Versace Eros Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six Versace Eros dupes compared on published notes, named sources and dated prices, with where each one differs from the original. Or wear Eros itself first as a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best Versace Eros dupe overall is Versencia Oro by Maison Alhambra, whose Fragrantica listing follows the Eros note pyramid tier by tier. Closest on the dry-down is Imperial Blue by Riiffs, which Fragrantica members find milder, one saying its dry-down clearly reads as Eros. The lowest price is Colossus by La Rive. Want the real thing? Eros is €25.11 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026

The ranking

  1. Versencia OroBest overall Maison Alhambra€14.21 100ml
  2. ColossusLowest price La Rive€4.99 90ml
  3. Imperial BlueClosest on the dry-down Riiffs€24.00 100ml
  4. Blue SapphireFresher take Lattafa Pride€30.75 100ml
  5. TerraSofter take Vince CamutoNo EU price
  6. Ambery MintPremium alternative Dossier€29.00 50ml

Prefer the original?

Eros

VersaceDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.06–€0.58/ml in other shops, checked 28 September 2026

Three bottles on a pale blue background, Le Male, Eros and Le Male Elixir

What does Versace Eros smell like?

Bottle of Eros by Versace
The originalErosVersace

Eros by Versace launched in 2012. The top is cool and bright: mint leads, with green apple and lemon beside it. The heart turns warmer as tonka bean and Ambroxan come through, lifted by a little geranium. Underneath sit Madagascar vanilla, two cedars (Virginian and Atlas), vetiver and oakmoss. The result is sweet and aromatic, with a green, minty start at one end and a vanilla-tonka finish at the other.

That contrast is the hard part for any clone. Mint and apple are easy to reproduce. The dry, woody and mossy frame sits underneath, and the sources below report differences at both the start and the finish.

Lemon, tonka bean and vanilla as raw materials: notes of Eros by Versace
Pictured: lemon, tonka bean and vanilla, notes of Eros.

Which Eros do the clones aim at?

Most comparisons behind this guide name Eros Eau de Toilette: the Parfumo pages for Colossus, Imperial Blue and Terra all pair them with that version. Blue Sapphire is the exception, compared on Parfumo with Eros Eau de Parfum instead. The Versace line has other members too, and our guide to Eros vs Eros Flame sets out how they differ by their notes.

If you are unsure how strength changes a scent, read eau de parfum vs eau de toilette. Before you trust a comparison, check which Eros it measures a clone against.

Eros alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Versencia Oro Maison Alhambra
Named source Source
€14.21 100ml
€0.14/ml
2Lowest price Colossus La Rive
Named source Source
€4.99 90ml
€0.06/ml
3Closest on the dry-down Imperial Blue Riiffs
Named source Source
€24.00 100ml
€0.24/ml
4Fresher take Blue Sapphire Lattafa Pride
Named source Source
€30.75 100ml
€0.31/ml
5Softer take Terra Vince Camuto
Named source Source
No EU price
—
6Premium alternative Ambery Mint Dossier
Named source Source
€29.00 50ml
€0.58/ml

Bottle photos: fragrantica.com, lavonio.ie, uk.riiffsperfumes.com, lattafa.com, vincecamuto.com, fragrantica.com

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailErosVersaceVersencia OroMaison Alhambra
Price per ml
3ml: €2.67/ml · 10ml: €2.51/ml · 30ml: €1.98/ml
€0.14/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
100ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 28 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Eros
  • Fragrantica lists mint, lemon and green apple; tonka, ambroxan and geranium; vanilla, cedar, vetiver and oakmoss, the Eros pyramid; many owners find it close to Eros, while several say the dry-down drifts or turns synthetic Versencia Oro by Maison Alhambra (Fragrantica)
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 28 September 2026
  • Eros costs less up front: €8.01 against €14.21.
  • Versencia Oro gives you more perfume: 100ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Eros and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€16.020ml left over
  • 1 × 10ml€25.114ml left over
  • 1 × 30ml€59.4024ml left over
  • Versencia Oro by Maison Alhambra: 1 × 100mlPrice in another shop on 28 September 2026, delivery not included€14.2194ml left over

For this much wear, Versencia Oro costs less than decants of Eros: €14.21 against €16.02. It is a different perfume, not the original.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €8.01, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Eros cost less than Versencia Oro: €8.01 against €14.21.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €151.92, with about 0ml left over. For this much wear, Versencia Oro costs less than decants of Eros: €14.21 against €151.92. It is a different perfume, not the original.

Eros dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Versencia Oro by Maison AlhambraOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Eros. Per-ml prices from bottle prices checked on 28 September 2026.

Best overall: Versencia Oro

Bottle of Versencia Oro by Maison Alhambra
Versencia OroMaison AlhambraBest overall

Versencia Oro by Maison Alhambra lines up with Eros on paper. Its Fragrantica listing gives mint, lemon and green apple on top, tonka, Ambroxan and geranium in the heart, and vanilla, cedar, vetiver and oakmoss in the base. Of the sources behind this guide, it is the one that sets out the whole Eros pyramid.

The main difference comes late. Many owners on Fragrantica find it close to Eros, while several say the dry-down drifts away from the original or turns synthetic. The opening and heart carry the resemblance; the finish is where opinion splits.

It suits someone who loves the first stage of Eros, wants a large bottle to spray freely, and can accept a dry-down that some owners find less faithful. Basis: a named source, the Fragrantica listing and the owner comments on it.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Named source

  1. Fragrantica lists mint, lemon and green apple; tonka, ambroxan and geranium; vanilla, cedar, vetiver and oakmoss, the Eros pyramid; many owners find it close to Eros, while several say the dry-down drifts or turns synthetic Versencia Oro by Maison Alhambra (Fragrantica)

Lowest price: Colossus

Bottle of Colossus by La Rive
ColossusLa RiveLowest price

Of the clones with a price in the table, Colossus by La Rive costs the least, both per bottle and per ml. On Parfumo's comparison page, both perfumes list green apple and mint, and both carry lemon, tonka, vanilla, cedar and moss. All but one of the members who voted there find Colossus and Eros Eau de Toilette similar.

The main difference is the start. A Parfumo member sees clear parallels to Eros but finds the original's opening more explosive, and gives Eros slightly better performance.

It suits someone who wants the apple, mint and vanilla outline for easy everyday spraying and can do without the loud first burst. Basis: a named source, Parfumo's comparison page and the member write-up.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. On Parfumo's comparison page, 53 of 54 voting members find Colossus and Eros Eau de Toilette similar; both list green apple and mint, with lemon, tonka, vanilla, cedar and moss Colossus vs Eros (Parfumo comparison)
  2. A Parfumo member sees clear parallels to Eros, with a more explosive opening on the original and slightly better performance from Eros Colossus, member write-up (Parfumo)

Closest on the dry-down: Imperial Blue

Bottle of Imperial Blue by Riiffs
Imperial BlueRiiffsClosest on the dry-down

Imperial Blue by Riiffs shares mint, geranium and vetiver with Eros, the notes both lists carry on Parfumo's comparison page. All but two of the members who voted there find it and Eros Eau de Toilette similar.

The main difference is volume. Members writing on its Fragrantica page find it very close to Eros and hard to tell apart, but milder and less loud. One of them finds the opening mintier, yet says the dry-down clearly reads as Eros, which is why it holds this slot.

It suits someone who finds Eros too loud for close company and wants a finish one member finds clearly Eros-like, at a lower pitch. Basis: a named source, the member comments on Fragrantica and Parfumo's comparison page.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Fragrantica members find it very close to Eros and hard to tell apart, milder and less loud; one finds the opening mintier but says the dry-down clearly reads as Eros Imperial Blue by Riiffs (Fragrantica)
  2. On Parfumo's comparison page, 16 of 18 voting members find Imperial Blue and Eros Eau de Toilette similar; both list mint, geranium and vetiver Imperial Blue vs Eros (Parfumo comparison)

Fresher take: Blue Sapphire

Bottle of Blue Sapphire by Lattafa Pride
Blue SapphireLattafa PrideFresher take

Blue Sapphire by Lattafa Pride keeps the mint and lemon of Eros but shifts the balance between them. On Parfumo's comparison page, measured against Eros Eau de Parfum rather than the Eau de Toilette, all but one of the members who voted find the two similar.

The main difference is sweetness. Members on its Parfumo page find it less minty and more lemony than Eros, and say it stays marine-fresh and less sweet. One member there finds it only faintly like Eros, so the resemblance is not shared by everyone.

It suits someone who finds the vanilla side of Eros too heavy and would rather keep things cool and citrusy. Basis: a named source, the Parfumo member notes and the comparison page.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Parfumo members find it less minty and more lemony than Eros, staying marine-fresh and less sweet; one finds it only faintly like Eros Blue Sapphire by Lattafa Pride (Parfumo)
  2. On Parfumo's comparison page against Eros Eau de Parfum (not the Eau de Toilette), 26 of 27 voting members find the two similar Blue Sapphire vs Eros Eau de Parfum (Parfumo comparison)

Softer take: Terra

Bottle of Terra by Vince Camuto
TerraVince CamutoSofter take

Terra by Vince Camuto meets Eros on tonka. A member on its Parfumo page finds tonka leading its dry-down, and Parfumo lists Eros Eau de Toilette under 'Smells similar'.

The main difference is the fruit and the wood. The same member finds it modelled on Eros Eau de Toilette but woodier and less sharp, with rhubarb standing where the loud apple of the original sits.

It suits someone who likes the Eros shape but finds the green apple too sharp. Basis: a named source, the Terra listing on Parfumo, both for its 'Smells similar' entry and for the member write-up posted on it.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Named source

  1. A Parfumo member finds it modelled on Eros Eau de Toilette but woodier and less sharp, with rhubarb instead of the loud apple and tonka leading the dry-down; Parfumo lists Eros Eau de Toilette under 'Smells similar' Terra Eau de Toilette by Vince Camuto (Parfumo)

Premium alternative: Ambery Mint

Bottle of Ambery Mint by Dossier
Ambery MintDossierPremium alternative

Ambery Mint by Dossier shares mint, green apple and lemon with Eros, the three notes of its top. Dossier's own page describes it as inspired by Versace's Eros and names those three, plus amber, as its main notes. That is the selling house's own description; it implies no link to Versace.

The main difference, going by that short list, is the base. Amber is the one main note it names beyond the Eros top, where the original lists tonka, Ambroxan, vanilla, two cedars, vetiver and oakmoss. The list is too brief to say more than that.

It carries the highest price per ml of the clones we could price. It suits someone who wants the mint and apple start in a smaller bottle and is happy to judge from the house's brief description. Basis: a named source, Dossier's product page.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Named source

  1. Dossier describes Ambery Mint as inspired by Versace's Eros, with mint, green apple, lemon and amber as its main notes Ambery Mint (Dossier)

Authentic alternatives we stock

Original perfumes from other houses with part of the cool-to-sweet contrast of Eros, sold as decants poured from the original bottle.

  1. Jean Paul Gaultier

    Le Male

    Mint and lavender over cinnamon and orange blossom, drying to vanilla, tonka, amber, sandalwood and cedar: warmer and spicier.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Jean Paul Gaultier

    Le Male Elixir

    Lavender and mint over vanilla and benzoin, with honey, tonka and tobacco in the base: sweeter, with a honeyed edge.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Yves Saint Laurent

    Y Eau de Parfum

    Apple, ginger and bergamot, then sage, juniper and geranium over amberwood, tonka, cedar, vetiver and olibanum: woody and herbal.

    3ml · 10ml · 30ml

What every clone gets wrong

Read the sources together and the gaps sit at the two ends of the scent. At the start, the clones soften or shift the cool burst: Colossus opens less explosively, Imperial Blue more quietly, Blue Sapphire leans to lemon over mint, and Terra swaps the apple for rhubarb. At the end, the Versencia Oro owners who notice a difference place it in the dry-down, and Ambery Mint names amber rather than a woody, mossy base.

In general, a sweet scent needs a dry frame to stay lively. Tonka and vanilla give warmth and sugar; woods and moss give the structure that stops that warmth turning soft and flat. If you want to know what tonka adds, read what tonka bean is. For the background to Ambroxan, one of the heart notes of Eros, read ambergris vs Ambroxan.

Clone bottle or a 10ml decant of the original?

Counted by the millilitre, Eros costs far more than any clone we could put a price on at the check date. Terra has no EU list price, so it stays out of that sum. A 10ml decant of Eros is €25.11 (€2.51/ml), and a 30ml is €59.40 (€1.98/ml). If you are already sure you want this style daily, and plenty of it, a large clone bottle stretches further.

Counted by the choice you are making, the picture changes. The 3ml of Eros costs €8.01 for around 60 sprays, below most clone bottles listed in the comparison. A week on your own skin shows whether Eros is the one, whether a clone will do, or whether neither fits. Our decant or full bottle guide weighs the two routes, and how long a 10ml bottle of perfume lasts covers what a small size gives you in practice.

Authentic perfumes in the same family

If you want a cool-to-sweet contrast from another house, three originals share part of it. Le Male by Jean Paul Gaultier, from 1995, pairs mint and lavender on top with cinnamon and orange blossom, then settles on vanilla, tonka, amber, sandalwood and cedar: warmer and spicier. Le Male Elixir, from 2023, keeps lavender and mint over vanilla and benzoin, with honey, tonka and tobacco in the base: sweeter, with a honeyed edge. Y Eau de Parfum by Yves Saint Laurent, from 2018, opens on apple, ginger and bergamot, runs through sage, juniper berries and geranium, and dries to amberwood, tonka, cedar, vetiver and olibanum: the most woody and herbal of the three.

All three are sold as decants in the three sizes, so a pair of them can share a week on your skin before you pick one. For more styles, see our best perfumes for men.

How to test a dupe

A paper strip shows a clone at its strongest moment, the opening, and hides the rest. Use skin instead. Give Eros a day to itself and the clone a separate day, so your nose meets each one fresh. Check both at matching stages: right after spraying, in the heart, and again later on once the scent has calmed down. Some of the doubts raised in this guide, such as those about Versencia Oro, concern that last stage.

A 3ml of Eros covers a fair week of comparison. If Eros comes out ahead, its 10ml decant (about 200 sprays) sees you through weeks, and the 30ml, about 600 sprays, is the keeper. First time with small bottles? Start with what a perfume decant is. For placement, see where to spray perfume, and for easy first styles, our safe blind buy perfumes guide.

Clone or original? What to know first

Can I try Versace Eros in a 3ml or 10ml decant?
Yes. 10ML sells Eros in 3ml, 10ml and 30ml decants, each poured from the original bottle. A 10ml decant is around 200 sprays, which covers weeks of wear before you choose a full bottle or a clone.
Which clones does this guide pick for Versace Eros?
Among clones, this guide picks Versencia Oro, Imperial Blue and Colossus as its overall, closest and lowest-price options, with Blue Sapphire, Terra and Ambery Mint as fresher, softer or pared-down takes. Among authentic perfumes, Le Male Elixir shares mint, vanilla and tonka, and Y Eau de Parfum shares apple, geranium, tonka, cedar and vetiver.
Which Versace Eros dupe do we rank first?
Versencia Oro by Maison Alhambra is the best overall pick in this guide: its Fragrantica listing follows the Eros pyramid of mint, green apple and lemon, tonka, Ambroxan and geranium, then vanilla, cedar, vetiver and oakmoss. Several owners say its dry-down drifts or turns synthetic.
How close is Imperial Blue to Versace Eros?
Fragrantica members find it very close to Eros and hard to tell apart, only milder and less loud. One finds the opening mintier but says the dry-down clearly reads as Eros, and all but two of the members who voted on Parfumo's comparison page find the pair similar.
Are the Eros dupes aimed at the Eau de Toilette or the Eau de Parfum?
Most comparisons in this guide are against Eros Eau de Toilette, including those for Colossus, Imperial Blue and Terra on Parfumo. Blue Sapphire is the exception: Parfumo compares it with Eros Eau de Parfum.
Do Eros clones cost much less per ml than a decant?
Per ml, a lot: every clone we could price on the check date costs far less per ml than Eros. A 10ml decant of Eros is €25.11, and a 3ml is €8.01, which is below most of the clone bottles in the comparison table.
How long will Versace Eros last on me?
It depends on your skin and the weather, so no guide can promise a figure. The simplest way to find out is to wear a 3ml decant, around 60 sprays, for a week and see how it behaves on you.

Sources

  1. Versencia Oro by Maison Alhambra (Fragrantica)
  2. Colossus vs Eros (Parfumo comparison)
  3. Colossus, member write-up (Parfumo)
  4. Imperial Blue by Riiffs (Fragrantica)
  5. Imperial Blue vs Eros (Parfumo comparison)
  6. Blue Sapphire by Lattafa Pride (Parfumo)
  7. Blue Sapphire vs Eros Eau de Parfum (Parfumo comparison)
  8. Terra Eau de Toilette by Vince Camuto (Parfumo)
  9. Ambery Mint (Dossier)

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Eros, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Versace or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides