Dupe-uri YSL Libre 2026: 6 clone comparate cu originalul

Șase dupe-uri YSL Libre comparate după note, caracter și un preț datat pe flacon, inclusiv care dintre ele urmează de fapt Libre Intense. Sau poartă mai întâi Libre, ca decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cel mai bun dupe YSL Libre, per total, este Léonie de la Maison Alhambra, care are și cel mai mic preț din tabel. Posesorii găsesc Desiree de la Oakcha cel mai apropiat, cu piramida de note Libre completă, iar Golden Decade de la Zara e opțiunea mai blândă și mai cremoasă. Atenție: mai multe clone de buget stau mai aproape de Libre Intense decât de original. Vrei originalul? Libre costă 25,11 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 27 septembrie 2026

Clasamentul

  1. LéonieCel mai bun per total Maison Alhambra17,19 € 100ml
  2. Golden DecadeVarianta mai blândă Zara19,95 € 80ml
  3. Floral LavenderVarianta mai proaspătă DossierFără preț UE
  4. Tharwah GoldVarianta mai dulce Lattafa PrideFără preț UE
  5. Léonie IntenseVarianta mai întunecată Maison AlhambraFără preț UE
  6. DesireeCel mai apropiat în fond Oakcha33,95 € 50ml

Preferi originalul?

Libre

Yves Saint LaurentTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,17 €–0,68 €/ml în alte magazine, verificat pe 27 septembrie 2026

Flacoanele My Way, Libre și Goddess pe un fundal albastru pal

Cum miroase Libre?

Flaconul Libre de la Yves Saint Laurent
OriginalulLibreYves Saint Laurent

Libre e eau de parfum-ul cu lavandă și flori de portocal lansat de Yves Saint Laurent în 2019. Ideea e un contrast: lavanda, de obicei o notă de frizerie, pusă față în față cu un floral alb generos. Se deschide cu mandarină, coacăze negre, petitgrain și lavandă, crocante și puțin ierboase. Inima e flori de portocal și iasomie, cremoase și luminoase. Dedesubt stau vanilie de Madagascar, mosc, cedru și ambră gri, care îl încălzesc într-un fond fin, ușor pudrat. Acordurile lui listate încep cu floral alb, citric, lavandă și vanilie.

Lavandă, flori de portocal și vanilie ca materii prime: note din Libre de la Yves Saint Laurent
În imagine: lavandă, flori de portocal și vanilie, note din Libre.

Pe care Libre vrei să-l nimerești?

Asta contează mai mult la Libre decât la majoritatea parfumurilor, pentru că numele acoperă acum o familie întreagă, iar clonele nu țintesc toate același parfum. Cea mai mare capcană e Libre Intense, varianta mai caldă și mai grea. Nu se vinde la 10ML, dar mai multe clone de mai jos îl urmează pe el, nu originalul: Parfumo listează Libre Intense primul printre parfumurile similare cu Golden Decade, Tharwah Gold și Léonie Intense. Dacă Libre-ul pe care îl iubești e eau de parfum-ul original, începe cu Léonie, Desiree sau Floral Lavender.

Familia Libre și clonele care se apropie de fiecare variantă
VersiuneProfil olfactiv, pe baza notelor listateClonele de aici care se apropie de ea
LibreLavandă, flori de portocal, vanilieLéonie, Desiree, Floral Lavender
Libre IntenseMai caldă și mai grea, potrivit membrilor ParfumoLéonie Intense, Tharwah Gold, Golden Decade
Libre Le ParfumȘofran, ghimbir, miere, boabe de tonkaNiciuna dintre cele șase
Libre L'Absolu PlatineAldehide, lavandă albastră, ambrăNiciuna dintre cele șase
Libre Flowers & FlamesCocos, crin, flori de portocalNiciuna dintre cele șase
Libre L'Eau NueLămâie, mandarină, flori de portocalNiciuna dintre cele șase
Libre Berry CrushZmeură, cocos, vanilie BourbonNiciuna dintre cele șase

Variantele sunt parfumuri separate, nu flacoane mai puternice sau mai ușoare de Libre, așa că niciuna dintre clone nu ține locul lor.

Alternative la Libre, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 27 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Léonie Maison Alhambra
Sursă numită Sursă
17,19 € 100ml
0,17 €/ml
2Varianta mai blândă Golden Decade Zara
Sursă numită Sursă
19,95 € 80ml
0,25 €/ml
3Varianta mai proaspătă Floral Lavender Dossier
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
4Varianta mai dulce Tharwah Gold Lattafa Pride
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
5Varianta mai întunecată Léonie Intense Maison Alhambra
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
6Cel mai apropiat în fond Desiree Oakcha
Sursă numită Sursă
33,95 € 50ml
0,68 €/ml

Fotografii ale flacoanelor: maisonalhambra-usa.com, walmart.com, fragrancereview.com, lattafa.my, maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuLibreYves Saint LaurentLéonieMaison Alhambra
Preț pe ml
3ml: 2,97 €/ml · 10ml: 2,51 €/ml · 30ml: 1,98 €/ml
0,17 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 100ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 27 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Libre
  • Listează lavandă, petitgrain, coacăze negre și mandarină, apoi lavandă, flori de portocal și iasomie, iar la final vanilie, ambră gri, lemn de cedru și mosc; Parfumo îl listează pe Libre EDP drept singurul parfum din lista „miroase similar”; membrii spun că seamănă mult, îl numesc sora mai mică și mai discretă a lui Libre, cu lavandă mai pronunțată, iar unul îl găsește mai aspru și mai sintetic Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
  • Un membru de pe forum o numește pe Léonie o clonă a lui Libre, care persistă toată ziua Libre dupe thread, Fragrantica forum
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 27 septembrie 2026
  • Libre costă mai puțin la cumpărare: 8,91 € față de 17,19 €.
  • Léonie îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Libre și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin17,82 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml25,11 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml59,40 €Rămân 24ml
  • Léonie de la Maison Alhambra: 1 × 100mlPreț în alt magazin la 27 septembrie 2026, fără livrare17,19 €Rămân 94ml

La o asemenea folosire, Léonie costă mai puțin decât decanturile de Libre: 17,19 € față de 17,82 €. E un alt parfum, nu originalul.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 8,91 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Libre costă mai puțin decât Léonie: 8,91 € față de 17,19 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 152,82 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Léonie costă mai puțin decât decanturile de Libre: 17,19 € față de 152,82 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Libre: 6 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Léonie de la Maison AlhambraDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Libre. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 27 septembrie 2026.

Cel mai bun per total: Léonie

Flaconul Léonie de la Maison Alhambra
LéonieMaison AlhambraCel mai bun per total

Léonie de la Maison Alhambra listează lavandă, petitgrain, coacăze negre și mandarină în deschidere, lavandă, flori de portocal și iasomie în inimă și vanilie, ambră gri, lemn de cedru și mosc în fond. Asta e structura eau de parfum-ului Libre. Pagina lui de pe Parfumo listează Libre ca singurul parfum cu care seamănă, iar membrii de acolo descriu o asemănare puternică cu originalul. Un membru al forumului Fragrantica îl numește și el un dupe Libre care îi ține toată ziua.

Diferența principală e finisajul. Un membru Parfumo îl numește sora mai mică și mai discretă a lui Libre, mai fină și mai subtilă, cu lavanda mai pronunțată. Altul îl găsește cea mai puternică potrivire dintre toate, dar mai aspră și mai sintetică, și a preferat varianta Zara, mai blândă. Membrii sunt de acord asupra unui lucru: lavanda e dată mai tare.

Se potrivește cuiva care iubește latura de lavandă a lui Libre și vrea o versiune de purtat zilnic, tot anul. Baza: surse numite, pagina Parfumo și firul de pe forum cu link mai sus.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Listează lavandă, petitgrain, coacăze negre și mandarină, apoi lavandă, flori de portocal și iasomie, iar la final vanilie, ambră gri, lemn de cedru și mosc; Parfumo îl listează pe Libre EDP drept singurul parfum din lista „miroase similar”; membrii spun că seamănă mult, îl numesc sora mai mică și mai discretă a lui Libre, cu lavandă mai pronunțată, iar unul îl găsește mai aspru și mai sintetic Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
  2. Un membru de pe forum o numește pe Léonie o clonă a lui Libre, care persistă toată ziua Libre dupe thread, Fragrantica forum

Varianta mai blândă: Golden Decade

Flaconul Golden Decade de la Zara
Golden DecadeZaraVarianta mai blândă

Golden Decade de la Zara e construit în jurul florilor de portocal, lavandei și vaniliei. Pagina lui de pe Parfumo listează Libre Intense, Libre și Libre Le Parfum primele printre parfumurile similare, în această ordine.

Diferența principală e că înclină spre Intense. Membrii Parfumo îl așază între Libre și Libre Intense, cu o lavandă curată și proaspătă și o vanilie mai caldă, mai untoasă decât în original. Un membru găsește diferită față de Libre doar deschiderea; altul îl numește un Libre Intense mai proaspăt și mai ușor. Pe Fragrantica, o membră care are ambele versiuni Libre îl găsește cel mai aproape de Intense, cu citrice mai ascuțite. Un membru Parfumo care l-a comparat cu Léonie a găsit varianta Zara mai cremoasă și mai blândă.

Se potrivește cuiva care găsește lavanda din Libre puțin prea austeră și vrea s-o rotunjească cu mai multă vanilie. Baza: surse numite, paginile Parfumo și Fragrantica cu link mai sus.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Parfumo îi listează pe Libre Intense, Libre EDP și Libre Le Parfum primii în lista parfumurilor similare; membrii îl plasează între Libre EDP și Libre Intense, cu o vanilie mai caldă și mai cremoasă și o lavandă curată, iar unul găsește că doar debutul diferă de Libre EDP Golden Decade by Zara, Parfumo
  2. Un membru care a comparat varianta Zara cu Léonie a găsit-o mai cremoasă și mai catifelată Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
  3. Un membru care le are pe Libre EDP și Libre Intense îl găsește cel mai apropiat de Intense, cu citrice mai ascuțite Golden Decade by Zara, Fragrantica

Varianta mai proaspătă: Floral Lavender

Flaconul Floral Lavender de la Dossier
Floral LavenderDossierVarianta mai proaspătă

Floral Lavender de la Dossier listează coacăze negre, mandarină și neroli, apoi iasomie, lavandă și flori de portocal, apoi ambră, mosc și vanilie. Pagina lui de pe Parfumo listează Libre ca singurul parfum similar.

Diferența principală e în final. Fondul listat schimbă cedrul și ambra gri din Libre pe ambră, iar un membru Parfumo care le-a avut pe amândouă de mai multe ori îl descrie ca foarte apropiat: lavandă, vanilie și o senzație curată, săpunoasă. Pe pagina lui de pe Fragrantica, o membră care are Libre și mai multe parfumuri inspirate de el îl numește preferatul ei dintre ele. Sunt două voci, nu o mulțime, așa că cântărește-le ca atare. Era marcat ca indisponibil de producător în ziua verificării, așa că tabelul nu arată preț pentru el.

Se potrivește cuiva care poartă Libre pentru latura lui curată, de rufe proaspăt spălate, ziua și la birou. Baza: surse numite, paginile lui de pe Parfumo și Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Listează coacăze negre, mandarină și neroli, apoi iasomie, lavandă și flori de portocal, iar la final ambră, mosc și vanilie; Parfumo îl listează pe Libre EDP drept singurul parfum din lista „miroase similar”; un membru care le-a avut pe amândouă îl descrie ca foarte apropiat, cu lavandă și vanilie săpunoase Floral Lavender by Dossier, Parfumo
  2. Un membru care îl are pe Libre și mai multe parfumuri inspirate de Libre spune că acesta e preferatul ei dintre ele Floral Lavender by Dossier, Fragrantica

Varianta mai dulce: Tharwah Gold

Flaconul Tharwah Gold de la Lattafa Pride
Tharwah GoldLattafa PrideVarianta mai dulce

Tharwah Gold de la Lattafa Pride listează lavandă și bergamotă, apoi flori de portocal și iasomie, apoi ambră, vetiver și vanilie. Pagina lui de pe Parfumo listează Libre Intense primul printre parfumurile similare, apoi L'Interdit de la Givenchy, apoi Libre.

Diferența principală e dulceața. O recenzie lungă de pe Parfumo îl numește o versiune mai dulce, mai florală, aproape de nectar, atât a lui Libre, cât și a lui Libre Intense: aceeași semnătură de flori de portocal, lavandă și citrice, dar mai clasic feminină, cu flori de portocal cremoase și vanilie. Același membru îl preferă lui Libre original, dar îl pune sub Intense și Le Parfum. Pe Fragrantica, Libre e în fruntea listei de parfumuri pe care le mai apreciază fanii lui. Era indisponibil acolo unde i-am verificat prețul, așa că tabelul nu arată niciunul.

Se potrivește cuiva care găsește Libre puțin auster și vrea lectura mai dulce și mai florală, pentru seară și vreme mai răcoroasă. Baza: surse numite, chiar paginile lui Tharwah Gold de pe Parfumo și Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Notează lavandă și bergamotă, apoi flori de portocal și iasomie, apoi ambră, vetiver și vanilie; Parfumo le listează pe Libre Intense, L'Interdit și Libre EDP ca parfumuri similare; un membru îl găsește mai dulce și mai floral decât atât Libre, cât și Libre Intense, cu miros de nectar și mai clasic feminin Tharwah Gold by Lattafa Pride, Parfumo
  2. Fragrantica îl afișează pe YSL Libre primul în lista „Parfumuri apreciate și de cei cărora le place acesta” Tharwah Gold by Lattafa Pride, Fragrantica

Varianta mai întunecată: Léonie Intense

Flaconul Léonie Intense de la Maison Alhambra
Léonie IntenseMaison AlhambraVarianta mai întunecată

Léonie Intense de la Maison Alhambra e răspunsul casei la Libre Intense, nu la original. Notele lui listate oglindesc chiar piramida lui Libre, de la coacăze negre la ambră gri, dar pagina lui de pe Parfumo listează Libre Intense primul printre parfumurile similare, cu Golden Decade al doilea.

Diferența principală e profunzimea. Un membru Parfumo găsește vanilia mai puternică decât în Léonie și întregul mai ușor decât Libre Intense însuși. Așa că stă pe partea mai caldă și mai adâncă a originalului, nu lângă el.

Se potrivește cuiva care are sau iubește Libre Intense și vrea direcția asta la un preț mai mic, sau cuiva care găsește Libre original prea luminos. N-am găsit un preț de listă în UE pentru el în ziua verificării. Baza: o sursă numită, pagina Parfumo cu link mai sus.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Parfumo le listează pe Libre Intense și Golden Decade ca parfumuri similare; un membru găsește vanilia mai puternică decât în Léonie și parfumul, per ansamblu, mai lejer decât Libre Intense Léonie Intense by Maison Alhambra, Parfumo

Cel mai apropiat în fond: Desiree

Flaconul Desiree de la Oakcha
DesireeOakchaCel mai apropiat în fond

Desiree de la Oakcha listează coacăze negre, lavandă, mandarină și petitgrain, apoi iasomie, lavandă și flori de portocal, apoi ambră gri, vanilie Bourbon, cedru și mosc. Pus lângă Libre, e aceeași piramidă etapă cu etapă, până la ambra gri, cedrul și moscul din fond. Pagina lui de pe Parfumo listează Libre ca singurul parfum similar, iar pe pagina lui de pe Fragrantica mai multe comentarii ale membrilor îl găsesc foarte apropiat de Libre.

Diferența principală e că l-au purtat mai puțini oameni. Parfumo are doar o scurtă părere, a unui membru care recunoaște caracterul Libre, dar nu e fan al lui, iar comentariile de pe Fragrantica sunt mai puține decât la Léonie. Fondul lui se aliniază pe hârtie cu cel al lui Libre, la fel ca al lui Léonie, de aceea Léonie, cu mult mai mulți purtători în spate, e alegerea per total.

Se potrivește cuiva care vrea o variantă apropiată de eau de parfum-ul original, așa cum o descriu posesorii, într-un flacon mai mic, de 50ml. Baza: surse numite, paginile Parfumo și Fragrantica cu link mai sus.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Notează coacăze negre, lavandă, mandarină și petitgrain, apoi iasomie, lavandă și flori de portocal, apoi ambră gri, vanilie Bourbon, cedru și mosc — piramida lui Libre EDP; Parfumo îl listează pe Libre EDP ca singurul său parfum similar Desiree by Oakcha, Parfumo
  2. Oferă lista notelor lui Libre EDP; comentariile membrilor îl găsesc foarte apropiat de Libre: unul spune că miroase chiar ca parfumul original, iar altul că nu se simțea nicio diferență când alte persoane purtau Libre Desiree by Oakcha, Fragrantica

Alternative autentice pe care le avem

Parfumuri originale care au în comun o parte din stilul Libre, fiecare ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml.

  1. Giorgio Armani

    My Way

    Bergamotă și flori de portocal, apoi tuberoză și iasomie indiană peste vanilie de Madagascar, mosc alb și cedru.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Burberry

    Goddess

    Lavandă cu vanilie în fiecare etapă, plus cacao și ghimbir.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce greșește fiecare clonă

Libre e un exercițiu de echilibru între o lavandă curată, aproape masculină, și flori de portocal cremoase, feminine, cu vanilia ținându-le împreună. Clonele înclină balanța. Léonie și Floral Lavender împing lavanda. Golden Decade, Tharwah Gold și Léonie Intense împing vanilia și dulceața, de aceea Parfumo le tot asociază cu Libre Intense. Aproape nimeni nu prinde exact tensiunea, iar tensiunea asta e tot rostul originalului.

Al doilea gol e textura. Membrii Parfumo descriu Léonie ca mai aspru și mai sintetic, iar Floral Lavender ca săpunos. Ambra gri și moscul originalului dau un final fin, ca de piele, pe care o listă de note nu-l poate promite.

Un flacon de clonă sau Libre într-o mărime mai mică?

Trei dintre cele șase clone au un preț de listă în UE, afișat în tabelul de mai sus, în flacoane de 50ml până la 100ml. E mult parfum de avut înainte să știi dacă lavanda ți se potrivește, oricare ar fi flaconul ales.

La 10ML, Libre e decantat din flaconul Yves Saint Laurent. Cel mai mic, un decant de 3ml la 8,91 €, îți dă cam 60 de pulverizări: destul ca să știi în decurs de o săptămână. Un decant de 10ml costă 25,11 € (2,51 €/ml) și are cam 200 de pulverizări, pentru săptămâni de purtare zilnică. Dacă Libre e deja un favorit, decantul de 30ml la 59,40 € (1,98 €/ml) ajunge la cam 600 de pulverizări și are cel mai mic preț pe ml. Pune decantul de 10ml lângă prețurile clonelor din tabel și diferența e mai mică decât sugerează calculul cu flaconul întreg. Indexul nostru de preț pe ml pune fiecare parfum pe care îl avem pe aceeași scară.

Parfumuri originale de încercat în loc

Dacă îți place stilul lui Libre, dar vrei ceva al tău, două originale pe care le avem au în comun o parte din el. Ghidul nostru despre cele mai bune parfumuri pentru femei are mai multe.

My Way de la Giorgio Armani se deschide cu bergamotă și flori de portocal, trece la tuberoză și iasomie indiană și se așază pe vanilie de Madagascar, mosc alb și cedru de Virginia. Păstrează florile de portocal, iasomia și vanilia și renunță la lavandă.

Goddess de la Burberry asociază lavanda cu o triplă doză de vanilie, plus cacao și ghimbir. Păstrează lavanda și vanilia și renunță la florile albe, pentru ceva mai cald și mai gourmand.

Cum testezi un dupe

O bandă de hârtie avantajează notele de vârf și ascunde fondul, iar la Libre tocmai în fond se despart clonele. Pulverizează o dată pe o încheietură și lasă ziua să curgă: primul miros imediat, al doilea pe la prânz, al treilea înainte de culcare.

Dă fiecărui candidat ziua lui. Două parfumuri purtate deodată se amestecă și ajungi să judeci un amestec pe care nu-l vinde nimeni. La fiecare verificare, întreabă-te unde stă lavanda, cât de cremoase sunt florile de portocal și cât de dulce a devenit vanilia. Dacă o clonă alunecă în zahăr acolo unde Libre rămâne curat, i-ai găsit diferența.

Poartă orice clonă de câteva ori înainte să te hotărăști și compar-o cu Libre pe propria piele, nu cu o amintire de la un raft de magazin. Un decant de 3ml din Libre face comparația corectă. Te gândești la un flacon întreg? Citește cum vedem noi alternativa la cumpăratul pe nevăzute și ce este un decant de parfum, ca să afli cum le umplem pe ale noastre.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca YSL Libre într-un decant de 3ml înainte să aleg un dupe?
10ML vinde Libre în decanturi de 3ml, 10ml și 30ml, umplute din flaconul original și livrate în toată UE. Varianta de 3ml costă 8,91 €.
Care dupe pentru YSL Libre se află în fruntea clasamentului nostru?
Léonie de la Maison Alhambra e cea mai bună alegere per total din acest ghid: listează notele din Libre eau de parfum, iar membrii Parfumo descriu o asemănare puternică, cu lavanda mai pronunțată.
Există un dupe mai apropiat de Libre original, mai puțin dulce decât Intense?
Da. Léonie, Desiree și Floral Lavender urmează eau de parfum-ul original. Golden Decade, Tharwah Gold și Léonie Intense înclină spre Libre Intense, mai cald și mai dulce.
E Maison Alhambra Léonie un dupe YSL Libre?
E alegerea generală de aici. Pagina lui de pe Parfumo listează Libre ca singurul parfum cu care seamănă, iar membrii de acolo îl găsesc apropiat, mai discret și mai condus de lavandă; unul îl găsește mai aspru. Fratele lui, Léonie Intense, urmează în schimb Libre Intense.
Ce Libre să aleg: originalul, Le Parfum sau alt flanker?
Originalul e lavandă și flori de portocal peste vanilie. Le Parfum adaugă șofran, ghimbir, miere și tonka pentru o variantă mai caldă, iar L'Absolu Platine merge și mai departe spre lavandă. Să încerci două dintre ele ca decanturi de 3ml e cel mai simplu mod de a decide.
Ce clone au ca model Libre eau de parfum original?
Dintre clone, Léonie, Desiree și Floral Lavender urmează eau de parfum-ul original. Dintre parfumurile originale, My Way de la Giorgio Armani are în comun florile de portocal, iasomia și vanilia, iar Goddess de la Burberry lavanda și vanilia.
Costă clonele Libre mai puțin decât un flacon întreg?
Flacoanele-clonă cu preț de listă în UE din tabelul comparativ costă mult mai puțin decât un flacon întreg de Libre. Poți purta și originalul săptămâni întregi cu un decant de 10ml la 25,11 €.

Surse

  1. Léonie by Maison Alhambra, Parfumo
  2. Libre dupe thread, Fragrantica forum
  3. Golden Decade by Zara, Parfumo
  4. Golden Decade by Zara, Fragrantica
  5. Floral Lavender by Dossier, Parfumo
  6. Tharwah Gold by Lattafa Pride, Parfumo
  7. Léonie Intense by Maison Alhambra, Parfumo
  8. Desiree by Oakcha, Parfumo
  9. Desiree by Oakcha, Fragrantica
  10. Floral Lavender by Dossier, Fragrantica
  11. Tharwah Gold by Lattafa Pride, Fragrantica

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Libre, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 27 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Yves Saint Laurent sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri