Dupe-uri Xerjoff Naxos 2026: 6 clone comparate cu originalul

Șase dupe-uri Xerjoff Naxos comparate după note, caracter și un preț datat pe flacon, cu locul în care fiecare se îndepărtează de original. Sau poartă mai întâi chiar Naxos, ca decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cel mai bun dupe Xerjoff Naxos, per total, este Italia de la Rayhaan, care listează aproape toată piramida Naxos. Ramad de la Arabiyat Prestige e alegerea pentru fond, iar Voux Elegante de la Paris Corner are cel mai mic preț. Niciunul nu poartă mierea și tutunul chiar atât de bogat. Vrei originalul? XJ 1861 Naxos costă 32,31 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 27 septembrie 2026

Clasamentul

  1. ItaliaCel mai bun per total Rayhaan34,99 € 100ml
  2. RamadCel mai apropiat în fond Arabiyat Prestige32,90 € 100ml
  3. Fierte LunaVarianta mai proaspătă French Avenue55,69 € 80ml
  4. MuharibVarianta mai întunecată Maison AsrarFără preț UE
  5. AteeqVarianta mai dulce Nusuk27,99 € 100ml
  6. Voux EleganteCel mai mic preț Paris Corner19,99 € 100ml

Preferi originalul?

XJ 1861 Naxos

XerjoffTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,20 €–0,70 €/ml în alte magazine, verificat pe 27 septembrie 2026

Flacoanele Le Male Elixir, XJ 1861 Naxos și Tobacco Vanille pe un fundal albastru pal

Cum miroase XJ 1861 Naxos?

Flaconul XJ 1861 Naxos de la Xerjoff
OriginalulXJ 1861 NaxosXerjoff

XJ 1861 Naxos e parfumul cu miere și tutun lansat de Xerjoff în 2015. Se deschide luminos, cu lavandă, bergamotă și lămâie. Pe măsură ce se așază, devine auriu: miere, scorțișoară, cashmeran și iasomie sambac, dulce, dar niciodată lipicios, pentru că lavanda ține aerul în mișcare. Fondul se așază pe frunză de tutun, vanilie și boabe de tonka, așa că miroase ca o pungă de tutun de pipă cu miere și o margine de vanilie. Pagina Naxos a casei listează cam aceeași piramidă, cu o notă în plus în deschidere. Nu există versiuni între care să alegi: Naxos se vinde ca un singur eau de parfum, fără flanker sau altă concentrație, așa că fiecare clonă de mai jos țintește același lucru. Acordurile listate sunt, în primul rând, dulce, vanilie, miere, tutun și lavandă.

Miere, frunză de tutun și lavandă ca materii prime: note din XJ 1861 Naxos de la Xerjoff
În imagine: miere, frunză de tutun și lavandă, note din XJ 1861 Naxos.

Alternative la XJ 1861 Naxos, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 27 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Italia Rayhaan
Sursă numită Sursă
34,99 € 100ml
0,35 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Ramad Arabiyat Prestige
Sursă numită Sursă
32,90 € 100ml
0,33 €/ml
3Varianta mai proaspătă Fierte Luna French Avenue
Sursă numită Sursă
55,69 € 80ml
0,70 €/ml
4Varianta mai întunecată Muharib Maison Asrar
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
5Varianta mai dulce Ateeq Nusuk
Sursă numită Sursă
27,99 € 100ml
0,28 €/ml
6Cel mai mic preț Voux Elegante Paris Corner
Sursă numită Sursă
19,99 € 100ml
0,20 €/ml

Fotografii ale flacoanelor: rayhaanperfumes.com, fragrantica.com, fragrantica.com, maisonasrar.com, fragrantica.com, fragrantica.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuXJ 1861 NaxosXerjoffItaliaRayhaan
Preț pe ml
3ml: 4,17 €/ml · 10ml: 3,23 €/ml · 30ml: 2,58 €/ml
0,35 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 100ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 27 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu XJ 1861 Naxos
  • Listează piramida în stilul Naxos: lavandă, lămâie și bergamotă, apoi miere, scorțișoară, cashmeran și iasomie, apoi frunză de tutun, vanilie și tonka Italia by Rayhaan, Fragrantica
  • O postare a unui membru de top de pe Parfumo găsește clar caracterul Naxos, tutunul fiind greu de distins, tonka susținând notele de bază, iar finalul fiind mai dulce și mai pudrat; Parfumo îl enumeră pe Naxos primul dintre parfumurile similare Italia by Rayhaan, Parfumo
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 27 septembrie 2026
  • XJ 1861 Naxos costă mai puțin la cumpărare: 12,51 € față de 34,99 €.
  • Italia îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți XJ 1861 Naxos și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin25,02 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml32,31 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml77,40 €Rămân 24ml
  • Italia de la Rayhaan: 1 × 100mlPreț în alt magazin la 27 septembrie 2026, fără livrare34,99 €Rămân 94ml

La o asemenea folosire, decanturile de XJ 1861 Naxos costă mai puțin decât Italia: 25,02 € față de 34,99 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 12,51 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de XJ 1861 Naxos costă mai puțin decât Italia: 12,51 € față de 34,99 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 199,62 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Italia costă mai puțin decât decanturile de XJ 1861 Naxos: 34,99 € față de 199,62 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la XJ 1861 Naxos: 6 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Italia de la RayhaanDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de XJ 1861 Naxos. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 27 septembrie 2026.

Cel mai bun per total: Italia

Flaconul Italia de la Rayhaan
ItaliaRayhaanCel mai bun per total

Italia de la Rayhaan are în comun mai mult din structura Naxos decât orice altă alegere. Fișa lui de pe Fragrantica dă lavandă, lămâie și bergamotă în deschidere, miere, scorțișoară, cashmeran și iasomie în inimă, iar frunză de tutun, vanilie și tonka în fond. Asta e piramida Naxos, etapă cu etapă.

Diferența principală e tutunul. O părere lungă de pe Parfumo despre Italia spune că deschiderea e aproape de Naxos, citrice și lavandă cu prima adiere de miere, dar că tutunul e greu de găsit mai târziu. Tonka preia fondul, iar finalul devine mai pudrat și mai dulce decât originalul. Același autor îl găsește mai puțin profund. Alți membri Parfumo îl numesc puțin mai proaspăt decât Naxos, ceea ce unii preferă.

Italia se potrivește cuiva care iubește deschiderea Naxos și inima de miere și se poate descurca fără tutunul fumuriu de la final. Baza: o sursă numită, pagina Parfumo pentru Italia, unde Naxos e și primul pe lista parfumurilor similare.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Listează piramida în stilul Naxos: lavandă, lămâie și bergamotă, apoi miere, scorțișoară, cashmeran și iasomie, apoi frunză de tutun, vanilie și tonka Italia by Rayhaan, Fragrantica
  2. O postare a unui membru de top de pe Parfumo găsește clar caracterul Naxos, tutunul fiind greu de distins, tonka susținând notele de bază, iar finalul fiind mai dulce și mai pudrat; Parfumo îl enumeră pe Naxos primul dintre parfumurile similare Italia by Rayhaan, Parfumo

Cel mai apropiat în fond: Ramad

Flaconul Ramad de la Arabiyat Prestige
RamadArabiyat PrestigeCel mai apropiat în fond

Ramad de la Arabiyat Prestige pornește din altă parte și ajunge aproape. Notele lui listate au în comun cu Naxos lămâia, lavanda, scorțișoara, tutunul și tonka, iar pe Fragrantica membrii care le au pe amândouă le descriu ca foarte asemănătoare după ce trece deschiderea.

Diferența principală e mierea. Ramad nu listează deloc, și se deschide pe portocală amară, cardamom și mentă verde în loc de sclipirea de bergamotă, cu salvie sclarea și nucșoară în inimă. O părere de pe pagina lui de pe Parfumo îl rezumă ca apropiat, dar înclinând mai mult spre tutun și lavandă și mai puțin dulce; alta găsește chiar Naxos puțin mai întunecat și mai condimentat. Un posesor spune că pe el se stinge repede, așa că poartă-l înainte să te hotărăști.

Ramad se potrivește cuiva care găsește Naxos prea dulce și vrea fondul de tutun și lavandă, fără miere pe listă. Deschiderea mai seacă și mai aromatică îl face și mai ușor de purtat pe vreme mai blândă. Baza: surse numite, fișele Fragrantica și Parfumo din linkurile de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii care le au pe amândouă descriu profiluri foarte asemănătoare după ce parfumul intră în dry-down; unul îl numește un parfum în stilul Naxos, cu cardamom și fără miere Ramad by Arabiyat Prestige, Fragrantica
  2. Listează portocală amară, cardamom, lămâie și mentă creață peste scorțișoară, salvie sclarea, lavandă și nucșoară, cu ambră, lemn de cedru, tutun și fasole tonka în notele de bază; o afirmație îl descrie ca apropiat, dar mai puțin dulce și cu tutunul și lavanda mai în prim-plan, iar altcineva găsește Naxos puțin mai întunecat și mai condimentat Ramad by Arabiyat Prestige, Parfumo

Varianta mai proaspătă: Fierte Luna

Flaconul Fierte Luna de la French Avenue
Fierte LunaFrench AvenueVarianta mai proaspătă

Fierte Luna de la French Avenue listează aproape aceleași note ca Naxos: bergamotă, lavandă și lămâie; cashmeran, scorțișoară, miere și iasomie; tutun, tonka și vanilie. Comentariile membrilor de pe Fragrantica îl compară direct cu Naxos și găsesc caracterul apropiat, cu o deschidere mai puțin aerisită și un tutun mai moale.

Diferența principală e greutatea. Un membru de pe pagina lui de pe Parfumo îl numește fratele mai mic și mai proaspăt al lui Naxos, cu tutunul tras înapoi, ca să meargă în mai multe anotimpuri. O părere mai lungă de pe Parfumo e mai aspră cu el: mai proaspăt, da, dar cu mai puțină miere, foarte puțin tutun, iar lavanda și scorțișoara duc cea mai mare parte a discuției. E și cea mai scumpă clonă din tabel.

Fierte Luna se potrivește cuiva căruia îi place ideea Naxos primăvara și la începutul toamnei, când toată profunzimea de miere și tutun pare grea. Dacă tutunul e partea pe care o iubești, uită-te mai bine la următoarea alegere. Baza: surse numite, fișele Parfumo și Fragrantica din linkurile de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Un membru îl numește o variantă mai proaspătă și mai tânără a lui Naxos, cu tutun mai lejer; un text al unui membru de top îl găsește mai proaspăt, dar mai puțin bogat, cu mai puțină miere și puțin tutun Fierte Luna by French Avenue, Parfumo
  2. Textele membrilor îl compară direct cu Naxos: apropiat ca stil, cu un debut mai puțin aerisit și tutun mai domol Fierte Luna by French Avenue, Fragrantica

Varianta mai întunecată: Muharib

Flaconul Muharib de la Maison Asrar
MuharibMaison AsrarVarianta mai întunecată

Muharib de la Maison Asrar listează lavandă provensală, bergamotă și lămâie în deschidere, cașmir, scorțișoară și miere în inimă, iar tutun, iasomie și tonka în fond, așa că pe hârtie urmează îndeaproape Naxos. Parfumo pune Naxos primul printre parfumurile similare cu el.

Diferența principală e tonul. Un membru Parfumo care poartă Naxos de ani de zile găsește Muharib vizibil mai întunecat: miere și tutun fără înviorarea vaniliei, mai dens și mai lipicios, fără nimic din senzația însorită. Același membru a încercat Italia și l-a găsit mai ușor și spune că Naxos merge vara, pe când Muharib nu. Vanilia lipsește și din fondul listat.

Muharib se potrivește cuiva care vrea tutunul și mierea date mai tare și luminozitatea mai încet: o versiune de noapte de iarnă a ideii. Era epuizat acolo unde am verificat prețurile, așa că tabelul nu arată preț pentru el. Baza: o sursă numită, pagina Parfumo pentru Muharib.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Un membru căruia îi place mult Naxos îl găsește vizibil mai întunecat: miere și tutun, fără nota luminoasă de vanilie, mai dens și mai puțin însorit, mai greu de purtat vara Muharib by Maison Asrar, Parfumo

Varianta mai dulce: Ateeq

Flaconul Ateeq de la Nusuk
AteeqNusukVarianta mai dulce

Ateeq de la Nusuk are în comun cu Naxos mierea, scorțișoara, lavanda, iasomia, tutunul, tonka și vanilia. Deschiderea e diferită: grepfrutul, lime-ul și ambra stau lângă miere în locul bergamotei și lămâii, iar fondul adaugă cumarină, lemn de cedru și mosc.

Diferența principală e densitatea. Pe Fragrantica, un membru care le-a comparat găsește Naxos mai proaspăt și mai aerisit, iar Ateeq mai gros și mai dulce. Un membru de pe pagina lui de pe Parfumo adaugă că tutunul e mai întunecat și mai fumuriu decât tutunul mai verde, ca de frunză, din Naxos, și că totul înclină mai mult spre ambră. Părerile despre cât de aproape ajunge sunt împărțite: o părere lungă de pe Parfumo îl numește cea mai apropiată dintre alternativele încercate de autor.

Ateeq se potrivește cuiva pofticios la dulce, care poartă Naxos mai ales pentru miere. E în primul rând un parfum pentru vreme rece. Baza: surse numite, fișele Fragrantica și Parfumo din linkurile de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Textele membrilor îl compară cu Naxos; unul îl găsește pe Naxos mai proaspăt și mai aerisit, iar pe Ateeq mai dens și mai dulce Ateeq by Nusuk, Fragrantica
  2. Listează miere, ambră, scorțișoară, grepfrut și lime în notele de vârf, peste tutun, lavandă, iasomie, fasole tonka și orhidee vanilată; un membru găsește tutunul mai întunecat și mai afumat decât nota de tutun mai verde din Naxos Ateeq by Nusuk, Parfumo

Cel mai mic preț: Voux Elegante

Flaconul Voux Elegante de la Paris Corner
Voux EleganteParis CornerCel mai mic preț

Voux Elegante de la Paris Corner, vândut și sub numele Emir, listează lavandă, bergamotă, miere, cashmeran, scorțișoară, iasomie, tutun, vanilie și tonka. Dintre cele șase, are cel mai mic preț pe flacon din tabel.

Diferența principală e vitalitatea. Comentariile membrilor de pe Fragrantica sunt împărțite: plăcut, dar mai plat decât Naxos, cu mai multă lavandă și mai puțin tutun și scorțișoară. Mai mulți membri raportează o persistență slabă până când flaconul stă o vreme.

Voux Elegante se potrivește cuiva care vrea să afle, cu o cheltuială minimă, dacă stilul lavandă-miere-tutun i se potrivește. Cumpără-l știind că e cea mai largă potrivire de aici. Baza: o sursă numită, fișa de pe Fragrantica din linkul de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Textele membrilor îl compară cu Naxos, iar părerile sunt împărțite: plăcut, dar mai plat, cu mai multă lavandă și mai puțin tutun și scorțișoară; mai mulți menționează că persistă slab până când parfumul apucă să se odihnească în sticlă Voux Elegante by Paris Corner, Fragrantica

Alternative autentice pe care le avem

Parfumuri originale din aceeași familie de miere, tutun și condimente, fiecare ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml.

  1. Jean Paul Gaultier

    Le Male Elixir

    Lavandă și mentă peste vanilie, miere, boabe de tonka și tutun.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Tom Ford

    Tobacco Vanille

    Frunză de tutun și condimente peste vanilie, cacao, boabe de tonka și fructe uscate.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Parfums de Marly

    Herod

    Scorțișoară și piper, apoi tutun și tămâie peste vanilie și paciuli.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. By Kilian

    Angels' Share

    Coniac și scorțișoară cu boabe de tonka, vanilie și pralină.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce greșește fiecare clonă

Citește cele șase alegeri împreună și apare un tipar. Clonele fie păstrează deschiderea citrică și pierd tutunul, ca Italia și Fierte Luna, fie păstrează tutunul și pierd prospețimea, ca Muharib și Ateeq. Ramad păstrează fondul renunțând cu totul la miere. Echilibrul e partea grea: deschidere luminoasă, mijloc dulce și un fond fumuriu, toate deodată.

Unde se îndepărtează fiecare alegere de Naxos
AlegereCe păstreazăCe se schimbă
ItaliaToată piramida, pe hârtieTutun slab; un final mai dulce, pudrat
RamadFondul de tutun și lavandăFără miere; o deschidere ierboasă, de coajă de portocală
Fierte LunaDeschiderea de citrice și lavandăTutun mai ușor, mai puțină miere
MuharibMiere și tutunMai întunecat și mai dens; pierde luminozitatea
AteeqMiere, lavandă, tutun, vanilieMai dulce și mai gros; deschidere de grepfrut și lime
Voux EleganteNotele listateMai plat; mai multă lavandă, mai puțin tutun

Al doilea lucru pe care îl pomenesc purtătorii e textura. Părerile de pe Parfumo despre Italia și Fierte Luna descriu amândouă mierea ca mai puțin rafinată decât în original. Asta nu poate arăta o listă de note și e motivul principal să miroși originalul înainte să decizi.

Flacon-clonă sau un decant din original?

O clonă îți dă volum: fiecare alegere de aici vine într-un flacon de 80ml sau 100ml, la prețurile din tabelul de mai sus, acolo unde am găsit un preț pentru stoc disponibil. Un decant de la 10ML îți dă originalul, umplut din flaconul Xerjoff, în cantitatea de care chiar ai nevoie ca să decizi.

Un decant de 3ml de Naxos costă 12,51 €, cam 60 de pufuri, cât pentru vreo săptămână de purtat. Un decant de 10ml costă 32,31 € (3,23 €/ml), în jur de 200 de pufuri, cât pentru săptămâni de purtat zilnic. Decantul de 30ml, cu aproximativ 600 de pufuri, costă 77,40 € (2,58 €/ml) și are cel mai bun preț pe ml. Pune prețul de 10ml lângă flacoanele-clonă din tabel: cam cât costă o clonă, poți purta Naxos adevărat săptămâni întregi și știi cu ce compari. Indexul nostru de preț pe ml arată cum se compară asta pe tot catalogul.

Parfumuri autentice din aceeași familie

Dacă iubești starea de miere și tutun mai degrabă decât Naxos anume, patru parfumuri originale pe care le avem stau aproape.

Le Male Elixir de la Jean Paul Gaultier pune lavanda și menta lângă vanilie, benzoin, miere, boabe de tonka și tutun. E cel mai apropiat ca spirit: lavandă peste miere și tutun, cu un corp mai dulce și mai ambrat.

Tobacco Vanille de la Tom Ford păstrează fondul de tutun, vanilie și tonka și schimbă deschiderea citrică pe note condimentate, cacao și fructe uscate. E Naxos fără soare.

Herod de la Parfums de Marly se deschide pe scorțișoară și piper și pune tutunul lângă tămâie și osmanthus, peste vanilie. E vărul mai fumuriu și mai condimentat.

Angels' Share de la By Kilian schimbă tutunul pe coniac, cu scorțișoară, boabe de tonka, vanilie și pralină. Are în comun dulceața caldă și condimentată a inimii Naxos. Ghidul nostru despre parfumurile cu tutun acoperă toată familia.

Cum testezi un dupe

Testează pe piele, nu pe hârtie. Un blotter îți arată deschiderea; pielea îți arată fondul, acolo unde cele mai multe clone fie rezistă, fie cedează. Pulverizează o dată pe interiorul încheieturii și așteaptă câteva ore înainte să judeci, verificând la început, după o oră și din nou seara.

Dă-i originalului o zi și clonei alta. Două parfumuri pe două brațe se scurg unul în altul și ajungi să judeci amestecul. Notează ce simți la fiecare verificare: citricele, mierea, tutunul. Dacă partea pe care o iubești dispare în clonă, ai răspunsul.

Dă unui flacon-clonă nou câteva săptămâni înainte să decizi, pentru că purtătorii mai multor alegeri de aici spun că al lor s-a îmbunătățit după odihnă. Și judecă-l față de originalul real, nu față de amintirea lui: un 3ml de XJ 1861 Naxos ajunge pentru asta. Dacă încă cântărești un flacon întreg, ghidul nostru despre alternativa la cumpăratul pe nevăzute explică cum să încerci întâi, iar ce este un decant de parfum arată cum le umplem pe ale noastre.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca Xerjoff Naxos în decant de 3ml înainte să-l cumpăr?
10ML vinde XJ 1861 Naxos în decanturi de 3ml, 10ml și 30ml, umplute din flaconul original și livrate în toată UE. Varianta de 3ml costă 12,51 €.
Ce dupe Xerjoff Naxos este în fruntea acestui ghid?
Italia de la Rayhaan e cea mai bună alegere per total din acest ghid: notele lui publicate urmează toată piramida Naxos, deși membrii Parfumo îi găsesc tutunul slab și finalul mai dulce și mai pudrat.
Merită Xerjoff Naxos cumpărat pe nevăzute?
Un flacon întreg e o cheltuială mare pentru un parfum pe care nu l-ai purtat. Un 3ml de Naxos la 10ML costă 12,51 €, cam 60 de pufuri, destul ca să știi dacă mierea și tutunul merg pe pielea ta.
Cât de apropiat este Rayhaan Italia de Naxos pe hârtie?
E cel mai apropiat pe hârtie, cu aceleași note de vârf, de inimă și de fond. Membrii care le compară spun că deschiderea și inima de miere ies bine, în timp ce tutunul e mai slab, iar fondul se sprijină pe tonka.
Există un parfum ca Xerjoff Naxos, mai ușor de purtat?
Fierte Luna de la French Avenue e varianta mai proaspătă, cu tutun mai ușor, iar Ramad de la Arabiyat Prestige renunță la miere pentru o deschidere mai seacă și mai ierboasă. Amândouă se potrivesc vremii mai blânde mai bine decât originalul.
Care clone se apropie cel mai mult de Naxos prin notele lor?
Dintre clone, Italia, Ramad și Fierte Luna se apropie cel mai mult după note și comentariile membrilor. Dintre parfumurile originale, Le Male Elixir de la Jean Paul Gaultier are în comun lavanda, mierea, tonka și tutunul, iar Tobacco Vanille de la Tom Ford fondul de tutun, vanilie și tonka.
Costă clonele Naxos mai puțin decât un flacon întreg?
Flacoanele-clonă din tabelul comparativ costă o fracțiune dintr-un flacon întreg de Naxos. Poți purta și originalul săptămâni întregi cu un decant de 10ml la 32,31 €, umplut din flaconul Xerjoff.

Surse

  1. Naxos Eau de Parfum, Xerjoff
  2. Italia by Rayhaan, Fragrantica
  3. Italia by Rayhaan, Parfumo
  4. Ramad by Arabiyat Prestige, Fragrantica
  5. Ramad by Arabiyat Prestige, Parfumo
  6. Fierte Luna by French Avenue, Parfumo
  7. Fierte Luna by French Avenue, Fragrantica
  8. Muharib by Maison Asrar, Parfumo
  9. Ateeq by Nusuk, Fragrantica
  10. Ateeq by Nusuk, Parfumo
  11. Voux Elegante by Paris Corner, Fragrantica

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui XJ 1861 Naxos, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 27 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Xerjoff sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri