YSL Libre dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό
Έξι dupes του YSL Libre συγκρίνονται σε νότες, χαρακτήρα και τιμή φιάλης με ημερομηνία, μαζί με το ποια ακολουθούν στην πραγματικότητα το Libre Intense. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το Libre σε decant 3ml.
Σε αυτόν τον οδηγό
Με λίγα λόγια
Το καλύτερο dupe του YSL Libre συνολικά είναι το Léonie της Maison Alhambra, που έχει και τη χαμηλότερη τιμή στον πίνακα. Οι κάτοχοι βρίσκουν πιο κοντινό το Desiree της Oakcha, με ολόκληρη την πυραμίδα νοτών του Libre, και το Golden Decade της Zara είναι η πιο απαλή, πιο κρεμώδης επιλογή. Έχε υπόψη ότι αρκετοί οικονομικοί κλώνοι βρίσκονται πιο κοντά στο Libre Intense παρά στο αυθεντικό. Θέλεις το αυθεντικό; Το Libre κοστίζει 25,11 € για ένα decant 10ml στο 10ML.
6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026
Η κατάταξη
- Léonie17,19 € 100ml
- Golden Decade19,95 € 80ml
- Floral LavenderΧωρίς τιμή ΕΕ
- Tharwah GoldΧωρίς τιμή ΕΕ
- Léonie IntenseΧωρίς τιμή ΕΕ
- Desiree33,95 € 50ml
Προτιμάς το αυθεντικό;
Libre
Yves Saint LaurentΑπό την αυθεντική φιάλη
Οι εναλλακτικές: 0,17 €–0,68 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Τι μυρίζει το Libre;
Το Libre είναι το eau de parfum με λεβάντα και άνθος πορτοκαλιάς που κυκλοφόρησε η Yves Saint Laurent το 2019. Η ιδέα είναι μια αντίθεση: η λεβάντα, συνήθως νότα κουρείου, απέναντι σε ένα μεγάλο λευκό λουλούδι. Ανοίγει με μανταρίνι, μαύρο φραγκοστάφυλο, πετιγκρέν και λεβάντα, τραγανό και λίγο βοτανικό. Η καρδιά είναι άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί, κρεμώδης και φωτεινή. Από κάτω βρίσκονται βανίλια Μαδαγασκάρης, μόσχος, κέδρος και άμβρα, που το ζεσταίνουν σε μια απαλή, ελαφρώς πουδραρισμένη τελική φάση. Τα ακόρντα του ξεκινούν με λευκό λουλουδένιο, εσπεριδοειδή, λεβάντα και βανίλια.
Ποιο Libre θέλεις να πλησιάσεις;
Αυτό μετράει στο Libre περισσότερο από ό,τι στα περισσότερα αρώματα, γιατί το όνομα καλύπτει πλέον μια ολόκληρη οικογένεια και οι κλώνοι δεν στοχεύουν όλοι στο ίδιο. Η μεγαλύτερη παγίδα είναι το Libre Intense, η πιο ζεστή, πιο βαριά παραλλαγή. Δεν πωλείται στο 10ML, αλλά αρκετοί κλώνοι παρακάτω ακολουθούν αυτό και όχι το αυθεντικό: το Parfumo βάζει το Libre Intense πρώτο στα αρώματα που μοιάζουν με το Golden Decade, το Tharwah Gold και το Léonie Intense. Αν το Libre που αγαπάς είναι το αυθεντικό eau de parfum, ξεκίνα με το Léonie, το Desiree ή το Floral Lavender.
| Έκδοση | Αρωματικό προφίλ με βάση τις αναγραφόμενες νότες | Κλώνοι εδώ που την πλησιάζουν |
|---|---|---|
| Libre | Λεβάντα, άνθος πορτοκαλιάς, βανίλια | Léonie, Desiree, Floral Lavender |
| Libre Intense | Πιο ζεστό και βαρύ, σύμφωνα με τα μέλη του Parfumo | Léonie Intense, Tharwah Gold, Golden Decade |
| Libre Le Parfum | Σαφράν, τζίντζερ, μέλι, φασόλι τόνκα | Κανένας από τους έξι |
| Libre L'Absolu Platine | Αλδεΰδες, μπλε λεβάντα, κεχριμπάρι | Κανένας από τους έξι |
| Libre Flowers & Flames | Καρύδα, κρίνος, άνθος πορτοκαλιάς | Κανένας από τους έξι |
| Libre L'Eau Nue | Λεμόνι, μανταρίνι, άνθος πορτοκαλιάς | Κανένας από τους έξι |
| Libre Berry Crush | Σμέουρο, καρύδα, βανίλια Bourbon | Κανένας από τους έξι |
Οι παραλλαγές είναι ξεχωριστά αρώματα, όχι πιο έντονες ή πιο ελαφριές φιάλες του Libre, οπότε κανένας από τους κλώνους δεν τις αντικαθιστά.
Εναλλακτικές του Libre σε σύγκριση
Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026
Φωτογραφίες φιαλών: maisonalhambra-usa.com, walmart.com, fragrancereview.com, lattafa.my, maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com
Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο
Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.
- Παραθέτει λεβάντα, πετιγκρέιν, φραγκοστάφυλο και μανταρίνι, έπειτα λεβάντα, άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί και τέλος βανίλια, άμβρα, κέδρο και μόσχο· το Parfumo καταγράφει το Libre EDP ως το μοναδικό άρωμα στη λίστα «μοιάζουν μεταξύ τους»· μέλη το αποκαλούν πολύ κοντινό, μια πιο ήσυχη μικρή αδελφή του Libre με πιο έντονη λεβάντα, ενώ ένα μέλος το βρίσκει πιο τραχύ και πιο συνθετικό Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
- Ένα μέλος σε φόρουμ αναφέρει το Léonie ως κλώνο του Libre με διάρκεια όλη μέρα Libre dupe thread, Fragrantica forum
- Το Libre κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 8,91 € έναντι 17,19 €.
- Το Léonie σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
- Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.
Πόσο χρειάζομαι;
Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Libre και πόσους ψεκασμούς βάζεις.
Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).
Για τόση χρήση, το Léonie κοστίζει λιγότερο από τα decants του Libre: 17,19 € έναντι 17,82 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.
Δύο παραδείγματα με νούμερα
Ένας μήνας Σαββατοκύριακα
8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 8,91 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Libre κοστίζουν λιγότερο από το Léonie: 8,91 € έναντι 17,19 €.
Κάθε μέρα για έναν χρόνο
365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 152,82 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Léonie κοστίζει λιγότερο από τα decants του Libre: 17,19 € έναντι 152,82 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Καλύτερο συνολικά: Léonie
Το Léonie της Maison Alhambra έχει λεβάντα, πετιγκρέν, μαύρο φραγκοστάφυλο και μανταρίνι στην κορυφή, λεβάντα, άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί στην καρδιά, και βανίλια, άμβρα, κέδρο και μόσχο στη βάση. Αυτή είναι η δομή του Libre eau de parfum. Η σελίδα του στο Parfumo αναφέρει το Libre ως το μοναδικό άρωμα με το οποίο μοιάζει, και μέλη εκεί περιγράφουν έντονη ομοιότητα με το αυθεντικό. Ένα μέλος του φόρουμ του Fragrantica το αναφέρει επίσης ως dupe του Libre που του κρατά όλη μέρα.
Η βασική διαφορά είναι το φινίρισμα. Ένα μέλος του Parfumo το λέει η πιο ήσυχη μικρή αδερφή του Libre, πιο λεπτή και πιο διακριτική, με τη λεβάντα πιο έντονη. Ένα άλλο το βρίσκει το πιο κοντινό απ’ όλα αλλά πιο τραχύ και πιο συνθετικό, και προτίμησε την πιο απαλή επιλογή της Zara. Τα μέλη συμφωνούν σε ένα πράγμα: η λεβάντα είναι δυναμωμένη.
Ταιριάζει σε όποιον αγαπά τη λεβάντα του Libre και θέλει μια εκδοχή για κάθε μέρα, όλο τον χρόνο. Βάση: επώνυμες πηγές, η σελίδα του Parfumo και το νήμα του φόρουμ που αναφέρονται παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Παραθέτει λεβάντα, πετιγκρέιν, φραγκοστάφυλο και μανταρίνι, έπειτα λεβάντα, άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί και τέλος βανίλια, άμβρα, κέδρο και μόσχο· το Parfumo καταγράφει το Libre EDP ως το μοναδικό άρωμα στη λίστα «μοιάζουν μεταξύ τους»· μέλη το αποκαλούν πολύ κοντινό, μια πιο ήσυχη μικρή αδελφή του Libre με πιο έντονη λεβάντα, ενώ ένα μέλος το βρίσκει πιο τραχύ και πιο συνθετικό Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
- Ένα μέλος σε φόρουμ αναφέρει το Léonie ως κλώνο του Libre με διάρκεια όλη μέρα Libre dupe thread, Fragrantica forum
Πιο απαλή εκδοχή: Golden Decade
Το Golden Decade της Zara είναι χτισμένο γύρω από άνθος πορτοκαλιάς, λεβάντα και βανίλια. Η σελίδα του στο Parfumo βάζει το Libre Intense, το Libre και το Libre Le Parfum πρώτα στα παρόμοια αρώματα, με αυτή τη σειρά.
Η βασική διαφορά είναι ότι γέρνει προς το Intense. Τα μέλη του Parfumo το τοποθετούν ανάμεσα στο Libre και το Libre Intense, με μια καθαρή, δροσερή λεβάντα και μια πιο ζεστή, πιο βουτυράτη βανίλια από το αυθεντικό. Ένα μέλος βρίσκει διαφορετικό από το Libre μόνο το άνοιγμα· ένα άλλο το λέει ένα πιο δροσερό, πιο ελαφρύ Libre Intense. Στο Fragrantica, ένα μέλος που έχει και τις δύο εκδοχές του Libre το βρίσκει πιο κοντά στο Intense, με πιο αιχμηρά εσπεριδοειδή. Ένα μέλος του Parfumo που το σύγκρινε με το Léonie βρήκε το άρωμα της Zara πιο κρεμώδες και πιο απαλό.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει τη λεβάντα του Libre λίγο αυστηρή και τη θέλει στρογγυλεμένη με περισσότερη βανίλια. Βάση: επώνυμες πηγές, οι σελίδες του Parfumo και του Fragrantica που αναφέρονται παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Το Parfumo καταγράφει πρώτα τα Libre Intense, Libre EDP και Libre Le Parfum στη λίστα «μοιάζουν μεταξύ τους»· μέλη το τοποθετούν ανάμεσα στο Libre EDP και το Libre Intense, με πιο ζεστή, πιο βουτυράτη βανίλια και καθαρή λεβάντα, ενώ ένα μέλος βρίσκει διαφορετικό μόνο το άνοιγμα από το Libre EDP Golden Decade by Zara, Parfumo
- Ένα μέλος που συνέκρινε την εκδοχή της Zara με το Léonie τη βρήκε πιο κρεμώδη και απαλή Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
- Ένα μέλος που έχει τα Libre EDP και Libre Intense το βρίσκει πιο κοντά στο Intense, με πιο αιχμηρά εσπεριδοειδή Golden Decade by Zara, Fragrantica
Πιο δροσερή εκδοχή: Floral Lavender
Το Floral Lavender της Dossier έχει μαύρο φραγκοστάφυλο, μανταρίνι και νερολί, μετά γιασεμί, λεβάντα και άνθος πορτοκαλιάς, μετά κεχριμπάρι, μόσχο και βανίλια. Η σελίδα του στο Parfumo αναφέρει το Libre ως το μοναδικό παρόμοιο άρωμα.
Η βασική διαφορά βρίσκεται στο φινάλε. Η βάση του αλλάζει τον κέδρο και την άμβρα του Libre με κεχριμπάρι, και ένα μέλος του Parfumo που έχει αγοράσει και τα δύο ξανά και ξανά το περιγράφει πολύ κοντινό: λεβάντα, βανίλια και μια καθαρή, σαπουνένια αίσθηση. Στη σελίδα του στο Fragrantica, ένα μέλος που έχει το Libre και αρκετά αρώματα εμπνευσμένα από αυτό το αναφέρει ως το αγαπημένο της ανάμεσά τους. Αυτές είναι δύο φωνές και όχι πλήθος, οπότε ζύγισέ τες ανάλογα. Ο κατασκευαστής το είχε ως μη διαθέσιμο την ημέρα που ελέγξαμε, οπότε ο πίνακας δεν δείχνει τιμή γι’ αυτό.
Ταιριάζει σε όποιον φοράει το Libre για την καθαρή, φρεσκοπλυμένη πλευρά του, για τη μέρα και το γραφείο. Βάση: επώνυμες πηγές, οι σελίδες του στο Parfumo και στο Fragrantica.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Παραθέτει φραγκοστάφυλο, μανταρίνι και νέρολι, έπειτα γιασεμί, λεβάντα και άνθος πορτοκαλιάς και τέλος άμπερ, μόσχο και βανίλια· το Parfumo καταγράφει το Libre EDP ως το μοναδικό άρωμα στη λίστα «μοιάζουν μεταξύ τους»· ένα μέλος που έχει στην κατοχή του και τα δύο το περιγράφει ως πολύ κοντινό, με σαπουνένια λεβάντα και βανίλια Floral Lavender by Dossier, Parfumo
- Ένα μέλος που έχει το Libre και αρκετά αρώματα εμπνευσμένα από το Libre αναφέρει αυτό ως το αγαπημένο της από αυτά Floral Lavender by Dossier, Fragrantica
Πιο γλυκή εκδοχή: Tharwah Gold
Το Tharwah Gold της Lattafa Pride έχει λεβάντα και περγαμόντο, μετά άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί, μετά κεχριμπάρι, βετιβέρ και βανίλια. Η σελίδα του στο Parfumo βάζει πρώτο στα παρόμοια αρώματα το Libre Intense, μετά το L'Interdit της Givenchy και μετά το Libre.
Η βασική διαφορά είναι η γλύκα. Μια μεγάλη κριτική στο Parfumo το περιγράφει ως πιο γλυκιά, πιο λουλουδένια, σχεδόν σαν νέκταρ εκδοχή τόσο του Libre όσο και του Libre Intense: η ίδια υπογραφή με άνθος πορτοκαλιάς, λεβάντα και εσπεριδοειδή, αλλά πιο κλασικά θηλυκή, με κρεμώδες άνθος πορτοκαλιάς και βανίλια. Στο ίδιο μέλος αρέσει περισσότερο από το αρχικό Libre αλλά λιγότερο από το Intense και το Le Parfum. Στο Fragrantica, το Libre είναι πρώτο στη λίστα με αρώματα που αρέσουν και στους θαυμαστές του. Ήταν μη διαθέσιμο εκεί όπου ελέγξαμε την τιμή του, οπότε ο πίνακας δεν δείχνει καμία.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το Libre λίγο αυστηρό και θέλει την πιο γλυκιά, πιο λουλουδένια ανάγνωση, για τα βράδια και τον πιο δροσερό καιρό. Βάση: επώνυμες πηγές, οι σελίδες του ίδιου του Tharwah Gold στο Parfumo και στο Fragrantica.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Παραθέτει λεβάντα και περγαμόντο, έπειτα άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί και τέλος άμπερ, βετιβέρ και βανίλια· το Parfumo κατατάσσει τα Libre Intense, L'Interdit και Libre EDP στα «παρόμοια αρώματα»· ένα μέλος το βρίσκει πιο γλυκό και πιο λουλουδάτο από τα Libre και Libre Intense, σαν νέκταρ και πιο κλασικά θηλυκό Tharwah Gold by Lattafa Pride, Parfumo
- Το Fragrantica εμφανίζει πρώτο το YSL Libre στη λίστα «όσοι αγαπούν αυτό το άρωμα αγαπούν επίσης» Tharwah Gold by Lattafa Pride, Fragrantica
Πιο σκοτεινή εκδοχή: Léonie Intense
Το Léonie Intense της Maison Alhambra είναι η απάντηση της μάρκας στο Libre Intense και όχι στο αυθεντικό. Οι νότες του ακολουθούν την πυραμίδα του ίδιου του Libre, από το μαύρο φραγκοστάφυλο ως την άμβρα, αλλά η σελίδα του στο Parfumo βάζει πρώτο στα παρόμοια αρώματα το Libre Intense και δεύτερο το Golden Decade.
Η βασική διαφορά είναι το βάθος. Ένα μέλος του Parfumo βρίσκει τη βανίλια πιο έντονη από ό,τι στο Léonie και το σύνολο πιο ελαφρύ από το ίδιο το Libre Intense. Έτσι βρίσκεται στην πιο ζεστή, πιο βαθιά πλευρά του αυθεντικού, όχι δίπλα του.
Ταιριάζει σε όποιον έχει ή αγαπά το Libre Intense και θέλει αυτή την κατεύθυνση σε χαμηλότερη τιμή, ή σε όποιον βρίσκει το αρχικό Libre πολύ φωτεινό. Δεν βρήκαμε ευρωπαϊκή τιμή καταλόγου την ημέρα του ελέγχου. Βάση: επώνυμη πηγή, η σελίδα του Parfumo που αναφέρεται παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Το Parfumo κατατάσσει τα Libre Intense και Golden Decade στα «παρόμοια αρώματα»· ένα μέλος βρίσκει τη βανίλια πιο έντονη απ’ ό,τι στο Léonie και το σύνολο πιο ανάλαφρο από το Libre Intense Léonie Intense by Maison Alhambra, Parfumo
Πιο κοντά στην τελική φάση: Desiree
Το Desiree της Oakcha έχει μαύρο φραγκοστάφυλο, λεβάντα, μανταρίνι και πετιγκρέν, μετά γιασεμί, λεβάντα και άνθος πορτοκαλιάς, μετά άμβρα, βανίλια Bourbon, κέδρο και μόσχο. Δίπλα στο Libre, είναι η ίδια πυραμίδα επίπεδο προς επίπεδο, ως την άμβρα, τον κέδρο και τον μόσχο της βάσης. Η σελίδα του στο Parfumo αναφέρει το Libre ως το μοναδικό παρόμοιο άρωμα, και στη σελίδα του στο Fragrantica αρκετά σχόλια μελών το βρίσκουν πολύ κοντά στο Libre.
Η βασική διαφορά είναι ότι το έχουν φορέσει λιγότεροι. Το Parfumo έχει μόνο μία σύντομη δήλωση, από ένα μέλος που αναγνωρίζει τον χαρακτήρα του Libre αλλά δεν είναι θαυμαστής του, και τα σχόλια στο Fragrantica είναι λιγότερα από όσα για το Léonie. Η βάση του συμπίπτει με του Libre στα χαρτιά, όπως και του Léonie, και γι’ αυτό το Léonie, με πολύ περισσότερους χρήστες πίσω του, είναι η συνολική επιλογή.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει μια κοντινή εκδοχή του αυθεντικού eau de parfum, όπως την περιγράφουν οι κάτοχοί του, σε μια μικρότερη φιάλη των 50ml. Βάση: επώνυμες πηγές, οι σελίδες του Parfumo και του Fragrantica που αναφέρονται παραπάνω.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Παραθέτει φραγκοστάφυλο, λεβάντα, μανταρίνι και πετιγκρέιν, έπειτα γιασεμί, λεβάντα και άνθος πορτοκαλιάς και τέλος άμβρα, βανίλια Bourbon, κέδρο και μόσχο — την πυραμίδα του Libre EDP· το Parfumo κατατάσσει το Libre EDP ως το μοναδικό του «παρόμοιο άρωμα» Desiree by Oakcha, Parfumo
- Παραθέτει τις νότες του Libre EDP· τα σχόλια μελών το βρίσκουν πολύ κοντά στο Libre: ένα μέλος λέει ότι μυρίζει ακριβώς όπως το πρωτότυπο και ένα άλλο ότι δεν εντόπισε καμία διαφορά όταν άλλοι φορούσαν Libre Desiree by Oakcha, Fragrantica
Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε
Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται μέρος από το ύφος του Libre, το καθένα σε decant 3ml, 10ml ή 30ml.
Giorgio Armani
My Way
Περγαμόντο και άνθος πορτοκαλιάς, μετά τουμπερόζα και ινδικό γιασεμί πάνω σε βανίλια Μαδαγασκάρης, λευκό μόσχο και κέδρο.
3ml · 10ml · 30ml
Πού αστοχεί κάθε κλώνος
Το Libre είναι μια ισορροπία ανάμεσα σε μια καθαρή, σχεδόν αντρική λεβάντα και ένα κρεμώδες, θηλυκό άνθος πορτοκαλιάς, με τη βανίλια να κρατά τα δύο ενωμένα. Οι κλώνοι γέρνουν τη ζυγαριά. Το Léonie και το Floral Lavender σπρώχνουν τη λεβάντα. Το Golden Decade, το Tharwah Gold και το Léonie Intense σπρώχνουν τη βανίλια και τη γλύκα, και γι’ αυτό το Parfumo τα ταιριάζει συνεχώς με το Libre Intense. Σχεδόν κανένας δεν πετυχαίνει ακριβώς αυτή την ένταση, και αυτή η ένταση είναι όλη η ουσία του αυθεντικού.
Το δεύτερο κενό είναι η υφή. Τα μέλη του Parfumo περιγράφουν το Léonie πιο τραχύ και πιο συνθετικό, και το Floral Lavender σαπουνένιο. Η άμβρα και ο μόσχος του αυθεντικού δίνουν ένα απαλό φινάλε σαν δεύτερο δέρμα, που μια λίστα νοτών δεν μπορεί να υποσχεθεί.
Φιάλη κλώνου ή Libre σε μικρότερο μέγεθος;
Τρεις από τους έξι κλώνους έχουν ευρωπαϊκή τιμή καταλόγου, που φαίνεται στον παραπάνω πίνακα, σε φιάλες από 50ml ως 100ml. Είναι πολύ άρωμα για να το έχεις πριν ξέρεις αν σου πηγαίνει η λεβάντα, όποια φιάλη κι αν διαλέξεις.
Στο 10ML, το Libre μεταγγίζεται από τη φιάλη της Yves Saint Laurent. Το μικρότερο, ένα decant 3ml στα 8,91 €, σου δίνει περίπου 60 ψεκασμούς: αρκετούς για να ξέρεις μέσα σε μια εβδομάδα. Ένα decant 10ml κοστίζει 25,11 € (2,51 €/ml) και έχει περίπου 200 ψεκασμούς για εβδομάδες καθημερινής χρήσης. Αν το Libre είναι ήδη αγαπημένο, το decant 30ml στα 59,40 € (1,98 €/ml) φτάνει τους περίπου 600 ψεκασμούς και έχει τη χαμηλότερη τιμή ανά ml. Βάλε το decant 10ml δίπλα στις τιμές των κλώνων στον πίνακα και η διαφορά είναι μικρότερη από όσο δείχνουν οι λογαριασμοί με ολόκληρες φιάλες. Ο δείκτης τιμής ανά ml βάζει κάθε άρωμα που έχουμε στην ίδια κλίμακα.
Αυθεντικά αρώματα να δοκιμάσεις στη θέση του
Αν σου αρέσει το ύφος του Libre αλλά θέλεις κάτι δικό σου, δύο αυθεντικά αρώματα που έχουμε μοιράζονται ένα μέρος του. Ο οδηγός μας για τα καλύτερα γυναικεία αρώματα έχει περισσότερα.
Το My Way του Giorgio Armani ανοίγει με περγαμόντο και άνθος πορτοκαλιάς, περνά σε τουμπερόζα και ινδικό γιασεμί και καταλήγει σε βανίλια Μαδαγασκάρης, λευκό μόσχο και κέδρο Βιρτζίνια. Κρατά το άνθος πορτοκαλιάς, το γιασεμί και τη βανίλια και αφήνει τη λεβάντα.
Το Goddess της Burberry συνδυάζει λεβάντα με τριπλή δόση βανίλιας, μαζί με κακάο και τζίντζερ. Κρατά τη λεβάντα και τη βανίλια και αφήνει τα λευκά λουλούδια, για κάτι πιο ζεστό και πιο gourmand.
Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe
Μια χάρτινη ταινία κολακεύει τις νότες κορυφής και κρύβει τη βάση, και στο Libre η βάση είναι εκεί όπου οι κλώνοι απομακρύνονται. Ψέκασε έναν καρπό μία φορά και άφησε τη μέρα να κυλήσει: πρώτη μυρωδιά αμέσως, δεύτερη γύρω στο μεσημέρι, τρίτη πριν τον ύπνο.
Δώσε σε κάθε υποψήφιο τη δική του μέρα. Δύο αρώματα που φοριούνται μαζί θολώνουν, και καταλήγεις να κρίνεις ένα μείγμα που δεν πουλάει κανείς. Σε κάθε έλεγχο, ρώτα πού βρίσκεται η λεβάντα, πόσο κρεμώδες είναι το άνθος πορτοκαλιάς και πόσο γλυκιά έχει γίνει η βανίλια. Αν ένας κλώνος γέρνει στη ζάχαρη εκεί που το Libre μένει καθαρό, βρήκες τη διαφορά του.
Φόρεσε όποιον κλώνο κάμποσες φορές πριν καταλήξεις, και σύγκρινέ τον με το Libre στο δικό σου δέρμα, όχι με μια ανάμνηση από τον πάγκο ενός καταστήματος. Ένα decant 3ml του Libre κάνει τη σύγκριση δίκαιη. Σκέφτεσαι ολόκληρη φιάλη; Διάβασε πώς βλέπουμε την εναλλακτική στην αγορά στα τυφλά, και τι είναι ένα decant αρώματος για το πώς γεμίζουμε τα δικά μας.
Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις
- Μπορώ να δοκιμάσω το YSL Libre σε 3ml πριν διαλέξω dupe;
- Το 10ML πουλά το Libre σε decants 3ml, 10ml και 30ml, γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη και με αποστολή σε όλη την ΕΕ. Το 3ml κοστίζει 8,91 €.
- Ποιο dupe του YSL Libre βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξής μας;
- Το Léonie της Maison Alhambra είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: έχει στη λίστα του τις νότες του Libre eau de parfum και μέλη του Parfumo περιγράφουν έντονη ομοιότητα, με πιο έντονη λεβάντα.
- Υπάρχει dupe πιο κοντά στο αρχικό Libre, λιγότερο γλυκό από το Intense;
- Ναι. Το Léonie, το Desiree και το Floral Lavender ακολουθούν το αρχικό eau de parfum. Το Golden Decade, το Tharwah Gold και το Léonie Intense γέρνουν προς το πιο ζεστό, πιο γλυκό Libre Intense.
- Είναι το Léonie της Maison Alhambra dupe του YSL Libre;
- Είναι η συνολική επιλογή εδώ. Η σελίδα του στο Parfumo αναφέρει το Libre ως το ένα άρωμα με το οποίο μοιάζει, και τα μέλη εκεί το βρίσκουν κοντινό, πιο ήσυχο και με τη λεβάντα πιο μπροστά· ένα το βρίσκει πιο σκληρό. Το αδελφό του, το Léonie Intense, ακολουθεί αντίθετα το Libre Intense.
- Ποιο Libre να διαλέξω: το αρχικό, το Le Parfum ή κάποιο άλλο flanker;
- Το αρχικό είναι λεβάντα και άνθος πορτοκαλιάς πάνω σε βανίλια. Το Le Parfum προσθέτει σαφράν, τζίντζερ, μέλι και τόνκα για μια πιο ζεστή εκδοχή, και το L'Absolu Platine γέρνει ακόμη περισσότερο προς τη λεβάντα. Ο πιο εύκολος τρόπος να αποφασίσεις είναι να δοκιμάσεις δύο από αυτά σε decants 3ml.
- Ποιοι κλώνοι ακολουθούν το αυθεντικό Libre eau de parfum;
- Από τους κλώνους, το Léonie, το Desiree και το Floral Lavender ακολουθούν το αρχικό eau de parfum. Από τα αυθεντικά αρώματα, το My Way του Giorgio Armani μοιράζεται το άνθος πορτοκαλιάς, το γιασεμί και τη βανίλια, και το Goddess της Burberry μοιράζεται τη λεβάντα και τη βανίλια.
- Κοστίζουν λιγότερο οι κλώνοι του Libre από μια ολόκληρη φιάλη;
- Οι φιάλες κλώνων με τιμή καταλόγου ΕΕ στον συγκριτικό πίνακα κοστίζουν πολύ λιγότερο από μια ολόκληρη φιάλη Libre. Μπορείς επίσης να φοράς το αυθεντικό για εβδομάδες με ένα decant 10ml στα 25,11 €.
Πηγές
- Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
- Libre dupe thread, Fragrantica forum
- Golden Decade by Zara, Parfumo
- Golden Decade by Zara, Fragrantica
- Floral Lavender by Dossier, Parfumo
- Tharwah Gold by Lattafa Pride, Parfumo
- Léonie Intense by Maison Alhambra, Parfumo
- Desiree by Oakcha, Parfumo
- Desiree by Oakcha, Fragrantica
- Floral Lavender by Dossier, Fragrantica
- Tharwah Gold by Lattafa Pride, Fragrantica
Πώς συγκρίναμε
Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Libre, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.
Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Yves Saint Laurent ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.
Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.
Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.
Δες τα decantsΔιάβασε επίσης
Black Opium: το αυθεντικό απέναντι σε 6 εναλλακτικές
Έξι dupe του Black Opium συγκρίνονται ως προς τις νότες, τις επώνυμες πηγές και την τιμή, με τις διαφορές τους από το πρωτότυπο. Ή δοκίμασε πρώτα το ίδιο το Black Opium σε decant 3ml.
Τα καλύτερα ανδρικά αρώματα: 18 επιλογές ανά στιλ και τι σημαίνει aftershave
Το καλύτερο ανδρικό άρωμα είναι εκείνο που ταιριάζει στο στιλ που ήδη προτιμάς. Δεκαοκτώ ανδρικά αρώματα, οργανωμένα ανά στιλ και σε άμεση σύγκριση, προτάσεις τύπου «αν φοράς αυτό, δοκίμασε εκείνο» και μια εξήγηση για το τι σημαίνει πραγματικά aftershave.
Τα καλύτερα γυναικεία αρώματα: 18 επιλογές, από δροσερά έως κεχριμπαρένια
Το καλύτερο γυναικείο άρωμα είναι εκείνο που ταιριάζει στο στιλ που ήδη αγαπάς. Δεκαοκτώ γυναικεία αρώματα, χωρισμένα ανά στιλ και σε σύγκριση δίπλα δίπλα, καθώς και ένας τρόπος να βρεις το δικό σου με τρία decants πριν αγοράσεις ολόκληρη φιάλη.