Dupe-uri Versace Eros 2026: 6 clone comparate cu originalul
Șase clone Versace Eros, comparate pe baza notelor publicate, a surselor menționate și a prețurilor datate, cu diferențele fiecăreia față de original. Sau încearcă mai întâi Eros, într-un decant de 3ml.
În acest ghid
Pe scurt
Cea mai reușită clonă Versace Eros per ansamblu este Versencia Oro de la Maison Alhambra, a cărei pagină Fragrantica urmează piramida notelor Eros, treaptă cu treaptă. La baza parfumului, cel mai apropiat este Imperial Blue de la Riiffs. Membrii Fragrantica îl descriu ca fiind mai blând, iar unul spune că baza lui se simte clar ca Eros. Cel mai mic preț îl are Colossus de la La Rive. Vrei originalul? Un decant de 10ml Eros costă 25,11 € la 10ML.
6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026
Clasamentul
- Versencia Oro14,21 € 100ml
- Colossus4,99 € 90ml
- Imperial Blue24,00 € 100ml
- Blue Sapphire30,75 € 100ml
- TerraFără preț UE
- Ambery Mint29,00 € 50ml
Preferi originalul?
Eros
VersaceTurnat din flaconul original
Alternativele: 0,06 €–0,58 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Cum miroase Versace Eros?
Eros de la Versace a fost lansat în 2012. Debutul e răcoros și luminos: menta e nota principală, alături de măr verde și lămâie. Inima devine mai caldă, odată cu apariția boabelor de tonka și a Ambroxanului, însuflețite de puțin geraniu. La bază se află vanilie din Madagascar, două tipuri de cedru (Virginia și Atlas), vetiver și mușchi de stejar. Rezultatul e dulce și aromatic: pornește cu note verzi și mentolate, apoi se încheie cu vanilie și tonka.
Acest contrast e greu de reprodus într-o clonă. Menta și mărul sunt ușor de redat. Dedesubt se află însă o structură uscată, lemnoasă și cu note de mușchi, iar sursele de mai jos semnalează diferențe atât la debut, cât și la final.
Cărei variante Eros îi sunt dedicate clonele?
Majoritatea comparațiilor din acest ghid menționează Eros Eau de Toilette: paginile Parfumo pentru Colossus, Imperial Blue și Terra îl indică drept termen de comparație. Blue Sapphire e excepția: pe Parfumo, este comparat cu Eros Eau de Parfum. Gama Versace include și alte variante, iar ghidul nostru despre Eros vs Eros Flame explică prin ce note se deosebesc.
Dacă nu știi sigur cum schimbă concentrația un parfum, citește eau de parfum vs eau de toilette. Înainte să te bazezi pe o comparație, verifică la care variantă Eros este raportată clona.
Alternative la Eros, comparate
Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026
Fotografii ale flacoanelor: fragrantica.com, lavonio.ie, uk.riiffsperfumes.com, lattafa.com, vincecamuto.com, fragrantica.com
Compară două parfumuri unul lângă altul
Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.
- Fragrantica menționează mentă, lămâie și măr verde; tonka, ambroxan și geraniu; vanilie, cedru, vetiver și mușchi de stejar — piramida lui Eros; mulți proprietari îl consideră apropiat de Eros, în timp ce câțiva spun că faza de bază deviază sau capătă un miros sintetic Versencia Oro by Maison Alhambra (Fragrantica)
- Eros costă mai puțin la cumpărare: 8,01 € față de 14,21 €.
- Versencia Oro îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
- 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.
Cât îmi trebuie?
Scrie de câte ori vrei să porți Eros și câte pulverizări folosești.
Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).
La o asemenea folosire, Versencia Oro costă mai puțin decât decanturile de Eros: 14,21 € față de 16,02 €. E un alt parfum, nu originalul.
O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.
Două exemple calculate
O lună de weekenduri
8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 8,01 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Eros costă mai puțin decât Versencia Oro: 8,01 € față de 14,21 €.
În fiecare zi, timp de un an
365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 151,92 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Versencia Oro costă mai puțin decât decanturile de Eros: 14,21 € față de 151,92 €. E un alt parfum, nu originalul.
Cea mai bună per ansamblu: Versencia Oro
Versencia Oro de la Maison Alhambra urmează îndeaproape structura Eros pe hârtie. În pagina Fragrantica apar menta, lămâia și mărul verde în notele de vârf, tonka, Ambroxan și geraniu în inimă, iar vanilia, cedrul, vetiverul și mușchiul de stejar la bază. Dintre sursele folosite în acest ghid, aceasta e singura care prezintă întreaga piramidă Eros.
Diferența principală apare spre final. Mulți dintre cei care îl dețin și scriu pe Fragrantica îl găsesc apropiat de Eros, în timp ce câțiva spun că baza se îndepărtează de original sau capătă o notă sintetică. Debutul și inima păstrează asemănarea; la final, părerile se împart.
Se potrivește cuiva căruia îi place prima etapă a lui Eros, vrea un flacon mare pe care să-l poată pulveriza din plin și acceptă că unii proprietari consideră că parfumul devine mai puțin fidel pe piele. Bază: o sursă indicată, pagina de pe Fragrantica și comentariile proprietarilor de acolo.
De ce această alegere?Surse: 1
Baza: Sursă numită
- Fragrantica menționează mentă, lămâie și măr verde; tonka, ambroxan și geraniu; vanilie, cedru, vetiver și mușchi de stejar — piramida lui Eros; mulți proprietari îl consideră apropiat de Eros, în timp ce câțiva spun că faza de bază deviază sau capătă un miros sintetic Versencia Oro by Maison Alhambra (Fragrantica)
Cel mai mic preț: Colossus
Dintre clonele cu preț în tabel, Colossus de la La Rive costă cel mai puțin, atât pe flacon, cât și pe ml. Pe pagina de comparație Parfumo, ambele parfumuri au note de măr verde și mentă, alături de lămâie, tonka, vanilie, cedru și mușchi. Toți membrii care au votat acolo, cu o singură excepție, consideră Colossus și Eros Eau de Toilette similare.
Diferența principală e la început. Un membru Parfumo observă asemănări clare cu Eros, dar consideră că deschiderea originalului e mai explozivă și îi acordă lui Eros o performanță puțin mai bună.
Se potrivește cuiva care vrea notele de măr, mentă și vanilie pentru purtare zilnică, fără să se preocupe prea mult, și se poate lipsi de explozia puternică de la început. Bază: o sursă indicată, pagina de comparație Parfumo și textul membrului.
De ce această alegere?Surse: 2
Baza: Sursă numită
- Pe pagina de comparație a Parfumo, 53 dintre cei 54 de membri care au votat consideră Colossus și Eros Eau de Toilette asemănătoare; ambele listează măr verde și mentă, alături de lămâie, fasole tonka, vanilie, cedru și mușchi Colossus vs Eros (Parfumo comparison)
- Un membru Parfumo observă paralele clare cu Eros, cu o deschidere mai explozivă la original și o performanță ușor mai bună din partea lui Eros Colossus, member write-up (Parfumo)
Cel mai apropiat în notele de bază: Imperial Blue
Imperial Blue de la Riiffs are în comun cu Eros notele de mentă, geraniu și vetiver, prezente la ambele parfumuri pe pagina de comparație Parfumo. Toți membrii care au votat acolo, cu două excepții, îl consideră similar cu Eros Eau de Toilette.
Diferența principală e intensitatea. Membrii care scriu pe pagina sa de Fragrantica îl consideră foarte apropiat de Eros și greu de deosebit, dar mai blând și mai puțin puternic. Unul dintre ei consideră că deschiderea are mai multă mentă, dar spune că, pe măsură ce se așază, miroase clar a Eros, motiv pentru care se află pe această poziție.
Se potrivește cuiva căruia Eros i se pare prea puternic în apropierea altora și care vrea o notă finală pe care un membru o consideră clar asemănătoare cu Eros, dar mai domoală. Bază: o sursă nominalizată, comentariile membrilor de pe Fragrantica și pagina de comparație Parfumo.
De ce această alegere?Surse: 2
Baza: Sursă numită
- Membrii Fragrantica îl găsesc foarte apropiat de Eros și greu de deosebit, mai blând și cu o proiecție mai discretă; unuia i se pare că deschiderea e mai mentolată, dar spune că faza de bază amintește clar de Eros Imperial Blue by Riiffs (Fragrantica)
- Pe pagina de comparație a Parfumo, 16 dintre cei 18 membri care au votat consideră Imperial Blue și Eros Eau de Toilette asemănătoare; ambele listează mentă, geraniu și vetiver Imperial Blue vs Eros (Parfumo comparison)
O variantă mai proaspătă: Blue Sapphire
Blue Sapphire de la Lattafa Pride păstrează menta și lămâia din Eros, dar schimbă raportul dintre ele. Pe pagina de comparație Parfumo, comparația este cu Eros Eau de Parfum, nu cu Eau de Toilette; toți membrii care au votat, cu o singură excepție, consideră cele două parfumuri similare.
Diferența principală e dulceața. Membrii de pe pagina sa Parfumo îl consideră mai puțin mentolat și cu mai multă lămâie decât Eros și spun că își păstrează prospețimea marină, fiind mai puțin dulce. Un membru de acolo îl găsește doar vag asemănător cu Eros, așa că nu toată lumea observă această asemănare.
I se potrivește cuiva căruia latura vanilată a parfumului Eros i se pare prea grea și care preferă o aromă răcoroasă, citrică. Sursă: o sursă nominalizată, notele unui membru Parfumo și pagina de comparație.
De ce această alegere?Surse: 2
Baza: Sursă numită
- Membrii Parfumo îl găsesc mai puțin mentolat și mai citric decât Eros, păstrându-și prospețimea marină și fiind mai puțin dulce; unuia i se pare că amintește doar vag de Eros Blue Sapphire by Lattafa Pride (Parfumo)
- Pe pagina de comparație a Parfumo pentru Eros Eau de Parfum (nu Eau de Toilette), 26 dintre cei 27 de membri care au votat le consideră asemănătoare Blue Sapphire vs Eros Eau de Parfum (Parfumo comparison)
O variantă mai blândă: Terra
Terra de Vince Camuto se întâlnește cu Eros prin tonka. Un membru, în pagina parfumului pe Parfumo, spune că tonka domină notele de bază, iar Parfumo îl trece pe Eros Eau de Toilette la „Miroase similar”.
Diferența principală ține de fructe și lemn. Același membru spune că are ca model Eros Eau de Toilette, dar că e mai lemnos și mai puțin ascuțit, cu rubarbă în locul mărului intens din original.
I se potrivește cuiva căruia îi place profilul lui Eros, dar care găsește mărul verde prea ascuțit. Sursă: o sursă nominalizată, pagina Terra de pe Parfumo, atât pentru mențiunea „Miroase similar”, cât și pentru textul membrului publicat acolo.
De ce această alegere?Surse: 1
Baza: Sursă numită
- Un membru Parfumo îl găsește inspirat de Eros Eau de Toilette, dar mai lemnos și mai puțin aspru, cu rubarbă în locul mărului intens, iar tonka domină faza de bază; Parfumo listează Eros Eau de Toilette la „Miroase similar” Terra Eau de Toilette by Vince Camuto (Parfumo)
Alternativă premium: Ambery Mint
Ambery Mint de Dossier are în comun cu Eros menta, mărul verde și lămâia, cele trei note de vârf ale acestuia. Pagina proprie a Dossier îl descrie ca fiind inspirat de Eros de la Versace și menționează aceste trei note, alături de ambră, drept notele sale principale. Aceasta este descrierea proprie a brandului care îl comercializează; nu sugerează nicio legătură cu Versace.
Judecând după lista scurtă, diferența principală este în notele de bază. Ambra este singura notă principală pe care o menționează în plus față de notele de vârf ale lui Eros, în timp ce originalul enumeră tonka, Ambroxan, vanilie, două tipuri de cedru, vetiver și mușchi de stejar. Lista e prea scurtă pentru a spune mai mult.
Are cel mai mare preț per ml dintre clonele cărora le-am putut stabili un preț. I se potrivește cuiva care vrea începutul cu mentă și măr într-un flacon mai mic și se mulțumește să se bazeze pe scurta descriere a brandului. Sursă: o sursă nominalizată, pagina produsului Dossier.
De ce această alegere?Surse: 1
Baza: Sursă numită
- Dossier descrie Ambery Mint ca fiind inspirat de Eros de la Versace, cu mentă, măr verde, lămâie și ambră printre notele sale principale Ambery Mint (Dossier)
Alternative autentice disponibile la noi
Parfumuri originale de la alte case, care surprind o parte din contrastul răcoros și dulce din Eros, disponibile ca decanturi turnate din flaconul original.
Jean Paul Gaultier
Le Male
Mentă și lavandă peste scorțișoară și flori de portocal, cu o bază de vanilie, boabe de tonka, ambră, lemn de santal și cedru: mai cald și mai condimentat.
3ml · 10ml · 30ml
Jean Paul Gaultier
Le Male Elixir
Lavandă și mentă peste vanilie și benzoin, cu miere, tonka și tutun în bază: mai dulce, cu o notă de miere.
3ml · 10ml · 30ml
Yves Saint Laurent
Y Eau de Parfum
Măr, ghimbir și bergamotă, apoi salvie, ienupăr și geranium peste lemn ambrat, tonka, cedru, vetiver și tămâie: lemnos și ierbos.
3ml · 10ml · 30ml
Ce nu reușește nicio clonă să redea
Citite împreună, sursele arată diferențe la ambele capete ale parfumului. La început, clonele domolesc sau schimbă izbucnirea răcoroasă: Colossus se deschide mai puțin exploziv, Imperial Blue mai discret, Blue Sapphire înclină spre lămâie în loc de mentă, iar Terra înlocuiește mărul cu rubarbă. La final, proprietarii de Versencia Oro care observă o diferență o plasează în notele de bază, iar Ambery Mint menționează ambră, nu o bază lemnoasă, cu mușchi.
În general, un parfum dulce are nevoie de o bază uscată ca să-și păstreze vivacitatea. Tonka și vanilia aduc căldură și dulceață; lemnul și mușchiul dau structură și împiedică acea căldură să devină moale și plată. Dacă vrei să afli ce adaugă tonka, citește ce sunt boabele de tonka. Pentru context despre Ambroxan, una dintre notele de mijloc ale lui Eros, citește ambră cenușie și Ambroxan.
Flacon clonă sau un decant de 10ml din original?
Raportat la mililitru, Eros costă mult mai mult decât orice clonă căreia i-am putut stabili un preț la data verificării. Terra nu are un preț de listă în UE, așa că nu intră în calcul. Un decant de 10ml de Eros costă 25,11 € (2,51 €/ml), iar unul de 30ml costă 59,40 € (1,98 €/ml). Dacă ești deja sigur că vrei să porți zilnic acest stil și în cantitate generoasă, un flacon mare de clonă îți ajunge mai mult.
Dacă iei în calcul ce alegi, perspectiva se schimbă. Decantul de 3ml de Eros costă 8,01 €, mai puțin decât majoritatea flacoanelor de clone din comparație, și oferă aproximativ 60 de pulverizări. O săptămână pe pielea ta îți arată dacă Eros e parfumul potrivit, dacă te mulțumește o clonă sau dacă nu ți se potrivește niciunul. Ghidul nostru despre decant sau flacon întreg compară cele două variante, iar articolul despre cât ține un flacon de parfum de 10ml îți arată ce poți aștepta în practică de la un format mic.
Parfumuri autentice din aceeași familie
Dacă vrei contrastul dintre răcoros și dulce, dar de la o altă casă de parfumuri, trei parfumuri originale au în comun o parte din acest profil. Le Male de Jean Paul Gaultier, din 1995, combină menta și lavanda în notele de vârf cu scorțișoara și florile de portocal, apoi se așază pe vanilie, boabe de tonka, ambră, lemn de santal și cedru: e mai cald și mai condimentat. Le Male Elixir, din 2023, păstrează lavanda și menta peste vanilie și benzoin, cu miere, boabe de tonka și tutun în bază: e mai dulce, cu o notă de miere. Y Eau de Parfum de Yves Saint Laurent, din 2018, se deschide cu măr, ghimbir și bergamotă, trece prin salvie, boabe de ienupăr și geraniu, apoi se așază pe lemn ambrat, boabe de tonka, cedru, vetiver și olibanum: dintre cele trei, e cel mai lemnos și mai ierbos.
Toate trei sunt disponibile ca decanturi în cele trei mărimi, așa că poți purta două dintre ele pe piele în aceeași săptămână înainte să alegi unul. Pentru și mai multe stiluri, vezi ghidul nostru despre cele mai bune parfumuri pentru bărbați.
Cum testezi o clonă
O bandă de hârtie îți arată clona în momentul ei cel mai intens, la deschidere, și ascunde restul. Încearc-o pe piele. Lasă-i lui Eros o zi întreagă, iar clonei o altă zi, ca nasul tău să le întâlnească pe fiecare proaspăt, fără influența parfumului purtat înainte. Compară-le în aceleași etape: imediat după pulverizare, în notele de mijloc și mai târziu, după ce parfumul s-a liniștit. Unele dintre îndoielile ridicate în acest ghid, cum sunt cele despre Versencia Oro, țin de această ultimă etapă.
Un decant de 3ml din Eros îți ajunge pentru o săptămână bună de comparație. Dacă Eros iese în avantaj, decantul lui de 10ml (aproximativ 200 de pulverizări) îți ajunge pentru săptămâni, iar cel de 30ml, cu aproximativ 600 de pulverizări, e alegerea pe termen lung. E prima dată când încerci flacoane mici? Începe cu ce este un decant de parfum. Pentru locurile de aplicare, vezi unde să pulverizezi parfumul, iar pentru variante ușor de ales prima dată fără să le încerci, consultă ghidul nostru despre parfumuri sigure de cumpărat pe nevăzute.
Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte
- Pot încerca Versace Eros într-un decant de 3ml sau 10ml?
- Da. 10ML vinde Eros în decanturi de 3ml, 10ml și 30ml, toate turnate din flaconul original. Un decant de 10ml are aproximativ 200 de pulverizări, suficiente pentru câteva săptămâni de purtare înainte să alegi un flacon întreg sau o clonă.
- Ce clone de Versace Eros recomandă acest ghid?
- Dintre clone, ghidul recomandă Versencia Oro, Imperial Blue și Colossus ca alegeri generale, cele mai apropiate și cu prețul cel mai mic, iar Blue Sapphire, Terra și Ambery Mint ca variante mai proaspete, mai blânde sau mai simple. Dintre parfumurile autentice, Le Male Elixir are în comun menta, vanilia și tonka, iar Y Eau de Parfum, mărul, geraniumul, tonka, cedrul și vetiverul.
- Ce dupe Versace Eros ocupă primul loc în clasamentul nostru?
- Versencia Oro de la Maison Alhambra este alegerea generală principală din acest ghid: lista de pe Fragrantica urmează piramida lui Eros — mentă, măr verde și lămâie, tonka, Ambroxan și geranium, apoi vanilie, cedru, vetiver și mușchi de stejar. Mai mulți proprietari spun că notele de bază se schimbă sau capătă o tentă sintetică.
- Cât de apropiat este Imperial Blue de Versace Eros?
- Membrii Fragrantica îl consideră foarte apropiat de Eros și greu de deosebit, doar mai blând și mai puțin intens. Unul dintre ei spune că deschiderea are mai multă mentă, dar că notele de bază amintesc clar de Eros, iar toți membrii care au votat pe pagina comparației de pe Parfumo, cu excepția a doi, consideră cele două parfumuri asemănătoare.
- Dupe-urile pentru Eros sunt inspirate de Eau de Toilette sau de Eau de Parfum?
- Majoritatea comparațiilor din acest ghid sunt făcute cu Eros Eau de Toilette, inclusiv cele pentru Colossus, Imperial Blue și Terra de pe Parfumo. Blue Sapphire este excepția: Parfumo îl compară cu Eros Eau de Parfum.
- Costă clonele Eros mult mai puțin pe ml decât un decant?
- Mult, dacă socotim prețul per ml: fiecare clonă pentru care am putut găsi un preț la data verificării costă mult mai puțin per ml decât Eros. Un decant de 10ml din Eros costă 25,11 €, iar unul de 3ml, 8,01 €, mai puțin decât majoritatea flacoanelor clonelor din tabelul de comparație.
- Cât timp rezistă Versace Eros pe pielea mea?
- Depinde de pielea ta și de vreme, așa că niciun ghid nu poate promite o durată exactă. Cel mai simplu mod de a afla este să porți timp de o săptămână un decant de 3ml, cu aproximativ 60 de pulverizări, și să vezi cum se comportă pe pielea ta.
Surse
- Versencia Oro by Maison Alhambra (Fragrantica)
- Colossus vs Eros (Parfumo comparison)
- Colossus, member write-up (Parfumo)
- Imperial Blue by Riiffs (Fragrantica)
- Imperial Blue vs Eros (Parfumo comparison)
- Blue Sapphire by Lattafa Pride (Parfumo)
- Blue Sapphire vs Eros Eau de Parfum (Parfumo comparison)
- Terra Eau de Toilette by Vince Camuto (Parfumo)
- Ambery Mint (Dossier)
Cum am comparat
Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Eros, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.
10ML este independent și nu este afiliat cu Versace sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.
Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.
Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.
Vezi decanturileCitește mai departe
Cel mai bun parfum bărbătesc: 18 alegeri pe stil și răspunsul la întrebarea despre aftershave
Cel mai bun parfum bărbătesc e cel care se potrivește stilului spre care te îndrepți deja. 18 parfumuri pentru bărbați, grupate pe stil și comparate, un ghid de tipul „dacă porți asta, încearcă și asta” și explicația sensului real al termenului aftershave.
Cele mai bune parfumuri cu vanilie, după tipul de vanilie care îți place
Vanilia nu miroase într-un singur fel. Am grupat 17 parfumuri cu vanilie după stil: cu note alcoolice, ambrate, gurmande, cremoase, pudrate și proaspete. Le comparăm direct și îți recomandăm variante pentru bărbați și femei, ca să o găsești pe cea potrivită.
Parfum cu mosc alb: cum miroase moscul și pe care să-l porți primul
Moscul alb miroase curat, moale și apropiat de piele. Cum miroase de fapt moscul, cele trei tipuri pe care le vei întâlni și treisprezece parfumuri cu mosc grupate pe stiluri.