Dupe-uri Dior Sauvage 2026: 6 clone comparate cu originalul

Șase dupe-uri Dior Sauvage comparate după note, caracter și un preț datat pe flacon, cu variantele explicate și locul în care fiecare clonă se desparte de original. Sau poartă mai întâi Sauvage, ca decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cel mai bun dupe Dior Sauvage, per total, este Modest Une Pour Homme de la Afnan, pe care mai mulți membri Fragrantica îl găsesc apropiat de eau de toilette. Ventana de la Armaf e opțiunea mai proaspătă și mai fructată, iar Kuro de la Ajmal are cel mai mic preț pe flacon. Toate clonele de aici țintesc eau de toilette-ul original. Vrei originalul? Sauvage costă 26,91 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 27 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Modest Une Pour HommeCel mai bun per total Afnan39,50 € 100ml
  2. VentanaVarianta mai proaspătă Armaf19,99 € 100ml
  3. KuroCel mai mic preț Ajmal17,80 € 90ml
  4. Club de Nuit Urban Man ElixirVarianta mai întunecată Armaf27,99 € 105ml
  5. Hunter IntenseVarianta mai dulce Armaf18,99 € 100ml
  6. SuaveVarianta mai blândă Fragrance World19,90 € 100ml

Preferi originalul?

Sauvage

DiorTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,19 €–0,40 €/ml în alte magazine, verificat pe 27 septembrie 2026

Flacoanele Luna Rossa Carbon, Sauvage și Explorer pe un fundal albastru pal

Cum miroase Sauvage?

Flaconul Sauvage de la Dior
OriginalulSauvageDior

Sauvage e eau de toilette-ul piperat, încărcat cu ambroxan, lansat de Dior în 2015. Prima pulverizare e ascuțită și curată: bergamotă de Calabria și piper, destul de luminoase încât să se citească drept citric de la un capăt la altul al camerei. Dedesubt stă o inimă aglomerată de piper de Sichuan, piper roz, lavandă, mușcată, elemi, vetiver și paciuli, care îi dă acel condiment proaspăt, ușor ierbos. Fondul e ambroxan cu cedru și labdanum, o strălucire caldă, minerală, ca de piele, partea pe care o recunoaște cei mai mulți. Acordurile lui listate sunt, în ordine, proaspăt condimentat, ambrat, citric și aromatic.

Sauvage a devenit o familie, iar trei dintre variantele lui sunt la 10ML. Sunt parfumuri separate, nu flacoane mai puternice ale aceluiași parfum, și niciuna dintre clonele de mai jos nu le țintește.

Flanker-ele Sauvage de la 10ML
VersiuneNote menționateProfil olfactiv
SauvageBergamotă, piper, lavandă, ambroxanProaspăt, piperat, luminos
Sauvage Eau ForteElemi, condimente, lavandă, mosc, note lemnoaseCatifelat, moscat și rășinos
Sauvage ElixirCardamom, scorțișoară, grepfrut, nucșoară, lavandă, lemn-dulce, ambră, lemn de santalCald, condimentat și dens
Sauvage ExtraitCedru, paciuli, oud, vetiverÎntunecat și lemnos

Ghidul nostru Sauvage vs Sauvage Elixir intră mai adânc în cele mai cunoscute două versiuni.

Bergamotă, piper de Sichuan și lavandă ca materii prime: note din Sauvage de la Dior
În imagine: bergamotă, piper de Sichuan și lavandă, note din Sauvage.

Alternative la Sauvage, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 27 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Modest Une Pour Homme Afnan
Sursă numită Sursă
39,50 € 100ml
0,40 €/ml
2Varianta mai proaspătă Ventana Armaf
Sursă numită Sursă
19,99 € 100ml
0,20 €/ml
3Cel mai mic preț Kuro Ajmal
Sursă numită Sursă
17,80 € 90ml
0,20 €/ml
4Varianta mai întunecată Club de Nuit Urban Man Elixir Armaf
Sursă numită Sursă
27,99 € 105ml
0,27 €/ml
5Varianta mai dulce Hunter Intense Armaf
Sursă numită Sursă
18,99 € 100ml
0,19 €/ml
6Varianta mai blândă Suave Fragrance World
Sursă numită Sursă
19,90 € 100ml
0,20 €/ml

Fotografii ale flacoanelor: silloria.com, armafperfume.com, in.ajmal.com, armaf.com, armafperfume.com, fragrantica.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuSauvageDiorModest Une Pour HommeAfnan
Preț pe ml
3ml: 2,97 €/ml · 10ml: 2,69 €/ml · 30ml: 2,13 €/ml
0,40 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 100ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 27 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Sauvage
  • Textele mai multor membri îl descriu drept cea mai apropiată alternativă la apa de toaletă Sauvage pe care au încercat-o, cu o deschidere mai blândă și ușor mai dulce Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  • Enumeră bergamotă de Calabria, piper și lavandă, apoi elemi, geraniu și piper roz, apoi ambroxan, vetiver și paciuli; Parfumo le listează primele printre parfumurile similare pe Sauvage EDP și EDT; un membru găsește mai mult citric, mai puțin ambroxan și nicio tentă metalică, caracterul Sauvage rămânând intact Modest Une pour Homme by Afnan Perfumes, Parfumo
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 27 septembrie 2026
  • Sauvage costă mai puțin la cumpărare: 8,91 € față de 39,50 €.
  • Modest Une Pour Homme îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Sauvage și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin17,82 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml26,91 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml63,90 €Rămân 24ml
  • Modest Une Pour Homme de la Afnan: 1 × 100mlPreț în alt magazin la 27 septembrie 2026, fără livrare39,50 €Rămân 94ml

La o asemenea folosire, decanturile de Sauvage costă mai puțin decât Modest Une Pour Homme: 17,82 € față de 39,50 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 8,91 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Sauvage costă mai puțin decât Modest Une Pour Homme: 8,91 € față de 39,50 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 163,62 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Modest Une Pour Homme costă mai puțin decât decanturile de Sauvage: 39,50 € față de 163,62 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Sauvage: 6 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Modest Une Pour Homme de la AfnanDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Sauvage. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 27 septembrie 2026.

Cel mai bun per total: Modest Une Pour Homme

Flaconul Modest Une Pour Homme de la Afnan
Modest Une Pour HommeAfnanCel mai bun per total

Modest Une Pour Homme de la Afnan are, pe pagina lui de pe Parfumo, bergamotă de Calabria, piper și lavandă în deschidere, elemi, mușcată și piper roz în inimă și ambroxan, vetiver și paciuli dedesubt. Asta e cea mai mare parte din structura Sauvage, iar Parfumo listează ambele concentrații Sauvage primele printre parfumurile similare. Pe pagina lui de pe Fragrantica, mai mulți membri îl compară direct cu eau de toilette-ul și îl găsesc apropiat.

Diferența principală e muchia. Membrii Fragrantica descriu o deschidere mai fină, iar unul îl găsește mai săpunos, fără lovitura ascuțită de ambroxan a originalului. Un membru Parfumo care le-a comparat găsește mai mult citric, mai puțin ambroxan și nimic din nota slab metalică a originalului, în timp ce caracterul general rămâne. Mai mulți membri Fragrantica semnalează și o performanță slabă la flacoanele mai noi.

Se potrivește cuiva care poartă Sauvage pentru prospețimea lui curată și ușor de purtat ziua și nu are nevoie de primele minute ascuțite. Baza: surse numite, paginile lui de pe Fragrantica și Parfumo (cu link mai sus).

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Textele mai multor membri îl descriu drept cea mai apropiată alternativă la apa de toaletă Sauvage pe care au încercat-o, cu o deschidere mai blândă și ușor mai dulce Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  2. Enumeră bergamotă de Calabria, piper și lavandă, apoi elemi, geraniu și piper roz, apoi ambroxan, vetiver și paciuli; Parfumo le listează primele printre parfumurile similare pe Sauvage EDP și EDT; un membru găsește mai mult citric, mai puțin ambroxan și nicio tentă metalică, caracterul Sauvage rămânând intact Modest Une pour Homme by Afnan Perfumes, Parfumo

Varianta mai proaspătă: Ventana

Flaconul Ventana de la Armaf
VentanaArmafVarianta mai proaspătă

Ventana de la Armaf e construit pe o deschidere mai fructată: bergamotă, lămâie, grepfrut, mandarină și fructe roșii, peste paciuli, mușcată, vetiver și lavandă, cu cedru, labdanum și ambră. Pagina lui de pe Parfumo listează eau de toilette-ul Sauvage primul printre parfumurile similare.

Diferența principală e piperul. Un membru Parfumo care a purtat Ventana pe o încheietură și Sauvage pe cealaltă a găsit o deschidere mai fructată față de Dior-ul piperat, cu asemănarea crescând în fond, pe măsură ce ies lavanda, vetiverul și cedrul. Alți membri îl rezumă ca Sauvage cu mai puțin piper și mai multă lavandă. Într-un fir Fragrantica care le compară, mai mulți posesori ai ambelor îl găsesc foarte apropiat, deși unul îl găsește mai puțin persistent, iar membrii de pe pagina lui de pe Basenotes sunt de acord că funcționează drept clonă Sauvage. Pe Fragrantica, un membru care a avut mai multe clone în stil Sauvage l-a găsit prea citric.

Se potrivește cuiva căruia îi place Sauvage pe vreme caldă și ar da puțin din mușcătură pe mai multă lumină. Baza: surse numite pe Parfumo, Fragrantica și Basenotes, cu link în această secțiune.

De ce această alegere?Surse: 4

Baza: Sursă numită

  1. Enumeră bergamotă, lămâie, grepfrut, mandarină și fructe roșii peste paciuli, geraniu, vetiver și lavandă, cu cedru, labdanum și ambră; Parfumo îl listează primul printre parfumurile similare pe Sauvage EDT; membrii care le poartă pe amândouă îl găsesc mai fructat, cu mai puțin piper și mai multă lavandă Ventana by Armaf, Parfumo
  2. Un membru care a deținut mai multe clone în stilul Sauvage îl găsește pe Ventana prea citric lângă Sauvage Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  3. Într-un fir de discuție în care sunt comparate cele două, mai mulți posesori ai ambelor parfumuri îl găsesc pe Ventana foarte apropiat de Sauvage; unuia i se pare că persistă mai puțin Armaf Ventana vs Dior Sauvage, Fragrantica forum
  4. Membrii care scriu despre el îl numesc o clonă reușită a lui Sauvage, unul remarcând performanța mai slabă Ventana by Armaf, Basenotes

Cel mai mic preț: Kuro

Flaconul Kuro de la Ajmal
KuroAjmalCel mai mic preț

Kuro de la Ajmal are cel mai mic preț pe flacon din tabel; la mililitru, flaconul mai mare de Hunter Intense iese aproape la fel. Stă pe aceeași bandă proaspătă, piperată și lemnoasă ca Sauvage. Pagina lui de pe Parfumo listează eau de toilette-ul și eau de parfum-ul Sauvage ca parfumuri similare, alături de Luna Rossa Carbon de la Prada.

Diferența principală e ascuțimea, iar membrii nu se înțeleg asupra ei. Un membru Parfumo îl numește o variantă apropiată, încărcată cu ambroxan, a eau de toilette-ului, cu aceeași senzație proaspătă de după duș. Altul găsește lavanda fină și puțin săpunoasă, cu o urmă de vetiver, iar întregul mai puțin ascuțit decât Sauvage. Pe pagina lui de pe Fragrantica, membrii recunosc caracterul Sauvage, dar mai dulce, mai lemnos și mai puțin metalic, cu o ușoară notă fumurie, iar unul care a trecut prin mai multe clone Sauvage l-a găsit prea pământos și ierbos.

Se potrivește cuiva care vrea stilul cu cea mai mică cheltuială și găsește Sauvage puțin prea puternic: o versiune mai rotundă, condusă de lavandă, pentru birou. Baza: surse numite (paginile lui Kuro de pe Parfumo și Fragrantica).

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Parfumo le trece pe Sauvage EDT, Sauvage EDP și Luna Rossa Carbon la parfumuri similare; un membru îl descrie drept o interpretare apropiată de Sauvage EDT, cu mult ambroxan, altuia i se pare că lavanda e fină și puțin săpunoasă, iar parfumul, per ansamblu, mai puțin tăios decât Sauvage Kuro by Ajmal, Parfumo
  2. Un membru care a terminat un flacon de Kuro, printre alte clone ale lui Sauvage, l-a găsit prea pământiu și ierbos în comparație cu Sauvage Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  3. Membrii îl găsesc cu aerul apei de toaletă Sauvage, dar mai dulce, mai lemnos și mai puțin metalic, cu o ușoară notă afumată Kuro by Ajmal, Fragrantica

Varianta mai întunecată: Club de Nuit Urban Man Elixir

Flaconul Club de Nuit Urban Man Elixir de la Armaf
Club de Nuit Urban Man ElixirArmafVarianta mai întunecată

Club de Nuit Urban Man Elixir de la Armaf are în comun cu Sauvage bergamota, piperul roz, elemi, lavanda, mușcata, vetiverul, ambroxanul, paciuli, cedrul și labdanumul. Adaugă flori de portocal, iasomie, șofran, tagetes și ambră. Pagina lui de pe Parfumo listează ambele concentrații Sauvage primele printre parfumurile similare.

Diferența principală e căldura. Membrii Parfumo descriu o deschidere puternică, de ananas și lemn, care se transformă cu timpul în Sauvage, apoi o muchie fumurie și un fond mai dulce, pe care un membru îl apropie mai degrabă de eau de parfum-ul Sauvage decât de eau de toilette. E mai puțin ascuțit decât originalul de la început până la sfârșit. Un membru de pe pagina Fragrantica a lui Salvo Intense îl tratează și el drept clonă Sauvage.

Se potrivește cuiva care vrea Sauvage pentru ieșirile de seară, cu mai multă dulceață și fum. Membrii Parfumo îl descriu drept foarte performant, așa că nu exagera cu pulverizările. Baza: surse numite pe Parfumo și Fragrantica, ambele cu link în această secțiune.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Notele listate sunt bergamotă, piper roz, flori de portocal și iasomie, apoi elemi, lavandă, șofran, tagetes, geraniu și vetiver, iar la final ambroxan, ambră, paciuli, cedru și labdanum; Parfumo le trece pe Sauvage EDT și EDP pe primele locuri între parfumurile similare; membrii descriu o deschidere lemnoasă, cu ananas, care se transformă în Sauvage, cu o notă afumată și o fază de bază mai dulce, ca la EDP Club de Nuit Urban Man Elixir by Armaf, Parfumo
  2. Un text scris de un membru îl prezintă drept o clonă a lui Sauvage Salvo Intense by Maison Alhambra, Fragrantica

Varianta mai dulce: Hunter Intense

Flaconul Hunter Intense de la Armaf
Hunter IntenseArmafVarianta mai dulce

Hunter Intense de la Armaf listează bergamotă, cardamom, lămâie și mandarină, apoi mușcată, lavandă, piper roz și trandafir, apoi cedru, labdanum, mosc, paciuli și vetiver. Pagina lui de pe Parfumo listează Invictus de la Rabanne și eau de toilette-ul Sauvage drept cele mai apropiate potriviri.

Diferența principală e zahărul. Membrii Parfumo îl descriu ca apropiat de Sauvage, dar mai dulce și mai mult un parfum de club, iar mai mulți îl citesc ca pe un amestec al celor două: o deschidere Invictus care se așază într-o versiune îndulcită a inimii Sauvage. Unul îl numește un Sauvage acvatic cu dulceață în plus. Părerile de pe pagina lui de pe Fragrantica se împart între o deschidere Invictus care evoluează spre Sauvage și deloc Sauvage, iar într-un fir de pe forumul Fragrantica un membru găsește aceeași senzație de bază, dar mai aspră.

Se potrivește cuiva căruia îi place Sauvage, dar și parfumurile proaspete mai dulci, și vrea un singur flacon pentru weekend. Baza: surse numite, paginile Parfumo și Fragrantica cu link mai sus.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Notele listate sunt bergamotă, cardamom, lămâie și mandarină, apoi geraniu, lavandă, piper roz și trandafir, iar la final cedru, labdanum, mosc, paciuli și vetiver; Parfumo le trece pe Invictus și Sauvage EDT pe primele locuri între parfumurile similare; membrii îl găsesc apropiat de Sauvage, dar mai dulce și mai potrivit pentru club, un amestec de Invictus și Sauvage Hunter Intense by Armaf, Parfumo
  2. Părerile membrilor sunt împărțite: mai mulți descriu o deschidere în stilul Invictus, care în faza de bază se apropie de apa de toaletă Sauvage; alții nu regăsesc Sauvage în el Hunter Intense by Armaf, Fragrantica
  3. Un membru îl descrie drept Sauvage la preț accesibil, cu aceeași senzație de bază, dar mai aspru; altul percepe Invictus cu o notă de Sauvage și îl recomandă în schimb pe Modest Une Armaf Hunter Intense, Fragrantica forum

Varianta mai blândă: Suave

Flaconul Suave de la Fragrance World
SuaveFragrance WorldVarianta mai blândă

Suave de la Fragrance World țintește eau de toilette-ul. Pe pagina lui de pe Fragrantica, comentariile membrilor îl numesc un dupe pentru eau de toilette-ul Sauvage, iar unul observă că aceeași casă vinde aceeași piramidă sub un al doilea nume.

Diferența principală e intensitatea. Aceeași pagină are avertismentul unui membru că un lot mai nou e mai slab decât cel vechi, așa că așteaptă-te la o versiune mai discretă și mai subțire a originalului, nu la mușcătura lui completă. Asta e singura dovadă din bazele de date de parfumuri pe care am găsit-o despre cum se poartă, de aceea stă ultimul aici. Oferta la care am luat prețul vine cu flaconul la pachet cu un deodorant.

Se potrivește cuiva care vrea o versiune discretă a lui Sauvage, aproape de piele, pentru fiecare zi. Baza: o sursă numită, pagina Fragrantica cu link mai sus.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Textele membrilor îl numesc un dupe al apei de toaletă Sauvage; unul remarcă faptul că un lot mai nou e mai slab decât cel vechi Suave by Fragrance World, Fragrantica

Alternative autentice pe care le avem

Parfumuri originale în același stil proaspăt, piperat, condus de ambroxan, fiecare ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml.

  1. Prada

    Luna Rossa Carbon

    Bergamotă și piper cu lavandă și o inimă metalică, acvatică, peste ambroxan și paciuli.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Montblanc

    Explorer

    Bergamotă, piper roz și salvie sclarea peste vetiver, piele, ambroxan și paciuli.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Yves Saint Laurent

    Y Eau de Toilette

    Aldehide, bergamotă și ghimbir peste mușcată, lavandă, cedru și ambră gri.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce greșește fiecare clonă

Sauvage trăiește pe muchia dintre ascuțit și fin. Piperul și bergamota mușcă; fondul de ambroxan înmoaie totul într-o strălucire caldă și curată. Clonele șlefuiesc în mare parte mușcătura. Ventana schimbă piperul pe fructe, Modest Une înmoaie deschiderea, Kuro o rotunjește cu lavandă, Suave dă volumul mai încet, iar Hunter Intense și Club de Nuit adaugă zahăr. Un lucru pe care membrii îl simt lipsă e ascuțimea slab metalică, minerală, a originalului, exact ce unii purtători detestă și alții iubesc.

Al doilea punct e versiunea. Clonele din acest ghid țintesc eau de toilette-ul. Dacă Sauvage-ul pe care îl iubești e Elixir sau Extrait, niciuna nu te va duce acolo; acelea sunt parfumuri diferite, iar tabelul cu variante de mai sus e locul de pornire.

Șase flacoane de clonă sau un decant din original?

Doar după prețul flaconului, fiecare clonă din tabel costă mai puțin decât un flacon întreg de Sauvage. Ce nu-ți poate spune o clonă e dacă originalul, pe pielea ta, merită. O mărime mică răspunde la întrebarea asta pentru mult mai puțin. (Dacă îți plac cifrele, indexul nostru de preț pe ml listează fiecare parfum pe care îl avem după cât costă un ml.)

La 10ML, Sauvage vine din flaconul Dior în trei mărimi. Un decant de 3ml, cam 60 de pulverizări, costă 8,91 € și ține cam o săptămână de purtare. Decantul de 10ml, 26,91 € sau 2,69 €/ml, îți dă cam 200 de pulverizări și săptămâni de purtare zilnică. Decantul de 30ml costă 63,90 €, adică 2,13 €/ml, cam 600 de pulverizări, și e cel mai avantajos dintre cele trei la mililitru. Pune prețul decantului de 10ml lângă flacoanele de clonă din tabel: pentru cam cât costă una dintre clonele mai scumpe, poți purta Sauvage original săptămâni la rând.

Originale cu o senzație asemănătoare

Dacă vrei stilul proaspăt, condus de ambroxan, și nu neapărat Sauvage, trei parfumuri originale pe care le avem au în comun părți din el.

Luna Rossa Carbon de la Prada pune bergamota și piperul lângă lavandă și o inimă metalică, acvatică, peste ambroxan și paciuli. E cea mai apropiată rudă: Parfumo îl listează lângă Sauvage printre parfumurile similare cu Kuro.

Explorer de la Montblanc se deschide cu bergamotă, piper roz și salvie sclarea și se așază pe vetiver, piele, ambroxan și paciuli. E mai lemnos și are o tușă de piele.

Y Eau de Toilette de la Yves Saint Laurent așază aldehide, bergamotă și ghimbir peste mușcată, lavandă și salvie, cu cedru și ambră gri. E mai curat și mai aromatic. Pentru știința din spatele acelui fond cald, citește ghidul nostru despre ambra gri și ambroxan.

Cum testezi un dupe

Sari peste banda de hârtie. Sauvage și clonele lui sunt cel mai apropiate în fond, așa că deschiderea pe care ți-o arată o bandă e partea cea mai puțin utilă. Pulverizează o dată pe interiorul unei încheieturi și trăiește cu el toată ziua: miroase-l la aplicare, pe la prânz și înainte de culcare.

Încearcă originalul și o clonă în zile separate. În aceeași zi se amestecă în aerul din jurul tău și nu mai știi care e care. Urmărește trei lucruri: bergamota de la început, piperul de la mijloc și căldura ambroxanului de la final. Acolo unde o clonă tace sau devine dulce, i-ai găsit diferența.

Dă-i oricărei clone câteva purtări înainte s-o judeci și compar-o cu Sauvage original, nu cu amintirea unei benzi de probă din magazin. Un decant de 3ml din Sauvage ajunge pentru o săptămână corectă. Încă te gândești la un flacon întreg? Pagina noastră despre alternativa la cumpăratul pe nevăzute explică abordarea, iar ce este un decant de parfum arată cum e umplut fiecare decant 10ML.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca Dior Sauvage în varianta de 3ml înainte să aleg o clonă?
10ML vinde Sauvage în decanturi de 3ml, 10ml și 30ml, umplute din flaconul original și livrate în toată UE. Varianta de 3ml costă 8,91 €.
Ce dupe Dior Sauvage se află în fruntea acestui ghid?
Modest Une Pour Homme de la Afnan e cea mai bună alegere per total din acest ghid: mai mulți membri Fragrantica îl găsesc aproape de Sauvage eau de toilette, cu o deschidere mai fină și mai puțin din muchia ascuțită de ambroxan.
E Afnan Modest Une mai aproape de Sauvage EDT sau EDP?
Majoritatea membrilor Fragrantica îl compară cu eau de toilette, deși câțiva îl găsesc mai aproape de eau de parfum după ce se așază. Fiecare clonă din acest ghid țintește eau de toilette. Pentru un fond mai dulce și mai întunecat, ca de EDP, membrii Parfumo trimit la Club de Nuit Urban Man Elixir de la Armaf.
La ce să mă aștept de la Afnan Modest Une în comparație cu Sauvage?
E alegerea generală de aici. Așteaptă-te la o deschidere mai fină, puțin mai multe citrice și mai puțin din muchia metalică de ambroxan și reține că mai mulți membri Fragrantica raportează o persistență slabă la flacoanele mai noi.
E Armaf Ventana mai bun decât Afnan Modest Une?
Depinde ce vrei de la Sauvage. Ventana e mai fructat și cu mai puțin piper, spun membrii, în timp ce Modest Une păstrează mai mult din structura originală și e alegerea generală de aici.
Costă clonele Sauvage mai puțin decât un flacon întreg?
Fiecare clonă din tabelul comparativ costă pe flacon mai puțin decât un flacon întreg de Sauvage. Poți purta și originalul săptămâni întregi cu un decant de 10ml la 26,91 €, umplut din flaconul Dior.
Care clone se apropie cel mai mult de Sauvage eau de toilette?
Dintre clone, Modest Une, Ventana și Kuro rămân cel mai aproape de eau de toilette-ul proaspăt și piperat. Dintre parfumurile originale, Luna Rossa Carbon de la Prada are în comun bergamota, piperul, lavanda și ambroxanul.
Cum se compară clonele Sauvage cu parfumul original în privința persistenței?
Relatările variază. Într-un fir de pe forumul Fragrantica care compară Ventana cu Sauvage, un posesor obține în jur de 8 ore de la Ventana față de peste 10 de la Sauvage, iar mai mulți membri Fragrantica raportează o persistență slabă la flacoanele mai noi de Modest Une. Compară-le pe propria piele, de-a lungul unei zile întregi.

Surse

  1. Modest Pour Homme Une by Afnan, Fragrantica
  2. Modest Une pour Homme by Afnan Perfumes, Parfumo
  3. Ventana by Armaf, Parfumo
  4. Kuro by Ajmal, Parfumo
  5. Club de Nuit Urban Man Elixir by Armaf, Parfumo
  6. Salvo Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
  7. Hunter Intense by Armaf, Parfumo
  8. Armaf Ventana vs Dior Sauvage, Fragrantica forum
  9. Kuro by Ajmal, Fragrantica
  10. Hunter Intense by Armaf, Fragrantica
  11. Armaf Hunter Intense, Fragrantica forum
  12. Suave by Fragrance World, Fragrantica

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Sauvage, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 27 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Dior sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri