Dupe-uri Delina 2026: 7 clone comparate cu originalul

Șapte dupe-uri Parfums de Marly Delina comparate după note și după locul în care fiecare se îndepărtează de original, sau poartă mai întâi Delina adevărat, ca decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cel mai bun dupe Delina, per total, este Delilah Pour Femme de la Maison Alhambra: membrii forumului Fragrantica îl numesc foarte apropiat, iar unul care le are pe amândouă îl găsește doar mai ușor și mai puțin acrișor. Lady Diana de la Alexandria Fragrances e alegerea pentru fond, iar Fatima Pink de la Zimaya are cel mai mic preț pe flacon. Vrei originalul? Delina costă 44,01 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

7 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 27 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Delilah Pour FemmeCel mai bun per total Maison Alhambra37,34 € 100ml
  2. Lady DianaCel mai apropiat în fond Alexandria Fragrances112,95 € 100ml
  3. Fatima PinkCel mai mic preț Zimaya31,90 € 100ml
  4. Pink RoseVarianta mai proaspătă Montagne ParfumsFără preț UE
  5. Arte Bellissimo RomanticVarianta mai întunecată Orientica60,90 € 75ml
  6. An Equestrian Series DellaVarianta mai blândă French Avenue32,91 € 100ml
  7. Rose 01Alternativa premium Swiss Arabian63,90 € 50ml

Preferi originalul?

Delina

Parfums de MarlyTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,32 €–1,28 €/ml în alte magazine, verificat pe 27 septembrie 2026

Trei flacoane, Delina Exclusif, Delina și Delina La Rosée, pe un fundal albastru pal

Cum miroase Delina?

Flaconul Delina de la Parfums de Marly
OriginalulDelinaParfums de Marly

Delina e un parfum Parfums de Marly din 2017, pe care casa îl încadrează ca trandafir floral-fructat. Se deschide acrișor și luminos: litchi și rubarbă, înviorate de bergamotă, cu un vârf de nucșoară dedesubt. Inima e de trandafir turcesc și bujor, îmblânzite devreme de mosc și vanilie, motiv pentru care nu se citește mult timp ca un trandafir verde, cu rouă. Fondul rămâne ușor pentru categoria lui, construit pe cashmeran, tămâie, cedru și vetiver din Haiti, așa că se așază curat și puțin pudrat, nu dulce. Tot arcul e roz, șlefuit și ușor de recunoscut, exact motivul pentru care atâtea alte case au încercat să-l urmeze. Ghidul nostru notă cu notă, Delina vs Valaya, intră mai adânc în original.

Rubarba contează mai mult decât sugerează locul ei în piramidă. Îi dă lui Delina muchia acră care nu lasă litchi-ul și trandafirul să devină bomboane și e nota pe care clonele o schimbă cel mai des: mai ascuțită la unele, absentă la altele.

Litchi, trandafir și rubarbă ca materii prime: note din Delina de la Parfums de Marly
În imagine: litchi, trandafir și rubarbă, note din Delina.

Delina, Delina Exclusif și Delina La Rosée

Casa a mai construit două parfumuri pe același trandafir. Delina Exclusif, din 2018, e versiunea de seară: para și grepfrutul se alătură litchi-ului, iar oud-ul și tămâia stau lângă trandafirul turcesc, peste vanilie, ambră și note lemnoase. Delina La Rosée, din 2021, merge în direcția opusă, cu note acvatice, bujor și mosc alb, pentru un trandafir de dimineață, cu rouă.

Cele trei Delina și cea mai apropiată opțiune din acest ghid
VersiuneProfil olfactivCea mai apropiată opțiune de aici
DelinaLitchi acrișor și rubarbă, trandafir, note lemnoase curate și moscuriDelilah Pour Femme
Delina ExclusifTrandafir mai întunecat, cu note ambrate, oud și tămâieArte Bellissimo Romantic
Delina La RoséeTrandafir apos, proaspăt ca roua, cu mosc albNiciuna dintre cele șapte; alte clone încearcă să se apropie de el

Mai multe clone aterizează undeva între primele două, bine de știut dacă ai Exclusif și găsești originalul prea ușor.

Alternative la Delina, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 27 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Delilah Pour Femme Maison Alhambra
Sursă numită Sursă
37,34 € 100ml
0,37 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Lady Diana Alexandria Fragrances
Sursă numită Sursă
112,95 € 100ml
1,13 €/ml
3Cel mai mic preț Fatima Pink Zimaya
Sursă numită Sursă
31,90 € 100ml
0,32 €/ml
4Varianta mai proaspătă Pink Rose Montagne Parfums
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
5Varianta mai întunecată Arte Bellissimo Romantic Orientica
Sursă numită Sursă
60,90 € 75ml
0,81 €/ml
6Varianta mai blândă An Equestrian Series Della French Avenue
Note publicate Sursă
32,91 € 100ml
0,33 €/ml
7Alternativa premium Rose 01 Swiss Arabian
Sursă numită Sursă
63,90 € 50ml
1,28 €/ml

Fotografii ale flacoanelor: frencharabianperfume.com, alexandriafragrances.com, lamilas.com.au, montagneparfums.com, orientica.co.uk, frenchavenue.com, at.swissarabian.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuDelinaParfums de MarlyDelilah Pour FemmeMaison Alhambra
Preț pe ml
3ml: 5,37 €/ml · 10ml: 4,40 €/ml · 30ml: 3,51 €/ml
0,37 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 100ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 27 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Delina
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 27 septembrie 2026
  • Delina costă mai puțin la cumpărare: 16,11 € față de 37,34 €.
  • Delilah Pour Femme îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Delina și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin32,22 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml44,01 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml105,30 €Rămân 24ml
  • Delilah Pour Femme de la Maison Alhambra: 1 × 100mlPreț în alt magazin la 27 septembrie 2026, fără livrare37,34 €Rămân 94ml

La o asemenea folosire, decanturile de Delina costă mai puțin decât Delilah Pour Femme: 32,22 € față de 37,34 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 16,11 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Delina costă mai puțin decât Delilah Pour Femme: 16,11 € față de 37,34 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 270,72 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Delilah Pour Femme costă mai puțin decât decanturile de Delina: 37,34 € față de 270,72 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Delina: 7 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Delilah Pour Femme de la Maison AlhambraDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Delina. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 27 septembrie 2026.

Cel mai bun per total: Delilah Pour Femme

Flaconul Delilah Pour Femme de la Maison Alhambra
Delilah Pour FemmeMaison AlhambraCel mai bun per total

Delilah Pour Femme de la Maison Alhambra urmează secvența Delina de la început: rubarbă, litchi și bergamotă în deschidere, apoi trandafir și bujor, apoi un fond moale și moscat. E recomandat în toate cele trei fire de pe forumul Fragrantica despre alternative la Delina, citate mai jos.

Diferența principală: e mai ușor și puțin mai puțin acrișor. Un membru al forumului care le are pe amândouă îl numește mai ușor de purtat și ușor pudrat, iar altul spune că aterizează între Delina și Delina Exclusif. Un membru îl rezumă ca bun pentru banii dați, dar nu exact, iar altul îl găsește mai puternic în primele minute, înainte să se așeze.

Cui i se potrivește: cuiva care vrea ideea Delina ca parfum de zi cu zi pentru primăvară și vară, purtat fără griji la birou, fără să-l păstreze pentru ocazii.

Baza: o sursă externă numită. Trei fire de pe forumul Fragrantica, despre dupe-uri Delina, despre Rose 01 comparat cu Delina și despre cel mai apropiat dupe Delina, prezintă comparațiile.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru al forumului consideră că Delilah seamănă foarte mult cu Delina, cu note de vârf puțin mai intense și o fază de bază foarte similară; altul îl plasează între Delina și Delina Exclusif Delina dupes, Fragrantica forum
  2. Un membru care le deține pe amândouă consideră că Delilah seamănă foarte mult, dar e mai lejer, mai puțin acrișor și puțin pudrat Swiss Arabian Rose 01 and Delina, Fragrantica forum
  3. Mai mulți membri recomandă Delilah în locul lui Delina; unul spune că e decent pentru preț, dar nu exact Closest Delina dupe, Fragrantica forum

Cel mai apropiat în fond: Lady Diana

Flaconul Lady Diana de la Alexandria Fragrances
Lady DianaAlexandria FragrancesCel mai apropiat în fond

Lady Diana de la Alexandria Fragrances e vândut de casă ca inspirat de Delina, iar lista lui publicată e lista lui Delina: litchi, rubarbă, bergamotă și nucșoară, trandafir turcesc și bujor, apoi cashmeran, cedru, vetiver, vanilie și tămâie. Pe hârtie, e cea mai completă suprapunere dintre toate alegerile, inclusiv la fond.

Diferența principală: prima jumătate de oră. O părere detaliată de pe Parfumo, a cuiva care le-a purtat pe amândouă, câte unul pe fiecare braț, găsește rubarba mai puternică în Delina la început și Lady Diana puțin mai condimentat din cauza nucșoarei, apoi îi e greu să le deosebească pe parcursul zilei. Pe Fragrantica, un posesor al amândurora găsește originalul mai fin, cu o senzație mai moale de cașmir, alții găsesc clona mai dulce, iar un membru le găsește foarte diferite. Casa îl vinde în concentrație de extrait și e cel mai scump flacon din tabel.

Cui i se potrivește: purtătorului căruia îi pasă cel mai mult de cum miroase Delina după-amiaza și care plătește mai mult pentru o clonă ce păstrează finalul lemnos și moscat.

Baza: o sursă externă numită. Pagina lui de pe Parfumo listează Delina ca parfum similar și găzduiește comparația braț lângă braț; pagina de pe Fragrantica are lista de note și părerile contradictorii.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Lista Parfumo „parfumuri similare” îl include pe Delina; un text detaliat despre ambele, purtate câte unul pe fiecare braț, constată că rubarba din Delina e mai puternică la început, iar Lady Diana e puțin mai condimentat, fiind greu să le deosebești mai târziu, pe parcursul purtării Lady Diana by Alexandria Fragrances, Parfumo
  2. Enumeră notele lui Delina; lista parfumurilor apreciate și de vizitatorii cărora le place acesta începe cu Delina; un proprietar al ambelor parfumuri îl găsește pe cel original mai catifelat, cu o notă de cașmir mai blândă, alții găsesc clona mai dulce, iar un membru le consideră foarte diferite Lady Diana by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  3. Casa spune că Lady Diana este inspirat de Delina Lady Diana, Alexandria Fragrances

Cel mai mic preț: Fatima Pink

Flaconul Fatima Pink de la Zimaya
Fatima PinkZimayaCel mai mic preț

Fatima Pink de la Zimaya are în comun cu Delina rubarba, bergamota, nucșoara, trandafirul, moscul, vanilia și vetiverul. Un membru Parfumo care le-a purtat împreună abia le-a putut deosebi și a găsit Fatima puțin mai fructat și mai apăsat pe litchi.

Diferența principală: fructul înclină spre citrice. Pagina de pe Fragrantica adaugă grepfrut în deschidere și iasomie în inimă, iar membrii de acolo descriu un trandafir mai fructat, dominat de citrice; un posesor al amândurora observă o muchie verde, aromatică, pe care Delina n-o are, iar altul îl numește o rudă, nu o potrivire. Verifică eticheta când cumperi: o ofertă îl vinde ca eau de parfum, în timp ce pagina de pe Fragrantica arată un flacon de extrait.

Cui i se potrivește: oricui e nou în acest tip de trandafir și vrea să înceapă cu un preț mic, și zilelor calde, când ideea de trandafir roz ar prinde bine cu mai multă prospețime.

Baza: o sursă externă numită. Fișa de pe Fragrantica pune Delina printre parfumurile pe care vizitatorii ei le mai apreciază; părerea de pe Parfumo descrie purtarea amândurora.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Enumeră rubarbă, bergamotă, grepfrut și nucșoară, apoi trandafir și iasomie, apoi mosc, vanilie, vetiver și ambră gri; lista parfumurilor apreciate și de vizitatorii săi o include pe Delina; membrii îl descriu ca pe o variantă mai fructată și mai citrică, unul remarcă o tentă verde, iar altul îl numește mai degrabă un văr decât o potrivire Fatima Pink by Zimaya, Fragrantica
  2. Un membru care le-a purtat pe amândouă în același timp le-a găsit greu de deosebit, Fatima fiind puțin mai fructată și cu o notă mai pronunțată de litchi Fatima by Zimaya, member write-up (Parfumo)

Varianta mai proaspătă: Pink Rose

Flaconul Pink Rose de la Montagne Parfums
Pink RoseMontagne ParfumsVarianta mai proaspătă

Pink Rose de la Montagne Parfums e vândut de casă ca inspirat de Delina și publică o listă aproape la fel: bergamotă, litchi, nucșoară și rubarbă, apoi trandafir turcesc, tămâie, cedru și vetiver, apoi cashmeran, mosc și vanilie.

Diferența principală: deschiderea e mai luminoasă. Singura părere detaliată de pe Parfumo despre amândouă găsește Pink Rose mai citric la început, cu o sclipire aproape de grepfrut, și fără atingerea ușoară de pudră pe care o are Delina. Acel membru a găsit că se apropie de Delina pe măsură ce se așază.

Cui i se potrivește: cuiva care găsește Delina puțin prea moale sau pudrat și vrea un început mai crocant, pentru zi, primăvara și vara. Se vinde mai ales în SUA și n-am găsit un preț de listă în UE.

Baza: o sursă externă numită. Pagina lui de pe Parfumo listează Delina ca parfum similar și găzduiește părerea; pagina casei declară inspirația.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Lista parfumurilor similare de pe Parfumo o menționează pe Delina; textul detaliat despre ambele parfumuri consideră Pink Rose mai citric la deschidere, mai apropiat de Delina în faza de bază și lipsit de nota ei pudrată, discretă Pink Rose by Montagne Parfums, Parfumo
  2. Casa vinde Pink Rose ca parfum inspirat de Delina Pink Rose, Montagne Parfums

Varianta mai întunecată: Arte Bellissimo Romantic

Flaconul Arte Bellissimo Romantic de la Orientica
Arte Bellissimo RomanticOrienticaVarianta mai întunecată

Arte Bellissimo Romantic de la Orientica are în comun cu Delina nucșoara, bergamota, trandafirul, bujorul, moscul și vetiverul, iar Delina e primul pe lista parfumurilor pe care vizitatorii lui de pe Fragrantica le mai apreciază.

Diferența principală: fondul e mai cald. Acolo unde Delina se încheie pe cashmeran și cedru, acesta listează benzoin și ambră, cu violetă în inimă și flori de piersic și grepfrut în locul litchi-ului și rubarbei. Mai mulți membri Fragrantica îl așază între Delina și Delina Exclusif; unii care le au pe amândouă îl găsesc mai puțin rafinat sau mai pudrat. Un posesor de Delina de pe Parfumo găsește că prinde fațetele originalului, cu o deschidere zemoasă de fructe care ține mai mult.

Cui i se potrivește: serilor și lunilor mai răcoroase, și oricui îi place trandafirul mai cald din Delina Exclusif și vrea un flacon mai aproape de starea aceea.

Baza: o sursă externă numită. Fișa lui de pe Fragrantica are notele și comentariile membrilor; o părere de pe Parfumo dă perspectiva posesorului de Delina.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Enumeră nucșoară, floare de piersic, bergamotă și grepfrut, apoi trandafir, bujor roz și violetă, apoi mosc, vetiver, benzoin și ambră; lista parfumurilor apreciate și de vizitatori începe cu Delina; mai mulți membri îl plasează între Delina și Delina Exclusif, iar unii dintre cei care le dețin pe amândouă îl găsesc mai puțin rafinat sau mai pudrat Arte Bellisimo Romantic by Orientica, Fragrantica
  2. Un proprietar de Delina consideră că surprinde fațetele lui Delina, cu o deschidere fructată și suculentă care persistă mai mult Romantic by Orientica, member write-up (Parfumo)

Varianta mai moale: An Equestrian Series Della

Flaconul An Equestrian Series Della de la French Avenue
An Equestrian Series DellaFrench AvenueVarianta mai blândă

An Equestrian Series Della de la French Avenue e unul dintre cele mai noi flacoane de aici. Lista lui de note trece prin rubarbă, bergamotă și litchi, apoi bujor, trandafir și lăcrămioare, apoi mosc, vanilie și lemn de cașmir, ceea ce urmează îndeaproape deschiderea și inima lui Delina.

Diferența principală: după liste, fondul. Tămâia, cedrul și vetiverul nu apar pe ea, în schimb apar mosc, vanilie și lemn de cașmir, iar în inimă se adaugă lăcrămioarele. Despre el au scris mai puțini oameni decât despre clonele mai vechi, așa că ia-l ca pe o schiță promițătoare, nu ca pe un verdict definitiv.

Cui i se potrivește: cuiva care vrea deschiderea roz de fructe și trandafir pe un fond de mosc și vanilie, pentru birou.

Baza: dedusă din notele publicate. Fișa lui de pe Fragrantica are piramida și trimite la o comparație cu Delina.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Dedus din notele publicate

  1. O lansare din 2025, cu note de rubarbă, bergamotă și litchi, apoi bujor, trandafir și lăcrămioară, apoi mosc, vanilie și lemn de cașmir; pagina include o comparație cu Delina An Equestrian Series Della by French Avenue, Fragrantica

Alternativa premium: Rose 01

Flaconul Rose 01 de la Swiss Arabian
Rose 01Swiss ArabianAlternativa premium

Rose 01 de la Swiss Arabian ține trandafirul și litchi-ul în centru, peste mosc și vanilie. Mai mulți membri Fragrantica îl numesc pentru Delina, iar un fir de pe forum e dedicat comparației: întrebat dacă merită avut alături de Delina, un membru răspunde că ar fi de prisos.

Diferența principală: e mai dens. Un membru al forumului îl găsește mai senzual și mai sclipitor decât Delina și avertizează că un mosc cu iz de plastic crește pe măsură ce flaconul îmbătrânește. Are și cel mai mare preț pe ml dintre clonele din tabel.

Cui i se potrivește: cuiva care vrea un Delina mai plin, mai trandafiriu, pentru seară și nu se deranjează de un mosc mai puternic.

Baza: o sursă externă numită. Firele de pe Fragrantica despre Rose 01 comparat cu Delina și despre cel mai apropiat dupe Delina conțin ambele comentarii.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Întrebat cât de apropiat este Rose 01 de Delina, un membru răspunde că ar fi redundant să le ai alături Swiss Arabian Rose 01 and Delina, Fragrantica forum
  2. Mai mulți membri îl menționează pe Rose 01 ca alternativă la Delina; unul îl găsește apropiat, dar mai senzual și mai sclipitor, cu un mosc cu tentă plastică ce se accentuează pe măsură ce parfumul din sticlă se învechește Closest Delina dupe, Fragrantica forum

Alternative autentice pe care le avem

Parfumuri originale cu trandafir care au în comun o parte din caracterul lui Delina, fiecare ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml.

  1. Narciso Rodriguez

    Musc Noir Rose For Her

    Prună, piper roz și bergamotă peste tuberoză, trandafir și mosc, cu fond de vanilie.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Byredo

    Rose of No Man's Land

    Petale de trandafir turcesc și piper roz cu flori de zmeur, peste ambră albă și papirus.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Montale

    Roses Musk

    Trandafir și mosc peste note lemnoase: miezul de trandafir și mosc, fără fructe.

    3ml · 10ml · 30ml

Un decant de 10ml sau un flacon-clonă?

La 10ML, Delina costă 44,01 € pentru un decant de 10ml umplut din flaconul original. Are în jur de 200 de pufuri: cam două luni la trei pe zi sau cea mai mare parte a unui an dacă îl alternezi cu alte parfumuri. Prețul e mai mare decât al fiecăruia dintre cele trei flacoane-clonă cu cel mai mic preț din tabel, iar acelea au 100ml întregi, așa că la preț pe ml fiecare clonă câștigă la mare distanță.

Ce cumperi cu decantul e partea pe care clonele o mută: rubarba acrișoară din deschidere și finalul curat de cashmeran și cedru. Dacă vrei un trandafir roz de pulverizat în fiecare dimineață, un flacon-clonă e cumpărătura practică. Dacă porți Delina la cine, nunți și în weekenduri, un decant de 10ml din original te poate duce mai departe decât te aștepți. Cele două parfumuri-soră costă cam la fel: Delina Exclusif costă 43,11 €, iar Delina La Rosée 42,21 € pentru același decant de 10ml.

Ce ratează fiecare clonă

Pune alegerile una lângă alta și apare un tipar. Aproape toate nimeresc litchi-ul și trandafirul, pentru că sunt părțile cele mai zgomotoase din Delina. Ce se mută e echilibrul din jurul lor.

Rubarba e primul lucru care se schimbă. Iese mai ascuțită în unele flacoane, mai moale în altele, iar la Rose 01 discuțiile de pe forum sunt despre trandafir și mosc, nu despre aciditate. Fără firul ăsta acru, trandafirul alunecă spre mai dulce.

Al doilea e finalul. Fondul lui Delina e din cashmeran, cedru și vetiver, motiv pentru care se așază curat. Clonele care pun în loc ambră, benzoin sau mosc mai greu listează un fond mai cald, iar mai mulți posesori observă un mosc mai zgomotos sau mai sintetic decât al originalului.

Al treilea e textura. Cuvintele pe care posesorii le folosesc pentru Delina sunt fin, aerisit și ușor pudrat. Cuvintele pentru clone sunt mai puternic, mai ascuțit, mai dulce sau mai dens. Nimic din toate astea nu face o clonă proastă; îți spune doar încotro înclină fiecare.

Cum testezi un dupe

Clonele sunt construite să câștige deschiderea, așa că un blotter le avantajează. Judecă-le pe fiecare pe piele, la câteva ore după ce le-ai pulverizat.

  1. Învață mai întâi originalul. Un decant de 3ml de Delina ajunge pentru câteva zile de purtat, ca să-i știi după-amiaza înainte să compari ceva cu el.
  2. Poartă clona în altă zi, pe aceeași încheietură, cu același număr de pufuri. Miros-o după patru ore și din nou după opt; vremea și pielea schimbă amândouă un parfum.
  3. Lasă un flacon abia cumpărat să stea câteva săptămâni înainte să decizi. Un parfum se poate așeza după deschidere, iar primul puf nu e ultimul lui cuvânt.
  4. Pune-ți o singură întrebare la sfârșitul zilei: mai e acolo finalul acrișor și curat sau a devenit dulce?

Dacă nicio clonă nu te cucerește, alte parfumuri autentice cu trandafir au în comun o parte din caracterul lui Delina, în aceleași trei mărimi. Musc Noir Rose For Her de la Narciso Rodriguez pune prună, piper roz și bergamotă lângă trandafir, mosc și vanilie. Rose of No Man's Land de la Byredo așază petale de trandafir turcesc lângă flori de zmeur, peste ambră albă și papirus. Roses Musk de la Montale păstrează doar trandafirul și moscul, peste note lemnoase. Pentru mai mult, vezi cele mai bune parfumuri cu trandafir, nota de trandafir, cele mai bune parfumuri Parfums de Marly și ghidul nostru despre ce este un decant de parfum.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca mai întâi Delina într-un decant mic?
10ML vinde Delina în decanturi de 3ml, 10ml și 30ml umplute din flaconul original, de la 16,11 €. Un 3ml înseamnă cam 60 de pufuri, cât să-l porți câteva zile și să-l compari cu o clonă.
Care dupe Delina se află pe primul loc în acest ghid?
Delilah Pour Femme de la Maison Alhambra e cea mai bună alegere per total din acest ghid: membrii forumului Fragrantica care le au pe amândouă îl găsesc foarte apropiat, puțin mai ușor și mai puțin acrișor. Lady Diana de la Alexandria Fragrances păstrează mai mult din fond.
Care dupe Delina e mai bun, Delilah sau Fatima Pink?
Delilah urmează mai îndeaproape secvența de rubarbă, litchi și trandafir a lui Delina, în timp ce Fatima Pink e flaconul mai ieftin și înclină spre mai fructat și mai citric, cu grepfrut în deschidere. Poartă-le pe amândouă pe piele, în zile diferite, înainte să alegi.
Ce clone urmează notele de rubarbă, litchi și trandafir din Delina?
Dintre clone, Delilah Pour Femme, Lady Diana, Fatima Pink și Pink Rose urmează cel mai îndeaproape rubarba, litchi-ul și trandafirul lui Delina. Dintre parfumurile autentice, Musc Noir Rose For Her, Rose of No Man's Land și Roses Musk au în comun trandafirul și moscul.
Ce spun cei care au Swiss Arabian Rose 01 despre el ca alternativă la Delina?
Membrii Fragrantica îl numesc des după Delilah, iar unul spune că ar fi de prisos lângă Delina. Altul îl găsește mai dens și mai senzual, cu un mosc cu iz de plastic care crește pe măsură ce flaconul îmbătrânește.
Prin ce diferă Delina de Delina Exclusif și Delina La Rosée?
Delina e trandafirul acrișor cu litchi și rubarbă, pe un fond curat și moscat. Delina Exclusif e mai cald, cu oud, tămâie și ambră, iar Delina La Rosée e un trandafir acvatic, cu rouă și mosc alb.
Costă clonele Delina mai puțin per ml decât parfumul original?
Flacoanele-clonă costă mai puțin pe ml decât originalul; prețurile datate sunt în tabel. Dacă preferi să porți originalul fără un flacon întreg, Delina costă 16,11 € pentru 3ml și 44,01 € pentru 10ml la 10ML.

Surse

  1. The Delina universe (Parfums de Marly)
  2. The Delina collection (Parfums de Marly)
  3. Delina by Parfums de Marly (Fragrantica)
  4. Delina dupes, forum thread (Fragrantica)
  5. Swiss Arabian Rose 01 and Delina, forum thread (Fragrantica)
  6. Closest Delina dupe, forum thread (Fragrantica)
  7. Lady Diana by Alexandria Fragrances (Parfumo)
  8. Fatima Pink by Zimaya (Fragrantica)
  9. Pink Rose by Montagne Parfums (Parfumo)
  10. Arte Bellisimo Romantic by Orientica (Fragrantica)
  11. An Equestrian Series Della by French Avenue (Fragrantica)

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Delina, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 27 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Parfums de Marly sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri