La Vie Est Belle dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Σύγκριση έξι dupe του La Vie Est Belle με βάση τις νότες, τις κατονομασμένες πηγές και τις τιμές με ημερομηνία, μαζί με τις διαφορές του καθενός. Ή φόρεσε πρώτα το αυθεντικό άρωμα σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Καλύτερο dupe του La Vie Est Belle συνολικά είναι το Queen of Life από τη La Rive, που είναι επίσης ο κλώνος με τη χαμηλότερη τιμή σε ευρώ που μπορέσαμε να βρούμε. Η πιο κοντινή επιλογή είναι το La Vivacité από τον Maison Alhambra, που οι περισσότεροι ψηφοφόροι στη σελίδα σύγκρισής του στο Parfumo βρίσκουν πολύ παρόμοιο. Θέλεις το αυθεντικό; Το La Vie Est Belle κοστίζει 23,31 € για decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Queen of LifeΚαλύτερο συνολικά La Rive7,99 € 75ml
  2. La VivacitéΠιο κοντά στην τελική φάση Maison Alhambra22,00 € 100ml
  3. Red VanillaΠιο απαλή εκδοχή ZaraΧωρίς τιμή ΕΕ
  4. Hawas for HerPremium εναλλακτική Rasasi45,96 € 100ml
  5. Acqua di Parisis VeniziaΠιο γλυκή εκδοχή Reyane TraditionΧωρίς τιμή ΕΕ
  6. Aura JolieΠιο φρέσκια εκδοχή Suddenly (Lidl)Χωρίς τιμή ΕΕ

Προτιμάς το αυθεντικό;

La Vie Est Belle

LancômeΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,11 €–0,46 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε ανοιχτό γαλάζιο φόντο: Black Opium, La Vie Est Belle και Good Girl

Πώς μυρίζει το La Vie Est Belle;

Φιάλη του La Vie Est Belle της Lancôme
Το αυθεντικόLa Vie Est BelleLancôme

Το La Vie Est Belle του Lancôme κυκλοφόρησε το 2012. Ανοίγει φωτεινό και φρουτώδες, με μαύρο φραγκοστάφυλο και αχλάδι στις νότες κορυφής. Η καρδιά γίνεται λουλουδάτη και πουδρένια: η ίριδα πλαισιώνεται από γιασεμί και άνθος πορτοκαλιάς, κι έτσι η γλυκύτητα δεν θυμίζει απλώς ζάχαρη. Η βάση ολοκληρώνει το άρωμα. Βανίλια, πραλίνα και φασόλι τόνκα του δίνουν ζεστασιά και γλυκύτητα, ενώ το γήινο πατσουλί προσθέτει μια στεγνή, ξυλώδη βάση. Αυτή η ισορροπία είναι όλο το ζητούμενο για έναν κλώνο: αρκετή γλυκύτητα, με την πουδρένια ίριδα και το πατσουλί να την εξισορροπούν, ώστε να μένει πλούσιο χωρίς να γίνεται κολλώδες.

Μαύρο φραγκοστάφυλο, γιασεμί και βανίλια ως πρώτες ύλες: νότες του La Vie Est Belle της Lancôme
Στην εικόνα: μαύρο φραγκοστάφυλο, γιασεμί και βανίλια, νότες του La Vie Est Belle.

Ποια εκδοχή του La Vie Est Belle ακολουθούν οι κλώνοι;

Οι πηγές για κάθε επιλογή συγκρίνουν τους κλώνους με το αυθεντικό La Vie Est Belle, όχι με τις παραλλαγές του. Ο Lancôme έχει δημιουργήσει αρκετές εκδοχές με αυτό το όνομα, καθεμία με διαφορετική κατεύθυνση. Το L'Eau de Parfum Intense κρατά την ίριδα, το άνθος πορτοκαλιάς και το αχλάδι, και προσθέτει τουμπερόζα, υλάνγκ-υλάνγκ, σαντιγί και φουντούκι. Το L'Elixir έχει λίγα κοινά με τις νότες του αυθεντικού: βατόμουρο και λικέρ πάνω από φύλλο βιολέτας, τριαντάφυλλο, δέρμα, βούτυρο κακάο και ξύλο κέδρου. Το L'Elixir Very Cherry, με δημιουργούς τους Anne Flipo και Dominique Ropion, κρατά την ίριδα, τη βανίλια και το πατσουλί και προσθέτει μαύρο κεράσι, λικέρ κερασιού και oud.

Για μια πιο προσεκτική ματιά σε κάθε νότα, διάβασε τον οδηγό μας για το πώς μυρίζει το La Vie Est Belle.

Το La Vie Est Belle και οι εκδοχές του με μια ματιά
ΕκδοχήΚυκλοφορίαΚορυφήΚαρδιάΒάση
La Vie Est Belle2012Μαύρο φραγκοστάφυλο, αχλάδιΊριδα, γιασεμί, άνθος πορτοκαλιάςΒανίλια, πραλίνα, πατσουλί, φασόλι τόνκα
L'Eau de Parfum Intense2015Αχλάδι, ροζ πιπέρι, μπουμπούκια φραγκοστάφυλου, πορτοκάλι, περγαμόντοΊριδα, τουμπερόζα, υλάνγκ-υλάνγκ, άνθος πορτοκαλιάς, γιασεμί σαμπάκΣαντιγί, φουντούκι
L'Elixir2024Βατόμουρο, λικέρ, περγαμόντο ΚαλαβρίαςΦύλλο βιολέτας, τριαντάφυλλοΔέρμα, βούτυρο κακάο, ξύλο κέδρου
L'Elixir Very Cherry—Μαύρο κεράσι, λικέρ κερασιού, ροζ πιπέριΦύλλο βιολέτας, ίριδα, γιασεμί σαμπάκ, τριαντάφυλλο ΔαμασκούOud, βανίλια, κακάο, πατσουλί, κέδρος

Εναλλακτικές του La Vie Est Belle σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Queen of Life La Rive
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
7,99 € 75ml
0,11 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση La Vivacité Maison Alhambra
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
22,00 € 100ml
0,22 €/ml
3Πιο απαλή εκδοχή Red Vanilla Zara
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
4Premium εναλλακτική Hawas for Her Rasasi
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
45,96 € 100ml
0,46 €/ml
5Πιο γλυκή εκδοχή Acqua di Parisis Venizia Reyane Tradition
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
6Πιο φρέσκια εκδοχή Aura Jolie Suddenly (Lidl)
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—

Φωτογραφίες φιαλών: walmart.com, jameela.my, fragrantica.com, rasasistore.com, valenciaperfumes.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοLa Vie Est BelleLancômeQueen of LifeLa Rive
Τιμή ανά ml
3ml: 2,67 €/ml · 10ml: 2,33 €/ml · 30ml: 1,86 €/ml
0,11 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 75ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το La Vie Est Belle
  • Σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα Queen of Life και La Vie est Belle πολύ παρόμοια· το Parfumo παραθέτει τις ίδιες νότες φραγκοστάφυλου, αχλαδιού, ίριδας, γιασεμιού, άνθους πορτοκαλιάς, πραλίνας, πατσουλί, τόνκα και βανίλιας και για τα δύο Queen of Life vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  • Μέλη του Fragrantica το παρομοιάζουν με το La Vie est Belle, αλλά το βρίσκουν πιο ανάλαφρο και λιγότερο έντονο· ένα μέλος βρίσκει το αυθεντικό πιο βαρύ σε πατσουλί και φραγκοστάφυλο, ενώ το Queen of Life πιο βαρύ σε πραλίνα και ίριδα Queen of Life by La Rive, Fragrantica
  • Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica, μέλη που έχουν και τα δύο λένε πως μοιάζει αρκετά με το La Vie est Belle, αλλά δεν ταυτίζεται απόλυτα μαζί του Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Queen of Life κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 7,99 € έναντι 8,01 €.
  • Το Queen of Life σου δίνει περισσότερο άρωμα: 75ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το La Vie Est Belle και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο16,02 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml23,31 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml55,80 €Περισσεύουν 24ml
  • Queen of Life από La Rive: 1 × 75mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά7,99 €Περισσεύουν 69ml

Για τόση χρήση, το Queen of Life κοστίζει λιγότερο από τα decants του La Vie Est Belle: 7,99 € έναντι 16,02 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 8,01 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, το Queen of Life κοστίζει λιγότερο από τα decants του La Vie Est Belle: 7,99 € έναντι 8,01 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 142,92 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Queen of Life κοστίζει λιγότερο από τα decants του La Vie Est Belle: 7,99 € έναντι 142,92 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του La Vie Est Belle: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Queen of Life της La RiveΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το La Vie Est Belle. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Queen of Life

Φιάλη του Queen of Life της La Rive
Queen of LifeLa RiveΚαλύτερο συνολικά

Το Queen of Life της La Rive έχει την ισχυρότερη τεκμηρίωση από τις πηγές του και είναι ο κλώνος με τη χαμηλότερη τιμή σε ευρώ που μπορέσαμε να βρούμε. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, και τα δύο αρώματα έχουν ολόκληρη τη λίστα νοτών του αυθεντικού: μαύρο φραγκοστάφυλο, αχλάδι, ίριδα, γιασεμί και άνθος πορτοκαλιάς, έπειτα πραλίνα, πατσουλί, φασόλι τόνκα και βανίλια. Σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν εκεί θεωρούν τα δύο αρώματα πολύ παρόμοια.

Η βασική διαφορά είναι η ισορροπία και η ένταση. Μέλη στη σελίδα του στο Fragrantica το περιγράφουν ως πιο ανάλαφρη και λιγότερο έντονη εκδοχή του La Vie Est Belle. Ένα μέλος βρίσκει το πρωτότυπο πιο βαρύ σε πατσουλί και μαύρο φραγκοστάφυλο, ενώ στο Queen of Life ξεχωρίζουν περισσότερο η πραλίνα και η ίριδα. Σε μια συζήτηση στο φόρουμ του Fragrantica, μέλη που έχουν και τα δύο το βρίσκουν κοντινό, αλλά όχι απόλυτα ταιριαστό.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το πρωτότυπο, αλλά το βρίσκει υπερβολικά έντονο, ή προτιμά την πουδρένια, ζαχαρένια πλευρά του από το γήινο πατσουλί. Βάση: κατονομασμένες πηγές, η σύγκριση του Parfumo και τα σχόλια και η συζήτηση στο φόρουμ του Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα Queen of Life και La Vie est Belle πολύ παρόμοια· το Parfumo παραθέτει τις ίδιες νότες φραγκοστάφυλου, αχλαδιού, ίριδας, γιασεμιού, άνθους πορτοκαλιάς, πραλίνας, πατσουλί, τόνκα και βανίλιας και για τα δύο Queen of Life vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Μέλη του Fragrantica το παρομοιάζουν με το La Vie est Belle, αλλά το βρίσκουν πιο ανάλαφρο και λιγότερο έντονο· ένα μέλος βρίσκει το αυθεντικό πιο βαρύ σε πατσουλί και φραγκοστάφυλο, ενώ το Queen of Life πιο βαρύ σε πραλίνα και ίριδα Queen of Life by La Rive, Fragrantica
  3. Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica, μέλη που έχουν και τα δύο λένε πως μοιάζει αρκετά με το La Vie est Belle, αλλά δεν ταυτίζεται απόλυτα μαζί του Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum

Το πιο κοντινό στο στέγνωμα: La Vivacité

Φιάλη του La Vivacité της Maison Alhambra
La VivacitéMaison AlhambraΠιο κοντά στην τελική φάση

Το La Vivacité της Maison Alhambra, που παλαιότερα κυκλοφορούσε ως La Vita Bella, έχει δημοσιευμένη λίστα νοτών που προσεγγίζει πολύ το πρωτότυπο. Η καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρει μαύρο φραγκοστάφυλο, αχλάδι, ίριδα, άνθος πορτοκαλιάς, γιασεμί, πατσουλί, φασόλι τόνκα, πραλίνα και βανίλια. Ο τίτλος περιγράφει τον ρόλο του στην παρούσα σύγκριση, ως την πιο κοντινή αντιστοιχία· οι πηγές συγκρίνουν τα δύο αρώματα συνολικά και όχι σε επιμέρους στάδια.

Η βασική διαφορά είναι η γλυκύτητα, αλλά δεν την αντιλαμβάνονται όλοι. Ένα μέλος του Fragrantica που δοκίμασε και τα δύο σε κατάστημα παρατήρησε ελάχιστη διαφορά. Άλλοι εκεί βρίσκουν το La Vivacité πιο απαλό και λιγότερο γλυκό από το πρωτότυπο.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά τον χαρακτήρα του La Vie Est Belle, αλλά θα ήθελε λίγο λιγότερη γλυκύτητα. Βάση: κατονομασμένες πηγές. Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo θεωρούν τα δύο αρώματα πολύ παρόμοια, ενώ τα σχόλια στο Fragrantica δείχνουν πού διχάζονται οι απόψεις.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα La Vivacité (πρώην La Vita Bella) και La Vie est Belle πολύ παρόμοια La Vivacité vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Το Fragrantica καταγράφει φραγκοστάφυλο, αχλάδι, ίριδα, άνθος πορτοκαλιάς, γιασεμί, πατσουλί, τόνκα, πραλίνα και βανίλια· ένα μέλος που συνέκρινε και τα δύο σε ένα κατάστημα παρατήρησε ελάχιστη διαφορά, ενώ άλλοι το βρίσκουν πιο απαλό και λιγότερο γλυκό από το πρωτότυπο La Vivacité by Maison Alhambra, Fragrantica

Πιο απαλή εκδοχή: Red Vanilla

Φιάλη του Red Vanilla της Zara
Red VanillaZaraΠιο απαλή εκδοχή

Το Red Vanilla της Zara ξεχωρίζει χάρη στα σχόλια των μελών και όχι σε αντιστοιχία δημοσιευμένων νοτών: οι πηγές μας δεν συγκρίνουν τις νότες του με εκείνες του πρωτότυπου. Μέλη στη σελίδα του στο Fragrantica το παρομοιάζουν με το La Vie Est Belle, ενώ μια συζήτηση στο φόρουμ του Fragrantica για εναλλακτικές της Zara συνδέει τα δύο αρώματα.

Η βασική διαφορά είναι το βάρος. Ένα μέλος το βρίσκει λίγο πιο απαλό και λιγότερο σύνθετο από το πρωτότυπο, ενώ ένα άλλο το αντιλαμβάνεται ως πιο ανάλαφρη και δροσερή εκδοχή. Αρκετά μέλη λένε επίσης ότι η διάρκειά του είναι πολύ μικρότερη.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το πρωτότυπο υπερβολικά βαρύ και δεν τον πειράζει να ξαναπιάσει το μπουκάλι. Βάση: κατονομασμένες πηγές, τα σχόλια και η συζήτηση στο φόρουμ του Fragrantica. Δεν βρήκαμε τιμή καταλόγου για την ΕΕ κατά την ημερομηνία του ελέγχου, γι’ αυτό το αντίστοιχο κελί στον πίνακα μένει κενό.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη του Fragrantica το παρομοιάζουν με το La Vie est Belle· ένα μέλος το βρίσκει λίγο πιο απαλό και λιγότερο σύνθετο, ένα άλλο το περιγράφει ως πιο ανάλαφρη και δροσερή εκδοχή, ενώ αρκετοί λένε πως ξεθυμαίνει πολύ νωρίτερα Red Vanilla by Zara, Fragrantica
  2. Ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica για τις εναλλακτικές του Zara συνδέει το Red Vanilla με το La Vie est Belle Zara alternatives, Fragrantica forum

Premium εναλλακτική: Hawas for Her

Φιάλη του Hawas for Her της Rasasi
Hawas for HerRasasiPremium εναλλακτική

Το Hawas for Her του Rasasi είναι το ακριβότερο clone του πίνακα. Σύμφωνα με τη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, η ίριδα, η πραλίνα και το πατσουλί εμφανίζονται τόσο σε αυτό όσο και στο πρωτότυπο, ενώ τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν θεωρούν ότι τα δύο αρώματα μοιάζουν. Στην καταχώρισή του στο Fragrantica προστίθεται και γιασεμί σαμπακ σε αυτές τις κοινές νότες.

Η βασική διαφορά βρίσκεται στο άνοιγμα. Στο Fragrantica ξεκινά με ρόδι, μήλο και γκρέιπφρουτ, ενώ στην αυθεντική αναφέρονται μαύρο φραγκοστάφυλο και αχλάδι. Στη βάση προσθέτει βετιβέρ δίπλα στο πατσουλί. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει να κινείται στην κατεύθυνση του La Vie Est Belle, αλλά πιο ανάλαφρο και πιο εύκολο για καθημερινή χρήση.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την καρδιά με ίριδα και πραλίνα, αλλά προτιμά πιο ζουμερό άνοιγμα και λιγότερο βαρύ χαρακτήρα. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η σύγκριση και το κείμενο μέλους στο Parfumo, μαζί με τις νότες του Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα Hawas for Her και La Vie est Belle παρόμοια· η ίριδα, η πραλίνα και το πατσουλί υπάρχουν και στα δύο Hawas for Her vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει στην κατεύθυνση του La Vie est Belle, αλλά πιο ανάλαφρο και πιο εύκολο για καθημερινή χρήση, με γκρέιπφρουτ, μήλο και ρόδι στο άνοιγμα Hawas for Her by Rasasi, Parfumo
  3. Το Fragrantica το αποδίδει στους Claire Liégent και Dominique Ropion και καταγράφει ρόδι, μήλο, γκρέιπφρουτ, ίριδα, γιασεμί σαμπάκ, πραλίνα, πατσουλί και βετιβέρ Hawas for Her by Rasasi, Fragrantica

Πιο γλυκιά εκδοχή: Acqua di Parisis Venizia

Φιάλη του Acqua di Parisis Venizia της Reyane Tradition
Acqua di Parisis VeniziaReyane TraditionΠιο γλυκή εκδοχή

Το Acqua di Parisis Venizia του Reyane Tradition εντάσσεται στην οικογένεια του La Vie Est Belle, σύμφωνα με μέλη στη σελίδα του στο Fragrantica. Το Fragrantica αναφέρει γλυκές νότες, βανίλια, πικάντικες νότες, πατσουλί και καραμέλα. Έτσι, στα χαρτιά, μοιράζεται με το αυθεντικό τη βανίλια και το πατσουλί. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει πολύ κοντά στο La Vie Est Belle και αντιλαμβάνεται αχλάδι, πραλίνα, τόνκα και πατσουλί πάνω στο δέρμα.

Η βασική διαφορά είναι η επιπλέον γλυκύτητα. Η καραμέλα υπάρχει στη λίστα του, αλλά όχι στην αυθεντική, ενώ ένα μέλος του Fragrantica το περιγράφει ως συνδυασμό La Vie Est Belle και Pink Sugar.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά την πιο γλυκιά πλευρά του αυθεντικού και θέλει ακόμη περισσότερη. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, ένα μέλος του Parfumo και τα σχόλια στο Fragrantica. Την ημερομηνία του ελέγχου δεν βρέθηκε τιμή καταλόγου για την ΕΕ.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Fragrantica παραθέτει γλυκές νότες, βανίλια, πικάντικες νότες, πατσουλί και καραμέλα· μέλη το κατατάσσουν στην οικογένεια του La Vie est Belle, με ένα μέλος να το αντιλαμβάνεται σαν La Vie est Belle ανακατεμένο με Pink Sugar Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Fragrantica
  2. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει πολύ κοντά στο La Vie est Belle, αναγνωρίζοντας στο δέρμα αχλάδι, πραλίνα, τόνκα και πατσουλί Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Parfumo

Πιο φρέσκια εκδοχή: Aura Jolie

Aura JolieSuddenly (Lidl)Πιο φρέσκια εκδοχή

Στη σελίδα του στο Parfumo, το Aura Jolie by Suddenly εμφανίζεται με το La Vie Est Belle ανάμεσα στα αρώματα που θυμίζει. Οι πηγές μας δεν δίνουν δημοσιευμένη λίστα νοτών για σύγκριση με την αυθεντική, οπότε η σύγκριση βασίζεται σε όσα περιγράφουν τα μέλη.

Η βασική διαφορά είναι η φρεσκάδα. Ένα μέλος του Parfumo το περιγράφει ως φρέσκο, λουλουδάτο και ανάλαφρο, σαν να συνδυάζει το La Vie Est Belle με το παλιότερο Miss Dior Chérie. Σε ένα θέμα του φόρουμ στο Fragrantica για εναλλακτικές του La Vie Est Belle, ένα μέλος το προτείνει ως οικονομική επιλογή.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει την αυθεντική υπερβολικά γλυκιά και προτιμά μια πιο ανάλαφρη, πιο λουλουδάτη εκδοχή. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η καταχώριση στο Parfumo και μια πρόταση σε φόρουμ. Την ημερομηνία του ελέγχου δεν βρέθηκε τιμή καταλόγου για την ΕΕ.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Parfumo παραθέτει το La Vie est Belle ανάμεσα στα αρώματα με τα οποία μοιάζει· ένα μέλος το περιγράφει ως δροσερό, λουλουδάτο και ανάλαφρο, σαν μείγμα του La Vie est Belle με το παλιότερο Miss Dior Chérie Aura Jolie by Suddenly, Parfumo
  2. Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica για εναλλακτικές του La Vie est Belle, ένα μέλος το προτείνει ως οικονομική επιλογή που πωλείται στα Lidl Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum

Αυθεντικές επιλογές που διαθέτουμε

Αυθεντικά αρώματα με κοινά στοιχεία από τη γλυκιά, λουλουδάτη διάθεση του La Vie Est Belle, σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.

  1. Yves Saint Laurent

    Black Opium

    Αχλάδι και άνθος πορτοκαλιάς, έπειτα καφές, γλυκόριζα και πικραμύγδαλο πάνω σε βανίλια και πατσουλί: μια πιο σκοτεινή, γλυκιά λουλουδάτη εκδοχή.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Carolina Herrera

    Good Girl

    Πραλίνα, φασόλι τόνκα, βανίλια και πατσουλί με καφέ, αμύγδαλο, τουμπερόζα, κακάο και κανέλα: πιο πυκνό και πιο πικάντικο.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Valentino

    Valentino Donna

    Ίριδα και πραλίνα με βουλγαρικό τριαντάφυλλο πάνω σε δέρμα, βανίλια και πατσουλί: μια πιο πουδρέ κατεύθυνση.

    3ml · 10ml · 30ml

Τι δεν πετυχαίνει κανένα clone

Αν βάλεις τις πηγές δίπλα δίπλα, διακρίνεται ένα μοτίβο. Για τα Queen of Life, La Vivacité, Red Vanilla και Hawas for Her, τουλάχιστον ένα μέλος περιγράφει το καθένα ως πιο ανάλαφρο, πιο απαλό ή λιγότερο έντονο από την αυθεντική. Για κάποιους αγοραστές, αυτός είναι ο λόγος που τα επιλέγουν.

Το δυνατό σημείο της αυθεντικής είναι η ισορροπία. Η πραλίνα, η βανίλια και η τόνκα δίνουν τη γλυκύτητα, ενώ το πατσουλί και η πουδρένια ίριδα κρατούν το άρωμα σε ισορροπία. Τα clone τείνουν να γέρνουν αυτή την ισορροπία προς τη μία ή την άλλη πλευρά. Το Queen of Life δίνει έμφαση στην πραλίνα και την ίριδα, το Venizia προσθέτει καραμέλα και το Aura Jolie στρέφεται προς τα λουλούδια. Καμία πηγή δεν αποκαλεί κάποιο clone τέλειο ταίριασμα, και τα μέλη του φόρουμ που έχουν και το Queen of Life και την αυθεντική το λένε ξεκάθαρα.

Ένα μπουκάλι clone ή ένα decant 10ml από την αυθεντική;

Με βάση την τιμή ανά ml, κάθε κλώνος του πίνακα με τιμή σε ευρώ κοστίζει λιγότερο από το αυθεντικό. Στο 10ML, ένα decant 10ml του La Vie Est Belle κοστίζει 23,31 € (2,33 €/ml). Τα 30ml κοστίζουν 55,80 €, δηλαδή 1,86 €/ml. Αν γνωρίζεις ήδη καλά αυτό το άρωμα και σκοπεύεις να το φοράς γενναιόδωρα κάθε μέρα, ένα μεγάλο μπουκάλι κλώνου προσφέρει περισσότερα ml.

Αν το δεις ως απόφαση, όμως, το μικρό μπουκαλάκι είναι προτιμότερο. Τα 3ml του La Vie Est Belle, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζουν 8,01 €: αρκετά για μία εβδομάδα δοκιμής, ώστε να δεις αν προτιμάς την εκδοχή της Lancôme, έναν από αυτούς τους κλώνους ή κανέναν. Το L'Eau de Parfum Intense κοστίζει 8,91 € για 3ml και το L'Elixir 8,01 €, αν πιστεύεις ότι μπορεί να σου ταιριάζει περισσότερο κάποια άλλη εκδοχή. Στο ευρετήριο τιμής ανά ml μπορείς να συγκρίνεις τις τιμές του καταλόγου, ενώ ο οδηγός μας για το τι είναι ένα decant αρώματος εξηγεί τα μικρά μπουκαλάκια. Ο οδηγός μας για το πόσο διαρκεί ένα μπουκάλι αρώματος 10ml δείχνει τι προσφέρει κάθε μέγεθος.

Αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας

Αν αναζητάς τη γλυκιά, λουλουδάτη διάθεση από έναν άλλο οίκο αρωμάτων, υπάρχουν τρία αυθεντικά αρώματα με κοινά στοιχεία. Το Black Opium του Yves Saint Laurent ανοίγει με αχλάδι και άνθος πορτοκαλιάς, πριν γίνει πιο σκοτεινό με καφέ, γλυκόριζα και πικραμύγδαλο πάνω σε βανίλια και πατσουλί. Το Good Girl της Carolina Herrera μοιράζεται πραλίνα, φασόλι τόνκα, βανίλια, πατσουλί και άνθος πορτοκαλιάς, ενώ προσθέτει καφέ, αμύγδαλο, τουμπερόζα, κακάο και κανέλα για μια πιο πυκνή βάση. Το Valentino Donna του Valentino είναι η πουδρένια επιλογή: ίριδα και πραλίνα με βουλγαρικό τριαντάφυλλο, πάνω σε δέρμα, βανίλια και πατσουλί, με νότες κορυφής από γκρέιπφρουτ και περγαμόντο.

Και τα τρία διατίθενται σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, ώστε να φορέσεις δύο ή τρία μέσα στο ίδιο δεκαπενθήμερο πριν αποφασίσεις. Ο οδηγός μας για αρώματα παρόμοια με το Black Opium εξερευνά περισσότερο αυτή τη διαδρομή με τον καφέ.

Πώς να δοκιμάσεις έναν κλώνο

Κρίνε έναν κλώνο πάνω στο δέρμα, όχι σε μια δοκιμαστική ταινία. Η ταινία δείχνει κυρίως τα πρώτα λεπτά, που λένε λίγα για τη βάση. Φόρεσε το La Vie Est Belle τη μία μέρα και τον κλώνο την επόμενη, και έλεγξε και τα δύο τις ίδιες στιγμές: αμέσως μετά τον ψεκασμό, όταν αναδυθεί η καρδιά του αρώματος, και αργότερα μέσα στη μέρα, όταν καταλαγιάσει η βάση. Κράτα τις δοκιμές σε ξεχωριστές μέρες, ώστε το ένα να μην επηρεάσει την όσφρησή σου όταν δοκιμάζεις το άλλο.

Δώσε τη μεγαλύτερη προσοχή στο στάδιο αφού καταλαγιάσει το άρωμα. Ένα μέλος του Fragrantica βρίσκει ότι το αυθεντικό έχει περισσότερο πατσουλί, ενώ το Queen of Life περισσότερη πραλίνα, οπότε τότε είναι η κατάλληλη στιγμή για σύγκριση. Τα 3ml του αυθεντικού, περίπου 60 ψεκασμοί, σου δίνουν μια καλή εβδομάδα σύγκρισης. Ένα decant 10ml, περίπου 200 ψεκασμοί, καλύπτει εβδομάδες χρήσης αφού αποφασίσεις, ενώ τα 30ml, περίπου 600 ψεκασμοί, είναι το μέγεθος που θα κρατήσεις. Για περισσότερα αρώματα της ίδιας γλυκιάς οικογένειας, διάβασε τους οδηγούς μας για τα καλύτερα gourmand αρώματα, τα καλύτερα αρώματα βανίλιας και το πώς μυρίζει η ίριδα, ή δες πώς να αποφύγεις μια αγορά στα τυφλά.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω πρώτα το La Vie Est Belle σε μικρό μέγεθος;
Στο 10ML θα βρεις το La Vie Est Belle σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη, με αποστολή σε όλη την ΕΕ. Το 3ml αντιστοιχεί σε περίπου 60 ψεκασμούς, το 10ml σε περίπου 200 και το 30ml σε περίπου 600.
Να συγκρίνω έναν κλώνο με το La Vie Est Belle ή με το Intense;
Σύγκρινέ τον με το αυθεντικό La Vie Est Belle, γιατί αυτό είναι το άρωμα με το οποίο τον αντιπαραβάλλουν οι πηγές για αυτούς τους κλώνους. Το L'Eau de Parfum Intense προσθέτει τουμπερόζα, ylang-ylang, σαντιγί και φουντούκι, ενώ το L'Elixir περνά σε σμέουρο, τριαντάφυλλο, δέρμα και βούτυρο κακάο, οπότε αποτελούν διαφορετικά σημεία σύγκρισης.
Ποιο dupe του La Vie Est Belle βρίσκεται στην κορυφή αυτού του οδηγού;
Το Queen of Life από La Rive είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό. Σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισής του στο Parfumo το βρίσκουν πολύ παρόμοιο με το La Vie Est Belle, ενώ είναι και ο κλώνος με τη χαμηλότερη τιμή σε ευρώ που μπορέσαμε να βρούμε. Μέλη του Fragrantica το περιγράφουν ως πιο ανάλαφρο και λιγότερο έντονο από το αυθεντικό.
Πόσο κοντά είναι το La Vivacité στο La Vie Est Belle;
Οι πηγές λένε ότι το πλησιάζει: τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισής του στο Parfumo βρίσκουν τα δύο αρώματα πολύ παρόμοια, ενώ το Fragrantica παραθέτει γι’ αυτό τις νότες του αυθεντικού. Ένα μέλος του Fragrantica παρατήρησε μικρή διαφορά σε ένα κατάστημα, ενώ άλλοι το βρίσκουν πιο απαλό και λιγότερο ζαχαρένιο.
Κοστίζουν λιγότερο ανά ml οι κλώνοι του La Vie Est Belle από το αυθεντικό άρωμα;
Κάθε κλώνος με τιμή σε ευρώ στον συγκριτικό πίνακα κοστίζει λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του La Vie Est Belle κοστίζει 23,31 €, ενώ ένα 3ml, με περίπου 60 ψεκασμούς, κοστίζει 8,01 € και αρκεί για να το φορέσεις μια εβδομάδα πριν αποφασίσεις.
Ποια αρώματα συνδέουν οι θαυμαστές τους με το La Vie Est Belle;
Τα Queen of Life, La Vivacité, Red Vanilla, Hawas for Her, Acqua di Parisis Venizia και Aura Jolie συνδέονται με αυτό από μέλη του Parfumo ή του Fragrantica. Ανάμεσα στα αυθεντικά αρώματα, τα Black Opium, Good Girl και Valentino Donna μοιράζονται στοιχεία από τον γλυκό, λουλουδάτο χαρακτήρα του και το πατσουλί.
Πόσο διαρκεί το La Vie Est Belle στο δέρμα;
Η διάρκειά του εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, οπότε δεν υποσχόμαστε συγκεκριμένο χρόνο. Ο πιο εύκολος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να φορέσεις ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμών, για μία εβδομάδα και να δεις πώς συμπεριφέρεται στην επιδερμίδα σου.

Πηγές

  1. Queen of Life vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Queen of Life by La Rive, Fragrantica
  3. Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum
  4. La Vivacité vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  5. La Vivacité by Maison Alhambra, Fragrantica
  6. Red Vanilla by Zara, Fragrantica
  7. Hawas for Her vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  8. Hawas for Her by Rasasi, Parfumo
  9. Hawas for Her by Rasasi, Fragrantica
  10. Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Fragrantica
  11. Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Parfumo
  12. Aura Jolie by Suddenly, Parfumo

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του La Vie Est Belle, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Lancôme ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων