Valaya Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six Valaya dupes compared on shared notes, named sources and dated prices, with where each one parts from the original. Or wear Valaya itself first as a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best Valaya dupe overall is Mystique Bouquet by Afnan, which most Parfumo voters find similar. Fragrantica members who tried both clones find Delilah Blanc by Maison Alhambra slightly closer, though one finds it flatter and another says it does not last as long, and Velvet Whisper by House of Thêom has the lowest listed price. Want the real thing? Valaya is €39.51 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026

The ranking

  1. Mystique BouquetBest overall Afnan€45.50 80ml
  2. Delilah BlancClosest on the dry-down Maison AlhambraNo EU price
  3. Velvet WhisperLowest price House of Thêom€18.95 75ml
  4. ValeriaSofter take Verset Parfums€37.95 100ml
  5. AmaraSweeter take Avapari€59.90 50ml
  6. Kiage 311Premium alternative Kiage€49.00 50ml

Prefer the original?

Valaya

Parfums de MarlyDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.25–€1.20/ml in other shops, checked 28 September 2026

Three bottles on a pale blue background: Fleur Narcotique, Valaya and Acne Studios

What does Valaya smell like?

Bottle of Valaya by Parfums de Marly
The originalValayaParfums de Marly

Valaya by Parfums de Marly launched in 2023 and is listed for women. It opens with a fizz of aldehydes around white peach, bergamot and mandarin orange. The heart is a clean white bouquet: orange blossom and lily-of-the-valley, filled out with Petalia, Nympheal and mahonia, and a thin line of vetiver underneath. The base is where it lingers: musk, Ambroxan, Akigalawood and vanilla, which give it a soft, powdery, musky finish rather than a heavy sweet one. The house sets out its own description on its Valaya page.

For anyone building a clone, two things carry the whole scent: the sparkle at the start and the musk at the end. The member comments quoted below keep coming back to both.

Bergamot, orange blossom and vanilla as raw materials: notes of Valaya by Parfums de Marly
Pictured: bergamot, orange blossom and vanilla, notes of Valaya.

Eau de Parfum or Valaya Exclusif?

The house now sells two versions. Valaya Exclusif arrived in 2025 as an Extrait de Parfum, listed as unisex, and its note list is its own: almond, bergamot and mandarin orange on top; jasmine, orange blossom and white flowers in the heart; Akigalawood, Ambroxan, sandalwood and vanilla in the base. The almond, jasmine and sandalwood are new; the bergamot, orange blossom, Akigalawood, Ambroxan and vanilla carry over from the Eau de Parfum. The Parfumo comparison pages cited in this guide measure clones against the Eau de Parfum, though the forum thread cited for Valeria is titled after Valaya Exclusif.

Valaya and Valaya Exclusif at a glance
VersionLaunchedConcentrationScent profile
Valaya2023Eau de ParfumFresh, powdery white floral with bergamot and orange blossom
Valaya Exclusif2025Extrait de ParfumAlmond on top, jasmine, sandalwood and vanilla below

Valaya alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Mystique Bouquet Afnan
Named source Source
€45.50 80ml
€0.57/ml
2Closest on the dry-down Delilah Blanc Maison Alhambra
Named source Source
No EU price
—
3Lowest price Velvet Whisper House of Thêom
Named source Source
€18.95 75ml
€0.25/ml
4Softer take Valeria Verset Parfums
Named source Source
€37.95 100ml
€0.38/ml
5Sweeter take Amara Avapari
Named source Source
€59.90 50ml
€1.20/ml
6Premium alternative Kiage 311 Kiage
Named source Source
€49.00 50ml
€0.98/ml

Bottle photos: walmart.com, fragrantica.com, house-of-theom.com, versetparfums.uk, avaparifragrances.de

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailValayaParfums de MarlyMystique BouquetAfnan
Price per ml
3ml: €4.77/ml · 10ml: €3.95/ml · 30ml: €3.15/ml
€0.57/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
80ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 28 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Valaya
  • Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members finding Mystique Bouquet similar to Valaya; both pyramids list white peach, bergamot, mandarin, orange blossom, vetiver, musk and vanilla. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
  • Parfumo's 'smells similar' block for Valaya lists Mystique Bouquet. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
  • Fragrantica members who compared the two find Valaya more sparkling from its aldehydes and Mystique Bouquet more fruity-floral, with lychee, peony and an oakmoss base that Valaya does not list; one member calls it a very good Valaya dupe and stronger than Delilah Blanc. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  • In a Fragrantica forum thread on scents like Valaya, a member says that since finding Mystique Bouquet she no longer feels the need to own Valaya, and finds its dry-down less musky. Scents like Valaya, Fragrantica forum
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 28 September 2026
  • Valaya costs less up front: €14.31 against €45.50.
  • Mystique Bouquet gives you more perfume: 80ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Valaya and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€28.620ml left over
  • 1 × 10ml€39.514ml left over
  • 1 × 30ml€94.5024ml left over
  • Mystique Bouquet by Afnan: 1 × 80mlPrice in another shop on 28 September 2026, delivery not included€45.5074ml left over

For this much wear, decants of Valaya cost less than Mystique Bouquet: €28.62 against €45.50.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €14.31, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Valaya cost less than Mystique Bouquet: €14.31 against €45.50.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €242.82, with about 0ml left over. For this much wear, Mystique Bouquet costs less than decants of Valaya: €45.50 against €242.82. It is a different perfume, not the original.

Valaya dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Mystique Bouquet by AfnanOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Valaya. Per-ml prices from bottle prices checked on 28 September 2026.

Best overall: Mystique Bouquet

Bottle of Mystique Bouquet by Afnan
Mystique BouquetAfnanBest overall

Mystique Bouquet by Afnan has the widest agreement behind it. On Parfumo's comparison page, a large majority of voting members find it similar to Valaya, and the two pyramids there share white peach, bergamot, mandarin, orange blossom, vetiver, musk and vanilla. Parfumo also names it in the 'smells similar' block of its Valaya listing.

The main difference is fruit against sparkle. Members who compared both on Fragrantica find Valaya the more sparkling of the two, from its aldehydes, and Mystique Bouquet more fruity-floral, with lychee, peony and an oakmoss base that Valaya does not list. In a Fragrantica forum thread on scents like Valaya, one member finds its dry-down less musky, yet says that since finding it she no longer feels the need to own Valaya.

It suits someone who loves the peach and blossom of Valaya and would give up some of the fizz for a rounder, fruitier bouquet. One Fragrantica member calls it a very good Valaya dupe and stronger than Delilah Blanc. Basis: a named source, Parfumo's comparison and similar list, with member comments on Fragrantica.

Why this pick?Sources: 4

Basis: Named source

  1. Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members finding Mystique Bouquet similar to Valaya; both pyramids list white peach, bergamot, mandarin, orange blossom, vetiver, musk and vanilla. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
  2. Parfumo's 'smells similar' block for Valaya lists Mystique Bouquet. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
  3. Fragrantica members who compared the two find Valaya more sparkling from its aldehydes and Mystique Bouquet more fruity-floral, with lychee, peony and an oakmoss base that Valaya does not list; one member calls it a very good Valaya dupe and stronger than Delilah Blanc. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  4. In a Fragrantica forum thread on scents like Valaya, a member says that since finding Mystique Bouquet she no longer feels the need to own Valaya, and finds its dry-down less musky. Scents like Valaya, Fragrantica forum

Closest on the dry-down: Delilah Blanc

Bottle of Delilah Blanc by Maison Alhambra
Delilah BlancMaison AlhambraClosest on the dry-down

That heading is this guide's label for its nearest pick; the members quoted below compare the whole scent, not the dry-down alone. Delilah Blanc by Maison Alhambra has the most one-sided vote of the six: on its Parfumo comparison page, nearly all voting members find it similar to Valaya. Both pyramids there list white peach, bergamot, mandarin, orange blossom, vetiver, musk and vanilla, and its Fragrantica listing sets out the same outline: bergamot, white peach and mandarin, then orange blossom and vetiver, then musk and vanilla.

The main difference is lift. Fragrantica members who have tried both clones say Delilah Blanc feels slightly closer to Valaya than Mystique Bouquet does, but the verdict is not unanimous: one finds it flatter, like a drink that has lost its fizz, and another says it does not last as long. Going by the lists, Valaya's aldehydes, Ambroxan and Akigalawood are missing from its Fragrantica pyramid.

It suits someone who wants the nearest outline of Valaya and can accept a quieter, less sparkling result. The table shows no EU price for it, because none was in stock on the check date. Basis: a named source, Parfumo's comparison, with member comments on Fragrantica.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Parfumo's comparison page shows nearly all voting members finding Delilah Blanc similar to Valaya; both pyramids list white peach, bergamot, mandarin, orange blossom, vetiver, musk and vanilla. Valaya vs Delilah Blanc, Parfumo comparison
  2. Fragrantica members who tried both Valaya clones say Delilah Blanc feels slightly closer to Valaya than Mystique Bouquet, though one finds it flatter, like a drink that has lost its fizz, and another says it does not last as long. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  3. Fragrantica lists bergamot, white peach and mandarin; orange blossom and vetiver; musk and vanilla. Delilah Blanc by Maison Alhambra, Fragrantica

Lowest price: Velvet Whisper

Bottle of Velvet Whisper by House of Thêom
Velvet WhisperHouse of ThêomLowest price

Velvet Whisper by House of Thêom asks the least of any clone the table can price, whether you look at the bottle or at each ml. On its Parfumo comparison page, a large majority of voting members find it similar to Valaya, and the two share bergamot, mandarin, peach, orange blossom, vetiver and musk.

The main difference is the start. Velvet Whisper adds rhubarb, lily and amber to that shared list, and a member writing on its Parfumo page says it heads straight for Valaya's clean, powdery dry-down and skips the fruity opening, coming across a little flatter and more linear. Another member there calls it Valaya on a budget, and Parfumo places Valaya first in its 'smells similar' block.

It suits someone whose favourite part of Valaya is the clean, powdery finish, and who will not miss the peach at the beginning. Basis: a named source, Parfumo's comparison and member write-ups.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Parfumo's comparison page shows a large majority of voting members finding Velvet Whisper similar to Valaya; both list bergamot, mandarin, peach, orange blossom, vetiver and musk, while Velvet Whisper adds rhubarb, lily and amber. Valaya vs Velvet Whisper, Parfumo comparison
  2. Parfumo lists Valaya first in Velvet Whisper's 'smells similar' block; one member writes that it goes straight to Valaya's clean, powdery dry-down without the fruity opening and is a little flatter and more linear, and another calls it Valaya on a budget. Velvet Whisper by House of Thêom, Parfumo

Softer take: Valeria

Bottle of Valeria by Verset Parfums
ValeriaVerset ParfumsSofter take

Valeria by Verset Parfums keeps the flowers and eases off the musk. No note list is cited for it here, so the comparison rests on member descriptions. A member who owns Valaya, writing on Fragrantica, describes Valeria as Valaya with less musk and more flowers, very similar overall but shorter-lasting on her skin. In a Fragrantica forum thread, a member searching for a Valaya alternative also finds it very similar, but lacking the muskiness.

The main difference sits in the base. Alongside the lighter musk, that forum member notices a metallic accord in the dry-down. Another Fragrantica member misses Valaya's peach and picks up a light smoky edge from Akigalawood.

It suits someone who finds Valaya's musk too much and would rather the flowers led. Basis: a named source, member write-ups on Fragrantica and its forum.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. A Fragrantica member who owns Valaya describes Valeria as Valaya with less musk and more flowers, very similar but shorter-lasting on her skin; another member misses Valaya's peach and notes a light smoky edge from akigalawood. Valeria by Verset Parfums, Fragrantica
  2. In a Fragrantica forum thread, a member looking for a Valaya alternative finds Valeria very similar but lacking the muskiness, with a metallic accord in the dry-down. Similar perfumes to Valaya Exclusif, Fragrantica forum

Sweeter take: Amara

Bottle of Amara by Avapari
AmaraAvapariSweeter take

Amara by Avapari has the fullest overlap on paper. Its Parfumo page lists Valaya first under 'smells similar' and gives a pyramid that tracks Valaya's closely: aldehydes, white peach, bergamot and mandarin; mahonia, lily-of-the-valley, Nympheal, orange blossom, Petalia and vetiver; Akigalawood, Ambroxan, musk and vanilla.

The main difference is the balance. Parfumo classes Amara as floral-sweet, while it classes Valaya as fresh-floral. A member on the German edition of Parfumo writes that it borrows from Valaya but reads as a scent in its own right: less linear, with greener and more citrus notes, and without the sharp synthetic clean note.

It suits someone who likes the structure of Valaya but wants it sweeter, or who finds its clean edge too sharp. Basis: a named source, Parfumo's listing and a member's write-up there.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Parfumo lists Valaya first in Amara's 'smells similar' block and classes the scent as floral-sweet, where it classes Valaya as fresh-floral; the listed pyramid is aldehydes, white peach, bergamot and mandarin; mahonia, lily-of-the-valley, Nympheal, orange blossom, Petalia and vetiver; Akigalawood, Ambroxan, musk and vanilla. Amara by Avapari, Parfumo
  2. A Parfumo member writes that Amara borrows from Valaya but reads as its own scent: less linear, with greener and more citrus notes, and without the sharp synthetic clean note. Amara von Avapari, Parfumo

Premium alternative: Kiage 311

Kiage 311KiagePremium alternative

Kiage 311 is the premium pick for its stated strength, not for its price: it is not the priciest clone per ml in the table. Kiage's own page names Valaya as its inspiration, describes it as a Duftzwilling, German for scent twin, and states a fragrance-oil share above eau de parfum level. The listed notes are bergamot, mandarin and white peach; orange blossom, white flowers and vetiver; Akigalawood, Ambrofix, musk and vanilla.

The main difference, going by the lists, is what drops out and what is swapped. There are no aldehydes, Ambrofix stands where Valaya lists Ambroxan, and a general 'white flowers' replaces the lily-of-the-valley, Petalia, Nympheal and mahonia that Valaya names.

It suits someone who wants the Valaya outline in a clone its maker describes as more concentrated. Basis: the maker's own page only, so treat this as the house's claim rather than an independent one.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Named source

  1. Kiage's own page names Valaya as the inspiration for Kiage 311, calls it a scent twin (Duftzwilling), states a fragrance-oil share above eau de parfum level, and lists bergamot, mandarin and white peach; orange blossom, white flowers and vetiver; Akigalawood, Ambrofix, musk and vanilla. Kiage 311, Kiage

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share part of Valaya's clean white floral character, each as a decant filled from the original bottle.

  1. Ex Nihilo

    Fleur Narcotique

    Lychee, bergamot and peach over jasmine, orange blossom and peony, on musk, moss and sandalwood: a fruity white floral.

    3ml · 10ml

  2. Frederic Malle

    Acne Studios

    Aldehydes, peach, orange blossom and lily-of-the-valley over sandalwood, musk, vanilla and heliotrope: powdery and soapy.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Ex Nihilo

    Blue Talisman

    Pear, bergamot and ginger with orange blossom over Akigalawood, musk and Ambrofix: fresher and woodier.

    3ml · 10ml

Where the clones fall short

Put the member comments next to the note lists and three gaps show up. The first is sparkle. Delilah Blanc and Velvet Whisper are each called flatter by one member, and neither of their cited note lists includes aldehydes, the material that gives a white floral its fizzy, lifted start.

The second is musk. Three members, across Mystique Bouquet and Valeria, find the dry-down less musky than Valaya's.

The third is the fruit at the top. One member finds Velvet Whisper skips the fruity opening, and another misses the peach in Valeria. When a clone gets the base right but loses the first bright minutes, it can feel like the ending of Valaya without the beginning.

A clone bottle, or Valaya in a small size?

Measured per ml, each clone the table can price comes in below the original. A 10ml decant of Valaya costs €39.51, which works out at €3.95/ml; the 30ml costs €94.50, or €3.15/ml. When you already know this clean floral style suits you and want to wear it generously every day, a clone gives you more volume for your money.

The picture shifts when you are still deciding whether Valaya is for you at all. The smallest size, a 3ml of around 60 sprays, is €14.31. Step up to a 10ml decant for around 200 sprays, or a 30ml for around 600. Valaya Exclusif comes as a 3ml at €16.11 if you want to wear both versions before choosing. Our price per ml index compares every size we sell, house by house.

Other houses with a clean white floral

For a clean white floral from another house, three originals share part of the picture. Fleur Narcotique by Ex Nihilo, from 2022, pairs lychee, bergamot and peach with jasmine, orange blossom and peony over musk, moss and sandalwood: the fruity-floral direction in its own right. Acne Studios by Frederic Malle, from 2024, is the one that keeps the aldehydes, with bergamot and mandarin, a heart of peach, orange blossom, lily-of-the-valley, jasmine, rose and violet, and a powdery base of sandalwood, frankincense, Iso E Super, musk, vanilla and heliotrope. Blue Talisman by Ex Nihilo, from 2023, goes fresher and woodier: pear, bergamot, mandarin orange and ginger, then orange blossom and Georgywood, then Akigalawood, musk and Ambrofix. All of them come in decant sizes, which lets you rotate a few across one fortnight before you settle.

How to test a dupe

A paper strip shows you the opening and not much else, so wear the original and the clone on skin. Put one on one day and the other on another day, rather than both at once, so neither colours how you read the other. Check each at the same points: the first spray, the heart once the top has faded, and the dry-down later in the day, once it has settled. With Valaya, watch the fizz at the start and the musk at the finish, because those are where members find the clones fall short.

A 3ml of Valaya, around 60 sprays, gives you several days to compare fairly. If the original wins, move up to a 10ml decant: around 200 sprays, enough to carry you through weeks of daily wear. First time buying small sizes? Our explainer on perfume decants covers the basics, and the page on trying before a full bottle shows the other route. To see Valaya next to its house sibling, read Delina vs Valaya, and for the wider range, our guide to the Parfums de Marly perfumes or to clean perfumes.

Clone or original? What to know first

Can I wear Valaya for a few days before choosing a dupe?
10ML sells Valaya as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle. A 3ml is around 60 sprays, enough to wear it on several days next to any clone.
Which Valaya dupe leads our ranking?
Mystique Bouquet by Afnan is the best overall pick in this guide: a large majority of voting members on Parfumo's comparison page find it similar, and both pyramids list white peach, bergamot, mandarin, orange blossom, vetiver, musk and vanilla. Fragrantica members find it more fruity-floral and less sparkling than Valaya.
How well supported is Delilah Blanc as a Valaya alternative?
It has strong support: nearly all voting members on Parfumo's comparison page find it similar, and Fragrantica members who tried both clones say it feels slightly closer to Valaya than Mystique Bouquet. One member finds it flatter, though, and another says it does not last as long.
What is the difference between Valaya and Valaya Exclusif?
Valaya is the 2023 Eau de Parfum with aldehydes, white peach, white florals, musk and vanilla; Valaya Exclusif is a 2025 Extrait de Parfum that lists almond, jasmine and sandalwood and leaves out the aldehydes, peach and musk. The clones in this guide are compared with the Eau de Parfum.
Do Valaya clones cost less per ml than a decant?
Every clone with an EU price in the comparison table costs less per ml than the original. A 10ml decant of Valaya is €39.51 (€3.95/ml), and a 3ml is €14.31.
Which clones are linked to Valaya, and by whom?
Mystique Bouquet, Delilah Blanc, Velvet Whisper, Valeria, Amara and Kiage 311 are each linked to Valaya by Parfumo, by Fragrantica members or by their maker. Among authentic perfumes, Acne Studios by Frederic Malle shares its aldehydes, peach, orange blossom, lily-of-the-valley, musk and vanilla, and Fleur Narcotique and Blue Talisman share its bergamot and orange blossom.
How long will Valaya last on me?
That depends on your skin and the weather, so we do not promise a wear time. Wear a 3ml, around 60 sprays, on several days to see how it behaves on you before choosing a larger size.

Sources

  1. Valaya Eau de Parfum, Parfums de Marly
  2. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
  3. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
  4. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  5. Scents like Valaya, Fragrantica forum
  6. Valaya vs Delilah Blanc, Parfumo comparison
  7. Delilah Blanc by Maison Alhambra, Fragrantica
  8. Valaya vs Velvet Whisper, Parfumo comparison
  9. Velvet Whisper by House of Thêom, Parfumo
  10. Valeria by Verset Parfums, Fragrantica
  11. Amara by Avapari, Parfumo
  12. Kiage 311, Kiage

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Valaya, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Parfums de Marly or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides