200 ψεκασμοί, κρατά εβδομάδες. Πρώτη φορά με decants; Δες τι είναι ένα decant αρώματος και πώς να αποφύγεις μια αγορά στα τυφλά. Για περισσότερα από τον οίκο, διάβασε τα καλύτερα αρώματα Louis Vuitton.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω το Louis Vuitton Imagination σε 3ml πριν διαλέξω dupe;
Το 10ML πουλά το Imagination σε decant 3ml, 10ml ή 30ml γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη και στέλνει σε όλη την ΕΕ. Ένα 3ml είναι γύρω στους 60 ψεκασμούς, αρκετό για να το φορέσεις μια εβδομάδα δίπλα σε οποιονδήποτε κλώνο.
Ποιο dupe του Louis Vuitton Imagination βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξής μας;
Το Marwa της Arabiyat Prestige είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: οι δημοσιευμένες νότες του κρατούν τον πυρήνα από περγαμόντο, τζίντζερ, μαύρο τσάι και Ambroxan, με petitgrain και γεράνι στη θέση του κίτρου και της κανέλας.
Ποιο dupe του Imagination είναι πιο εύκολο να βρεις στην ΕΕ;
Το Marwa και το Sunrise on the Red Sand Dunes βρίσκονται πιο εύκολα από πωλητές στην ΕΕ· το Marwa είναι το πιο κοντινό από τα δύο, ενώ το Sunrise δεν έχει τσάι στις νότες της λίστας του.
Πόσο μοιάζει το Amber Oud Aqua Dubai με το Imagination;
Μόνο εν μέρει. Μοιράζεται το περγαμόντο και την καθαρή, σαπουνένια αίσθηση, αλλά οι νότες του προσθέτουν πεπόνι, ανανά και γάλβανο, και ένα μέλος που σύγκρινε πολλές εναλλακτικές το βρήκε αυτό με το λιγότερο τσάι.
Πότε είναι το Hawas Kobra καλύτερη εναλλακτική του Imagination;
Είναι καλή επιλογή αν θέλεις το Imagination πιο ζεστό και πιο δυνατό. Τα μέλη το περιγράφουν πιο πικάντικο και πιο σαπουνένιο από το αυθεντικό, με πράσινο τσάι στη θέση του μαύρου.
Είναι κάθε κλώνος του Imagination εδώ φθηνότερος ανά ml;
Ναι, κάθε κλώνος σε αυτόν τον οδηγό κοστίζει πολύ λιγότερο ανά ml. Αν θέλεις το αυθεντικό χωρίς ολόκληρη φιάλη, ένα decant 10ml του Imagination κοστίζει 47,61 € και ένα 3ml 18,81 € στο 10ML.
Έχει μεγάλη διάρκεια το Louis Vuitton Imagination;
Αρκετά: στο Parfumo, η κοινότητα βαθμολογεί τη διάρκειά του πάνω από του Marwa και του Sunrise on the Red Sand Dunes, ενώ το Hawas Kobra και το Amber Oud Aqua Dubai βαθμολογούνται πιο ψηλά από το αυθεντικό. Το πώς συμπεριφέρεται πάνω σου εξαρτάται από το δέρμα σου, οπότε δοκίμασε πρώτα ένα decant για λίγες μέρες.

Πηγές

  1. Imagination by Louis Vuitton (Fragrantica)
  2. Marwa vs Imagination (Parfumo comparison)
  3. Best LV Imagination alternative in the EU (Fragrantica forum)
  4. Hectic vs Imagination (Parfumo comparison)
  5. Hawas Kobra by Rasasi (Fragrantica)
  6. Marwa by Arabiyat Prestige (Fragrantica)

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Imagination, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Louis Vuitton ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων