Dupe-uri Hypnotic Poison 2026: 7 clone comparate cu originalul

Șapte clone ale parfumului Hypnotic Poison de la Dior, de la La Rive la Profumum Roma: ce au în comun cu originalul, unde se deosebesc și cum poți purta parfumul original, mai întâi într-un decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cea mai bună alternativă la Hypnotic Poison este, per total, Sweet Hope de la La Rive. Un membru Fragrantica a găsit Rouge Intense de la Câline asemănător ca dulceață cu parfumul Dior după aproximativ trei ore. Are și cel mai mic preț la flacon întreg, în timp ce cel mai mic preț pe ml îl are Guipure & Silk de la Jeanne Arthes. Vrei parfumul original? Un decant de 10ml de Hypnotic Poison costă 26,01 € la 10ML.

7 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Sweet HopeCel mai bun per total La Rive8,49 € 90ml
  2. Rouge IntenseCel mai apropiat în fond Câline5,95 € 60ml
  3. Guipure & SilkCel mai mic preț Jeanne Arthes7,00 € 100ml
  4. Hypnotic VanillaVarianta mai blândă Zara19,95 € 80ml
  5. Forbidden for WomanVarianta mai dulce PoliceFără preț UE
  6. MMMM...Varianta mai proaspătă Juliette Has A Gun145,00 € 100ml
  7. ConfettoAlternativa premium Profumum RomaFără preț UE

Preferi originalul?

Hypnotic Poison

DiorTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,07 €–1,45 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Trei flacoane pe un fundal bleu pal: Vanilla Sex, Hypnotic Poison și Rolling in Love

Cum miroase Hypnotic Poison?

Flaconul Hypnotic Poison de la Dior
OriginalulHypnotic PoisonDior

Hypnotic Poison de la Dior a fost lansat în 1998 ca parfum pentru femei, iar pagina Dior îl prezintă ca Eau de Toilette. Debutează cu note delicate și fructate de nucă de cocos, prună și caisă. În inimă se împletesc trandafirul, lemnul de trandafir brazilian, iasomia, tuberoza și lăcrămioara, cu accente de chimen. Baza îl fixează: vanilie și migdală peste lemn de santal și mosc. Rezultatul este dulce, cu nuanțe de nucă și ușor pudrat, cu o căldură balsamică sub florile albe. Migdala se regăsește în bază, alături de vanilie.

Iasomie, vanilie și trandafir ca materii prime: note din Hypnotic Poison de la Dior
În imagine: iasomie, vanilie și trandafir, note din Hypnotic Poison.

Cărei versiuni de Hypnotic Poison îi țintesc clonele

Fiecare comparație Parfumo citată în acest ghid pune clona alături de Eau de Toilette, versiunea descrisă și pe pagina Dior. 10ML are în stoc Eau de Toilette din 1998; Eau de Parfum și Extrait, lansate ulterior, au compoziții diferite și nu sunt disponibile la 10ML. Membrii care dețin EDP spun adesea că aceste alternative seamănă cu EDT, nu cu EDP.

Alternative la Hypnotic Poison, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Sweet Hope La Rive
Sursă numită Sursă
8,49 € 90ml
0,09 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Rouge Intense Câline
Sursă numită Sursă
5,95 € 60ml
0,10 €/ml
3Cel mai mic preț Guipure & Silk Jeanne Arthes
Sursă numită Sursă
7,00 € 100ml
0,07 €/ml
4Varianta mai blândă Hypnotic Vanilla Zara
Sursă numită Sursă
19,95 € 80ml
0,25 €/ml
5Varianta mai dulce Forbidden for Woman Police
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
6Varianta mai proaspătă MMMM... Juliette Has A Gun
Sursă numită Sursă
145,00 € 100ml
1,45 €/ml
7Alternativa premium Confetto Profumum Roma
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—

Fotografii ale flacoanelor: boozyshop.com, thescentbase.com, amazon.de, fragrantica.com, fragrantica.com, us.juliettehasagun.com, fragrantica.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuHypnotic PoisonDiorSweet HopeLa Rive
Preț pe ml
3ml: 2,97 €/ml · 10ml: 2,60 €/ml · 30ml: 2,07 €/ml
0,09 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 90ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 28 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Hypnotic Poison
  • Pagina de comparație Parfumo arată că o largă majoritate a membrilor care au votat consideră Sweet Hope similar cu Hypnotic Poison Eau de Toilette; piramida notelor sale include, la fel, cocos, caisă, prună, tuberoză, lăcrămioară, trandafir, palisandru, vanilie și lemn de santal. Sweet Hope vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  • Pe Fragrantica, proprietarii îl descriu ca apropiat de Hypnotic Poison EDT, dar mai ușor și mai puțin complex; unul care le deține pe amândouă spune că faza de bază a Dior este mai bogată, în timp ce Sweet Hope se așază pe piele cu o vanilie discretă, iar mai mulți spun că persistența este scurtă. Sweet Hope by La Rive, Fragrantica
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 28 septembrie 2026
  • Sweet Hope costă mai puțin la cumpărare: 8,49 € față de 8,91 €.
  • Sweet Hope îți dă mai mult parfum: 90ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Hypnotic Poison și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin17,82 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml26,01 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml62,10 €Rămân 24ml
  • Sweet Hope de la La Rive: 1 × 90mlPreț în alt magazin la 28 septembrie 2026, fără livrare8,49 €Rămân 84ml

La o asemenea folosire, Sweet Hope costă mai puțin decât decanturile de Hypnotic Poison: 8,49 € față de 17,82 €. E un alt parfum, nu originalul.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 8,91 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, Sweet Hope costă mai puțin decât decanturile de Hypnotic Poison: 8,49 € față de 8,91 €. E un alt parfum, nu originalul.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 159,12 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Sweet Hope costă mai puțin decât decanturile de Hypnotic Poison: 8,49 € față de 159,12 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Hypnotic Poison: 7 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Sweet Hope de la La RiveDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Hypnotic Poison. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 28 septembrie 2026.

Cea mai bună per total: Sweet Hope

Flaconul Sweet Hope de la La Rive
Sweet HopeLa RiveCel mai bun per total

Sweet Hope de la La Rive are în comun mai multe note din piramida olfactivă publicată decât oricare altă clonă din acest ghid. Notele menționate pe Parfumo includ nucă de cocos, caisă și prună, apoi tuberoză, lăcrămioară, trandafir și lemn de trandafir, urmate de vanilie și lemn de santal: aproape întreaga structură a originalului.

Principala diferență ține de profunzime. Membrii care scriu pe Fragrantica îl descriu ca apropiat de Eau de Toilette, dar mai lejer și mai puțin complex. Un membru care le deține pe amândouă găsește că Dior are o bază mai bogată, în timp ce Sweet Hope se estompează, lăsând doar o urmă discretă de vanilie.

I se potrivește cuiva care iubește debutul cu nucă de cocos și prună și nu se deranjează că finalul e mai puțin intens. Bază: o sursă citată. Pe pagina de comparație Parfumo, o mare majoritate dintre membrii care au votat consideră că cele două sunt asemănătoare.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Pagina de comparație Parfumo arată că o largă majoritate a membrilor care au votat consideră Sweet Hope similar cu Hypnotic Poison Eau de Toilette; piramida notelor sale include, la fel, cocos, caisă, prună, tuberoză, lăcrămioară, trandafir, palisandru, vanilie și lemn de santal. Sweet Hope vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Pe Fragrantica, proprietarii îl descriu ca apropiat de Hypnotic Poison EDT, dar mai ușor și mai puțin complex; unul care le deține pe amândouă spune că faza de bază a Dior este mai bogată, în timp ce Sweet Hope se așază pe piele cu o vanilie discretă, iar mai mulți spun că persistența este scurtă. Sweet Hope by La Rive, Fragrantica

Cea mai apropiată la uscare: Rouge Intense

Flaconul Rouge Intense de la Câline
Rouge IntenseCâlineCel mai apropiat în fond

Rouge Intense de la Câline are în comun cu parfumul original note de prună, tuberoză, trandafir, vanilie și lemn de santal, potrivit Parfumo. În fișa de pe Fragrantica, notele de vârf sunt migdală și prună, cele de mijloc tuberoză, iasomie și trandafir, iar cele de bază vanilie, lemn de santal și mosc.

Principala diferență se simte la început. Un membru Fragrantica care le-a purtat pe amândouă spune că Dior se deschide mai intens și mai dulce. După aproximativ trei ore, i se par asemănătoare ca dulceață, iar Rouge Intense e cel mai pudrat dintre cele două.

I se potrivește cuiva căruia începutul parfumului Dior i se pare prea puternic și care ține mai ales la felul în care se așază parfumul. Bază: o sursă citată. Pagina de comparație de pe Parfumo arată că o mare majoritate dintre membrii care au votat îl consideră similar cu Eau de Toilette.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Pagina de comparație Parfumo arată că o largă majoritate a membrilor care au votat consideră Rouge Intense similar cu Hypnotic Poison Eau de Toilette; ambele au în listă prună, tuberoză, trandafir, vanilie și lemn de santal. Rouge Intense vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Un proprietar de pe Fragrantica, care le-a purtat pe amândouă, spune că Dior se deschide mai puternic și mai dulce, că după aproximativ trei ore cele două au o dulceață asemănătoare și că Rouge Intense este cel mai pudrat dintre ele. Notele listate: migdală, prună; tuberoză, iasomie, trandafir; vanilie, lemn de santal, mosc. Rouge Intense by Câline, Fragrantica

Cel mai mic preț: Guipure & Silk

Flaconul Guipure & Silk de la Jeanne Arthes
Guipure & SilkJeanne ArthesCel mai mic preț

Guipure & Silk de Jeanne Arthes are cel mai mic preț per ml dintre clonele pentru care am putut găsi un preț. Parfumo notează că are în comun cu parfumul original note de cocos, vanilie și lemn de santal. Fișa de pe site-ul casei menționează migdală dulce, lemn-dulce și cocos în notele de vârf, iasomie, flori de portocal și heliotrop în cele de mijloc, apoi lemn de santal, mușchi, vanilie și mosc.

Principala diferență depinde de cine o descrie. Pe Fragrantica, un membru consideră că cele două sunt apropiate, dar că Guipure & Silk amintește mai mult de pudra pentru bebeluși. Altul îl găsește mai puțin dulce, mai sec și mai lemnos. Ține cont de ambele păreri.

I se potrivește cuiva care vrea note de migdală, cocos și vanilie la cel mai mic cost. Bază: o sursă citată. Pagina de comparație de pe Parfumo arată că o mare majoritate dintre membrii care au votat îl consideră similar.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Pagina de comparație Parfumo arată că o largă majoritate a membrilor care au votat consideră Guipure & Silk similar cu Hypnotic Poison Eau de Toilette; ambele au în listă cocos, vanilie și lemn de santal. Guipure & Silk vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Membrii de pe Fragrantica îl compară cu Hypnotic Poison EDT: unuia i se par apropiate, dar Guipure & Silk miroase mai mult a pudră de bebeluș, iar altuia i se pare mai puțin dulce, mai sec și mai lemnos. Guipure & Silk by Jeanne Arthes, Fragrantica
  3. Casa listează migdală dulce, lemn-dulce și cocos; iasomie, flori de portocal și heliotrop; lemn de santal, mușchi, vanilie și mosc. Guipure & Silk Eau de Parfum, Jeanne Arthes

O variantă mai blândă: Hypnotic Vanilla

Flaconul Hypnotic Vanilla de la Zara
Hypnotic VanillaZaraVarianta mai blândă

Hypnotic Vanilla de la Zara are note de vanilie bourbon, dulce de leche, heliotrop, iasomie, floare de cais, păducel și mușchi. Are în comun vanilia și iasomia cu parfumul original, iar pe hârtie, floarea de cais se apropie de nota de cais din acesta.

Principala diferență ține de intensitate. Un utilizator Fragrantica care îl deține și le-a comparat pe amândouă îl descrie ca pe o variantă mai lejeră și mai aerisită, în timp ce Dior e mai dens și pune mai mult accent pe migdală. Un alt membru spune că aici caramelul ia locul migdalei.

I se potrivește cuiva căruia parfumul original i se pare prea dens și care vrea o variantă mai blândă, cu vanilie, a aceleiași atmosfere. Bază: o sursă citată. Pe pagina de comparație de pe Parfumo, aproape toți membrii care au votat îl consideră similar, iar notele proprietarilor apar pe pagina sa de Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Pagina de comparație Parfumo arată că aproape toți membrii care au votat consideră Hypnotic Vanilla similar cu Hypnotic Poison Eau de Toilette; în lista Zara apar vanilie bourbon, dulce de leche, heliotrop, iasomie, floare de cais, păducel și mușchi. Hypnotic Vanilla vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Un proprietar de pe Fragrantica, care le-a comparat pe amândouă, îl descrie ca pe o variantă mai ușoară și mai aerată a lui Hypnotic Poison, Dior fiind mai dens și mai dominat de migdală; altcineva spune că migdala este înlocuită de caramel. Hypnotic Vanilla by Zara, Fragrantica

O variantă mai dulce: Forbidden for Woman

Flaconul Forbidden for Woman de la Police
Forbidden for WomanPoliceVarianta mai dulce

Forbidden for Woman de la Police are în comun cu originalul iasomia sambac, vanilia și lemnul de santal. În pagina sa de pe Fragrantica, notele de vârf sunt migdala, floarea de migdal și lămâia, în inimă se găsesc caramelul și iasomia sambac, iar baza reunește vanilia și lemnul de santal.

Diferența principală ține de zahăr. Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre alternative la Hypnotic Poison, un membru spune că este foarte asemănător, dar mai dulce și mai puțin complex.

I se potrivește cuiva căruia îi place latura cea mai dulce a originalului. Sursă: o sursă nominalizată. Pagina de comparație de pe Parfumo arată că majoritatea membrilor care au votat îl consideră asemănător.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Pagina de comparație Parfumo arată că majoritatea membrilor care au votat consideră Forbidden for Woman similar cu Hypnotic Poison Eau de Toilette; ambele au în listă iasomie sambac, vanilie și lemn de santal. Forbidden for Woman vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Într-un fir de forum de pe Fragrantica despre alternative la Hypnotic Poison cu persistență mai mare, un membru îl numește foarte similar, dar mai dulce și mai puțin complex. Hypnotic Poison dupe that's long lasting, Fragrantica forum
  3. Fragrantica listează migdală, floare de migdal și lămâie; caramel și iasomie sambac; vanilie și lemn de santal. Forbidden for Woman by Police, Fragrantica

O variantă mai proaspătă: MMMM...

Flaconul MMMM... de la Juliette Has A Gun
MMMM...Juliette Has A GunVarianta mai proaspătă

MMMM... de la Juliette Has A Gun are în comun cu originalul tuberoza și lemnul de santal. Potrivit listelor de pe Parfumo, se deschide cu zmeură, geraniu și neroli, nu cu cocos, prune și caisă.

Diferența principală este că are o identitate proprie, nu că seamănă foarte mult cu originalul. În același fir de discuție de pe forumul Fragrantica, un membru spune că are asemănări cu Hypnotic Poison, dar miroase mai rafinat și elegant și că nu este o clonă în sensul strict al cuvântului.

I se potrivește cuiva care vrea un parfum mai luminos din aceeași familie, nu un înlocuitor. Sursă: o sursă nominalizată. Pe pagina de comparație de pe Parfumo, aproximativ jumătate dintre membrii care au votat consideră că cele două seamănă — cel mai slab acord dintre toate variantele de aici.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Pagina de comparație Parfumo arată că aproximativ jumătate dintre membrii care au votat consideră MMMM... similar cu Hypnotic Poison Eau de Toilette; ambele au tuberoză și lemn de santal în listă, iar MMMM... se deschide cu zmeură, geraniu și neroli. MMMM... vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Într-un fir de forum de pe Fragrantica, un membru spune că MMMM... are asemănări cu Hypnotic Poison, dar miroase mai rafinat și mai elegant și nu este o clonă în sens strict. Hypnotic Poison dupe that's long lasting, Fragrantica forum

O alternativă premium: Confetto

Flaconul Confetto de la Profumum Roma
ConfettoProfumum RomaAlternativa premium

Confetto de la Profumum Roma are în listă vanilie, migdală, anason, ambră și mușchi de stejar. Are în comun vanilia și migdala din miezul bazei originalului.

Diferența principală este că Confetto a apărut primul: Parfumo îl datează înainte de Hypnotic Poison. Judecând după liste, înlocuiește cocosul, fructele și florile albe cu anason, ambră și mușchi de stejar. Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre originalul Hypnotic Poison, un membru îl recomandă și atrage atenția că a apărut cu câțiva ani înaintea parfumului Dior.

I se potrivește cuiva care vrea miezul de migdală și vanilie, fără cocos. Sursă: o sursă nominalizată. Pagina de comparație de pe Parfumo arată că o mare majoritate a membrilor care au votat îl consideră asemănător cu Eau de Toilette.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Pagina de comparație Parfumo arată că o largă majoritate a membrilor care au votat consideră Confetto similar cu Hypnotic Poison Eau de Toilette; Confetto (1996) a apărut înaintea lui și are în listă vanilie, migdală, anason, ambră și mușchi de stejar. Confetto vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  2. Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre parfumul original Hypnotic Poison, un membru sugerează Confetto și subliniază că acesta a apărut primul, cu câțiva ani mai devreme. Seeking a dupe of the original Hypnotic Poison, Fragrantica forum

Alternative autentice pe care le avem în ofertă

Parfumuri originale care au în comun o parte din căldura migdalelor și a vaniliei, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.

  1. Tom Ford

    Vanilla Sex

    Migdale amare peste vanilie, note florale, boabe de tonka și lemn de santal: migdalele și vanilia se simt de la început.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. By Kilian

    Rolling in Love

    Lapte de migdale și ambretă peste iris, heliotrop și bujor, apoi tuberoză, vanilie și caramel: mai cremos și mai floral.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Dior

    Poison Girl

    Lămâie și portocală amară peste trandafir și flori de portocal, cu vanilie, migdale și boabe de tonka la final: mai proaspăt la început.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce nu reușește nicio clonă

Cei care le-au purtat, citați mai sus, revin la aceleași cuvinte: mai lejer, mai puțin complex, mai dulce, mai pudrat. Sweet Hope se estompează până rămâne o vagă aromă de vanilie, în timp ce Dior rămâne bogat. Rouge Intense începe mai discret. Forbidden for Woman schimbă complexitatea pe zahăr. În lista originalului apar deopotrivă fructe, flori albe și o bază cu note de nuci, iar notele publicate pentru fiecare clonă acoperă doar o parte din această listă.

În cazul lui Rouge Intense, diferența semnalată se simte la deschidere; în cazul lui Sweet Hope, în faza finală, pe piele. De aceea, o bandă de testare dintr-un magazin îți spune atât de puțin despre oricare dintre aceste perechi.

Originalul într-un decant sau un flacon-clonă?

Calculat per ml, fiecare clonă pentru care am putut găsi un preț costă mai puțin decât originalul. Forbidden for Woman și Confetto nu au un preț afișat, fiindcă la data verificării nu am găsit un preț de listă pentru UE. Un decant de 10ml de Hypnotic Poison costă 26,01 € (2,60 €/ml). Varianta de 30ml costă 62,10 €, adică 2,07 €/ml. Dacă știi deja că îți place stilul acesta cu migdale și vanilie și vrei o cantitate mai mare pentru purtarea de zi cu zi, un flacon-clonă îți oferă mai mult.

Mai întâi, merită să te întrebi dacă îți dorești originalul. Un decant de 3ml de Hypnotic Poison, cu aproximativ 60 de pulverizări, costă 8,91 €. Poartă-l o săptămână, apoi decide între original, o clonă sau niciuna dintre variante.

Parfumuri originale din aceeași familie

Dacă vrei căldura migdalelor și a vaniliei într-un alt parfum original, există trei opțiuni care au o parte din acest profil. Vanilla Sex de Tom Ford, lansat în 2023, debutează cu migdală amară, apoi așază vanilia și notele florale peste boabe de tonka și lemn de santal. Un decant de 3ml costă 24,21 €.

Rolling in Love de By Kilian, lansat în 2019, e mai lăptos: lapte de migdale și ambretă la început, apoi iris, frezie, heliotrop, zmeură și bujor în inimă, iar la bază tuberoză, vanilie, boabe de tonka, mosc, lactone și caramel. Un decant de 3ml costă 20,61 €.

Poison Girl, tot de la Dior și lansat în 2016, începe mai proaspăt, cu lămâie și portocală amară. Urmează trandafir de Damasc, trandafir de Grasse și flori de portocal, peste vanilie, migdală, boabe de tonka, balsam de Tolu, lemn de santal, Cashmeran și heliotrop. Un decant de 3ml costă 8,91 €.

Cum testezi o clonă

Compară-le pe piele, nu pe hârtie. Poartă originalul într-o zi și clona în ziua următoare, ca aroma unuia să nu-ți influențeze percepția asupra celuilalt. Observă notele de la început imediat după pulverizare, apoi revino la același loc pe piele spre sfârșitul zilei, ca să evaluezi faza finală, notele de bază.

Un decant de 3ml de Hypnotic Poison, cu aproximativ 60 de pulverizări, îți oferă o săptămână de comparație atentă. Dacă Dior iese pe primul loc, decantul de 10ml ajunge la aproximativ 200 de pulverizări, adică parfum pentru serile de câteva săptămâni, în timp ce varianta de 30ml, cu aproximativ 600 de pulverizări, e flaconul pentru termen lung. Dacă nu ai mai folosit decanturi, ghidul nostru despre cum funcționează un decant de parfum îți explică lucrurile de bază. Dacă te atrage latura de cocos și vanilie a lui Hypnotic Poison, ghidurile noastre despre parfumuri gurmande, parfumuri cu vanilie și parfumuri cu cocos intră mai mult în detalii.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot purta Hypnotic Poison timp de o săptămână înainte să aleg o clonă?
10ML îl vinde ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml, umplut din flaconul original. Un decant de 3ml oferă aproximativ 60 de pulverizări, suficiente ca să-l porți timp de o săptămână alături de orice clonă.
Care dupe Hypnotic Poison se află în fruntea acestui ghid?
Sweet Hope de la La Rive este alegerea cea mai bună per ansamblu din acest ghid: notele listate au în comun cocos, prună, caisă, tuberoză, trandafir, vanilie și lemn de santal cu originalul, deși cei care îl dețin pe Fragrantica îl consideră mai discret și mai puțin complex.
Hypnotic Poison este Eau de Toilette sau Eau de Parfum?
Există ambele variante: originalul din 1998, pe care îl vinde 10ML, este Eau de Toilette, iar Eau de Parfum și Extrait apărute ulterior au compoziții diferite; toate comparațiile Parfumo din acest ghid măsoară clonele în raport cu Eau de Toilette.
Cât de mult din Hypnotic Poison păstrează Sweet Hope?
Are mai multe note comune din piramida publicată decât orice altă clonă din acest ghid, iar o mare majoritate dintre membrii Parfumo care au votat îl consideră asemănător. Un membru Fragrantica care le deține pe amândouă spune că notele de bază ale Dior sunt mai bogate, în timp ce Sweet Hope se așază într-o vanilie discretă.
Costă clonele Hypnotic Poison mai puțin pe ml decât un decant?
Fiecare clonă pentru care am putut afla prețul costă mai puțin pe ml decât originalul. Un decant de 10ml de Hypnotic Poison costă 26,01 €, iar unul de 3ml costă 8,91 € dacă vrei să porți mai întâi originalul.
Care clone li se par celor mai mulți votanți similare cu Hypnotic Poison?
Sweet Hope, Rouge Intense, Guipure & Silk, Hypnotic Vanilla și Confetto sunt alegerile pe care o mare majoritate sau chiar mai mulți dintre membrii Parfumo care au votat le consideră asemănătoare cu Eau de Toilette. Dintre parfumurile autentice, Vanilla Sex, Rolling in Love și Poison Girl au în comun căldura migdalelor și a vaniliei.
Cât rezistă Hypnotic Poison pe piele?
Cât timp rezistă depinde de pielea ta și de vreme, așa că nimeni nu poate garanta o durată exactă. Cel mai corect mod de a afla este să porți timp de o săptămână un decant de 3ml, care oferă aproximativ 60 de pulverizări.

Surse

  1. Hypnotic Poison Eau de Toilette, Dior
  2. Sweet Hope vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  3. Sweet Hope by La Rive, Fragrantica
  4. Rouge Intense vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  5. Guipure & Silk vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  6. Guipure & Silk Eau de Parfum, Jeanne Arthes
  7. Hypnotic Vanilla vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  8. Forbidden for Woman vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  9. Hypnotic Poison dupe that's long lasting, Fragrantica forum
  10. MMMM... vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  11. Confetto vs Hypnotic Poison, Parfumo comparison
  12. Seeking a dupe of the original Hypnotic Poison, Fragrantica forum

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Hypnotic Poison, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Dior sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri