Oud Satin Mood Dupes 2026: 6 Clones vs the Original
How six Oud Satin Mood dupes differ from the original in notes, sources and price, and how to wear the real thing first as a 3ml decant.
In this guide
Quick answer
The best Oud Satin Mood dupe overall is Oud Satin by Paris Corner, which lists the same roses, violet, benzoin, oud and vanilla as the original. Closest on the dry-down is Barakkat Satin Oud by Fragrance World, and the lowest price belongs to Impulse Oud by Zimaya. Want the real thing? Oud Satin Mood is €52.11 for a 10ml decant at 10ML.
6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026
The ranking
- Oud Satin€29.90 100ml
- Barakkat Satin OudNo EU price
- Impulse Oud€16.80 100ml
- NostalgiaNo EU price
- Satin MidnightNo EU price
- Perpetual Oud€22.95 80ml
Prefer the original?
Oud Satin Mood
Maison Francis KurkdjianDecanted from the original bottle
The alternatives: €0.17–€0.30/ml in other shops, checked 28 September 2026

What does Oud Satin Mood smell like?
Oud Satin Mood by Maison Francis Kurkdjian launched in 2015 and is made to be worn by anyone. The house's own page sells it as an eau de parfum. It opens on two roses, Bulgarian and Turkish, so the first thing you meet is rose, not wood. The heart brings violet, a soft and slightly powdery floral, beside benzoin, a warm balsamic resin. The base is oud with vanilla: the agarwood gives depth, and the vanilla rounds it off so the wood feels plush rather than sharp.
Six notes in all. 10ML stocks it in one version, the eau de parfum, so there is no Extrait to choose between here.
Oud Satin Mood alternatives compared
Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026
Bottle photos: pariscornerperfumes.com, flora-parfums.com, fragrantica.com, alexandriafragrances.com, thescentbase.com, fragrantica.com
Compare two side by side
Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.
- Parfumo's comparison page shows 73 of 78 voting members marking Oud Satin (Paris Corner's Ministry of Oud line) similar to Oud Satin Mood Eau de Parfum. Oud Satin Mood vs Oud Satin, Parfumo comparison
- Fragrantica lists Bulgarian rose and oud; Turkish rose and benzoin; violet and vanilla. A member who owns both this and Barakkat Satin Oud and has tried the original finds Oud Satin the closer of the two, with a softer rose opening and a smoother oud, though not as smooth as the original; other members say it needs a few weeks of rest in the bottle before its harsh opening settles. Oud Satin by Paris Corner, Fragrantica
- Oud Satin Mood costs less up front: €20.61 against €29.90.
- Oud Satin gives you more perfume: 100ml against 3ml.
- 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.
How much do I need?
Enter how often you plan to wear Oud Satin Mood and how many sprays you use.
You need about 6ml (120 sprays).
For this much wear, Oud Satin costs less than decants of Oud Satin Mood: €29.90 against €41.22. It is a different perfume, not the original.
An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.
Two worked examples
A month of weekends
8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €20.61, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Oud Satin Mood cost less than Oud Satin: €20.61 against €29.90.
Every day for a year
365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €321.12, with about 0ml left over. For this much wear, Oud Satin costs less than decants of Oud Satin Mood: €29.90 against €321.12. It is a different perfume, not the original.
Best overall: Oud Satin
Oud Satin by Paris Corner, part of the house's Ministry of Oud line, has the fullest match on paper. Its Fragrantica listing gives Bulgarian rose and oud, then Turkish rose and benzoin, then violet and vanilla. Those are the six notes of the original, arranged in a different order.
The main difference is the opening. One Fragrantica member who owns both this and Barakkat Satin Oud, and has tried the original, finds Oud Satin the closer of the two: a softer rose start and a smoother oud, though still not as smooth as the original. Other members there say a new bottle needs a few weeks of rest before its harsh opening settles.
It suits someone who wants the whole note list of the original in a large bottle, and who is patient enough to let it sit before judging it. Basis: a named source. Parfumo runs a comparison page for the pair.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Parfumo's comparison page shows 73 of 78 voting members marking Oud Satin (Paris Corner's Ministry of Oud line) similar to Oud Satin Mood Eau de Parfum. Oud Satin Mood vs Oud Satin, Parfumo comparison
- Fragrantica lists Bulgarian rose and oud; Turkish rose and benzoin; violet and vanilla. A member who owns both this and Barakkat Satin Oud and has tried the original finds Oud Satin the closer of the two, with a softer rose opening and a smoother oud, though not as smooth as the original; other members say it needs a few weeks of rest in the bottle before its harsh opening settles. Oud Satin by Paris Corner, Fragrantica
Closest on the dry-down: Barakkat Satin Oud
Barakkat Satin Oud by Fragrance World is the pick for the later hours. Its Fragrantica entry names Oud Satin Mood as its reference point and lists violet on top; Bulgarian rose, Turkish rose and Laotian oud in the heart; agarwood, vanilla, amber and benzoin in the base. Every note of the original is on that list, with amber added.
The main difference is the start. One owner there finds the opening a little alcoholic for about half an hour, after which it becomes pretty close to the original. Another describes a rose-water start that gets closer and closer to the original as it develops.
There is also a naming question. Fragrantica members report that the Barakkat bottle has been replaced by B Satin Oud. One says Fragrance World told them only the packaging changed; another, who owns both, finds B Satin Oud sweeter from the start and more linear. The Barakkat bottle is also hard to find: on our price-check date, no EU shop we checked had it in stock, which is why its table row carries no price. If you buy the renamed B Satin Oud instead, expect that split of opinion.
It suits someone who judges a scent by how it ends rather than how it begins, and who does not mind a sharper first half hour. Basis: a named source, the two Fragrantica pages above.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Fragrantica's entry says it is inspired by Oud Satin Mood and lists violet; Bulgarian rose, Turkish rose and Laotian oud; agarwood, vanilla, amber and benzoin. An owner says the opening is a little alcoholic for about half an hour and then it becomes pretty close to the original; another says it gets closer and closer to the original as it develops, after a rose-water start. Barakkat Satin Oud by Fragrance World, Fragrantica
- Fragrantica members report that the Barakkat bottle has been replaced by 'B Satin Oud'; one says Fragrance World told them only the packaging changed, while another who owns both finds B Satin Oud sweeter from the start and more linear. B Satin Oud by Fragrance World, Fragrantica
Lowest price: Impulse Oud
Impulse Oud by Zimaya is the least expensive bottle among the priced clones, both overall and per ml. On Parfumo its list runs vanilla, violet and Bulgarian rose, then rose, benzoin and oud, then amber, musk and woody notes. So it shares the Bulgarian rose, violet, benzoin, oud and vanilla of the original, and adds amber, musk and woods.
The main difference is sweetness. On its Fragrantica page, members call it a friendlier-priced interpretation of Oud Satin Mood rather than a perfect match. One owner finds it fresher, less sweet and less powdery than the original. Another, who owns both, finds the original the sweeter of the two.
It suits someone who finds the original a touch too sugary or powdery and wants a fresher route to the same rose and oud. Basis: a named source. Parfumo also runs a comparison page for the pair.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Parfumo's comparison page shows 56 of 65 voting members marking Impulse Oud similar to Oud Satin Mood Eau de Parfum; Parfumo lists vanilla, violet and Bulgarian rose; rose, benzoin and oud; amber, musk and woody notes. Impulse Oud vs Oud Satin Mood, Parfumo comparison
- Fragrantica members call it a friendlier-priced interpretation of Oud Satin Mood rather than a perfect match; one owner finds it fresher, less sweet and less powdery than the original, and another who owns both finds the original sweeter. Impulse Oud by Zimaya, Fragrantica
Sweeter take: Nostalgia
Nostalgia by Alexandria Fragrances pushes the other way. Its Fragrantica listing gives Turkish rose, Bulgarian rose, Laotian oud, vanilla, benzoin and violet, the six notes of the original. The house's own description presents it as its take on MFK Oud Satin Mood: candied violet over Bulgarian rose, Turkish rose absolute and Laotian oud, with a vanilla-amber finish.
The main difference is texture as much as sugar. An owner who wore it against the original finds it very close, but sweeter, oilier, more incense-like and less natural-smelling. A second owner who compared the two finds the opening different and the dry-down the weakest part. The two reports do not agree on where it gets close, so treat it as a sweeter cousin rather than a stand-in.
It suits someone who likes the candied side of the violet best and wants more sweetness than the original gives. Basis: a named source, the Fragrantica page and the house's own description.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Fragrantica lists Turkish rose, Bulgarian rose, Laotian oud, vanilla, benzoin and violet. An owner wearing it against an Oud Satin Mood sample finds it very close but sweeter, oilier and more incense-like, and less natural-smelling; another owner who compared both finds the opening different and the dry-down the weakest part. Nostalgia by Alexandria Fragrances, Fragrantica
- Alexandria Fragrances presents Nostalgia as inspired by MFK Oud Satin Mood, opening on candied violet over Bulgarian rose, Turkish rose absolute and Laotian oud, with a vanilla-amber finish. Nostalgia, Alexandria Fragrances
Premium alternative: Satin Midnight
Satin Midnight by The Dua Brand is sold as an extrait de parfum. The house names Oud Satin Mood by MFK as its reference and lists Bulgarian rose, Turkish rose, benzoin, vanilla, oud and violet. Its Fragrantica listing gives the same six notes and files it as an extrait de parfum too.
The main difference is the format. The original is an eau de parfum on the house's page; Satin Midnight is labelled an extrait. Neither source describes how it wears next to the original, so the resemblance rests on the note list alone. For what those strength labels mean, see eau de parfum vs eau de toilette (and extrait).
It suits someone who wants the original's exact note list in an extrait and is comfortable deciding from the listing rather than owner reports. Basis: a named source, the house's page and Fragrantica.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- The Dua Brand names Oud Satin Mood by MFK as the inspiration and sells Satin Midnight as an extrait de parfum; its listed notes are Bulgarian rose, Turkish rose, benzoin, vanilla, oud and violet. Satin Midnight, The Dua Brand
- Fragrantica lists Bulgarian rose, Turkish rose, oud, vanilla, benzoin and violet, and files it as an extrait de parfum. Satin Midnight by The Dua Brand, Fragrantica
Softer take: Perpetual Oud
Perpetual Oud by Zara takes the quietest route. One member on its Fragrantica page finds it vaguely reminiscent of Oud Satin Mood, with a similar clean, powdery oud and a vanilla-sweet rose.
The main difference is how much oud there is. The same member finds much less of it, used sparingly as a soft base, and misses the violet and the strong balsamic notes. The dry-down turns earthy with patchouli and vetiver. Zara's own description calls it a woody floral in which vetiver and patchouli give the oud an earthy texture, wrapped in a leather accord.
It suits someone who wants less oud and less balsam than the original, prefers an earthier finish, and accepts a loose resemblance: vaguely reminiscent, in that member's words. Basis: a named source, one Fragrantica member and the house's own description.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- A Fragrantica member finds it vaguely reminiscent of Oud Satin Mood, with a similar clean, powdery oud and vanilla-sweet rose, but with much less oud, used sparingly as a soft base, and without the violet and strong balsamic notes; its dry-down turns earthy with patchouli and vetiver. Perpetual Oud by Zara, Fragrantica
- Zara describes Perpetual Oud as a woody floral in which vetiver and patchouli give an earthy texture to the oud, wrapped in a leather accord. Perpetual Oud EDP, Zara
Authentic alternatives we stock
Rose and oud from other original perfumes, each decanted from its own bottle.
Maison Francis Kurkdjian
Oud Silk Mood
Roses, oud, benzoin and vanilla with saffron, papyrus and labdanum: a spicier, more resinous sibling from the same house.
3ml · 10ml · 30ml
Jo Malone London
Velvet Rose Oud
Damask rose and oud with clove, praline and clary sage over patchouli and vanilla.
3ml · 10ml · 30ml
Tom Ford
Noir de Noir
Rose and oud between saffron and black truffle, over vanilla, patchouli, tree moss and styrax: earthier and darker.
3ml · 10ml · 30ml
Montale
Arabians Tonka
Oud and Bulgarian rose with saffron and bergamot, on amber, tonka bean, sugar cane, white musk and oakmoss.
3ml · 10ml · 30ml
What every clone gets wrong
The note list is not the problem. Four of the six clones in this guide list every note of the original, and Impulse Oud shares most of them. Where owners find a gap, it sits at the edges: the first minutes and the level of sweetness.
The openings draw the most remarks. Members describe a harsh start on Oud Satin that settles after weeks of rest, an alcoholic first half hour on Barakkat Satin Oud, and a different opening on Nostalgia. Sweetness splits both ways: one owner finds Nostalgia sweeter than the original, while Impulse Oud comes across as less sweet. Even the member who finds Oud Satin the closer of two clones still finds the original smoother.
That pattern makes sense for a short formula. When a perfume has only a handful of notes, there is nowhere to hide a rough material or an extra spoon of sugar. Rose, violet and vanilla are easy to name on a list; the owner remarks above point instead to openings, sweetness and, for one member, smoothness.
Clone bottle or the original in a small size?
Counted by the millilitre, each priced clone in the table comes in under the original, including its 30ml. Barakkat Satin Oud, Nostalgia and Satin Midnight carry no EU list price there, so they sit outside that sum. For the original, you pay €52.11 for the 10ml decant, which works out at €5.21/ml, while the 30ml brings it down to €4.14/ml at €124.20. Once you are sure of the style and want to use it generously, a clone bottle buys more volume.
Choosing is a different sum. The 3ml of the original holds around 60 sprays and costs €20.61. A week of wearing it tells you whether the original is the one, whether a clone will do, or whether neither suits you. Our price per ml index compares prices across the catalogue, and how long a 10ml bottle lasts covers daily use.
Authentic perfumes in the same family
If you like rose and oud together but want it from another bottle, four originals we stock share part of the idea. Oud Silk Mood by Maison Francis Kurkdjian, launched in 2017 and credited to Francis Kurkdjian, keeps the roses, oud, benzoin and vanilla, and adds saffron, papyrus and labdanum for a spicier, more resinous sibling. Velvet Rose Oud by Jo Malone London sets damask rose and oud with clove, praline and clary sage over patchouli and vanilla.
Noir de Noir by Tom Ford, credited to Tom Ford, places rose and oud between saffron and black truffle on top and vanilla, patchouli, tree moss and styrax below: the earthiest of the four. Arabians Tonka by Montale pairs oud and Bulgarian rose with saffron and bergamot, then settles on amber, tonka bean, sugar cane, white musk and oakmoss. Oud Silk Mood is €19.71 for 3ml if you want to wear the two house scents in the same week.
How to test a dupe
A blotter flatters a rose-oud; your wrist is the fairer judge. Give the original a day to itself, then give the clone a separate day, so your impression of one does not bleed into the other. Compare the two at three points: the opening, the heart, and the dry-down late in the day. With this family, weigh the finish more than the start: several owners quoted above describe openings that shift or settle.
A 3ml of Oud Satin Mood, around 60 sprays, covers a fair week of comparison. Should the original win, choose a 10ml decant, around 200 sprays, to wear for weeks, or a 30ml, around 600, to keep. If decants are new to you, read our explainer on perfume decants and the case against a blind buy. For the materials, read what oud is and our guide to rose perfumes; if you lean towards woody oud over rose, the Oud Wood dupes guide covers that side.
Clone or original? What to know first
- Can I wear Oud Satin Mood from a 3ml before choosing a clone?
- You can wear it from 10ML as a 3ml, 10ml or 30ml decant, filled from the original bottle and shipped across the EU. The 3ml holds around 60 sprays, enough for a week of comparing it with a clone.
- Which Oud Satin Mood dupe leads our ranking?
- Oud Satin by Paris Corner leads this guide: its Fragrantica listing carries all six notes of the original, and one member who owns it and Barakkat Satin Oud finds it the closer of the two. Members also say a new bottle needs a few weeks of rest before its harsh opening settles.
- Is Oud Satin Mood an EDP or an Extrait?
- The house sells Oud Satin Mood as an eau de parfum, and that is the version 10ML stocks. Of the clones in this guide, Satin Midnight by The Dua Brand is the one sold as an extrait de parfum.
- How close does Barakkat Satin Oud get to Oud Satin Mood?
- One owner on Fragrantica says it gets pretty close to the original once a slightly alcoholic opening passes, and another finds it gets closer as it develops, which is why it is the dry-down pick here. The Barakkat bottle is hard to find in the EU and has been replaced by B Satin Oud; one member says Fragrance World told them only the packaging changed, while an owner of both finds the newer one sweeter from the start and more linear.
- Which clones list the Oud Satin Mood roses, violet and oud?
- Oud Satin, Barakkat Satin Oud, Nostalgia and Satin Midnight all list its roses, violet, benzoin, oud and vanilla, and Impulse Oud shares most of them. Among authentic perfumes, Oud Silk Mood, Velvet Rose Oud, Noir de Noir and Arabians Tonka share its rose and oud pairing.
- Do Oud Satin Mood clones cost less per ml?
- Each clone with an EU list price costs less per ml than the original. A 10ml decant of Oud Satin Mood is €52.11 (€5.21/ml), and a 3ml is €20.61 if you want to wear it before choosing.
- How long will Oud Satin Mood last on me?
- How long it lasts depends on your skin and the weather, so no one can promise a figure. The simplest way to find out is to wear a 3ml decant, around 60 sprays, for a week.
Sources
- OUD satin mood Eau de parfum, Maison Francis Kurkdjian
- Oud Satin Mood vs Oud Satin, Parfumo comparison
- Oud Satin by Paris Corner, Fragrantica
- Barakkat Satin Oud by Fragrance World, Fragrantica
- B Satin Oud by Fragrance World, Fragrantica
- Impulse Oud vs Oud Satin Mood, Parfumo comparison
- Impulse Oud by Zimaya, Fragrantica
- Nostalgia by Alexandria Fragrances, Fragrantica
- Satin Midnight by The Dua Brand, Fragrantica
- Perpetual Oud by Zara, Fragrantica
How we compared
Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Oud Satin Mood, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.
10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Maison Francis Kurkdjian or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.
Wear it for a week, not ten seconds.
Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.
Shop decantsKeep reading
Baccarat Rouge 540: the original vs 7 alternatives
Seven Baccarat Rouge 540 dupes compared on notes, sources and price, with where each one differs. Or wear the original first as a 3ml decant.
What is oud? What oud perfume smells like, and sixteen to try from soft to dark
Oud is the dark resin that forms inside agarwood, and in perfume it smells woody, smoky and resinous. What it is, what it smells like, and sixteen oud perfumes laid out as a ladder from soft to dark.
Eau de parfum vs eau de toilette (and extrait): what changes, and which strength to try
Eau de parfum carries more perfume oil than eau de toilette, and extrait de parfum more again, but one name on two strengths often hides two formulas. What each label means, and how to wear both before you choose.