YSL Libre Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six YSL Libre dupes compared on notes, character and a dated bottle price, including which ones really follow Libre Intense. Or wear Libre itself first as a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best YSL Libre dupe overall is Léonie by Maison Alhambra, which also has the lowest price in the table. Owners find Desiree by Oakcha closest, with the full Libre note pyramid, and Golden Decade by Zara is the softer, creamier option. Be aware that several budget clones sit nearer Libre Intense than the original. Want the real thing? Libre is €25.11 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 27 September 2026

The ranking

  1. LéonieBest overall Maison Alhambra€17.19 100ml
  2. Golden DecadeSofter take Zara€19.95 80ml
  3. Floral LavenderFresher take DossierNo EU price
  4. Tharwah GoldSweeter take Lattafa PrideNo EU price
  5. Léonie IntenseDarker take Maison AlhambraNo EU price
  6. DesireeClosest on the dry-down Oakcha€33.95 50ml

Prefer the original?

Libre

Yves Saint LaurentDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.17–€0.68/ml in other shops, checked 27 September 2026

My Way, Libre and Goddess bottles on a pale blue background

What does Libre smell like?

Bottle of Libre by Yves Saint Laurent
The originalLibreYves Saint Laurent

Libre is the lavender-and-orange-blossom eau de parfum Yves Saint Laurent launched in 2019. The idea is a contrast: lavender, usually a barbershop note, set against a big white floral. It opens with mandarin orange, black currant, petitgrain and lavender, crisp and a little herbal. The heart is orange blossom and jasmine, creamy and bright. Underneath sit Madagascar vanilla, musk, cedar and ambergris, which warm it into a smooth, faintly powdery dry-down. Its listed accords lead with white floral, citrus, lavender and vanilla.

Lavender, orange blossom and vanilla as raw materials: notes of Libre by Yves Saint Laurent
Pictured: lavender, orange blossom and vanilla, notes of Libre.

Which Libre are you trying to match?

This matters more for Libre than for most perfumes, because the name now covers a whole family and the clones do not all aim at the same one. The biggest trap is Libre Intense, the warmer, heavier flanker. It is not sold at 10ML, but several clones below follow it rather than the original: Parfumo lists Libre Intense first among the perfumes similar to Golden Decade, Tharwah Gold and Léonie Intense. If the Libre you love is the original eau de parfum, start with Léonie, Desiree or Floral Lavender.

The Libre family and the clones that lean towards each
VersionScent profile from its listed notesClones here that lean towards it
LibreLavender, orange blossom, vanillaLéonie, Desiree, Floral Lavender
Libre IntenseWarmer and heavier, going by Parfumo membersLéonie Intense, Tharwah Gold, Golden Decade
Libre Le ParfumSaffron, ginger, honey, tonka beanNone of the six
Libre L'Absolu PlatineAldehydes, blue lavender, amberNone of the six
Libre Flowers & FlamesCoconut, lily, orange blossomNone of the six
Libre L'Eau NueLemon, mandarin, orange blossomNone of the six
Libre Berry CrushRaspberry, coconut, Bourbon vanillaNone of the six

The flankers are separate perfumes, not stronger or lighter bottles of Libre, so none of the clones stands in for them.

Libre alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 27 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Léonie Maison Alhambra
Named source Source
€17.19 100ml
€0.17/ml
2Softer take Golden Decade Zara
Named source Source
€19.95 80ml
€0.25/ml
3Fresher take Floral Lavender Dossier
Named source Source
No EU price
—
4Sweeter take Tharwah Gold Lattafa Pride
Named source Source
No EU price
—
5Darker take Léonie Intense Maison Alhambra
Named source Source
No EU price
—
6Closest on the dry-down Desiree Oakcha
Named source Source
€33.95 50ml
€0.68/ml

Bottle photos: maisonalhambra-usa.com, walmart.com, fragrancereview.com, lattafa.my, maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailLibreYves Saint LaurentLéonieMaison Alhambra
Price per ml
3ml: €2.97/ml · 10ml: €2.51/ml · 30ml: €1.98/ml
€0.17/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
100ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 27 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Libre
  • Lists lavender, petitgrain, blackcurrant and mandarin, then lavender, orange blossom and jasmine, then vanilla, ambergris, cedarwood and musk; Parfumo lists Libre EDP as its one similar perfume; members call it a strong resemblance, a quieter little sister of Libre with more prominent lavender, and one finds it harsher and more synthetic Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
  • A forum member names Léonie as a Libre dupe that lasts all day Libre dupe thread, Fragrantica forum
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 27 September 2026
  • Libre costs less up front: €8.91 against €17.19.
  • Léonie gives you more perfume: 100ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Libre and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€17.820ml left over
  • 1 × 10ml€25.114ml left over
  • 1 × 30ml€59.4024ml left over
  • Léonie by Maison Alhambra: 1 × 100mlPrice in another shop on 27 September 2026, delivery not included€17.1994ml left over

For this much wear, Léonie costs less than decants of Libre: €17.19 against €17.82. It is a different perfume, not the original.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €8.91, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Libre cost less than Léonie: €8.91 against €17.19.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €152.82, with about 0ml left over. For this much wear, Léonie costs less than decants of Libre: €17.19 against €152.82. It is a different perfume, not the original.

Libre dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Léonie by Maison AlhambraOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Libre. Per-ml prices from bottle prices checked on 27 September 2026.

Best overall: Léonie

Bottle of Léonie by Maison Alhambra
LéonieMaison AlhambraBest overall

Léonie by Maison Alhambra lists lavender, petitgrain, blackcurrant and mandarin on top, lavender, orange blossom and jasmine in the heart, and vanilla, ambergris, cedarwood and musk in the base. That is the Libre eau de parfum structure. Its Parfumo page lists Libre as the one perfume it resembles, and members there describe a strong resemblance to the original. A member of the Fragrantica forum also names it as a Libre dupe that lasts all day on them.

The main difference is polish. One Parfumo member calls it the quieter little sister of Libre, finer and more subtle, with the lavender more prominent. Another finds it the strongest match of the lot but harsher and more synthetic, and preferred the softer Zara option. Members agree on one thing: the lavender is turned up.

It suits someone who loves the lavender side of Libre and wants a year-round, everyday version. Basis: named sources, the Parfumo page and the forum thread linked above.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Lists lavender, petitgrain, blackcurrant and mandarin, then lavender, orange blossom and jasmine, then vanilla, ambergris, cedarwood and musk; Parfumo lists Libre EDP as its one similar perfume; members call it a strong resemblance, a quieter little sister of Libre with more prominent lavender, and one finds it harsher and more synthetic Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
  2. A forum member names Léonie as a Libre dupe that lasts all day Libre dupe thread, Fragrantica forum

Softer take: Golden Decade

Bottle of Golden Decade by Zara
Golden DecadeZaraSofter take

Golden Decade by Zara is built around orange blossom, lavender and vanilla. Its Parfumo page lists Libre Intense, Libre and Libre Le Parfum first among similar perfumes, in that order.

The main difference is that it leans towards the Intense. Parfumo members place it between Libre and Libre Intense, with a clean, fresh lavender and a warmer, more buttery vanilla than the original. One member finds only the opening different from Libre; another calls it a fresher, lighter Libre Intense. On Fragrantica, a member who owns both Libre versions finds it closest to the Intense, with sharper citrus. A Parfumo member who compared it with Léonie found the Zara creamier and softer.

It suits someone who finds Libre's lavender a little stark and wants it rounded off with more vanilla. Basis: named sources, the Parfumo and Fragrantica pages linked above.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Parfumo lists Libre Intense, Libre EDP and Libre Le Parfum first among similar perfumes; members place it between Libre EDP and Libre Intense, with a warmer, more buttery vanilla and a clean lavender, and one finds only the opening different from Libre EDP Golden Decade by Zara, Parfumo
  2. A member who compared the Zara version with Léonie found it creamier and softer Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
  3. A member who owns Libre EDP and Libre Intense finds it closest to the Intense, with sharper citrus Golden Decade by Zara, Fragrantica

Fresher take: Floral Lavender

Bottle of Floral Lavender by Dossier
Floral LavenderDossierFresher take

Floral Lavender by Dossier lists blackcurrant, mandarin and neroli, then jasmine, lavender and orange blossom, then amber, musk and vanilla. Its Parfumo page lists Libre as its one similar perfume.

The main difference is in the finish. The listed base swaps Libre's cedar and ambergris for amber, and a Parfumo member who has owned both over and over describes it as very close: lavender, vanilla and a clean, soapy feel. On its Fragrantica page, a member who owns Libre and several scents inspired by it names this her favourite of them. That is two voices rather than a crowd, so weigh them accordingly. It was listed as unavailable by its maker on the day we checked, so the table shows no price for it.

It suits someone who wears Libre for its clean, freshly laundered side, for daytime and the office. Basis: named sources, its Parfumo and Fragrantica pages.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Lists blackcurrant, mandarin and neroli, then jasmine, lavender and orange blossom, then amber, musk and vanilla; Parfumo lists Libre EDP as its one similar perfume; a member who has owned both describes it as very close, soapy lavender and vanilla Floral Lavender by Dossier, Parfumo
  2. A member who owns Libre and several Libre-inspired scents names this her favourite of them Floral Lavender by Dossier, Fragrantica

Sweeter take: Tharwah Gold

Bottle of Tharwah Gold by Lattafa Pride
Tharwah GoldLattafa PrideSweeter take

Tharwah Gold by Lattafa Pride lists lavender and bergamot, then orange blossom and jasmine, then amber, vetiver and vanilla. Its Parfumo page lists Libre Intense first among similar perfumes, then L'Interdit by Givenchy, then Libre.

The main difference is sweetness. A long Parfumo write-up calls it a sweeter, more floral, almost nectar-like version of both Libre and Libre Intense: the same orange blossom, lavender and citrus signature, but more classically feminine, with a creamy orange blossom and vanilla. The same member likes it more than the original Libre but less than the Intense and Le Parfum. On Fragrantica, Libre heads the list of perfumes its fans also like. It was unavailable where we checked its price, so the table shows none.

It suits someone who finds Libre a little austere and wants the sweeter, more floral reading, for evenings and cooler weather. Basis: named sources, Tharwah Gold's own Parfumo and Fragrantica pages.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Lists lavender and bergamot, then orange blossom and jasmine, then amber, vetiver and vanilla; Parfumo lists Libre Intense, L'Interdit and Libre EDP as similar; a member finds it sweeter and more floral than both Libre and Libre Intense, nectar-like and more classically feminine Tharwah Gold by Lattafa Pride, Parfumo
  2. Fragrantica shows YSL Libre first among the perfumes that people who like this also like Tharwah Gold by Lattafa Pride, Fragrantica

Darker take: Léonie Intense

Bottle of Léonie Intense by Maison Alhambra
Léonie IntenseMaison AlhambraDarker take

Léonie Intense by Maison Alhambra is the house's answer to Libre Intense rather than the original. Its listed notes mirror Libre's own pyramid, blackcurrant to ambergris, but its Parfumo page lists Libre Intense first among similar perfumes, with Golden Decade second.

The main difference is depth. One Parfumo member finds the vanilla stronger than in Léonie and the whole thing lighter than Libre Intense itself. So it sits on the warmer, deeper side of the original, not beside it.

It suits someone who owns or loves Libre Intense and wants that direction at a lower price, or who finds the original Libre too bright. No EU list price was found for it on the day we checked. Basis: a named source, the Parfumo page linked above.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Named source

  1. Parfumo lists Libre Intense and Golden Decade as similar perfumes; a member finds the vanilla stronger than in Léonie and the whole lighter than Libre Intense Léonie Intense by Maison Alhambra, Parfumo

Closest on the dry-down: Desiree

Bottle of Desiree by Oakcha
DesireeOakchaClosest on the dry-down

Desiree by Oakcha lists blackcurrant, lavender, mandarin and petitgrain, then jasmine, lavender and orange blossom, then ambergris, Bourbon vanilla, cedar and musk. Set beside Libre, that is the same pyramid stage by stage, down to the ambergris, cedar and musk of the base. Its Parfumo page lists Libre as its one similar perfume, and on its Fragrantica page several member comments find it very close to Libre.

The main difference is that fewer people have worn it. Parfumo holds only one short statement, from a member who recognises the Libre character but is not a fan of it, and the Fragrantica comments are fewer than for Léonie. Its base lines up with Libre's on paper, and so does Léonie's, which is why Léonie, with far more wearers behind it, is the overall pick.

It suits someone who wants a close take on the original eau de parfum, as its owners describe it, in a smaller, 50ml bottle. Basis: named sources, the Parfumo and Fragrantica pages linked above.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Lists blackcurrant, lavender, mandarin and petitgrain, then jasmine, lavender and orange blossom, then ambergris, Bourbon vanilla, cedar and musk, the Libre EDP pyramid; Parfumo lists Libre EDP as its one similar perfume Desiree by Oakcha, Parfumo
  2. Gives the Libre EDP note list; member comments find it very close to Libre, one saying it smells exactly like the original and another that there was no difference when others wore Libre Desiree by Oakcha, Fragrantica

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share part of the Libre style, each as a 3ml, 10ml or 30ml decant.

  1. Giorgio Armani

    My Way

    Bergamot and orange blossom, then tuberose and Indian jasmine over Madagascar vanilla, white musk and cedar.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Burberry

    Goddess

    Lavender with vanilla at every stage, plus cacao and ginger.

    3ml · 10ml · 30ml

What every clone gets wrong

Libre is a balancing act between a clean, almost masculine lavender and a creamy, feminine orange blossom, with vanilla holding the two together. The clones tip the balance. Léonie and Floral Lavender push the lavender. Golden Decade, Tharwah Gold and Léonie Intense push the vanilla and sweetness, which is why Parfumo keeps pairing them with Libre Intense. Almost no one gets the tension exactly, and that tension is the whole point of the original.

The second gap is texture. Parfumo members describe Léonie as harsher and more synthetic, and Floral Lavender as soapy. The original's ambergris and musk give a smooth, skin-like finish that a note list cannot promise.

A clone bottle, or Libre in a smaller size?

Three of the six clones carry an EU list price, shown in the table above, in 50ml to 100ml bottles. That is a lot of perfume to own before you know whether the lavender suits you, whichever bottle you choose.

At 10ML, Libre is decanted from the Yves Saint Laurent bottle. The smallest, a 3ml decant at €8.91, gives you around 60 sprays: enough to know within a week. A 10ml decant costs €25.11 (€2.51/ml) and holds around 200 sprays for weeks of daily wear. If Libre is already a favourite, the 30ml decant at €59.40 (€1.98/ml) runs to around 600 sprays and gives the lowest price per ml. Put the 10ml decant next to the clone prices in the table and the difference is smaller than the full-bottle maths suggests. Our price per ml index puts every perfume we stock on the same scale.

Original perfumes to try instead

If you like Libre's style but want something of your own, two originals we stock share part of it. Our guide to the best perfumes for women has more.

My Way by Giorgio Armani opens with bergamot and orange blossom, moves to tuberose and Indian jasmine, and settles on Madagascar vanilla, white musk and Virginian cedar. It keeps the orange blossom, jasmine and vanilla and drops the lavender.

Goddess by Burberry pairs lavender with a triple dose of vanilla, plus cacao and ginger. It keeps the lavender and vanilla and drops the white flowers, for something warmer and more gourmand.

How to test a dupe

A paper strip flatters the top notes and hides the base, and with Libre the base is where the clones drift apart. Spray one wrist once and let the day run: first sniff straight away, a second around midday, a third before bed.

Keep each contender to its own day. Two scents worn at once blur together, and you end up judging a blend nobody sells. At each check, ask where the lavender sits, how creamy the orange blossom is and how sweet the vanilla has become. If a clone tips into sugar where Libre stays clean, you have found its difference.

Wear any clone a handful of times before you settle, and compare it with Libre on your own skin rather than with a memory from a shop counter. A 3ml decant of Libre makes that fair. Weighing a full bottle? Read how we think about the blind buy alternative, and what a perfume decant is for how ours are filled.

Clone or original? What to know first

Can I try YSL Libre in 3ml before choosing a dupe?
10ML sells Libre in 3ml, 10ml and 30ml decants, filled from the original bottle and shipped across the EU. The 3ml is €8.91.
Which YSL Libre dupe leads our ranking?
Léonie by Maison Alhambra is the best overall pick in this guide: it lists the Libre eau de parfum notes and Parfumo members describe a strong resemblance, with more prominent lavender.
Is there a dupe closer to the original Libre, less sweet than the Intense?
Yes. Léonie, Desiree and Floral Lavender follow the original eau de parfum. Golden Decade, Tharwah Gold and Léonie Intense lean towards the warmer, sweeter Libre Intense.
Is Maison Alhambra Léonie a dupe of YSL Libre?
It is the overall pick here. Its Parfumo page lists Libre as the one perfume it resembles, and members there find it close, quieter and more lavender-led; one finds it harsher. Its sister, Léonie Intense, follows Libre Intense instead.
Which Libre should I choose: the original, Le Parfum or another flanker?
The original is lavender and orange blossom over vanilla. Le Parfum adds saffron, ginger, honey and tonka for a warmer take, and L'Absolu Platine leans further into lavender. Trying two of them as 3ml decants is the easiest way to decide.
Which clones follow the original Libre eau de parfum?
Among clones, Léonie, Desiree and Floral Lavender follow the original eau de parfum. Among original perfumes, My Way by Giorgio Armani shares the orange blossom, jasmine and vanilla, and Goddess by Burberry shares the lavender and vanilla.
Do Libre clones cost less than a full bottle?
The clone bottles with an EU list price in the comparison table cost far less than a full bottle of Libre. You can also wear the original for weeks with a 10ml decant at €25.11.

Sources

  1. Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
  2. Libre dupe thread, Fragrantica forum
  3. Golden Decade by Zara, Parfumo
  4. Golden Decade by Zara, Fragrantica
  5. Floral Lavender by Dossier, Parfumo
  6. Tharwah Gold by Lattafa Pride, Parfumo
  7. Léonie Intense by Maison Alhambra, Parfumo
  8. Desiree by Oakcha, Parfumo
  9. Desiree by Oakcha, Fragrantica
  10. Floral Lavender by Dossier, Fragrantica
  11. Tharwah Gold by Lattafa Pride, Fragrantica

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Libre, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 27 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Yves Saint Laurent or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides