Versace Eros dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό
Έξι dupe του Versace Eros συγκρίνονται με βάση τις δημοσιευμένες νότες, τις κατονομασμένες πηγές και τις τιμές με ημερομηνία, μαζί με τις διαφορές τους από το αυθεντικό. Ή δοκίμασε πρώτα το ίδιο το Eros σε decant 3ml.
Σε αυτόν τον οδηγό
Με λίγα λόγια
Το καλύτερο συνολικά dupe του Versace Eros είναι το Versencia Oro από τον Maison Alhambra, του οποίου η καταχώριση στο Fragrantica ακολουθεί την πυραμίδα των νοτών του Eros σε κάθε επίπεδο. Πιο κοντά στο dry-down βρίσκεται το Imperial Blue από τον Riiffs, που τα μέλη του Fragrantica βρίσκουν πιο ήπιο· ένα μέλος λέει ότι το dry-down θυμίζει ξεκάθαρα Eros. Τη χαμηλότερη τιμή έχει το Colossus από τη La Rive. Θέλεις το αυθεντικό; Το Eros κοστίζει 25,11 € για decant 10ml στο 10ML.
6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026
Η κατάταξη
- Versencia Oro14,21 € 100ml
- Colossus4,99 € 90ml
- Imperial Blue24,00 € 100ml
- Blue Sapphire30,75 € 100ml
- TerraΧωρίς τιμή ΕΕ
- Ambery Mint29,00 € 50ml
Προτιμάς το αυθεντικό;
Eros
VersaceΑπό την αυθεντική φιάλη
Οι εναλλακτικές: 0,06 €–0,58 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Πώς μυρίζει το Versace Eros;
Το Eros από τη Versace κυκλοφόρησε το 2012. Η αρχή είναι δροσερή και φωτεινή: κυριαρχεί η μέντα, πλαισιωμένη από πράσινο μήλο και λεμόνι. Στην καρδιά το άρωμα ζεσταίνεται, καθώς αναδύονται το φασόλι τόνκα και το Ambroxan, με μια διακριτική νότα γερανιού να τα ανασηκώνει. Στη βάση βρίσκονται βανίλια Μαδαγασκάρης, δύο είδη κέδρου (Βιρτζίνιας και Άτλαντα), βετιβέρ και βρύα βελανιδιάς. Το αποτέλεσμα είναι γλυκό και αρωματικό, με πράσινη, μεντώδη αρχή και τελείωμα με βανίλια και τόνκα.
Αυτή η αντίθεση είναι το δύσκολο σημείο για κάθε κλώνο. Η μέντα και το μήλο αναπαράγονται εύκολα. Από κάτω βρίσκεται ένα στεγνό, ξυλώδες και βρυώδες πλαίσιο, ενώ οι πηγές παρακάτω αναφέρουν διαφορές τόσο στην αρχή όσο και στο τελείωμα.
Σε ποια εκδοχή του Eros στοχεύουν οι κλώνοι;
Οι περισσότερες συγκρίσεις σε αυτόν τον οδηγό αναφέρονται στο Eros Eau de Toilette: οι σελίδες του Parfumo για τα Colossus, Imperial Blue και Terra τα αντιπαραβάλλουν με αυτή την εκδοχή. Εξαίρεση είναι το Blue Sapphire, που στο Parfumo συγκρίνεται με το Eros Eau de Parfum. Η σειρά Versace έχει κι άλλα μέλη, ενώ ο οδηγός μας για το Eros και το Eros Flame εξηγεί τις διαφορές τους μέσα από τις νότες τους.
Αν δεν είσαι σίγουρος πώς αλλάζει το άρωμα ανάλογα με τη συγκέντρωση, διάβασε το eau de parfum και eau de toilette. Πριν εμπιστευτείς μια σύγκριση, έλεγξε με ποια εκδοχή του Eros αντιπαραβάλλει τον κλώνο.
Εναλλακτικές του Eros σε σύγκριση
Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026
Φωτογραφίες φιαλών: fragrantica.com, lavonio.ie, uk.riiffsperfumes.com, lattafa.com, vincecamuto.com, fragrantica.com
Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο
Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.
- Το Fragrantica αναφέρει μέντα, λεμόνι και πράσινο μήλο· τόνκα, αμπροξάνη και γεράνι· βανίλια, κέδρο, βετιβέρ και βρύα δρυός — την πυραμίδα του Eros· πολλοί κάτοχοι το βρίσκουν κοντά στο Eros, ενώ αρκετοί λένε ότι το στέγνωμα αποκλίνει ή γίνεται συνθετικό Versencia Oro by Maison Alhambra (Fragrantica)
- Το Eros κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 8,01 € έναντι 14,21 €.
- Το Versencia Oro σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
- Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.
Πόσο χρειάζομαι;
Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Eros και πόσους ψεκασμούς βάζεις.
Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).
Για τόση χρήση, το Versencia Oro κοστίζει λιγότερο από τα decants του Eros: 14,21 € έναντι 16,02 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.
Δύο παραδείγματα με νούμερα
Ένας μήνας Σαββατοκύριακα
8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 8,01 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Eros κοστίζουν λιγότερο από το Versencia Oro: 8,01 € έναντι 14,21 €.
Κάθε μέρα για έναν χρόνο
365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 151,92 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Versencia Oro κοστίζει λιγότερο από τα decants του Eros: 14,21 € έναντι 151,92 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Καλύτερο συνολικά: Versencia Oro
Το Versencia Oro από τον Maison Alhambra ταιριάζει με το Eros στα χαρτιά. Η καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρει μέντα, λεμόνι και πράσινο μήλο στις νότες κορυφής, τόνκα, Ambroxan και γεράνι στην καρδιά, και βανίλια, κέδρο, βετιβέρ και βρύα βελανιδιάς στη βάση. Από τις πηγές αυτού του οδηγού, είναι η μόνη που παραθέτει ολόκληρη την πυραμίδα του Eros.
Η βασική διαφορά εμφανίζεται αργότερα. Πολλοί κάτοχοι στο Fragrantica το βρίσκουν κοντά στο Eros, ενώ αρκετοί λένε ότι το dry-down απομακρύνεται από το αυθεντικό ή γίνεται συνθετικό. Η αρχή και η καρδιά διατηρούν την ομοιότητα· στο τελείωμα διίστανται οι γνώμες.
Ταιριάζει σε όποιον λατρεύει την αρχική φάση του Eros, θέλει μεγάλη φιάλη για να ψεκάζεται άνετα και δεν έχει πρόβλημα με ένα dry-down που κάποιοι κάτοχοι θεωρούν λιγότερο πιστό. Βάση: επώνυμη πηγή, η καταχώριση στο Fragrantica και τα σχόλια των κατόχων της.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Το Fragrantica αναφέρει μέντα, λεμόνι και πράσινο μήλο· τόνκα, αμπροξάνη και γεράνι· βανίλια, κέδρο, βετιβέρ και βρύα δρυός — την πυραμίδα του Eros· πολλοί κάτοχοι το βρίσκουν κοντά στο Eros, ενώ αρκετοί λένε ότι το στέγνωμα αποκλίνει ή γίνεται συνθετικό Versencia Oro by Maison Alhambra (Fragrantica)
Η χαμηλότερη τιμή: Colossus
Από τους κλώνους με τιμή στον πίνακα, το Colossus της La Rive κοστίζει λιγότερο, τόσο ανά φιάλη όσο και ανά ml. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, και τα δύο αρώματα έχουν πράσινο μήλο και μέντα, καθώς και λεμόνι, φασόλι τόνκα, βανίλια, κέδρο και βρύα. Όλα τα μέλη εκτός από ένα από όσα ψήφισαν εκεί θεωρούν το Colossus και το Eros Eau de Toilette παρόμοια.
Η βασική διαφορά είναι το άνοιγμα. Ένα μέλος του Parfumo διακρίνει σαφείς ομοιότητες με το Eros, αλλά θεωρεί το άνοιγμα του αυθεντικού πιο εκρηκτικό και του δίνει ελαφρώς καλύτερη απόδοση.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει τον συνδυασμό μήλου, μέντας και βανίλιας για εύκολη καθημερινή χρήση και δεν τον πειράζει να λείπει η έντονη πρώτη έκρηξη. Βάση: επώνυμη πηγή, η σελίδα σύγκρισης του Parfumo και το κείμενο του μέλους.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, 53 of 54 μέλη που ψήφισαν βρίσκουν το Colossus και το Eros Eau de Toilette παρόμοια· και στα δύο αναφέρονται πράσινο μήλο και μέντα, μαζί με λεμόνι, τόνκα, βανίλια, κέδρο και βρύα Colossus vs Eros (Parfumo comparison)
- Ένα μέλος του Parfumo βλέπει σαφείς ομοιότητες με το Eros, με πιο εκρηκτικό άνοιγμα στο πρωτότυπο και ελαφρώς καλύτερη απόδοση από το Eros Colossus, member write-up (Parfumo)
Πιο κοντά στο dry-down: Imperial Blue
Το Imperial Blue της Riiffs έχει κοινές με το Eros τη μέντα, το γεράνι και το βετιβέρ, τις νότες που καταγράφονται και στα δύο στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo. Όλα τα μέλη εκτός από δύο από όσα ψήφισαν εκεί θεωρούν το Imperial Blue και το Eros Eau de Toilette παρόμοια.
Η βασική διαφορά είναι η ένταση. Μέλη που γράφουν στη σελίδα του στο Fragrantica το βρίσκουν πολύ κοντά στο Eros και δύσκολο να το ξεχωρίσεις, αλλά πιο ήπιο και λιγότερο έντονο. Ένα από αυτά βρίσκει το άνοιγμα πιο μεντώδες, αλλά λέει ότι το dry-down θυμίζει ξεκάθαρα Eros, γι’ αυτό και καταλαμβάνει αυτή τη θέση.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το Eros υπερβολικά έντονο όταν βρίσκεται κοντά σε άλλους και θέλει ένα τελείωμα που ένα μέλος θεωρεί ότι θυμίζει ξεκάθαρα Eros, αλλά σε χαμηλότερη ένταση. Βάση: επώνυμη πηγή, τα σχόλια των μελών στο Fragrantica και η σελίδα σύγκρισης του Parfumo.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Τα μέλη του Fragrantica το βρίσκουν πολύ κοντά στο Eros και δύσκολο να τα ξεχωρίσει κανείς, πιο ήπιο και λιγότερο έντονο· ένα μέλος βρίσκει την αρχή πιο μεντένια, αλλά λέει ότι στο στέγνωμα θυμίζει ξεκάθαρα Eros Imperial Blue by Riiffs (Fragrantica)
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, 16 of 18 μέλη που ψήφισαν βρίσκουν το Imperial Blue και το Eros Eau de Toilette παρόμοια· και στα δύο αναφέρονται μέντα, γεράνι και βετιβέρ Imperial Blue vs Eros (Parfumo comparison)
Πιο δροσερή εκδοχή: Blue Sapphire
Το Blue Sapphire της Lattafa Pride διατηρεί τη μέντα και το λεμόνι του Eros, αλλά αλλάζει την ισορροπία ανάμεσά τους. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, με σύγκριση με το Eros Eau de Parfum και όχι με το Eau de Toilette, όλα τα μέλη εκτός από ένα από όσα ψήφισαν θεωρούν τα δύο αρώματα παρόμοια.
Η βασική διαφορά είναι η γλυκύτητα. Μέλη στη σελίδα του στο Parfumo το βρίσκουν λιγότερο μεντώδες και πιο λεμονάτο από το Eros, και λένε ότι παραμένει θαλασσινά δροσερό και λιγότερο γλυκό. Ένα μέλος εκεί το βρίσκει να θυμίζει το Eros μόνο αμυδρά, επομένως δεν συμμερίζονται όλοι αυτή την ομοιότητα.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει τη βανίλια του Eros υπερβολικά βαριά και προτιμά κάτι δροσερό και εσπεριδοειδές. Πηγή: κατονομασμένη πηγή, οι σημειώσεις μέλους στο Parfumo και η σελίδα σύγκρισης.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Τα μέλη του Parfumo το βρίσκουν με λιγότερη μέντα και πιο λεμονάτο από το Eros, με θαλασσινή φρεσκάδα και λιγότερη γλυκύτητα· ένα μέλος το βρίσκει μόνο αμυδρά παρόμοιο με το Eros Blue Sapphire by Lattafa Pride (Parfumo)
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo με το Eros Eau de Parfum (όχι το Eau de Toilette), 26 of 27 μέλη που ψήφισαν βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια Blue Sapphire vs Eros Eau de Parfum (Parfumo comparison)
Πιο απαλή εκδοχή: Terra
Το Terra του Vince Camuto συναντά το Eros στο φασόλι τόνκα. Ένα μέλος στη σελίδα του στο Parfumo βρίσκει ότι το φασόλι τόνκα κυριαρχεί στο dry-down, ενώ το Parfumo κατατάσσει το Eros Eau de Toilette στην ενότητα «Μοιάζει στο άρωμα».
Η βασική διαφορά είναι τα φρούτα και τα ξύλα. Το ίδιο μέλος το θεωρεί βασισμένο στο Eros Eau de Toilette, αλλά πιο ξυλώδες και λιγότερο αιχμηρό, με το ραβέντι στη θέση του έντονου μήλου του αυθεντικού.
Ταιριάζει σε όποιον του αρέσει η αρωματική δομή του Eros, αλλά βρίσκει το πράσινο μήλο υπερβολικά αιχμηρό. Πηγή: κατονομασμένη πηγή, η καταχώριση του Terra στο Parfumo, τόσο για την ένδειξη «Μοιάζει στο άρωμα» όσο και για το κείμενο μέλους που δημοσιεύτηκε εκεί.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει βασισμένο στο Eros Eau de Toilette, αλλά πιο ξυλώδες και λιγότερο αιχμηρό, με ραβέντι αντί για το έντονο μήλο και την τόνκα να κυριαρχεί στο στέγνωμα· το Parfumo καταγράφει το Eros Eau de Toilette στη λίστα «Μοιάζει αρωματικά με» Terra Eau de Toilette by Vince Camuto (Parfumo)
Premium εναλλακτική: Ambery Mint
Το Ambery Mint της Dossier μοιράζεται με το Eros τη μέντα, το πράσινο μήλο και το λεμόνι, τις τρεις νότες κορυφής του. Η σελίδα της Dossier το περιγράφει ως εμπνευσμένο από το Eros της Versace και κατονομάζει αυτές τις τρεις νότες, μαζί με το κεχριμπάρι, ως τις βασικές του. Πρόκειται για την περιγραφή της ίδιας της μάρκας που το διαθέτει· δεν υπονοεί σύνδεση με τη Versace.
Με βάση αυτή τη σύντομη λίστα, η βασική διαφορά βρίσκεται στη βάση. Το κεχριμπάρι είναι η μόνη βασική νότα που αναφέρει πέρα από τις νότες κορυφής του Eros, όπου το αυθεντικό απαριθμεί φασόλι τόνκα, Ambroxan, βανίλια, δύο είδη κέδρου, βετιβέρ και βρύα βελανιδιάς. Η λίστα είναι πολύ σύντομη για να πούμε κάτι περισσότερο.
Έχει την υψηλότερη τιμή ανά ml από τους κλώνους που μπορέσαμε να κοστολογήσουμε. Ταιριάζει σε όποιον θέλει το ξεκίνημα με μέντα και μήλο σε μικρότερο μπουκαλάκι και αρκείται στη σύντομη περιγραφή της μάρκας. Πηγή: κατονομασμένη πηγή, η σελίδα προϊόντος της Δossier.'.replace('Δ','D')
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Η Dossier περιγράφει το Ambery Mint ως εμπνευσμένο από το Eros της Versace, με μέντα, πράσινο μήλο, λεμόνι και άμπερ στις βασικές του νότες Ambery Mint (Dossier)
Αυθεντικές εναλλακτικές που διαθέτουμε
Αυθεντικά αρώματα από άλλους οίκους, με μέρος της αντίθεσης δροσιάς και γλυκύτητας του Eros, διαθέσιμα ως decants από την αυθεντική φιάλη.
Jean Paul Gaultier
Le Male
Μέντα και λεβάντα πάνω από κανέλα και άνθος πορτοκαλιάς, με κατάληξη σε βανίλια, φασόλι τόνκα, κεχριμπάρι, σανταλόξυλο και κέδρο: πιο ζεστό και πικάντικο.
3ml · 10ml · 30ml
Jean Paul Gaultier
Le Male Elixir
Λεβάντα και μέντα πάνω από βανίλια και βενζόη, με μέλι, φασόλι τόνκα και καπνό στη βάση: πιο γλυκό, με μια μελένια νότα.
3ml · 10ml · 30ml
Yves Saint Laurent
Y Eau de Parfum
Μήλο, τζίντζερ και περγαμόντο, έπειτα φασκόμηλο, άρκευθος και γεράνι πάνω από amberwood, φασόλι τόνκα, κέδρο, βετιβέρ και λιβάνι: ξυλώδες και βοτανικό.
3ml · 10ml · 30ml
Τι δεν πετυχαίνει κανένας κλώνος
Αν διαβάσεις μαζί τις πηγές, οι διαφορές εντοπίζονται στα δύο άκρα του αρώματος. Στην αρχή, οι κλώνοι απαλύνουν ή αλλάζουν την ψυχρή έκρηξη: το Colossus ανοίγει λιγότερο εκρηκτικά, το Imperial Blue πιο ήσυχα, το Blue Sapphire γέρνει προς το λεμόνι αντί για τη μέντα, ενώ το Terra αντικαθιστά το μήλο με ραβέντι. Στο τέλος, όσοι κάτοχοι του Versencia Oro παρατηρούν διαφορά την εντοπίζουν στο dry-down, ενώ το Ambery Mint αναφέρει κεχριμπάρι αντί για ξυλώδη, βρύινη βάση.
Γενικά, ένα γλυκό άρωμα χρειάζεται ένα στεγνό πλαίσιο για να παραμένει ζωηρό. Το φασόλι τόνκα και η βανίλια δίνουν ζεστασιά και γλυκύτητα· τα ξύλα και τα βρύα προσφέρουν τη δομή που εμποδίζει αυτή τη ζεστασιά να γίνει απαλή και επίπεδη. Αν θέλεις να μάθεις τι προσθέτει το φασόλι τόνκα, διάβασε τι είναι το φασόλι τόνκα. Για το υπόβαθρο του Ambroxan, μιας από τις νότες καρδιάς του Eros, διάβασε γκρίζα άμπαρη και Ambroxan.
Μπουκάλι κλώνου ή decant 10ml του αυθεντικού;
Αν μετρήσουμε ανά ml, το Eros κοστίζει πολύ περισσότερο από κάθε κλώνο που μπορέσαμε να κοστολογήσουμε κατά την ημερομηνία ελέγχου. Το Terra δεν έχει τιμή καταλόγου στην ΕΕ, οπότε δεν περιλαμβάνεται στο σύνολο. Ένα decant 10ml του Eros κοστίζει 25,11 € (2,51 €/ml), ενώ ένα 30ml κοστίζει 59,40 € (1,98 €/ml). Αν είσαι ήδη σίγουρος ότι θέλεις καθημερινά αυτό το στιλ και σε μεγάλη ποσότητα, ένα μεγάλο μπουκάλι κλώνου θα σου κρατήσει περισσότερο.
Ανάλογα με το τι επιλέγεις, αλλάζει και η εικόνα. Το Eros στα 3ml κοστίζει 8,01 € για περίπου 60 ψεκασμούς, λιγότερο από τα περισσότερα μπουκάλια κλώνων που αναφέρονται στη σύγκριση. Φόρεσέ το για μία εβδομάδα και θα δεις αν το Eros είναι για σένα, αν σε καλύπτει ένας κλώνος ή αν δεν σου ταιριάζει κανένα από τα δύο. Ο οδηγός μας decant ή ολόκληρη φιάλη συγκρίνει τις δύο επιλογές, ενώ το άρθρο πόσο διαρκεί ένα μπουκαλάκι αρώματος 10ml εξηγεί τι σου προσφέρει στην πράξη ένα μικρό μέγεθος.
Αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας
Αν αναζητάς την αντίθεση δροσιάς και γλυκύτητας από έναν άλλο οίκο, υπάρχουν τρία αυθεντικά αρώματα με κοινά στοιχεία. Το Le Male του Jean Paul Gaultier, από το 1995, συνδυάζει στην κορυφή μέντα και λεβάντα με κανέλα και άνθος πορτοκαλιάς, και στη συνέχεια καταλήγει σε βανίλια, φασόλι τόνκα, κεχριμπάρι, σανταλόξυλο και κέδρο: πιο ζεστό και πικάντικο. Το Le Male Elixir, από το 2023, κρατά τη λεβάντα και τη μέντα πάνω από βανίλια και βενζόη, με μέλι, φασόλι τόνκα και καπνό στη βάση: πιο γλυκό, με μια μελένια νότα. Το Y Eau de Parfum του Yves Saint Laurent, από το 2018, ανοίγει με μήλο, τζίντζερ και περγαμόντο, περνά από φασκόμηλο, καρπούς αρκεύθου και γεράνι, και στεγνώνει σε amberwood, φασόλι τόνκα, κέδρο, βετιβέρ και λιβάνι: το πιο ξυλώδες και βοτανικό από τα τρία.
Και τα τρία διατίθενται ως decants και στα τρία μεγέθη, οπότε μπορείς να φορέσεις δύο από αυτά μέσα στην ίδια εβδομάδα πριν διαλέξεις. Για περισσότερες επιλογές, δες τον οδηγό μας για τα καλύτερα ανδρικά αρώματα.
Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe
Το χαρτάκι δείχνει το clone στην πιο έντονη στιγμή του, στο άνοιγμα, και κρύβει όσα ακολουθούν. Δοκίμασέ το στο δέρμα σου. Αφιέρωσε μία μέρα στο Eros και μια άλλη στο clone, ώστε να δοκιμάσεις το καθένα με καθαρή μύτη. Σύγκρινέ τα στα ίδια στάδια: αμέσως μετά τον ψεκασμό, στην καρδιά του αρώματος και ξανά αργότερα, όταν έχει καταλαγιάσει. Κάποιες από τις αμφιβολίες που αναφέρονται σε αυτόν τον οδηγό, όπως εκείνες για το Versencia Oro, αφορούν αυτό το τελευταίο στάδιο.
Ένα decant 3ml του Eros αρκεί για μια καλή εβδομάδα σύγκρισης. Αν προτιμήσεις το Eros, το decant 10ml, με περίπου 200 ψεκασμούς, θα σου κρατήσει εβδομάδες, ενώ το 30ml, με περίπου 600 ψεκασμούς, είναι για να το κρατήσεις. Πρώτη φορά με μικρά μπουκαλάκια; Ξεκίνα με το άρθρο τι είναι ένα decant αρώματος. Για τα σημεία εφαρμογής, δες πού να ψεκάζεις το άρωμα, ενώ για εύκολες πρώτες επιλογές υπάρχει ο οδηγός μας για αρώματα που μπορείς να αγοράσεις στα τυφλά με σιγουριά.
Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις
- Μπορώ να δοκιμάσω το Versace Eros σε decant 3ml ή 10ml;
- Ναι. Το 10ML διαθέτει το Eros σε decants 3ml, 10ml και 30ml, όλα γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη. Ένα decant 10ml αντιστοιχεί σε περίπου 200 ψεκασμούς, αρκετούς για εβδομάδες χρήσης πριν επιλέξεις ολόκληρη φιάλη ή clone.
- Ποιους κλώνους του Versace Eros προτείνει αυτός ο οδηγός;
- Ανάμεσα στα clones, ο οδηγός επιλέγει τα Versencia Oro, Imperial Blue και Colossus ως τις καλύτερες συνολικά, πιο κοντινές και οικονομικότερες επιλογές, αντίστοιχα, ενώ τα Blue Sapphire, Terra και Ambery Mint δίνουν πιο δροσερές, πιο απαλές ή πιο λιτές εκδοχές. Ανάμεσα στα αυθεντικά αρώματα, το Le Male Elixir μοιράζεται τη μέντα, τη βανίλια και το φασόλι τόνκα, ενώ το Y Eau de Parfum μοιράζεται το μήλο, το γεράνι, το φασόλι τόνκα, τον κέδρο και το βετιβέρ.
- Ποιο dupe του Versace Eros κατατάσσουμε πρώτο;
- Το Versencia Oro της Maison Alhambra είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: η καταχώρισή του στο Fragrantica ακολουθεί την πυραμίδα του Eros, με μέντα, πράσινο μήλο και λεμόνι, φασόλι τόνκα, Ambroxan και γεράνι, και στη συνέχεια βανίλια, κέδρο, βετιβέρ και βρύα βελανιδιάς. Αρκετοί ιδιοκτήτες λένε ότι το στέγνωμά του ξεφεύγει από το αρχικό προφίλ ή γίνεται συνθετικό.
- Πόσο κοντά είναι το Imperial Blue στο Versace Eros;
- Τα μέλη του Fragrantica το βρίσκουν πολύ κοντά στο Eros και δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς τα δύο, μόνο πιο ήπιο και λιγότερο έντονο. Ένα μέλος βρίσκει το άνοιγμα πιο μεντώδες, αλλά λέει ότι το στέγνωμα παραπέμπει ξεκάθαρα στο Eros, ενώ όλα τα μέλη εκτός από δύο που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια.
- Τα dupes του Eros βασίζονται στο Eau de Toilette ή στο Eau de Parfum;
- Οι περισσότερες συγκρίσεις σε αυτόν τον οδηγό γίνονται με το Eros Eau de Toilette, μεταξύ αυτών και οι συγκρίσεις των Colossus, Imperial Blue και Terra στο Parfumo. Εξαίρεση είναι το Blue Sapphire: το Parfumo το συγκρίνει με το Eros Eau de Parfum.
- Κοστίζουν πολύ λιγότερο ανά ml οι κλώνοι του Eros σε σχέση με ένα decant;
- Ανά ml, πολύ: κάθε clone για το οποίο μπορέσαμε να βρούμε τιμή κατά την ημερομηνία ελέγχου κοστίζει πολύ λιγότερο ανά ml από το Eros. Ένα decant 10ml του Eros κοστίζει 25,11 € και ένα 3ml κοστίζει 8,01 €, τιμή χαμηλότερη από εκείνη των περισσότερων φιαλών clone στον συγκριτικό πίνακα.
- Πόση ώρα θα διαρκέσει το Versace Eros πάνω μου;
- Εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, οπότε κανένας οδηγός δεν μπορεί να υποσχεθεί συγκεκριμένη διάρκεια. Ο πιο απλός τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να φοράς ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμούς, για μία εβδομάδα και να δεις πώς συμπεριφέρεται πάνω σου.
Πηγές
- Versencia Oro by Maison Alhambra (Fragrantica)
- Colossus vs Eros (Parfumo comparison)
- Colossus, member write-up (Parfumo)
- Imperial Blue by Riiffs (Fragrantica)
- Imperial Blue vs Eros (Parfumo comparison)
- Blue Sapphire by Lattafa Pride (Parfumo)
- Blue Sapphire vs Eros Eau de Parfum (Parfumo comparison)
- Terra Eau de Toilette by Vince Camuto (Parfumo)
- Ambery Mint (Dossier)
Πώς συγκρίναμε
Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Eros, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.
Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Versace ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.
Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.
Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.
Δες τα decantsΔιάβασε επίσης
Τα καλύτερα ανδρικά αρώματα: 18 επιλογές ανά στιλ και τι σημαίνει aftershave
Το καλύτερο ανδρικό άρωμα είναι εκείνο που ταιριάζει στο στιλ που ήδη προτιμάς. Δεκαοκτώ ανδρικά αρώματα, οργανωμένα ανά στιλ και σε άμεση σύγκριση, προτάσεις τύπου «αν φοράς αυτό, δοκίμασε εκείνο» και μια εξήγηση για το τι σημαίνει πραγματικά aftershave.
Τα καλύτερα αρώματα με βανίλια, ανάλογα με τη βανίλια που σου αρέσει
Η βανίλια δεν έχει μόνο ένα άρωμα. Δεκαεπτά αρώματα βανίλιας, οργανωμένα ανά ύφος — με νότες ποτού, κεχριμπαριού, γλυκού, κρέμας, πούδρας ή φρεσκάδας — συγκρίνονται δίπλα δίπλα, με επιλογές για άνδρες και γυναίκες και έναν τρόπο να βρεις το δικό σου.
Άρωμα με λευκό μόσχο: πώς μυρίζει ο μόσχος, και ποιο να φορέσεις πρώτο
Ο λευκός μόσχος μυρίζει καθαρός, απαλός και κοντά στο δέρμα. Πώς μυρίζει πραγματικά ο μόσχος, τα τρία είδη που θα συναντήσεις, και δεκατρία αρώματα με μόσχο ταξινομημένα ανά στιλ.