Valaya dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Σύγκριση έξι dupe του Valaya με βάση τις κοινές νότες, τις επώνυμες πηγές και τις τιμές με ημερομηνία, μαζί με όσα διαφοροποιούν το καθένα από το αυθεντικό. Ή δοκίμασε πρώτα το ίδιο το Valaya σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο συνολικά dupe του Valaya είναι το Mystique Bouquet της Afnan, που οι περισσότεροι ψηφοφόροι του Parfumo βρίσκουν παρόμοιο. Μέλη του Fragrantica που δοκίμασαν και τα δύο clone θεωρούν το Delilah Blanc της Maison Alhambra λίγο πιο κοντινό, αν και ένα μέλος το βρίσκει πιο επίπεδο και ένα άλλο λέει πως δεν διαρκεί τόσο, ενώ το Velvet Whisper του House of Thêom έχει τη χαμηλότερη αναγραφόμενη τιμή. Θέλεις το αυθεντικό; Το Valaya κοστίζει 39,51 € για decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Mystique BouquetΚαλύτερο συνολικά Afnan45,50 € 80ml
  2. Delilah BlancΠιο κοντά στην τελική φάση Maison AlhambraΧωρίς τιμή ΕΕ
  3. Velvet WhisperΧαμηλότερη τιμή House of Thêom18,95 € 75ml
  4. ValeriaΠιο απαλή εκδοχή Verset Parfums37,95 € 100ml
  5. AmaraΠιο γλυκή εκδοχή Avapari59,90 € 50ml
  6. Kiage 311Premium εναλλακτική Kiage49,00 € 50ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Valaya

Parfums de MarlyΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,25 €–1,20 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε ανοιχτό γαλάζιο φόντο: Fleur Narcotique, Valaya και Acne Studios

Τι άρωμα έχει το Valaya;

Φιάλη του Valaya της Parfums de Marly
Το αυθεντικόValayaParfums de Marly

Το Valaya του οίκου Parfums de Marly κυκλοφόρησε το 2023 και απευθύνεται, σύμφωνα με την καταχώρισή του, σε γυναίκες. Ανοίγει με μια ζωηρή έκρηξη αλδεϋδών, λευκού ροδάκινου, περγαμόντου και μανταρινιού. Στην καρδιά, ένα καθαρό μπουκέτο λευκών λουλουδιών: άνθος πορτοκαλιάς και μιγκέ, πλαισιωμένα από Petalia, Nympheal και μαόνια, με μια διακριτική γραμμή βετιβέρ από κάτω. Η βάση είναι εκείνη που μένει στην επιδερμίδα: μόσχος, Ambroxan, Akigalawood και βανίλια, που χαρίζουν ένα απαλό, πουδρέ τελείωμα με μόσχο, όχι μια βαριά, γλυκιά αίσθηση. Ο οίκος παρουσιάζει τη δική του περιγραφή στη σελίδα του Valaya.

Όποιος προσπαθεί να φτιάξει ένα clone έχει δύο βασικά στοιχεία να πετύχει: τη λάμψη στην αρχή και τον μόσχο στο τελείωμα. Τα σχόλια μελών που παρατίθενται παρακάτω επανέρχονται διαρκώς και στα δύο.

Περγαμόντο, άνθη πορτοκαλιάς και βανίλια ως πρώτες ύλες: νότες του Valaya της Parfums de Marly
Στην εικόνα: περγαμόντο, άνθη πορτοκαλιάς και βανίλια, νότες του Valaya.

Eau de Parfum ή Valaya Exclusif;

Ο οίκος διαθέτει πλέον δύο εκδοχές. Το Valaya Exclusif κυκλοφόρησε το 2025 ως Extrait de Parfum και αναφέρεται ως unisex, με δική του πυραμίδα: αμύγδαλο, περγαμόντο και μανταρίνι στην κορυφή· γιασεμί, άνθος πορτοκαλιάς και λευκά άνθη στην καρδιά· Akigalawood, Ambroxan, σανταλόξυλο και βανίλια στη βάση. Το αμύγδαλο, το γιασεμί και το σανταλόξυλο είναι νέες νότες· το περγαμόντο, το άνθος πορτοκαλιάς, το Akigalawood, το Ambroxan και η βανίλια υπάρχουν και στο Eau de Parfum. Οι σελίδες σύγκρισης του Parfumo που αναφέρονται σε αυτόν τον οδηγό συγκρίνουν τα clone με το Eau de Parfum, αν και το νήμα του φόρουμ που αναφέρεται για το Valeria έχει τίτλο σχετικό με το Valaya Exclusif.

Valaya και Valaya Exclusif με μια ματιά
ΈκδοσηΚυκλοφορίαΣυγκέντρωσηΑρωματικό προφίλ
Valaya2023Eau de ParfumΦρέσκο, πουδρένιο λευκό λουλουδάτο άρωμα με περγαμόντο και άνθος πορτοκαλιάς
Valaya Exclusif2025Extrait de ParfumΑμύγδαλο στην κορυφή, γιασεμί, σανταλόξυλο και βανίλια στη βάση

Εναλλακτικές του Valaya σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Mystique Bouquet Afnan
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
45,50 € 80ml
0,57 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Delilah Blanc Maison Alhambra
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
3Χαμηλότερη τιμή Velvet Whisper House of Thêom
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
18,95 € 75ml
0,25 €/ml
4Πιο απαλή εκδοχή Valeria Verset Parfums
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
37,95 € 100ml
0,38 €/ml
5Πιο γλυκή εκδοχή Amara Avapari
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
59,90 € 50ml
1,20 €/ml
6Premium εναλλακτική Kiage 311 Kiage
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
49,00 € 50ml
0,98 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: walmart.com, fragrantica.com, house-of-theom.com, versetparfums.uk, avaparifragrances.de

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοValayaParfums de MarlyMystique BouquetAfnan
Τιμή ανά ml
3ml: 4,77 €/ml · 10ml: 3,95 €/ml · 30ml: 3,15 €/ml
0,57 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 80ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Valaya
  • Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν βρίσκει το Mystique Bouquet παρόμοιο με το Valaya· και οι δύο πυραμίδες αναφέρουν λευκό ροδάκινο, περγαμόντο, μανταρίνι, άνθος πορτοκαλιάς, βετιβέρ, μόσχο και βανίλια. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
  • Στην ενότητα «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» του Parfumo για το Valaya αναφέρεται το Mystique Bouquet. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
  • Μέλη του Fragrantica που συνέκριναν τα δύο βρίσκουν το Valaya πιο αστραφτερό χάρη στις αλδεΰδες του και το Mystique Bouquet πιο φρουτώδες-λουλουδάτο, με λίτσι, παιώνια και βάση από βρύα δρυός που δεν αναφέρει το Valaya· ένα μέλος το αποκαλεί πολύ καλό κλώνο του Valaya και πιο έντονο από το Delilah Blanc. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  • Σε νήμα του Fragrantica για αρώματα σαν το Valaya, ένα μέλος λέει ότι από τότε που ανακάλυψε το Mystique Bouquet δεν νιώθει πια την ανάγκη να έχει το Valaya, και βρίσκει το στέγνωμά του λιγότερο μοσχάτο. Scents like Valaya, Fragrantica forum
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Valaya κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 14,31 € έναντι 45,50 €.
  • Το Mystique Bouquet σου δίνει περισσότερο άρωμα: 80ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Valaya και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο28,62 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml39,51 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml94,50 €Περισσεύουν 24ml
  • Mystique Bouquet από Afnan: 1 × 80mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά45,50 €Περισσεύουν 74ml

Για τόση χρήση, τα decants του Valaya κοστίζουν λιγότερο από το Mystique Bouquet: 28,62 € έναντι 45,50 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 14,31 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Valaya κοστίζουν λιγότερο από το Mystique Bouquet: 14,31 € έναντι 45,50 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 242,82 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Mystique Bouquet κοστίζει λιγότερο από τα decants του Valaya: 45,50 € έναντι 242,82 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Valaya: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Mystique Bouquet της AfnanΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Valaya. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Mystique Bouquet

Φιάλη του Mystique Bouquet της Afnan
Mystique BouquetAfnanΚαλύτερο συνολικά

Το Mystique Bouquet της Afnan συγκεντρώνει τη μεγαλύτερη συμφωνία. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν το βρίσκει παρόμοιο με το Valaya, ενώ οι δύο πυραμίδες έχουν κοινές νότες λευκού ροδάκινου, περγαμόντου, μανταρινιού, άνθους πορτοκαλιάς, βετιβέρ, μόσχου και βανίλιας. Το Parfumo το αναφέρει επίσης στην ενότητα «μυρίζει παρόμοια» στην καταχώριση του Valaya.

Η βασική διαφορά είναι τα φρούτα απέναντι στη λάμψη. Μέλη που συνέκριναν τα δύο στο Fragrantica βρίσκουν το Valaya πιο λαμπερό, χάρη στις αλδεΰδες του, και το Mystique Bouquet πιο φρουτώδες-ανθικό, με λίτσι, παιώνια και βάση από βρύα βελανιδιάς, που δεν αναφέρονται στο Valaya. Σε ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica για αρώματα σαν το Valaya, ένα μέλος βρίσκει ότι η βάση του έχει λιγότερο μόσχο, αλλά λέει πως από τότε που το ανακάλυψε δεν νιώθει πια την ανάγκη να έχει το Valaya.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το ροδάκινο και τα άνθη της Valaya και θα δεχόταν να χάσει λίγη από τη ζωηράδα της για ένα πιο στρογγυλό, φρουτώδες μπουκέτο. Ένα μέλος του Fragrantica το αποκαλεί πολύ καλό dupe της Valaya και πιο δυνατό από το Delilah Blanc. Βάση: επώνυμη πηγή, σύγκριση και λίστα παρόμοιων αρωμάτων του Parfumo, μαζί με σχόλια μελών στο Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 4

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν βρίσκει το Mystique Bouquet παρόμοιο με το Valaya· και οι δύο πυραμίδες αναφέρουν λευκό ροδάκινο, περγαμόντο, μανταρίνι, άνθος πορτοκαλιάς, βετιβέρ, μόσχο και βανίλια. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
  2. Στην ενότητα «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» του Parfumo για το Valaya αναφέρεται το Mystique Bouquet. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
  3. Μέλη του Fragrantica που συνέκριναν τα δύο βρίσκουν το Valaya πιο αστραφτερό χάρη στις αλδεΰδες του και το Mystique Bouquet πιο φρουτώδες-λουλουδάτο, με λίτσι, παιώνια και βάση από βρύα δρυός που δεν αναφέρει το Valaya· ένα μέλος το αποκαλεί πολύ καλό κλώνο του Valaya και πιο έντονο από το Delilah Blanc. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  4. Σε νήμα του Fragrantica για αρώματα σαν το Valaya, ένα μέλος λέει ότι από τότε που ανακάλυψε το Mystique Bouquet δεν νιώθει πια την ανάγκη να έχει το Valaya, και βρίσκει το στέγνωμά του λιγότερο μοσχάτο. Scents like Valaya, Fragrantica forum

Πιο κοντά στη βάση: Delilah Blanc

Φιάλη του Delilah Blanc της Maison Alhambra
Delilah BlancMaison AlhambraΠιο κοντά στην τελική φάση

Αυτός ο τίτλος είναι ο χαρακτηρισμός που δίνει ο οδηγός στην πιο κοντινή του επιλογή· τα μέλη που παρατίθενται παρακάτω συγκρίνουν ολόκληρο το άρωμα, όχι μόνο τη βάση του. Το Delilah Blanc του Maison Alhambra έχει την πιο ξεκάθαρη συμφωνία από τα έξι: στη σελίδα σύγκρισής του στο Parfumo, σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν το βρίσκουν παρόμοιο με τη Valaya. Και οι δύο πυραμίδες εκεί αναφέρουν λευκό ροδάκινο, περγαμόντο, μανταρίνι, άνθος πορτοκαλιάς, βετιβέρ, μόσχο και βανίλια, ενώ η καταχώρισή του στο Fragrantica δίνει την ίδια εικόνα: περγαμόντο, λευκό ροδάκινο και μανταρίνι, έπειτα άνθος πορτοκαλιάς και βετιβέρ, και στη συνέχεια μόσχο και βανίλια.

Η βασική διαφορά είναι η ζωντάνια. Μέλη του Fragrantica που έχουν δοκιμάσει και τα δύο dupe λένε ότι το Delilah Blanc τους φαίνεται λίγο πιο κοντά στη Valaya απ’ ό,τι το Mystique Bouquet, αλλά δεν συμφωνούν όλοι: ένα μέλος το βρίσκει πιο επίπεδο, σαν ποτό που έχει χάσει τις φυσαλίδες του, ενώ ένα άλλο λέει ότι δεν διαρκεί τόσο. Με βάση τις λίστες, οι αλδεΰδες της Valaya, το Ambroxan και το Akigalawood απουσιάζουν από την πυραμίδα του στο Fragrantica.

Ταιριάζει σε όποιον αναζητά την πιο κοντινή εικόνα της Valaya και μπορεί να δεχτεί ένα πιο ήσυχο, λιγότερο λαμπερό αποτέλεσμα. Ο πίνακας δεν δείχνει τιμή ΕΕ, επειδή δεν υπήρχε σε απόθεμα την ημερομηνία του ελέγχου. Βάση: επώνυμη πηγή, σύγκριση του Parfumo, μαζί με σχόλια μελών στο Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν βρίσκουν το Delilah Blanc παρόμοιο με το Valaya· και οι δύο πυραμίδες αναφέρουν λευκό ροδάκινο, περγαμόντο, μανταρίνι, άνθος πορτοκαλιάς, βετιβέρ, μόσχο και βανίλια. Valaya vs Delilah Blanc, Parfumo comparison
  2. Μέλη του Fragrantica που δοκίμασαν και τους δύο κλώνους του Valaya λένε ότι το Delilah Blanc θυμίζει ελαφρώς περισσότερο το Valaya από ό,τι το Mystique Bouquet, αν και ένα μέλος το βρίσκει πιο επίπεδο, σαν αναψυκτικό που έχει ξεθυμάνει, ενώ ένα άλλο λέει ότι δεν διαρκεί τόσο. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  3. Το Fragrantica αναφέρει περγαμόντο, λευκό ροδάκινο και μανταρίνι· άνθος πορτοκαλιάς και βετιβέρ· μόσχο και βανίλια. Delilah Blanc by Maison Alhambra, Fragrantica

Χαμηλότερη τιμή: Velvet Whisper

Φιάλη του Velvet Whisper της House of Thêom
Velvet WhisperHouse of ThêomΧαμηλότερη τιμή

Το Velvet Whisper του House of Thêom κοστίζει λιγότερο από κάθε άλλο dupe που μπορεί να τιμολογήσει ο πίνακας, είτε κοιτάξεις την τιμή της φιάλης είτε την τιμή ανά ml. Στη σελίδα σύγκρισής του στο Parfumo, μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν το βρίσκει παρόμοιο με τη Valaya, ενώ τα δύο μοιράζονται περγαμόντο, μανταρίνι, ροδάκινο, άνθος πορτοκαλιάς, βετιβέρ και μόσχο.

Η βασική διαφορά είναι το άνοιγμα. Το Velvet Whisper προσθέτει ραβέντι, κρίνο και κεχριμπάρι στη λίστα των κοινών νοτών, ενώ ένα μέλος που γράφει στη σελίδα του στο Parfumo λέει ότι περνά κατευθείαν στην καθαρή, πουδρένια βάση της Valaya και παραλείπει το φρουτώδες άνοιγμα, με αποτέλεσμα να φαίνεται λίγο πιο επίπεδο και γραμμικό. Ένα άλλο μέλος εκεί το αποκαλεί Valaya για περιορισμένο προϋπολογισμό, ενώ το Parfumo τοποθετεί πρώτη τη Valaya στην ενότητα «μυρίζει παρόμοια».

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά περισσότερο το καθαρό, πουδρένιο τελείωμα της Valaya και δεν θα του λείψει το ροδάκινο στο άνοιγμα. Βάση: επώνυμη πηγή, σύγκριση του Parfumo και κείμενα μελών.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν βρίσκει το Velvet Whisper παρόμοιο με το Valaya· και τα δύο αναφέρουν περγαμόντο, μανταρίνι, ροδάκινο, άνθος πορτοκαλιάς, βετιβέρ και μόσχο, ενώ το Velvet Whisper προσθέτει ραβέντι, κρίνο και άμπερ. Valaya vs Velvet Whisper, Parfumo comparison
  2. Το Parfumo αναφέρει πρώτο το Valaya στην ενότητα «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» του Velvet Whisper· ένα μέλος γράφει ότι περνά κατευθείαν στο καθαρό, πουδρένιο στέγνωμα του Valaya, χωρίς το φρουτώδες άνοιγμα, και είναι λίγο πιο επίπεδο και γραμμικό, ενώ ένα άλλο το αποκαλεί Valaya για μικρότερο προϋπολογισμό. Velvet Whisper by House of Thêom, Parfumo

Πιο απαλή εκδοχή: Valeria

Φιάλη του Valeria της Verset Parfums
ValeriaVerset ParfumsΠιο απαλή εκδοχή

Η Valeria από τη Verset Parfums κρατά τα λουλούδια και χαμηλώνει τον μόσχο. Δεν παρατίθεται εδώ λίστα νοτών, οπότε η σύγκριση βασίζεται σε περιγραφές μελών. Ένα μέλος που έχει τη Valaya περιγράφει τη Valeria στο Fragrantica ως Valaya με λιγότερο μόσχο και περισσότερα λουλούδια· συνολικά, πολύ παρόμοια, αλλά με μικρότερη διάρκεια στο δέρμα της. Σε μια συζήτηση στο φόρουμ του Fragrantica, ένα μέλος που αναζητά εναλλακτική της Valaya τη βρίσκει επίσης πολύ παρόμοια, αλλά χωρίς τη μοσχάτη αίσθηση.

Η βασική διαφορά βρίσκεται στη βάση. Πέρα από τον πιο ανάλαφρο μόσχο, το μέλος του φόρουμ εντοπίζει μια μεταλλική συμφωνία καθώς στεγνώνει το άρωμα. Ένα άλλο μέλος του Fragrantica αναζητά το ροδάκινο της Valaya και διακρίνει μια διακριτική καπνιστή πλευρά από το Akigalawood.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει τον μόσχο της Valaya υπερβολικό και προτιμά να πρωταγωνιστούν τα λουλούδια. Βάση: μία κατονομασμένη πηγή, περιγραφές μελών στο Fragrantica και στο φόρουμ του.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Fragrantica που έχει το Valaya περιγράφει το Valeria ως Valaya με λιγότερο μόσχο και περισσότερα λουλούδια, πολύ παρόμοιο αλλά με μικρότερη διάρκεια στο δέρμα της· ένα άλλο μέλος δεν βρίσκει το ροδάκινο του Valaya και παρατηρεί μια ελαφριά καπνιστή χροιά από το ακίγκαλουδ. Valeria by Verset Parfums, Fragrantica
  2. Σε νήμα του Fragrantica, ένα μέλος που αναζητά εναλλακτική του Valaya βρίσκει το Valeria πολύ παρόμοιο, αλλά χωρίς τη μοσχάτη αίσθηση, με μια μεταλλική συμφωνία στο στέγνωμα. Similar perfumes to Valaya Exclusif, Fragrantica forum

Πιο γλυκιά εκδοχή: Amara

Φιάλη του Amara της Avapari
AmaraAvapariΠιο γλυκή εκδοχή

Η Amara από την Avapari έχει, στα χαρτιά, τη μεγαλύτερη επικάλυψη. Στη σελίδα της στο Parfumo, η Valaya αναφέρεται πρώτη στην ενότητα «μοιάζει αρωματικά με», ενώ η πυραμίδα της ακολουθεί από κοντά εκείνη της Valaya: αλδεΰδες, λευκό ροδάκινο, περγαμόντο και μανταρίνι· μαόνια, μιγκέ, Nympheal, άνθος πορτοκαλιάς, Petalia και βετιβέρ· Akigalawood, Ambroxan, μόσχος και βανίλια.

Η βασική διαφορά είναι η ισορροπία. Το Parfumo κατατάσσει την Amara στα γλυκά λουλουδάτα, ενώ τη Valaya στα φρέσκα λουλουδάτα. Ένα μέλος στη γερμανική έκδοση του Parfumo γράφει ότι δανείζεται στοιχεία από τη Valaya, αλλά στέκεται ως άρωμα από μόνη της: λιγότερο γραμμική, με πιο πράσινες και εσπεριδοειδείς νότες, χωρίς την αιχμηρή συνθετική καθαρή νότα.

Ταιριάζει σε όποιον του αρέσει η δομή της Valaya, αλλά τη θέλει πιο γλυκιά, ή βρίσκει την καθαρή πλευρά της υπερβολικά αιχμηρή. Βάση: μία κατονομασμένη πηγή, η καταχώριση του Parfumo και η περιγραφή ενός μέλους εκεί.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Parfumo αναφέρει πρώτο το Valaya στην ενότητα «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» του Amara και κατατάσσει το άρωμα στην κατηγορία λουλουδάτο-γλυκό, ενώ κατατάσσει το Valaya στην κατηγορία φρέσκο-λουλουδάτο· η καταγεγραμμένη πυραμίδα είναι αλδεΰδες, λευκό ροδάκινο, περγαμόντο και μανταρίνι· μαόνια, κρίνο της κοιλάδας, Nympheal, άνθος πορτοκαλιάς, Petalia και βετιβέρ· Akigalawood, Ambroxan, μόσχος και βανίλια. Amara by Avapari, Parfumo
  2. Ένα μέλος του Parfumo γράφει ότι το Amara αντλεί στοιχεία από το Valaya, αλλά έχει τον δικό του χαρακτήρα: είναι λιγότερο γραμμικό, με πιο πράσινες και πιο εσπεριδοειδείς νότες, και χωρίς την έντονη συνθετική νότα καθαριότητας. Amara von Avapari, Parfumo

Premium εναλλακτική: Kiage 311

Kiage 311KiagePremium εναλλακτική

Η Kiage 311 είναι η premium επιλογή λόγω της δηλωμένης περιεκτικότητάς της, όχι της τιμής της: δεν είναι το ακριβότερο clone ανά ml στον πίνακα. Η σελίδα της Kiage κατονομάζει τη Valaya ως έμπνευσή της, την περιγράφει ως Duftzwilling —στα γερμανικά, «αρωματικό δίδυμο»— και δηλώνει ποσοστό αρωματικών ελαίων υψηλότερο από εκείνο ενός eau de parfum. Οι νότες που αναφέρονται είναι περγαμόντο, μανταρίνι και λευκό ροδάκινο· άνθος πορτοκαλιάς, λευκά λουλούδια και βετιβέρ· Akigalawood, Ambrofix, μόσχος και βανίλια.

Με βάση τις λίστες, η βασική διαφορά είναι τι απουσιάζει και τι έχει αντικατασταθεί. Δεν υπάρχουν αλδεΰδες, το Ambrofix παίρνει τη θέση του Ambroxan που αναφέρει η Valaya, ενώ τα γενικά «λευκά λουλούδια» αντικαθιστούν το μιγκέ, το Petalia, το Nympheal και τη μαόνια που κατονομάζει η Valaya.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει το περίγραμμα της Valaya σε ένα clone που ο δημιουργός του περιγράφει ως πιο συμπυκνωμένο. Βάση: μόνο η σελίδα του ίδιου του δημιουργού, οπότε αντιμετώπισέ το ως ισχυρισμό του οίκου και όχι ως ανεξάρτητη πληροφορία.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα της ίδιας της Kiage αναφέρει το Valaya ως την έμπνευση για το Kiage 311, το αποκαλεί αρωματικό δίδυμο (Duftzwilling), δηλώνει ότι η περιεκτικότητα σε αρωματικά έλαια ξεπερνά το επίπεδο ενός EDP και καταγράφει περγαμόντο, μανταρίνι και λευκό ροδάκινο· άνθος πορτοκαλιάς, λευκά άνθη και βετιβέρ· Akigalawood, Ambrofix, μόσχο και βανίλια. Kiage 311, Kiage

Αυθεντικά αρώματα που θα βρεις σε εμάς

Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται μέρος του καθαρού, λευκού ανθικού χαρακτήρα του Valaya, όλα ως decant από την αυθεντική φιάλη.

  1. Ex Nihilo

    Fleur Narcotique

    Λίτσι, περγαμόντο και ροδάκινο πάνω σε γιασεμί, άνθος πορτοκαλιάς και παιώνια, με μόσχο, βρύα και σανταλόξυλο: ένα φρουτώδες λευκό ανθικό άρωμα.

    3ml · 10ml

  2. Frederic Malle

    Acne Studios

    Αλδεΰδες, ροδάκινο, άνθος πορτοκαλιάς και κρίνο της κοιλάδας πάνω σε σανταλόξυλο, μόσχο, βανίλια και ηλιοτρόπιο: πουδρένιο και σαπουνένιο.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Ex Nihilo

    Blue Talisman

    Αχλάδι, περγαμόντο και τζίντζερ με άνθος πορτοκαλιάς, πάνω σε Akigalawood, μόσχο και Ambrofix: πιο δροσερό και ξυλώδες.

    3ml · 10ml

Πού υστερούν τα clones

Αν βάλεις δίπλα στα σχόλια των μελών τις λίστες νοτών, φαίνονται τρία κενά. Το πρώτο είναι η ζωηρή, αφρώδης αίσθηση. Η Delilah Blanc και η Velvet Whisper χαρακτηρίζονται η καθεμία πιο επίπεδη από ένα μέλος, ενώ στις λίστες νοτών που παρατίθενται για καμία από τις δύο δεν υπάρχουν αλδεΰδες —το συστατικό που δίνει σε ένα λευκό λουλουδάτο άρωμα μια ζωηρή, ανάλαφρη αρχή.

Το δεύτερο είναι ο μόσχος. Τρία μέλη, μιλώντας για τα Mystique Bouquet και Valeria, βρίσκουν την αίσθηση του μόσχου καθώς στεγνώνει το άρωμα πιο αδύναμη απ’ ό,τι στη Valaya.

Το τρίτο στοιχείο είναι το φρούτο στις νότες κορυφής. Ένα μέλος βρίσκει ότι το Velvet Whisper παραλείπει το φρουτώδες άνοιγμα, ενώ σε ένα άλλο λείπει το ροδάκινο του Valeria. Όταν ένας κλώνος πετυχαίνει τη βάση αλλά χάνει τα πρώτα φωτεινά λεπτά, μπορεί να θυμίζει το τελείωμα του Valaya χωρίς την αρχή του.

Ένα μπουκάλι κλώνου ή Valaya σε μικρό μέγεθος;

Αν υπολογίσουμε την τιμή ανά ml, κάθε κλώνος του πίνακα για τον οποίο υπάρχουν στοιχεία τιμής κοστίζει λιγότερο από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Valaya κοστίζει 39,51 €, δηλαδή 3,95 €/ml· τα 30ml κοστίζουν 94,50 €, δηλαδή 3,15 €/ml. Αν ξέρεις ήδη ότι αυτό το καθαρό λουλουδάτο στιλ σου ταιριάζει και θέλεις να το φοράς άφθονα κάθε μέρα, ένας κλώνος σου δίνει μεγαλύτερη ποσότητα με τα χρήματά σου.

Τα δεδομένα αλλάζουν όταν ακόμη αναρωτιέσαι αν σου ταιριάζει το Valaya. Το μικρότερο μέγεθος, 3ml για περίπου 60 ψεκασμούς, κοστίζει 14,31 €. Ανέβα στα 10ml για περίπου 200 ψεκασμούς ή στα 30ml για περίπου 600. Το Valaya Exclusif διατίθεται και σε 3ml, στα 16,11 €, αν θέλεις να φορέσεις και τις δύο εκδοχές πριν αποφασίσεις. Στον δείκτη τιμής ανά ml συγκρίνουμε όλα τα μεγέθη που διαθέτουμε, ανά οίκο αρωμάτων.

Άλλοι οίκοι με καθαρά λευκά άνθη

Αν αναζητάς ένα καθαρό λευκό λουλουδάτο άρωμα από άλλον οίκο, τρία αυθεντικά αρώματα έχουν ορισμένα κοινά στοιχεία. Το Fleur Narcotique του Ex Nihilo, του 2022, συνδυάζει λίτσι, περγαμόντο και ροδάκινο με γιασεμί, άνθος πορτοκαλιάς και παιώνια, πάνω σε μόσχο, βρύα και σανταλόξυλο: μια φρουτώδης-λουλουδάτη κατεύθυνση με τον δικό της χαρακτήρα. Το Acne Studios του Frederic Malle, του 2024, είναι εκείνο που διατηρεί τις αλδεΰδες, μαζί με περγαμόντο και μανταρίνι. Στην καρδιά έχει ροδάκινο, άνθος πορτοκαλιάς, μιγκέ, γιασεμί, τριαντάφυλλο και βιολέτα, ενώ η πουδρένια βάση του συνδυάζει σανταλόξυλο, λιβάνι, Iso E Super, μόσχο, βανίλια και ηλιοτρόπιο. Το Blue Talisman του Ex Nihilo, του 2023, είναι πιο δροσερό και ξυλώδες: αχλάδι, περγαμόντο, μανταρίνι και τζίντζερ, έπειτα άνθος πορτοκαλιάς και Georgywood, και τέλος Akigalawood, μόσχος και Ambrofix. Και τα τρία διατίθενται σε μεγέθη decant, ώστε να τα εναλλάσσεις μέσα σε ένα δεκαπενθήμερο πριν καταλήξεις.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Η δοκιμή σε χαρτάκι σού δείχνει το άνοιγμα και ελάχιστα ακόμη, γι’ αυτό φόρεσε το αυθεντικό και τον κλώνο στο δέρμα. Δοκίμασε το ένα τη μία μέρα και το άλλο μια διαφορετική μέρα, όχι ταυτόχρονα, για να μη χρωματίζει το ένα την εντύπωσή σου για το άλλο. Έλεγξε το καθένα στα ίδια σημεία: στον πρώτο ψεκασμό, στην καρδιά αφού ξεθυμάνουν οι νότες κορυφής και στο τελείωμα αργότερα μέσα στη μέρα, όταν έχει κατασταλάξει. Στο Valaya, πρόσεξε τη σπιρτάδα στην αρχή και τον μόσχο στο τελείωμα, γιατί εκεί τα μέλη θεωρούν ότι οι κλώνοι υστερούν.

Ένα 3ml από το Valaya, για περίπου 60 ψεκασμούς, σου δίνει αρκετές μέρες για μια δίκαιη σύγκριση. Αν προτιμήσεις το αυθεντικό, ανέβα σε decant 10ml: περίπου 200 ψεκασμοί, αρκετοί για εβδομάδες καθημερινής χρήσης. Πρώτη φορά αγοράζεις μικρά μεγέθη; Ο οδηγός μας για τα decants αρωμάτων εξηγεί τα βασικά, ενώ η σελίδα για τη δοκιμή πριν από την αγορά ολόκληρης φιάλης παρουσιάζει την άλλη επιλογή. Για να δεις το Valaya δίπλα στο συγγενικό άρωμα του ίδιου οίκου, διάβασε το Delina vs Valaya, ενώ για την ευρύτερη συλλογή δες τον οδηγό μας για τα αρώματα Parfums de Marly ή για τα καθαρά αρώματα.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να φορέσω το Valaya για λίγες μέρες πριν διαλέξω dupe;
Στο 10ML θα βρεις το Valaya σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη. Το 3ml αντιστοιχεί σε περίπου 60 ψεκασμούς, αρκετούς για να το φορέσεις αρκετές ημέρες δίπλα σε οποιοδήποτε clone.
Ποιο dupe του Valaya βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξής μας;
Το Mystique Bouquet της Afnan είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo το βρίσκει παρόμοιο, ενώ και οι δύο πυραμίδες αναφέρουν λευκό ροδάκινο, περγαμόντο, μανταρίνι, άνθος πορτοκαλιάς, βετιβέρ, μόσχο και βανίλια. Τα μέλη του Fragrantica το βρίσκουν πιο φρουτώδες-ανθικό και λιγότερο λαμπερό από το Valaya.
Πόσο καλά τεκμηριώνεται η θέση του Delilah Blanc ως εναλλακτικής του Valaya;
Έχει ισχυρή υποστήριξη: σχεδόν όλα τα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo το βρίσκουν παρόμοιο, ενώ μέλη του Fragrantica που δοκίμασαν και τους δύο κλώνους λένε ότι θυμίζει λίγο περισσότερο το Valaya απ’ ό,τι το Mystique Bouquet. Ένα μέλος, ωστόσο, το βρίσκει πιο επίπεδο, ενώ ένα άλλο λέει ότι δεν διαρκεί τόσο.
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο Valaya και το Valaya Exclusif;
Το Valaya είναι Eau de Parfum του 2023 με αλδεΰδες, λευκό ροδάκινο, λευκά άνθη, μόσχο και βανίλια. Το Valaya Exclusif είναι Extrait de Parfum του 2025, με νότες αμυγδάλου, γιασεμιού και σανταλόξυλου, χωρίς τις αλδεΰδες, το ροδάκινο και τον μόσχο. Τα clones αυτού του οδηγού συγκρίνονται με το Eau de Parfum.
Κοστίζουν οι κλώνοι του Valaya λιγότερο ανά ml από ένα decant;
Κάθε clone με τιμή σε ευρώ στον συγκριτικό πίνακα κοστίζει λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Valaya κοστίζει 39,51 € (3,95 €/ml), ενώ το 3ml κοστίζει 14,31 €.
Ποιοι κλώνοι συνδέονται με το Valaya και από ποιους;
Τα Mystique Bouquet, Delilah Blanc, Velvet Whisper, Valeria, Amara και Kiage 311 συνδέονται με το Valaya από το Parfumo, από μέλη του Fragrantica ή από τον δημιουργό τους. Ανάμεσα στα αυθεντικά αρώματα, το Acne Studios του Frederic Malle μοιράζεται τις αλδεΰδες, το ροδάκινο, το άνθος πορτοκαλιάς, το κρίνο της κοιλάδας, τον μόσχο και τη βανίλια του, ενώ τα Fleur Narcotique και Blue Talisman μοιράζονται το περγαμόντο και το άνθος πορτοκαλιάς.
Πόσο θα διαρκέσει το Valaya πάνω μου;
Εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, γι’ αυτό δεν υποσχόμαστε συγκεκριμένη διάρκεια. Φόρεσε ένα 3ml, περίπου 60 ψεκασμούς, για αρκετές ημέρες, ώστε να δεις πώς συμπεριφέρεται πάνω σου πριν διαλέξεις μεγαλύτερο μέγεθος.

Πηγές

  1. Valaya Eau de Parfum, Parfums de Marly
  2. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
  3. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
  4. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  5. Scents like Valaya, Fragrantica forum
  6. Valaya vs Delilah Blanc, Parfumo comparison
  7. Delilah Blanc by Maison Alhambra, Fragrantica
  8. Valaya vs Velvet Whisper, Parfumo comparison
  9. Velvet Whisper by House of Thêom, Parfumo
  10. Valeria by Verset Parfums, Fragrantica
  11. Amara by Avapari, Parfumo
  12. Kiage 311, Kiage

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Valaya, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Parfums de Marly ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων