Dupe-uri Valaya 2026: 6 clone comparate cu originalul
Am comparat șase alternative la Valaya după notele comune, sursele citate și prețurile datate, arătând și prin ce se deosebește fiecare de original. Sau încearcă mai întâi Valaya, într-un decant de 3ml.
În acest ghid
Pe scurt
Cea mai bună alternativă per ansamblu este Mystique Bouquet de Afnan, pe care majoritatea membrilor Parfumo care au votat o consideră similară. Membrii Fragrantica care au încercat ambele clone o găsesc pe Delilah Blanc de Maison Alhambra puțin mai apropiată, deși unul o consideră mai plată, iar altul spune că nu persistă la fel de mult. Velvet Whisper de House of Thêom are cel mai mic preț afișat. Vrei originalul? La 10ML, Valaya costă 39,51 € pentru un decant de 10ml.
6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026
Clasamentul
- Mystique Bouquet45,50 € 80ml
- Delilah BlancFără preț UE
- Velvet Whisper18,95 € 75ml
- Valeria37,95 € 100ml
- Amara59,90 € 50ml
- Kiage 31149,00 € 50ml
Preferi originalul?
Valaya
Parfums de MarlyTurnat din flaconul original
Alternativele: 0,25 €–1,20 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Ce aromă are Valaya?
Valaya de la Parfums de Marly a fost lansat în 2023 și este prezentat ca parfum pentru femei. Debutează cu efervescența aldehidelor, alături de piersică albă, bergamotă și mandarină. Inima este un buchet alb, curat: flori de portocal și lăcrămioare, completate de Petalia, Nympheal și mahonia, cu o notă fină de vetiver dedesubt. Baza este cea care persistă: mosc, Ambroxan, Akigalawood și vanilie îi dau un final delicat, pudrat și moscat, nu unul greu și dulce. Casa de parfumuri își prezintă propria descriere pe pagina Valaya.
Pentru cine încearcă să creeze o clonă, două elemente susțin întregul parfum: scânteia de la început și moscul de la final. Comentariile membrilor citate mai jos revin mereu la amândouă.
Eau de Parfum sau Valaya Exclusif?
Casa de parfumuri vinde acum două versiuni. Valaya Exclusif a apărut în 2025 ca Extrait de Parfum și este prezentat ca unisex; are propria listă de note: migdală, bergamotă și mandarină în deschidere; iasomie, flori de portocal și flori albe în inimă; Akigalawood, Ambroxan, lemn de santal și vanilie în bază. Migdala, iasomia și lemnul de santal sunt note noi; bergamota, florile de portocal, Akigalawood, Ambroxan și vanilia se regăsesc și în Eau de Parfum. Paginile de comparație Parfumo citate în acest ghid compară clonele cu Eau de Parfum, deși firul de discuție de pe forum citat pentru Valeria poartă numele Valaya Exclusif.
| Versiune | Lansare | Concentrație | Profil olfactiv |
|---|---|---|---|
| Valaya | 2023 | Eau de Parfum | Floral alb proaspăt și pudrat, cu bergamotă și flori de portocal |
| Valaya Exclusif | 2025 | Extrait de Parfum | Note de migdală în deschidere, apoi iasomie, lemn de santal și vanilie |
Alternative la Valaya, comparate
Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026
Fotografii ale flacoanelor: walmart.com, fragrantica.com, house-of-theom.com, versetparfums.uk, avaparifragrances.de
Compară două parfumuri unul lângă altul
Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.
- Pagina de comparație Parfumo arată că o mare majoritate a membrilor care au votat consideră Mystique Bouquet similar cu Valaya; piramidele ambelor parfumuri menționează piersică albă, bergamotă, mandarină, flori de portocal, vetiver, mosc și vanilie. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
- În blocul „miroase similar” pentru Valaya, Parfumo listează Mystique Bouquet. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
- Membrii Fragrantica care au comparat cele două parfumuri consideră că Valaya are un aer mai efervescent datorită aldehidelor, iar Mystique Bouquet e mai fructat-floral, cu litchi, bujor și o bază de mușchi de stejar, pe care Valaya nu o menționează; un membru îl numește un dupe foarte bun pentru Valaya și mai puternic decât Delilah Blanc. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
- Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre parfumuri precum Valaya, un membru spune că, de când a descoperit Mystique Bouquet, nu mai simte nevoia să aibă Valaya și consideră că faza de bază a acestuia e mai puțin moscată. Scents like Valaya, Fragrantica forum
- Valaya costă mai puțin la cumpărare: 14,31 € față de 45,50 €.
- Mystique Bouquet îți dă mai mult parfum: 80ml față de 3ml.
- 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.
Cât îmi trebuie?
Scrie de câte ori vrei să porți Valaya și câte pulverizări folosești.
Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).
La o asemenea folosire, decanturile de Valaya costă mai puțin decât Mystique Bouquet: 28,62 € față de 45,50 €.
O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.
Două exemple calculate
O lună de weekenduri
8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 14,31 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Valaya costă mai puțin decât Mystique Bouquet: 14,31 € față de 45,50 €.
În fiecare zi, timp de un an
365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 242,82 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Mystique Bouquet costă mai puțin decât decanturile de Valaya: 45,50 € față de 242,82 €. E un alt parfum, nu originalul.
Cea mai bună per ansamblu: Mystique Bouquet
Mystique Bouquet de Afnan este parfumul asupra căruia există cel mai larg acord. Pe pagina de comparație Parfumo, o mare majoritate a membrilor care au votat îl consideră similar cu Valaya, iar cele două piramide de note au în comun piersică albă, bergamotă, mandarină, flori de portocal, vetiver, mosc și vanilie. Parfumo îl menționează și în secțiunea „miroase similar” de pe pagina Valaya.
Diferența principală ține de fructe versus efervescență. Membrii care le-au comparat pe amândouă pe Fragrantica consideră că Valaya este mai efervescentă dintre cele două, datorită aldehidelor, iar Mystique Bouquet are un caracter mai fructat-floral, cu lici, bujor și o bază de mușchi de stejar, note care nu apar în lista Valaya. Într-un fir de discuție pe forumul Fragrantica despre parfumuri precum Valaya, un membru consideră că fondul are mai puțin mosc, dar spune că, de când l-a găsit, nu mai simte nevoia să aibă și Valaya.
I se potrivește cuiva care adoră piersica și florile din Valaya și ar renunța la o parte din efervescență pentru un buchet mai rotund și mai fructat. Un membru Fragrantica îl numește o alternativă foarte bună la Valaya și mai puternic decât Delilah Blanc. Bază: o sursă citată, comparația și lista parfumurilor similare de pe Parfumo, alături de comentariile membrilor pe Fragrantica.
De ce această alegere?Surse: 4
Baza: Sursă numită
- Pagina de comparație Parfumo arată că o mare majoritate a membrilor care au votat consideră Mystique Bouquet similar cu Valaya; piramidele ambelor parfumuri menționează piersică albă, bergamotă, mandarină, flori de portocal, vetiver, mosc și vanilie. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
- În blocul „miroase similar” pentru Valaya, Parfumo listează Mystique Bouquet. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
- Membrii Fragrantica care au comparat cele două parfumuri consideră că Valaya are un aer mai efervescent datorită aldehidelor, iar Mystique Bouquet e mai fructat-floral, cu litchi, bujor și o bază de mușchi de stejar, pe care Valaya nu o menționează; un membru îl numește un dupe foarte bun pentru Valaya și mai puternic decât Delilah Blanc. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
- Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre parfumuri precum Valaya, un membru spune că, de când a descoperit Mystique Bouquet, nu mai simte nevoia să aibă Valaya și consideră că faza de bază a acestuia e mai puțin moscată. Scents like Valaya, Fragrantica forum
Cel mai apropiat la notele de bază: Delilah Blanc
Titlul este eticheta pe care acest ghid o folosește pentru alegerea cea mai apropiată; membrii citați mai jos compară parfumul în ansamblu, nu doar notele de bază. Delilah Blanc de la Maison Alhambra are cel mai categoric rezultat dintre cele șase: pe pagina sa de comparație de pe Parfumo, aproape toți membrii care au votat îl consideră similar cu Valaya. Piramidele ambelor parfumuri de acolo includ piersică albă, bergamotă, mandarină, flori de portocal, vetiver, mosc și vanilie, iar pagina sa de pe Fragrantica prezintă același profil: bergamotă, piersică albă și mandarină, apoi flori de portocal și vetiver, urmate de mosc și vanilie.
Diferența principală ține de strălucire. Membrii Fragrantica care au încercat ambele clone spun că Delilah Blanc li se pare puțin mai apropiat de Valaya decât Mystique Bouquet, dar părerile nu sunt unanime: unuia i se pare mai plat, ca o băutură căreia i-a pierit efervescența, iar altul spune că nu rezistă la fel de mult. Judecând după liste, aldehidele, Ambroxan și Akigalawood din Valaya lipsesc din piramida sa de pe Fragrantica.
I se potrivește cuiva care vrea cel mai apropiat profil de Valaya și poate accepta un rezultat mai discret, mai puțin efervescent. Tabelul nu indică un preț în UE, fiindcă nu era în stoc la data verificării. Bază: o sursă nominalizată, comparația de pe Parfumo, alături de comentariile membrilor pe Fragrantica.
De ce această alegere?Surse: 3
Baza: Sursă numită
- Pagina de comparație Parfumo arată că aproape toți membrii care au votat consideră Delilah Blanc similar cu Valaya; piramidele ambelor parfumuri menționează piersică albă, bergamotă, mandarină, flori de portocal, vetiver, mosc și vanilie. Valaya vs Delilah Blanc, Parfumo comparison
- Membrii Fragrantica care au încercat ambele clone Valaya spun că Delilah Blanc li se pare puțin mai apropiat de Valaya decât Mystique Bouquet, deși unul îl găsește mai plat, ca o băutură care și-a pierdut bulele, iar altul spune că nu persistă la fel de mult. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
- Fragrantica listează bergamotă, piersică albă și mandarină; flori de portocal și vetiver; mosc și vanilie. Delilah Blanc by Maison Alhambra, Fragrantica
Cel mai mic preț: Velvet Whisper
Velvet Whisper de la House of Thêom costă cel mai puțin dintre toate clonele pentru care tabelul poate indica un preț, fie că te uiți la flacon, fie la prețul pentru fiecare ml. Pe pagina sa de comparație de pe Parfumo, o mare majoritate a membrilor care au votat îl consideră similar cu Valaya, iar cele două au în comun bergamotă, mandarină, piersică, flori de portocal, vetiver și mosc.
Diferența principală se simte la început. Velvet Whisper adaugă rubarbă, crin și ambră listei de note comune, iar un membru care a scris pe pagina sa de pe Parfumo spune că ajunge direct la notele de bază curate și pudrate ale Valaya, sărind peste deschiderea fructată; rezultatul i se pare puțin mai plat și mai liniar. Un alt membru de acolo îl numește Valaya la un preț mai accesibil, iar Parfumo plasează Valaya primul în secțiunea „miroase similar”.
I se potrivește cuiva care preferă finalul curat și pudrat al Valaya și nu va duce lipsa piersicii de la început. Bază: o sursă nominalizată, comparația de pe Parfumo și textele membrilor.
De ce această alegere?Surse: 2
Baza: Sursă numită
- Pagina de comparație Parfumo arată că o mare majoritate a membrilor care au votat consideră Velvet Whisper similar cu Valaya; ambele menționează bergamotă, mandarină, piersică, flori de portocal, vetiver și mosc, în timp ce Velvet Whisper adaugă rubarbă, crin și ambră. Valaya vs Velvet Whisper, Parfumo comparison
- Parfumo îl listează primul pe Valaya în blocul „miroase similar” pentru Velvet Whisper; un membru scrie că acesta ajunge direct la faza de bază curată și pudrată a lui Valaya, fără deschiderea fructată, și că e puțin mai plat și mai liniar, iar altul îl numește Valaya la preț accesibil. Velvet Whisper by House of Thêom, Parfumo
O variantă mai delicată: Valeria
Valeria de la Verset Parfums păstrează florile, dar domolește moscul. Nu este citată aici nicio listă de note, așa că comparația se bazează pe descrierile membrilor. Un membru care are Valaya descrie Valeria, pe Fragrantica, ca fiind foarte asemănătoare în ansamblu cu Valaya, dar cu mai puțin mosc și mai multe flori; pe pielea ei, rezistă mai puțin. Într-o discuție pe forumul Fragrantica, un membru care caută o alternativă la Valaya o găsește, de asemenea, foarte asemănătoare, dar fără nota moscată.
Diferența principală se simte în notele de bază. Pe lângă moscul mai discret, membrul de pe forum observă o notă metalică după ce parfumul se așază pe piele. Un alt membru Fragrantica simte lipsa piersicii din Valaya și remarcă o tentă ușor afumată de la Akigalawood.
I se potrivește cuiva căruia moscul din Valaya i se pare prea intens și care ar prefera ca florile să iasă în față. Baza: o sursă nominalizată, descrieri ale membrilor pe Fragrantica și pe forumul său.
De ce această alegere?Surse: 2
Baza: Sursă numită
- Un membru Fragrantica care deține Valaya o descrie pe Valeria drept Valaya cu mai puțin mosc și mai multe flori, foarte similară, dar cu persistență mai scurtă pe pielea sa; alt membru simte lipsa piersicii din Valaya și remarcă o notă ușor afumată de la akigalawood. Valeria by Verset Parfums, Fragrantica
- Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica, un membru aflat în căutarea unei alternative la Valaya o găsește pe Valeria foarte similară, dar lipsită de nota moscată, cu un acord metalic în faza de bază. Similar perfumes to Valaya Exclusif, Fragrantica forum
O variantă mai dulce: Amara
Pe hârtie, Amara de la Avapari are cele mai multe note în comun cu Valaya. Pe pagina sa de pe Parfumo, Valaya apare prima la categoria „miroase asemănător”, iar piramida olfactivă urmează îndeaproape pe cea a lui Valaya: aldehide, piersică albă, bergamotă și mandarină; mahonia, lăcrămioare, Nympheal, flori de portocal, Petalia și vetiver; Akigalawood, Ambroxan, mosc și vanilie.
Diferența principală ține de echilibru. Parfumo încadrează Amara la florale-dulci, iar Valaya la florale-proaspete. Un membru de pe ediția germană a Parfumo scrie că împrumută elemente de la Valaya, dar se simte ca un parfum de sine stătător: mai puțin liniar, cu note mai verzi și mai citrice, fără nota curată, sintetică și ascuțită.
I se potrivește cuiva căruia îi place structura lui Valaya, dar îl vrea mai dulce, sau căruia nota sa curată i se pare prea ascuțită. Baza: o sursă nominalizată, lista de pe Parfumo și descrierea unui membru de acolo.
De ce această alegere?Surse: 2
Baza: Sursă numită
- Parfumo îl listează primul pe Valaya în blocul „miroase similar” pentru Amara și clasifică parfumul drept floral-dulce, în timp ce pe Valaya îl clasifică drept proaspăt-floral; piramida listată cuprinde aldehide, piersică albă, bergamotă și mandarină; mahonia, lăcrămioară, Nympheal, flori de portocal, Petalia și vetiver; Akigalawood, Ambroxan, mosc și vanilie. Amara by Avapari, Parfumo
- Un membru Parfumo scrie că Amara împrumută de la Valaya, dar se simte ca un parfum de sine stătător: mai puțin liniar, cu note mai verzi și mai citrice, și fără nota aceea ascuțită, sintetică și curată. Amara von Avapari, Parfumo
Alternativă premium: Kiage 311
Kiage 311 este alegerea premium datorită concentrației declarate, nu a prețului: nu este cea mai scumpă clonă pe ml din tabel. Pagina proprie a Kiage o numește pe Valaya sursă de inspirație, o descrie drept Duftzwilling — în germană, un parfum geamăn — și declară un procent de ulei parfumat peste nivelul unui Eau de Parfum. Notele menționate sunt bergamotă, mandarină și piersică albă; flori de portocal, flori albe și vetiver; Akigalawood, Ambrofix, mosc și vanilie.
Potrivit listelor, diferența principală ține de notele care lipsesc și de cele înlocuite. Nu sunt aldehide, Ambrofix apare în locul lui Ambroxan din lista Valaya, iar „flori albe” înlocuiește lăcrămioarele, Petalia, Nympheal și mahonia menționate pentru Valaya.
I se potrivește cuiva care vrea conturul lui Valaya într-o clonă pe care producătorul o descrie ca fiind mai concentrată. Baza: doar pagina producătorului, așa că privește această afirmație ca pe una a casei, nu ca pe una independentă.
De ce această alegere?Surse: 1
Baza: Sursă numită
- Pagina proprie a Kiage îl numește pe Valaya drept sursa de inspirație pentru Kiage 311, îl descrie ca pe un geamăn olfactiv (Duftzwilling), afirmă că proporția de ulei parfumat depășește nivelul unei ape de parfum și listează bergamotă, mandarină și piersică albă; flori de portocal, flori albe și vetiver; Akigalawood, Ambrofix, mosc și vanilie. Kiage 311, Kiage
Parfumuri originale din selecția noastră
Parfumuri originale care împart o parte din caracterul floral alb și curat al lui Valaya, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.
Ex Nihilo
Fleur Narcotique
Lici, bergamotă și piersică peste iasomie, flori de portocal și bujor, pe o bază de mosc, mușchi și lemn de santal: un floral alb fructat.
3ml · 10ml
Frederic Malle
Acne Studios
Aldehide, piersică, flori de portocal și lăcrămioară peste lemn de santal, mosc, vanilie și heliotrop: pudrat și săpunos.
3ml · 10ml · 30ml
Ex Nihilo
Blue Talisman
Pară, bergamotă și ghimbir, cu flori de portocal peste Akigalawood, mosc și Ambrofix: mai proaspăt și mai lemnos.
3ml · 10ml
Unde nu se ridică clonele la nivelul originalului
Pune comentariile membrilor alături de listele de note și ies la iveală trei diferențe. Prima este strălucirea. Delilah Blanc și Velvet Whisper sunt descrise fiecare de câte un membru ca fiind mai plate, iar niciuna dintre listele de note citate nu include aldehidele, ingredientul care dă unui floral alb un debut efervescent și luminos.
A doua este moscul. Trei membri, vorbind despre Mystique Bouquet și Valeria, găsesc notele de bază mai puțin moscate decât cele ale lui Valaya.
Al treilea element este nota fructată din deschidere. Un membru spune că Velvet Whisper sare peste debutul fructat, iar altuia îi lipsește piersica din Valeria. Când o clonă redă bine baza, dar pierde primele minute luminoase, poate lăsa impresia finalului din Valaya, fără începutul ei.
Un flacon de clonă sau Valaya într-un format mic?
Raportat la ml, fiecare clonă din tabel pentru care putem afișa prețul costă mai puțin decât originalul. Un decant de 10ml de Valaya costă 39,51 €, adică 3,95 €/ml; cel de 30ml costă 94,50 €, adică 3,15 €/ml. Dacă știi deja că ți se potrivește acest stil floral curat și vrei să-l porți din plin zi de zi, o clonă îți oferă un volum mai mare pentru banii tăi.
Lucrurile stau altfel dacă încă te întrebi dacă Valaya e pentru tine. Cel mai mic format, un 3ml cu aproximativ 60 de pulverizări, costă 14,31 €. Poți trece la un decant de 10ml, cu aproximativ 200 de pulverizări, sau la unul de 30ml, cu aproximativ 600. Valaya Exclusif este disponibil și în format de 3ml, la 16,11 €, dacă vrei să porți ambele versiuni înainte să alegi. Indexul nostru de preț per ml compară toate formatele pe care le vindem, casă cu casă.
Alte case cu un floral alb curat
Dacă vrei un floral alb curat de la o altă casă, trei parfumuri originale au câteva note în comun. Fleur Narcotique de la Ex Nihilo, din 2022, îmbină litchi, bergamotă și piersică cu iasomie, flori de portocal și bujor, pe o bază de mosc, mușchi și lemn de santal: o direcție fructat-florală cu personalitate proprie. Acne Studios de la Frederic Malle, din 2024, este parfumul care păstrează aldehidele, cu bergamotă și mandarină, o inimă de piersică, flori de portocal, lăcrămioare, iasomie, trandafir și violetă, plus o bază pudrată de lemn de santal, tămâie, Iso E Super, mosc, vanilie și heliotrop. Blue Talisman de la Ex Nihilo, din 2023, e mai proaspăt și mai lemnos: pară, bergamotă, mandarină și ghimbir, apoi flori de portocal și Georgywood, iar la final Akigalawood, mosc și Ambrofix. Toate sunt disponibile în formate decant, așa că le poți alterna timp de două săptămâni înainte să te hotărăști.
Cum testezi un dupe
O bandă de hârtie îți arată deschiderea și cam atât, așa că poartă originalul și clona pe piele. Aplică unul într-o zi și celălalt în altă zi, nu pe amândouă deodată, ca să nu-ți influențeze unul felul în care îl percepi pe celălalt. Verifică-le în aceleași momente: la prima pulverizare, în inimă, după ce se estompează notele de vârf, și mai târziu în cursul zilei, când parfumul s-a așezat pe piele. În cazul Valaya, urmărește efervescența de la început și moscul de la final, fiindcă aici spun membrii că clonele nu se ridică la nivelul originalului.
Un 3ml de Valaya, cu aproximativ 60 de pulverizări, îți ajunge pentru câteva zile de comparație corectă. Dacă originalul te convinge, treci la un decant de 10ml: aproximativ 200 de pulverizări, suficiente pentru săptămâni de purtare zilnică. Cumperi pentru prima dată formate mici? Ghidul nostru despre decanturi de parfum explică lucrurile de bază, iar pagina despre cum să încerci înainte să cumperi un flacon întreg îți arată o altă variantă. Ca să vezi Valaya alături de un alt parfum din aceeași casă, citește Delina vs Valaya, iar pentru gama mai largă, consultă ghidul nostru despre parfumurile Parfums de Marly sau despre parfumurile curate.
Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte
- Pot purta Valaya câteva zile înainte să aleg un dupe?
- La 10ML găsești Valaya în decanturi de 3ml, 10ml sau 30ml, umplute din flaconul original. Un decant de 3ml oferă aproximativ 60 de pulverizări, suficiente ca să-l porți în mai multe zile, alături de orice clonă.
- Care dupe Valaya ocupă primul loc în clasamentul nostru?
- Mystique Bouquet de la Afnan este cea mai bună alegere per ansamblu din acest ghid: marea majoritate a membrilor care au votat pe pagina de comparație Parfumo îl consideră asemănător, iar ambele piramide olfactive includ piersică albă, bergamotă, mandarină, flori de portocal, vetiver, mosc și vanilie. Membrii de pe Fragrantica îl găsesc mai fructat-floral și mai puțin strălucitor decât Valaya.
- Cât de bine este susținută Delilah Blanc ca alternativă la Valaya?
- Are susținere puternică: aproape toți membrii care au votat pe pagina de comparație Parfumo îl consideră asemănător, iar membrii Fragrantica care au încercat ambele clone spun că pare puțin mai apropiat de Valaya decât Mystique Bouquet. Totuși, un membru îl consideră mai plat, iar altul spune că nu rezistă la fel de mult.
- Care este diferența dintre Valaya și Valaya Exclusif?
- Valaya este un Eau de Parfum din 2023, cu aldehide, piersică albă, flori albe, mosc și vanilie; Valaya Exclusif este un Extrait de Parfum din 2025, cu migdale, iasomie și lemn de santal în lista de note, fără aldehide, piersică și mosc. Clonele din acest ghid sunt comparate cu Eau de Parfum.
- Costă clonele Valaya mai puțin pe ml decât un decant?
- Fiecare clonă cu un preț în UE în tabelul comparativ costă mai puțin pe ml decât originalul. Un decant de 10ml de Valaya costă 39,51 € (3,95 €/ml), iar unul de 3ml costă 14,31 €.
- Ce clone sunt asociate cu Valaya și de către cine?
- Mystique Bouquet, Delilah Blanc, Velvet Whisper, Valeria, Amara și Kiage 311 sunt asociate cu Valaya de Parfumo, de membrii Fragrantica sau de creatorul lor. Dintre parfumurile originale, Acne Studios de Frederic Malle are în comun aldehidele, piersica, florile de portocal, lăcrămioara, moscul și vanilia, iar Fleur Narcotique și Blue Talisman au în comun bergamota și florile de portocal.
- Cât timp va rezista Valaya pe pielea mea?
- Depinde de pielea ta și de vreme, așa că nu promitem o anumită durată. Poartă un decant de 3ml, cu aproximativ 60 de pulverizări, în mai multe zile, ca să vezi cum se comportă pe pielea ta înainte să alegi o mărime mai mare.
Surse
- Valaya Eau de Parfum, Parfums de Marly
- Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
- Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
- Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
- Scents like Valaya, Fragrantica forum
- Valaya vs Delilah Blanc, Parfumo comparison
- Delilah Blanc by Maison Alhambra, Fragrantica
- Valaya vs Velvet Whisper, Parfumo comparison
- Velvet Whisper by House of Thêom, Parfumo
- Valeria by Verset Parfums, Fragrantica
- Amara by Avapari, Parfumo
- Kiage 311, Kiage
Cum am comparat
Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Valaya, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.
10ML este independent și nu este afiliat cu Parfums de Marly sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.
Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.
Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.
Vezi decanturileCitește mai departe
Delina: originalul comparat cu 7 alternative
Șapte dupe-uri Parfums de Marly Delina comparate după note și după locul în care fiecare se îndepărtează de original, sau poartă mai întâi Delina adevărat, ca decant de 3ml.
Ce este oudul? Cum miroase parfumul cu oud și 16 variante, de la blând la întunecat
Oudul este rășina închisă la culoare care se formează în lemnul de agar, iar în parfum miroase a lemn, fum și rășină. Află ce este, cum miroase și descoperă 16 parfumuri cu oud, într-o selecție de la blând la întunecat.
Cel mai bun parfum bărbătesc: 18 alegeri pe stil și răspunsul la întrebarea despre aftershave
Cel mai bun parfum bărbătesc e cel care se potrivește stilului spre care te îndrepți deja. 18 parfumuri pentru bărbați, grupate pe stil și comparate, un ghid de tipul „dacă porți asta, încearcă și asta” și explicația sensului real al termenului aftershave.