Dior Sauvage dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Έξι dupes του Dior Sauvage σε σύγκριση: νότες, χαρακτήρας και τιμή φιάλης με ημερομηνία, μαζί με τα flankers και το σημείο όπου κάθε κλώνος χωρίζει από το αυθεντικό. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το Sauvage σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο dupe του Dior Sauvage συνολικά είναι το Modest Une Pour Homme της Afnan, που αρκετά μέλη του Fragrantica βρίσκουν κοντά στο eau de toilette. Το Ventana της Armaf είναι η πιο φρέσκια, πιο φρουτώδης επιλογή, και το Kuro της Ajmal έχει τη χαμηλότερη τιμή φιάλης. Όλοι οι κλώνοι εδώ στοχεύουν στο αρχικό eau de toilette. Θέλεις το αυθεντικό; Το Sauvage κοστίζει 26,91 € σε decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Modest Une Pour HommeΚαλύτερο συνολικά Afnan39,50 € 100ml
  2. VentanaΠιο φρέσκια εκδοχή Armaf19,99 € 100ml
  3. KuroΧαμηλότερη τιμή Ajmal17,80 € 90ml
  4. Club de Nuit Urban Man ElixirΠιο σκοτεινή εκδοχή Armaf27,99 € 105ml
  5. Hunter IntenseΠιο γλυκή εκδοχή Armaf18,99 € 100ml
  6. SuaveΠιο απαλή εκδοχή Fragrance World19,90 € 100ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Sauvage

DiorΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,19 €–0,40 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Μπουκάλια Luna Rossa Carbon, Sauvage και Explorer σε απαλό γαλάζιο φόντο

Πώς μυρίζει το Sauvage;

Φιάλη του Sauvage της Dior
Το αυθεντικόSauvageDior

Το Sauvage είναι το πιπεράτο eau de toilette με έντονο ambroxan που λάνσαρε η Dior το 2015. Ο πρώτος ψεκασμός είναι κοφτερός και καθαρός: περγαμόντο Καλαβρίας και πιπέρι, αρκετά φωτεινά για να διαβάζονται ως εσπεριδοειδές από την άλλη άκρη του δωματίου. Από κάτω βρίσκεται μια γεμάτη καρδιά με πιπέρι Σετσουάν, ροζ πιπέρι, λεβάντα, γεράνι, έλεμι, βετιβέρ και πατσουλί, που του δίνει εκείνο το φρέσκο, ελαφρώς αρωματικό μπαχάρι. Η βάση είναι ambroxan με κέδρο και λάβδανο, μια ζεστή, ορυκτή λάμψη σαν δέρμα, και αυτό είναι το κομμάτι που αναγνωρίζουν οι περισσότεροι. Οι συγχορδίες του ξεκινούν με φρέσκο πικάντικο, κεχριμπάρι, εσπεριδοειδή και αρωματικό.

Το Sauvage έχει γίνει ολόκληρη οικογένεια, και τρία από τα flankers του υπάρχουν στο 10ML. Είναι ξεχωριστά αρώματα, όχι πιο δυνατές φιάλες του ίδιου, και κανένας από τους κλώνους παρακάτω δεν στοχεύει σε αυτά.

Οι εκδοχές Sauvage στο 10ML
ΈκδοσηΝότες που αναφέρονταιΑρωματικό προφίλ
SauvageΠεργαμόντο, πιπέρι, λεβάντα, AmbroxanΦρέσκο, πιπεράτο, λαμπερό
Sauvage Eau ForteΕλεμί, μπαχαρικά, λεβάντα, μόσχος, ξυλώδεις νότεςΑπαλό, μοσχάτο και ρητινώδες
Sauvage ElixirΚάρδαμο, κανέλα, γκρέιπφρουτ, μοσχοκάρυδο, λεβάντα, γλυκόριζα, κεχριμπάρι, σανταλόξυλοΖεστό, πικάντικο και πυκνό
Sauvage ExtraitΚέδρος, πατσουλί, oud, βετιβέρΣκοτεινό και ξυλώδες

Ο οδηγός μας Sauvage ή Sauvage Elixir εμβαθύνει στις δύο πιο γνωστές εκδοχές.

Περγαμόντο, πιπέρι Σετσουάν και λεβάντα ως πρώτες ύλες: νότες του Sauvage της Dior
Στην εικόνα: περγαμόντο, πιπέρι Σετσουάν και λεβάντα, νότες του Sauvage.

Εναλλακτικές του Sauvage σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Modest Une Pour Homme Afnan
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
39,50 € 100ml
0,40 €/ml
2Πιο φρέσκια εκδοχή Ventana Armaf
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
19,99 € 100ml
0,20 €/ml
3Χαμηλότερη τιμή Kuro Ajmal
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
17,80 € 90ml
0,20 €/ml
4Πιο σκοτεινή εκδοχή Club de Nuit Urban Man Elixir Armaf
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
27,99 € 105ml
0,27 €/ml
5Πιο γλυκή εκδοχή Hunter Intense Armaf
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
18,99 € 100ml
0,19 €/ml
6Πιο απαλή εκδοχή Suave Fragrance World
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
19,90 € 100ml
0,20 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: silloria.com, armafperfume.com, in.ajmal.com, armaf.com, armafperfume.com, fragrantica.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοSauvageDiorModest Une Pour HommeAfnan
Τιμή ανά ml
3ml: 2,97 €/ml · 10ml: 2,69 €/ml · 30ml: 2,13 €/ml
0,40 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 100ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Sauvage
  • Αρκετά κείμενα μελών το αποκαλούν την πιο κοντινή εναλλακτική επιλογή στο Sauvage ε τουαλέτ που έχουν δοκιμάσει, με πιο απαλό, ελαφρώς πιο γλυκό άνοιγμα. Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  • Παραθέτει περγαμόντο Καλαβρίας, πιπέρι και λεβάντα, έπειτα ελεμί, γεράνι και ροζ πιπέρι, κι έπειτα αμπροξάν, βετιβέρ και πατσουλί· το Parfumo βάζει πρώτα τα Sauvage EDP και EDT στη λίστα παρόμοιων αρωμάτων· ένα μέλος βρίσκει περισσότερα εσπεριδοειδή, λιγότερο αμπροξάν και καθόλου μεταλλική αιχμή, με τον χαρακτήρα του Sauvage να παραμένει άθικτος Modest Une pour Homme by Afnan Perfumes, Parfumo
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Sauvage κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 8,91 € έναντι 39,50 €.
  • Το Modest Une Pour Homme σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Sauvage και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο17,82 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml26,91 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml63,90 €Περισσεύουν 24ml
  • Modest Une Pour Homme από Afnan: 1 × 100mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά39,50 €Περισσεύουν 94ml

Για τόση χρήση, τα decants του Sauvage κοστίζουν λιγότερο από το Modest Une Pour Homme: 17,82 € έναντι 39,50 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 8,91 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Sauvage κοστίζουν λιγότερο από το Modest Une Pour Homme: 8,91 € έναντι 39,50 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 163,62 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Modest Une Pour Homme κοστίζει λιγότερο από τα decants του Sauvage: 39,50 € έναντι 163,62 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Sauvage: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Modest Une Pour Homme της AfnanΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Sauvage. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Modest Une Pour Homme

Φιάλη του Modest Une Pour Homme της Afnan
Modest Une Pour HommeAfnanΚαλύτερο συνολικά

Το Modest Une Pour Homme της Afnan έχει, σύμφωνα με τη σελίδα του στο Parfumo, περγαμόντο Καλαβρίας, πιπέρι και λεβάντα στην κορυφή, έλεμι, γεράνι και ροζ πιπέρι στην καρδιά, και ambroxan, βετιβέρ και πατσουλί από κάτω. Αυτό είναι το μεγαλύτερο μέρος της δομής του Sauvage, και το Parfumo βάζει και τις δύο συγκεντρώσεις του Sauvage πρώτες στα παρόμοια αρώματα. Στη σελίδα του στο Fragrantica, αρκετά μέλη το συγκρίνουν απευθείας με το eau de toilette και το βρίσκουν κοντά.

Η βασική διαφορά είναι η αιχμή. Μέλη του Fragrantica περιγράφουν ένα πιο απαλό άνοιγμα, και ένα το βρίσκει πιο σαπουνένιο, χωρίς την κοφτερή γροθιά ambroxan του αυθεντικού. Ένα μέλος του Parfumo που τα σύγκρινε βρίσκει περισσότερα εσπεριδοειδή, λιγότερο ambroxan και καθόλου από την αχνή μεταλλική νότα του αυθεντικού, ενώ ο συνολικός χαρακτήρας μένει. Αρκετά μέλη του Fragrantica αναφέρουν επίσης αδύναμη απόδοση στις νεότερες φιάλες.

Ταιριάζει σε όποιον φοράει Sauvage για την εύκολη, καθαρή φρεσκάδα του στη διάρκεια της μέρας και δεν χρειάζεται τα κοφτερά πρώτα λεπτά. Βάση: κατονομαζόμενες πηγές, οι σελίδες του στο Fragrantica και στο Parfumo (με σύνδεσμο παραπάνω).

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Αρκετά κείμενα μελών το αποκαλούν την πιο κοντινή εναλλακτική επιλογή στο Sauvage ε τουαλέτ που έχουν δοκιμάσει, με πιο απαλό, ελαφρώς πιο γλυκό άνοιγμα. Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  2. Παραθέτει περγαμόντο Καλαβρίας, πιπέρι και λεβάντα, έπειτα ελεμί, γεράνι και ροζ πιπέρι, κι έπειτα αμπροξάν, βετιβέρ και πατσουλί· το Parfumo βάζει πρώτα τα Sauvage EDP και EDT στη λίστα παρόμοιων αρωμάτων· ένα μέλος βρίσκει περισσότερα εσπεριδοειδή, λιγότερο αμπροξάν και καθόλου μεταλλική αιχμή, με τον χαρακτήρα του Sauvage να παραμένει άθικτος Modest Une pour Homme by Afnan Perfumes, Parfumo

Πιο φρέσκια εκδοχή: Ventana

Φιάλη του Ventana της Armaf
VentanaArmafΠιο φρέσκια εκδοχή

Το Ventana της Armaf χτίζεται πάνω σε πιο φρουτώδη κορυφή: περγαμόντο, λεμόνι, γκρέιπφρουτ, μανταρίνι και κόκκινα φρούτα, πάνω σε πατσουλί, γεράνι, βετιβέρ και λεβάντα, με κέδρο, λάβδανο και κεχριμπάρι. Η σελίδα του στο Parfumo βάζει το eau de toilette του Sauvage πρώτο στα παρόμοια αρώματα.

Η βασική διαφορά είναι το πιπέρι. Ένα μέλος του Parfumo που φόρεσε το Ventana στον έναν καρπό και το Sauvage στον άλλον βρήκε πιο φρουτώδες άνοιγμα απέναντι στο πιπεράτο Dior, με την ομοιότητα να μεγαλώνει στη βάση, καθώς βγαίνουν η λεβάντα, το βετιβέρ και ο κέδρος. Άλλα μέλη το συνοψίζουν ως Sauvage με λιγότερο πιπέρι και περισσότερη λεβάντα. Σε ένα νήμα του Fragrantica που συγκρίνει τα δύο, αρκετοί που έχουν και τα δύο το βρίσκουν πολύ κοντά, αν και ένας το βρίσκει πιο σύντομο σε διάρκεια, και μέλη στη σελίδα του στο Basenotes συμφωνούν ότι λειτουργεί ως κλώνος του Sauvage. Στο Fragrantica, ένα μέλος που είχε αρκετούς κλώνους σε στιλ Sauvage το βρήκε υπερβολικά εσπεριδοειδές.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το Sauvage στη ζέστη και θα αντάλλασσε λίγη από την αιχμή του με φωτεινότητα. Βάση: κατονομαζόμενες πηγές στο Parfumo, στο Fragrantica και στο Basenotes, με συνδέσμους σε αυτή την ενότητα.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 4

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Παραθέτει περγαμόντο, λεμόνι, γκρέιπφρουτ, μανταρίνι και κόκκινα φρούτα πάνω από πατσουλί, γεράνι, βετιβέρ και λεβάντα, με κέδρο, λάβδανο και άμπερ· το Parfumo βάζει πρώτο το Sauvage EDT στη λίστα παρόμοιων αρωμάτων· μέλη που φόρεσαν και τα δύο το βρίσκουν πιο φρουτώδες, με λιγότερο πιπέρι και περισσότερη λεβάντα Ventana by Armaf, Parfumo
  2. Ένα μέλος που είχε αρκετούς κλώνους στο στιλ του Sauvage βρίσκει το Ventana υπερβολικά εσπεριδοειδές δίπλα στο Sauvage Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  3. Σε ένα νήμα που συγκρίνει τα δύο, αρκετοί κάτοχοι και των δύο βρίσκουν το Ventana πολύ κοντά στο Sauvage· ένας θεωρεί ότι διαρκεί λιγότερο Armaf Ventana vs Dior Sauvage, Fragrantica forum
  4. Μέλη που γράφουν γι’ αυτό το αποκαλούν επιτυχημένο κλώνο του Sauvage· ένας αναφέρει πιο αδύναμη απόδοση Ventana by Armaf, Basenotes

Χαμηλότερη τιμή: Kuro

Φιάλη του Kuro της Ajmal
KuroAjmalΧαμηλότερη τιμή

Το Kuro της Ajmal έχει τη χαμηλότερη τιμή φιάλης στον πίνακα· ανά ml, η μεγαλύτερη φιάλη του Hunter Intense βγαίνει σχεδόν στα ίδια. Κινείται στην ίδια φρέσκια, πιπεράτη, ξυλώδη γραμμή με το Sauvage. Η σελίδα του στο Parfumo αναφέρει το eau de toilette και το eau de parfum του Sauvage στα παρόμοια αρώματα, μαζί με το Luna Rossa Carbon της Prada.

Η βασική διαφορά είναι η οξύτητα, και τα μέλη δεν συμφωνούν σε αυτό. Ένα μέλος του Parfumo το λέει κοντινή εκδοχή του eau de toilette με έντονο ambroxan και την ίδια αίσθηση φρεσκάδας μετά το ντους. Ένα άλλο βρίσκει τη λεβάντα απαλή και λίγο σαπουνένια, με ένα ίχνος βετιβέρ, και το σύνολο λιγότερο κοφτερό από το Sauvage. Στη σελίδα του στο Fragrantica, μέλη αναγνωρίζουν τον χαρακτήρα του Sauvage, αλλά πιο γλυκό, πιο ξυλώδη και λιγότερο μεταλλικό, με μια ελαφριά καπνιστή νότα, και ένα μέλος που δοκίμασε αρκετούς κλώνους του Sauvage το βρήκε υπερβολικά γήινο και φυτικό.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει το στιλ με το μικρότερο κόστος και βρίσκει το Sauvage λίγο δυνατό: μια πιο στρογγυλή εκδοχή, με τη λεβάντα μπροστά, για το γραφείο. Βάση: κατονομαζόμενες πηγές (οι σελίδες του ίδιου του Kuro στο Parfumo και στο Fragrantica).

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Parfumo καταγράφει τα Sauvage EDT, Sauvage EDP και Luna Rossa Carbon ως παρόμοια· ένα μέλος το αποκαλεί μια κοντινή, πλούσια σε αμβροξάν εκδοχή του Sauvage EDT, ένα άλλο βρίσκει τη λεβάντα του απαλή και λίγο σαπουνάτη και το σύνολο λιγότερο αιχμηρό από το Sauvage Kuro by Ajmal, Parfumo
  2. Ένα μέλος που τελείωσε το Kuro, ανάμεσα σε άλλους κλώνους του Sauvage, το βρήκε υπερβολικά γήινο και βοτανικό δίπλα στο Sauvage Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  3. Τα μέλη βρίσκουν σε αυτό τον χαρακτήρα του Sauvage σε έκδοση νερού τουαλέτας, πιο γλυκό και ξυλώδες, λιγότερο μεταλλικό, με ελαφριά καπνιστή αίσθηση. Kuro by Ajmal, Fragrantica

Πιο σκοτεινή εκδοχή: Club de Nuit Urban Man Elixir

Φιάλη του Club de Nuit Urban Man Elixir της Armaf
Club de Nuit Urban Man ElixirArmafΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το Club de Nuit Urban Man Elixir της Armaf μοιράζεται με το Sauvage περγαμόντο, ροζ πιπέρι, έλεμι, λεβάντα, γεράνι, βετιβέρ, ambroxan, πατσουλί, κέδρο και λάβδανο. Προσθέτει άνθος πορτοκαλιάς, γιασεμί, σαφράν, ταγέτη και κεχριμπάρι. Η σελίδα του στο Parfumo βάζει και τις δύο συγκεντρώσεις του Sauvage πρώτες στα παρόμοια αρώματα.

Η βασική διαφορά είναι η ζεστασιά. Μέλη του Parfumo περιγράφουν ένα δυνατό άνοιγμα με ανανά και ξύλο που με τον καιρό γίνεται Sauvage, μετά μια καπνιστή άκρη και μια πιο γλυκιά βάση, που ένα μέλος την παρομοιάζει με το eau de parfum του Sauvage και όχι με το eau de toilette. Είναι λιγότερο κοφτερό από το αυθεντικό σε όλη τη διαδρομή. Ένα μέλος στη σελίδα του Salvo Intense στο Fragrantica το αντιμετωπίζει επίσης ως κλώνο του Sauvage.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει το Sauvage για βραδινές εξόδους, με περισσότερη γλύκα και καπνό. Μέλη του Parfumo το περιγράφουν ως πολύ δυνατό σε απόδοση, οπότε μην το παρακάνεις με τους ψεκασμούς. Βάση: κατονομαζόμενες πηγές στο Parfumo και στο Fragrantica, και οι δύο με σύνδεσμο σε αυτή την ενότητα.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Καταγράφει περγαμόντο, ροζ πιπέρι, άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί, έπειτα ελεμί, λεβάντα, σαφράν, ταγέτη, γεράνι και βετιβέρ, και στη συνέχεια αμβροξάν, άμπερ, πατσουλί, κέδρο και λάβδανο· το Parfumo κατατάσσει πρώτα τα Sauvage EDT και EDP ανάμεσα στα παρόμοια αρώματα· τα μέλη περιγράφουν ένα άνοιγμα με ανανά και ξυλώδεις νότες που εξελίσσεται σε Sauvage, με καπνιστή χροιά και πιο γλυκό, σαν το EDP, στέγνωμα Club de Nuit Urban Man Elixir by Armaf, Parfumo
  2. Το κείμενο ενός μέλους το αντιμετωπίζει ως κλώνο του Sauvage Salvo Intense by Maison Alhambra, Fragrantica

Πιο γλυκιά εκδοχή: Hunter Intense

Φιάλη του Hunter Intense της Armaf
Hunter IntenseArmafΠιο γλυκή εκδοχή

Το Hunter Intense της Armaf αναφέρει περγαμόντο, κάρδαμο, λεμόνι και μανταρίνι, μετά γεράνι, λεβάντα, ροζ πιπέρι και τριαντάφυλλο, μετά κέδρο, λάβδανο, μόσχο, πατσουλί και βετιβέρ. Η σελίδα του στο Parfumo αναφέρει το Invictus της Rabanne και το eau de toilette του Sauvage ως τα πιο κοντινά του.

Η βασική διαφορά είναι η ζάχαρη. Μέλη του Parfumo το περιγράφουν κοντά στο Sauvage, αλλά πιο γλυκό και πιο πολύ άρωμα για κλαμπ, και αρκετά το διαβάζουν ως μείγμα των δύο: ένα άνοιγμα Invictus που καταλήγει σε μια γλυκασμένη εκδοχή της καρδιάς του Sauvage. Ένα το λέει υδάτινο Sauvage με επιπλέον γλύκα. Οι απόψεις στη σελίδα του στο Fragrantica μοιράζονται ανάμεσα σε ένα άνοιγμα Invictus που στη βάση πάει προς το Sauvage και σε καθόλου Sauvage, και σε ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica ένα μέλος βρίσκει την ίδια βασική αίσθηση, αλλά πιο τραχιά.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το Sauvage, του αρέσουν και τα πιο γλυκά φρέσκα αρώματα, και θέλει μία φιάλη για τα Σαββατοκύριακα. Βάση: κατονομαζόμενες πηγές, οι σελίδες στο Parfumo και στο Fragrantica με σύνδεσμο παραπάνω.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Καταγράφει περγαμόντο, κάρδαμο, λεμόνι και μανταρίνι, έπειτα γεράνι, λεβάντα, ροζ πιπέρι και τριαντάφυλλο, και στη συνέχεια κέδρο, λάβδανο, μόσχο, πατσουλί και βετιβέρ· το Parfumo κατατάσσει πρώτα τα Invictus και Sauvage EDT ανάμεσα στα παρόμοια αρώματα· τα μέλη το βρίσκουν κοντά στο Sauvage, αλλά πιο γλυκό και πιο κατάλληλο για κλαμπ, έναν συνδυασμό Invictus και Sauvage Hunter Intense by Armaf, Parfumo
  2. Οι απόψεις των μελών διίστανται: αρκετοί περιγράφουν ένα άνοιγμα που θυμίζει Invictus και στο στέγνωμα κινείται προς το Sauvage σε έκδοση νερού τουαλέτας, ενώ άλλοι δεν βρίσκουν Sauvage σε αυτό. Hunter Intense by Armaf, Fragrantica
  3. Ένα μέλος το αποκαλεί Sauvage σε οικονομική εκδοχή, με την ίδια βασική αίσθηση αλλά πιο τραχύ· ένα άλλο διακρίνει Invictus με μια πινελιά Sauvage και προτείνει αντ’ αυτού το Modest Une Armaf Hunter Intense, Fragrantica forum

Πιο απαλή εκδοχή: Suave

Φιάλη του Suave της Fragrance World
SuaveFragrance WorldΠιο απαλή εκδοχή

Το Suave της Fragrance World στοχεύει στο eau de toilette. Στη σελίδα του στο Fragrantica, σχόλια μελών το χαρακτηρίζουν dupe του Sauvage eau de toilette, και ένα επισημαίνει ότι ο οίκος πουλά την ίδια πυραμίδα και με δεύτερο όνομα.

Η βασική διαφορά είναι η ένταση. Στην ίδια σελίδα ένα μέλος προειδοποιεί ότι μια νεότερη παρτίδα είναι πιο αδύναμη από την παλιά, οπότε περίμενε μια πιο ήσυχη, πιο λεπτή εκδοχή του αυθεντικού και όχι ολόκληρη την αιχμή του. Αυτή είναι η μόνη ένδειξη από τις βάσεις δεδομένων αρωμάτων που βρήκαμε για το πώς φοριέται, και γι’ αυτό βρίσκεται τελευταίο εδώ. Η καταχώριση που κοστολογήσαμε πουλά τη φιάλη μαζί με ένα αποσμητικό.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει μια διακριτική εκδοχή του Sauvage, κοντά στο δέρμα, για την καθημερινότητα. Βάση: κατονομαζόμενη πηγή, η σελίδα στο Fragrantica με σύνδεσμο παραπάνω.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Τα κείμενα μελών το αποκαλούν κλώνο της έκδοσης EDT του Sauvage· ένα μέλος σημειώνει ότι μια νεότερη παρτίδα είναι πιο αδύναμη από την παλιά. Suave by Fragrance World, Fragrantica

Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε

Αυθεντικά αρώματα στο ίδιο φρέσκο, πιπεράτο ύφος με πρωταγωνιστή το ambroxan, το καθένα σε decant 3ml, 10ml ή 30ml.

  1. Prada

    Luna Rossa Carbon

    Περγαμόντο και πιπέρι με λεβάντα και μια μεταλλική, υδάτινη καρδιά πάνω σε ambroxan και πατσουλί.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Montblanc

    Explorer

    Περγαμόντο, ροζ πιπέρι και φασκόμηλο πάνω σε βετιβέρ, δέρμα, ambroxan και πατσουλί.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Yves Saint Laurent

    Y Eau de Toilette

    Αλδεΰδες, περγαμόντο και τζίντζερ πάνω σε γεράνι, λεβάντα, κέδρο και άμβρα.

    3ml · 10ml · 30ml

Πού σκοντάφτει κάθε κλώνος

Το Sauvage ζει στην κόψη του ξυραφιού ανάμεσα στο κοφτερό και στο απαλό. Το πιπέρι και το περγαμόντο τσιμπούν· η βάση ambroxan μαλακώνει τα πάντα σε μια ζεστή, καθαρή λάμψη. Οι κλώνοι κατά κύριο λόγο λειαίνουν το τσίμπημα. Το Ventana αλλάζει το πιπέρι με φρούτο, το Modest Une μαλακώνει το άνοιγμα, το Kuro το στρογγυλεύει με λεβάντα, το Suave χαμηλώνει την ένταση, και το Hunter Intense και το Club de Nuit προσθέτουν ζάχαρη. Κάτι που τα μέλη σημειώνουν ότι λείπει είναι η αχνή μεταλλική, ορυκτή οξύτητα του αυθεντικού, αυτό ακριβώς που κάποιοι το αντιπαθούν και άλλοι το λατρεύουν.

Το δεύτερο σημείο είναι η εκδοχή. Οι κλώνοι αυτού του οδηγού στοχεύουν στο eau de toilette. Αν το Sauvage που αγαπάς είναι το Elixir ή το Extrait, κανένας τους δεν θα σε φτάσει εκεί· αυτά είναι διαφορετικά αρώματα, και ο πίνακας με τα flankers παραπάνω είναι το σημείο για να ξεκινήσεις.

Έξι φιάλες κλώνων ή ένα decant του αυθεντικού;

Μόνο με βάση την τιμή φιάλης, κάθε κλώνος του πίνακα κοστίζει λιγότερο από μια ολόκληρη φιάλη Sauvage. Αυτό που δεν μπορεί να σου πει ένας κλώνος είναι αν το αυθεντικό, στο δικό σου δέρμα, αξίζει. Ένα μικρό μέγεθος απαντά σε αυτή την ερώτηση με πολύ λιγότερα. (Αν σου αρέσουν οι αριθμοί, ο δείκτης τιμής ανά ml δείχνει κάθε άρωμα που έχουμε με βάση το πόσο κοστίζει κάθε ml.)

Στο 10ML, το Sauvage έρχεται από τη φιάλη της Dior σε τρία μεγέθη. Ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζει 8,91 € και κρατά περίπου μια εβδομάδα χρήσης. Το decant 10ml, στα 26,91 € ή 2,69 €/ml, δίνει περίπου 200 ψεκασμούς και εβδομάδες καθημερινής χρήσης. Το decant 30ml κοστίζει 63,90 €, δηλαδή 2,13 €/ml, περίπου 600 ψεκασμοί, και είναι η καλύτερη αξία ανά ml από τα τρία. Βάλε την τιμή του decant 10ml δίπλα στις φιάλες κλώνων του πίνακα: με περίπου όσο κοστίζει ένας από τους ακριβότερους κλώνους, μπορείς να φοράς το αυθεντικό Sauvage για εβδομάδες.

Αυθεντικά αρώματα με παρόμοια αίσθηση

Αν αυτό που θέλεις είναι το φρέσκο στιλ με το ambroxan μπροστά και όχι το ίδιο το Sauvage, τρία αυθεντικά αρώματα που έχουμε μοιράζονται κομμάτια του.

Το Luna Rossa Carbon της Prada συνδυάζει περγαμόντο και πιπέρι με λεβάντα και μια μεταλλική, υδάτινη καρδιά πάνω σε ambroxan και πατσουλί. Είναι ο πιο κοντινός συγγενής: το Parfumo το βάζει δίπλα στο Sauvage στα αρώματα που μοιάζουν με το Kuro.

Το Explorer της Montblanc ανοίγει με περγαμόντο, ροζ πιπέρι και μοσχοφάσκομο και καταλήγει σε βετιβέρ, δέρμα, ambroxan και πατσουλί. Είναι πιο ξυλώδες και ελαφρώς δερμάτινο.

Το Y Eau de Toilette της Yves Saint Laurent απλώνει αλδεΰδες, περγαμόντο και τζίντζερ πάνω σε γεράνι, λεβάντα και φασκόμηλο, με κέδρο και άμβρα. Είναι πιο καθαρό και πιο αρωματικό. Για την επιστήμη πίσω από αυτή τη ζεστή βάση, διάβασε τον οδηγό μας για άμβρα και ambroxan.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Ξέχασε το χαρτάκι. Το Sauvage και οι κλώνοι του μοιάζουν περισσότερο στη βάση, οπότε το άνοιγμα που σου δείχνει ένα χαρτάκι είναι το λιγότερο χρήσιμο κομμάτι. Ψέκασε μία φορά το εσωτερικό του ενός καρπού και ζήσε μαζί του όλη τη μέρα: μύρισέ το μόλις το βάλεις, γύρω στο μεσημέρι και πριν από τον ύπνο.

Δοκίμασε το αυθεντικό και έναν κλώνο σε ξεχωριστές μέρες. Την ίδια μέρα ανακατεύονται στον αέρα γύρω σου και δεν ξέρεις πια ποιο είναι ποιο. Πρόσεξε τρία πράγματα: το περγαμόντο στην αρχή, το πιπέρι στη μέση και τη ζεστασιά του ambroxan στο τέλος. Εκεί όπου ένας κλώνος σβήνει ή γλυκαίνει, βρήκες τη διαφορά του.

Δώσε σε κάθε κλώνο μερικές χρήσεις πριν τον κρίνεις, και σύγκρινέ τον με το αληθινό Sauvage, όχι με την ανάμνηση ενός χαρτιού από πολυκατάστημα. Ένα decant 3ml του Sauvage αρκεί για μια δίκαιη εβδομάδα. Ακόμη αποφασίζεις για ολόκληρη φιάλη; Η σελίδα μας για την εναλλακτική στην αγορά στα τυφλά εξηγεί την προσέγγιση, και το τι είναι ένα decant αρώματος δείχνει πώς γεμίζεται κάθε decant του 10ML.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω το Dior Sauvage σε 3ml πριν διαλέξω κλώνο;
Το 10ML πουλά το Sauvage σε decants 3ml, 10ml και 30ml, γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη και με αποστολή σε όλη την ΕΕ. Το 3ml κοστίζει 8,91 €.
Ποιο dupe του Dior Sauvage βρίσκεται στην κορυφή αυτού του οδηγού;
Το Modest Une Pour Homme της Afnan είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: αρκετά μέλη του Fragrantica το βρίσκουν κοντά στο eau de toilette του Sauvage, με πιο στρωτό άνοιγμα και λιγότερη από την αιχμηρή άκρη του ambroxan.
Είναι το Modest Une της Afnan πιο κοντά στο Sauvage EDT ή στο EDP;
Τα περισσότερα μέλη του Fragrantica το συγκρίνουν με το eau de toilette, αν και λίγα το βρίσκουν πιο κοντά στο eau de parfum όταν έχει κάτσει. Κάθε κλώνος σε αυτόν τον οδηγό στοχεύει στο eau de toilette. Για μια πιο γλυκιά, πιο σκούρα τελική φάση σαν του EDP, μέλη του Parfumo προτείνουν το Club de Nuit Urban Man Elixir της Armaf.
Τι να περιμένω από το Afnan Modest Une δίπλα στο Sauvage;
Είναι η συνολική επιλογή εδώ. Περίμενε ένα πιο στρωτό άνοιγμα, λίγο περισσότερα εσπεριδοειδή και λιγότερη από τη μεταλλική άκρη του ambroxan, και να ξέρεις ότι αρκετά μέλη του Fragrantica αναφέρουν αδύναμη απόδοση από τα πιο καινούργια μπουκάλια.
Είναι το Ventana της Armaf καλύτερο από το Modest Une της Afnan;
Εξαρτάται από το τι θέλεις από το Sauvage. Το Ventana είναι πιο φρουτώδες με λιγότερο πιπέρι, λένε τα μέλη, ενώ το Modest Une κρατά περισσότερο από τη δομή του αυθεντικού και είναι η συνολική επιλογή εδώ.
Κοστίζουν λιγότερο οι κλώνοι του Sauvage από μια ολόκληρη φιάλη;
Κάθε κλώνος στον συγκριτικό πίνακα κοστίζει ανά μπουκάλι λιγότερο από μια ολόκληρη φιάλη Sauvage. Μπορείς επίσης να φοράς το αυθεντικό για εβδομάδες με ένα decant 10ml στα 26,91 €, γεμισμένο από τη φιάλη της Dior.
Ποιοι κλώνοι πλησιάζουν περισσότερο το Sauvage eau de toilette;
Από τους κλώνους, το Modest Une, το Ventana και το Kuro μένουν πιο κοντά στο φρέσκο, πιπεράτο eau de toilette. Από τα αυθεντικά αρώματα, το Luna Rossa Carbon της Prada μοιράζεται το περγαμόντο, το πιπέρι, τη λεβάντα και το ambroxan του.
Πώς συγκρίνεται η διάρκεια των κλώνων του Sauvage με του αυθεντικού;
Οι αναφορές διαφέρουν. Σε ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica που συγκρίνει το Ventana με το Sauvage, ένας κάτοχος παίρνει γύρω στις 8 ώρες από το Ventana έναντι πάνω από 10 από το Sauvage, και αρκετά μέλη του Fragrantica αναφέρουν αδύναμη απόδοση από τα πιο καινούργια μπουκάλια του Modest Une. Σύγκρινέ τα στο δικό σου δέρμα μέσα σε μια ολόκληρη μέρα.

Πηγές

  1. Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  2. Modest Une pour Homme by Afnan Perfumes, Parfumo
  3. Ventana by Armaf, Parfumo
  4. Kuro by Ajmal, Parfumo
  5. Club de Nuit Urban Man Elixir by Armaf, Parfumo
  6. Salvo Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
  7. Hunter Intense by Armaf, Parfumo
  8. Armaf Ventana vs Dior Sauvage, Fragrantica forum
  9. Kuro by Ajmal, Fragrantica
  10. Hunter Intense by Armaf, Fragrantica
  11. Armaf Hunter Intense, Fragrantica forum
  12. Suave by Fragrance World, Fragrantica

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Sauvage, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Dior ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων