Hypnotic Poison Dupes 2026: 7 Clones vs the Original
Seven clones of Dior's Hypnotic Poison, from La Rive to Profumum Roma: what each shares with the original, where it parts ways, and how to wear the real thing in a 3ml first.
In this guide
Quick answer
The best Hypnotic Poison dupe overall is Sweet Hope by La Rive. One Fragrantica owner found Rouge Intense by Câline similar in sweetness to the Dior after about three hours, and it has the lowest bottle price, while the lowest price per ml goes to Guipure & Silk by Jeanne Arthes. Want the real thing? A 10ml decant of Hypnotic Poison costs €26.01 at 10ML.
7 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026
The ranking
- Sweet Hope€8.49 90ml
- Rouge Intense€5.95 60ml
- Guipure & Silk€7.00 100ml
- Hypnotic Vanilla€19.95 80ml
- Forbidden for WomanNo EU price
- MMMM...€145.00 100ml
- ConfettoNo EU price
Prefer the original?
Hypnotic Poison
DiorDecanted from the original bottle
The alternatives: €0.07–€1.45/ml in other shops, checked 28 September 2026

What does Hypnotic Poison smell like?
Hypnotic Poison by Dior launched in 1998 as a perfume for women, and Dior's own page presents it as an Eau de Toilette. It starts soft and fruity, with coconut, plum and apricot. The heart gathers rose, Brazilian rosewood, jasmine, tuberose and lily-of-the-valley, threaded with caraway. The base is where it settles for good: vanilla and almond over sandalwood and musk. The result is sweet, nutty and a little powdery, with a balsamic warmth under the white flowers. Almond sits in the base alongside vanilla.
Which Hypnotic Poison the clones aim at
Every Parfumo comparison quoted in this guide sets the clone against the Eau de Toilette, the same version Dior's page describes. 10ML stocks the 1998 Eau de Toilette; the later Eau de Parfum and the Extrait are different compositions that 10ML does not stock, and owners of the EDP often say these alternatives resemble the EDT rather than the EDP.
Hypnotic Poison alternatives compared
Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026
Bottle photos: boozyshop.com, thescentbase.com, amazon.de, fragrantica.com, fragrantica.com, us.juliettehasagun.com, fragrantica.com
Compare two side by side
Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.
- Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members marking Sweet Hope similar to the Hypnotic Poison Eau de Toilette; its listed pyramid shares coconut, apricot, plum, tuberose, lily of the valley, rose, rosewood, vanilla and sandalwood. Sweet Hope vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Fragrantica owners describe it as close to the Hypnotic Poison EDT but lighter and less complex; one who owns both says the Dior dry-down is richer while Sweet Hope settles to a faint vanilla, and several report short longevity. Sweet Hope by La Rive, Fragrantica
- Sweet Hope costs less up front: €8.49 against €8.91.
- Sweet Hope gives you more perfume: 90ml against 3ml.
- 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.
How much do I need?
Enter how often you plan to wear Hypnotic Poison and how many sprays you use.
You need about 6ml (120 sprays).
For this much wear, Sweet Hope costs less than decants of Hypnotic Poison: €8.49 against €17.82. It is a different perfume, not the original.
An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.
Two worked examples
A month of weekends
8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €8.91, with about 1.8ml left over. For this much wear, Sweet Hope costs less than decants of Hypnotic Poison: €8.49 against €8.91. It is a different perfume, not the original.
Every day for a year
365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €159.12, with about 0ml left over. For this much wear, Sweet Hope costs less than decants of Hypnotic Poison: €8.49 against €159.12. It is a different perfume, not the original.
Best overall: Sweet Hope
Sweet Hope by La Rive shares more of the published pyramid than any other clone here. Its listed notes on Parfumo include coconut, apricot and plum, then tuberose, lily of the valley, rose and rosewood, then vanilla and sandalwood: nearly the whole frame of the original.
The main difference is depth. Owners writing on Fragrantica describe it as close to the Eau de Toilette but lighter and less complex. One who owns both finds the Dior dry-down richer, while Sweet Hope fades to a faint vanilla.
It suits someone who loves the coconut and plum opening and does not mind a thinner finish. Basis: a named source. On Parfumo's comparison page, a large majority of voting members find the two similar.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members marking Sweet Hope similar to the Hypnotic Poison Eau de Toilette; its listed pyramid shares coconut, apricot, plum, tuberose, lily of the valley, rose, rosewood, vanilla and sandalwood. Sweet Hope vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Fragrantica owners describe it as close to the Hypnotic Poison EDT but lighter and less complex; one who owns both says the Dior dry-down is richer while Sweet Hope settles to a faint vanilla, and several report short longevity. Sweet Hope by La Rive, Fragrantica
Closest on the dry-down: Rouge Intense
Rouge Intense by Câline shares plum, tuberose, rose, vanilla and sandalwood with the original, according to Parfumo. Its Fragrantica listing gives almond and plum on top, tuberose, jasmine and rose in the heart, and vanilla, sandalwood and musk in the base.
The main difference is the start. A Fragrantica owner who wore both reports that the Dior opens stronger and sweeter. By about three hours in, that owner finds the two similar in sweetness, with Rouge Intense the more powdery of the pair.
It suits someone who finds the Dior opening too loud and cares most about how the scent settles. Basis: a named source. Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members finding it similar to the Eau de Toilette.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members marking Rouge Intense similar to the Hypnotic Poison Eau de Toilette; both list plum, tuberose, rose, vanilla and sandalwood. Rouge Intense vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- A Fragrantica owner who wore both reports that the Dior opens stronger and sweeter, that by about three hours the two are similar in sweetness, and that Rouge Intense is the more powdery of the two. Listed notes: almond, plum; tuberose, jasmine, rose; vanilla, sandalwood, musk. Rouge Intense by Câline, Fragrantica
Lowest price: Guipure & Silk
Guipure & Silk by Jeanne Arthes has the lowest price per ml of the clones we could price. Parfumo notes that it shares coconut, vanilla and sandalwood with the original. The house's own listing gives sweet almond, liquorice and coconut on top, jasmine, orange blossom and heliotrope in the heart, and sandalwood, moss, vanilla and musk below.
The main difference depends on who you ask. On Fragrantica, one member finds the two close, with Guipure & Silk more like baby powder. Another finds it less sweet, drier and woodier. Keep both views in mind.
It suits someone who wants the almond, coconut and vanilla mood for the smallest outlay. Basis: a named source. Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members finding it similar.
Why this pick?Sources: 3
Basis: Named source
- Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members marking Guipure & Silk similar to the Hypnotic Poison Eau de Toilette; both list coconut, vanilla and sandalwood. Guipure & Silk vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Fragrantica members compare it with the Hypnotic Poison EDT: one finds the two close but Guipure & Silk more baby-powdery, another finds it less sweet, drier and woodier. Guipure & Silk by Jeanne Arthes, Fragrantica
- The house lists sweet almond, liquorice and coconut; jasmine, orange blossom and heliotrope; sandalwood, moss, vanilla and musk. Guipure & Silk Eau de Parfum, Jeanne Arthes
Softer take: Hypnotic Vanilla
Hypnotic Vanilla by Zara lists bourbon vanilla, dulce de leche, heliotrope, jasmine, apricot blossom, hawthorn and moss. It shares the vanilla and jasmine of the original, and apricot blossom sits close to the original's apricot on paper.
The main difference is weight. A Fragrantica owner who compared both calls it a lighter, airier take, with the Dior denser and more led by almond. Another member there says caramel takes the place of the almond.
It suits someone who finds the original too thick and wants a softer vanilla version of the mood. Basis: a named source. On Parfumo's comparison page, nearly all voting members find it similar, and the owner notes are on its Fragrantica page.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Parfumo's comparison page shows nearly all voting members marking Hypnotic Vanilla similar to the Hypnotic Poison Eau de Toilette; Zara's listing names bourbon vanilla, dulce de leche, heliotrope, jasmine, apricot blossom, hawthorn and moss. Hypnotic Vanilla vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- A Fragrantica owner who compared both describes it as a lighter, airier take on Hypnotic Poison, with the Dior denser and more almond-led; another says caramel takes the place of the almond. Hypnotic Vanilla by Zara, Fragrantica
Sweeter take: Forbidden for Woman
Forbidden for Woman by Police shares jasmine sambac, vanilla and sandalwood with the original. Its Fragrantica listing gives almond, almond blossom and lemon on top, caramel and jasmine sambac in the heart, and vanilla and sandalwood in the base.
The main difference is sugar. In a Fragrantica forum thread on alternatives to Hypnotic Poison, a member calls it very similar but sweeter and less complex.
It suits someone who likes the sweetest side of the original. Basis: a named source. Parfumo's comparison page shows most of its voting members finding it similar.
Why this pick?Sources: 3
Basis: Named source
- Parfumo's comparison page shows most of its voting members marking Forbidden for Woman similar to the Hypnotic Poison Eau de Toilette; both list jasmine sambac, vanilla and sandalwood. Forbidden for Woman vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- In a Fragrantica forum thread on longer-lasting alternatives to Hypnotic Poison, a member calls it very similar but sweeter and less complex. Hypnotic Poison dupe that's long lasting, Fragrantica forum
- Fragrantica lists almond, almond blossom and lemon; caramel and jasmine sambac; vanilla and sandalwood. Forbidden for Woman by Police, Fragrantica
Fresher take: MMMM...
MMMM... by Juliette Has A Gun shares tuberose and sandalwood with the original. Going by Parfumo's lists, it opens on raspberry, geranium and neroli rather than coconut, plum and apricot.
The main difference is that it is a separate idea, not a near match. In the same Fragrantica forum thread, one member says it shares similarities with Hypnotic Poison but smells more refined and elegant, and is not a dupe in the strict sense.
It suits someone who wants a brighter perfume in the same family rather than a stand-in. Basis: a named source. On Parfumo's comparison page, about half of voting members find the two similar, the weakest agreement of any pick here.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Parfumo's comparison page shows about half of voting members marking MMMM... similar to the Hypnotic Poison Eau de Toilette; both list tuberose and sandalwood, and MMMM... opens on raspberry, geranium and neroli. MMMM... vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- In a Fragrantica forum thread, one member says MMMM... shares similarities with Hypnotic Poison but smells more refined and elegant, and is not a dupe in the strict sense. Hypnotic Poison dupe that's long lasting, Fragrantica forum
Premium alternative: Confetto
Confetto by Profumum Roma lists vanilla, almond, aniseed, amber and oakmoss. It shares the vanilla and almond at the heart of the original's base.
The main difference is that Confetto came first: Parfumo dates it before Hypnotic Poison. Going by the lists, it swaps the coconut, fruit and white flowers for aniseed, amber and oakmoss. In a Fragrantica forum thread about the original Hypnotic Poison, a member suggests it and points out that it predates the Dior by a few years.
It suits someone who wants the almond and vanilla core without the coconut. Basis: a named source. Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members finding it similar to the Eau de Toilette.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members marking Confetto similar to the Hypnotic Poison Eau de Toilette; Confetto (1996) predates it and lists vanilla, almond, aniseed, amber and oakmoss. Confetto vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- In a Fragrantica forum thread about the original Hypnotic Poison, a member suggests Confetto and points out that it came first, a few years earlier. Seeking a dupe of the original Hypnotic Poison, Fragrantica forum
Authentic alternatives we stock
Original perfumes that share part of the almond and vanilla warmth, each as a decant filled from the original bottle.
Tom Ford
Vanilla Sex
Bitter almond over vanilla, floral notes, tonka bean and sandalwood: almond and vanilla up front.
3ml · 10ml · 30ml
By Kilian
Rolling in Love
Almond milk and ambrette over iris, heliotrope and peony, then tuberose, vanilla and caramel: milkier and more floral.
3ml · 10ml · 30ml
Dior
Poison Girl
Lemon and bitter orange over rose and orange blossom, closing on vanilla, almond and tonka bean: brighter at the start.
3ml · 10ml · 30ml
What every clone gets wrong
The owners quoted above keep landing on the same words: lighter, less complex, sweeter, more powdery. Sweet Hope fades to a faint vanilla where the Dior stays rich. Rouge Intense starts quieter. Forbidden for Woman trades complexity for sugar. The original lists fruit, white flowers and a nutty base at once, and each clone's published notes cover only part of that list.
For Rouge Intense the reported gap is in the opening; for Sweet Hope it is in the dry-down. That is why a paper strip in a shop tells you so little about any of these pairs.
The original in a decant, or a clone bottle?
Counted per ml, each clone we could price costs less than the original. Forbidden for Woman and Confetto show no price because we found no EU list price for them on the check date. A 10ml decant of Hypnotic Poison costs €26.01 (€2.60/ml). The 30ml is €62.10, which works out at €2.07/ml. If you already know you love this almond-vanilla style and want volume for daily wear, a clone bottle gives you more of it.
The question worth asking first is whether you want the original at all. A 3ml of Hypnotic Poison, around 60 sprays, is €8.91. Wear it for a week, then decide between the real thing, a clone, or neither.
Authentic perfumes in the same family
If you want the almond and vanilla warmth from another original, three share part of it. Vanilla Sex by Tom Ford, from 2023, opens on bitter almond, then sets vanilla and floral notes over tonka bean and sandalwood. A 3ml is €24.21.
Rolling in Love by By Kilian, from 2019, goes milkier: almond milk and ambrette on top, iris, freesia, heliotrope, raspberry and peony in the heart, then tuberose, vanilla, tonka bean, musk, lactones and caramel. A 3ml is €20.61.
Poison Girl, also by Dior and launched in 2016, is brighter at the start with lemon and bitter orange. Damask rose, Grasse rose and orange blossom follow, over vanilla, almond, tonka bean, tolu balsam, sandalwood, cashmeran and heliotrope. A 3ml is €8.91.
How to test a dupe
Judge the pair on skin, never on paper. Wear the original one day and the clone the next, so neither colours your nose for the other. Note the opening when you spray, then come back to the same spot late in the day to judge the dry-down.
A 3ml of Hypnotic Poison, around 60 sprays, gives you a week of honest comparison. If the Dior wins, its 10ml decant runs to around 200 sprays, weeks of evenings, while the 30ml, around 600 sprays, is the long-term bottle. If decants are new to you, our explainer on how a perfume decant works covers the basics. If the coconut and vanilla side of Hypnotic Poison is what draws you, our guides to gourmand perfumes, vanilla perfumes and coconut perfumes go further.
Clone or original? What to know first
- Can I wear Hypnotic Poison for a week before choosing a clone?
- 10ML sells it as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle. A 3ml is around 60 sprays, enough to wear it for a week next to any clone.
- Which Hypnotic Poison dupe leads this guide?
- Sweet Hope by La Rive is the best overall pick in this guide: its listed notes share the coconut, plum, apricot, tuberose, rose, vanilla and sandalwood of the original, though Fragrantica owners find it lighter and less complex.
- Is Hypnotic Poison an Eau de Toilette or an Eau de Parfum?
- Both exist: the 1998 original, which 10ML sells, is an Eau de Toilette, while the later Eau de Parfum and the Extrait are different compositions; every Parfumo comparison in this guide measures the clones against the Eau de Toilette.
- How much of Hypnotic Poison does Sweet Hope keep?
- It shares more of the published pyramid than any other clone in this guide, and a large majority of voting Parfumo members find it similar. One Fragrantica owner who has both says the Dior dry-down is richer, while Sweet Hope settles to a faint vanilla.
- Do Hypnotic Poison clones cost less per ml than a decant?
- Every clone we could price costs less per ml than the original. A 10ml decant of Hypnotic Poison is €26.01, and a 3ml is €8.91 if you want to wear the original first.
- Which clones do most voters find similar to Hypnotic Poison?
- Sweet Hope, Rouge Intense, Guipure & Silk, Hypnotic Vanilla and Confetto are the picks a large majority or more of voting Parfumo members find similar to the Eau de Toilette. Among authentic perfumes, Vanilla Sex, Rolling in Love and Poison Girl share its almond and vanilla warmth.
- How long does Hypnotic Poison last on skin?
- How long it lasts depends on your skin and the weather, so no one can promise a figure. The fair way to find out is to wear a 3ml decant, around 60 sprays, for a week.
Sources
- Hypnotic Poison Eau de Toilette, Dior
- Sweet Hope vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Sweet Hope by La Rive, Fragrantica
- Rouge Intense vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Guipure & Silk vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Guipure & Silk Eau de Parfum, Jeanne Arthes
- Hypnotic Vanilla vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Forbidden for Woman vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Hypnotic Poison dupe that's long lasting, Fragrantica forum
- MMMM... vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Confetto vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
- Seeking a dupe of the original Hypnotic Poison, Fragrantica forum
How we compared
Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Hypnotic Poison, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.
10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Dior or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.
Wear it for a week, not ten seconds.
Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.
Shop decantsKeep reading
Dior Sauvage: the original vs 6 alternatives
Six Dior Sauvage dupes compared on notes, character and a dated bottle price, with the flankers explained and where each clone parts ways with the original. Or wear Sauvage itself first as a 3ml decant.
Dior Homme Intense: the original vs 6 alternatives
Six Dior Homme Intense dupes, each held up against the iris original on its listed notes and its named sources. Or wear the real thing first as a 3ml decant.
Eau de parfum vs eau de toilette (and extrait): what changes, and which strength to try
Eau de parfum carries more perfume oil than eau de toilette, and extrait de parfum more again, but one name on two strengths often hides two formulas. What each label means, and how to wear both before you choose.