Dupe-uri La Vie Est Belle 2026: 6 clone comparate cu originalul

Șase alternative la La Vie Est Belle, comparate după note, surse menționate și prețuri datate, cu diferențele fiecăreia. Sau poartă mai întâi originalul, ca decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cea mai bună alternativă per ansamblu la La Vie Est Belle este Queen of Life de la La Rive, totodată cea mai ieftină clonă pe care am găsit-o cu preț în euro. Cea mai apropiată este La Vivacité de la Maison Alhambra, pe care majoritatea celor care au votat pe pagina sa de comparație Parfumo o consideră foarte asemănătoare. Vrei parfumul original? La Vie Est Belle costă 23,31 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Queen of LifeCel mai bun per total La Rive7,99 € 75ml
  2. La VivacitéCel mai apropiat în fond Maison Alhambra22,00 € 100ml
  3. Red VanillaVarianta mai blândă ZaraFără preț UE
  4. Hawas for HerAlternativa premium Rasasi45,96 € 100ml
  5. Acqua di Parisis VeniziaVarianta mai dulce Reyane TraditionFără preț UE
  6. Aura JolieVarianta mai proaspătă Suddenly (Lidl)Fără preț UE

Preferi originalul?

La Vie Est Belle

LancômeTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,11 €–0,46 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Trei flacoane pe un fundal albastru pal: Black Opium, La Vie Est Belle și Good Girl

Cum miroase La Vie Est Belle?

Flaconul La Vie Est Belle de la Lancôme
OriginalulLa Vie Est BelleLancôme

La Vie Est Belle de la Lancôme a fost lansat în 2012. Debutează cu note luminoase și fructate de coacăze negre și pară. Inima devine florală și pudrată: irisul se împletește cu iasomia și florile de portocal, astfel încât dulceața nu amintește pur și simplu de zahăr. Baza completează parfumul. Vanilia, pralina și boabele de tonka îi dau căldură și dulceață, iar paciuliul pământiu îi oferă o bază uscată, lemnoasă. Aici stă toată provocarea pentru o clonă: multă dulceață, echilibrată de irisul pudrat și paciuli, pentru un parfum bogat, nu lipicios.

Coacăze negre, iasomie și vanilie ca materii prime: note din La Vie Est Belle de la Lancôme
În imagine: coacăze negre, iasomie și vanilie, note din La Vie Est Belle.

După care versiune La Vie Est Belle se ghidează clonele?

Sursele pentru fiecare alegere compară clonele cu originalul La Vie Est Belle, nu cu versiunile sale derivate. Lancôme a creat mai multe variante sub acest nume, iar fiecare urmează o direcție diferită. L'Eau de Parfum Intense păstrează irisul, florile de portocal și para, apoi adaugă tuberoză, ylang-ylang, frișcă și alună. L'Elixir are puține note în comun cu lista originalului: zmeură și lichior peste frunză de violetă, trandafir, piele, unt de cacao și lemn de cedru. L'Elixir Very Cherry, semnat de Anne Flipo și Dominique Ropion, păstrează irisul, vanilia și paciuliul și adaugă vișină neagră, lichior de cireșe și oud.

Pentru o privire mai atentă asupra fiecărei note, citește ghidul nostru despre cum miroase La Vie Est Belle.

La Vie Est Belle și versiunile sale, pe scurt
VersiuneLansareNote de vârfNote de mijlocNote de bază
La Vie Est Belle2012Coacăze negre, parăIris, iasomie, flori de portocalVanilie, pralină, paciuli, boabe de tonka
L'Eau de Parfum Intense2015Pară, piper roz, muguri de coacăz, portocală, bergamotăIris, tuberoză, ylang-ylang, flori de portocal, iasomie sambacFrișcă, alună
L'Elixir2024Zmeură, lichior, bergamotă calabrezăFrunză de violetă, trandafirPiele, unt de cacao, lemn de cedru
L'Elixir Very Cherry—Vișină neagră, lichior de cireșe, piper rozFrunză de violetă, iris, iasomie sambac, trandafir de DamascOud, vanilie, cacao, paciuli, cedru

Alternative la La Vie Est Belle, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Queen of Life La Rive
Sursă numită Sursă
7,99 € 75ml
0,11 €/ml
2Cel mai apropiat în fond La Vivacité Maison Alhambra
Sursă numită Sursă
22,00 € 100ml
0,22 €/ml
3Varianta mai blândă Red Vanilla Zara
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
4Alternativa premium Hawas for Her Rasasi
Sursă numită Sursă
45,96 € 100ml
0,46 €/ml
5Varianta mai dulce Acqua di Parisis Venizia Reyane Tradition
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
6Varianta mai proaspătă Aura Jolie Suddenly (Lidl)
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—

Fotografii ale flacoanelor: walmart.com, jameela.my, fragrantica.com, rasasistore.com, valenciaperfumes.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuLa Vie Est BelleLancômeQueen of LifeLa Rive
Preț pe ml
3ml: 2,67 €/ml · 10ml: 2,33 €/ml · 30ml: 1,86 €/ml
0,11 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 75ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 28 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu La Vie Est Belle
  • Aproape toți membrii care au votat pe pagina de comparație Parfumo găsesc Queen of Life și La Vie est Belle foarte similare; Parfumo listează pentru ambele aceleași note de coacăze negre, pară, iris, iasomie, flori de portocal, pralină, paciuli, tonka și vanilie Queen of Life vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  • Membrii Fragrantica îl compară cu La Vie est Belle, dar îl găsesc mai lejer și mai puțin puternic; unul consideră că originalul are mai mult paciuli și coacăze negre, iar Queen of Life mai multă pralină și iris Queen of Life by La Rive, Fragrantica
  • Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica, membrii care le dețin pe amândouă spun că este apropiat de La Vie est Belle, dar nu se potrivește perfect Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 28 septembrie 2026
  • Queen of Life costă mai puțin la cumpărare: 7,99 € față de 8,01 €.
  • Queen of Life îți dă mai mult parfum: 75ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți La Vie Est Belle și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin16,02 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml23,31 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml55,80 €Rămân 24ml
  • Queen of Life de la La Rive: 1 × 75mlPreț în alt magazin la 28 septembrie 2026, fără livrare7,99 €Rămân 69ml

La o asemenea folosire, Queen of Life costă mai puțin decât decanturile de La Vie Est Belle: 7,99 € față de 16,02 €. E un alt parfum, nu originalul.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 8,01 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, Queen of Life costă mai puțin decât decanturile de La Vie Est Belle: 7,99 € față de 8,01 €. E un alt parfum, nu originalul.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 142,92 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Queen of Life costă mai puțin decât decanturile de La Vie Est Belle: 7,99 € față de 142,92 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la La Vie Est Belle: 6 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Queen of Life de la La RiveDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de La Vie Est Belle. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 28 septembrie 2026.

Cea mai bună per ansamblu: Queen of Life

Flaconul Queen of Life de la La Rive
Queen of LifeLa RiveCel mai bun per total

Queen of Life de la La Rive are cele mai solide susțineri în sursele consultate și este cea mai ieftină clonă cu preț în euro pe care am găsit-o. Pe pagina de comparație Parfumo, ambele parfumuri au lista completă de note a originalului: coacăze negre, pară, iris, iasomie și flori de portocal, apoi pralină, paciuli, tonka și vanilie. Aproape toți membrii care au votat acolo consideră că cele două parfumuri seamănă foarte mult.

Principala diferență ține de echilibru și intensitate. Membrii de pe pagina Fragrantica îl descriu ca pe o variantă mai lejeră și mai puțin puternică decât La Vie Est Belle. Unul dintre ei consideră că originalul are mai mult paciuli și coacăze negre, în timp ce Queen of Life mizează mai mult pe pralină și iris. Într-un subiect de pe forumul Fragrantica, membrii care le au pe amândouă spun că seamănă, dar nu sunt o potrivire perfectă.

I se potrivește cuiva căruia îi place originalul, dar îl găsește prea puternic, sau care preferă latura lui pudrată și zaharisită în locul paciuliului pământiu. Baza: surse menționate, comparația de pe Parfumo, comentariile și subiectul de pe forumul Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Aproape toți membrii care au votat pe pagina de comparație Parfumo găsesc Queen of Life și La Vie est Belle foarte similare; Parfumo listează pentru ambele aceleași note de coacăze negre, pară, iris, iasomie, flori de portocal, pralină, paciuli, tonka și vanilie Queen of Life vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Membrii Fragrantica îl compară cu La Vie est Belle, dar îl găsesc mai lejer și mai puțin puternic; unul consideră că originalul are mai mult paciuli și coacăze negre, iar Queen of Life mai multă pralină și iris Queen of Life by La Rive, Fragrantica
  3. Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica, membrii care le dețin pe amândouă spun că este apropiat de La Vie est Belle, dar nu se potrivește perfect Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum

Cel mai apropiat la evoluția pe piele: La Vivacité

Flaconul La Vivacité de la Maison Alhambra
La VivacitéMaison AlhambraCel mai apropiat în fond

La Vivacité de la Maison Alhambra, vândut anterior ca La Vita Bella, are o listă de note publicată care se apropie mult de cea a originalului. În pagina de pe Fragrantica apar coacăze negre, pară, iris, flori de portocal, iasomie, paciuli, tonka, pralină și vanilie. Titlul indică rolul acestui parfum în ghid, ca cea mai apropiată potrivire; sursele compară cele două parfumuri per ansamblu, nu etapă cu etapă.

Principala diferență ține de dulceață și nu toată lumea o observă. Un membru Fragrantica care le-a încercat pe amândouă la un stand a remarcat puține diferențe între ele. Alții de acolo consideră că La Vivacité e mai blând și mai puțin dulce decât originalul.

I se potrivește cuiva care adoră stilul lui La Vie Est Belle, dar și-ar dori puțin mai puțină dulceață. Baza: surse menționate. Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație Parfumo consideră că cele două parfumuri seamănă foarte mult, iar comentariile de pe Fragrantica arată unde diferă părerile.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație Parfumo consideră La Vivacité (fostă La Vita Bella) și La Vie est Belle foarte asemănătoare La Vivacité vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Fragrantica listează coacăze negre, pară, iris, flori de portocal, iasomie, paciuli, fasole tonka, pralină și vanilie; un membru care le-a comparat pe amândouă la un stand a observat puține diferențe, în timp ce alții îl găsesc mai delicat și mai puțin dulce decât originalul La Vivacité by Maison Alhambra, Fragrantica

O variantă mai blândă: Red Vanilla

Flaconul Red Vanilla de la Zara
Red VanillaZaraVarianta mai blândă

Red Vanilla de la Zara își câștigă locul datorită comentariilor membrilor, nu unei potriviri publicate a notelor: sursele noastre nu îi compară notele cu cele ale originalului. Membrii de pe pagina Fragrantica îl compară cu La Vie Est Belle, iar într-un subiect de pe forumul Fragrantica despre alternativele Zara cele două sunt puse în pereche.

Principala diferență ține de intensitate. Un membru îl consideră puțin mai blând și mai puțin complex decât originalul, iar altul îl percepe ca pe o variantă mai lejeră și mai proaspătă. Mai mulți membri spun și că se estompează mult mai repede.

I se potrivește cuiva care găsește originalul prea greu și nu se supără să mai ia flaconul în mână. Baza: surse menționate, comentariile și subiectul de pe forumul Fragrantica. La data verificării nu am găsit un preț de listă în UE, așa că celula respectivă din tabel rămâne necompletată.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii Fragrantica îl compară cu La Vie est Belle; unul îl găsește puțin mai delicat și mai puțin complex, altul, o versiune mai lejeră și mai proaspătă, iar mai mulți spun că se estompează mult mai repede Red Vanilla by Zara, Fragrantica
  2. Un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre alternative la Zara asociază Red Vanilla cu La Vie est Belle Zara alternatives, Fragrantica forum

Alternativă premium: Hawas for Her

Flaconul Hawas for Her de la Rasasi
Hawas for HerRasasiAlternativa premium

Hawas for Her de Rasasi este clona cu prețul cel mai ridicat din tabel. Potrivit paginii de comparație Parfumo, irisul, pralina și paciuliul apar atât în el, cât și în parfumul original, iar majoritatea membrilor care au votat consideră că cele două parfumuri sunt similare. Pagina sa de pe Fragrantica adaugă iasomia sambac la notele comune.

Principala diferență se simte la început. Fragrantica menționează rodie, măr și grepfrut, în timp ce lista originalului include coacăze negre și pară; în plus, în notele de bază apare vetiverul, alături de paciuli. Un membru Parfumo îl găsește în aceeași zonă cu La Vie Est Belle, dar mai lejer și mai ușor de purtat zi de zi.

I se potrivește cuiva care vrea inima de iris și praline, dar cu un început mai zemos și o senzație mai puțin grea. Surse: sursele menționate, comparația de pe Parfumo și textul unui membru, alături de notele de pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație Parfumo consideră Hawas for Her și La Vie est Belle asemănătoare; irisul, pralina și paciuliul apar în ambele Hawas for Her vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Un membru Parfumo îl găsește în stilul La Vie est Belle, dar mai lejer și mai ușor de purtat zi de zi, cu grepfrut, măr și rodie în deschidere Hawas for Her by Rasasi, Parfumo
  3. Fragrantica o atribuie lui Claire Liégent și Dominique Ropion și listează rodie, măr, grepfrut, iris, iasomie sambac, pralină, paciuli și vetiver Hawas for Her by Rasasi, Fragrantica

O variantă mai dulce: Acqua di Parisis Venizia

Flaconul Acqua di Parisis Venizia de la Reyane Tradition
Acqua di Parisis VeniziaReyane TraditionVarianta mai dulce

Acqua di Parisis Venizia de Reyane Tradition se înscrie în familia La Vie Est Belle, potrivit membrilor de pe pagina sa Fragrantica. Fragrantica enumeră note dulci, vanilie, note condimentate, paciuli și caramel, așa că, pe hârtie, vanilia și paciuliul sunt notele comune cu originalul. Un membru Parfumo îl găsește foarte apropiat de La Vie Est Belle și simte pe piele pară, praline, tonka și paciuli.

Principala diferență este dulceața în plus. Caramelul apare în lista sa, dar nu și în cea a originalului, iar un membru Fragrantica îl percepe ca pe o combinație între La Vie Est Belle și Pink Sugar.

I se potrivește cuiva căruia îi place latura cea mai dulce a originalului și vrea mai mult din ea. Surse: sursele menționate, un membru Parfumo și comentariile de pe Fragrantica. La data verificării, nu am găsit un preț de listă pentru UE.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Fragrantica listează note dulci, vanilie, note condimentate, paciuli și caramel; membrii îl încadrează în familia La Vie est Belle, iar unul îl percepe ca pe o combinație între La Vie est Belle și Pink Sugar Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Fragrantica
  2. Un membru Parfumo îl găsește foarte apropiat de La Vie est Belle, remarcând pe piele pară, pralină, tonka și paciuli Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Parfumo

O variantă mai proaspătă: Aura Jolie

Aura JolieSuddenly (Lidl)Varianta mai proaspătă

Aura Jolie de Suddenly apare pe pagina sa Parfumo, unde La Vie Est Belle este printre parfumurile cu care seamănă. Sursele noastre nu oferă o listă de note publicată pe care s-o comparăm cu cea a originalului, așa că ne bazăm pe descrierile membrilor.

Principala diferență este prospețimea. Un membru Parfumo îl descrie ca proaspăt, floral și lejer, ca pe o combinație între La Vie Est Belle și Miss Dior Chérie, varianta mai veche. Într-un subiect de forum Fragrantica despre alternative la La Vie Est Belle, un membru îl recomandă ca opțiune cu preț redus.

I se potrivește cuiva care găsește originalul prea dulce și ar prefera o variantă mai lejeră și mai florală. Surse: sursele menționate, prezentarea de pe Parfumo și o recomandare de pe forum. La data verificării, nu am găsit un preț de listă pentru UE.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Parfumo include La Vie est Belle printre parfumurile cu care seamănă; un membru îl descrie ca proaspăt, floral și lejer, ca La Vie est Belle combinat cu vechiul Miss Dior Chérie Aura Jolie by Suddenly, Parfumo
  2. Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre alternative la La Vie est Belle, un membru o recomandă ca opțiune cu preț redus, vândută la Lidl Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum

Alternative autentice pe care le avem în ofertă

Parfumuri originale care au în comun o parte din atmosfera dulce și florală a lui La Vie Est Belle, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.

  1. Yves Saint Laurent

    Black Opium

    Pară și flori de portocal, apoi cafea, lemn-dulce și migdală amară peste vanilie și paciuli: un floral dulce, mai întunecat.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Carolina Herrera

    Good Girl

    Pralină, boabe de tonka, vanilie și paciuli, alături de cafea, migdală, tuberoză, cacao și scorțișoară: mai dens și mai condimentat.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Valentino

    Valentino Donna

    Iris și pralină cu trandafir bulgăresc, peste piele, vanilie și paciuli: o direcție pudrată.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce nu reușește nicio clonă

Privind toate sursele la un loc, se conturează un tipar. Cel puțin un membru descrie fiecare dintre Queen of Life, La Vivacité, Red Vanilla și Hawas for Her ca fiind mai lejer, mai discret sau mai puțin intens decât originalul. Pentru unii cumpărători, tocmai acesta e motivul pentru care le aleg.

Secretul originalului stă în echilibru. Pralinele, vanilia și tonka aduc dulceața, iar paciuliul și irisul pudrat o temperează. Clonele tind să încline balanța într-o direcție sau alta. Queen of Life pune accentul pe praline și iris, Venizia adaugă caramel, iar Aura Jolie înclină spre flori. Niciuna dintre surse nu spune că vreo clonă se potrivește perfect, iar membrii forumului care le au atât pe Queen of Life, cât și pe original o spun fără ocolișuri.

Flaconul unei clone sau un decant de 10ml din original?

Raportat la prețul per ml, fiecare clonă din tabel al cărei preț este exprimat în euro costă mai puțin decât originalul. La 10ML, un decant de 10ml de La Vie Est Belle costă 23,31 € (2,33 €/ml). Cel de 30ml costă 55,80 €, adică 1,86 €/ml. Dacă știi deja sigur că îți place acest parfum și vrei să-l pulverizezi din belșug în fiecare zi, un flacon mare de clonă îți oferă mai mulți mililitri.

Privind însă alegerea în ansamblu, flaconul mic e o opțiune mai bună. Cei 3ml de La Vie Est Belle, adică aproximativ 60 de pulverizări, costă 8,01 €: ai o săptămână să-l porți și să vezi dacă îl vrei pe cel de la Lancôme, una dintre aceste clone sau niciunul. L'Eau de Parfum Intense costă 8,91 € pentru 3ml, iar L'Elixir costă 8,01 €, dacă ți s-ar potrivi mai bine o altă variantă. Indexul nostru al prețului per ml pune produsele din catalog unul lângă altul după preț, ghidul despre decanturile de parfum explică ce sunt flacoanele mici, iar ghidul despre cât ține un flacon de parfum de 10ml îți arată cât te ține fiecare mărime.

Parfumuri originale din aceeași familie

Dacă vrei o aromă dulce și florală de la o altă casă de parfumuri, trei parfumuri originale au câteva note în comun. Black Opium de Yves Saint Laurent debutează cu pară și flori de portocal, apoi capătă tonuri mai întunecate de cafea, lemn-dulce și migdale amare, peste vanilie și paciuli. Good Girl de Carolina Herrera are în comun pralina, boabele de tonka, vanilia, paciuliul și florile de portocal; adaugă cafea, migdale, tuberoză, cacao și scorțișoară, pentru o bază mai densă. Valentino Donna de Valentino e varianta pudrată: iris și pralină cu trandafir bulgăresc, peste piele, vanilie și paciuli, cu note de vârf citrice de grepfrut și bergamotă.

Fiecare este disponibil ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml, așa că poți purta două sau trei în decursul a două săptămâni înainte să alegi. Ghidul nostru despre parfumuri asemănătoare cu Black Opium explorează mai mult această direcție cu cafea.

Cum testezi o clonă

Judecă o clonă pe piele, nu pe o fâșie de hârtie. Fâșia îți arată mai ales primele minute, iar acestea spun puține despre baza parfumului. Poartă La Vie Est Belle într-o zi și clona în ziua următoare, apoi verifică-le în aceleași momente: imediat după pulverizare, când se simte inima parfumului și, din nou, mai târziu, când baza s-a așezat. Poartă-le în zile separate, ca primul parfum să nu-ți influențeze percepția asupra celuilalt.

Urmărește mai ales etapa în care parfumul s-a așezat. Un membru Fragrantica consideră că originalul are mai mult paciuli, iar Queen of Life mai multă pralină, așa că atunci e momentul să le compari. Un decant de 3ml din original, adică aproximativ 60 de pulverizări, îți oferă o săptămână întreagă pentru comparație. Un decant de 10ml, de aproximativ 200 de pulverizări, îți ajunge pentru săptămâni de purtare după ce te-ai hotărât, iar cel de 30ml, de aproximativ 600 de pulverizări, e varianta pe care o păstrezi. Pentru mai multe parfumuri din aceeași familie dulce, citește ghidurile noastre despre cele mai bune parfumuri gurmande, cele mai bune parfumuri cu vanilie și cum miroase irisul sau află cum să eviți să cumperi un parfum pe nevăzute.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca mai întâi La Vie Est Belle într-un format mic?
La 10ML găsești La Vie Est Belle ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml, turnat din flaconul original, cu livrare în toată UE. Un decant de 3ml are aproximativ 60 de pulverizări, unul de 10ml aproximativ 200, iar unul de 30ml aproximativ 600.
Ar trebui să compar o clonă cu La Vie Est Belle sau cu Intense?
Compar-o cu La Vie Est Belle original, fiindcă acesta este parfumul cu care sursele din spatele acestor clone le compară. L'Eau de Parfum Intense adaugă tuberoză, ylang-ylang, frișcă și alună, iar L'Elixir trece la zmeură, trandafir, piele și unt de cacao, așa că sunt variante de comparație diferite.
Care dupe La Vie Est Belle se află în fruntea acestui ghid?
Queen of Life de la La Rive este alegerea noastră principală din acest ghid. Aproape toți membrii care au votat pe pagina sa de comparație de pe Parfumo o consideră foarte asemănătoare cu La Vie Est Belle și este, totodată, clona cu cel mai mic preț în euro pe care am putut-o găsi. Membrii Fragrantica o descriu ca fiind mai lejeră și mai puțin intensă decât parfumul original.
Cât de apropiată este La Vivacité de La Vie Est Belle?
Sursele spun că se apropie: majoritatea membrilor care au votat pe pagina sa de comparație de pe Parfumo consideră cele două parfumuri foarte asemănătoare, iar Fragrantica îi atribuie notele parfumului original. Un membru Fragrantica a remarcat puține diferențe la standul de parfumuri, în timp ce alții o găsesc mai blândă și mai puțin zaharoasă.
Sunt clonele La Vie Est Belle mai ieftine pe ml decât parfumul original?
Fiecare clonă din tabelul comparativ pentru care este afișat un preț în euro costă mai puțin pe ml decât originalul. Un decant de 10ml de La Vie Est Belle costă 23,31 €, iar unul de 3ml, cu aproximativ 60 de pulverizări, costă 8,01 € — suficient cât să-l porți o săptămână înainte să te hotărăști.
Ce parfumuri asociază fanii cu La Vie Est Belle?
Queen of Life, La Vivacité, Red Vanilla, Hawas for Her, Acqua di Parisis Venizia și Aura Jolie sunt asociate cu acesta de membrii Parfumo sau Fragrantica. Dintre parfumurile autentice, Black Opium, Good Girl și Valentino Donna au în comun o parte din caracterul său dulce, floral și cu paciuli.
Cât timp rezistă La Vie Est Belle pe piele?
Cât persistă depinde de pielea ta și de vreme, așa că nu promitem o durată anume. Cel mai simplu mod de a afla este să porți timp de o săptămână un decant de 3ml, cu aproximativ 60 de pulverizări, și să vezi cum se comportă pe pielea ta.

Surse

  1. Queen of Life vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Queen of Life by La Rive, Fragrantica
  3. Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum
  4. La Vivacité vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  5. La Vivacité by Maison Alhambra, Fragrantica
  6. Red Vanilla by Zara, Fragrantica
  7. Hawas for Her vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  8. Hawas for Her by Rasasi, Parfumo
  9. Hawas for Her by Rasasi, Fragrantica
  10. Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Fragrantica
  11. Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Parfumo
  12. Aura Jolie by Suddenly, Parfumo

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui La Vie Est Belle, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Lancôme sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile
  • Cel mai bun parfum pentru femei: 18 alegeri, de la fresh la ambrat

    Cel mai bun parfum pentru femei este cel în stilul pe care îl iubești deja. Am grupat 18 parfumuri pentru femei după stil și le-am comparat unul lângă altul. În plus, poți încerca trei decanturi ca să-l găsești pe al tău înainte să cumperi un flacon întreg.

    13 min de citit

  • Cele mai bune parfumuri cu vanilie, după tipul de vanilie care îți place

    Vanilia nu miroase într-un singur fel. Am grupat 17 parfumuri cu vanilie după stil: cu note alcoolice, ambrate, gurmande, cremoase, pudrate și proaspete. Le comparăm direct și îți recomandăm variante pentru bărbați și femei, ca să o găsești pe cea potrivită.

    13 min de citit

  • Creed Aventus: originalul comparat cu 6 alternative

    Șase dupe-uri Creed Aventus comparate după note publicate, surse și preț, cu locul în care fiecare rămâne în urmă. Sau poartă mai întâi originalul, ca decant de 3ml.

    11 min de citit

Toate ghidurile despre parfumuri