Hypnotic Poison dupes 2026: 7 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Επτά κλώνοι του Hypnotic Poison της Dior, από τη La Rive έως την Profumum Roma: τι κοινό έχουν με το αυθεντικό, σε τι διαφέρουν και πώς να φορέσεις το αυθεντικό πρώτα σε 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Η καλύτερη συνολικά εναλλακτική του Hypnotic Poison είναι το Sweet Hope της La Rive. Ένα μέλος του Fragrantica βρήκε το Rouge Intense της Câline παρόμοιο στη γλυκύτητα με το Dior έπειτα από περίπου τρεις ώρες, και το Rouge Intense έχει τη χαμηλότερη τιμή φιάλης. Η χαμηλότερη τιμή ανά ml ανήκει στο Guipure & Silk της Jeanne Arthes. Θέλεις το αυθεντικό; Ένα decant 10ml του Hypnotic Poison κοστίζει 26,01 € στο 10ML.

7 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Sweet HopeΚαλύτερο συνολικά La Rive8,49 € 90ml
  2. Rouge IntenseΠιο κοντά στην τελική φάση Câline5,95 € 60ml
  3. Guipure & SilkΧαμηλότερη τιμή Jeanne Arthes7,00 € 100ml
  4. Hypnotic VanillaΠιο απαλή εκδοχή Zara19,95 € 80ml
  5. Forbidden for WomanΠιο γλυκή εκδοχή PoliceΧωρίς τιμή ΕΕ
  6. MMMM...Πιο φρέσκια εκδοχή Juliette Has A Gun145,00 € 100ml
  7. ConfettoPremium εναλλακτική Profumum RomaΧωρίς τιμή ΕΕ

Προτιμάς το αυθεντικό;

Hypnotic Poison

DiorΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,07 €–1,45 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε ανοιχτό γαλάζιο φόντο: Vanilla Sex, Hypnotic Poison και Rolling in Love

Πώς μυρίζει το Hypnotic Poison;

Φιάλη του Hypnotic Poison της Dior
Το αυθεντικόHypnotic PoisonDior

Το Hypnotic Poison της Dior κυκλοφόρησε το 1998 ως άρωμα για γυναίκες και η σελίδα της ίδιας της Dior το παρουσιάζει ως Eau de Toilette. Ανοίγει απαλά και φρουτώδη, με καρύδα, δαμάσκηνο και βερίκοκο. Στην καρδιά συνδυάζονται τριαντάφυλλο, βραζιλιάνικο ροδόξυλο, γιασεμί, τουμπερόζα και κρίνο της κοιλάδας, με μια πινελιά καρό. Η βάση είναι εκεί όπου καταλήγει οριστικά: βανίλια και αμύγδαλο πάνω σε σανταλόξυλο και μόσχο. Το αποτέλεσμα είναι γλυκό και ξηροκαρπάτο, με μια ελαφρώς πουδρένια αίσθηση και βαλσαμική ζεστασιά κάτω από τα λευκά άνθη. Το αμύγδαλο βρίσκεται στη βάση μαζί με τη βανίλια.

Γιασεμί, βανίλια και τριαντάφυλλο ως πρώτες ύλες: νότες του Hypnotic Poison της Dior
Στην εικόνα: γιασεμί, βανίλια και τριαντάφυλλο, νότες του Hypnotic Poison.

Σε ποια εκδοχή του Hypnotic Poison στοχεύουν οι κλώνοι

Κάθε σύγκριση του Parfumo που παρατίθεται σε αυτόν τον οδηγό αντιπαραβάλλει τον κλώνο με το Eau de Toilette, την ίδια εκδοχή που περιγράφει η σελίδα της Dior. Το 10ML διαθέτει το Eau de Toilette του 1998. Το μεταγενέστερο Eau de Parfum και το Extrait έχουν διαφορετικές συνθέσεις και δεν διατίθενται στο 10ML. Οι κάτοχοι του EDP συχνά λένε ότι αυτές οι εναλλακτικές μοιάζουν περισσότερο με το EDT παρά με το EDP.

Εναλλακτικές του Hypnotic Poison σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Sweet Hope La Rive
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
8,49 € 90ml
0,09 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Rouge Intense Câline
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
5,95 € 60ml
0,10 €/ml
3Χαμηλότερη τιμή Guipure & Silk Jeanne Arthes
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
7,00 € 100ml
0,07 €/ml
4Πιο απαλή εκδοχή Hypnotic Vanilla Zara
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
19,95 € 80ml
0,25 €/ml
5Πιο γλυκή εκδοχή Forbidden for Woman Police
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
6Πιο φρέσκια εκδοχή MMMM... Juliette Has A Gun
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
145,00 € 100ml
1,45 €/ml
7Premium εναλλακτική Confetto Profumum Roma
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—

Φωτογραφίες φιαλών: boozyshop.com, thescentbase.com, amazon.de, fragrantica.com, fragrantica.com, us.juliettehasagun.com, fragrantica.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοHypnotic PoisonDiorSweet HopeLa Rive
Τιμή ανά ml
3ml: 2,97 €/ml · 10ml: 2,60 €/ml · 30ml: 2,07 €/ml
0,09 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 90ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Hypnotic Poison
  • Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν σημειώνει το Sweet Hope ως παρόμοιο με το Hypnotic Poison Eau de Toilette· η καταγεγραμμένη πυραμίδα του έχει κοινές νότες καρύδας, βερίκοκου, δαμάσκηνου, τουμπερόζας, μιγκέ, τριαντάφυλλου, ροδόξυλου, βανίλιας και σανδαλόξυλου. Sweet Hope vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  • Οι κάτοχοι στο Fragrantica το περιγράφουν ως κοντινό στο Hypnotic Poison EDT, αλλά πιο ανάλαφρο και λιγότερο σύνθετο· ένας κάτοχος και των δύο λέει πως το Dior έχει πιο πλούσιο στέγνωμα, ενώ το Sweet Hope καταλήγει σε μια αχνή νότα βανίλιας, και αρκετοί αναφέρουν μικρή διάρκεια. Sweet Hope by La Rive, Fragrantica
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Sweet Hope κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 8,49 € έναντι 8,91 €.
  • Το Sweet Hope σου δίνει περισσότερο άρωμα: 90ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Hypnotic Poison και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο17,82 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml26,01 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml62,10 €Περισσεύουν 24ml
  • Sweet Hope από La Rive: 1 × 90mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά8,49 €Περισσεύουν 84ml

Για τόση χρήση, το Sweet Hope κοστίζει λιγότερο από τα decants του Hypnotic Poison: 8,49 € έναντι 17,82 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 8,91 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, το Sweet Hope κοστίζει λιγότερο από τα decants του Hypnotic Poison: 8,49 € έναντι 8,91 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 159,12 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Sweet Hope κοστίζει λιγότερο από τα decants του Hypnotic Poison: 8,49 € έναντι 159,12 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Hypnotic Poison: 7 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Sweet Hope της La RiveΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Hypnotic Poison. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερη συνολικά επιλογή: Sweet Hope

Φιάλη του Sweet Hope της La Rive
Sweet HopeLa RiveΚαλύτερο συνολικά

Το Sweet Hope της La Rive έχει περισσότερες κοινές νότες με την ανακοινωμένη πυραμίδα από κάθε άλλον κλώνο εδώ. Οι νότες που αναφέρονται στο Parfumo περιλαμβάνουν καρύδα, βερίκοκο και δαμάσκηνο, έπειτα τουμπερόζα, κρίνο της κοιλάδας, τριαντάφυλλο και ροδόξυλο, και τέλος βανίλια και σανταλόξυλο: σχεδόν ολόκληρος ο σκελετός του αυθεντικού.

Η βασική διαφορά είναι το βάθος. Μέλη που γράφουν στο Fragrantica το περιγράφουν ως κοντινό στο Eau de Toilette, αλλά πιο ανάλαφρο και λιγότερο σύνθετο. Ένα μέλος που έχει και τα δύο βρίσκει ότι το Dior έχει πιο πλούσιο στέγνωμα, ενώ το Sweet Hope σβήνει αφήνοντας μια αχνή νότα βανίλιας.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το άνοιγμα με καρύδα και δαμάσκηνο και δεν τον ενοχλεί ένα πιο ανάλαφρο τελείωμα. Βάση: επώνυμη πηγή. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, η μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν θεωρεί τα δύο αρώματα παρόμοια.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν σημειώνει το Sweet Hope ως παρόμοιο με το Hypnotic Poison Eau de Toilette· η καταγεγραμμένη πυραμίδα του έχει κοινές νότες καρύδας, βερίκοκου, δαμάσκηνου, τουμπερόζας, μιγκέ, τριαντάφυλλου, ροδόξυλου, βανίλιας και σανδαλόξυλου. Sweet Hope vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Οι κάτοχοι στο Fragrantica το περιγράφουν ως κοντινό στο Hypnotic Poison EDT, αλλά πιο ανάλαφρο και λιγότερο σύνθετο· ένας κάτοχος και των δύο λέει πως το Dior έχει πιο πλούσιο στέγνωμα, ενώ το Sweet Hope καταλήγει σε μια αχνή νότα βανίλιας, και αρκετοί αναφέρουν μικρή διάρκεια. Sweet Hope by La Rive, Fragrantica

Πιο κοντά στο στέγνωμα: Rouge Intense

Φιάλη του Rouge Intense της Câline
Rouge IntenseCâlineΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Rouge Intense της Câline έχει κοινές νότες με το πρωτότυπο: δαμάσκηνο, τουμπερόζα, τριαντάφυλλο, βανίλια και σανταλόξυλο, σύμφωνα με το Parfumo. Στην καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρονται αμύγδαλο και δαμάσκηνο στις νότες κορυφής, τουμπερόζα, γιασεμί και τριαντάφυλλο στην καρδιά, και βανίλια, σανταλόξυλο και μόσχος στη βάση.

Η βασική διαφορά βρίσκεται στο άνοιγμα. Ένα μέλος του Fragrantica που φόρεσε και τα δύο αναφέρει ότι το Dior ξεκινά πιο έντονα και πιο γλυκά. Μετά από περίπου τρεις ώρες, βρίσκει ότι τα δύο αρώματα έχουν παρόμοια γλυκύτητα, με το Rouge Intense να είναι πιο πουδρένιο από τα δύο.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το άνοιγμα του Dior υπερβολικά έντονο και τον ενδιαφέρει περισσότερο το πώς εξελίσσεται το άρωμα. Βάση: επώνυμη πηγή. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν το βρίσκει παρόμοιο με το Eau de Toilette.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν σημειώνει το Rouge Intense ως παρόμοιο με το Hypnotic Poison Eau de Toilette· και τα δύο αναφέρουν δαμάσκηνο, τουμπερόζα, τριαντάφυλλο, βανίλια και σανδαλόξυλο. Rouge Intense vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Ένας κάτοχος στο Fragrantica που φόρεσε και τα δύο αναφέρει ότι το Dior ανοίγει πιο έντονα και πιο γλυκά, ότι σε περίπου τρεις ώρες τα δύο έχουν παρόμοια γλυκύτητα και ότι το Rouge Intense είναι το πιο πουδρέ από τα δύο. Καταγεγραμμένες νότες: αμύγδαλο, δαμάσκηνο· τουμπερόζα, γιασεμί, τριαντάφυλλο· βανίλια, σανδαλόξυλο, μόσχος. Rouge Intense by Câline, Fragrantica

Χαμηλότερη τιμή: Guipure & Silk

Φιάλη του Guipure & Silk της Jeanne Arthes
Guipure & SilkJeanne ArthesΧαμηλότερη τιμή

Το Guipure & Silk της Jeanne Arthes έχει τη χαμηλότερη τιμή ανά ml από τα κλώνια για τα οποία μπορέσαμε να βρούμε τιμή. Το Parfumo σημειώνει ότι έχει κοινές νότες με το πρωτότυπο: καρύδα, βανίλια και σανταλόξυλο. Στην καταχώριση του ίδιου του οίκου αναφέρονται γλυκό αμύγδαλο, γλυκόριζα και καρύδα στις νότες κορυφής, γιασεμί, άνθος πορτοκαλιάς και ηλιοτρόπιο στην καρδιά, και σανταλόξυλο, βρύα, βανίλια και μόσχος στη βάση.

Η βασική διαφορά εξαρτάται από το ποιον ρωτάς. Στο Fragrantica, ένα μέλος βρίσκει τα δύο αρώματα κοντινά, με το Guipure & Silk να θυμίζει περισσότερο παιδική πούδρα. Ένα άλλο το βρίσκει λιγότερο γλυκό, πιο ξηρό και πιο ξυλώδες. Κράτησε και τις δύο απόψεις κατά νου.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την αίσθηση αμυγδάλου, καρύδας και βανίλιας με το μικρότερο κόστος. Βάση: επώνυμη πηγή. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν το βρίσκει παρόμοιο.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν σημειώνει το Guipure & Silk ως παρόμοιο με το Hypnotic Poison Eau de Toilette· και τα δύο αναφέρουν καρύδα, βανίλια και σανδαλόξυλο. Guipure & Silk vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Μέλη του Fragrantica το συγκρίνουν με το Hypnotic Poison EDT: ένας βρίσκει τα δύο κοντινά, αλλά το Guipure & Silk πιο πουδρέ, σαν βρεφική πούδρα, ενώ ένας άλλος το βρίσκει λιγότερο γλυκό, πιο στεγνό και πιο ξυλώδες. Guipure & Silk by Jeanne Arthes, Fragrantica
  3. Ο οίκος αναφέρει γλυκό αμύγδαλο, γλυκόριζα και καρύδα· γιασεμί, άνθος πορτοκαλιάς και ηλιοτρόπιο· σανδαλόξυλο, βρύα, βανίλια και μόσχο. Guipure & Silk Eau de Parfum, Jeanne Arthes

Πιο απαλή εκδοχή: Hypnotic Vanilla

Φιάλη του Hypnotic Vanilla της Zara
Hypnotic VanillaZaraΠιο απαλή εκδοχή

Το Hypnotic Vanilla της Zara αναφέρει βανίλια bourbon, dulce de leche, ηλιοτρόπιο, γιασεμί, άνθος βερίκοκου, κράταιγο και βρύα. Έχει κοινές νότες με το πρωτότυπο, τη βανίλια και το γιασεμί, ενώ το άνθος βερίκοκου βρίσκεται κοντά στο βερίκοκο του πρωτοτύπου, τουλάχιστον όπως φαίνεται από τις νότες.

Η βασική διαφορά είναι το βάρος. Ένας κάτοχος του αρώματος στο Fragrantica που συνέκρινε και τα δύο το περιγράφει ως πιο ανάλαφρη και αέρινη εκδοχή, με το Dior πιο πυκνό και με πιο έντονο το αμύγδαλο. Ένα άλλο μέλος εκεί αναφέρει ότι η καραμέλα παίρνει τη θέση του αμυγδάλου.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το πρωτότυπο υπερβολικά βαρύ και θέλει μια πιο απαλή βανιλάτη εκδοχή της ίδιας διάθεσης. Βάση: επώνυμη πηγή. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν το βρίσκουν παρόμοιο, ενώ τα σχόλια των κατόχων του βρίσκονται στη σελίδα του στο Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Hypnotic Vanilla ως παρόμοιο με το Hypnotic Poison Eau de Toilette· στην καταχώριση της Zara αναφέρονται βανίλια μπέρμπον, ντούλσε ντε λέτσε, ηλιοτρόπιο, γιασεμί, άνθος βερίκοκου, κράταιγος και βρύα. Hypnotic Vanilla vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Ένας κάτοχος στο Fragrantica που συνέκρινε και τα δύο το περιγράφει ως μια πιο ανάλαφρη, πιο αέρινη εκδοχή του Hypnotic Poison, με το Dior πιο πυκνό και με πιο έντονο το αμύγδαλο· ένας άλλος λέει ότι η καραμέλα παίρνει τη θέση του αμυγδάλου. Hypnotic Vanilla by Zara, Fragrantica

Πιο γλυκιά εκδοχή: Forbidden for Woman

Φιάλη του Forbidden for Woman της Police
Forbidden for WomanPoliceΠιο γλυκή εκδοχή

Το Forbidden for Woman της Police μοιράζεται με το πρωτότυπο γιασεμί sambac, βανίλια και σανταλόξυλο. Στην καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρονται ως νότες κορυφής αμύγδαλο, άνθος αμυγδαλιάς και λεμόνι, στην καρδιά καραμέλα και γιασεμί sambac, και στη βάση βανίλια και σανταλόξυλο.

Η βασική διαφορά είναι η ζάχαρη. Σε ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica για εναλλακτικές του Hypnotic Poison, ένα μέλος το χαρακτηρίζει πολύ παρόμοιο, αλλά πιο γλυκό και λιγότερο σύνθετο.

Ταιριάζει σε όποιον προτιμά την πιο γλυκιά πλευρά του πρωτοτύπου. Βάση: κατονομασμένη πηγή. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo φαίνεται ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν το βρίσκουν παρόμοιο.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Forbidden for Woman ως παρόμοιο με το Hypnotic Poison Eau de Toilette· και τα δύο έχουν γιασεμί σαμπάκ, βανίλια και σανδαλόξυλο. Forbidden for Woman vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica για εναλλακτικές του Hypnotic Poison με μεγαλύτερη διάρκεια, ένα μέλος το χαρακτηρίζει πολύ παρόμοιο, αλλά πιο γλυκό και λιγότερο σύνθετο. Hypnotic Poison dupe that's long lasting, Fragrantica forum
  3. Το Fragrantica αναφέρει αμύγδαλο, άνθος αμυγδαλιάς και λεμόνι· καραμέλα και γιασεμί σαμπάκ· βανίλια και σανδαλόξυλο. Forbidden for Woman by Police, Fragrantica

Πιο δροσερή εκδοχή: MMMM...

Φιάλη του MMMM... της Juliette Has A Gun
MMMM...Juliette Has A GunΠιο φρέσκια εκδοχή

Το MMMM... της Juliette Has A Gun μοιράζεται με το πρωτότυπο τουμπερόζα και σανταλόξυλο. Σύμφωνα με τις καταχωρίσεις στο Parfumo, ξεκινά με σμέουρο, γεράνι και νερολί αντί για καρύδα, δαμάσκηνο και βερίκοκο.

Η βασική διαφορά είναι ότι πρόκειται για μια ξεχωριστή ιδέα, όχι για μια πολύ κοντινή εκδοχή. Στο ίδιο νήμα του φόρουμ του Fragrantica, ένα μέλος λέει ότι έχει κοινά στοιχεία με το Hypnotic Poison, αλλά μυρίζει πιο εκλεπτυσμένο και κομψό, και δεν είναι dupe με την αυστηρή έννοια.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει ένα πιο φωτεινό άρωμα της ίδιας οικογένειας, όχι ένα υποκατάστατο. Βάση: κατονομασμένη πηγή. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, περίπου οι μισοί από όσους ψήφισαν βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια — η μικρότερη συμφωνία από όλες τις επιλογές εδώ.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι περίπου τα μισά μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το MMMM... ως παρόμοιο με το Hypnotic Poison Eau de Toilette· και τα δύο αναφέρουν τουμπερόζα και σανδαλόξυλο, ενώ το MMMM... ανοίγει με σμέουρο, γεράνι και νέρολι. MMMM... vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica, ένα μέλος λέει ότι το MMMM... έχει ομοιότητες με το Hypnotic Poison, αλλά μυρίζει πιο εκλεπτυσμένο και κομψό, και δεν είναι κλώνος με την αυστηρή έννοια. Hypnotic Poison dupe that's long lasting, Fragrantica forum

Premium εναλλακτική: Confetto

Φιάλη του Confetto της Profumum Roma
ConfettoProfumum RomaPremium εναλλακτική

Το Confetto της Profumum Roma έχει στις νότες του βανίλια, αμύγδαλο, γλυκάνισο, κεχριμπάρι και βρύα βελανιδιάς. Μοιράζεται τη βανίλια και το αμύγδαλο που βρίσκονται στην καρδιά της βάσης του πρωτοτύπου.

Η βασική διαφορά είναι ότι το Confetto κυκλοφόρησε πρώτο: το Parfumo το χρονολογεί πριν από το Hypnotic Poison. Σύμφωνα με τις καταχωρίσεις, στη θέση της καρύδας, των φρούτων και των λευκών λουλουδιών έχει γλυκάνισο, κεχριμπάρι και βρύα βελανιδιάς. Σε ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica για το πρωτότυπο Hypnotic Poison, ένα μέλος το προτείνει και επισημαίνει ότι προηγήθηκε του Dior κατά λίγα χρόνια.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει τον συνδυασμό αμυγδάλου και βανίλιας χωρίς την καρύδα. Βάση: κατονομασμένη πηγή. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo φαίνεται ότι μια μεγάλη πλειοψηφία των μελών που ψήφισαν το βρίσκει παρόμοιο με το Eau de Toilette.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν σημειώνει το Confetto ως παρόμοιο με το Hypnotic Poison Eau de Toilette· το Confetto (1996) κυκλοφόρησε νωρίτερα και αναφέρει βανίλια, αμύγδαλο, γλυκάνισο, άμπερ και βρύα δρυός. Confetto vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Σε νήμα του Fragrantica για το αρχικό Hypnotic Poison, ένα μέλος προτείνει το Confetto και επισημαίνει ότι κυκλοφόρησε πρώτο, λίγα χρόνια νωρίτερα. Seeking a dupe of the original Hypnotic Poison, Fragrantica forum

Αυθεντικές εναλλακτικές που διαθέτουμε

Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται μέρος της ζεστασιάς του αμυγδάλου και της βανίλιας, το καθένα σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.

  1. Tom Ford

    Vanilla Sex

    Πικραμύγδαλο πάνω σε βανίλια, άνθη, φασόλι τόνκα και σανταλόξυλο: το αμύγδαλο και η βανίλια πρωταγωνιστούν από την αρχή.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. By Kilian

    Rolling in Love

    Γάλα αμυγδάλου και αμπρέτα πάνω σε ίριδα, ηλιοτρόπιο και παιώνια, που καταλήγουν σε τουμπερόζα, βανίλια και καραμέλα: πιο γαλακτώδες και πιο λουλουδάτο.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Dior

    Poison Girl

    Λεμόνι και πικρό πορτοκάλι πάνω σε τριαντάφυλλο και άνθος πορτοκαλιάς, με βανίλια, αμύγδαλο και φασόλι τόνκα στο τελείωμα: πιο φωτεινό ξεκίνημα.

    3ml · 10ml · 30ml

Τι κάνει λάθος κάθε κλώνος

Οι κάτοχοι που αναφέρθηκαν παραπάνω επιστρέφουν στις ίδιες λέξεις: πιο ανάλαφρο, λιγότερο σύνθετο, πιο γλυκό, πιο πουδρένιο. Το Sweet Hope χάνεται και αφήνει μια αχνή βανίλια, ενώ το Dior παραμένει πλούσιο. Το Rouge Intense ξεκινά πιο ήπια. Το Forbidden for Woman ανταλλάσσει την πολυπλοκότητα με τη ζάχαρη. Στις νότες του πρωτοτύπου συνυπάρχουν φρούτα, λευκά λουλούδια και μια ξηροκαρπάτη βάση, ενώ οι δημοσιευμένες νότες κάθε κλώνου καλύπτουν μόνο ένα μέρος τους.

Για το Rouge Intense, η αναφερόμενη διαφορά βρίσκεται στις νότες κορυφής· για το Sweet Hope, στο τελείωμα. Γι’ αυτό μια δοκιμή σε χαρτάκι στο κατάστημα λέει τόσο λίγα για οποιοδήποτε από αυτά τα ζευγάρια.

Το αυθεντικό σε decant ή σε μπουκάλι κλώνου;

Με βάση την τιμή ανά ml, κάθε κλώνος για τον οποίο μπορέσαμε να βρούμε τιμή κοστίζει λιγότερο από το αυθεντικό. Τα Forbidden for Woman και Confetto δεν έχουν τιμή, γιατί την ημέρα του ελέγχου δεν βρήκαμε τιμή καταλόγου για την ΕΕ. Ένα decant 10ml του Hypnotic Poison κοστίζει 26,01 € (2,60 €/ml). Τα 30ml κοστίζουν 62,10 €, δηλαδή 2,07 €/ml ανά ml. Αν ξέρεις ήδη ότι σου αρέσει αυτό το στιλ με αμύγδαλο και βανίλια και θέλεις μεγαλύτερη ποσότητα για καθημερινή χρήση, ένα μπουκάλι κλώνου σού δίνει περισσότερο άρωμα.

Το πρώτο που αξίζει να αναρωτηθείς είναι αν θέλεις εξαρχής το αυθεντικό. Ένα decant 3ml του Hypnotic Poison, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζει 8,91 €. Φόρεσέ το για μια εβδομάδα και μετά αποφάσισε αν θέλεις το αυθεντικό, έναν κλώνο ή κανένα από τα δύο.

Αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας

Αν θέλεις τη ζεστασιά του αμυγδάλου και της βανίλιας σε ένα άλλο αυθεντικό άρωμα, υπάρχουν τρεις επιλογές που έχουν κάτι κοινό με αυτό. Το Vanilla Sex του Tom Ford, από το 2023, ανοίγει με πικραμύγδαλο και στη συνέχεια συνδυάζει βανίλια και λουλουδένιες νότες με φασόλι τόνκα και σανταλόξυλο. Ένα decant 3ml κοστίζει 24,21 €.

Το Rolling in Love του By Kilian, από το 2019, είναι πιο κρεμώδες: στην κορυφή έχει γάλα αμυγδάλου και αμπρέτη, στην καρδιά ίριδα, φρέζια, ηλιοτρόπιο, σμέουρο και παιώνια, ενώ στη βάση τουμπερόζα, βανίλια, φασόλι τόνκα, μόσχο, λακτόνες και καραμέλα. Ένα decant 3ml κοστίζει 20,61 €.

Το Poison Girl, επίσης του Dior και με κυκλοφορία το 2016, ξεκινά πιο φωτεινά, με λεμόνι και πικρό πορτοκάλι. Ακολουθούν τριαντάφυλλο Δαμασκού, τριαντάφυλλο Grasse και άνθος πορτοκαλιάς, πάνω σε βανίλια, αμύγδαλο, φασόλι τόνκα, βάλσαμο τολού, σανταλόξυλο, Cashmeran και ηλιοτρόπιο. Ένα decant 3ml κοστίζει 8,91 €.

Πώς να δοκιμάσεις έναν κλώνο

Κρίνε τα δύο αρώματα πάνω στο δέρμα, ποτέ σε χαρτί. Φόρεσε το αυθεντικό τη μία μέρα και τον κλώνο την επόμενη, ώστε το ένα να μην επηρεάσει την όσφρησή σου για το άλλο. Σημείωσε πώς μυρίζει το άρωμα μόλις ψεκαστεί και γύρισε στο ίδιο σημείο αργότερα μέσα στη μέρα, για να κρίνεις το τελείωμα.

Ένα decant 3ml του Hypnotic Poison, περίπου 60 ψεκασμοί, σου δίνει μία εβδομάδα για μια ουσιαστική σύγκριση. Αν προτιμήσεις το Dior, το decant 10ml φτάνει περίπου τους 200 ψεκασμούς, δηλαδή αρκεί για βραδινές εξόδους επί εβδομάδες, ενώ τα 30ml, περίπου 600 ψεκασμοί, είναι η επιλογή για μεγαλύτερο διάστημα. Αν δεν έχεις ξαναπάρει decant, ο οδηγός μας για το πώς λειτουργεί ένα decant αρώματος εξηγεί τα βασικά. Αν σε τραβάει η πλευρά της καρύδας και της βανίλιας στο Hypnotic Poison, οι οδηγοί μας για τα γκουρμέ αρώματα, τα αρώματα βανίλιας και τα αρώματα καρύδας θα σε βοηθήσουν να ανακαλύψεις περισσότερα.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να φορέσω το Hypnotic Poison για μία εβδομάδα πριν επιλέξω κλώνο;
Το 10ML το διαθέτει σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη. Ένα 3ml αντιστοιχεί περίπου σε 60 ψεκασμούς, αρκετούς για να το φοράς μία εβδομάδα παράλληλα με οποιονδήποτε κλώνο.
Ποιο dupe του Hypnotic Poison βρίσκεται στην κορυφή αυτού του οδηγού;
Το Sweet Hope της La Rive είναι η καλύτερη συνολικά επιλογή αυτού του οδηγού: οι νότες που αναφέρονται για αυτό έχουν κοινά με το αυθεντικό την καρύδα, το δαμάσκηνο, το βερίκοκο, την τουμπερόζα, το τριαντάφυλλο, τη βανίλια και το σανταλόξυλο, αν και οι κάτοχοι που γράφουν στο Fragrantica το βρίσκουν πιο ανάλαφρο και λιγότερο σύνθετο.
Είναι το Hypnotic Poison Eau de Toilette ή Eau de Parfum;
Υπάρχουν και τα δύο: το αυθεντικό του 1998, που διαθέτει το 10ML, είναι Eau de Toilette, ενώ το μεταγενέστερο Eau de Parfum και το Extrait έχουν διαφορετικές συνθέσεις. Κάθε σύγκριση μελών του Parfumo σε αυτόν τον οδηγό μετρά τους κλώνους σε σχέση με το Eau de Toilette.
Πόσο από τον χαρακτήρα του Hypnotic Poison κρατά το Sweet Hope;
Έχει περισσότερες κοινές νότες από την αναγραφόμενη πυραμίδα σε σχέση με κάθε άλλον κλώνο αυτού του οδηγού, και μια μεγάλη πλειονότητα των ψηφοφόρων-μελών του Parfumo το βρίσκει παρόμοιο. Ένα μέλος του Fragrantica που έχει και τα δύο λέει ότι το στέγνωμα του Dior είναι πιο πλούσιο, ενώ το Sweet Hope καταλήγει σε μια διακριτική βανίλια.
Κοστίζουν οι κλώνοι του Hypnotic Poison λιγότερο ανά ml από ένα decant;
Κάθε κλώνος που μπορέσαμε να κοστολογήσουμε κοστίζει λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Hypnotic Poison κοστίζει 26,01 €, ενώ ένα 3ml κοστίζει 8,91 € αν θέλεις να φορέσεις πρώτα το αυθεντικό.
Ποιους κλώνους θεωρούν οι περισσότεροι ψηφοφόροι παρόμοιους με το Hypnotic Poison;
Τα Sweet Hope, Rouge Intense, Guipure & Silk, Hypnotic Vanilla και Confetto είναι οι επιλογές που μια μεγάλη πλειονότητα ή και περισσότεροι από τους ψηφοφόρους-μέλη του Parfumo βρίσκουν παρόμοιες με το Eau de Toilette. Ανάμεσα στα αυθεντικά αρώματα, τα Vanilla Sex, Rolling in Love και Poison Girl μοιράζονται τη ζεστασιά του αμυγδάλου και της βανίλιας.
Πόση ώρα διαρκεί το Hypnotic Poison στο δέρμα;
Η διάρκειά του εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, οπότε κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί συγκεκριμένη διάρκεια. Ο πιο αξιόπιστος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να φοράς ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμών, για μία εβδομάδα.

Πηγές

  1. Hypnotic Poison Eau de Toilette, Dior
  2. Sweet Hope vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  3. Sweet Hope by La Rive, Fragrantica
  4. Rouge Intense vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  5. Guipure & Silk vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  6. Guipure & Silk Eau de Parfum, Jeanne Arthes
  7. Hypnotic Vanilla vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  8. Forbidden for Woman vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  9. Hypnotic Poison dupe that's long lasting, Fragrantica forum
  10. MMMM... vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  11. Confetto vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  12. Seeking a dupe of the original Hypnotic Poison, Fragrantica forum

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Hypnotic Poison, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Dior ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων