Dupe-uri Amouage Reflection Man 2026: 7 clone comparate cu originalul

Șapte alternative la Reflection Man: ce au în comun cu originalul Amouage și unde se îndepărtează de el, cu prețuri datate. Sau poartă mai întâi originalul, într-un decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cea mai bună alternativă per ansamblu la Amouage Reflection Man este Shiyaaka For Men de Khadlaj, ale cărui note includ rozmarinul, neroli, irisul și lemnul uscat din original. Desert Reflection de The Dua Brand se apropie cel mai mult la baza parfumului, iar Mystique Homme de Al Haramain are cel mai mic preț, deși seamănă și cel mai puțin. Vrei originalul? Un decant de 10ml din Reflection Man costă 41,31 € la 10ML.

7 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Shiyaaka For MenCel mai bun per total Khadlaj15,10 € 100ml
  2. Desert ReflectionCel mai apropiat în fond The Dua BrandFără preț UE
  3. The Run WayVarianta mai dulce Alexandria FragrancesFără preț UE
  4. Killer Oud RevolutionVarianta mai proaspătă Paris Corner23,96 € 100ml
  5. HartleyAlternativa premium Mazzolari148,00 € 100ml
  6. Mystique HommeCel mai mic preț Al Haramain13,20 € 100ml
  7. Acqua di Parisis Venezia for MenVarianta mai întunecată Reyane TraditionFără preț UE

Preferi originalul?

Reflection Man

AmouageTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,13 €–1,48 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Trei flacoane pe un fundal albastru pal: Prada L'Homme, Reflection Man de Amouage și Prada L'Homme L'Eau

Cum miroase Reflection Man?

Flaconul Reflection Man de la Amouage
OriginalulReflection ManAmouage

Reflection Man de Amouage a fost lansat în 2006 și este creat pentru bărbați. Debutează cu note aromatice și proaspete: rozmarin, piper roz și nota verde, amăruie, de petitgrain. Inima este un buchet luminos de iasomie, neroli și ylang-ylang, iar rădăcina de iris îi dă un finisaj rece, pudrat. La bază se află lemn de santal, cedru, vetiver și paciuli, astfel că florile albe se așază pe lemn neted, ușor pământiu. Casa de parfumuri îl descrie pe propria pagină Reflection Man.

Partea dificilă pentru orice clonă este echilibrul. Florile și notele pudrate trebuie să rămână curate și aerisite, iar lemnul să preia treptat controlul fără ca parfumul să devină dulce sau greoi.

Iasomie, lemn de santal și neroli ca materii prime: note din Reflection Man de la Amouage
În imagine: iasomie, lemn de santal și neroli, note din Reflection Man.

Reflection Man sau Reflection 45 Man?

Amouage creează și Reflection 45 Man, lansat în 2021. Păstrează iasomia, neroli, irisul și baza de lemn de santal, cedru, vetiver și paciuli, apoi construiește în jurul lor un parfum mai cald. Se deschide cu lavandă, boabe de ienupăr, cardamom și salvie sclarea; boabele de tonka și vanilia îmblânzesc inima; tămâia, smirna și opoponaxul dau profunzime bazei. Toate sursele din acest ghid își compară clonele cu Reflection Man, nu cu 45, așa că verifică pe care dintre ele îl cauți.

Cele două versiuni Reflection Man și cea mai apropiată alegere de aici
VersiuneLansatProfil olfactivCea mai apropiată alegere de aici
Reflection Man2006Ierburi piperate, flori albe și iris pudrat, peste lemn de santal, cedru și vetiverShiyaaka For Men
Reflection 45 Man2021Adaugă lavandă, vanilie, tonka și rășini, pentru o bază mai caldăNu este numită de sursele din acest ghid

Alternative la Reflection Man, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Shiyaaka For Men Khadlaj
Sursă numită Sursă
15,10 € 100ml
0,15 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Desert Reflection The Dua Brand
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
3Varianta mai dulce The Run Way Alexandria Fragrances
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
4Varianta mai proaspătă Killer Oud Revolution Paris Corner
Sursă numită Sursă
23,96 € 100ml
0,24 €/ml
5Alternativa premium Hartley Mazzolari
Sursă numită Sursă
148,00 € 100ml
1,48 €/ml
6Cel mai mic preț Mystique Homme Al Haramain
Sursă numită Sursă
13,20 € 100ml
0,13 €/ml
7Varianta mai întunecată Acqua di Parisis Venezia for Men Reyane Tradition
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—

Fotografii ale flacoanelor: fragrantica.com, thescentbase.com, fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, shop.alharamainperfumes.com, fragrancemarket.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuReflection ManAmouageShiyaaka For MenKhadlaj
Preț pe ml
3ml: 5,07 €/ml · 10ml: 4,13 €/ml · 30ml: 3,30 €/ml
0,15 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 100ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 28 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Reflection Man
  • Pagina de comparații Parfumo arată că o mare majoritate a membrilor care au votat consideră Shiyaaka For Men, vândut și ca Shiyaaka Silver, similar cu Reflection Man; ambele listează rozmarin, neroli, iasomie, ylang-ylang, iris, vetiver, cedru și paciuli. Reflection Man vs Shiyaaka for Men, Parfumo comparison
  • Într-un fir de discuție pe forumul Fragrantica, unde se cerea o alternativă la Reflection Man, un membru numește Shiyaaka cea mai bună clonă a lui Reflection; membrul care a pus întrebarea l-a cumpărat și l-a găsit foarte similar, cu mici diferențe: puțin mai dulce și mai puțin lemnos. Alternative to Reflection Man, Fragrantica forum
  • Fragrantica listează rozmarin, petitgrain și piper; neroli, iris și iasomie; cedru, vetiver și paciuli. Shiyaaka For Men by Khadlaj Perfumes, Fragrantica
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 28 septembrie 2026
  • Shiyaaka For Men costă mai puțin la cumpărare: 15,10 € față de 15,21 €.
  • Shiyaaka For Men îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Reflection Man și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin30,42 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml41,31 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml99,00 €Rămân 24ml
  • Shiyaaka For Men de la Khadlaj: 1 × 100mlPreț în alt magazin la 28 septembrie 2026, fără livrare15,10 €Rămân 94ml

La o asemenea folosire, Shiyaaka For Men costă mai puțin decât decanturile de Reflection Man: 15,10 € față de 30,42 €. E un alt parfum, nu originalul.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 15,21 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, Shiyaaka For Men costă mai puțin decât decanturile de Reflection Man: 15,10 € față de 15,21 €. E un alt parfum, nu originalul.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 254,52 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Shiyaaka For Men costă mai puțin decât decanturile de Reflection Man: 15,10 € față de 254,52 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Reflection Man: 7 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Shiyaaka For Men de la KhadlajDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Reflection Man. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 28 septembrie 2026.

Cea mai bună per ansamblu: Shiyaaka For Men

Flaconul Shiyaaka For Men de la Khadlaj
Shiyaaka For MenKhadlajCel mai bun per total

Shiyaaka For Men de Khadlaj, comercializat și sub numele Shiyaaka Silver, are pe hârtie o listă lungă de note comune cu originalul. Pe pagina de comparație Parfumo, ambele parfumuri includ rozmarin, neroli, iasomie, ylang-ylang, iris, vetiver, cedru și paciuli, iar o mare majoritate a membrilor care au votat acolo consideră parfumurile asemănătoare. Pagina sa de pe Fragrantica prezintă propria piramidă olfactivă: rozmarin, petitgrain și piper, apoi neroli, iris și iasomie, iar la bază cedru, vetiver și paciuli.

Principala diferență: puțin mai multă dulceață și puțin mai puțin lemn. Într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica, unde un membru a cerut o alternativă la Reflection Man, unul dintre răspunsuri numește Shiyaaka cea mai bună clonă pentru Reflection. Membrul care pusese întrebarea l-a cumpărat apoi și i s-a părut foarte asemănător, cu diferențe minore: puțin mai dulce și nu chiar la fel de lemnos.

I se potrivește cuiva care își dorește deschiderea ierboasă și inima de neroli și iris și pe care nu-l deranjează un final puțin mai blând și mai dulce. Bază: sursele menționate, comparația de pe Parfumo și firul de discuție de pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Pagina de comparații Parfumo arată că o mare majoritate a membrilor care au votat consideră Shiyaaka For Men, vândut și ca Shiyaaka Silver, similar cu Reflection Man; ambele listează rozmarin, neroli, iasomie, ylang-ylang, iris, vetiver, cedru și paciuli. Reflection Man vs Shiyaaka for Men, Parfumo comparison
  2. Într-un fir de discuție pe forumul Fragrantica, unde se cerea o alternativă la Reflection Man, un membru numește Shiyaaka cea mai bună clonă a lui Reflection; membrul care a pus întrebarea l-a cumpărat și l-a găsit foarte similar, cu mici diferențe: puțin mai dulce și mai puțin lemnos. Alternative to Reflection Man, Fragrantica forum
  3. Fragrantica listează rozmarin, petitgrain și piper; neroli, iris și iasomie; cedru, vetiver și paciuli. Shiyaaka For Men by Khadlaj Perfumes, Fragrantica

Cel mai apropiat în faza de bază: Desert Reflection

Flaconul Desert Reflection de la The Dua Brand
Desert ReflectionThe Dua BrandCel mai apropiat în fond

Desert Reflection de la The Dua Brand este alegerea pentru final. Casa îl numește pe Reflection Man by Amouage drept inspirație și îl comercializează ca extrait de parfum. Pe pagina de comparație Parfumo, cele două au în comun rozmarinul, neroli, iasomia, lemnul de santal și paciuliul, iar majoritatea membrilor care au votat le consideră asemănătoare.

Principala diferență se simte la început și ține de intensitate. Un membru Parfumo îl găsește mult mai puternic decât Reflection Man, cu o deschidere care pare puțin sintetică. Când ajunge la notele de bază, acel membru nu observă nicio diferență față de original. Este textul unei singure persoane, așa că ia-l drept punct de plecare, nu drept verdict.

I se potrivește cuiva care ține cel mai mult la felul în care evoluează parfumul și poate accepta un debut mai puternic și mai puțin rafinat. Surse consultate: sursele menționate, pagina casei de parfumuri, comparația de pe Parfumo și textul unui membru.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Parfumo consideră Desert Reflection mult mai puternic decât Reflection Man și i se pare că deschiderea e puțin sintetică, dar nu observă nicio diferență față de original în faza de bază. Desert Reflection, member write-up (Parfumo)
  2. Pagina de comparație Parfumo arată că majoritatea membrilor care au votat consideră cele două parfumuri similare; au în comun rozmarin, neroli, iasomie, lemn de santal și paciuli. Reflection Man vs Desert Reflection, Parfumo comparison
  3. Casa îl numește pe Reflection Man by Amouage drept sursă de inspirație și îl vinde ca extrait de parfum. Desert Reflection, The Dua Brand

O variantă mai dulce: The Run Way

Flaconul The Run Way de la Alexandria Fragrances
The Run WayAlexandria FragrancesVarianta mai dulce

The Run Way de la Alexandria Fragrances vine de la o casă de parfumuri care îl prezintă pe Amouage Reflection Man drept punct de plecare pe propria pagină a produsului. Pe pagina de comparație Parfumo, majoritatea membrilor care au votat consideră că cele două sunt asemănătoare. Sursele de aici nu oferă o listă de note, așa că asemănările reies din experiențele celor care le-au purtat: un membru Parfumo, care deține atât varianta actuală, cât și una vintage de Reflection Man, găsește inima foarte apropiată.

Principala diferență este dulceața, care nu dispare. Potrivit acelui membru, Reflection Man devine mai lemnos și mai puțin dulce în notele de bază, în timp ce The Run Way își păstrează dulceața florală până la final. Membrii de pe pagina sa Fragrantica care cunosc originalul spun că aromele din dry-down sunt foarte asemănătoare, dar îl găsesc pe The Run Way puțin mai dulce, mai floral și mai puțin lemnos, cu mai puțin din iuțeala piperului roz. Unul dintre cei care îl dețin spune și că este mai puțin luminos.

I se potrivește cuiva care iubește inima de flori albe a originalului și ar prefera să nu devină niciodată sec. Surse consultate: sursele menționate, comparația de pe Parfumo, textul unui membru și comentariile de pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 4

Baza: Sursă numită

  1. Membrii Fragrantica care cunosc Reflection Man descriu fazele de bază ca fiind foarte similare, The Run Way fiind puțin mai dulce, mai floral și mai puțin lemnos, cu mai puțină notă condimentată de piper roz; un proprietar îl găsește mai puțin luminos. The Run Way by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  2. Un membru Parfumo care deține atât versiunea actuală, cât și una vintage de Reflection Man găsește notele de mijloc foarte apropiate; în notele de bază, Reflection Man devine mai lemnos și își pierde dulceața, în timp ce The Run Way rămâne floral-dulce până la final. The Run Way, member write-up (Parfumo)
  3. Pagina de comparație Parfumo arată că majoritatea membrilor care au votat consideră cele două parfumuri similare. Reflection Man vs The Run Way, Parfumo comparison
  4. Casa spune că The Run Way este inspirat de Amouage Reflection Man. The Run Way, Alexandria Fragrances

O variantă mai proaspătă: Killer Oud Revolution

Flaconul Killer Oud Revolution de la Paris Corner
Killer Oud RevolutionParis CornerVarianta mai proaspătă

Killer Oud Revolution de la Paris Corner, listat pe Fragrantica drept Revolution by Killer Oud, are pe hârtie o listă lungă de note comune. Pagina de comparație Parfumo menționează pentru ambele frunză de portocal amar, rozmarin, piper roșu, iasomie, iris, ylang-ylang, lemn de santal și paciuli, iar majoritatea membrilor care au votat le consideră asemănătoare.

Principala diferență este nota verde, acolo unde originalul e blând. Membrii care comentează pe pagina sa Fragrantica spun că surprinde ideea de Reflection Man și aerul său floral proaspăt, dar capătă note mai verzi în locul irisului dulce și pune mai mult accent pe notele citrice de vârf. Părerile lor sunt împărțite în privința asemănării reale.

I se potrivește cuiva care apreciază mai mult luminozitatea originalului decât caracterul său pudrat. Surse consultate: sursele menționate, comparația de pe Parfumo și comentariile de pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii Fragrantica spun că parfumul evocă Reflection Man, cu aceeași senzație florală proaspătă, dar înclină mai mult spre verde decât spre irisul dulce și pune mai mult accent pe notele citrice de vârf; părerile sunt împărțite în privința gradului de asemănare. Revolution by Killer Oud, Fragrantica
  2. Pagina de comparație Parfumo arată că majoritatea membrilor care au votat consideră cele două parfumuri similare; au în comun frunză de portocală amară, rozmarin, piper roșu, iasomie, iris, ylang-ylang, lemn de santal și paciuli. Reflection Man vs Revolution, Parfumo comparison

Alternativă premium: Hartley

Flaconul Hartley de la Mazzolari
HartleyMazzolariAlternativa premium

Hartley de la Mazzolari este cel mai scump dintre parfumurile inspirate pe care le-am putut evalua ca preț. Pe pagina de comparație Parfumo, o mare majoritate a membrilor care au votat îl consideră asemănător cu Reflection Man. Notele listate sunt bergamotă, lămâie, iasomie, rozmarin, lavandă, lemn de santal, paciuli și cedru, așa că are în comun rozmarinul, iasomia și trei note lemnoase.

Principala diferență ține de direcția în care o ia după debut. Membrii de pe pagina Hartley de pe Parfumo spun că începe ca Reflection Man, apoi lasă florile delicate și irisul deoparte în favoarea lavandei, citricelor și notelor lemnoase, ajungând să semene cu un fougère. Un alt membru îl găsește mai rotund și mai lemnos, cu un debut mai vioi.

I se potrivește cuiva căruia îi place prima impresie lăsată de Reflection Man, dar care găsește prea delicată partea florală și pudrată din mijloc. Surse consultate: sursele menționate, comparația de pe Parfumo și textele membrilor.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Pagina de comparație Parfumo arată că o mare majoritate a membrilor care au votat consideră Hartley similar cu Reflection Man; Hartley enumeră bergamotă, lămâie, iasomie, rozmarin, lavandă, lemn de santal, paciuli și cedru. Hartley vs Reflection Man, Parfumo comparison
  2. Membrii Parfumo spun că parfumul debutează ca Reflection Man, apoi aduce lavandă, citrice și note lemnoase în locul florilor delicate și al irisului, apropiindu-se de un fougère; un alt membru îl găsește mai rotund, mai vibrant în deschidere și mai lemnos. Hartley by Mazzolari, Parfumo

Cel mai mic preț: Mystique Homme

Flaconul Mystique Homme de la Al Haramain
Mystique HommeAl HaramainCel mai mic preț

Mystique Homme de la Al Haramain are cel mai mic preț la flacon dintre clonele pentru care am putut găsi un preț și cea mai slabă asemănare dintre cele șapte. Casa listează bergamotă, elemi, portocală, lavandă, iasomie, flori de portocal, mentă, mosc, tutun și lemn de guaiac. Pe pagina de comparație Parfumo, iasomia este singura notă comună celor două piramide, iar doar o majoritate restrânsă dintre membrii care au votat le consideră asemănătoare.

Judecând după liste, diferența principală e aproape totul: tutunul, lemnul de guaiac și moscul iau locul rădăcinii de iris, lemnului de santal și vetiverului din original. Părerile celor care le poartă sunt împărțite. Un membru Parfumo percepe un Reflection Man mai puternic și mai matur, dar mai puțin catifelat decât cel de la Amouage, în timp ce un alt membru consideră că sunt complet diferite.

Se potrivește cuiva pentru care prețul e pe primul loc și care acceptă o asemănare vagă. Bază: sursele menționate, iar asemănarea în sine rămâne disputată.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Parfumo percepe un Reflection Man mai puternic și mai matur, mai puțin catifelat decât Amouage; un alt membru consideră că cele două sunt complet diferite. Mystique Homme, member write-up (Parfumo)
  2. Pagina de comparație Parfumo arată că o mică majoritate a membrilor care au votat consideră cele două parfumuri similare; în piramidele afișate, doar iasomia este comună. Reflection Man vs Mystique Homme, Parfumo comparison
  3. Casa enumeră bergamotă, elemi, portocală, lavandă, iasomie, flori de portocal, mentă, mosc, tutun și lemn de guaiac. Mystique Homme, Al Haramain

O variantă mai întunecată: Acqua di Parisis Venezia for Men

Flaconul Acqua di Parisis Venezia for Men de la Reyane Tradition
Acqua di Parisis Venezia for MenReyane TraditionVarianta mai întunecată

Acqua di Parisis Venezia for Men de Reyane Tradition are, la nivelul notelor, cedru, vetiver și paciuli în comun cu originalul. Pagina de comparație de pe Parfumo enumeră portocală, bergamotă și citron, apoi cardamom și cedru, iar la final paciuli, mosc și vetiver. Aproximativ jumătate dintre membrii care au votat consideră că cele două parfumuri sunt asemănătoare.

Diferența principală este baza mai lemnoasă și mai caldă, o impresie bazată pe opinia unui singur membru. Membrii de pe pagina sa Parfumo consideră că se apropie destul de mult de Reflection Man după ce se estompează deschiderea fructată și citrică. Unul dintre ei notează că are ceva mai multe note lemnoase decât Amouage și că baza evoluează apoi spre paciuli și vanilie, motiv pentru care îl plasăm aici, la parfumurile mai întunecate. Într-un subiect de pe forumul Fragrantica, un proprietar care a comparat direct cele două le descrie drept foarte asemănătoare; un alt membru spune că parfumul se găsește greu.

Se potrivește cuiva care vrea ideea de Reflection Man, cu mai mult lemn în bază, și e dispus să caute un flacon. Baza afirmațiilor: surse nominalizate, membri Parfumo și subiectul de pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Membrii Parfumo consideră că parfumul se apropie destul de mult de Reflection Man după ce se estompează notele citrice-fructate de vârf; unul remarcă note ceva mai lemnoase decât la Amouage și o bază care virează spre paciuli și vanilie după patru până la cinci ore. Acqua di Parisis Venezia for Men by Reyane Tradition, Parfumo
  2. Pagina de comparație Parfumo arată că aproximativ jumătate dintre membrii care au votat le consideră similare; piramida olfactivă listată cuprinde portocală, bergamotă și citron; cardamom și cedru; paciuli, mosc și vetiver. Reflection Man vs Acqua di Parisis Venezia for Men, Parfumo comparison
  3. Într-un fir de discuție de pe Fragrantica despre clonele lui Reflection Man, un proprietar spune că este foarte similar după ce le-a comparat direct; un alt membru spune că e greu de găsit. Any good Reflection Man clones?, Fragrantica forum

Alternative originale disponibile la noi

Parfumuri originale care au în comun o parte din caracterul de iris, neroli și lemn, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.

  1. Prada

    Prada L'Homme

    Neroli și piper negru peste iris, violetă și maté, cu o bază de ambră, cedru, lemn de santal și paciuli.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Prada

    Prada L'Homme L'Eau

    Neroli și ghimbir, iris și ambră, apoi note pudrate, lemn de santal și cedru.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Jean Paul Gaultier

    Le Male

    Mentă, lavandă și cardamom, apoi flori de portocal și scorțișoară, peste vanilie, boabe de tonka, cedru și lemn de santal: varianta mai dulce.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce nu reușește nicio clonă

Privite împreună, sursele arată că majoritatea diferențelor menționate apar în trecerea de la flori la note lemnoase. Unele rămân dulci când originalul se usucă; altele pierd prea repede florile pudrate și devin verzi, citrice sau cu tentă de fougère.

Deschiderea e al doilea punct slab. Un membru Parfumo consideră că deschiderea Desert Reflection e mult mai puternică și puțin sintetică, iar membrii care vorbesc despre Venezia descriu un debut fructat și citric care se estompează. Dacă miroși o clonă doar pe o bandeletă într-un magazin, judeci tocmai partea care diferă cel mai mult.

Flacon de clonă sau decant din original?

La fiecare ml, toate clonele cu un preț de listă în UE la data verificării prețurilor costă mai puțin decât originalul, chiar și în comparație cu cel mai mare decant al acestuia. Pentru trei dintre cele șapte — Desert Reflection, The Run Way și Acqua di Parisis Venezia for Men — nu am găsit un preț de listă în UE, așa că ghidul nu le indică prețul.

Un decant de 10ml de Reflection Man costă 41,31 €, adică 4,13 €/ml pe ml. Cel de 30ml costă 99,00 € (3,30 €/ml pe ml). Cine cunoaște deja acest stil și plănuiește să îl poarte zilnic, în cantitate generoasă, obține mai mulți mililitri pentru fiecare euro cu un flacon de clonă.

Dacă privești costul per alegere, calculele se schimbă. Cei 3ml, adică aproximativ 60 de pulverizări, costă 15,21 €. După 7 zile de purtare, vei ști dacă Reflection Man merită un loc în colecția ta, dacă o clonă îți ajunge sau dacă nu ți se potrivește niciunul. Reflection 45 Man costă 19,71 € pentru 3ml, dacă vrei să le încerci mai întâi pe amândouă pe piele. Pentru o privire de ansamblu asupra prețurilor, consultă indicele prețului per ml și află dacă ți se potrivește mai bine un decant sau un flacon întreg.

Originale cu același iris și aceleași note lemnoase

Cauți ideea de iris curat și note lemnoase la o altă casă de parfumuri? Merită să porți fiecare dintre cele trei parfumuri originale timp de o săptămână. Prada L'Homme de la Prada, lansat în 2016, se deschide cu neroli, piper negru, cardamom și semințe de morcov, continuă cu iris, violetă, mușcată și mate, apoi lasă în urmă ambră, cedru, lemn de santal și paciuli. Prada L'Homme L'Eau, lansat în 2017, are neroli și ghimbir, iris și ambră, apoi note pudrate, lemn de santal și cedru. Le Male de la Jean Paul Gaultier, lansat în 1995, e mai dulce: cardamomul se împletește la început cu lavanda și menta, florile de portocal și scorțișoara încălzesc notele de mijloc, iar cedrul, lemnul de santal, boabele de tonka și vanilia susțin baza. Pentru mai multe despre latura pudrată a acestei familii, citește cum miroase irisul, iar pentru notele lemnoase, cum miroase lemnul de santal.

Cum testezi un dupe

Evaluează-le pe piele, nu pe hârtie. Poartă parfumul original într-o zi și clona în altă zi, ca să-ți păstrezi nasul proaspăt pentru fiecare. Verifică-le în aceleași momente: imediat după pulverizare, după ce s-au așezat și din nou mai târziu în cursul zilei. Mai multe surse spun că asemănarea cea mai mare apare la notele de bază, așa că lasă parfumul să evolueze înainte să decizi.

Un decant de 3ml din Reflection Man, cu aproximativ 60 de pulverizări, îți oferă o săptămână în care să le compari. Dacă parfumul original iese în avantaj, un decant de 10ml, cu aproximativ 200 de pulverizări, ajunge pentru săptămâni întregi de purtare zilnică, iar varianta de 30ml e cea pe care o păstrezi, cu aproximativ 600 de pulverizări. E prima dată când alegi flacoane mici? Începe cu ce este un decant de parfum, apoi află cât durează un decant de 10ml. Ca să vezi unde se situează Amouage printre casele de parfumuri, citește parfumurile de nișă și cele de designer.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca Reflection Man în format de 3ml înainte să aleg o clonă?
10ML vinde Reflection Man în decanturi de 3ml, 10ml sau 30ml, umplute din flaconul original. Un decant de 3ml oferă în jur de 60 de pulverizări, iar unul de 10ml, în jur de 200.
Care dupe pentru Reflection Man iese pe primul loc aici?
Shiyaaka For Men de la Khadlaj este alegerea principală din acest ghid. Parfumo enumeră pentru ambele rozmarin, neroli, iasomie, ylang-ylang, iris, vetiver, cedru și paciuli, iar un membru Fragrantica care l-a cumpărat l-a găsit foarte asemănător, doar puțin mai dulce și mai puțin lemnos.
Cum se compară Shiyaaka For Men cu Reflection Man?
Parfumo menționează rozmarin, neroli, iasomie, ylang-ylang, iris, vetiver, cedru și paciuli pentru ambele, iar marea majoritate a membrilor care au votat acolo le consideră similare. Un membru Fragrantica care l-a cumpărat l-a găsit foarte similar, cu mici diferențe: puțin mai dulce și mai puțin lemnos.
Care clonă Reflection Man are cel mai mic preț?
Mystique Homme de la Al Haramain are cel mai mic preț pentru un flacon dintre clonele pentru care am putut găsi prețuri, dar și cea mai slabă asemănare. Doar iasomia apare în ambele piramide olfactive menționate, iar membrii Parfumo nu sunt de acord dacă seamănă măcar cât de cât.
Să încerc Reflection Man sau Reflection 45 Man?
Începe cu Reflection Man dacă vrei să compari clone, fiindcă toate sursele din acest ghid îl folosesc ca termen de comparație. Reflection 45 Man păstrează iasomia, neroliul, irisul și notele lemnoase, dar adaugă lavandă, vanilie, tonka și rășini, pentru o aromă mai caldă.
Este o clonă pentru Reflection Man mai ieftină pe ml decât un decant?
Fiecare clonă cu preț de listă în UE costă mai puțin pe ml decât originalul. Un decant de 10ml de Reflection Man costă 41,31 €, iar unul de 3ml costă 15,21 €, așa că poți purta originalul înainte să alegi un flacon de clonă.
Ce clone consideră membrii că seamănă cu Reflection Man?
Dintre clone, majoritatea celor care au votat pe paginile de comparație de pe Parfumo consideră că Shiyaaka For Men, Desert Reflection, The Run Way, Killer Oud Revolution și Hartley sunt similare. Dintre parfumurile autentice, Prada L'Homme și Prada L'Homme L'Eau au în comun cu acesta notele de neroli, iris, lemn de santal și cedru.
Cât rezistă Reflection Man pe piele?
Cât rezistă depinde de pielea ta și de vreme, așa că nu există un răspuns valabil pentru toată lumea. Ca să afli, poartă un decant de 3ml, adică în jur de 60 de pulverizări, timp de câteva zile înainte să cumperi mai mult.

Surse

  1. Reflection Man, Amouage
  2. Reflection Man vs Shiyaaka for Men, Parfumo comparison
  3. Alternative to Reflection Man, Fragrantica forum
  4. Desert Reflection, member write-up (Parfumo)
  5. The Run Way by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  6. The Run Way, member write-up (Parfumo)
  7. Revolution by Killer Oud, Fragrantica
  8. Reflection Man vs Revolution, Parfumo comparison
  9. Hartley by Mazzolari, Parfumo
  10. Reflection Man vs Mystique Homme, Parfumo comparison
  11. Acqua di Parisis Venezia for Men by Reyane Tradition, Parfumo
  12. Any good Reflection Man clones?, Fragrantica forum

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Reflection Man, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Amouage sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri