Dupe-uri Tom Ford Tobacco Vanille 2026: 6 clone comparate

Șase dupe-uri Tom Ford Tobacco Vanille comparate după note, caracter și un preț datat pe flacon, cu locul în care fiecare se îndepărtează de original. Sau poartă mai întâi chiar Tobacco Vanille, ca decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cel mai bun dupe Tom Ford Tobacco Vanille, per total, este Amber Oud Tobacco Edition de la Al Haramain, cel pe care membrii forumului Fragrantica îl numesc cel mai des. Vanille en Tobacco de la Fragrance World e cel mai apropiat în fond, iar Eternal Touch de la Maison Alhambra are cel mai mic preț. Cele mai multe clone adaugă cuișoare și pierd din vanilie. Vrei originalul? Tobacco Vanille costă 52,11 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 27 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Amber Oud Tobacco EditionCel mai bun per total Al Haramain43,99 € 60ml
  2. Vanille en TobaccoCel mai apropiat în fond Fragrance World39,95 € 80ml
  3. Eternal TouchCel mai mic preț Maison Alhambra21,49 € 80ml
  4. CharutoVarianta mai întunecată Pendora ScentsFără preț UE
  5. Powdery TobaccoVarianta mai dulce Dossier39,00 € 50ml
  6. Sweet SmokeAlternativa premium Alexandria Fragrances112,95 € 100ml

Preferi originalul?

Tobacco Vanille

Tom FordTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,27 €–1,13 €/ml în alte magazine, verificat pe 27 septembrie 2026

Flacoanele Red Tobacco, Tobacco Vanille și Opus XIV Royal Tobacco pe un fundal albastru pal

Cum miroase Tobacco Vanille?

Flaconul Tobacco Vanille de la Tom Ford
OriginalulTobacco VanilleTom Ford

Tobacco Vanille e gourmandul cu tutun lansat de Tom Ford în 2007. Se deschide pe frunză de tutun și note condimentate, sec și cald, ca o pungă de tutun abia deschisă. Inima e locul unde își câștigă numele: vanilie, cacao, boabe de tonka și flori de tutun, cremoase și întunecate în același timp. Fondul adaugă fructe uscate și note lemnoase, așa că se așază ca un cozonac cu fructe lângă o pipă. Acordurile listate sunt, în primul rând, vanilie, dulce, tutun și cald-condimentat, cu fructat, lemnos și cacao în spate. Se vinde ca un singur eau de parfum, fără o concentrație mai puternică sau mai ușoară între care să alegi, așa că fiecare alegere de mai jos urmărește o singură țintă. Dacă eziți între el și fratele lui mai sec de la Tom Ford, comparația noastră notă cu notă le ia pe rând pe amândouă.

Frunză de tutun, vanilie și cacao ca materii prime: note din Tobacco Vanille de la Tom Ford
În imagine: frunză de tutun, vanilie și cacao, note din Tobacco Vanille.

Alternative la Tobacco Vanille, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 27 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Amber Oud Tobacco Edition Al Haramain
Sursă numită Sursă
43,99 € 60ml
0,73 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Vanille en Tobacco Fragrance World
Sursă numită Sursă
39,95 € 80ml
0,50 €/ml
3Cel mai mic preț Eternal Touch Maison Alhambra
Sursă numită Sursă
21,49 € 80ml
0,27 €/ml
4Varianta mai întunecată Charuto Pendora Scents
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
5Varianta mai dulce Powdery Tobacco Dossier
Sursă numită Sursă
39,00 € 50ml
0,78 €/ml
6Alternativa premium Sweet Smoke Alexandria Fragrances
Sursă numită Sursă
112,95 € 100ml
1,13 €/ml

Fotografii ale flacoanelor: shop.alharamainperfumes.com, fragrantica.com, maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com, alexandriafragrances.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuTobacco VanilleTom FordAmber Oud Tobacco EditionAl Haramain
Preț pe ml
3ml: 6,27 €/ml · 10ml: 5,21 €/ml · 30ml: 4,14 €/ml
0,73 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 60ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 27 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Tobacco Vanille
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 27 septembrie 2026
  • Tobacco Vanille costă mai puțin la cumpărare: 18,81 € față de 43,99 €.
  • Amber Oud Tobacco Edition îți dă mai mult parfum: 60ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Tobacco Vanille și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin37,62 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml52,11 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml124,20 €Rămân 24ml
  • Amber Oud Tobacco Edition de la Al Haramain: 1 × 60mlPreț în alt magazin la 27 septembrie 2026, fără livrare43,99 €Rămân 54ml

La o asemenea folosire, decanturile de Tobacco Vanille costă mai puțin decât Amber Oud Tobacco Edition: 37,62 € față de 43,99 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 18,81 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Tobacco Vanille costă mai puțin decât Amber Oud Tobacco Edition: 18,81 € față de 43,99 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 319,32 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Amber Oud Tobacco Edition costă mai puțin decât decanturile de Tobacco Vanille: 87,98 € față de 319,32 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Tobacco Vanille: 6 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Amber Oud Tobacco Edition de la Al HaramainDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Tobacco Vanille. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 27 septembrie 2026.

Cel mai bun per total: Amber Oud Tobacco Edition

Flaconul Amber Oud Tobacco Edition de la Al Haramain
Amber Oud Tobacco EditionAl HaramainCel mai bun per total

Amber Oud Tobacco Edition de la Al Haramain e clona pe care membrii forumului Fragrantica o aduc prima în discuție. Într-un fir care caută cea mai bună clonă Tobacco Vanille, e numele care apare cel mai des, un membru îl numește cel mai apropiat, iar chiar articolul Fragrantica despre lansare descrie aceeași temă și aceleași note principale ca la Tom Ford, cu nuanțe diferite. Frunza de tutun, vanilia, tonka, cacao, fructele uscate și lemnele sunt toate prezente.

Diferența principală sunt cuișoarele. Membrii îl descriu ca mai apăsat pe cuișoare și scorțișoară, cu fructe uscate mai întunecate, iar unul avertizează într-un al doilea fir că are mult mai puțină vanilie decât originalul. Rezultatul e mai sec și mai condimentat. În ciuda numelui, autorul acelui articol Fragrantica nu simte deloc oud în el.

Se potrivește cuiva căruia îi plac tutunul și condimentele mai mult decât latura de desert a lui Tobacco Vanille. Membrii forumului îl descriu ca puternic și persistent, așa că începe cu un singur puf. Ca și originalul, e pentru serile reci. Baza: surse numite, firele și articolul Fragrantica din linkurile de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Mai mulți membri de pe forum îl numesc cea mai apropiată alternativă la Tobacco Vanille, cu puțin mai multe cuișoare și fructe uscate mai închise la culoare Tom Ford Tobacco Vanille clone, Fragrantica forum
  2. Recomandat ca înlocuitor cu proiecție puternică și persistență îndelungată; un membru avertizează că are mult mai puțină vanilie și mult mai multe cuișoare Affordable Tobacco Vanille alternative, Fragrantica forum
  3. Articolul Fragrantica spune că reia acordurile parfumului Tom Ford, cu aceeași temă și aceleași note principale, dar cu nuanțe diferite, iar autorul nu simte oud în el Al Haramain Amber Oud Tobacco Edition, Fragrantica

Cel mai apropiat în fond: Vanille en Tobacco

Flaconul Vanille en Tobacco de la Fragrance World
Vanille en TobaccoFragrance WorldCel mai apropiat în fond

Vanille en Tobacco de la Fragrance World urmează același contur: frunză de tutun, apoi vanilie, cacao și tonka, apoi fructe uscate și lemne. Apropierea lui se vede târziu. Pe pagina lui de pe Fragrantica, un membru care are body spray-ul Tobacco Vanille și Eternal Touch îl găsește foarte aproape de original după ce se așază.

Diferența principală e bogăția. Același membru îl găsește mai puțin bogat decât Tobacco Vanille și mai puțin condimentat decât Eternal Touch. Are și cele mai subțiri dovezi dintre primele trei: o singură comparație detaliată a unui posesor, nu un cor. Ia-l ca pe o pistă bună de încercat, nu ca pe un verdict definitiv.

Se potrivește cuiva căruia îi pasă cel mai mult de cum miroase parfumul după o oră și nu se deranjează de un început mai aspru. Baza: o sursă numită, fișa de pe Fragrantica din linkul de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Un posesor de Tobacco Vanille body spray și Tobacco Touch îl găsește foarte apropiat de original după ce se așază, dar mai puțin bogat și mai puțin condimentat decât Tobacco Touch Vanille en Tobacco by Fragrance World, Fragrantica

Cel mai mic preț: Eternal Touch

Flaconul Eternal Touch de la Maison Alhambra
Eternal TouchMaison AlhambraCel mai mic preț

Eternal Touch de la Maison Alhambra, vândut anterior ca Tobacco Touch, listează condimente și tutun în deschidere, tonka, vanilie, cacao și flori de tutun în inimă, iar fructe uscate și lemne în fond. Pe hârtie urmează Tobacco Vanille etapă cu etapă, iar pagina lui de pe Parfumo listează Tobacco Vanille ca singurul parfum cu care seamănă.

Diferența principală e deschiderea. Membrii Parfumo descriu un început alcoolizat, apăsat pe scorțișoară și cuișoare, mai aproape de o prăjitură cu condimente, înainte să se stingă în tutun și vanilie. Un membru din firul despre clone de pe Fragrantica găsește tutunul mai puțin prezent și vanilia mai condimentată decât la original și spune că nu ține la fel de bine ca cel de la Al Haramain. Un membru Parfumo îi apreciază dâra ca slabă.

Se potrivește cuiva care vrea conturul Tobacco Vanille pentru birou sau pentru o seară în apropiere, la cel mai mic preț pe flacon din tabel. Baza: surse numite, paginile Parfumo și Fragrantica din linkurile de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Listează condimente și tutun, apoi tonka, vanilie, cacao și floare de tutun, apoi fructe uscate și note lemnoase; Parfumo îl enumeră pe Tobacco Vanille ca parfum similar; membrii descriu un debut cu scorțișoară și cuișoare, cu note alcoolice, care se așază în tutun și vanilie, iar în trecut se vindea sub numele Tobacco Touch Eternal Touch / Tobacco Touch by Maison Alhambra, Parfumo
  2. Un membru de pe forum găsește tutunul mai puțin pregnant și vanilia mai condimentată decât în original, cu performanțe mai slabe decât Al Haramain Tom Ford Tobacco Vanille clone, Fragrantica forum

Varianta mai întunecată: Charuto

CharutoPendora ScentsVarianta mai întunecată

Charuto de la Pendora Scents, vândut sub numele mai lung Charuto Tobacco Vanille, listează frunză de tutun și condimente, apoi tonka, flori de tutun, vanilie și cacao, apoi fructe uscate și lemne. Pe pagina lui de pe Fragrantica, membrii îl așază între Tobacco Vanille și Amber Oud Tobacco Edition: mai dulce decât cel de la Al Haramain, mai condimentat și mai sec decât cel de la Tom Ford.

Diferența principală e acel tutun mai sec și mai întunecat. Nu toată lumea e de acord cât de apropiat e: un membru de pe aceeași pagină îl găsește cu totul diferit de Tom Ford. Era și listat ca epuizat de producător în ziua în care am verificat prețurile, așa că tabelul nu arată preț pentru el, iar un membru Fragrantica spune că a fost scos din producție. Verifică înainte să-ți faci planuri cu el.

Se potrivește cuiva care găsește originalul puțin prea dulce, dar nu vrea toate cuișoarele de la Al Haramain. Baza: o sursă numită, fișa de pe Fragrantica din linkul de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Membrii îl situează între Tobacco Vanille și Amber Oud Tobacco Edition, clona mai condimentată; un membru în dezacord îl găsește diferit de Tom Ford Charuto Tobacco Vanille by Pendora Scents, Fragrantica

Varianta mai dulce: Powdery Tobacco

Flaconul Powdery Tobacco de la Dossier
Powdery TobaccoDossierVarianta mai dulce

Powdery Tobacco de la Dossier listează ghimbir, tutun și caise în deschidere, vanilie, miere și cacao în inimă, iar lemne blonde, tonka și fructe uscate în fond. Pagina lui de pe Parfumo pune Tobacco Vanille primul printre parfumurile similare.

Diferența principală sunt zahărul și fructele. Ghimbirul, caisele și mierea nu există la Tom Ford, iar un membru Parfumo îl găsește mult mai dulce decât Tobacco Vanille. Altul îl găsește mai pudrat, cu prea puțin tutun. Pe Fragrantica, părerile sunt împărțite între foarte apropiat și prea mult ghimbir și miere.

Se potrivește cuiva care iubește latura de vanilie și cacao și vrea o versiune mai moale, mai gourmand, pentru zilele mai răcoroase. Vine într-un flacon de 50ml, cel mai mic din tabel. Baza: surse numite, fișele Parfumo și Fragrantica din linkurile de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Listează ghimbir, tutun și caisă, apoi vanilie, miere și cacao, apoi note lemnoase blonde, tonka și fructe uscate; Parfumo îl enumeră pe Tobacco Vanille primul dintre parfumurile similare; un membru îl găsește mult mai dulce decât Tobacco Vanille, iar altul, mai pudrat și cu mai puțin tutun Powdery Tobacco by Dossier, Parfumo
  2. Părerile membrilor sunt împărțite: unii îl găsesc foarte apropiat, alții consideră că are prea mult ghimbir și prea multă miere Powdery Tobacco by Dossier, Fragrantica

Alternativa premium: Sweet Smoke

Flaconul Sweet Smoke de la Alexandria Fragrances
Sweet SmokeAlexandria FragrancesAlternativa premium

Sweet Smoke de la Alexandria Fragrances e cea mai scumpă clonă din tabel. Pagina lui de pe Fragrantica listează tutun în deschidere, vanilie, cafea, boabe de tonka și flori de tutun în inimă, iar fructe uscate și rășină de lemn în fond: conturul Tom Ford, cu cafea în plus.

Diferența principală e condimentul. Membrii de acolo care l-au purtat pe un braț și Tobacco Vanille pe celălalt descriu o explozie de scorțișoară și cuișoare în primele minute, note pe care nu le listează niciuna dintre piramide, înainte ca cele două să se apropie în fond. Alții îl găsesc mai condimentat, cu vanilia dată mai încet, sau mai ușor și mai puțin cremos decât originalul. Un membru din firul despre clone de pe Fragrantica transmite părerea comună că e mai colțuros și mai puțin fin.

Se potrivește cuiva care vrea o versiune mai puternică și mai condimentată pentru vremea rece: mai mulți dintre acei membri Fragrantica spun că pe ei are o dâră mai mare și ține mai mult decât cel de la Tom Ford. Baza: surse numite, pagina Fragrantica și firul de pe forum din linkurile de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Listează tutun, apoi vanilie, cafea, fasole tonka și floare de tutun, apoi fructe uscate și rășină lemnoasă; membrii care l-au purtat alături de Tobacco Vanille descriu un debut cu scorțișoară și cuișoare, care se apropie de acesta după faza de bază, mai condimentat și cu mai puțină vanilie, iar mai mulți spun că are proiecție și persistență mai puternice decât originalul Sweet Smoke by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  2. Un membru de pe forum spune că e conceput ca o clonă, dar majoritatea sunt de acord că nu este la fel; se spune că e mai angular și mai puțin catifelat Tom Ford Tobacco Vanille clone, Fragrantica forum

Alternative autentice pe care le avem

Parfumuri originale construite pe tutun și vanilie, fiecare ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml.

  1. Mancera

    Red Tobacco

    Scorțișoară, nucșoară și șofran peste tutun, vanilie de Madagascar, ambră și lemn de santal.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Amouage

    Opus XIV Royal Tobacco

    Tutun, lemn dulce și lavandă peste vanilie Bourbon, benzoin, balsam de Peru și boabe de tonka.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Boadicea The Victorious

    Tobacco Sapphire

    Chimion, coriandru și șofran, care se așază pe tutun, vanilie, benzoin și labdanum.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Xerjoff

    XJ 1861 Naxos

    Lavandă, lămâie și miere peste frunză de tutun, vanilie și boabe de tonka.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce greșește fiecare clonă

Tiparul celor șase se vede ușor. Tobacco Vanille echilibrează trei lucruri: frunza de tutun uscată, vanilia și cacao cremoase și un fond fructat și lemnos. Clonele tind să încline balanța într-o parte. Cel de la Al Haramain și Charuto împing condimentul, mai ales cuișoarele, și subțiază vanilia. Powdery Tobacco și Eternal Touch împing dulceața, cu miere, ghimbir sau o deschidere alcoolizată de scorțișoară, iar Sweet Smoke începe cu scorțișoară și cuișoare. Vanille en Tobacco se apropie cel mai mult în fond, dar e mai puțin bogat pe drum.

Unde se îndepărtează fiecare alegere de Tobacco Vanille
AlegereCe păstreazăCe se schimbă
Amber Oud Tobacco EditionTutun, cacao, fructe uscateMai multe cuișoare, mult mai puțină vanilie
Vanille en TobaccoFondulMai puțin bogat per total
Eternal TouchTot conturul de noteÎnceput alcoolizat de scorțișoară și cuișoare, tutun mai moale
CharutoTutun și condimenteMai sec și mai întunecat; disponibilitate incertă
Powdery TobaccoVanilie și cacaoGhimbir, caise și miere; mai dulce, mai pudrat
Sweet SmokeFondul de tutun și tonkaDeschidere de scorțișoară și cuișoare; mai puțină vanilie, mai puțin cremos

Al doilea gol e textura. Membrii care compară clonele cu originalul le descriu mereu ca mai aspre sau mai subțiri la vanilie, lucru pe care nicio listă de note nu-l poate arăta. Asta e partea de judecat pe propria piele.

E o clonă mai ieftină decât să porți originalul?

Pe flacon, da. Clonele cu preț pentru stoc disponibil din tabelul de mai sus se vând în flacoane de 50ml până la 100ml, iar chiar și cea mai scumpă, Sweet Smoke, costă mai puțin decât un flacon întreg din original. Comparația cinstită, totuși, nu e flacon contra flacon. E ce îți trebuie ca să decizi.

La 10ML, Tobacco Vanille e turnat din flaconul Tom Ford în trei mărimi. Varianta de 3ml costă 18,81 € și dă în jur de 60 de pufuri: cam o săptămână de purtat. Decantul de 10ml costă 52,11 €, adică 5,21 €/ml, pentru aproximativ 200 de pufuri, cât pentru săptămâni de purtat zilnic. Varianta de 30ml, la 124,20 € (4,14 €/ml), are cel mai bun preț pe ml dintre cele trei mărimi, cu aproximativ 600 de pufuri. Pune prețul decantului de 10ml lângă flacoanele-clonă mai scumpe din tabel și diferența e mai mică decât te-ai aștepta. Indexul nostru de preț pe ml îl pune în context pe tot catalogul.

Parfumuri originale cu aceeași stare

Poate că iubești ideea de tutun și vanilie, nu neapărat acest parfum. Aceste patru originale, toate disponibile la 10ML, o duc în direcții diferite.

Red Tobacco de la Mancera începe cu scorțișoară, nucșoară, șofran și tămâie, înviorate de măr verde și pară albă, și ajunge la tutun, vanilie de Madagascar, ambră și lemn de santal. Mai condimentat și mai fructat.

Opus XIV Royal Tobacco de la Amouage așază tutunul cu lemn dulce și lavandă peste vanilie Bourbon, benzoin, balsam de Peru și boabe de tonka. Mai întunecat, mai rășinos.

Tobacco Sapphire de la Boadicea The Victorious începe cu chimion, coriandru și șofran și se încheie pe tutun, vanilie, benzoin și labdanum. Cel mai sărat-condimentat.

XJ 1861 Naxos de la Xerjoff pune lavandă, lămâie și miere peste frunză de tutun, vanilie și boabe de tonka. Mai luminos și mai auriu. Pentru toată familia, vezi ghidul nostru despre parfumurile cu tutun.

Cum testezi un dupe

Hârtia îți spune puțin aici. Clonele Tobacco Vanille diferă cel mai mult în prima oră, iar un blotter nu trece niciodată de ea. Pune un puf pe încheietură și lasă-l să evolueze câteva ore, mirosindu-l la început, din nou după o oră și încă o dată seara.

Ține originalul și clona în zile separate. Două parfumuri pe două brațe se amestecă unul în altul și ajungi să compari amestecul. De fiecare dată când verifici, pune-ți trei întrebări: unde e vanilia, cât de sec e tutunul și cât condiment stă deasupra. Dacă o clonă miroase a condimente unde te așteptai la cacao, acolo e diferența.

Poartă o clonă de mai multe ori înainte să te hotărăști. Și compar-o cu originalul pe propria piele, nu cu o amintire: un 3ml de Tobacco Vanille rezolvă asta. Cântărești un flacon întreg? Citește cum să eviți cumpăratul pe nevăzute și cum se umple un decant de parfum.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca Tobacco Vanille în format de 3ml înainte să cumpăr?
10ML vinde Tobacco Vanille în decanturi de 3ml, 10ml și 30ml, umplute din flaconul original și livrate în toată UE. Varianta de 3ml costă 18,81 €.
Care clonă Tom Ford Tobacco Vanille ocupă primul loc în clasamentul nostru?
Amber Oud Tobacco Edition de la Al Haramain e cea mai bună alegere per total din acest ghid, clona pe care membrii forumului Fragrantica o numesc cel mai des. Așteaptă-te la mai multe cuișoare și mai puțină vanilie decât în original.
Prin ce se deosebește Amber Oud Tobacco Edition de Tobacco Vanille?
Membrii forumului îl numesc mai des decât orice altă clonă, iar unul îl numește cel mai apropiat, dar e mai sec și mai condimentat, mai apăsat pe cuișoare și scorțișoară, cu mult mai puțină vanilie. Articolul Fragrantica despre el nu găsește deloc oud, în ciuda numelui.
Ce dupe Tobacco Vanille are cea mai mare dâră?
După relatările membrilor, Sweet Smoke și Amber Oud Tobacco Edition. Mai mulți membri Fragrantica care au comparat Sweet Smoke cu originalul spun că pe ei are o dâră mai mare și ține mai mult, iar membrii forumului descriu cel de la Al Haramain ca puternic și persistent. Performanța depinde de piele și de lot, așa că ia asta ca pe experiența lor, nu ca pe o promisiune.
Ce clone urmează linia Tobacco Vanille?
Dintre clone, Amber Oud Tobacco Edition, Vanille en Tobacco și Eternal Touch urmează conturul lui de tutun, vanilie și cacao. Dintre parfumurile originale, Red Tobacco de la Mancera și Opus XIV Royal Tobacco de la Amouage au în comun miezul de tutun și vanilie.
Există o alternativă accesibilă la Tobacco Vanille?
Eternal Touch de la Maison Alhambra are cel mai mic preț pe flacon din tabelul comparativ și urmează aceleași note, cu o deschidere mai alcoolizată, dominată de cuișoare. Vanille en Tobacco de la Fragrance World e alegerea pentru fond.
Merită Tom Ford Tobacco Vanille banii?
Doar dacă funcționează pe pielea ta, lucru pe care ți-l spun câteva purtări. Un decant de 3ml la 10ML costă 18,81 €, cam 60 de pufuri, iar un decant de 10ml costă 52,11 €.

Surse

  1. Tom Ford Tobacco Vanille clone, Fragrantica forum
  2. Affordable Tobacco Vanille alternative, Fragrantica forum
  3. Al Haramain Amber Oud Tobacco Edition, Fragrantica
  4. Vanille en Tobacco by Fragrance World, Fragrantica
  5. Eternal Touch / Tobacco Touch by Maison Alhambra, Parfumo
  6. Charuto Tobacco Vanille by Pendora Scents, Fragrantica
  7. Powdery Tobacco by Dossier, Parfumo
  8. Powdery Tobacco by Dossier, Fragrantica
  9. Sweet Smoke by Alexandria Fragrances, Fragrantica

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Tobacco Vanille, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 27 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Tom Ford sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri