Oud Satin Mood dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Πώς διαφέρουν έξι dupe του Oud Satin Mood από το αυθεντικό ως προς τις νότες, τις πηγές και την τιμή, και πώς να φορέσεις πρώτα το αυθεντικό ως decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο συνολικά dupe του Oud Satin Mood είναι το Oud Satin της Paris Corner, που αναφέρει τις ίδιες νότες τριαντάφυλλου, βιολέτας, βενζόης, oud και βανίλιας με το αυθεντικό. Στο dry-down, πιο κοντά βρίσκεται το Barakkat Satin Oud της Fragrance World, ενώ τη χαμηλότερη τιμή έχει το Impulse Oud της Zimaya. Θέλεις το αυθεντικό; Το Oud Satin Mood κοστίζει 52,11 € για decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Oud SatinΚαλύτερο συνολικά Paris Corner29,90 € 100ml
  2. Barakkat Satin OudΠιο κοντά στην τελική φάση Fragrance WorldΧωρίς τιμή ΕΕ
  3. Impulse OudΧαμηλότερη τιμή Zimaya16,80 € 100ml
  4. NostalgiaΠιο γλυκή εκδοχή Alexandria FragrancesΧωρίς τιμή ΕΕ
  5. Satin MidnightPremium εναλλακτική The Dua BrandΧωρίς τιμή ΕΕ
  6. Perpetual OudΠιο απαλή εκδοχή Zara22,95 € 80ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Oud Satin Mood

Maison Francis KurkdjianΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,17 €–0,30 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Μπουκάλια Oud Silk Mood, Oud Satin Mood και Velvet Rose Oud σε ανοιχτό γαλάζιο φόντο

Πώς μυρίζει το Oud Satin Mood;

Φιάλη του Oud Satin Mood της Maison Francis Kurkdjian
Το αυθεντικόOud Satin MoodMaison Francis Kurkdjian

Το Oud Satin Mood του Maison Francis Kurkdjian κυκλοφόρησε το 2015 και είναι φτιαγμένο για να το φοράει οποιοσδήποτε. Η σελίδα του ίδιου του οίκου το παρουσιάζει ως eau de parfum. Ανοίγει με δύο τριαντάφυλλα, βουλγαρικό και τουρκικό, οπότε πρώτο αντιλαμβάνεσαι το τριαντάφυλλο, όχι το ξύλο. Στην καρδιά έρχεται η βιολέτα, ένα απαλό, ελαφρώς πουδρένιο λουλούδι, μαζί με τη βενζόη, μια ζεστή βαλσαμική ρητίνη. Η βάση συνδυάζει oud και βανίλια: το ξύλο αγάρ δίνει βάθος, ενώ η βανίλια μαλακώνει το σύνολο, κάνοντας το ξύλο να μοιάζει πλούσιο και απαλό, όχι αιχμηρό.

Συνολικά, έξι νότες. Το 10ML το διαθέτει σε μία μόνο εκδοχή, την eau de parfum, οπότε δεν υπάρχει Extrait για να διαλέξεις.

Τριαντάφυλλο, ούντ και βανίλια ως πρώτες ύλες: νότες του Oud Satin Mood της Maison Francis Kurkdjian
Στην εικόνα: τριαντάφυλλο, ούντ και βανίλια, νότες του Oud Satin Mood.

Εναλλακτικές του Oud Satin Mood σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Oud Satin Paris Corner
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
29,90 € 100ml
0,30 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Barakkat Satin Oud Fragrance World
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
3Χαμηλότερη τιμή Impulse Oud Zimaya
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
16,80 € 100ml
0,17 €/ml
4Πιο γλυκή εκδοχή Nostalgia Alexandria Fragrances
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
5Premium εναλλακτική Satin Midnight The Dua Brand
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
6Πιο απαλή εκδοχή Perpetual Oud Zara
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
22,95 € 80ml
0,29 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: pariscornerperfumes.com, flora-parfums.com, fragrantica.com, alexandriafragrances.com, thescentbase.com, fragrantica.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοOud Satin MoodMaison Francis KurkdjianOud SatinParis Corner
Τιμή ανά ml
3ml: 6,87 €/ml · 10ml: 5,21 €/ml · 30ml: 4,14 €/ml
0,30 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 100ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Oud Satin Mood
  • Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι 73 από τα 78 μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Oud Satin (από τη σειρά Ministry of Oud της Paris Corner) ως παρόμοιο με το Oud Satin Mood Eau de Parfum. Oud Satin Mood vs Oud Satin, Parfumo comparison
  • Το Fragrantica καταγράφει βουλγαρικό τριαντάφυλλο και ούντ· τουρκικό τριαντάφυλλο και βενζόη· βιολέτα και βανίλια. Ένα μέλος που έχει και αυτό και το Barakkat Satin Oud και έχει δοκιμάσει το πρωτότυπο βρίσκει το Oud Satin πιο κοντινό από τα δύο, με πιο απαλή νότα τριαντάφυλλου στο άνοιγμα και πιο λείο ούντ, αν και όχι τόσο λείο όσο το πρωτότυπο· άλλα μέλη λένε ότι χρειάζεται μερικές εβδομάδες να ξεκουραστεί στο μπουκάλι, πριν καταλαγιάσει το τραχύ άνοιγμά του. Oud Satin by Paris Corner, Fragrantica
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Oud Satin Mood κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 20,61 € έναντι 29,90 €.
  • Το Oud Satin σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Oud Satin Mood και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο41,22 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml52,11 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml124,20 €Περισσεύουν 24ml
  • Oud Satin από Paris Corner: 1 × 100mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά29,90 €Περισσεύουν 94ml

Για τόση χρήση, το Oud Satin κοστίζει λιγότερο από τα decants του Oud Satin Mood: 29,90 € έναντι 41,22 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 20,61 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Oud Satin Mood κοστίζουν λιγότερο από το Oud Satin: 20,61 € έναντι 29,90 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 321,12 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Oud Satin κοστίζει λιγότερο από τα decants του Oud Satin Mood: 29,90 € έναντι 321,12 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Oud Satin Mood: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Oud Satin της Paris CornerΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Oud Satin Mood. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Oud Satin

Φιάλη του Oud Satin της Paris Corner
Oud SatinParis CornerΚαλύτερο συνολικά

Το Oud Satin της Paris Corner, από τη σειρά Ministry of Oud του οίκου, είναι το πιο ολοκληρωμένο ταίριασμα στα χαρτιά. Στην καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρονται βουλγαρικό τριαντάφυλλο και oud, έπειτα τουρκικό τριαντάφυλλο και βενζόη, και τέλος βιολέτα και βανίλια. Είναι οι έξι νότες του αυθεντικού, σε διαφορετική σειρά.

Η βασική διαφορά βρίσκεται στο άνοιγμα. Ένα μέλος του Fragrantica που έχει και αυτό και το Barakkat Satin Oud, και έχει δοκιμάσει το αυθεντικό, θεωρεί το Oud Satin πιο κοντινό από τα δύο: ξεκινά με πιο απαλό τριαντάφυλλο και έχει πιο μαλακό oud, αν και όχι τόσο απαλό όσο το αυθεντικό. Άλλα μέλη εκεί λένε πως ένα καινούργιο μπουκάλι χρειάζεται μερικές εβδομάδες να ξεκουραστεί, πριν καταλαγιάσει το σκληρό άνοιγμά του.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει ολόκληρη τη λίστα νοτών του αυθεντικού σε μεγάλο μπουκάλι και έχει την υπομονή να το αφήσει να σταθεί πριν το κρίνει. Βάση: κατονομασμένη πηγή. Το Parfumo έχει σελίδα σύγκρισης για τα δύο.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι 73 από τα 78 μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Oud Satin (από τη σειρά Ministry of Oud της Paris Corner) ως παρόμοιο με το Oud Satin Mood Eau de Parfum. Oud Satin Mood vs Oud Satin, Parfumo comparison
  2. Το Fragrantica καταγράφει βουλγαρικό τριαντάφυλλο και ούντ· τουρκικό τριαντάφυλλο και βενζόη· βιολέτα και βανίλια. Ένα μέλος που έχει και αυτό και το Barakkat Satin Oud και έχει δοκιμάσει το πρωτότυπο βρίσκει το Oud Satin πιο κοντινό από τα δύο, με πιο απαλή νότα τριαντάφυλλου στο άνοιγμα και πιο λείο ούντ, αν και όχι τόσο λείο όσο το πρωτότυπο· άλλα μέλη λένε ότι χρειάζεται μερικές εβδομάδες να ξεκουραστεί στο μπουκάλι, πριν καταλαγιάσει το τραχύ άνοιγμά του. Oud Satin by Paris Corner, Fragrantica

Πιο κοντά στο dry-down: Barakkat Satin Oud

Φιάλη του Barakkat Satin Oud της Fragrance World
Barakkat Satin OudFragrance WorldΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Barakkat Satin Oud της Fragrance World είναι η επιλογή για τις ώρες που ακολουθούν. Στην καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρεται το Oud Satin Mood ως σημείο αναφοράς και καταγράφεται βιολέτα στις νότες κορυφής· βουλγαρικό τριαντάφυλλο, τουρκικό τριαντάφυλλο και λαοτιανό oud στην καρδιά· ξύλο αγάρ, βανίλια, κεχριμπάρι και βενζόη στη βάση. Όλες οι νότες του αυθεντικού βρίσκονται στη λίστα, μαζί με κεχριμπάρι.

Η βασική διαφορά είναι στο άνοιγμα. Ένας κάτοχος λέει ότι για περίπου μισή ώρα η αρχή του τού φαίνεται κάπως αλκοολική, μετά όμως πλησιάζει αρκετά το αυθεντικό. Ένας άλλος περιγράφει ένα άνοιγμα με ροδόνερο, που όσο εξελίσσεται πλησιάζει όλο και περισσότερο το αυθεντικό.

Υπάρχει και το θέμα της ονομασίας. Μέλη του Fragrantica αναφέρουν ότι το Barakkat κυκλοφορεί πλέον ως B Satin Oud. Ένα μέλος λέει ότι η Fragrance World τού ανέφερε πως άλλαξε μόνο η συσκευασία· ένα άλλο, που έχει και τα δύο, βρίσκει το B Satin Oud πιο γλυκό από την αρχή και πιο γραμμικό. Το Barakkat είναι επίσης δυσεύρετο: την ημέρα που ελέγξαμε τις τιμές, κανένα κατάστημα στην ΕΕ από όσα ελέγξαμε δεν το είχε σε απόθεμα, γι’ αυτό και δεν υπάρχει τιμή στη γραμμή του πίνακα. Αν επιλέξεις το μετονομασμένο B Satin Oud, να περιμένεις αυτή τη διαφωνία στις απόψεις.

Ταιριάζει σε όποιον κρίνει ένα άρωμα από το πώς καταλήγει κι όχι από το πώς ξεκινά, και δεν τον πειράζει ένα πιο αιχμηρό πρώτο μισάωρο. Βάση: μία κατονομασμένη πηγή, οι δύο παραπάνω σελίδες του Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η καταχώριση του Fragrantica λέει ότι είναι εμπνευσμένο από το Oud Satin Mood και αναφέρει βιολέτα· βουλγαρικό τριαντάφυλλο, τουρκικό τριαντάφυλλο και λαοτινό ούντ· ξύλο άγαρ, βανίλια, άμπερ και βενζόη. Ένας κάτοχος λέει ότι το άνοιγμα μυρίζει λίγο αλκοολικά για περίπου μισή ώρα και μετά είναι αρκετά κοντά στο πρωτότυπο· ένας άλλος κάτοχος λέει ότι πλησιάζει όλο και περισσότερο το πρωτότυπο καθώς εξελίσσεται, αφού αρχίζει με ροδόνερο. Barakkat Satin Oud by Fragrance World, Fragrantica
  2. Μέλη του Fragrantica αναφέρουν ότι το μπουκάλι Barakkat αντικαταστάθηκε από το «B Satin Oud»· ένα μέλος λέει ότι η Fragrance World τού είπε πως άλλαξε μόνο η συσκευασία, ενώ ένα άλλο, που έχει και τα δύο, βρίσκει το B Satin Oud πιο γλυκό από την αρχή και πιο γραμμικό. B Satin Oud by Fragrance World, Fragrantica

Η χαμηλότερη τιμή: Impulse Oud

Φιάλη του Impulse Oud της Zimaya
Impulse OudZimayaΧαμηλότερη τιμή

Το Impulse Oud της Zimaya είναι το πιο οικονομικό από τα μπουκάλια των κλώνων με αναγραφόμενη τιμή, τόσο συνολικά όσο και ανά ml. Στο Parfumo, οι νότες του ξεκινούν με βανίλια, βιολέτα και βουλγαρικό τριαντάφυλλο, συνεχίζουν με τριαντάφυλλο, βενζόη και oud και καταλήγουν σε κεχριμπάρι, μόσχο και ξυλώδεις νότες. Έτσι, μοιράζεται με το αυθεντικό το βουλγαρικό τριαντάφυλλο, τη βιολέτα, τη βενζόη, το oud και τη βανίλια, ενώ προσθέτει κεχριμπάρι, μόσχο και ξυλώδεις νότες.

Η βασική διαφορά είναι η γλυκύτητα. Στη σελίδα του στο Fragrantica, μέλη το περιγράφουν ως μια πιο προσιτή οικονομικά εκδοχή του Oud Satin Mood, όχι ως τέλειο ταίριασμα. Ένας κάτοχος το βρίσκει πιο φρέσκο, λιγότερο γλυκό και λιγότερο πουδρένιο από το αυθεντικό. Ένας άλλος, που έχει και τα δύο, βρίσκει το αυθεντικό πιο γλυκό από τα δύο.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το αυθεντικό λίγο υπερβολικά γλυκό ή πουδρένιο και θέλει μια πιο φρέσκια εκδοχή με το ίδιο τριαντάφυλλο και oud. Βάση: μία κατονομασμένη πηγή. Το Parfumo έχει επίσης μια σελίδα σύγκρισης για τα δύο αρώματα.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι 56 of 65 μέλη που ψήφισαν σημειώνουν το Impulse Oud ως παρόμοιο με το Oud Satin Mood Eau de Parfum· το Parfumo καταγράφει βανίλια, βιολέτα και βουλγαρικό τριαντάφυλλο· τριαντάφυλλο, βενζόη και ούντ· άμπερ, μόσχο και ξυλώδεις νότες. Impulse Oud vs Oud Satin Mood, Parfumo comparison
  2. Μέλη του Fragrantica το αποκαλούν μια πιο προσιτή ερμηνεία του Oud Satin Mood, όχι όμως τέλεια αντιστοιχία· ένας κάτοχος το βρίσκει πιο φρέσκο, λιγότερο γλυκό και λιγότερο πουδρένιο από το πρωτότυπο, ενώ ένα άλλο μέλος που έχει και τα δύο βρίσκει το πρωτότυπο πιο γλυκό. Impulse Oud by Zimaya, Fragrantica

Πιο γλυκιά εκδοχή: Nostalgia

Φιάλη του Nostalgia της Alexandria Fragrances
NostalgiaAlexandria FragrancesΠιο γλυκή εκδοχή

Το Nostalgia της Alexandria Fragrances κινείται προς την αντίθετη κατεύθυνση. Στην καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρονται τουρκικό τριαντάφυλλο, βουλγαρικό τριαντάφυλλο, λαοτινό oud, βανίλια, βενζόη και βιολέτα — οι έξι νότες του αυθεντικού. Η περιγραφή του ίδιου του οίκου το παρουσιάζει ως τη δική του εκδοχή του MFK Oud Satin Mood: ζαχαρωμένη βιολέτα πάνω από βουλγαρικό τριαντάφυλλο, απόλυτο τουρκικού τριαντάφυλλου και λαοτινό oud, με τελείωμα βανίλιας και κεχριμπαριού.

Η βασική διαφορά αφορά τόσο την υφή όσο και τη γλυκύτητα. Ένας κάτοχος που το φόρεσε δίπλα στο αυθεντικό το βρίσκει πολύ κοντινό, αλλά πιο γλυκό, πιο λιπαρό, με περισσότερο χαρακτήρα λιβανιού και λιγότερο φυσική μυρωδιά. Ένας δεύτερος κάτοχος που συνέκρινε τα δύο βρίσκει διαφορετικό το άνοιγμα και θεωρεί το στέγνωμα το πιο αδύναμο σημείο του. Οι δύο περιγραφές δεν συμφωνούν ως προς το πού πλησιάζει το αυθεντικό, οπότε δες το ως έναν πιο γλυκό συγγενή του κι όχι ως υποκατάστατο.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά περισσότερο τη ζαχαρωμένη πλευρά της βιολέτας και θέλει περισσότερη γλυκύτητα απ’ όση δίνει το αυθεντικό. Βάση: μία κατονομασμένη πηγή, η σελίδα του Fragrantica και η περιγραφή του ίδιου του οίκου.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Fragrantica αναφέρει τουρκικό τριαντάφυλλο, βουλγαρικό τριαντάφυλλο, λαοτινό ούντ, βανίλια, βενζόη και βιολέτα. Ένας κάτοχος που το φόρεσε συγκρίνοντάς το με δείγμα του Oud Satin Mood το βρίσκει πολύ κοντινό, αλλά πιο γλυκό, πιο λιπαρό και πιο κοντά στο λιβάνι, με λιγότερο φυσική μυρωδιά· ένας άλλος κάτοχος που συνέκρινε και τα δύο βρίσκει διαφορετικό το άνοιγμα και θεωρεί το στέγνωμα το πιο αδύναμο σημείο. Nostalgia by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  2. Η Alexandria Fragrances παρουσιάζει το Nostalgia ως εμπνευσμένο από το MFK Oud Satin Mood: ανοίγει με ζαχαρωμένη βιολέτα πάνω από βουλγαρικό τριαντάφυλλο, απόλυτο τουρκικό τριαντάφυλλο και λαοτινό ούντ, με τελείωμα βανίλιας και άμπερ. Nostalgia, Alexandria Fragrances

Premium επιλογή: Satin Midnight

Φιάλη του Satin Midnight της The Dua Brand
Satin MidnightThe Dua BrandPremium εναλλακτική

Το Satin Midnight της The Dua Brand κυκλοφορεί ως extrait de parfum. Ο οίκος αναφέρει το Oud Satin Mood της MFK ως σημείο αναφοράς και παραθέτει βουλγαρικό τριαντάφυλλο, τουρκικό τριαντάφυλλο, βενζόη, βανίλια, oud και βιολέτα. Η καταχώρισή του στο Fragrantica δίνει τις ίδιες έξι νότες και το κατατάσσει επίσης στα extrait de parfum.

Η βασική διαφορά είναι η συγκέντρωση. Στη σελίδα του οίκου, το αυθεντικό άρωμα αναφέρεται ως eau de parfum, ενώ το Satin Midnight χαρακτηρίζεται extrait. Καμία από τις δύο πηγές δεν περιγράφει πώς μυρίζει σε σύγκριση με το αυθεντικό, οπότε η ομοιότητα βασίζεται μόνο στη λίστα των νοτών. Για να δεις τι σημαίνουν αυτές οι ενδείξεις συγκέντρωσης, δες το eau de parfum vs eau de toilette (και extrait).

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την ίδια ακριβώς λίστα νοτών με το αυθεντικό σε extrait και είναι άνετος να αποφασίσει με βάση την καταχώριση, χωρίς αναφορές από όσους το έχουν. Πηγές: μία κατονομασμένη πηγή, η σελίδα του οίκου και το Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η The Dua Brand κατονομάζει το Oud Satin Mood by MFK ως έμπνευση και διαθέτει το Satin Midnight ως εκστρέ ντε παρφέν· οι νότες που παραθέτει είναι βουλγαρικό τριαντάφυλλο, τουρκικό τριαντάφυλλο, βενζόη, βανίλια, ούντ και βιολέτα. Satin Midnight, The Dua Brand
  2. Το Fragrantica καταγράφει βουλγαρικό τριαντάφυλλο, τουρκικό τριαντάφυλλο, ούντ, βανίλια, βενζόη και βιολέτα, και το κατατάσσει ως εκστρέ ντε παρφέν. Satin Midnight by The Dua Brand, Fragrantica

Πιο ήπια εκδοχή: Perpetual Oud

Φιάλη του Perpetual Oud της Zara
Perpetual OudZaraΠιο απαλή εκδοχή

Το Perpetual Oud της Zara ακολουθεί την πιο διακριτική προσέγγιση. Ένα μέλος, στη σελίδα του στο Fragrantica, το βρίσκει αμυδρά παρόμοιο με το Oud Satin Mood, με ένα ανάλογα καθαρό, πουδρέ oud και ένα τριαντάφυλλο με γλυκιά βανίλια.

Η βασική διαφορά είναι η ποσότητα του oud. Το ίδιο μέλος βρίσκει πολύ λιγότερο, χρησιμοποιημένο με φειδώ ως απαλή βάση, και του λείπουν η βιολέτα και οι έντονες βαλσαμικές νότες. Στο στέγνωμα γίνεται γήινο, με πατσουλί και βετιβέρ. Η περιγραφή της Zara το χαρακτηρίζει ξυλώδες λουλουδάτο, όπου το βετιβέρ και το πατσουλί δίνουν στο oud γήινη υφή, τυλιγμένη σε μια συμφωνία δέρματος.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει λιγότερο oud και λιγότερο βάλσαμο απ’ ό,τι στο αυθεντικό, προτιμά ένα πιο γήινο τελείωμα και αποδέχεται μια χαλαρή ομοιότητα: «αμυδρά παρόμοιο», όπως το λέει εκείνο το μέλος. Πηγές: μία κατονομασμένη πηγή, ένα μέλος του Fragrantica και η περιγραφή του ίδιου του οίκου.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Fragrantica βρίσκει ότι θυμίζει αμυδρά το Oud Satin Mood, με παρόμοιο καθαρό, πουδρένιο ούντ και γλυκιά σαν βανίλια νότα τριαντάφυλλου, αλλά με πολύ λιγότερο ούντ, που χρησιμοποιείται με φειδώ ως απαλή νότα βάσης, και χωρίς τη βιολέτα και τις έντονες βαλσαμικές νότες· στο στέγνωμα γίνεται γήινο, με πατσουλί και βετιβέρ. Perpetual Oud by Zara, Fragrantica
  2. Η Zara περιγράφει το Perpetual Oud ως ξυλώδες λουλουδάτο άρωμα, όπου το βετιβέρ και το πατσουλί δίνουν γήινη υφή στο ούντ, τυλιγμένο σε συμφωνία δέρματος. Perpetual Oud EDP, Zara

Αυθεντικές εναλλακτικές που διαθέτουμε

Τριαντάφυλλο και oud από άλλα αυθεντικά αρώματα, το καθένα σε decant από τη δική του φιάλη.

  1. Maison Francis Kurkdjian

    Oud Silk Mood

    Τριαντάφυλλα, oud, βενζόη και βανίλια με σαφράν, πάπυρο και λάβδανο: ένα πιο πικάντικο, πιο ρητινώδες αδελφάκι από τον ίδιο οίκο.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Jo Malone London

    Velvet Rose Oud

    Δαμασκηνό τριαντάφυλλο και oud με γαρίφαλο, πραλίνα και σκλαρέα, πάνω σε πατσουλί και βανίλια.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Tom Ford

    Noir de Noir

    Τριαντάφυλλο και oud ανάμεσα σε σαφράν και μαύρη τρούφα, πάνω σε βανίλια, πατσουλί, βρύα δέντρου και στύρακα: πιο γήινο και πιο σκοτεινό.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Montale

    Arabians Tonka

    Oud και βουλγαρικό τριαντάφυλλο με σαφράν και περγαμόντο, πάνω σε κεχριμπάρι, φασόλι τόνκα, ζαχαροκάλαμο, λευκό μόσχο και βρύα βελανιδιάς.

    3ml · 10ml · 30ml

Τι δεν πετυχαίνει κανένα clone

Το πρόβλημα δεν είναι η λίστα των νοτών. Τέσσερα από τα έξι clone αυτού του οδηγού αναφέρουν όλες τις νότες του αυθεντικού, ενώ το Impulse Oud έχει τις περισσότερες από αυτές. Όπου όσοι τα έχουν εντοπίζουν διαφορά, αυτή βρίσκεται στις λεπτομέρειες: στα πρώτα λεπτά και στον βαθμό γλυκύτητας.

Τα ανοίγματα συγκεντρώνουν τα περισσότερα σχόλια. Μέλη περιγράφουν ένα τραχύ ξεκίνημα στο Oud Satin που στρώνει έπειτα από εβδομάδες ξεκούρασης, μια αλκοολική πρώτη μισή ώρα στο Barakkat Satin Oud και διαφορετικό άνοιγμα στο Nostalgia. Η γλυκύτητα διχάζει: ένας κάτοχος βρίσκει το Nostalgia πιο γλυκό από το αυθεντικό, ενώ το Impulse Oud τού φαίνεται λιγότερο γλυκό. Ακόμη κι εκείνο το μέλος που θεωρεί το Oud Satin πιο κοντινό από τα δύο clone βρίσκει το αυθεντικό πιο απαλό.

Αυτό το μοτίβο βγάζει νόημα για μια σύντομη φόρμουλα. Όταν ένα άρωμα έχει μόνο λίγες νότες, δεν υπάρχει πού να κρυφτεί ένα τραχύ υλικό ή μια επιπλέον κουταλιά ζάχαρη. Το τριαντάφυλλο, η βιολέτα και η βανίλια ονομάζονται εύκολα σε μια λίστα· οι παρατηρήσεις των κατόχων παραπάνω αφορούν αντίθετα τα ανοίγματα, τη γλυκύτητα και, για ένα μέλος, την απαλότητα.

Μπουκάλι clone ή το αυθεντικό σε μικρό μέγεθος;

Μετρώντας την τιμή ανά ml, κάθε clone του πίνακα με τιμή κοστίζει λιγότερο από το αυθεντικό, ακόμη και στη συσκευασία των 30ml. Τα Barakkat Satin Oud, Nostalgia και Satin Midnight δεν έχουν εκεί τιμή καταλόγου στην ΕΕ, οπότε δεν υπολογίζονται στο άθροισμα. Για το αυθεντικό, πληρώνεις 52,11 € για το decant των 10ml, δηλαδή 5,21 €/ml ανά ml, ενώ στα 30ml η τιμή πέφτει στα 4,14 €/ml ανά ml, με συνολικό κόστος 124,20 €. Όταν βεβαιωθείς ότι σου ταιριάζει αυτό το στιλ και θέλεις να το φοράς γενναιόδωρα, ένα μπουκάλι clone σου δίνει μεγαλύτερη ποσότητα.

Η επιλογή, όμως, είναι διαφορετικός υπολογισμός. Τα 3ml του αυθεντικού αντιστοιχούν σε περίπου 60 ψεκασμούς και κοστίζουν 20,61 €. Φόρεσέ το για μία εβδομάδα και θα καταλάβεις αν προτιμάς το αυθεντικό, αν σε καλύπτει ένα clone ή αν δεν σου ταιριάζει κανένα από τα δύο. Ο δείκτης τιμής ανά ml μας συγκρίνει τις τιμές σε όλο τον κατάλογο, ενώ ο οδηγός πόσο διαρκεί ένα μπουκάλι 10ml εξετάζει την καθημερινή χρήση.

Αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας

Αν σου αρέσει ο συνδυασμός τριαντάφυλλου και oud, αλλά θέλεις να τον δοκιμάσεις από άλλη φιάλη, διαθέτουμε τέσσερα αυθεντικά αρώματα με κοινά στοιχεία. Το Oud Silk Mood του Maison Francis Kurkdjian κυκλοφόρησε το 2017 και αποδίδεται στον Francis Kurkdjian. Κρατά το τριαντάφυλλο, το oud, τη βενζόη και τη βανίλια, προσθέτοντας σαφράν, πάπυρο και λάβδανο για ένα πιο πικάντικο, πιο ρητινώδες συγγενικό άρωμα. Το Velvet Rose Oud του Jo Malone London συνδυάζει τριαντάφυλλο Δαμασκού και oud με γαρίφαλο, πραλίνα και σκλαρέα, πάνω σε βάση από πατσουλί και βανίλια.

Το Noir de Noir του Tom Ford, που αποδίδεται στον Tom Ford, τοποθετεί το τριαντάφυλλο και το oud ανάμεσα στο σαφράν και τη μαύρη τρούφα στις νότες κορυφής και στη βανίλια, το πατσουλί, τα βρύα δέντρων και τον στύρακα στη βάση: είναι το πιο γήινο από τα τέσσερα. Το Arabians Tonka του Montale συνδυάζει oud και βουλγαρικό τριαντάφυλλο με σαφράν και περγαμόντο, πριν καταλήξει σε κεχριμπάρι, φασόλι τόνκα, ζαχαροκάλαμο, λευκό μόσχο και βρύα βελανιδιάς. Το Oud Silk Mood κοστίζει 19,71 € για 3ml, αν θέλεις να φορέσεις τα δύο αρώματα του ίδιου οίκου μέσα στην ίδια εβδομάδα.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Το χαρτί δοκιμής κολακεύει τα αρώματα με τριαντάφυλλο και oud· ο καρπός σου είναι πιο δίκαιος κριτής. Δώσε στο αυθεντικό μια ολόκληρη μέρα και δοκίμασε τον κλώνο μια άλλη, ώστε η εντύπωση από το ένα να μην μπερδευτεί με εκείνη του άλλου. Σύγκρινέ τα σε τρία σημεία: στο άνοιγμα, στην καρδιά και στο στέγνωμα, αργά μέσα στη μέρα. Σε αυτή την οικογένεια, δώσε μεγαλύτερη βαρύτητα στο τελείωμα παρά στο άνοιγμα: αρκετοί κάτοχοι που παρατίθενται παραπάνω περιγράφουν ανοίγματα που μεταβάλλονται ή καταλαγιάζουν.

Ένα 3ml από το Oud Satin Mood, δηλαδή περίπου 60 ψεκασμοί, αρκεί για μια καλή εβδομάδα σύγκρισης. Αν προτιμήσεις το αυθεντικό, διάλεξε decant 10ml, περίπου 200 ψεκασμών, για να το φοράς επί εβδομάδες, ή 30ml, περίπου 600 ψεκασμών, για να το κρατήσεις. Αν δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ decants, διάβασε την εξήγησή μας για τα decants αρωμάτων και τους λόγους να αποφύγεις την αγορά στα τυφλά. Για τα συστατικά, διάβασε τι είναι το oud και τον οδηγό μας για τα αρώματα τριαντάφυλλου· αν προτιμάς το ξυλώδες oud από το τριαντάφυλλο, ο οδηγός με dupes του Oud Wood καλύπτει αυτή την πλευρά.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να φορέσω το Oud Satin Mood σε 3ml πριν διαλέξω κλώνο;
Μπορείς να το φορέσεις από το 10ML ως decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη και με αποστολή σε όλη την ΕΕ. Το 3ml περιέχει περίπου 60 ψεκασμούς, αρκετούς για μία εβδομάδα σύγκρισης με έναν κλώνο.
Ποιο dupe του Oud Satin Mood βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξής μας;
Το Oud Satin της Paris Corner ξεχωρίζει σε αυτόν τον οδηγό: στη σελίδα του στο Fragrantica αναφέρονται και οι έξι νότες του αυθεντικού, ενώ ένα μέλος που έχει και αυτό και το Barakkat Satin Oud θεωρεί ότι το πρώτο πλησιάζει περισσότερο. Τα μέλη λένε επίσης ότι ένα καινούριο μπουκάλι χρειάζεται μερικές εβδομάδες ξεκούρασης, μέχρι να μαλακώσει το απότομο άνοιγμά του.
Το Oud Satin Mood είναι EDP ή Extrait;
Ο οίκος διαθέτει το Oud Satin Mood ως eau de parfum, και αυτή είναι η έκδοση που έχει το 10ML. Από τους κλώνους αυτού του οδηγού, το Satin Midnight της The Dua Brand είναι το άρωμα που πωλείται ως extrait de parfum.
Πόσο κοντά φτάνει το Barakkat Satin Oud στο Oud Satin Mood;
Ένας κάτοχός του στο Fragrantica λέει ότι πλησιάζει αρκετά το αυθεντικό μόλις περάσει ένα ελαφρώς αλκοολικό άνοιγμα, ενώ ένας άλλος θεωρεί ότι το πλησιάζει περισσότερο όσο εξελίσσεται. Γι’ αυτό είναι η επιλογή του οδηγού για το dry-down. Το μπουκάλι Barakkat είναι δύσκολο να βρεθεί στην ΕΕ και έχει αντικατασταθεί από το B Satin Oud· ένα μέλος λέει ότι η Fragrance World τού είπε πως άλλαξε μόνο η συσκευασία, ενώ κάποιος που έχει και τα δύο βρίσκει το νεότερο πιο γλυκό από την αρχή και πιο γραμμικό.
Ποιοι κλώνοι αναφέρουν τις νότες τριαντάφυλλου, βιολέτας και oud του Oud Satin Mood;
Τα Oud Satin, Barakkat Satin Oud, Nostalgia και Satin Midnight αναφέρουν όλα τις νότες τριαντάφυλλου, βιολέτας, βενζόης, oud και βανίλιας, ενώ το Impulse Oud μοιράζεται τις περισσότερες από αυτές. Ανάμεσα στα αυθεντικά αρώματα, τα Oud Silk Mood, Velvet Rose Oud, Noir de Noir και Arabians Tonka μοιράζονται τον συνδυασμό τριαντάφυλλου και oud.
Κοστίζουν λιγότερο ανά ml οι κλώνοι του Oud Satin Mood;
Κάθε κλώνος με τιμή καταλόγου στην ΕΕ κοστίζει λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Oud Satin Mood κοστίζει 52,11 € (5,21 €/ml), ενώ ένα 3ml κοστίζει 20,61 €, αν θέλεις να το φορέσεις πριν αποφασίσεις.
Πόσο θα διαρκέσει πάνω μου το Oud Satin Mood;
Η διάρκειά του εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, οπότε κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί συγκεκριμένη διάρκεια. Ο πιο απλός τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να φοράς ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμών, για μία εβδομάδα.

Πηγές

  1. OUD satin mood Eau de parfum, Maison Francis Kurkdjian
  2. Oud Satin Mood vs Oud Satin, Parfumo comparison
  3. Oud Satin by Paris Corner, Fragrantica
  4. Barakkat Satin Oud by Fragrance World, Fragrantica
  5. B Satin Oud by Fragrance World, Fragrantica
  6. Impulse Oud vs Oud Satin Mood, Parfumo comparison
  7. Impulse Oud by Zimaya, Fragrantica
  8. Nostalgia by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  9. Satin Midnight by The Dua Brand, Fragrantica
  10. Perpetual Oud by Zara, Fragrantica

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Oud Satin Mood, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Maison Francis Kurkdjian ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων