Dupe-uri Louis Vuitton Imagination 2026: 7 clone comparate

Șapte dupe-uri Louis Vuitton Imagination comparate după ceaiul, citricele și Ambroxan pe care le au în comun și după locul în care se despart. Sau poartă mai întâi originalul, ca decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cel mai bun dupe Louis Vuitton Imagination, per total, este Marwa de la Arabiyat Prestige, care păstrează nucleul de bergamotă, ghimbir, ceai negru și Ambroxan. Hectic de la Bujairami e cel pe care posesorii îl găsesc cel mai apropiat după ce se așază, iar Sunrise on the Red Sand Dunes de la Zara are cel mai mic preț. Vrei originalul? Imagination costă 47,61 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

7 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 27 septembrie 2026

Clasamentul

  1. MarwaCel mai bun per total Arabiyat Prestige44,99 € 100ml
  2. HecticCel mai apropiat în fond Bujairami59,90 € 100ml
  3. Hawas KobraVarianta mai întunecată RasasiFără preț UE
  4. Art of Arabia IVarianta mai dulce LattafaFără preț UE
  5. Sunrise on the Red Sand DunesCel mai mic preț Zara22,95 € 100ml
  6. Amber Oud Aqua DubaiVarianta mai proaspătă Al HaramainFără preț UE
  7. Game of Spades FullhouseAlternativa premium Jo MilanoFără preț UE

Preferi originalul?

Imagination

Louis VuittonTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,23 €–0,60 €/ml în alte magazine, verificat pe 27 septembrie 2026

Trei flacoane pe un fundal albastru pal: Eau Parfumée Thé Impérial, Imagination și Afternoon Swim

Cum miroase Louis Vuitton Imagination?

Flaconul Imagination de la Louis Vuitton
OriginalulImaginationLouis Vuitton

Imagination de la Louis Vuitton a apărut în 2021 ca parfum pentru bărbați, deși caracterul lui e ușor de purtat de oricine. Deschiderea aduce chitră, bergamotă de Calabria și portocală siciliană: curate, luminoase și ușor amare. Urmează căldura, din ghimbir cultivat în Nigeria, scorțișoară din Ceylon și un neroli tunisian. Dedesubt, ceaiul negru chinezesc se sprijină pe Ambroxan, lemn de gaiac și olibanum, așa că parfumul se așază într-un ceai fin, ușor fumuriu, pe un fond mineral, ca de piele.

E un parfum proaspăt cu șira spinării. Citricele se estompează, dar ceaiul și Ambroxan țin forma tot restul zilei.

Louis Vuitton face o singură concentrație, Eau de Parfum, așa că aici nu se pune problema versiunii. Flacoanele de colecție pe care le poți vedea listate sunt ediții speciale ale lui, nu formule noi.

Chitră, ceai negru și scorțișoară ca materii prime: note din Imagination de la Louis Vuitton
În imagine: chitră, ceai negru și scorțișoară, note din Imagination.

Alternative la Imagination, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 27 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Marwa Arabiyat Prestige
Sursă numită Sursă
44,99 € 100ml
0,45 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Hectic Bujairami
Sursă numită Sursă
59,90 € 100ml
0,60 €/ml
3Varianta mai întunecată Hawas Kobra Rasasi
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
4Varianta mai dulce Art of Arabia I Lattafa
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
5Cel mai mic preț Sunrise on the Red Sand Dunes Zara
Sursă numită Sursă
22,95 € 100ml
0,23 €/ml
6Varianta mai proaspătă Amber Oud Aqua Dubai Al Haramain
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
7Alternativa premium Game of Spades Fullhouse Jo Milano
Note publicate Sursă
Fără preț UE
—

Fotografii ale flacoanelor: arabiyatprestige.com, fragrantica.com, fragrantica.com, lattafapakistan.com, fragrantica.com, alharamainperfume.online, jomilanoparis.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuImaginationLouis VuittonMarwaArabiyat Prestige
Preț pe ml
3ml: 6,27 €/ml · 10ml: 4,76 €/ml · 30ml: 3,78 €/ml
0,45 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 100ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 27 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Imagination
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 27 septembrie 2026
  • Imagination costă mai puțin la cumpărare: 18,81 € față de 44,99 €.
  • Marwa îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Imagination și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin37,62 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml47,61 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml113,40 €Rămân 24ml
  • Marwa de la Arabiyat Prestige: 1 × 100mlPreț în alt magazin la 27 septembrie 2026, fără livrare44,99 €Rămân 94ml

La o asemenea folosire, decanturile de Imagination costă mai puțin decât Marwa: 37,62 € față de 44,99 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 18,81 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Imagination costă mai puțin decât Marwa: 18,81 € față de 44,99 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 293,22 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Marwa costă mai puțin decât decanturile de Imagination: 44,99 € față de 293,22 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Imagination: 7 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Marwa de la Arabiyat PrestigeDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Imagination. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 27 septembrie 2026.

Cel mai bun per total: Marwa

Flaconul Marwa de la Arabiyat Prestige
MarwaArabiyat PrestigeCel mai bun per total

Marwa de la Arabiyat Prestige e o clonă pe care cumpărătorii din UE o pot găsi cu adevărat și păstrează nucleul originalului. Pagina lui de comparație Parfumo listează bergamotă, ghimbir și petitgrain, apoi ceai negru chinezesc, mușcată și tămâie, apoi Ambroxan, mosc și lemn de gaiac. Structura de ceai, ghimbir și Ambroxan a originalului e toată acolo.

Diferența principală e luminozitatea. Pe lista lui nu există chitră sau portocală și nici scorțișoară; petitgrain-ul și mușcata țin locul lor, ceea ce face deschiderea mai verde și puțin mai săpunoasă. Comunitatea Parfumo îi dă același profil proaspăt, citric și acvatic ca lui Imagination, dar adaugă o fațetă sintetică și niciuna verde. Într-un fir de pe forumul Fragrantica despre cea mai bună alternativă la Imagination vândută în UE, un membru îl recomandă pentru deschiderea săpunoasă care se așază în ceai și mosc.

Se potrivește cuiva care vrea senzația de zi cu zi a lui Imagination, ceai curat și piele, pentru birou și weekendurile calde. Baza: o sursă numită, cu notele de pe Parfumo.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Parfumo menționează bergamotă, ghimbir și petitgrain; ceai negru chinezesc, geraniu și tămâie; Ambroxan, mosc și lemn de gaiac și are o pagină de comparație directă cu Imagination. Marwa vs Imagination (Parfumo comparison)
  2. Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre cea mai bună alternativă la Imagination disponibilă în UE, un membru recomandă Marwa: un debut săpunos, urmat de ceai și mosc. Best LV Imagination alternative in the EU (Fragrantica forum)

Cel mai apropiat în fond: Hectic

Flaconul Hectic de la Bujairami
HecticBujairamiCel mai apropiat în fond

Hectic de la Bujairami are cea mai completă listă de note dintre cele șapte. Parfumo listează chitră, bergamotă de Calabria și portocală siciliană; ghimbir nigerian, scorțișoară de Ceylon și neroli tunisian; și ceai negru chinezesc, Ambroxan, tămâie și lemn de gaiac. Treaptă cu treaptă, urmează piramida publicată a lui Imagination, inclusiv fondul de ceai și lemn care duce restul purtării. Un membru Fragrantica care a mirosit originalul găsește deschiderea lui Hectic mai citrică și mai suculentă, dar spune că, după ce se așază, nimeni nu le mai poate deosebi.

Diferența principală e condimentul. Comunitatea Parfumo îl așază la citric și proaspăt, apoi la condimentat, cu condimentul mai sus decât în profilul originalului și o fațetă fructată în plus. Un membru de pe Fragrantica care a comparat trei alternative la Imagination a găsit că Hectic miroase cel mai bine și e cel mai complex dintre cele trei. Se găsește mai greu decât celelalte, iar vânzătorii nu se înțeleg asupra concentrației lui.

Se potrivește cuiva care iubește orele de mai târziu ale lui Imagination, când ceaiul și Ambroxan preiau conducerea. Baza: surse numite pe Fragrantica, cu notele de pe Parfumo.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru care a mirosit originalul găsește debutul lui Hectic mai citric și mai zemos și spune că, pe măsură ce parfumul intră în faza de bază, nimeni nu le poate deosebi; altul, care poartă Hectic, Amber Oud Aqua Dubai și Imagination, îl găsește pe Hectic foarte apropiat, ușor mai condimentat și puțin mai puțin curat decât originalul. Hectic by Bujairami (Fragrantica)
  2. Parfumo menționează citron, bergamotă de Calabria și portocală siciliană; ghimbir nigerian, scorțișoară de Ceylon și neroli tunisian; ceai negru chinezesc, Ambroxan, tămâie și lemn de gaiac, urmând treaptă cu treaptă piramida olfactivă publicată pentru Imagination. Hectic vs Imagination (Parfumo comparison)
  3. Un membru Fragrantica, comparând alternativele la Imagination, a găsit că Hectic miroase cel mai bine și este cel mai complex dintre cele trei încercate. Hawas Kobra by Rasasi (Fragrantica page)

Varianta mai întunecată: Hawas Kobra

Flaconul Hawas Kobra de la Rasasi
Hawas KobraRasasiVarianta mai întunecată

Hawas Kobra de la Rasasi e cel cald și puternic. Parfumo listează bergamotă, ghimbir și mandarină; ceai verde, neroli și scorțișoară; mosc, ambră gri și note lemnoase. Are în comun cu originalul deschiderea de citrice, ghimbir și scorțișoară și inima de ceai.

Diferența principală e căldura. Membrii de pe pagina lui de pe Fragrantica îl descriu ca pe o variație pe Imagination, mai puternică, mai condimentată și mai săpunoasă, iar comunitatea Parfumo pune condimentul, fructul și dulceața mai sus decât la original. Mai întunecat înseamnă aici mai cald: mai multă scorțișoară și ghimbir, mai puțin din finalul mineral și răcoros. Ceaiul e listat ca ceai verde, nu negru.

Se potrivește cuiva care găsește Imagination prea politicos și vrea o versiune mai condimentată pentru seară și vreme mai răcoroasă. Baza: o sursă numită. Singurul preț în EUR pe care l-am găsit venea dintr-o citire mai veche a paginii unui retailer, așa că tabelul nu arată niciunul.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii Fragrantica spun că este o reinterpretare a lui Imagination, mai puternică, mai condimentată și mai săpunoasă decât originalul. Hawas Kobra by Rasasi (Fragrantica)
  2. Parfumo menționează bergamotă, ghimbir și mandarină; ceai verde, neroli și scorțișoară; mosc, ambră gri și note lemnoase. Hawas Kobra vs Imagination (Parfumo comparison)

Varianta mai dulce: Art of Arabia I

Flaconul Art of Arabia I de la Lattafa
Art of Arabia ILattafaVarianta mai dulce

Art of Arabia I de la Lattafa listează o mare parte din structura originalului: Parfumo dă mentă și bergamotă, apoi ceai negru, ghimbir și lavandă, apoi Ambroxan, scorțișoară și tămâie.

Diferența principală sunt menta și dulceața. Un membru care compară alternative la Imagination pe Fragrantica îl găsește mult mai dulce, mai mentolat și mai proaspăt, cu mai puțin ceai și condiment, cel mai puțin preferat din grup. Pe Parfumo însă, profilul comunității se potrivește cu cele șase fațete ale originalului, ceea ce arată cât de mult diferă părerile despre el.

Se potrivește cuiva căruia îi place un parfum de ceai mai dulce și mai aromatic și nu are nevoie de scânteia citricelor. Baza: o sursă numită, și una împărțită. Ca la Hawas Kobra, singura noastră citire de preț în EUR era prea veche ca s-o afișăm.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Fragrantica care compară alternativele la Imagination îl găsește mult mai dulce, mai mentolat și mai proaspăt, cu mai puțin ceai și mai puține condimente. Marwa by Arabiyat Prestige (Fragrantica)
  2. Parfumo menționează mentă și bergamotă; ceai negru, ghimbir și lavandă; Ambroxan, scorțișoară și tămâie. Art of Arabia I vs Imagination (Parfumo comparison)

Cel mai mic preț: Sunrise on the Red Sand Dunes

Flaconul Sunrise on the Red Sand Dunes de la Zara
Sunrise on the Red Sand DunesZaraCel mai mic preț

Sunrise on the Red Sand Dunes de la Zara e alegerea cel mai ușor de cumpărat în UE și flaconul cu cel mai mic preț din tabel. Parfumo listează bergamotă, mandarină, ambră, coacăze negre, ghimbir, flori de portocal și boabe de tonka. Are în comun cu originalul bergamota, ghimbirul și un fond curat de ambră.

Diferența principală e ceaiul: pe lista lui nu există, și nici neroli. Coacăzele negre și tonka îl fac mai fructat și mai dulce, iar comunitatea Parfumo îl așază la proaspăt, citric și fructat, cu acvaticul pe ultimul loc din cele șase fațete. Într-un fir Fragrantica despre alternativele preferate la Imagination, un membru îl numește apropiat, dar nu la fel de bine armonizat.

Se potrivește cuiva care vrea atmosfera luminoasă și curată a lui Imagination pentru zile lejere, la un buget de retail obișnuit. Baza: o sursă numită.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre alternativele preferate la Imagination, un membru spune că nu e la fel de bine amestecat, dar e apropiat. Favourite LV Imagination clone (Fragrantica forum)
  2. Parfumo menționează bergamotă, mandarină, ambră, coacăze negre, ghimbir, flori de portocal și fasole tonka: fără ceai și fără neroli. Sunrise on the Red Sand Dunes vs Imagination (Parfumo comparison)

Varianta mai proaspătă: Amber Oud Aqua Dubai

Flaconul Amber Oud Aqua Dubai de la Al Haramain
Amber Oud Aqua DubaiAl HaramainVarianta mai proaspătă

Amber Oud Aqua Dubai de la Al Haramain nu e vândut ca alternativă la Imagination, dar e des propus drept una. Parfumo listează note verzi, bergamotă și mandarină; coacăze negre, ambră, pepene galben și ananas; mosc, petitgrain, galbanum și vanilie. Terenul comun e bergamota și senzația curată, săpunoasă, de citrice și mosc.

Diferența principală e că aproape e alt parfum. Un membru de pe Fragrantica care a comparat multe alternative îl numește cel mai săpunos dintre ele, cu cel mai puțin ceai și mai puțin condiment. Pepenele, ananasul și galbanumul îl fac mai verde și mai acvatic decât originalul.

Se potrivește cuiva care iubește prospețimea lui Imagination pentru vară și sport și nu se supără că pierde ceaiul. Baza: o sursă numită.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Fragrantica care compară multe alternative la Imagination numește Aqua Dubai cel mai săpunos dintre ele, cu cel mai puțin ceai și mai puține condimente. Marwa by Arabiyat Prestige (Fragrantica)
  2. Parfumo menționează note verzi, bergamotă și mandarină; coacăze negre, ambră, pepene galben și ananas; mosc, petitgrain, galbanum și vanilie. Amber Oud Aqua Dubai vs Imagination (Parfumo comparison)

Alternativa premium: Game of Spades Fullhouse

Flaconul Game of Spades Fullhouse de la Jo Milano
Game of Spades FullhouseJo MilanoAlternativa premium

Game of Spades Fullhouse de la Jo Milano se vinde la preț de casă de nișă, mult peste celelalte clone, dar n-am găsit un preț datat în UE pentru el, așa că tabelul nu arată niciunul. Parfumo listează bergamotă de Calabria, lămâie siciliană și portocală siciliană; scorțișoară de Ceylon, neroli tunisian și ghimbir; Ambroxan, ceai negru chinezesc, tămâie și lemn de gaiac. Asta e foarte aproape de piramida publicată a originalului, cu lămâie în loc de chitră.

Diferența principală, după fișa lui, sunt dulceața și fructul. Comunitatea Parfumo îl așază la citric și proaspăt, apoi la fructat și dulce, cu o fațetă sintetică, iar stilul înclină întâi spre modern și abia apoi spre masculin. Există mai puține comentarii independente despre el decât despre celelalte clone.

Se potrivește cuiva care vrea structura Imagination completă și e dispus să plătească pentru ea un preț de casă de nișă. Baza: note publicate.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Dedus din notele publicate

  1. Parfumo menționează bergamotă de Calabria, lămâie siciliană și portocală siciliană; scorțișoară de Ceylon, neroli tunisian și ghimbir; Ambroxan, ceai negru chinezesc, tămâie și lemn de gaiac, apropiate de piramida publicată pentru Imagination. Game of Spades Fullhouse vs Imagination (Parfumo comparison)

Alternative autentice pe care le avem

Parfumuri originale care au în comun citricele, ceaiul sau ghimbirul din Imagination, fiecare ca decant umplut din flaconul original.

  1. Bvlgari

    Eau Parfumée Thé Impérial

    Citrice peste ceai negru și mosc: miezul de ceai, fără condimente.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Louis Vuitton

    Afternoon Swim

    Bergamotă, mandarină și portocală siciliană peste note acvatice, ambră gri și ghimbir.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Dior

    Dior Homme Cologne

    Bergamotă calabreză, flori de grepfrut și mosc alb: curat și proaspăt.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Goldfield & Banks

    Ingenious Ginger

    Bergamotă, ghimbir și lămâie peste ambră, mosc și lemn de santal.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce greșește fiecare clonă

Ceaiul negru e partea grea. Două clone din acest ghid, Sunrise și Aqua Dubai, nu listează deloc ceai, iar Hawas Kobra și Art of Arabia I listează ceai verde sau ceai negru simplu în locul ceaiului negru chinezesc al originalului. Nota asta e cea care transformă Imagination dintr-o colonie citrică în ceva mai sec și mai matur, iar o clonă care nu o listează trebuie să găsească acel caracter sec în altă parte.

Al doilea gol e echilibrul. Originalul își ține citricele, condimentele și ceaiul în proporție; clonele tind să împingă una dintre ele. Hawas Kobra și Hectic înclină spre condimente, Sunrise și Fullhouse spre fructe, Aqua Dubai spre săpun și note verzi. Niciuna nu e greșită, dar fiecare face o alegere pe care originalul nu o face. Comunitatea Parfumo adaugă și mai multora dintre ele o fațetă sintetică pe care nu i-o dă lui Imagination.

Clonă sau decant de 10ml din Imagination?

La mililitru, originalul e alegerea premium. Un decant de 10ml din Imagination costă 47,61 € (4,76 €/ml), iar cel de 30ml costă 113,40 € (3,78 €/ml). Fiecare clonă pentru care am găsit preț vinde un flacon de 100ml cu mai puțin decât acel 30ml, așa că, dacă vrei să pulverizezi fără griji în fiecare zi, o clonă îți dă mult mai mult pentru banii tăi.

Decantul câștigă la decizia în sine. Un decant de 3ml, cam 60 de pulverizări, costă 18,81 €, mai puțin decât majoritatea flacoanelor de clonă din tabel, iar o săptămână de purtare îți spune dacă vrei originalul, o clonă sau niciunul. Pentru imaginea de ansamblu, vezi indexul de preț pe ml și ghidul nostru despre decanturi față de flacoane întregi.

Parfumuri autentice din aceeași familie

Dacă preferi să rămâi la parfumuri autentice, acestea patru se apropie cel mai mult de părți din profilul Imagination. Eau Parfumée Thé Impérial de la Bvlgari e cel mai simplu: citrice peste ceai negru și mosc, nucleul de ceai fără condimente. Afternoon Swim, tot de la Louis Vuitton, așază bergamotă, mandarină și portocală siciliană peste note acvatice, ambră gri și ghimbir, un citric mai însorit, fără ceai. Dior Homme Cologne înseamnă bergamotă de Calabria, flori de grepfrut și mosc alb, curat și proaspăt ca săpunul. Ingenious Ginger de la Goldfield & Banks se deschide cu bergamotă, ghimbir și lămâie peste ambră, mosc și lemn de santal.

Cum testezi un dupe

Compară pe piele, câte un parfum pe zi, nu pe ambele încheieturi deodată. Verifică-l pe fiecare în trei momente: deschiderea citrică, inima condimentată și fondul de ceai și Ambroxan, 4 până la 8 ore mai târziu, pe piele. Fondul lui Imagination e locul unde majoritatea clonelor își arată golurile, așa că nu judeca după prima pulverizare.

Un decant de 3ml din Imagination acoperă o săptămână de comparații; un decant de 10ml, cam 200 de pulverizări, îți dă săptămâni de purtare. Nou în lumea decanturilor? Vezi ce este un decant de parfum și cum eviți cumpăratul pe nevăzute. Pentru mai multe de la aceeași casă, citește cele mai bune parfumuri Louis Vuitton.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca Louis Vuitton Imagination în format de 3ml înainte să aleg un dupe?
10ML vinde Imagination ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml umplut din flaconul original și livrează în toată UE. Un 3ml înseamnă cam 60 de pufuri, cât să-l porți o săptămână alături de orice clonă.
Care dupe Louis Vuitton Imagination conduce clasamentul nostru?
Marwa de la Arabiyat Prestige e cea mai bună alegere per total din acest ghid: notele lui publicate păstrează miezul de bergamotă, ghimbir, ceai negru și Ambroxan, cu petitgrain și mușcată în locul chitrei și al scorțișoarei.
Care dupe pentru Imagination e cel mai ușor de cumpărat în UE?
Marwa și Sunrise on the Red Sand Dunes sunt cel mai ușor de găsit la vânzători din UE; Marwa e cel mai apropiat dintre cele două, în timp ce Sunrise nu are ceai printre notele listate.
Cât de mult se regăsește din Imagination în Amber Oud Aqua Dubai?
Doar în parte. Are în comun bergamota și senzația curată, de săpun, dar notele lui adaugă pepene galben, ananas și galbanum, iar un membru care a comparat multe alternative l-a găsit pe cel cu cel mai puțin ceai.
Când e Hawas Kobra o alternativă mai bună la Imagination?
E o alegere bună dacă vrei Imagination mai cald și mai puternic. Membrii îl descriu ca mai condimentat și mai săpunos decât originalul, cu ceai verde în locul ceaiului negru.
E fiecare clonă pentru Imagination de aici mai ieftină per ml?
Da, fiecare clonă din acest ghid costă mult mai puțin pe ml. Dacă vrei originalul fără flaconul întreg, un decant de 10ml de Imagination costă 47,61 €, iar un 3ml 18,81 € la 10ML.
Rezistă mult Louis Vuitton Imagination?
Destul de mult: pe Parfumo, comunitatea îi notează persistența peste cea a lui Marwa și a lui Sunrise on the Red Sand Dunes, în timp ce Hawas Kobra și Amber Oud Aqua Dubai primesc note mai mari decât originalul. Cum se poartă pe tine depinde de pielea ta, așa că încearcă mai întâi un decant câteva zile.

Surse

  1. Imagination by Louis Vuitton (Fragrantica)
  2. Marwa vs Imagination (Parfumo comparison)
  3. Best LV Imagination alternative in the EU (Fragrantica forum)
  4. Hectic vs Imagination (Parfumo comparison)
  5. Hawas Kobra by Rasasi (Fragrantica)
  6. Marwa by Arabiyat Prestige (Fragrantica)

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Imagination, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 27 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Louis Vuitton sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri