La Vie Est Belle Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six La Vie Est Belle dupes compared on notes, named sources and dated prices, with where each one differs. Or wear the original first as a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best La Vie Est Belle dupe overall is Queen of Life by La Rive, which is also the lowest-priced clone we could find with a euro price. The closest pick is La Vivacité by Maison Alhambra, which most voters on its Parfumo comparison page find very similar. Want the real thing? La Vie Est Belle is €23.31 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026

The ranking

  1. Queen of LifeBest overall La Rive€7.99 75ml
  2. La VivacitéClosest on the dry-down Maison Alhambra€22.00 100ml
  3. Red VanillaSofter take ZaraNo EU price
  4. Hawas for HerPremium alternative Rasasi€45.96 100ml
  5. Acqua di Parisis VeniziaSweeter take Reyane TraditionNo EU price
  6. Aura JolieFresher take Suddenly (Lidl)No EU price

Prefer the original?

La Vie Est Belle

LancômeDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.11–€0.46/ml in other shops, checked 28 September 2026

Three bottles on a pale blue background, Black Opium, La Vie Est Belle and Good Girl

What does La Vie Est Belle smell like?

Bottle of La Vie Est Belle by Lancôme
The originalLa Vie Est BelleLancôme

La Vie Est Belle by Lancôme launched in 2012. It starts bright and fruity, with black currant and pear on top. The heart turns floral and powdery: iris sits beside jasmine and orange blossom, so the sweetness never reads as plain sugar. The base carries the rest. Vanilla, praline and tonka bean make it warm and sweet, while earthy patchouli gives it a dry, woody footing. That balance is the whole puzzle for a clone: plenty of sugar, held in place by iris powder and patchouli, so it stays rich rather than sticky.

Blackcurrant, jasmine and vanilla as raw materials: notes of La Vie Est Belle by Lancôme
Pictured: blackcurrant, jasmine and vanilla, notes of La Vie Est Belle.

Which La Vie Est Belle do the clones follow?

The sources behind every pick compare the clones with the original La Vie Est Belle, not with its flankers. Lancôme has built several versions on the name, and they take different routes. L'Eau de Parfum Intense keeps iris, orange blossom and pear, then adds tuberose, ylang-ylang, whipped cream and hazelnut. L'Elixir shares little with the original's list: raspberry and liquor over violet leaf, rose, leather, cacao butter and cedarwood. L'Elixir Very Cherry, credited to Anne Flipo and Dominique Ropion, keeps iris, vanilla and patchouli and adds black cherry, cherry liqueur and oud.

For a closer look at each note, read our guide to what La Vie Est Belle smells like.

La Vie Est Belle and its versions at a glance
VersionLaunchedTopHeartBase
La Vie Est Belle2012Black currant, pearIris, jasmine, orange blossomVanilla, praline, patchouli, tonka bean
L'Eau de Parfum Intense2015Pear, pink pepper, currant buds, orange, bergamotIris, tuberose, ylang-ylang, orange blossom, jasmine sambacWhipped cream, hazelnut
L'Elixir2024Raspberry, liquor, Calabrian bergamotViolet leaf, roseLeather, cacao butter, cedarwood
L'Elixir Very Cherry—Black cherry, cherry liqueur, pink pepperViolet leaf, iris, jasmine sambac, damask roseOud, vanilla, cocoa, patchouli, cedar

La Vie Est Belle alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Queen of Life La Rive
Named source Source
€7.99 75ml
€0.11/ml
2Closest on the dry-down La Vivacité Maison Alhambra
Named source Source
€22.00 100ml
€0.22/ml
3Softer take Red Vanilla Zara
Named source Source
No EU price
—
4Premium alternative Hawas for Her Rasasi
Named source Source
€45.96 100ml
€0.46/ml
5Sweeter take Acqua di Parisis Venizia Reyane Tradition
Named source Source
No EU price
—
6Fresher take Aura Jolie Suddenly (Lidl)
Named source Source
No EU price
—

Bottle photos: walmart.com, jameela.my, fragrantica.com, rasasistore.com, valenciaperfumes.com

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailLa Vie Est BelleLancômeQueen of LifeLa Rive
Price per ml
3ml: €2.67/ml · 10ml: €2.33/ml · 30ml: €1.86/ml
€0.11/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
75ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 28 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with La Vie Est Belle
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 28 September 2026
  • Queen of Life costs less up front: €7.99 against €8.01.
  • Queen of Life gives you more perfume: 75ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear La Vie Est Belle and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€16.020ml left over
  • 1 × 10ml€23.314ml left over
  • 1 × 30ml€55.8024ml left over
  • Queen of Life by La Rive: 1 × 75mlPrice in another shop on 28 September 2026, delivery not included€7.9969ml left over

For this much wear, Queen of Life costs less than decants of La Vie Est Belle: €7.99 against €16.02. It is a different perfume, not the original.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €8.01, with about 1.8ml left over. For this much wear, Queen of Life costs less than decants of La Vie Est Belle: €7.99 against €8.01. It is a different perfume, not the original.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €142.92, with about 0ml left over. For this much wear, Queen of Life costs less than decants of La Vie Est Belle: €7.99 against €142.92. It is a different perfume, not the original.

La Vie Est Belle dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Queen of Life by La RiveOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows La Vie Est Belle. Per-ml prices from bottle prices checked on 28 September 2026.

Best overall: Queen of Life

Bottle of Queen of Life by La Rive
Queen of LifeLa RiveBest overall

Queen of Life by La Rive has the strongest backing from its sources, and it is the lowest-priced clone we could find with a euro price. On Parfumo's comparison page, both perfumes carry the full note list of the original: blackcurrant, pear, iris, jasmine and orange blossom, then praline, patchouli, tonka and vanilla. Nearly all members who voted there find the pair very similar.

The main difference is balance and volume. Members on its Fragrantica page describe it as a lighter, less loud version of La Vie Est Belle. One of them finds the original heavier on patchouli and blackcurrant, with Queen of Life leaning harder on praline and iris. In a Fragrantica forum thread, members who own both call it close, but not a perfect match.

It suits someone who likes the original but finds it too loud, or who prefers its powdery, sugared side to the earthy patchouli. Basis: named sources, the Parfumo comparison plus the Fragrantica comments and forum thread.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Nearly all members who voted on Parfumo's comparison page find Queen of Life and La Vie est Belle very similar; Parfumo lists the same blackcurrant, pear, iris, jasmine, orange blossom, praline, patchouli, tonka and vanilla notes for both Queen of Life vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Fragrantica members liken it to La Vie est Belle but lighter and less loud; one finds the original heavier on patchouli and blackcurrant and Queen of Life heavier on praline and iris Queen of Life by La Rive, Fragrantica
  3. In a Fragrantica forum thread, members who own both call it close to La Vie est Belle but not a perfect match Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum

Closest on the dry-down: La Vivacité

Bottle of La Vivacité by Maison Alhambra
La VivacitéMaison AlhambraClosest on the dry-down

La Vivacité by Maison Alhambra, sold earlier as La Vita Bella, has a published note list that tracks the original closely. Its Fragrantica listing gives blackcurrant, pear, iris, orange blossom, jasmine, patchouli, tonka, praline and vanilla. The heading is this guide's role label for its nearest match; the sources compare the two perfumes as a whole rather than stage by stage.

The main difference is sugar, and not everyone notices it. One Fragrantica member who tried both at a counter noticed little difference between them. Others there find La Vivacité softer and less sugary than the original.

It suits someone who loves the shape of La Vie Est Belle but would like a touch less sweetness. Basis: named sources. Most members who voted on Parfumo's comparison page find the two very similar, and the Fragrantica comments show where opinion splits.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Most members who voted on Parfumo's comparison page find La Vivacité (formerly La Vita Bella) and La Vie est Belle very similar La Vivacité vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Fragrantica lists blackcurrant, pear, iris, orange blossom, jasmine, patchouli, tonka, praline and vanilla; a member who compared both at a counter noticed little difference, while others find it softer and less sugary than the original La Vivacité by Maison Alhambra, Fragrantica

Softer take: Red Vanilla

Bottle of Red Vanilla by Zara
Red VanillaZaraSofter take

Red Vanilla by Zara earns its place through member comments rather than a published note match: our sources do not set its notes against the original's. Members on its Fragrantica page liken it to La Vie Est Belle, and a Fragrantica forum thread on Zara alternatives pairs the two.

The main difference is weight. One member finds it a little softer and less complex than the original, and another reads it as a lighter, fresher take. Several members also say it fades much sooner.

It suits someone who finds the original too heavy and does not mind reaching for the bottle again. Basis: named sources, the Fragrantica comments and the forum thread. We found no EU list price for it on the check date, so the table leaves that cell open.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Fragrantica members liken it to La Vie est Belle; one finds it a little softer and less complex, another a lighter, fresher take, and several say it fades much sooner Red Vanilla by Zara, Fragrantica
  2. A Fragrantica forum thread on Zara alternatives pairs Red Vanilla with La Vie est Belle Zara alternatives, Fragrantica forum

Premium alternative: Hawas for Her

Bottle of Hawas for Her by Rasasi
Hawas for HerRasasiPremium alternative

Hawas for Her by Rasasi is the highest-priced clone in the table. Iris, praline and patchouli appear in both it and the original, according to Parfumo's comparison page, where most members who voted find the pair similar. Its Fragrantica listing adds jasmine sambac to that shared core.

The main difference is the opening. Fragrantica starts it on pomegranate, apple and grapefruit, where the original lists blackcurrant and pear, and it adds vetiver beside the patchouli in the base. A Parfumo member finds it in the direction of La Vie Est Belle, but lighter and easier to wear every day.

It suits someone who wants the iris and praline heart with a juicier start and a less weighty feel. Basis: named sources, the Parfumo comparison and member write-up, with the notes from Fragrantica.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Most members who voted on Parfumo's comparison page find Hawas for Her and La Vie est Belle similar; iris, praline and patchouli appear in both Hawas for Her vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. A Parfumo member finds it in the direction of La Vie est Belle but lighter and easier to wear every day, with grapefruit, apple and pomegranate in the opening Hawas for Her by Rasasi, Parfumo
  3. Fragrantica credits it to Claire Liégent and Dominique Ropion, and lists pomegranate, apple, grapefruit, iris, jasmine sambac, praline, patchouli and vetiver Hawas for Her by Rasasi, Fragrantica

Sweeter take: Acqua di Parisis Venizia

Bottle of Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition
Acqua di Parisis VeniziaReyane TraditionSweeter take

Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition sits in the La Vie Est Belle family, according to members on its Fragrantica page. Fragrantica lists sweet notes, vanilla, spicy notes, patchouli and caramel, so vanilla and patchouli are what it shares with the original on paper. A Parfumo member finds it very close to La Vie Est Belle, and picks up pear, praline, tonka and patchouli on skin.

The main difference is extra sugar. Caramel is on its list and not on the original's, and one Fragrantica member reads it as La Vie Est Belle crossed with Pink Sugar.

It suits someone who likes the sweetest side of the original and wants more of it. Basis: named sources, one Parfumo member and the Fragrantica comments. No EU list price turned up on the check date.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Fragrantica lists sweet notes, vanilla, spicy notes, patchouli and caramel; members place it in the La Vie est Belle family, one reading it as La Vie est Belle crossed with Pink Sugar Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Fragrantica
  2. A Parfumo member finds it very close to La Vie est Belle, picking up pear, praline, tonka and patchouli on skin Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Parfumo

Fresher take: Aura Jolie

Aura JolieSuddenly (Lidl)Fresher take

Aura Jolie by Suddenly appears on its Parfumo page with La Vie Est Belle among the perfumes it smells similar to. Our sources give no published note list to set against the original's, so the comparison rests on what members describe.

The main difference is freshness. A Parfumo member describes it as fresh, flowery and light, like La Vie Est Belle blended with the older Miss Dior Chérie. In a Fragrantica forum thread on La Vie Est Belle alternatives, a member recommends it as a low-cost option.

It suits someone who finds the original too sweet and would rather wear a lighter, more floral version. Basis: named sources, the Parfumo listing and a forum recommendation. We found no EU list price for it on the check date.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Parfumo lists La Vie est Belle among the perfumes it smells similar to; a member describes it as fresh, flowery and light, like La Vie est Belle blended with the older Miss Dior Chérie Aura Jolie by Suddenly, Parfumo
  2. In a Fragrantica forum thread on La Vie est Belle alternatives, a member recommends it as a low-cost option sold at Lidl Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share part of the sweet, floral La Vie Est Belle mood, each as a decant filled from the original bottle.

  1. Yves Saint Laurent

    Black Opium

    Pear and orange blossom, then coffee, licorice and bitter almond over vanilla and patchouli: a darker sweet floral.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Carolina Herrera

    Good Girl

    Praline, tonka bean, vanilla and patchouli with coffee, almond, tuberose, cacao and cinnamon: denser and more spiced.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Valentino

    Valentino Donna

    Iris and praline with Bulgarian rose over leather, vanilla and patchouli: the powdery route.

    3ml · 10ml · 30ml

What every clone gets wrong

Put the sources together and a pattern appears. Queen of Life, La Vivacité, Red Vanilla and Hawas for Her are each described by at least one member as lighter, softer or less loud than the original. For some buyers that is the reason to choose them.

The original's trick is balance. Praline, vanilla and tonka bring the sweetness, and patchouli and iris powder keep it upright. The clones tend to tilt that balance one way or another. Queen of Life leans towards praline and iris, Venizia adds caramel, and Aura Jolie tips towards flowers. None of the sources calls any clone a perfect match, and the forum members who own both Queen of Life and the original say so plainly.

Clone bottle or a 10ml decant of the original?

Measured per ml, every clone with a euro price in the table undercuts the original. At 10ML, a 10ml decant of La Vie Est Belle is €23.31 (€2.33/ml). The 30ml costs €55.80, which works out at €1.86/ml. For someone already sure of this scent who plans to spray generously each day, a big clone bottle buys more millilitres.

Weighed as a decision instead, the small bottle comes out ahead. The 3ml of La Vie Est Belle, around 60 sprays, costs €8.01: a week of wear to learn whether you want Lancôme's version, one of these clones, or neither. L'Eau de Parfum Intense is €8.91 for 3ml and L'Elixir is €8.01, if a flanker might suit you better. Our price per ml index sets the catalogue side by price, what a perfume decant is explains the small bottles, and our guide to how long a 10ml bottle of perfume lasts sets out what each size covers.

Authentic perfumes in the same family

If you want the sweet, floral mood from another house, three originals share part of it. Black Opium by Yves Saint Laurent opens on pear and orange blossom, then turns darker with coffee, licorice and bitter almond over vanilla and patchouli. Good Girl by Carolina Herrera shares praline, tonka bean, vanilla, patchouli and orange blossom, and adds coffee, almond, tuberose, cacao and cinnamon for a denser base. Valentino Donna by Valentino is the powdery route: iris and praline with Bulgarian rose, over leather, vanilla and patchouli, under a citrus top of grapefruit and bergamot.

Each comes as a 3ml, 10ml or 30ml decant, so you can wear two or three in the same fortnight before choosing. Our guide to perfumes similar to Black Opium goes further down that coffee path.

How to test a dupe

Judge a clone on skin, not on a paper strip. A strip mostly shows you the first minutes, and those tell you little about the base. Wear La Vie Est Belle one day and the clone the next, and check both at the same moments: straight after spraying, once the heart has come through, and again later in the day when the base has settled. Keep the days apart so one does not colour your nose for the other.

Pay most attention to that settled stage. One Fragrantica member finds the original heavier on patchouli and Queen of Life heavier on praline, so that is the moment to compare. A 3ml of the original, around 60 sprays, gives you a fair week of comparison. A 10ml decant, around 200 sprays, covers weeks of wear once you have decided, and a 30ml, around 600 sprays, is the one to keep. For more in the same sweet family, read our guides to the best gourmand perfumes, the best vanilla perfumes and what iris smells like, or see how to avoid a blind buy.

Clone or original? What to know first

Can I try La Vie Est Belle in a small size first?
10ML sells La Vie Est Belle as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle and ships across the EU. A 3ml is around 60 sprays, a 10ml around 200 and a 30ml around 600.
Should I compare a dupe with La Vie Est Belle or the Intense?
Compare it with the original La Vie Est Belle, because that is the perfume the sources behind these clones set them against. L'Eau de Parfum Intense adds tuberose, ylang-ylang, whipped cream and hazelnut, and L'Elixir moves to raspberry, rose, leather and cacao butter, so both are different targets.
Which La Vie Est Belle dupe tops this guide?
Queen of Life by La Rive is the best overall pick in this guide. Nearly all members who voted on its Parfumo comparison page find it very similar to La Vie Est Belle, and it is also the lowest-priced clone we could find with a euro price. Fragrantica members describe it as lighter and less loud than the original.
How close is La Vivacité to La Vie Est Belle?
Its sources say it is close: most members who voted on its Parfumo comparison page find the two very similar, and Fragrantica lists the original's notes for it. One Fragrantica member noticed little difference at a counter, while others find it softer and less sugary.
Are La Vie Est Belle clones cheaper per ml than the original?
Every clone with a euro price in the comparison table costs less per ml than the original. A 10ml decant of La Vie Est Belle is €23.31, and a 3ml, around 60 sprays, is €8.01, enough to wear it for a week before you choose.
Which perfumes are linked to La Vie Est Belle by their fans?
Queen of Life, La Vivacité, Red Vanilla, Hawas for Her, Acqua di Parisis Venizia and Aura Jolie are all linked to it by Parfumo or Fragrantica members. Among authentic perfumes, Black Opium, Good Girl and Valentino Donna share parts of its sweet, floral and patchouli character.
How long does La Vie Est Belle last on skin?
How long it lasts depends on your skin and the weather, so we do not promise a wear time. The easiest way to find out is to wear a 3ml, around 60 sprays, for a week and see how it behaves on you.

Sources

  1. Queen of Life vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  2. Queen of Life by La Rive, Fragrantica
  3. Queen of Life as a La Vie est Belle substitute, Fragrantica forum
  4. La Vivacité vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  5. La Vivacité by Maison Alhambra, Fragrantica
  6. Red Vanilla by Zara, Fragrantica
  7. Hawas for Her vs La Vie est Belle, Parfumo comparison
  8. Hawas for Her by Rasasi, Parfumo
  9. Hawas for Her by Rasasi, Fragrantica
  10. Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Fragrantica
  11. Acqua di Parisis Venizia by Reyane Tradition, Parfumo
  12. Aura Jolie by Suddenly, Parfumo

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of La Vie Est Belle, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Lancôme or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides