Valaya dupe 2026: 6 klonów kontra oryginał

Porównujemy sześć zamienników Valaya pod kątem wspólnych nut, wskazanych źródeł i cen z konkretnych dat, pokazując, czym każdy różni się od oryginału. Możesz też najpierw wypróbować samą Valaya w odlewce 3ml.

W tym poradniku

W skrócie

Najlepszym ogólnym zamiennikiem Valaya jest Mystique Bouquet od Afnan, który większość głosujących na Parfumo uważa za podobny. Osoby z Fragrantica, które wypróbowały oba klony, uznają Delilah Blanc od Maison Alhambra za nieco bliższy, choć jedna z nich uważa, że jest mniej wyrazisty, a inna twierdzi, że krócej się utrzymuje. Velvet Whisper od House of Thêom ma najniższą podaną cenę. Wolisz oryginał? Valaya kosztuje 39,51 € za odlewkę 10ml w 10ML.

6 alternatyw porównanych poniżej · ceny sprawdzone 28 września 2026

Ranking

  1. Mystique BouquetNajlepszy ogólnie Afnan45,50 € 80ml
  2. Delilah BlancNajbliżej w bazie Maison AlhambraBrak ceny w UE
  3. Velvet WhisperNajniższa cena House of Thêom18,95 € 75ml
  4. ValeriaŁagodniejsza wersja Verset Parfums37,95 € 100ml
  5. AmaraSłodsza wersja Avapari59,90 € 50ml
  6. Kiage 311Propozycja premium Kiage49,00 € 50ml

Wolisz oryginał?

Valaya

Parfums de MarlyOdlane z oryginalnego flakonu

Alternatywy: 0,25 €–1,20 €/ml w innych sklepach, sprawdzono 28 września 2026

Trzy flakony na jasnoniebieskim tle: Fleur Narcotique, Valaya i Acne Studios

Jak pachnie Valaya?

Flakon Valaya marki Parfums de Marly
OryginałValayaParfums de Marly

Valaya od Parfums de Marly pojawiła się w 2023 roku i jest opisana jako zapach damski. Na początku czuć musujące aldehydy, białą brzoskwinię, bergamotkę i mandarynkę. Serce tworzy czysty, biały bukiet: kwiat pomarańczy i konwalia, uzupełnione przez Petalia, Nympheal i mahonię, z delikatną nutą wetiweru w tle. Najdłużej pozostaje baza: piżmo, Ambroxan, Akigalawood i wanilia. Nadają zapachowi miękkie, pudrowe, piżmowe wykończenie, zamiast ciężkiej słodyczy. Dom perfumeryjny przedstawia własny opis na stronie Valaya.

Dla każdego, kto tworzy klon, cały zapach opiera się na dwóch elementach: iskrzącym otwarciu i piżmowym finiszu. Cytowane niżej komentarze użytkowników wracają do obu tych cech.

Bergamotka, kwiat pomarańczy i wanilia jako surowce: nuty zapachu Valaya marki Parfums de Marly
Na zdjęciu: bergamotka, kwiat pomarańczy i wanilia, nuty zapachu Valaya.

Eau de Parfum czy Valaya Exclusif?

Marka sprzedaje teraz dwie wersje. Valaya Exclusif pojawiła się w 2025 roku jako Extrait de Parfum i jest opisana jako uniseksowa. Ma własną listę nut: migdał, bergamotka i mandarynka w otwarciu; jaśmin, kwiat pomarańczy i białe kwiaty w sercu; Akigalawood, Ambroxan, drzewo sandałowe i wanilia w bazie. Migdał, jaśmin i drzewo sandałowe to nowe nuty, a bergamotka, kwiat pomarańczy, Akigalawood, Ambroxan i wanilia pojawiają się też w Eau de Parfum. Strony porównawcze Parfumo przywołane w tym poradniku zestawiają klony z Eau de Parfum, choć cytowany wątek na forum dotyczący Valerii ma tytuł nawiązujący do Valaya Exclusif.

Valaya i Valaya Exclusif w skrócie
WersjaPremieraStężenieProfil zapachowy
Valaya2023Eau de ParfumŚwieży, pudrowy bukiet białych kwiatów z bergamotką i kwiatem pomarańczy
Valaya Exclusif2025Extrait de ParfumMigdał na otwarciu, jaśmin, drzewo sandałowe i wanilia w bazie

Alternatywy dla Valaya w porównaniu

Ceny flakonów w innych sklepach, sprawdzone 28 września 2026

AlternatywaPodstawa porównaniaCena flakonuZa ml
1Najlepszy ogólnie Mystique Bouquet Afnan
Wskazane źródło Źródło
45,50 € 80ml
0,57 €/ml
2Najbliżej w bazie Delilah Blanc Maison Alhambra
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—
3Najniższa cena Velvet Whisper House of Thêom
Wskazane źródło Źródło
18,95 € 75ml
0,25 €/ml
4Łagodniejsza wersja Valeria Verset Parfums
Wskazane źródło Źródło
37,95 € 100ml
0,38 €/ml
5Słodsza wersja Amara Avapari
Wskazane źródło Źródło
59,90 € 50ml
1,20 €/ml
6Propozycja premium Kiage 311 Kiage
Wskazane źródło Źródło
49,00 € 50ml
0,98 €/ml

Zdjęcia flakonów: walmart.com, fragrantica.com, house-of-theom.com, versetparfums.uk, avaparifragrances.de

Porównanie dwóch obok siebie

Można wybrać dowolne dwa zapachy z tego przewodnika. Na start: oryginał obok nr 1.

CechaValayaParfums de MarlyMystique BouquetAfnan
Cena za ml
3ml: 4,77 €/ml · 10ml: 3,95 €/ml · 30ml: 3,15 €/ml
0,57 €/ml
Pojemność
Odlewki 3, 10 lub 30ml
Flakon 80ml
Koszt z dostawą
Aktualna cena 10ML; dostawa doliczana przy kasie
Cena flakonu w innym sklepie, sprawdzona: 28 września 2026; bez dostawy
Co mówią źródła
Punkt odniesienia: każda alternatywa w tym przewodniku jest porównywana z zapachem Valaya
  • Na stronie porównawczej Parfumo zdecydowana większość głosujących członków uznaje Mystique Bouquet za podobny do Valaya; w piramidach obu zapachów wymieniono białą brzoskwinię, bergamotkę, mandarynkę, kwiat pomarańczy, wetywerię, piżmo i wanilię. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
  • W bloku „zapachy podobne” dla zapachu Valaya serwis Parfumo wymienia Mystique Bouquet. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
  • Członkowie serwisu Fragrantica, którzy porównali oba zapachy, uważają, że Valaya dzięki aldehydom jest bardziej iskrzący, a Mystique Bouquet bardziej owocowo-kwiatowy, z liczi, piwonią i bazą z mchu dębowego, której Valaya nie wymienia; jeden z członków nazywa go bardzo dobrym zamiennikiem zapachu Valaya i mocniejszym od Delilah Blanc. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  • W wątku na forum serwisu Fragrantica o zapachach podobnych do Valaya jedna z użytkowniczek pisze, że odkąd odkryła Mystique Bouquet, nie czuje już potrzeby posiadania Valaya, a jego faza schnięcia jest mniej piżmowa. Scents like Valaya, Fragrantica forum
Podstawa porównania
Oryginalny zapach
Wskazane źródło
Dostępność
W 10ML, odlane z oryginalnego flakonu
W sprzedaży w sklepie w UE, sprawdzono: 28 września 2026
  • Valaya kosztuje mniej przy zakupie: 14,31 € wobec 45,50 €.
  • Mystique Bouquet daje więcej perfum: 80ml wobec 3ml.
  • 10ML nie nosiło tych dwóch zapachów obok siebie; każde stwierdzenie powyżej podaje źródło.

Ile tego potrzeba?

Wystarczy podać, ile razy Valaya ma być noszony i ile psiknięć zwykle się używa.

Potrzeba około 6ml (120 psiknięć).

  • 2 × 3mlNajtaniej28,62 €Zostaje 0ml
  • 1 × 10ml39,51 €Zostaje 4ml
  • 1 × 30ml94,50 €Zostaje 24ml
  • Mystique Bouquet od Afnan: 1 × 80mlCena w innym sklepie, sprawdzona: 28 września 2026, bez dostawy45,50 €Zostaje 74ml

Przy takim użyciu odlewki zapachu Valaya kosztują mniej niż Mystique Bouquet: 28,62 € wobec 45,50 €.

Szacunek: pojemności 10ML to około 60 psiknięć (3ml), 200 (10ml) i 600 (30ml), czyli mniej więcej 20 na ml. Atomizery się różnią, więc liczby są orientacyjne. Ceny bez dostawy.

Dwa przeliczone przykłady

  • Miesiąc weekendów

    8 użyć po 3 psiknięcia. Potrzeba około 1,2ml (24 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 1 × 3ml za 14,31 €, zostaje około 1,8ml. Przy takim użyciu odlewki zapachu Valaya kosztują mniej niż Mystique Bouquet: 14,31 € wobec 45,50 €.

  • Codziennie przez rok

    365 użyć po 4 psiknięcia. Potrzeba około 73ml (1460 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml za 242,82 €, zostaje około 0ml. Przy takim użyciu Mystique Bouquet kosztuje mniej niż odlewki zapachu Valaya: 45,50 € wobec 242,82 €. To inny zapach, nie oryginał.

Ranking zamienników Valaya: 6 alternatyw z rolą i ceną za ml, na czele Mystique Bouquet marki AfnanOtwórz obraz w pełnym rozmiarze w nowej karcie
Kolejność według podobieństwa do Valaya. Ceny za ml wyliczone z cen flakonów sprawdzonych 28 września 2026.

Najlepszy ogólnie: Mystique Bouquet

Flakon Mystique Bouquet marki Afnan
Mystique BouquetAfnanNajlepszy ogólnie

Mystique Bouquet od Afnan cieszy się najszerszą zgodą. Na stronie porównawczej Parfumo zdecydowana większość głosujących uważa go za podobny do Valaya, a piramidy obu zapachów wymieniają białą brzoskwinię, bergamotkę, mandarynkę, kwiat pomarańczy, wetiwer, piżmo i wanilię. Parfumo wymienia go także w sekcji „pachnie podobnie” na swojej stronie Valaya.

Główna różnica to owocowość kontra iskrzący charakter. Osoby, które porównywały oba zapachy na Fragrantica, uznają Valaya za bardziej iskrzącą dzięki aldehydom, a Mystique Bouquet za bardziej owocowo-kwiatowy, z liczi, piwonią i bazą z mchu dębowego, których Valaya nie wymienia. W wątku na forum Fragrantica o zapachach podobnych do Valaya jedna osoba uważa, że w fazie wybrzmiewania zapach jest mniej piżmowy, ale mówi, że odkąd go znalazła, nie czuje już potrzeby posiadania Valaya.

To propozycja dla osoby, która uwielbia brzoskwinię i kwiatowe nuty Valaya, ale może zrezygnować z części musującej świeżości na rzecz pełniejszego, bardziej owocowego bukietu. Jeden z członków Fragrantica nazywa go bardzo dobrym odpowiednikiem Valaya i ocenia, że jest mocniejszy niż Delilah Blanc. Podstawa: wskazane źródło, porównanie i lista podobnych zapachów Parfumo oraz komentarze członków Fragrantica.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 4

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Na stronie porównawczej Parfumo zdecydowana większość głosujących członków uznaje Mystique Bouquet za podobny do Valaya; w piramidach obu zapachów wymieniono białą brzoskwinię, bergamotkę, mandarynkę, kwiat pomarańczy, wetywerię, piżmo i wanilię. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
  2. W bloku „zapachy podobne” dla zapachu Valaya serwis Parfumo wymienia Mystique Bouquet. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
  3. Członkowie serwisu Fragrantica, którzy porównali oba zapachy, uważają, że Valaya dzięki aldehydom jest bardziej iskrzący, a Mystique Bouquet bardziej owocowo-kwiatowy, z liczi, piwonią i bazą z mchu dębowego, której Valaya nie wymienia; jeden z członków nazywa go bardzo dobrym zamiennikiem zapachu Valaya i mocniejszym od Delilah Blanc. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  4. W wątku na forum serwisu Fragrantica o zapachach podobnych do Valaya jedna z użytkowniczek pisze, że odkąd odkryła Mystique Bouquet, nie czuje już potrzeby posiadania Valaya, a jego faza schnięcia jest mniej piżmowa. Scents like Valaya, Fragrantica forum

Najbliższy w fazie wybrzmiewania: Delilah Blanc

Flakon Delilah Blanc marki Maison Alhambra
Delilah BlancMaison AlhambraNajbliżej w bazie

To określenie najbliższej propozycji w tym przewodniku; cytowani niżej członkowie porównują cały zapach, a nie samą fazę dry-down. Delilah Blanc od Maison Alhambra ma najbardziej zgodne wskazania spośród sześciu propozycji: na stronie porównawczej Parfumo niemal wszyscy głosujący członkowie uznają go za podobny do Valaya. W piramidach obu zapachów wymieniono tam białą brzoskwinię, bergamotkę, mandarynkę, kwiat pomarańczy, wetiwer, piżmo i wanilię, a opis na Fragrantica przedstawia ten sam układ: bergamotka, biała brzoskwinia i mandarynka, następnie kwiat pomarańczy i wetiwer, a na końcu piżmo i wanilia.

Główna różnica to lekkość. Członkowie Fragrantica, którzy wypróbowali oba klony, twierdzą, że Delilah Blanc wydaje się nieco bliższy Valaya niż Mystique Bouquet, ale nie wszyscy się z tym zgadzają: jedna osoba uważa go za bardziej płaski, jak napój, który stracił bąbelki, a inna pisze, że nie utrzymuje się tak długo. Z porównania list wynika, że w piramidzie Delilah Blanc na Fragrantica brakuje aldehydów, Ambroxanu i Akigalawood obecnych w Valaya.

To propozycja dla osoby, która szuka zapachu o profilu najbliższym Valaya i akceptuje spokojniejszy, mniej iskrzący efekt. Tabela nie podaje ceny w UE, ponieważ w dniu sprawdzania produkt nie był dostępny w magazynie. Podstawa: wskazane źródło, porównanie Parfumo oraz komentarze członków Fragrantica.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Na stronie porównawczej Parfumo niemal wszyscy głosujący członkowie uznają Delilah Blanc za podobny do Valaya; w piramidach obu zapachów wymieniono białą brzoskwinię, bergamotkę, mandarynkę, kwiat pomarańczy, wetywerię, piżmo i wanilię. Valaya vs Delilah Blanc, Parfumo comparison
  2. Użytkownicy serwisu Fragrantica, którzy wypróbowali oba zamienniki zapachu Valaya, mówią, że Delilah Blanc wydaje się nieco bardziej podobny do Valaya niż Mystique Bouquet, choć jedna osoba uważa go za bardziej płaski, jak napój bez gazu, a inna twierdzi, że nie utrzymuje się tak długo. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  3. Fragrantica wymienia bergamotkę, białą brzoskwinię i mandarynkę; kwiat pomarańczy i wetywerię; piżmo i wanilię. Delilah Blanc by Maison Alhambra, Fragrantica

Najniższa cena: Velvet Whisper

Flakon Velvet Whisper marki House of Thêom
Velvet WhisperHouse of ThêomNajniższa cena

Velvet Whisper od House of Thêom kosztuje najmniej spośród klonów, których cenę można podać w tabeli — zarówno za flakon, jak i za każdy ml. Na stronie porównawczej Parfumo zdecydowana większość głosujących członków uznaje go za podobny do Valaya. Oba zapachy mają wspólne nuty bergamotki, mandarynki, brzoskwini, kwiatu pomarańczy, wetiweru i piżma.

Główna różnica pojawia się na początku. Velvet Whisper dodaje do wspólnej listy rabarbar, lilię i ambrę. Członek, który napisał o nim na stronie Parfumo, twierdzi, że zapach od razu przechodzi do czystej, pudrowej fazy dry-down Valaya i pomija owocowe otwarcie, przez co wydaje się nieco bardziej płaski i liniowy. Inny członek nazywa go Valaya w niższej cenie, a Parfumo umieszcza Valaya na pierwszym miejscu w sekcji „pachnie podobnie”.

To propozycja dla osoby, która najbardziej lubi w Valaya czyste, pudrowe wykończenie i nie będzie tęsknić za brzoskwinią w otwarciu. Podstawa: wskazane źródło, porównanie Parfumo i teksty członków.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Na stronie porównawczej Parfumo zdecydowana większość głosujących członków uznaje Velvet Whisper za podobny do Valaya; oba zapachy zawierają bergamotkę, mandarynkę, brzoskwinię, kwiat pomarańczy, wetywerię i piżmo, a Velvet Whisper ma dodatkowo rabarbar, lilię i ambrę. Valaya vs Velvet Whisper, Parfumo comparison
  2. W bloku „zapachy podobne” zapachu Velvet Whisper serwis Parfumo wymienia Valaya na pierwszym miejscu; jeden z członków pisze, że zapach od razu przechodzi w czystą, pudrową fazę schnięcia Valaya, bez owocowego otwarcia, i jest nieco bardziej płaski oraz liniowy, a inny nazywa go Valaya w przystępniejszej cenie. Velvet Whisper by House of Thêom, Parfumo

Łagodniejsza wersja: Valeria

Flakon Valeria marki Verset Parfums
ValeriaVerset ParfumsŁagodniejsza wersja

Valeria od Verset Parfums zachowuje kwiaty, a łagodzi piżmową nutę. Nie podano tu jej piramidy, więc porównanie opiera się na opisach członków społeczności. Członkini, która ma Valaya, pisze na Fragrantica, że Valeria przypomina Valaya, ale ma mniej piżma i więcej kwiatów. Ogólnie jest bardzo podobna, lecz krócej utrzymuje się na jej skórze. Członek społeczności szukający alternatywy dla Valaya w wątku na forum Fragrantica również uznaje ją za bardzo podobną, ale brakuje mu piżmowego charakteru.

Największa różnica kryje się w bazie. Oprócz lżejszego piżma członek forum wyczuwa w fazie dry-down metaliczny akord. Inny członek Fragrantica żałuje, że brakuje brzoskwini z Valaya, i wyczuwa delikatny, dymny akcent Akigalawood.

To propozycja dla osób, którym piżmo w Valaya wydaje się zbyt intensywne i które wolą, by na pierwszy plan wyszły kwiaty. Podstawa: wskazane źródło, opisy członków społeczności na Fragrantica i jej forum.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Użytkowniczka serwisu Fragrantica, która ma Valaya, opisuje Valeria jako Valaya z mniejszą ilością piżma i większą ilością kwiatów — bardzo podobny zapach, ale krócej utrzymujący się na jej skórze; innemu członkowi serwisu brakuje w nim brzoskwini z Valaya i zauważa on lekko dymny akcent od akigalawood. Valeria by Verset Parfums, Fragrantica
  2. W wątku na forum serwisu Fragrantica użytkownik szukający alternatywy dla zapachu Valaya uznaje zapach Valeria za bardzo podobny, ale pozbawiony piżmowości, z metalicznym akordem w końcowej fazie. Similar perfumes to Valaya Exclusif, Fragrantica forum

Słodsza wersja: Amara

Flakon Amara marki Avapari
AmaraAvapariSłodsza wersja

Amara od Avapari ma na papierze najwięcej wspólnych cech z Valaya. Na stronie Parfumo Valaya figuruje jako pierwszy zapach pod hasłem „podobne zapachy”, a piramida Amary jest zbliżona do piramidy Valaya: aldehydy, biała brzoskwinia, bergamotka i mandarynka; mahonia, konwalia, Nympheal, kwiat pomarańczy, Petalia i wetiwer; Akigalawood, Ambroxan, piżmo i wanilia.

Główna różnica tkwi w proporcjach. Parfumo określa Amarę jako kwiatowo-słodką, a Valaya jako świeżo-kwiatową. Członek społeczności na niemieckiej wersji Parfumo pisze, że Amara czerpie z Valaya, ale jest zapachem samym w sobie: mniej liniowym, z bardziej zielonymi i cytrusowymi nutami, bez ostrej, syntetycznej czystej nuty.

To propozycja dla osób, którym podoba się konstrukcja Valaya, ale wolą słodszy zapach, albo którym jej czysta nuta wydaje się zbyt ostra. Podstawa: wskazane źródło, opis na Parfumo i zamieszczony tam tekst członka społeczności.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. W bloku „zapachy podobne” zapachu Amara serwis Parfumo wymienia Valaya na pierwszym miejscu, a sam zapach klasyfikuje jako kwiatowo-słodki, podczas gdy Valaya określa jako świeżo-kwiatowy; podana piramida to aldehydy, biała brzoskwinia, bergamotka i mandarynka; mahonia, konwalia, Nympheal, kwiat pomarańczy, Petalia i wetyweria; Akigalawood, Ambroxan, piżmo i wanilia. Amara by Avapari, Parfumo
  2. Członek serwisu Parfumo pisze, że Amara czerpie z Valaya, ale ma własny charakter: jest mniej liniowy, ma więcej zielonych i cytrusowych nut i brakuje w nim ostrej, syntetycznej, czystej nuty. Amara von Avapari, Parfumo

Wersja premium: Kiage 311

Kiage 311KiagePropozycja premium

Kiage 311 to propozycja premium ze względu na deklarowane stężenie, nie cenę: w tabeli nie jest to najdroższy klon w przeliczeniu na ml. Strona Kiage wskazuje Valaya jako inspirację, określa zapach mianem Duftzwilling — po niemiecku „zapachowy bliźniak” — i deklaruje udział olejków zapachowych wyższy niż w eau de parfum. Wymienione nuty to bergamotka, mandarynka i biała brzoskwinia; kwiat pomarańczy, białe kwiaty i wetiwer; Akigalawood, Ambrofix, piżmo i wanilia.

Główna różnica, jeśli porównać listy nut, dotyczy tego, czego zabrakło i co zastąpiono. Nie ma aldehydów, Ambrofix zajmuje miejsce Ambroxan z piramidy Valaya, a ogólne określenie „białe kwiaty” zastępuje konwalię, Petalię, Nympheal i mahonię wymienione w Valaya.

To propozycja dla osób, które chcą zapachu o zarysie Valaya w klonie, który jego producent opisuje jako bardziej skoncentrowany. Podstawa: wyłącznie strona producenta, więc traktuj to jako deklarację marki, a nie niezależne potwierdzenie.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 1

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Na własnej stronie Kiage wskazuje Valaya jako inspirację dla Kiage 311, nazywa go bliźniaczym zapachem (Duftzwilling), podaje udział olejków zapachowych wyższy niż w wodzie perfumowanej i wymienia bergamotkę, mandarynkę oraz białą brzoskwinię; kwiat pomarańczy, białe kwiaty i wetywerię; Akigalawood, Ambrofix, piżmo i wanilię. Kiage 311, Kiage

Autentyczne alternatywy, które mamy w ofercie

Oryginalne perfumy, które mają część czystego, białokwiatowego charakteru Valaya, dostępne jako odlewki nalane z oryginalnego flakonu.

  1. Ex Nihilo

    Fleur Narcotique

    Liczi, bergamotka i brzoskwinia na jaśminie, kwiecie pomarańczy i piwonii, z piżmem, mchem i drzewem sandałowym: owocowy zapach z białymi kwiatami.

    3ml · 10ml

  2. Frederic Malle

    Acne Studios

    Aldehydy, brzoskwinia, kwiat pomarańczy i konwalia na drzewie sandałowym, piżmie, wanilii i heliotropie: pudrowy, mydlany zapach.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Ex Nihilo

    Blue Talisman

    Gruszka, bergamotka i imbir z kwiatem pomarańczy na Akigalawood, piżmie i Ambrofix: świeższy i bardziej drzewny zapach.

    3ml · 10ml

Czego klonom brakuje

Zestawienie komentarzy członków społeczności z listami nut ujawnia trzy różnice. Pierwsza to iskrzący początek. Delilah Blanc i Velvet Whisper zostały – każdy przez jednego członka społeczności – określone jako bardziej płaskie, a na żadnej z przytoczonych list nut nie ma aldehydów, które nadają białym kwiatom musujący, lekki początek.

Druga różnica to piżmo. Trzech członków społeczności uważa, że faza dry-down w Mystique Bouquet i Valeria jest mniej piżmowa niż w Valaya.

Trzecia rzecz to owocowe nuty na otwarcie. Jeden z członków uznał, że Velvet Whisper pomija owocowy początek, a innemu zabrakło brzoskwini w Valeria. Gdy klon dobrze oddaje bazę, ale traci pierwsze, jasne minuty, może przypominać zakończenie Valaya bez jej początku.

Klon czy Valaya w mniejszej pojemności?

W przeliczeniu na ml każda pozycja w tabeli, dla której można podać cenę, wypada taniej niż oryginał. Odlewka Valaya 10ml kosztuje 39,51 €, czyli 3,95 €/ml; 30ml kosztuje 94,50 €, czyli 3,15 €/ml. Jeśli wiesz już, że ten czysty, kwiatowy styl ci odpowiada i chcesz nosić go obficie na co dzień, klon daje więcej perfum za te same pieniądze.

Inaczej wygląda to, gdy dopiero zastanawiasz się, czy Valaya jest dla ciebie. Najmniejsza pojemność, 3ml, czyli około 60 rozpyleń, kosztuje 14,31 €. Możesz wybrać odlewkę 10ml, czyli około 200 rozpyleń, albo 30ml, czyli około 600. Valaya Exclusif jest dostępna w pojemności 3ml za 16,11 €, jeśli chcesz ponosić obie wersje przed podjęciem decyzji. Nasz indeks cen za ml porównuje wszystkie sprzedawane przez nas pojemności, według domów perfumeryjnych.

Inne domy perfumeryjne i czyste białe kwiaty

Jeśli szukasz czystego, białego kwiatowego zapachu z innego domu perfumeryjnego, trzy oryginalne kompozycje mają z Valaya coś wspólnego. Fleur Narcotique marki Ex Nihilo z 2022 roku łączy liczi, bergamotkę i brzoskwinię z jaśminem, kwiatem pomarańczy i piwonią, na bazie piżma, mchu i drzewa sandałowego: to owocowo-kwiatowy kierunek sam w sobie. Acne Studios marki Frederic Malle z 2024 roku zachowuje aldehydy. W nutach głowy ma bergamotkę i mandarynkę, w sercu brzoskwinię, kwiat pomarańczy, konwalię, jaśmin, różę i fiołek, a w pudrowej bazie drzewo sandałowe, kadzidło, Iso E Super, piżmo, wanilię i heliotrop. Blue Talisman marki Ex Nihilo z 2023 roku jest świeższy i bardziej drzewny: gruszka, bergamotka, mandarynka i imbir, a potem kwiat pomarańczy i Georgywood, następnie Akigalawood, piżmo i Ambrofix. Wszystkie są dostępne w formie odlewek, więc możesz używać kilku na zmianę przez dwa tygodnie, zanim się zdecydujesz.

Jak testować klon

Pasek papierowy pokaże ci otwarcie i niewiele więcej, dlatego wypróbuj oryginał i klon na skórze. Nałóż jeden zapach pierwszego dnia, a drugi kolejnego, zamiast nakładać oba naraz — dzięki temu żaden nie wpłynie na odbiór drugiego. Sprawdź każdy zapach w tych samych momentach: tuż po rozpyleniu, w sercu, gdy nuty głowy już wybrzmią, i później, gdy zapach osiądzie na skórze. W przypadku Valaya zwróć uwagę na musujące otwarcie i piżmowe wykończenie — to właśnie w tych miejscach, zdaniem członków, klony wypadają słabiej.

3ml Valaya, czyli około 60 rozpyleń, wystarczy na kilka dni, by rzetelnie porównać zapachy. Jeśli bardziej podoba ci się oryginał, wybierz odlewkę 10ml: około 200 rozpyleń, czyli zapas na kilka tygodni codziennego noszenia. Pierwszy raz kupujesz mniejsze pojemności? Podstawy wyjaśniamy w artykule o odlewkach perfum, a strona o wypróbowaniu zapachu przed zakupem pełnego flakonu pokazuje inną możliwość. Jeśli chcesz porównać Valaya z zapachem z tego samego domu perfumeryjnego, przeczytaj Delina vs Valaya, a jeśli interesuje cię szerszy wybór, zajrzyj do przewodnika po perfumach Parfums de Marly albo czystych zapachach.

Klon czy oryginał? Co warto wiedzieć wcześniej

Czy mogę nosić Valaya przez kilka dni, zanim wybiorę dupe?
W 10ML kupisz Valaya jako odlewkę 3ml, 10ml lub 30ml, odlaną z oryginalnego flakonu. 3ml to około 60 aplikacji — wystarczy, by nosić zapach przez kilka dni i porównać go z dowolnym klonem.
Który dupe Valaya prowadzi w naszym rankingu?
Mystique Bouquet od Afnan to najlepszy wybór w tym zestawieniu: zdecydowana większość głosujących użytkowników na stronie porównawczej Parfumo uważa, że zapach jest podobny, a w obu piramidach wymieniono białą brzoskwinię, bergamotkę, mandarynkę, kwiat pomarańczy, wetiwer, piżmo i wanilię. Użytkownicy Fragrantica uważają, że Mystique Bouquet jest bardziej owocowo-kwiatowy i mniej świetlisty niż Valaya.
Na ile dobrze uzasadniony jest wybór Delilah Blanc jako alternatywy dla Valaya?
Ma mocne poparcie: niemal wszyscy głosujący użytkownicy na stronie porównawczej Parfumo uważają, że jest podobny, a użytkownicy Fragrantica, którzy wypróbowali oba klony, twierdzą, że jest nieco bliższy Valaya niż Mystique Bouquet. Jeden z użytkowników uważa jednak, że jest mniej wyrazisty, a inny twierdzi, że nie utrzymuje się tak długo.
Czym różni się Valaya od Valaya Exclusif?
Valaya to Eau de Parfum z 2023 roku z aldehydami, białą brzoskwinią, białymi kwiatami, piżmem i wanilią. Valaya Exclusif to Extrait de Parfum z 2025 roku, w którego nutach wymieniono migdał, jaśmin i drzewo sandałowe, a pominięto aldehydy, brzoskwinię i piżmo. Klony w tym przewodniku porównujemy z wersją Eau de Parfum.
Czy klony Valaya kosztują mniej w przeliczeniu na ml niż odlewka?
Każdy klon z tabeli porównawczej, dla którego podano cenę w UE, kosztuje mniej za ml niż oryginał. Odlewka Valaya 10ml kosztuje 39,51 € (3,95 €/ml), a 3ml kosztuje 14,31 €.
Które klony są łączone z Valaya i przez kogo?
Mystique Bouquet, Delilah Blanc, Velvet Whisper, Valeria, Amara i Kiage 311 są łączone z Valaya przez Parfumo, użytkowników Fragrantica lub ich producentów. Wśród oryginalnych perfum Acne Studios od Frederic Malle ma wspólne z Valaya aldehydy, brzoskwinię, kwiat pomarańczy, konwalię, piżmo i wanilię, a Fleur Narcotique i Blue Talisman łączą z nią bergamotkę i kwiat pomarańczy.
Jak długo Valaya będzie się na mnie utrzymywać?
To zależy od twojej skóry i pogody, dlatego nie obiecujemy konkretnej trwałości. Używaj odlewki 3ml, czyli około 60 aplikacji, przez kilka dni i sprawdź, jak zapach zachowuje się na twojej skórze, zanim wybierzesz większą pojemność.

Źródła

  1. Valaya Eau de Parfum, Parfums de Marly
  2. Valaya (Eau de Parfum) by Parfums de Marly, Parfumo
  3. Valaya vs Mystique Bouquet, Parfumo comparison
  4. Mystique Bouquet by Afnan, Fragrantica
  5. Scents like Valaya, Fragrantica forum
  6. Valaya vs Delilah Blanc, Parfumo comparison
  7. Delilah Blanc by Maison Alhambra, Fragrantica
  8. Valaya vs Velvet Whisper, Parfumo comparison
  9. Velvet Whisper by House of Thêom, Parfumo
  10. Valeria by Verset Parfums, Fragrantica
  11. Amara by Avapari, Parfumo
  12. Kiage 311, Kiage

Jak porównaliśmy

Każda alternatywa jest uszeregowana według tego, jak blisko oddaje nuty i bazę Valaya, na podstawie wskazanej przy niej w tabeli. Ceny w innych sklepach sprawdzono 28 września 2026 i często się zmieniają; ceny 10ML na tej stronie są aktualne.

10ML jest niezależny i nie jest powiązany z Parfums de Marly ani z markami wymienionych tu alternatyw, ani przez nie polecany. Ich nazwy służą wyłącznie do wskazania porównywanych perfum.

Noś go przez tydzień, nie dziesięć sekund.

Perfumy designerskie i niszowe w odlewkach 10ml – najpierw pożyj z zapachem, potem zdecyduj.

Zobacz odlewki

Wszystkie poradniki o perfumach